c Nieuw licht op hersenfuncties MBD: hersenstoomis met lastige gevolgen Het gespleten brein en het raadsel van de balk Ziekte hij veel kinderen latent aanwezig ZATERDAG 9 JANUARI 1982 Grofweg bestaan onze hersenen uit twee helf ten die door een diepe kloof van elkaar geschei den zfjn. Maar tussen beide helften vormen een paar dikke zenuw bundels als het ware een brug, waarover informa tie kan worden uitgewis seld. Zodoende kunnen de hersenen toch als één geheel samenwer ken. De belangrijkste van deze verbindingen is het corpus cal- losum, ook wel 'de balk' gehe ten. Het is een zeer massieve en omvangrijke zenuwbundel, waar meer dan 200 miljoen ve zels doorheen reizen. Chirurgen merkten in de derti ger jaren tot hun verbazing, dat de capaciteiten van hun patiënten nauwelijks veran deren als zij (om medische re denen) de balk doorsneden. Ook bij nauwgezet onder zoek werden geen sympto nen ontdekt. Het was voor ie dereen een raadsel. Ondanks zijn strategische ligging en enorme omvang was het cor pus callosum bij beschadi ging kennelijk een zwijgzaam gebied. Bestond zijn enige functie daarin dat hij de her senhelften voor wegzakken behoedde?, vroeg een onder zoeker zich ironisch af. Extra Gefascineerd Sperry raakte gefascineerd door het probleem. Samen met Ronald Myers deed hij een reeks experimenten met katten en apen en later ook met mensen bij wie het cor pus callosum was doorgesne den. Ze pasten speciale technieken toe, ingenieus gebruik ma kend van de wijze waarop de hersenfuncties georgani seerd zijn. Dat zit namelijk zo. Informatie uit de linker helft van ons gezichtveld wordt in eerste instantie al leen naar de rechter hemi sfeer hersenhelft) gevoerd en kan vandaaruit alleen via de balk (en de overige verbin dingen) de andere hemisfeer bereiken. Andersom bereikt informatie uit het rechter ge zichtsveld eerst alleen de lin ker hemisfeer. Met de informatie uit het li chaam gaat het precies zo. Die voert van de linker zijde van het lichaam naar de rech ter hemisfeer; vanuit de rech terzijde gaat informatie naar de linker hemisfeer. Ook de controle van de li chaamsbewegingen verloopt kruiselings, zodat bijvoor beeld de linker hand door de rechter hemisfeer 'gestuurd' wordt. Toch zijn de hersenhelften niet eikaars perfecte spiegel beeld. Het vermogen om zich met taal uit te drukken bij voorbeeld, is uitsluitend een zaak van de linker hemisfeer. De rechter hemisfeer is 'stom', maar kan tot op zeke re hoogte wèl taal begrijpen. Met deze gegevens als uit gangspunt deden Sperry en zijn medewerkers proeven bij 'split-brain' patiënten: men sen, bij wie het corpus callo sum doorgesneden was. Rond 1960 kwamen ze met hun resultaten. Ze hadden De nobelprijs voor geneeskunde is het afgelopen jaar voor een deel naar de 68-jarige Amerikaan Roger W. Sperry gegaan. Sperry, hoogleraar in de psychobiologie aan het befaamde California Institute of Technology, kreeg de prijs voor zijn baanbrekend onderzoek naar de werking van de hersenen. Zijn naam is onlosmakelijk verbonden met het zogeheten 'gespleten brein' en het 'mysterie van de balk'. Wat houdt dat in? een aantal opzienbarende ontdekkingen gedaan. Toen ze bijvoorbeeld een afbeel ding van een sleutel via de linker helft van het gezichts veld naar de rechter (stom me!) hemisfeer projecteer den, kon de patiënt niet zeg gen, wat hij gezien had, om dat de informatie de 'spre kende' hemisfeer nooit be reikt had. Met zijn linker hand (rechter hemisfeer) kon hij echter wel de sleutel uit een aantal voorwerpen aan wijzen. Als een patiënt aan zijn linkerbeen werd aange raakt, kon alleen de linker hand de plek aanwijzen waar dat gebeurd was; de rechter hand wees een verkeerde plaats aan. Overbodig? Door Ruud van Soest Sperry en Meyers hadden dus het raadsel van de symp- toomloze balk opgelost en bewezen dat hij van belang was voor het tot één geheel samenvoegen van de infor matie, die de mens via zijn zintuigen bereikt. Maar het belang van de split- brain techniek ging veel ver der. In wezen was het name lijk een methode, waarmee de capaciteiten van elke her senhelft afzonderlijk konden worden getest. In de vorige eeuw was al ontdekt, dat taal voornamelijk door de linker hemisfeer verzorgd wordt. Als deze helft beschadigd raakt, kan dat afasie ofwel stoornissen in het gebruik van de taal veroorzaken. Om dat taal om allerlei redenen zo belangrijk is, brengt afasie op zijn beurt nog heel wat ex tra psychische moeilijkheden met zich mee. Daarentegen is het mogelijk om zelfs de ge hele rechter hemisfeer te ver wijderen zonder dat het al te ernstige gevolgen heeft. De patiënt raakt dan weliswaar aan zijn linker lichaamshelft verlamd, maar zijn psychi sche functies lijken groten deels intact te blijven. Op grond hiervan was het nog tot in de zestiger jaren ge woonte om de linker hersen helft de 'overheersende' he misfeer te noemen en de rechter hemisfeer als een soort reserveorgaan te be schouwen, dat in de normale toestand eigenlijk overbodig was om psychisch goed te kunnen functioneren. Maar met de split-brain methode was het nu mogelijk om op elegantere wijze dan voor heen te onderzoeken, of de rechter hemisfeer toch ook gespecialiseerd was voor een of andere psychische functie. Dat was vrij gemakkelijk. Je hoefde slechts elke hemisfeer afzonderlijk een aantal taken te laten verrichten en de pres taties vergelijken. Sperry en zijn medewerkers ontdekten inderdaad dat de rechter her senhelft nogal miskend was. Het bleek namelijk, dat deze beter is toegerust voor 'ruim telijk denken', terwijl de lin ker hemisfeer vooral gespe cialiseerd is in het verbale denken (denken met woor den). Voorwerpen op de tast herkennen, legpuzzels oplos sen, het herkennen vai zichten: daarin is de rechte helft bijvoorbeeld beter, om dat ruimtelijk denken hierbij van belang is. Grappig De meest opzienbarende con clusie, die uit het split-brain onderzoek getrokken werd, was echter de volgende. De beide hemisferen bleken, na dat ze van elkaar gescheiden waren, elk in staat om een on afhankelijk bewustzijn te vormen. Het 'ik' van de split- brain patiënten wordt op be paalde momenten een 'wij'. Er ontstaan in hetzelfde li chaam als het ware twee per sonen, ieder met eigen ge dachten, gevoelens en een ei gen wil. Tal van anekdotes doen daarover de ronde. Zo vroeg een voormalig mede werker van Roger Sperry eens aan een 15-jarige jongen wat hij later wilde worden. De linker hersenhelft van de knaap antwoordde 'tekenaar de rechter helft hield het op werkzaamheden bij autora ces. Een spectaculair voorval meld de enkele jaren geleden de Britse onderzoeker David Galin. Een split-brain patiënt probeerde met zijn linker hand (rechterhersenhelft) zijn echtgenote aan te vallen, terwijl zijn rechterhand (lin kerhersenhelft) haar in be scherming nam. Sperry zelf liet eens een serie afbeeldingen aan een meisje zien, onder andere een foto van een naakte vrouw. Alléén de stomme rechter hersen helft mocht de foto bekijken; het meisje bloosde en lachte slechts wat. 'Wat heb je gezien?', vroeg Sperry. 'Niets, alleen een lichtflits', zei ze en grinnikte weer. 'Waarom lach je dan?' 'O dokter Sperry', zei het meis je, opnieuw lachend, 'wat een grappige machine heeft u toch'. De patiënt ziet in elke hersenhelft een andere afbeelding. Hij moet de bijpassende plaatjes aanwijzen. Achteraf blijkt dat de linker hersenhelft niet in de gaten had dat de rechter helft ook iets gezien heeft: "Ik zag een klauw en koos de kip en een kippehok maak je schoon met een schep". Van het tafereel in de sneeuw weet de linker helft niets af. Uit: Handbook of behavioral neurobiology. Plenum Press, New York. Dit antwoord maakte twee din gen duidelijk. Ten eerste, dat de sprekende linker hersen helft niet wist waarom ze lachte (dat wist immers al leen de stomme rechter helft). Maar bovendien lijkt het erop, dat de linker her senhelft niet eens in de gaten had dat er nog een bewust zijn aanwezig was. De rechter hemisfeer was onopgemerkt in de persoonlijkheid van het meisje binnengeslopen. Ove rigens zijn dergelike onbe wuste of tegenstrijdige reac ties ook bij 'split brain' pa tiënten zeldzaam. Onder nor male omstandigheden merkt men niet dat men geopereerd Muzikaal Sperry's experimenten maak ten een enorme indruk. Je kunt zeggen: het klimaat was er rijp voor. De laatste twin tig jaar heeft dan ook een gi gantische berg onderzoeken van de functionele verschil len tussen de hersenhelften te zien gegeven. Overal ter wereld zijn momenteel neu rologen en psychologen in de weer om zelfs de meest mi- niscule verschillen in kaart te brengen. Nieuwe methoden zijn ontwikkeld, waarmee ook bij gezonde proefperso nen onderzoek gedaan kan worden. Ook die activiteit heeft het een en ander opgeleverd. Zo is de rechter hersenhelft behalve voor ruimtelijk denken ver moedelijk ook voor bepaalde muzikale vermogens van spe ciaal belang. Dat vermoeden bestond trouwens al, omdat sommige volledig afatische patiënten (linker hemisfeer- beschadiging), die geen woord meer konden spreken, wèl in staat bleken om woor den te zingen, soms zelfs hele zinnen achter elkaar. De componist Maurice Ravel werd op het hoogtepunt van zijn loopbaan afatisch, maar dit scheen zijn muzikaal ge voel niet te hebben aangetast. En er is zelfs een afatische pa tiënt bekend, die zijn eigen orkest dirigeert. Rond 1970 ontdekten onder zoekers nog een ander sterk punt van de rechter hemisfeer, namelijk het verwerken van emotionele informatie. De linker hemisfeer zou meer verstandelijk en logisch te werk gaan. Het onderzoek daarover is nog in volle gang. Zo zijn er ook aanwijzingen, dat de rechter hersenhelft ge laatsuitdrukkingen beter ver taalt in gevoelens (boos, blij enz.) en die gevoelens ook be ter op het gelaat kan uitdruk ken. Dat bjeek bijvoorbeeld bij een experiment met foto's. Daar op waren gezichten afge beeld met uitdrukkingen als geluk, angst, verrassing en walging. Van deze foto's wer den composities samenge steld, waarop één gezichts helft plus zijn spiegelbeeld samen een volledig gelaat vormden. Zo ontstonden rechter gezichtshelft-compo sities en linker gezichtshelft composities. Deze werden voorgelegd aan proefperso nen. die de intensiteit van de emoties moesten beoordelen. Daaruit kwam tevoorschijn, dat de linkszijdige composi ties (rechter hemisfeer) de emoties intenser uitdrukten dan de rechtszydige Twee vormen Nog meer feiten werden ont dekt Toen men geluiden als het lachen, huilen of krijsen van een kind eens door beide hersenhelften afzonderlijk liet beoordelen, bleek de rechterhelft ze beter in te schatten dan de linker. Inte ressant is nog een ander on derzoek Daaruit kwam naar voren dat patiënten met een beschadiging van de rechter hemisfeer het vermogen wa ren verloren om op een emo tionele toon te praten Het lukte zo'n patiënt bijvoor beeld niet om op bedroefde toon te zeggen 'de jongen ging naar de stad'. In plaats daarvan zei hij dan maar 'de jongen ging naar de stad, hij was bedroefd'. Via de vloed van onderzoeken komen nu ook meer omvat tende theorieën over het be wustzijn naar voren. De Ame rikaanse psycholoog Robert Ornstein bijvoorbeeld, ziet in beide hersenhelften twee vormen van bewustzijn, die elkaar aanvullen en in het da gelijks leven afwisselend de boventoon voeren. De linker, 'sprekende' hemisfeer zou belangrijker zijn voor het denken in woorden, verstan delijk en logisch redeneren en de analytische benadering van problemen. De stomme rechter hemisfeer is meer in tuïtief, denkt in beelden en gevoelens. Vooral mensen in wetenschappelijke beroepen zoals wiskundigen en juris ten maken volgens hem ge bruik van het linker hemi sfeer-systeem, by personen uit artistieke en ambachtelij ke beroepen overheerst juist de rechter hemisfeer. In oosterse culturen wordt - nog steeds volgens deze op vatting - de nadruk gelegd op de functie van de rechter hersenhelft, terwijl in onze westerse cultuur de capaci teiten van de linker helft meer tot bloei komen. In het verlengde daarvan wiizen verschillende wetenschap pers er op, dat in ons onder wijs met zijn eenzijdige aan dacht voor lezen, schrijven en rekenen misschien de helft van onze hersenen on geschoold blijft. In 'een goed stel hersenen' zouden ook de artistieke, beeldende en emo tionele vermogens van de rechter hemisfeer tot hun recht moeten komen. Tussenstand Het is duidelijk: Sperry's expe rimenten hebben heel wat te weeg gebracht. Wat uiteinde lijk de wetenschappelijke waarde van dit alles zal zijn is onbekend. Uitdrukkingen als 'specialisatie van de hersen helften' en 'dubbel bewust zijn' geven voorlopig een we tenschappelijke tussenstand weer. Een definitieve theorie over de hersenfunkties is nog niet in zicht. Zeker is echter dat Sperry nieuwe perspec tieven heeft geopend voor een van de boeiendste vragen van de wetenschap, de vraag naar het menselijk bewust zijn. In elke klas zitten er wel een paar: kinderen die nooit kunnen stil zitten, zich geen moment ergens op concentreren, door de klas lopen, andere leerlingen lastig vallen. Die beweeglijkheid is op zichzelf nauwelijks aan te merken als af wijkend gedrag. Anders wordt het wanneer zich bij zo'n druk en lastig' kind meerdere eigen schappen manifesteren die niet als 'normaal' worden be schouwd: overaktiviteit, concen tratievermindering, onvoorspel baar, agressief en soms a-sociaal gedrag. Dan kan er sprake zijn van een stoornis die steeds meer betekenis krijgt: Minimal Brain Dysfunction, afgekort tot MBD. Vaag De stoornis wordt vaak nog niet onderkend; de onderzoeken er naar geven nog vage cijfers. On derzoeken wijzen al wel uit dat tien tot twintig procent van de leerlingen op de basisscholen in meer of mindere mate aan MBD lijden. Zo'n vijf procent daarvan zou in de categorie 'ernstig' thuishoren. Er moeten in Neder land tienduizenden gezinnen zijn die met de ziekte-van-drie-letters leven. Die getallen zijn indruk wekkend genoeg om MBD se rieus te nemen. MBD kan het gevolg zijn van een stoornis in de hersenen. Een stoornis die volgens een deskun dige op dit gebied, dr. J.L. Blom, in vele gevallen kan ontstaan tij dens de geboorte. Dr. Blom (werkzaam bij het Nederlands Instituut Praeventieve Gezond heidszorg - TNO Leiden) daar over: "De geboorte moet worden gezien als één van de meest kriti sche perioden in een mensenle ven. In zeer korte tijd vinden er grote veranderingen plaats. De voornaamste bedreiging wordt gevormd door een stoornis in de bloedsomloop, die zuurstofge brek kan veroorzaken. En dat leidt weer tot weefselbeschadi gingen, die zó licht zijn dat cellen niet afsterven maar zich minder goed ontwikkelen. Het zal duide lijk zijn dat dit kan leiden tot een minder goed functioneren van zo'n kind". Een andere theorie voor het ont staan van de ziekte is gelegen in de voeding. Kinderen zouden minder dan volwassenen be stand zijn tegen toegevoegde kunstmatige stoffen in de heden daagse voeding. Sommige kinde ren zouden allergisch zyn voor in voedsel voorkomende stoffen. Het werkingsmechanisme is nog niet duidelijk, maar soms blijken dieetmaatregelen te helpen in de strijd tegen MBD. Honderd pro cent zekerheid hebben de onder zoekers echter nog niet bij het aanwijzen van de oorzaak van MBD Tekortkomingen De hang naar anti-autoritair opvoe den leidt er maar al te vaak toe dat ouders die MBD-achtige ver schijnselen bij hun kinderen sig naleren, deze toeschrijven aan hun eigen tekortkomingen. Bovendien blijken MBD-kinderen doorgaans, zegt dr. Blom, een normaal IQ te hebben. En daar door is het nog moeilijker om de stoornis te herkennen. Op be paalde gebieden mogen deze kinderen tekorten vertonen, op andere daarentegen tonen ze weer een uitstekende intelligen tie. De meest voorkomende stoornissen zijn in de praktijk leesstoornissen. Variërend van simpele letterverwisselingen tot het volledig onvermogen om woordbeelden te vormen. De ziekte leidt ook vaak tot spraak- mankementen. Het MBD-ken- merk 'a-sociaal gedrag' kan zich uiten in liegen, stelen, het zinloos stukmaken van dingen. Dergelij ke kinderen stórten zich maar al te vaak letterlijk en figuurlijk er gens in. Daarbij bezeren ze zich vaak, mede door een -ook door MBD veroorzaakte- slechte ü- Dr. Blom: "Beslist geen modieus maatschappijprobleem" Foto Holvast) chaamsbeheersing. Ouders van MBD-kinderen verzuchten vaak dat alles duizend keer moet wor den verteld, omdat ze gewoon nooit willen luisteren. Straffen helpt vaak niet. Emotioneel mankeert een MBD- kind ook het nodige. Het is vrij labiel, en is onderhevig aan snel wisselende stemmingen: het ene moment blij, het volgende mo ment nukkig en nors Aanpassingsmoeilijkheden kun nen er wel eens toe leiden dat zo'n kind op een LOM-school (voor moeilijk lerende kinderen) wordt geplaatst. En die gebeurte nis veroorzaakt weer een extra handicap. Het is wéér een bewijs dat het kind niet helemaal 'goed' Modieus Sommigen menen dat het MBD- kind wel over de stoornis zal heengroeien Studies die de laat ste jaren zijn verncht wijzen ech ter uit dat faalgevoelens. drift buien en depressies in veel ge vallen leiden tot werkloosheid of een maatschappelijk slechte po sitie. Uit interviews kwam naar voren dat bijna tachtig procent gehandicapt blijft. Dr. Blom: "En daarom is het zo be langrijk dat iedereen op de hoog te wordt gebracht van het ver schijnsel. en dat MBD niet als een modieus maatschappijpro bleem wordt afgedaan". Het probleem bij het onderzoek naar de oorzaken van MBD is dat de voor deze stoornis verant woordelijke hersenbeschadigin gen vaak niet meer kunnen wor den aangetoond Er moet naar de mening van veel artsen nog wor den gewerkt aan een betere me thode van diagnose stellen. Juist omdat nog niet exact vaststaat of MBD wordt veroorzaakt door be paalde hersenafwijkingen, komt het in de praktijk vaak voor dat men op vage gronden aanneemt dat de allerlastigste kinderen 'dan wel' MBD-kinderen zijn. Of dat ze in ieder geval maar zo ge noemd moeten worden. Dr. Blom zou gréég de exacte oor zaken van MBD willen opsporen Daartoe is het echter nog niet ge komen. Vooralsnog heeft hy on langs een onderzoek afgerond onder zo'n 150 schoolkinderen uit Voorschoten en Katwijk. Op zet van dat onderzoek was met moderne computertechnieken to> bekijken hoe het EEG (Elektro Encephalogram) van kinderen in de leeftijdsklasse van 5 tot 13 jaar er uitzag. Via het EEG is de me thode by uitstek om organische stoornissen in een zo vroeg mo gelijk stadium te onderkennen. Met het EEG kunnen zeer zwak ke elektrische stroompjes, die door de hersenen worden gepro duceerd, worden geregistreerd. Door nu eerst gegevens van 'nor male' kinderen te verzamelen kan dr Blom met behulp van sta tistische methoden een cijferma tig 'profiel' opstellen voor deze groep. Dr. Blom weet dankzij dit onder zoek hoe een normaal EEG van een kind van een bepaalde leef tijd er uitziet. Het aardige zou nu zijn om te bezien in hoeverre MBD-kinderen een afwijkend EEG hebben Maar zover is het nog niet. Behandeling Een algemene, doeltreffende be handeling tegen MBD is er niet Een MBD kind krijgt in de mees te gevallen medicynen én psy chische hulp In Nederland is men, in tegenstel ling tot een land als Amerika, huiverig voor teveel medicijnge bruik Er zyn evcnzovele voor- als nade len aan het stellen van de MBD diagnose en een daaruit voor vloeiende behandeling. Het voordeel voor het patiëntje is on miskenbaar dat dc omgeving zyn 'rare streken' wellicht beter ac cepteert Ouders zullen opge lucht zyn dat het niet aan hén hgt dat het kind zo lastig is Het nadeel is echter dat een MBD- kind een etiket krygt opgeplakt waarvan het zyn leven lang niet meer afkomt. Wat het etiket voor het MBD kind zélf gedurende dc rest van zyn jeugd betekent, is helaas onduidelyk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15