Rijvers: „Ik roep geen hoera" DIOK: toekomst van rugby ziet er florissant uit Vahstal praat staker om Bondscoach niet écht tevreden met zwakke EK-tegenstanders Leidse sportploeg van het jaar Terug in de tijd... ZATERDAG 9 JANUARI 1982 Sport PAGINA 11 ADVERTENTIE i Sportieve jongeman gevraagd voor de verkoop vari sportartikelen Leeftijd plm. 17-18 jr. opleiding op Mavo-niveau. j WOUT BERGERS SPORT B.V. Haarlemmerstraat 232 - Tel. 124681, 120605 Nu 3 maal In Lelden. Riethoven "half januari uitsluitsel" 5 D 1 LEIDEN Joop Riethoven keek gisteren raar op zijn neus toen hij gisteren het be richt in deze krant las. dat de start van de Tour de France '83 niet aan Amsterdam was toegewezen. "Want", zei Riet hoven gisteravond, "op 15 ja nuari geeft Lévitan pas uit sluitsel waar de Tour van start gaat. Die afspraak heb ik met hem gemaakt. Dus het bericht als zou de start van de ronde van Frankrijk niet in Amsterdam plaatsvinden, is wat voorbarig", aldus Rietho ven. Vorig jaar had Riethoven met zijn secondant Van Caubergh al min of meer met de organi satie van de wielerronde af gesproken, dat Amsterdam de startplaats van de Tour '83 zou zijn. In ruil voor de som ma van 850.000 gulden zou Lévitan met zijn kornuiten wel naar de hoofdstad willen afreizen. Lévitan zette de rou te van de proloog al uit en geen vuiltje leek meer in de lucht. Riethoven had echter geen rekening gehouden met de Franse slag. Tijdens tus sentijdse gesprekken met de Tour-organisatie werd Riet hoven duidelijk, dat de wil om in Nederland te starten niet meer zo aanwezig was. "Het is gebruikelijk dat de Tour om het jaar buiten Frankrijk vertrekt. Maar Lé vitan wilde voor '83 een uit zondering maken, vertelde hij mij vorig jaar. Uit ge sprekken met de organisatie werd mij duidelijk dat ze lie ver in Frankrijk willen star ten. Daarom denk ik dat Am sterdam niet veel kans zal hebben", denkt Riethoven. ZEIST (GPD) - Kees Rijvers is na de loting voor het Europees kampioenschap niet handenwrijvend in de Zeister bossen gesignaleerd. Een dergelijk gebaar van tevreden heid mocht je verwachten nadat in Parijs de voetbaldwergen Malta en IJsland, midden moter Ierland en sub-topper Spanje als obstakels op weg naar de eindronde van het Europees voetbaltoernooi 1984 bekend werden. „Ik roep niet hiep-hiep-hiep-hoera, ik had liever een evenwichtiger groep gehad met landen die el kaar afslachten", sprak de bondscoach en verwees daarbij naar de groep waarin België huist. Oost-Duitsland, Schotland en Zwitserland waren Rijvers liever geweest dan de Spanjaar den, Ieren en de eilandbewoners uit IJsland en Malta. Nederland belandde door de zwak ke prestaties in de afgelopen kwalificatieronde voor de WK niet bij de landen met voorkeurs recht Spanje kreeg dat voordeel tje wel, op grond van resultaten die werden behaald voorafgaan de aan de EK in '80 en omdat de plaatsingscommissie de Zuideu ropeanen acht kwalificatiewed strijden voor de WK '82 lieten winnen. Spanje is als organisator automatisch verzekerd van deel name en speelde dus geen enkel kwalificatieduel. Sterkste land bij de geplaatsten is het zeker niet. Oranje had ook West-Duits- land, Engeland, Italië, Joegosla vië, Polen of België kunnen tref fen. Uit de derde klasse van de plaat singslijst werd Ierland toege voegd. Met landen als Schotland, Portugal, Roemenië en Bulgarije in dezelfde omgeving kan ge steld worden dat ook hier niet de beste aan Oranje gekoppeld werd. Uit de vierde klas kwam IJsland, enkele treedjes op de Europese voetballadder geklommen om dat men in de voorronde voor de komende WK twee keer van de Turken won en ook Wales pun ten afhandig maakte. De zwakste uit de vierde klasse gevoegd bij Malta dat in de voorronde van dit wereldkampioenschap door Po len en Oost-Duitsland als speel bal gebruikt werd. De groepsindeling voor het toer nooi om het Europees voetbal kampioenschap. waarvan de eindronde in 1984 in Frankrijk wordt gehouden, is: Groep 1: België, Oost-Duitsland, Schotland, Zwitserland. Groep 2: Polen, Sowjet-Unie, Por tugal, Finland. Groep 3: Engeland, Hongarije, Griekenland, Denemarken, Lu xemburg. Groep 4: Joegoslavië, Wales, Bul garije, Noorwegen. Groep 5: Italië, Tsjechoslowakije, Roemenië, Zweden, Cyprus. Groep 6: West-Duitsland, Oosten rijk, Noord-Ierland, Turkije, Al banië. Groep 7: Spanje, Nederland, Ier land, IJsland, Malta. „Een aantrekkelijke loting", vond doelman Hans van Breukelen in tegenstelling tot de bondscoach. „IJsland en Malta mogen geen probleem zijn. Ierland kennen we zo langzamerhand wel. Span je is de onbekende factor maar die ploeg zien wé tijdens het we reldkampioenschap vaak genoeg in actie". De beste prestatie in de geschiede nis van voetballand Malta was het gelijkspel dat men in de bloedhitte en op een steenhard veld afkaapte van West-Duits- land. Dat soort omstandigheden kunnen een probleem zijn, niet de kwaliteit van de spelers. Hetzelfde geldt voor de IJslanders die in Sigurvinsson (Bayern Munchen), Petursson (ex-Feye- noord en nu Anderlecht), Gud- johnsen (Lokeren) en Edvalds- son (Fortuna Dusseldorf) zijn ve detten heeft. IJsland is voor Ne derland geen onbekende, voor de WK in Argentinië won Neder land twee keer schamel met 1-0 in de modder door een doelpunt van Ruud Geels en later via een 4-1 in Nijmegen. De voorronde voor het Europees voetbaltoer nooi van '80 duidelijker: 4-0 in Reykjavik, 3-0 in Nederland. Voor de wedstrijden tegen Ierland zijn de 23e en 24e februari be langrijk, dan namelijk reist Rij vers met een afvaardiging van de KNVB naar Spanje om daar te praten over de speeldata. Slaagt Ierland in zijn opzet om de wed strijd op dezelfde datum te krij gen als Engeland, dan zijn de Ie ren opnieuw een te duchten te genstander want in dat geval ligt de Engelse competitie stil en kunnen ze over alle uithuizige professionals beschikken. Wat dat betekent weet Oranje. In het laatste kwalificatietoernooi verspeelde Nederland twee pun ten aan de gekwalificeerde Bel gen en Fransen, maar de Ieren snoepten er drie af. Tijdens het bezoek van de KNVB-delegatie aan Valencia bekijkt men met een de vriendschappelijke partij tussen Spanje en Schotland, voor Rijvers de gelegenheid om zijn kennis te verrijken, want de Schotten spelen een maand later (24 maart) een oefenwedstrijd te gen Rijvers' keurkorps. Wie dan Neerlands voetbalelite zullen vormen heeft Rijvers voor zichzelf inmiddels uitgemaakt, maar de plannen wil hij nog niet ontvouwen omdat hij de ontwik kelingen op de transfermarkt wil afwachten. Wie vertrekt naar het buitenland moet er rekening mee houden dat hij minder gre tig aan de borst van de bonds coach gedrukt wordt. De tech nisch leider van de voetbalbond beschouwt de voorronde en de eventueel daarop volgende eind ronde in Frankrijk niet als een tussenstation op weg naar het volgende wereldkampioen schap. „Ik wil er zijn en preste ren. Het WK in Columbia komt pas daarna aan de orde", aldus Rijvers. Geen voetbal Alle amateurvoetbal van vandaag én morgen is afgelast. Zowel de wedstrijden voor de KNVB als de twintig afdelingen. HILVERSUM (GPD) - Ton van Loon is teruggekomen van zijn besluit niet meer voor FC Amers foort uit te komen. De 29-jarige Hilversummer, die begin deze week in staking was gegaan om dat hij nog vier maanden salaris over het vorig seizoen te goed had, herzag zijn mening na een gesprek met bestuurslid Hans Vahstal. Vahstal, al jaren actief bij Amers foort als bestuurslid, geldschie ter en coordinator, zag daarmee zijn actie die buiten het bestuur van de noodlijdende stichting omging geslaagd. De Amers- foortse zakenman verklaarde: „Ik heb Van Loon duidelijk kun nen maken dat het geld om ach terstallige schulden te betalen niet aanwezig is. Voorts heb ik een beroep op hem gedaan Amersfoort niet te laten stikken. Er zijn plannen om het betaald voetbal in Amersfoort te redden en Van Loon kan daarby een rol spelen". De rol van Ton van Loon zou moe ten bestaan uit het begeleiden van de jeugd bij Amersfoort, zo wel in als buiten het veld. Samen met twee andere routiniers, Jef de Neeling en Rob Snijder, zou Van Loon in het nieuwe jeugd- plan een belangrijke plaats in moeten gaan nemen. Ton van Loon wilde niet zoveel kwyt over zijn besluit alsnog zijn werkzaamheden voor de Amers- foorters te hervatten. Van Loon „Vahstal heeft mij eer. duidelijk beeld gegeven van de huidige fi nanciële situatie. Mijn hoop is nu gevestigd op de ac tie die met behulp van de lokale middenstand op 20 januari van start gaat. Misschien komt er dan geld vrij om de schuld af te los sen". ring op. Sjoerd Meyer komt uit de Scylla- school en als je daar vooraan zit in de klas betekent dat automa tisch dat je op landelijk niveau ook haantje de voorste bent Dat is-ie, want Meyer is Nederlands jeugdkampioen tafeltennis. Martin Cohen is eveneens natio naal jeugdkampioen en wel in de dubbel-twee. De roeier van Die Leythe werd tevens uitgezonden naar het WK in Sofia. De tiende plaats daar is in de toekomst voor verbetering vatbaar Ger Gorrce is Zuidhollands jeugd kampioen boksen en je moet te- rugggaan tot de tyd van Dik Snik zelf dat een Leidenaar in deze tak van sport wat in de melk had te brokkelen. Maar het gaat ook DTS de laatste jaren weer aardig voor de wind. LEIDEN Landskampioen, de tweede lustrumviering, een nieuwe accommodatie in het verschiet, een gestage ledenaanwas, vijf spelers bij de nationale selectie, kortom het gaat de rugbyclub DIOK overduidelijk voor de wind. En als klap op de vuurpijl, van zelfsprekend uitgaande van bovenstaande feiten, koos de jury van de Leidato-prijs de vereniging tot sportploeg van het jaar 1981. De Zilveren Sleutels plus de bijbehorende geldprijs mocht DIOK gisteravond in de kantine van Lugdunum in ontvangst nemen. van de Brink en van gewichthef- fer Dio Dccgcnaars. Zy delen de tweede prijs - het totale pakket bedroeg 4350 gulden en behalve de Leidato droegen ook Wout Bergers, Andre de Jong, Jan van der Klugt en de Leidse Spaar bank ccn flink steentje by - als vergelykbare grootheden. De Holland-routinier, elke dag een stevige portie trainingsarbeid verzettend, werd Nederlands kampioen op de 50 kilometer, in- doorkampioen op de 3 kilometer en tweede op de 20 kilometer. De coming-man van LKV de Spar taan, goed voor vyf zware trai ningen per week. grossierde dit jaar in nationale jeugdrecords, werd Nederlands kampioen by de junioren en senioren, werd ze vende van Europa en elfde van de wereld. Weliswaar beoefenen beiden takken van sport die, in Nederland althans, niet echt aan spreken, wat ze er voor over heb ben om de top te halen grenst aan het ongelooflijke. De derde prys kwam terecht by de schermafdeling van de Sleutels. Op de Stoke Mandeville Games in Engeland (officieuze WK) werd zilver en brons gewonnen, tijdens het Europese kampioen schap goud, zilver en brons en op het Nederlands kampioenschap zo'n beetje alle eremetaal die er voorhanden was. Uitstekende prestaties van deze nog jonge Leidse vereniging en dat nog wel in het 'Jaar van de Gehandicap ten'. De vierde prys werd ook al ge deeld. Door het zaalvoetbalteam van De Tegelhandel en het eerste herenteam van tennisvereniging Unicum. De zaal voetballers won nen, na de Leidse - en Districts beker, notabene op 3 oktober de nationale zaalvoetbalbokaal, een prestatie van formaat. Unicum verraste vnend en vyand door met zijn zeer geroutineerde ploeg Nederlands clubkampioen te worden en dat was nog nim mer vertoond in deze contreien. Naast de echte prijzen, waarvoor mensen als Sandra de Kruiff, Stan van Belkum, Edward Maas dijk en Gerard van den Berg dit keer niet in aanmerking kwamen omdat zy hun topprestaties wel iswaar continueerden maar met verbeterden, waren er traditiege trouw weer een aantal aanmoedi gingsprijzen. Voor jeugdige ta lenten die er nog niet helemaal zyn, maar van wie de jury de ver wachting heeft dat zy in de toe komst tot de landelyke top zul len doorstoten. Miriam van Cleef uit Oegstgeest drong door tot de nationale turn- ploeg. Ze traint vier keer per week op Papendal en kan straks een grote worden. Alhoewel de concurrentie in dit wereldje enorm zwaar is. Robert van der Vlist uit Leider dorp behaalde de nationale ju- morentitel judo. Door die presta tie dwong hy een plaats af in de Nederlandse ploeg en deed ook op het internationale vlak erva- UEFA-bons Artemio Franchi somt nog eenmaal de indeling op van de zeven groepen die bij de loting voor de voorronde van de Europese kampioenschappen ('84) uit de molen kwamen. Donderdagavond in een vergade ring besloot de sectie betaald voetbal voortaan alleen in het ui terste geval tot algehele afgelas ting over te gaan. Hierover ont stonden gisteren nogal wat dis cussies met als gevolg dat er an dermaal een algehele afgelasting voor het amateurvoetbal van za terdag en zondag werd afgekon digd. verhuizen naar de Morsch alwaar een gloednieuwe accommodatie de geelblauwen van een nog ste viger onderstel zal kunnen voor zien. In tien jaar tijd slaagden de Leidenaars er m om af te reke nen met het studentikoze imago dat die sport in Nederland tot dan toe kenmerkte. Mede door die 'normalisering', waartoe DIOK de aanzet gaf. ziet de toe komst voor het rugby er redelijk florissant uit. De club zelf, opge klommen tot het hoogst haalba re, wil niets liever dan die status in de komende jaren bevestigen. Midden in een nieuwbouwwijk zyn er mogelijkheden te over voor verdere ontplooiing. Trou wens, halverwege het lopende seizoen, gaat DIOK alweer alleen aan de leiding in de hoogste klas- In het juryrapport, ditmaal samen gesteld door Lodewijk Kallen berg, Kees van Duivenbode en Ad van Kaam, staan op de vol gende bladzijde twee namen. Die van snelwandelaar Dirk Maassen De DIOK-ploeg heeft alle reden tot juichen. De positieve daden van de rugby-vereniging werden gisteravond gl°[ifUSijaKr^o^^°c«,i7(ltiCiai omlijst met de uitverkiezing tot sportploeg van het jaar in Leiden. kerpolderclub die dit seizoen zal LEIDEN - DIOK-voorzitter Teun de Reede kon het niet laten om, bij het in ontvangstnemen van de prijs voor de sportploeg van Leiden in de kantine van de voet balvereniging Lugdunum, even terug te gaan in de tijd. "Elf jaar geleden", draaide De Reede de film terug, "toen Goddijn bij de Leidse Sportstichting aanklopte met het idee om hier het Rugby van de grond te brengen, vertel de men dat deze sport in Leiden geen levensvatbaarheid had. Ik wil niet katten, maar toch".... Maar toch ...deelde De Reede on derhand een 'slag onder de gor del' uit aan de inmiddels opgehe ven Sportstichting, die in de vorm van gastspreker Piet Biegstraaten aanwezig was. DIOK immers zette het afgelo pen seizoen, via het binnenhalen van de nationale titel, de kroon op een uitermate succesvol sei zoen en werd door de jury nu tot sportploeg van Leiden gekozen. Trainer Peter de Bruyn had geen gering aandeel in het 'schrijven' van de 'DIOK-successtory'. De Hagenaar had er op gehoopt om tot sportploeg van Leiden te wor den uitgekozen. Er op gerekend had hij allerminst. "Toen by de uitreiking van de aanmoedi gingsprijzen op eens het woord ploeg viel (het betrof hier de zaal- voetballers van De Tegelhandel/ red), dacht ik dat het om ons ging". DIOK werd evenwel niet aangemoedigd, maar gekroond. "En dat was voor mij toch echt een verrassing", aldus De Bruyn. UU ZINGT VOOR ONS METAANGRilPEMPÉ -aGFrrs-riaeciTof» EN MET MINSTENS 2D ONTEOEREMCe yT-&*0002

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11