"Blij met plaats bij eerste vier" Dordrecht-Leiden (74-111)"Mogen we even afrekenen?" Oud-kampioenen weer op schaats tijdens NK Regerend schaatskampioene Alie Boorsma ziet op tegen NK DONDERDAG 7 JANUARI 1982 Nederlaag met paar pluspuntjes voor Oranje ijshockeyteam DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ijshockeyploeg heeft gis teren op de Uithof in Den Haag ook de vierde confrontatie met de Sowjet-Unie met ruime cijfers (1-10) verloren. Maar, en dat was een pluspunt, het team werd dit maal niet overspeeld. Waarbij als extra pluspunt mag gelden dat de inbreng van Cana dezen ditmaal slechts uit drie spelers bestond. Immers, de Ca nadezen van Heerenveen namen hun vrije dag opnieuw op. Zon der Lenssen, Van Wieren, Koop- mans, De Bruyn, Toren en Col- lard (de laatste is de enige echte Nederlander van Heerenveen) vocht de Bubnik-formatie voor wat zij waard was. Een geweldi ge ijver en een enorme inzet stel de de Russen weliswaar niet voor onoplosbare problemen, maar enkele malen wel voor klei ne verrassingen. Vooral in de tweede periode, waar in Nederland slechts twee tref fers tegen kreeg, moest de be faamde Tretjak al zijn niet gerin ge capaciteiten aanwenden om zijn doel voor doorboring te vrij waren. Dat lukte zijn opvolger Myshkin niet in de derde perio de. Een flitsende combinatie tus sen Henk Hille en Ron Berteling werd door de laatste na 43 secon den afgerond (1-6). Niet dat de Sowjet-Unie er door in gevaar werd gebracht, maar de hatelijke nul was weggewist. De Sowjet-Unie bleef fraaie patro nen weven, maar kon de Neder landse ploeg toch niet breken. Het werd tenslotte 1-10. Het scoreverloop: 9. Alexander Kosjevnikov0-1,17. Sergei Kapoetin 0-2,18. Kapoetin 0-3,19. Vassi- ly Pervoetkin 0-4, 30. Michael Varnakov 0-5, 37. Vladimir Kroetov 0-6, 40. Ron Berteling 1-6, 43. Kapoetin 1-7, 44. Kroe tov 1-8, 56. Alexander Drozdetski 1-9,59. Alexander Drozdetski 1-10. Basketbalzege kost geld DORDRECHT - "Zullen we er dan maar bij gaan zitten", sprak het Frisol- bestuurslid, "dan kunnen we even afrekenen". Gedwee zette het tweetal Blom/V an Egmond zich vervolgens in een hoek van de knusse Sterren burg-kantine aan tafel. Om hoeveel geld het ging werd niet verteld, maar hoe dan ook, het midweekse competitiewedstrijdje in Dordrecht kostte Parker Leiden wel een paar centen. Precies 117 toeschouwers waren er gisteravond op de opnieuw eenzijdige vertoning afgekomen. En daarvan kunnen de Dordtenaren niet leven. HEERENVEEN (ANP) - De natio- nale schaatskampioenschappen in het "feestjaar" van (je hon derdjarige KNSB, worden door de bond gebruikt om de jubi leumviering in te leiden. Voor het begin van het veertigste titel- toernooi in vroeger jaren im mers was men afhankelijk van natuurijs - zal op vrijdagavond een jubileumbijeenkomst wor den gehouden, waarbij de oud- rijders die in Heerenveen een ti tel veroverden, aanwezig zullen zijn. Verwacht wordt dat een aantal van die sterren van vroeger op zon dag in Heerenveen (dat in 1933 zijn eerste lange-baankampioen- schap organiseerde) nog een baantje zal rijden. Onder die oud kampioenen zijn Rie Meijer, Wil de Beer, Atje Keulen, Stien Kai ser en Sippie Tichelaar en bij de heren Herman Buyen, Piet Keij- zer. Kees Broekman, Egbert van 't Oever, Gerard Maarse, Henk van der Grift, Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Harm Kui pers en Piet Kleine In het kader van de jubileumvie ring past een "aangepaste" toe gangsprijs voor de jeugd. Voor onder-veertienjarigen is de toe gangsprijs in het komende week einde bij de kampioenschappen in Heerenveen een gulden. Zeker niet nu het water van de Dordtse Kil de club van Charis Sideris inmiddels tot aan de lip pen staat en een paar weken ge leden tot overmaat van ramp het in het weekeinde geplande thuis duel tussen de nummer vier en de nummer laatst afgelast. Om dat Leiden toen, op de top van de blessuregolf, slechts twee fitte spelers op de been kon brengen. Strop HEERENVEEN (GPD) Enigszins vermoeid kijkt Alie Boorsma om zich heen in het restaurant van de kunstijsbaan in Heerenveen, waar dit weekeinde de nationale schaatskampioenschappen worden gehouden. Ze is doodmoe teruggekomen van een trainingskamp in Innsbruck. „Het eten was slecht, de bedden waren slecht en het hotel lag veel te ver van de baan", zegt de nog heersende Nederlandse kampioene. Af en toe maakt de vermoeide trek plaats voor een bezorgde. Alie Boorsma weet dat haar een moeilijk weekeinde staat te wachten. Natuurlijk wordt er zaterdag en zondag om de nationale titel ge reden, maar tegelijkertijd is deze vierkamp de allesbeslissende se lectiewedstrijd voor de Europese kampioenschappen, die veertien dagen later op dezelfde baan worden gehouden. Vier EK- plaatsen zijn er te vergeven en Alie Boorsma geeft toe, dat ze blij zal zijn erbij te mogen horen. Alie Boorsma: „Ik ga er vanuit dat Ria Visser kampioene wordt. Dan blijven er nog drie plaatsen over. De concurrentie is groot. Yvonne van Gennip, Thea Lim- bach en Ina Steenbruggen rijden sterk en vergeet Joke van Rijssel ook niet. Dus ik mag blij zijn als ik bij de eerste vier zit". Dat klinkt weinig optimistisch uit de mond van Neerlands snelste schaatsenrijdster aller rijden, die Twee spelers Amersfoort in staking.. AMERSFOORT (GPD) - De SC Amersfoortspelers Ton van Loon (29) en Fillie Kraak (26) zijn voorlopig gestopt met be taald voetbal. Zij hebben deze protestactie ondernomen om dat zij nog steeds een paar maanden salaris over het vo rige seizoen te goed hebben. De twee spelers hebben enkele maanden geleden al aange kondigd te zullen stoppen als zij het achterstallige salaris niet vóór het beëindigen van de winterstop zouden hebben ontvangen. Deze week hervat te de selectie van Amersfoort de training, waardoor de ter mijn verstreek die de twee spelers het bestuur van de Utrechtse eerste-divisieclub hadden gesteld. Het bestuur van SC Amersfoort heeft Van Loon en Kraak in middels een brief gestuurd waaruit blijkt dat het begrip toont voor de staking. In het schrijven staat echter ook dat SC Amersfoort hoe dan ook een transfersom zal bedingen als Van Loon en Kraak er gens anders willen voetbal- lèn. Secretaris Bakkenes: ,,De twee spelers hebben 48 Uur de tijd om op onze brief te reage- vorig jaar zich na drie afstanden al zeker wist van de titel en in het naseizoen nationale records ves tigde op de 500 en 1000 meter. Alie Boorsma: „Je kan ook niet zeggen dat ik slechter rij dan vo rig jaar. Ik heb nu al 4.51 op de drie kilometer gereden, in dezelf de fase van het vorig seizoen was ik nog niet verder gekomen dan 4.53. Ik heb nu al heel wat keren op de 500 meter onder de 43 se conden gezeten en dat deed ik vorig seizoen pas in de laatste weken". „Vorig jaar sloeg ik steeds op de 500 meter een gat met de rest en daar kon ik aardig op teren. Dat is nu voorbij. De anderen verlie zen niet zoveel meer op de sprint, mijn enige voordeel is dat ik wat constanter dan mijn concurren tie ben. Mijn winst op de 500 me ter zal echter ten opzichte van Ria al niet eens genoeg zijn om na de 1500 meter op de eerste plaats te kunnen staan". nuten voor die WK nog rustig in het restaurant een kop koffie zat te drinken. Alie Boorsma: „En dan te bedenken dat ik in de kleedkamer zat en stikte van de de r i Ria Met het i Visser flikkerden de ogen van Alie Boorsma even op. Het is ge noegzaam bekend, dat beide schaatsenrijdsters nu niet be paald boezemvriendinnen zijn. Ze zijn dat ook nooit geweest, al logeerde Ria Visser jaren gele den weieens bij Alie. In 1980 kwam de breuk tijdens de we reldkampioenschappen voor ju nioren in Assen. Gelouterd door de gebeurtenissen in Lake Pla cid kwam Ria Visser terug in Ne derland en wenste in Assen niet een kamer met Alie Boorsma te delen. Dat is de Friezin nooit meer vergeten, evenmin als de opmerking van Ria Visser in een krant, dat Alie Boorsma vijf mi- Na 1980 kwam 1981, een jaar waar in Ria Visser leerde dat ze met een onvoldoende voorbereiding zich niet meer met de besten kon meten. Tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Assen viel ze buiten de EK- en WK-selectie. Ria Visser leerde van haar fou ten, zocht haar eigen weg en laat al sinds oktober zien weer bij de nationale top te behoren. Onder het motto: „De besten moeten in de kernploeg" heeft Alie Boors ma geen problemen met Ria Vis ser, maar ze wil eerst nog wel wat zaken rechtgezet hebben. Alie Boorsma: „Ik ben na Neder- land-Noorwegen de gebeten hond, maar ik heb gewoon de mening van de overige meisjes in de kernploeg weergegeven. Ria wil zich niet aanpassen in de kernploeg en dat zul je toch moe ten. Je hebt tenslotte met ver schillende mensen te maken. Ik heb er geen moeite mee dat het nu Ujkt of het alleen een kwestie tussen Ria en mij is. Ik ben wie ik ben, ik kan me niet anders voordoen of m'n mond houden. De wijze waarop Ria Visser haar trainingen heeft georganiseerd kan overigens bij Alie Boorsma best enige bewondering afdwin gen. Alie: „Ria heeft Rien de Alie Boorsma (hier links naast de Noorse Eva Bjorg Jensen) leeft in deze dagen tussen hoop en vrees. "Maar als het misgaat, heb ik altijd de WK sprint nog". Roon, Jan Bazen en Ab Krook Dat zijn drie trainers terwijl wij met z'n twaalven één trainer heb ben. Ze is vaker naar Inzeil ge weest dan wij, omdat ze een goe de sponsor heeft. En ze kon steeds vlak bij huis in Den Haag trainen. Als je dat allemaal weet te organiseren, kun je ook wat gemakkelijker nee tegen de kernploeg zeggen. Als ik me die mogelijkheden zou weten te scheppen, zou ik het misschien ook zo doen". Omdat Ria Visser favoriet voor de titel is, is Alie Boorsma dat auto matisch niet en met die rol is ze best tevreden. Ze kan nu in alle rust naar de kampioenschappen toeleven. In haar eentje, want omdat Henk Louwmans, de kernploegtrainer, niet vrijaf kan krijgen, gaat de ploeg voor de kampioenschappen niet meer in conclaaf. Louwmans, ooit in zijn actieve schaatspenode net als Alie Boorsma lid van een trai ningsclub in Sneek met als trai ner Klaas Visser, volgde dit sei zoen Henk Boer op, die naar de allrounders overstapte. Voor de kernploegleden kwam de overstap van Henk Boer destijds als een donderslag bij heldere hemel. Alie Boorsma: „Een week voordat het bekend werd, vertel de Henk Boer ons nog dat hij ons zou blijven trainen. Wij hadden Roelof Steen wijk wel als trainer willen hebben, maar dat kon vol- Leiden Downey 31 (8), Plaat 26, Bruinsma 20 (6). Hagens 16. Puidokas 10 (6), Kragtwijk 8 (6). Schotpercentage 68. Dordrecht Van Solm 18, Kanters 14. Ileydeman 10, De Waardt 11, Botse 9, Jones 8, Chat- man - (blessure). Schotpercentage 46. Dat was een nieuwe strop voor de in financiële moeilijkheden ver kerende vereniging, want door de week inhalen betekent over het algemeen minder pubhek, vooral als het koud, guur en zelfs glad is zoals in deze tijden vaak en dus ook gisteren het geval was. Vandaar toen een overeen komst tussen de twee dat Leiden de eventueel leeg gebleven plaat sen (met centen) zou opvullen. Dordrecht kon, met een topper als Leiden in het verschiet, vorig seizoen zeker rekenen op zo'n 1000 man. Een kaartje kost zes gulden. Tel uit je winst. Of de Leidenaars ook echt zoveel hebben betaald lijkt echter on waarschijnlijk. Want het Dor drecht van nu is geen schim meer van de formatie die vorig jaar zo verrassend voor de dag kwam Toen verbaasde Sidens met zijn jonge en vrijwel geheel uit Nederlanders opgebouwde ploegje vriend en vijand door fris en ook wel slim spelend veel punten te pakken. Toen ook hep de kille Sterrenburg regelmatig vol en warm, want elke week ge beurde er wat. Zelfs winnen van de echte toppers behoorde tot de mogelijkheden. Maar die tijd is dus allang weer voorbij. Op papier toch nog wat sterker geworden (Paul van Solm) ging het deze competitie net zo snel bergafwaarts als men toen was geklommen. Met de te loorgang verdween ook pubhek, voor die mensen kwamen finani- ciêle perikelen in de plaats. Zo gaat dat nu eenmaal, triest maar het is niet anders. Doordeweeks spelen mag dan minder aantrek kelijk zijn, maar 117 getrouwen op de tribune, daar klopt natuur lijk iets niet, dan zitten er op vrij dagavond heus geen 900 meer. Trouwens, die wegblijvers (hoe veel het er dan ook zijn mogen), ze adden nog gelijk ook. Koekie Want Dordrecht bakt er momen teel echt helemaal niets meer van. Vlak voor de winterstop kreeg dit uitgebluste en nauwe lijks nog te inspireren team al 'een koekie' van Leiden, gisteren deed het weer wat opgekalefater de team van Boot het nog eens dunnetjes over. Geen moment was er ook maar sprake van een echte wedstrijd, van meet af aan was het een spelletje tussen kat en muis en dat is dus geen partij zoals die 117 weer eens konden gens de KNSB niet. Ach. naar de rijdsters wordt toch niet zo vaak geluisterd. Louwmans doet het goed, maar moet ook nog leren. In Innsbruck wilde hij, dat wij al lemaal zo gingen rijden als Yvon ne van Gennip. Als je al tien jaar op een bepaalde manier schaatst, kun je natuurlijk niet zomaar de stijl van een ander je eigen ma ken". Tussen hoop en vrees levend brengt Alie Boorsma de laatste dagen voor het kampioenschap door. „Mocht het dit weekeinde misgaan", mijmert ze. ,,dan heb ik altijd de WK-sprint nog. En als er nog eens een elfstedentocht komt, dan ry ik die ook" Boot besloot daarom, na een mi nuut of tien bij de stand 20-34, het nuttige maar met het aange name te verenigen en het zyn mensen (Fopma dus nog niet omdat dit een duel uit de eerste seizoenshelft betrof) gedurende de hele wedstrijd verder een zó- ne-press spelen. Een opzet die uitstekend slaagde. De Dordtse spelverdelers (Jones en Botse) kwamen slechts met de grootst mogelijke inspanning van eigen helft, of vaak zelfs helemaal niet. Zeker vijftien keer wist een Lei- den-speler een onderschepping te plegen en dat leverde net zo vaak een vrije doorgang naar de basket op. Vooral in de tweede helft (rust 31-46) dunks alom, met name een paar fraaie van Downey die, samen met Mitch Plaat, uitstekend op dreef was. Even. vlak na de pauze, stokte het Leid se ritme Dordrecht kon dankzy Van Solm en Heydcman wat terugpakken (52-62), maar toen Boot zijn mensen weer wak ker schudde was het gebeurd. Totaal geen raad wetend op de felle press kwam Dordrecht vijf minuten niet aan scoren toe (52- 80) waarna Leiden lachend de 74- 111 zege in de knip stak. Toch be nieuwd wat er uiteindelijk in de Dordtse portemonnee gestoken werd AD VAN KAAM De uitslagen van de wedstrijden die gisteravond voor de diverse basketbalcompetitics werden ge speeld zijn Eredivisie heren Haaksbergen-Noordkop 89-84, Amstelvecn-Den Bosch 70-82.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9