'Winkel' om mensen over de drempel te helpen Uitschakeling India door falend beleid Japanners duiken nu op direet-ldaar-fotografie Jubilarissen klaverjassen Schakers Voorschoten en LSG in problemen LOTTO Ongunstige balans Fides Pacta: "Schot van de dag geeft doorslag" Initiatief van Larens architecten Film past ook op Kodak-camera's Nederland paradijs voor inbrekers PAGINA 10 DO/ST Sport ZATERDAG 9 JANUARI 1982 LEIDEN - Hoewel er nog vijf ron den gespeeld moeten worden, zijn de kaarten in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompe titie al verdeeld: aan kop de vier azen D/Watergraafsmeer, CVI/ Utrecht, V/Rotterdam en Phili- dor/Leeuwarden (alleen nog troef draaien om te zien wie kam pioen wordt) en daarachter op een eerbiedige afstand van drie punten de heren waterdragers, aangevoerd door het eerste tien tal van het Leidse Philidor. Wa terdragers, omdat het vaak de amateurclubs zijn die de talenten leveren voor het leidende kwar tet. Vanmiddag in de vijfde ronde zal blijken of de Leidenaars de ijs koude douche, die zij in de vori ge ronde onvrijwillig bij hun Friese naamgenoten namen, zon der 'kouvatten' hebben over leefd. Immers, een warm ge draaid Philidor/Leiden moet in staat worden geacht thuis aan de Vestestraat VAS/ASC te ver slaan. Toch zal de belangstelling in de hoofdklasse ditmaal meer uit gaan naar het topduel tussen landskampioen D/Watergraafs- meer en V/Rotterdam. De profs uit de Maasstad vechten voor hun laatste kans op de titel en deelname aan de Europa-Cup wedstrijden. In de laatst gespeel de ronde kwamen de Rotterdam mers bij CVI/Utrecht met hun hakken over de sloot: 4 l/2-5 Vfe. Leidenaar John van der Wiel droeg zijn steentje bij door in slechts 19 zetten Schenk te ver slaan. Het eerste tiental van LSG/Leiden wacht nog steeds op zijn tweede overwinning in de eerste klasse A. Vanmiddag moet er in Apel doorn bij ASG toch echt iets po sitiefs uit de bus komen, want een vierde maal struikelen kan een val naar de tweede klasse gaan betekenen. Een lichtpuntje in deze zo donkere dagen voor LSG is de terugkeer van Joan Toto b'ó: Vöfro it- A Wlol Eerste prijs: f 546,60; tweede prijs: Zjege V.Q. Wiel f26,-; derde prys: f9,70. Baart, maar een heroptreden in het KNSB-team zit er vandaag nog niet in, want een schaker is pas speelgerechtigd in de KNSB- competitie, als hij een maand lid is. Pas nu de resultaten van het eerste team teruglopen, gaat LSG weer een actief jeugdbeleid voeren. Totdat de nieuwe generatie uit de eigen kweekvijver het eerste tiental heeft bereikt, moet dit maar zien in troebel water te blij ven vissen, derhalve zich hand haven in de eerste klasse KNSB. Behalve LSG zit ook Voorschoten I flink in de degradatiezorgen: puntloos onderaan in de tweede klasse C en bovendien vandaag de zware thuiswedstrijd tegen het Haagse DD II. Voor de Voor schotenaren zouden de duels te gen Charlois/Europoort II, V/ Rotterdam III en Spangen/Om moord wel eens de laatste stro halmen kunnen gaan betekenen. Na de rampzalige 'alles-of-niets- wedstrijd' bij de profs van De Variant/Breda blijft Philidor II/ Leiden schaken. Teamleider Ton Kohlbeck: "De titel kunnen we vergeten, maar we willen hoog eindigen en daarom gaan we vandaag Moerwijk I pakken." SKI De Westduitse Irene Epple heeft gisteren in Pfronten de der de overwinning op de reuzesla lom gemaakt. In beide manches was zij de snelste. De Zwitserse Erika Hess leidt in het klasse ment om de wereldbeker. Epple volgt od de tweede plaats. DEN HAAG (ANP) - De resulta ten van de sportprijsvragen zijn: eerste prijs, geen winnaar; twee de prijs: bruto f300.000,-; derde prijs: f3.627,20 bruto; vierde prijs: f76,20; vijfde prijs: f5,-. Toto 53: KEULEN (ANP) - De Nederland se schaker John van der Wiel heeft in het. internationale schaaktoernooi in Keulen giste ren andermaal een overwinning behaald. Met de zwarte stukken versloeg Van der Wiel de West duitser Schmidt. Mikhael Tal uit de Sowjet-Unie handhaafde zich aan de leiding met 8,5 punten uit tien ronden door een overwin ning op de Westduitser Reefsch- laeger. Van der Wiel staat in de middenmoot gerangschikt. Toto-gelijk: Omdat er geen x ste prijs was, resteert bijna 1300 gulden als jackpot voor toto-ge- lijk 1. De uitkeringen zijn: tweede prijs: f 1.071,10; derde prijs: f 123,70; vierde prijs: f 6,30. Cijferspel 53: Zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: f 10.000,-; vier cijfers goed: f1000,-; drie cijfers goed: f 100,-; twee cijfers goed: f 10,-. BOMBAY (GPD) - Gistermorgen verzamelden spelers en techni sche staf van het Indiase hockey team zich in een zaaltje van hotel President, waar alle ploegen die deelnemen aan het vijfde wereld kampioenschap hockey zijn on dergebracht. In een na-bespre- king moest de nederlaag tegen Australië, en daarmee de uit schakeling voor de halve finales, worden genalyseerd. Er werden harde noten gekraakt, maar dat zal weinig nut hebben. De schaarse berichten die Indiërs loslieten, duidden erop dat vrije verdediger Rajender Singh de hoofdschuldige is. De 22-jarige starafcornerspecialist werd ech ter door aanvoerder Suijit Singh in bescherming genomen, omdat hij zelf, als tweede man voor vol trekking van de corners, weet hoe zwaar de belasting kan zijn. De hoofdredacteur van Sport- sweek en het dagdlad Midway, Ansari, zoekt het probleem niet binnen het team van zestien spe lers, maar in de politieke tegen stellingen die in het land met zijn ruim zevenhonderd miljoen in woners steeds weer opborrelen. India heeft talent genoeg om ge lijke tred te houden met buur land Pakistan, maar het nationa le team moet worden samenge steld uit spelers uit alle delen van het land. Er zijn in India al stemmen opge gaan om een andere selectiepro cedure te gaan volgen. Coach Harmik Singh, die als eerste in de geschiedenis een tweejarig contract kreeg voorgelegd, wil BOMBAY (ANP) - Het wereld kampioenschap hockey voor he renteams zal in 1986 vrijwel ze ker gehouden worden in Enge land. Hoewel de internationale hockeyfederatie pas in de lente daarover uitspraak zal doen. be staat er nauwelijks twijfel over. De Engelse hockeybond bestaat in 1986 namelijk honderd jaar en wil het eeuwfeest opluiste ren met het zesde wereldkam pioenschap. dat er scouts komen die alle com petitiewedstrijden bezoeken en objectief opgave doen van het beste spelersmateriaal. Of er dan elf spelers uit New Delhi en maar vijf uit Bombay komen, mag geen rol van betekenis meer spe len, zoals nu wel het geval is. De uitschakeling voor de halve fi nales is in Bombay echter aller minst als een bom ingeslagen. Na de met 2-1 verloren wedstrijd tegen Australië gooiden teleur gestelde supporters met flessen en floten de spelers uit. De poli tie greep in, maar daarbij bleef het. De organisatie, in handen van ene meneer Passi, die dagelijks bij de internationale pers komt infor meren of alles naar wens ver loopt en even vriendelijk knikt als hij een ontkennend antwoord krijgt, laat geen millimeter los over de financiële gevolgen van India's uitschakeling en het rela tief geringe bezoekersaantal: te gen Australië vulden 30.000 toe schouwers het 48.000 plaatsen bezittende Wankhede-cricketsta- dion, terwijl de verwachting was dat het dagelijks stampvol zou zitten. ,Als de bond vasthoudt aan haar conservatieve houding, zal het talent dat we in overvloed bezit ten eeuwig sluimerend blijven", aldus Ramal Ajanrai van de In dian Express. „Toch verwacht ik dinsdag bij de finale een vol sta dion. De Indiërs hebben name lijk liever dat de wereldtitel in Azië blijft. Ze zullen zich als één man opstellen achter Pakistan, omdat dat team kwalitatief het meest tot de verbeelding spreekt". BOMBAY (ANP) - Als het Neder landse hockeyteam morgen in Bombay van Pakistan wint zou dat de eerste keer in de geschiede nis zijn in vijf toernooien, waar bij de wereldbeker op het spel stond, tweemaal speelde Oranje bij die gelegenheden gelijk, de overige drie duels gingen verlo ren. In 1971 kwamen beide teams te Barcelona op 3-3 uit. Twee jaar later, toen Nederland in Amstelveen de beker veroverde, ging de groepswedstrijd tegen Pakistan met 1-2 verloren. In 1975 werd het te Koeala lx>em- poer weer 3-3 en in 1978 was Pa kistan in Buenos Aires zelfs twee keer sterker: in de groepswed strijd met 3-1 en in de finale met 3-2 De totale balans in 43 wedstrijden ziet er voor Nederland ook nog erg ongunstig uit. Slechts tien keer wist Nederland te winnen, 9 duels eindigden onbeslist en 24 maal zegevierden de Pakistani. De laatste overwinning dateert van 11 januari 1981 tijdens het door Nederland in Karatsji ge wonnen toernooi om de Cham pions Trophy: 1-0. Daarna zijn er tussen beide teams nog drie wed strijden gespeeld: 1-1 in Frank fort, 3-5 in Amstelveen en 2-3 in Lahore. LEIDEN - In de Overgangsklasse B van de zaalkorfbalcompetitie zal Fides Pacta morgen moeten aantreden tegen koploper HKV. Voor de Leidse ploeg een uiterst belangrijke wedstrijd omdat bij winst de eerste plaats van HKV kan worden overgenomen. Voor het Leidse korfbalpu- bliek zou dat betekenen, dat de kans dat volgend seizoen weer van hoofdklasse korfbal kan worden genoten. Hoewel velen nog sceptisch staan tegenover de kansen die Fides Pacta zou hebben om als serieuze titelkandidaat de tweede helft van de competitie in te gaan, kan gesteld worden dat de jonge en nog onervaren Fides Pacta-ploeg tot nu toe niet slecht geboerd heefl. In de niet te onderschatten sterke overgangsklasse B behaalde de ploeg van trainer Gerard Bos vier klinkende overwinningen. Alleen tegen Stanfries en VES werd een nederlaag geleden. Koploper HKV is ook niet ongeschonden uit de strijd gekomen. Eén gelijkspel en een neder laag (thuis!) kostte de Haagse ploeg drie punten. Het duel staat dan ook geheel open, waarin het schot van de dag wel eens de doorslag kan geven. LEIDEN - LFC en ASC. Twee jubilerende Leidse ver enigingen, samen 'goed' voor 165 jaar voetbal in de Sleutelstad. Op de eerste dag van dit jaar opende ASC de festiviteiten rond het 90-jarig bestaan met een mini-toernooi, gisteravond werd in het clubhuis aan de Boshuizerkade de spits afgebeten van het ju bileumprogramma van LFC, dat dit jaar zijn 75-ste 'verjaardag' viert. De Kanaries ontvangen in de ko mende tijd bijna alle Leidse voetbalverenigingen voor een klaverjas-drive. ASC was gisteravond als eerste op bezoek. De stemming zat er, met twee feest vierende verenigingen, uiteraard direct dik in. Op de foto zitten de ASC-dames Nagtegeller en Witte- naar klaar voor de gebruikelijke zestien 'potjes' te gen het LFC-span NieuwenburgIHeijmans. De architect heeft voor veel mensen nog dat „elitaire odium": zo'n dure meneer schakel je alleen maar in als je (voor nieuwbouw, verbou wing, interieurinrichting enz.) over een fors kapitaal kunt beschikken. Als je een betrekkelijk simpele ingreep aan of in het huis overweegt ga je immers niet naar een echte architect want diens hoofd staat alleen maar naar grote projecten... dat is zo on geveer hoe men vaak over de architect denkt. Een stukje „drempelvrees" dus. Om die te doorbreken hebben.de exterieurarchitect Paul Boumans en de binnen huisarchitecten Rob Thfjssen en Paul Sueters in Laren een „Infocentrum Architectuur" opgericht. Een initiatief dat wellicht een aantal van hun collega's elders in het land tot navolging inspireert. Want het werkt erg goed. Het infocentrum is een soort „winkel", waar iedereen vrij blijvend kan binnenstappen. Nee. niet om de bouw van een villa te bespreken (hoe wel dit natuurlijk ook zou kunnen) maar doodgewoon om een advies te vragen. Des noods heel simpeltjes over het probleem: hoe richten we ons driekamerflatje nou zó in dat het er goed uitziet en zo praktisch mogelijk is. Een uurtje praten met een van de architecten kost niets. Moet er een uitgewerkt advies ko men, met schetsen enz., dan betaal je een redelijk uurta rief. Maar het kan ook zo gaan dat je met een aantal goede suggesties voor meubi lering, stoffering en „decora tie" weer naar buiten gaat zonder zelfs het kopje koffie te moeten betalen. En rolt er een echte opdracht uit, dan is het helemaal niet onmogelijk dat je het advies tarief van het Infocentrum weer „terugverdient"; op via het centrum geplaatste be stellingen voor meubilair enz. krijgen de architecten van de leveranciers een be paalde korting. Die steken ze bij het infocentrum niet in ei gen zak, maar laten die ten goede komen aan de klant! Dat bedrag kan dus het hono rarium voor de verleende diensten aardig (soms geheel) compenseren. „We doen dit om de mensen ge makkelijker de weg naar de architect te laten vinden, al dus Paul Boumans, „zelfs wie alleen maar een adviesje over vloerbedekking of nieu we gordijnen, goede verlich ting of zoiets nodig heeft, kan (puur op informatieve en fi nancieel vrijblijvende basis) bij ons infocentrum terecht. Het is gevestigd aan het Zeve nend 4b in Laren (NH). Nagekomen familiebericht ANTONIUS WILLEM VAN DER BURG LINEKE VAN DER BURG-DEURLOO WOUTERTJE familie en vrienden Toon is thuis opgebaard, cr is gelegenheid om daar afscheid van hem te nemen op zonaag- en maandagavond van 19-2U uur. De crematie zal plaatsvinden op dinsdag 12 januari a.s. om 11.00 uur in het Crematorium "Ockenburgh", Ocken- burghstraat 21, Den Haag-Loosduinen. Dezer dagen ligt in de win kels een nieuw systeem voor direct-klaar of wel in stant-kleurenfotografie. Het is van Japanse komaf: geproduceerd door de Fu- ji-fabrieken. Het systeem luistert naar de naam Fo- torama en is, na Polaroid en Kodak, het derde sys teem dat op de steeds groeiende markt van in stant-fotografie wordt geïntroduceerd. Het hele pakket omvat: - de FI 10 direct-klaar kleurenfilm met 10 vel per pak; - twee typen direct-klaar camera 's de F-10 en de F-50; - type F-10 uitgevoerd met inge bouwde flitser; - De strobo-S elektronenflitser als accessoire bij de F 50S; - de Fotorama-print: éxtra afdruk ken of uitvergrotingen vai rect-klaar foto's. Fuji neemt in de wereld een voor aanstaande plaats in op het ge bied van de fotografie. Dat is der meer te danken aan het voortdurende streven van de fa briek om nieuwe technische Importeurs en agenten van hang- en sluitwerk hebben zich onlangs ver enigd in de AIHS, een jonge vereniging die zich onder andere ten doel stelt het veilige, zo goed mogelijk inbraakvrije hang- en sluitwerk te propageren. Voorzitter J. Bloemendaal introduceerde de AIHS tijdens de beurs „Se curity" op niet mis te verstane wijze: „Nederland is een inbrekerspara dijs", zei hij, „er is geen enkel land ter wereld waar zo „open" wordt gebouwd. We zijn niet alleen te goed van vertrouwen, nee, we halen de dieven door ons gedrag zelfs met een hartelijk welkom binnen". Op grond van nuchtere cijfers is vast te stellen dat de kans op inbraak in een vrijstaand huis 1 op 10 is, in een gewoon rijtjeshuis 1 op 40. Per jaar worden er in Nederland 140.000 inbraken geregistreerd (dit betreft dan alleen nog de „aangegeven" gevallen; een klein inbraakje of een mis lukte poging daartoe worden kennelijk als zo „normaal" beschouwd dat men er vaak niet eens voor naar de politie loopt). Vaak worden in een bepaalde buurt heel kort na elkaar diverse inbraken gepleegd. De heer Bloemendaal verklaart dit als volgt: „Er is sprake van bendevorming. Het is een kwestie van tippen, door mensen die beroepsmatig in en om woningen te doen hebben". Hij wilde niet nader specificeren, begrijpelijk, want het kan uiterst suggestief lijken om bij voorbeeld te waarschuwen in de trant van „is die nieuwe bezorger van de bakker wel betrouwbaar?". Het is wel erg navrant om te moeten vaststellen dat iemand met je eigen schroevedraaier, gepikt uit de niet of slecht afgesloten schuur, de ach terdeur gemold heeft en daarna je kleuren-tv en je bandrecorder heeft „overgenomen". Zulke dingen gebeuren elke dag weer. Het in braakpatroon neemt dusdanige vormen aan dat de verzekeringsmaat schappijen, in navolging van andere landen, binnenkort wel tot stren gere eisen zullen moeten overgaan: huis niet goed beveiligd, dan géén polis! Direct-klaar-fotografie leent zich vooral voor de huiselijke sfeer. gelijkheden toe te passen. Tij dens vele jaren van onderzoek en ontwikkeling heeft het bedrijf zo een nogal aanzienlijke'hoeveel-, heid kennis vergaard op het ter rein van onder meer direct-klaar fotografie, maar ook bijvoor beeld op het terrein van de pro- duktie van muziek- en videocas settes- Uitgebreid marktonderzoek heeft er tenslotte toe geleid dat Fuji deze kennis heefl ingezet om zich voor het eerst op dit deel van de fotomarkt te begeven. Uit het marktonderzoek is namelijk gebleken dat de direct-klaar foto grafie geen concurrent is van de conventionele fotografie. Bezit ters van een direct-klaar camera blijken bijna allemaal ook een gewone camera te bezitten. Met de introductie van het systeem wil men natuurlijk inspelen op de markt van corisumenten die alleen willen kijken-knippen-kjj- ken, en geen poespas. Anderzijds wil men de ontwikkelling van een (voor Japan) vrij nieuw gen re van fotografie stimuleren. De nadruk valt hierbij altijd op spe ciale situaties in de huiselijke sfeer, waarin direct-klaar foto grafie ideaal is: feestjes, huisellij- ke gebeurtenissen, de industrie, hobbysfeer en jubileum enz. Kodak Aardig is het feit dat de FI-10 kleu renfilm ook is te gebruiken in al le Kodak direct-klaar camera's. De foto is in ongeveer een mi nuut gereed, tenminste in een vrij warme huiskamer. Sneeuw landschappen en 'oom Piet in de vrieskou' kunt u meestal verge ten. Fotorama-print biedt de mo gelijkheden om extra afdrukken en/of uitvergrotingen van de op namen te maken. Om een hoge kwaliteit te kunnen bereiken, heefl de Fiyicolor-ontwikkelcen- trale een nieuw procédé moeten ontwikkelen. Een paar grappen zijn nog dat de lege verpakking zich als foto- standaard laat gebruiken en dat alle foto's een witte 'memo-ko lom' hebben waarop allerhande gegevens geschreven kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10