Somber beeld bedrijfsleven Ontslag 32 mensen bij Indall Holland Nieuwe 'inrichting' Mare en omgeving 'Wereldcentrum sierteelt moet naar Leiden' Leidse stadsrubriek DONDERDAG 7 JANUARI 1982 Leiden Raadsleden op kop bij D'66 LEIDEN - D'66 is de eerste partij in Leiden, die de kandidatenlijst voor de verkiezing van de ge meenteraad heeft vastgesteld. In een schriftelijke stemming heb ben de bijna driehonderd leden van de partij de volgorde van de kandidaten bepaald. De verkiezingscommissie wil de resultaten nog niet openbaar ma ken. Uit betrouwbare bronnen is echter vernomen dat de twee zit tende raadsleden Jan Hoekema (29) en Menno Witteveen (27) de lijst aanvoeren, gevolgd door Ma rianne van der Ham (26), Reinier Geertman (31), Hans Mooij (26), Jerry Joustra (37) en Marijnke Brenkman (29). Het raadslid Hans Glaubitz had zich niet meer herkiesbaar ge steld. Het omstreden ex-raadslid Wouter Kuijper is naar verluidt niet op één van de eerste tien plaatsen terecht gekomen. Bedrijf maakt sociaal plan i de Admiraal Banckertweg. Anderhalf jaar geleden de Uiterstegracht LEIDEN - De directie van het Leidse bedrijf "Indal Holland bv" aan de Admiraal Banckert weg heeft ontslag aangevraagd voor 32 werknemers. De ontsla gen werknemers werken nog tot 31 maart aan het assembleren van mechanische tikmachines voor de Amsterdamse IBM-fa- briek. Omdat de afzet van IBM- schrijfmachines terugloopt, heeft IBM besloten het uitbeste de werk - voorzover nodig - zelf te gaan doen. Voor de ontslagen werknemers maakt Indal een sociaal plan. De vakbonden eisen dat dit plan ge- (vervolg van pagina 1) LEIDEN Kon de voorzit ter van de Kamer van Koophandel voor Rijn land vorig jaar tijdens de nieuwjaarsrede nog spre ken over de "Rijnlandse voorsprong", in '81 is de economische situatie in Leiden en wijde omge ving danig verslechterd. Zorgwekkend, is nu het sleutelwoord geworden. De cijfers die voorzitter Konings veld vanmiddag tijdens de nieuwjaarsrede bekend maakte zijn afkomstig uit de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling die in '81 plaatsvond. Daaruit blijkt o.a. dat er in een bepaald opzicht nog wel sprake is van een Rijnlandse voorsprong. Ko ningsveld: "Evenals in het vorige jaar lijdt plus-minus dertien pro cent van de ondernemingen ver lies en daarmee behoudt Rijn land op dit punt toch nog zijn voorsprong op overig Nederland waar achttien procent het jaar '81 met verlies afsluit". De omzetdaling bij de kleine be drijven in Rijnland bedroeg in het afgelopen jaar 1,5 procent, terwijl er bij de grote bedrijven sprake was van een groei van 1,5 procent. De Rijnlandse bedrij ven blijven hiermee achter bij de landelijke cijfers, die voor zowel de kleine als de grotê bedrijven een groei van drie a vier procent laten zien. Export Positiever zijn de ontwikkelingen op het gebied van export. Ten opzichte van 1980 werd in Rijn land een groei van 8,5 procent verwezenlijkt. (Nederland 6,6 procent) Deze groei is in Rijn land vooral te danken aan de gro te bedrijven met een toename van zestien procent. (Kleine be drijven vier procent) Dat de ex port is gestegen is volgens de on dernemers vooral te danken aan het feit dat de buitenlandse vraag is toegenomen. Het aantal investeringen daalde in Leiden en wijde omgeving in '81 met ongeveer veertien procent. (Nederland dertien procent) Toch valt hier een lichtpunt te melden volgens de Kamer van Koophandel: het percentage in vesterende bedrijven bleef ten opzichte van '80 gelijk, terwijl in het gehele land sprake was van een daling. De werkgelegenheid is gedaald. Met twee procent om precies te zijn. Dat de situatie in feite nog somberder is mag vol- Winkeliers niet tevreden LEIDEN - In de Lange Mare, de Van der Werfstraat en de Lege Werfsteeg is gisteren een begin gemaakt met de aanleg van nieu we rioleringen. Als deze werk zaamheden achter de rug zijn wordt er begonnen met herin richting en herbestrating van de straten. Zodra het nieuwe riool in het ge deelte van de Lange Mare tussen de Van der Werfstraat en de tele fooncel bij de hoek van de Haar lemmerstraat is aangelegd, wordt er begonnen met het heien van damwanden en de aanleg van een nieuwe riolering op de Stille Mare en het kruispunt met de Haarlemmerstraat. Dit kruis punt zal dan ongeveer vier we ken buiten gebruik zijn. De Stille Mare krijgt een muurtje in de lengte van de straat met aan de ene kant de rijbaan en aan de andere kant de terrassen van Hendriks en de Galerie. De ter rassen komen iets lager te liggen dan de straat. Waar de Mare vroe ger uitmondde in de Rijn wordt een inspringende walmuur ge maakt met drie traptreden naar het water toe. Bij de telefooncel op de Lange Mare worden zit- muurtjes en kleine niveauver schillen aangebracht. Het trot toir langs de winkels blijft zoals het nu is. Ruilbeurs In buurthuis Matilo, Zaan- straat 126, wordt zaterdag een postzegelruilbeurs gehou den van half elf tot vier uur. Tafelbespreking en inlichtin gen: 071-412285. Carnaval Carnavalsvereniging De Hut spotten houdt zaterdag haar traditionele nieuwjaarsbal in de 'Residentie', Lange Ma re 41. Het bestuur zal deze avond (de zaal gaat om acht uur open) de Jaarorde uitrei ken, bestemd voor een man, vrouw of groepering die zich in 1981 verdienstelijk heeft gemaakt voor een doel dat be trekking had op Leiden. Het bal wordt muzikaal opgeluis terd door de dansorkesten Mahogany en The Melody Makersook treedt de Belgi sche Vera Werter met een twirling act op. gens de Kamer van Koophandel worden afgeleid uit het feit dat uitsluitend ondernemingen aan de enquête deelnamen die zowel in 1980 als 1981 in bedrijf waren. Bedrijfssluitingen zijn dus niet meegerekend. In de bedrijfstak landbouw sloten in '81 minder bedrijven het jaar af met verlies: vijftien procent te genover negentien procent in '80. En in tegenstelling tot de Neder landse daling van zestien pro cent, steeg in Rijnland het aantal investeringen in '81 met vijfen twintig procent. Maar daar staat dan wel weer tegenover dat nog geen twintig procent van de be drijven vorig jaar een omzetstij ging wist te realiseren. Somber der is het beeld wat betreft de visserij. Bij driekwart van de be drijven nam het resultaat af en er werd tie/i procent minder geïn vesteerd. Dit jaar verwacht een kwart van de vissers in de rode cijfers terecht te komen. Voor de voedings- en genotmid delenindustrie was 1981 relatief een gunstig jaar. De export groei de met twaalf procent en het aan tal bedrijven met verlies daalde. Ook somber is het beeld van de textielindustrie, hoewel de Ka mer bij dit hoofdstukje wel de kanttekening plaatst dat de ver wachtingen voor '82 iets minder somber zijn. In de hout— en bouwmaterialenindustrie daal den in 1981 de omzetten met ze ven procent. Bij de grafische in dustrie valt daarentegen een groei van de omzet van drie pro cent te melden. In de metaalin dustrie sloot vierentwintig pro cent van de bedrijven 1981 af met verlies. Bouw In de bouwsector zag vijfentwintig procent vaitde bedrijven zijn re sultaat dalen, terwijl ook voor 1982 voornamelijk negatieve ont wikkelingen te verwachten. Het zelfde verhaal voor wat betreft de groothandel. Tegenover de omzetgroei van zeven procent in Nederland stond een omzetda ling van twee procent in Rijn land. In de detailhandel zag de helft van het aantal bedrijven zijn resultaat teruglopen. Ook is het een slechte tijd voor het pu- bliekverzorgende ambacht, wat duidelijk blijkt uit het feit dat er in '81 dertien procent minder werd geïnvesteerd. In de trans portsector is sprake van een stij ging van de omzetten en de ex port: respectievelijk twaalf en vijfendertig procent. Een kleine omzetdaling valt te no teren in de sector zakelijke dienstverlening. En in de sector overige dienstverlening (o.m. schoonmaakbedrijven, verhuur bedrijven) steeg het aantal be drijven met verlies van vijftien tot achttien procent. Ruim een derde van de bedrijven zag het resultaat dalen. lijkwaardig zal zijn aan de sociale plannen die andere bedrijven van Internatio Müller hadden. Indal is namelijk een onderdeel van het Rotterdamse wereldcon cern Internatio. De directie garandeert het behoud van de werkgelegenheid voor de overige 43 werknemers. Deze werknemers maken computers voor de klimaatbeheersing in kassen. Dat is de "hoofdactivi teit" van Indal die volgens vak bonden en directie "goed draait". Het IBM-werk van de ontslagen werknemers wordt be titeld als een "neven-activiteit" van Indal. Indal zit door IBM 'met de gebak ken peren', vindt Indaldirecteur T. Homulle. Hij is nog steeds zeer bevreesd voor publiciteit over de ontslagen. Publiciteit zou de hele onderneming en daarmee de werkgelegenheid van de overige 45 mensen in gevaar kunnen brengen, denkt hij. Homulle is bang dat klanten orders voor In- dal-computers inslikken: "Ons wereldje van klanten in de tuin bouw is klein. In Engeland horen ze van experimenten met onze apparatuur in Zuid-Frankrijk. Slechts een kleine wereldje van tuinders zoekt naar vernieuwin gen; van dat wereldje moeten wij het hebben. Verjaardagen in het Westland zijn daarom voor ons van levensgroot belang. Zeggen ze daar iets fouts over ons, dan kan van een mug een olifant wor den gemaakt. Wij maken een ge compliceerd apparaat. De klan ten zullen redeneren: als m'n le verancier onderuit gaat, dan ga ik ook onderuit met m'n mooie apparaat. Omdat niemand je dan meer met het apparaat kan hel pen". Tineke Ter Meer (FNV) en Doekle Terpstra (CNV) erkennen dat het ontslag voor de 32 mensen on vermijdelijk is. Op verzoek van de vakbonden heeft de Indaldi- rectie aan andere bedrijven van Internatio en aan bedrijven in de Leidse regio gevraagd of zij fijn- mechanisch werk aan Indal wil den uitbesteden. Dit is op niets uitgelopen. "Alle energie moet nu gestoken worden in de bege leiding van de ontslagen mensen en in het sociaal plan" zegt Tine ke Ter Meer. "Indal zal alle hulp bieden bij de verhuizing naar een andere baas". Door het ontslag van de 32 mensen zal Indal in een te ruime jas ko men te zitten aan de Admiraal Banckertweg. De Indaldirectie onderzoekt daarom of Indal mis schien beter kan verhuizen naar Intematiobedrijven in Rotter dam (Rietschoten Houwens) of in Den Haag (Van Swaay Scheeres) of misschien toch be ter in Leiden kan blijven. Internatio heeft Indal vier jaar ge leden overgenomen omdat voor al Rietschoten nogal wat werk zou hebben voor Indal Daar is niets van terecht gekomen. In daldirecteur Nagelkerken (te vens directeur van Rietschoten) verklaarde gisteren aan vak bondsbestuurster Ter Meer dat dit werk uiteindelijk toch met veel moeite is opgezet bij Riet schoten zelf in Rotterdam. De ar beidsmarkt in Leiden bleek voor dit werk namelijk te optimistisch geschat; in Leiden was met vol doende technisch kader aanwe zig. Bovendien speelde de vertra ging in de verhuizing van Indal een rol, anderhalf jaar geleden van de Uiterstegracht naar de nieuwbouw aan de Admiraal Banckertweg. LEIDEN - Een wereldhandelscentrum voor sierteeltprodukten moet volgens Konings veld, de voorzittter van de Kamer van Koop handel voor Rijnland, in Leiden worden ge huisvest en niet in Hillegom. Het Schutters veld of de Plesmanlaan lijken de voorzitter uitstekende vestigingsplaatsen. Het grote voordeel van Leiden is volgens Ko ningsveld een centrale ligging in de Rand stad, aan de Schiphollijn en tussen de rijks wegen 4 en 44, halverwege het reeds be staande wereldhandelscentrum te Rotter dam en het in aanbouw zijnde centrum te Amsterdam. Daarnaast biedt Leiden vol gens Koningsveld ook goede voorzieningen (hotels, restaurants, cultuur, recreatie). bestaan om Hillegom m te delen bij de pro vincie Noord-Holland. Wil Hillegom de eco nomische verbinding met de Bollenstreek verbreken, dan doet het toch wat onwerke lijk aan als het zich tegelijkertijd opwerpt als gegadigde voor een Wereldhandelscentrum voor Sierteeltprodukten, waarvan de bete kenis ver uitgaat boven gemeentelijke of zelfs provinciale belangen. Aldus Konings veld. door René van der Velden Jaap Visser Bezwaren De winkeliers van de Lange Mare zijn overigens niet te spreken over de herinrichting, die de ge meente voorstelt. Samengevat komen hun bezwaren op het vol gende neer: er verdwijnen zo'n 20 25 parkeerplaatsen en het la den en lossen wordt nog moeilij ker dan het nu al is. Van overleg is absoluut geen spra ke geweest, zegt woordvoerder Hou weling. "De gemeente be weert in een schrijven aan ons dat ze contact hebben gehad, maar dat is beslist niet waar. We hebben inmiddels geprotesteerd bij de gemeente; we wachten eerst hun reactie maar eens af, al vorens we ons bezinnen op nade re stappen". Gemeentevoorlichter Lelieveldt zegt dat er contact is geweest met de winkeliers over de ver keersmaatregelen en inderdaad niet over de herinrichtingsplan nen van de gemeente. Lelieveldt: "Maar dat komt nog wel. Of de winkeliers van de Lange Mare dan echter alsnog gelijk krijgen valt overigens te betwijfelen, want doe je wat zij willen dan verandert er niets en wordt de straat nog niet leefbaarder". Ingepalmd Bijna vier jaar is de gemeente druk doende geweest om de Gebroeders Palm weg te krij gen uit de Janvossensteeg en Clarensteeg. Ambtenaar Paul Blankenheym (grondzaken) is een gelukkig man. Hij heeft 't em gelapt. De papier-, lompen- en metaal- handel van de Gebroeders Palm is nuttig maar dan lie ver niet in de woonwijk Ma- redorp. Palm moest wijken. De gemeente bezat de pan den van Palm al sinds '78 maar daarmee waren de huurders er nog niet uit. De huurders, de heren Kluivers en Barendse die de handels naam "vh Gebroeders Palm" al vijftien jaar voeren, waren niet van hun plek te branden. "Omdat de gemeente niet hard genoeg aan herhuisves ting voor ons trekt", meen den Kluivers en Barendse. "Ondanks dat de gemeente Barendse en Kluivers ter wil le is geweest, voorzover we andere huisvesting konden bieden", meende ambtenaar Blankenheym. Studenten beschilderden een half jaar geleden het hoek pand van de Gebroeders Palm met palmbomen. "De gemeente schrok zich rot", zegt Kluivers een beetje sa distisch. "Het pand fleurde op. Bij de gemeente dachten ze natuurlijk; die krijgen we nooit meer weg". Barendse en Kluivers vferlaten de Clarensteeg dan toch; zon der herhuisvesting maar wel met een schadeloosstelling. Daar hebben zij recht op. Over de grootte van het be drag is jaren gehandeld. "Wij hebben uiteindelijk toegege ven zegt Kluivers. "De ge meente wilde ons nu eenmaal weghebben. Dan kun je wel gaan procederen, maar dat haalt toch niks uit. We heb ben gezegd: voor dat en dat bedrag gaan we weg en voor geen gulden minder. Nou, dat hebben ze gedaan. Nee, al met al zijn we niet erg tevre den over de schadeloosstel ling". Hun tegenspeler Blankenheym is uitermate tevreden. "Het had niet veel langer moeten duren. Moet je je voorstellen. Het "Palmpand" aan de Clarensteeg: bestemd voor de sloop Het dak van het Palmpand is helemaal verrot. Als Barend se en Kluivers er niet snel uit zouden gaan, zouden wij, als verhuurder, het dak hebben moeten opknappen voor de huurders. Daar zouden we 60.000 gulden mee kwijt zijn. Dat kun je niet maken; het pand is best«md voor de sloop" De welstandscommissie heeft twee jaar geleden ter gelegen heid van haar 25-jarig be staan een prijsvraag uit wil len schrijven voor het Palm pand. Beroeps en niet-be- roeps zouden mogen tekenen welke woningen zij op de hoek van de gebroeders Palm zouden willen hebben. De prijsvraag is van de baan. Se cretaris Modderman van de welstandscommissie kon in z'n uppie de prijsvraag niet opstellen. Het jubileum en de prijsvraag verjaarden. De afdeling volkshuisvesting mag nu onderzoeken wat er op het plekkie mogetijk is. Het pand wordt pas gesloopt als er een bouwplan is. Wel wordt het dak er af gehaald als de Gebroeders eruit zijn, om te voorkomen dat de dak pannen er vanzelf afrollen. Barendse en Kluivers verlaten binnen anderhalve maand het hoekpand en wijken voorlopig uit naar Stomp- wijk, waar zij nog een depot hebben. Over een jaar verla ten zij ook de opslag die zij hebben aan de overkant in de Clarensteeg. Liefdewerk Misschien gaat de subsidie voor het ophalen van oud pa pier omhoog. Misschien niet, als de voorlichting over de subsidie toeneemt en de ani mo bij verenigingen stijgt. De gemeente geeft verenigin gen die oud papier ophalen op het moment gegarandeerd zes cent per kilo. Oud-papier handelaren bieden de vereni gingen soms slechts drié cent aan per kilo. Dan legt de ge meente drie cent subsidie toe. In het eerste jaar van de subsi dieregeling heeft de gemeen te aldus 10.000 gulden op 50 verenigingen toegelegd. De verenigingen haalden samen 500.000 kilo oud papier op. Als die 500.000 kilo aan kar ton, Leidse Nieuwsbladen en liefdesbrieven in de vuilnis zakken terecht zouden zijn gekomen, zou dat de gemeen te 50.000 gulden kosten aan verbranding. Op ons rekenmachientje zien we dat de gemeente dus 40.000 gulden verdiend heeft. Nee, dat is met zo, rekent di recteur Van Overmeire van de reinigingsdienst ons voor Het kan best zijn dat al die ki lo's vlammende liefdesbrie ven ook zonder subsidierege ling zouden zijn opgehaald Maar volgens de oud-papier handelaren Wildenberg uit Wassenaar, Nijssen uit Nieuw-Vennep en Voorzaat uit de Caeciliastraat is hun omzet oud papier sinds de subsidieregeling gestegen. Hoera, dus toch een minder grote afvalstroom Tel uit je winst voor gemeente, vereni gingen en milieu. Oud-pa- pierhandelaar De Nobel uit de Marktsteeg brengt ons echter aan het twyfelen. "geen omzetstijging", vertel de hij de reinigingsdienst. "Als 100.000 kilo extra wordt ingezameld vanwege de sub sidieregeling (dus met in de vuilniszak verdwijnt), dan verdient de gemeente het subsidiebedrag al terug", constateert Van Overmeire van de reinigingsdienst. "Dat is dan een positief maar ma ger resultaat", concludeert hij. Daarom gaat hy onder zoeken of misschien meer verenigingen op de subsidie regeling afstappen als de ge garandeerde prijs tien cent is. Dan legt de gemeente dus ze ven cent per kilo toe als de verenigingen slechts dne cent van een handelaar krij gen Wij zien de handelaren al ja loers kijken. "Geef ons die subsidie maarv Wij verwer ken het papier", zegt oud-pa pierhandelaar Kluivers (Ge broeders Palm). Hij heeft overigens slechts één klant onder de vijftig verenigingen. Nog eentje minder dan han delaar De Nobel van de Zoe- terwoudscweg. De handelaren krijgen voor hun papier ongeveer acht tot tien cent Zy betaalden de verenigingen het afgelopen jaar drie tot zes cent. De ene papierhandelaar blykt min der te geven dan de ander. Ook een kwestie van han del... De verenigingen die aan de oud papier actie meedoen zijn vooral scholen (23). sportver enigingen (8) en kerkelijke instellingen (8). Maar we tref fen ook twee miyorettengroe- pen en twee muziekgroepen aan; de padvinderij, een speeltuinvereniging en zelfs een personeelsvereniging. Deze verenigingen moeten niet te vroeg juichen. Voordat de reinigingsdienst het voorstel doet de subsidie op oud pa pier te verhogen, "wordt door extra voorlichting gepoogd om het animo voor de inza meling te vergroten". Laten we dus eerst maar even de voorlichting afwachten Reimgingsvoortichter Man Tol: "Als mensen my opbel len en zeggen: "ik heb een schuurtje vol papier", dan kun je dat wel bij de kraak zetten, maar dan bel ik liever even één van de verenigingen op. om het op te halen"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3