Stephan "te gast" in de "Ervaring? Je moet gewoon geluk hebben" Kuip Ties Kruize stort in tijdens warming-up Engelsen willen meer wissels DINSDAG 5 JANUARI 1982 Bij het begin van het nieuwe jaar heeft NRC-Handelsblad, tien gewezen Nederlandse topsporters de vraag voorge legd wat na hun afscheid de meest opvallende veranderin gen in de sport zijn geweest en wat de Nederlandse sport nog van de toekomst mag ver wachten. Liefst twee pagina's zijn er aan besteed. Van het resultaaat word je bepaalcj. niet vrolijk en dat was ook te verwachten. Als je oud-topsporters over dit soort dingen laat praten dan kom je onherroepelijk te recht in het sfeertje van het- was-in-mijn-tijd-allemaal- veei-beter. Maar zelfs als je daarop bent voorbereid, dreigt op zeker moment pure zwartgallig heid bezit van je te nemen. Want het is me een walm doemdenken die op je afkomt. Ach, we zijn en blijven 'n volk van mist, modder en mest, met daaroverheen niet weg te tillen geel- en grauwsluiers. Elfeneenhalve maand zware bewolking per jaar en dat eeuwige geklots van het wa ter tegen de dijken zullen ons wel zo hebben gemaakt. Terug naar het oordeel van de tien. Van hen zijn twee tame lijk positief (de oud-hockeyer Henk Bouwman en de oud voetballer Piet Keizer) en acht negatief in hun ver wachtingen. De pessimisten zeggen heel in het kort het vol gende: Geertje Wielema (zwemmen): "We zullen ons erbij moeten neerleggen dat we -geen be langrijke rol meer hebben. Sport past niet in onze sa menleving. Op heel wat scho len kan het zwemmen niet worden ingepast. Men heeft er ook weinig begrip voor. Het gaat nog steeds om het volstouwen van het hoofd met kennis". Harm Kuipers (schaatsen): "De jeugd wordt tegenwoordig te veel in de watten gelegd. Zo krijg je nooit volwaardige topsporters". Puck van Duyne Brouwer (atle tiek): "Veel mentaliteit waar mee we vroeger successen boekten, is nu zoek. Gewoon kunnen buffelen, dat zie je te genwoordig nog zo weinig. Dat vind ik het grootste ver schil. Nu blijven ze kakelen, overleggen, vergaderenin spraak-procedures volgen, plannen maken, trainers aanstellen en weer afwijzen. Maar er wordt al jaren geen ei meer gelegd". Anton GeéSink (judo):' "Neder land reageert lauw, gelaten, het relativeert. Dat kenmerkt een mentaliteit die ook is te rug te vinden bij de topat leet". Jeanette van Ravensteijn (tur nen): "Met de hele Nederland se sport zal het de komende jaren bergafwaarts gaan". Joan Haanappel: "In Oost-Eu ropa zijn de topsporters in staatsdienst. Daar kunnen wij nooit tegen op". Bram Vermeulen (volleybal). "Ik speel drie avonden per week in clubs, op plaatsen waar jongens van 18 zouden moeten staan. Het lijkt wel of je beter hebt leren knokken". Jan Janssen (wielrennen): "Ik geloof dat de jeugd in ons land niet die inzet kan op brengen die de nu langzamer hand afhakende generatie ei gen was". Mooi begin Zo. Is dat even een mooi begin van het nieuwe jaar? Na die twee pagina's treurnis van de NRC heb ik een tijdje zitten lezen in sportbladen van zo'n 25 jaar geleden. Daarin liet men op gezette tij den ook sportsterren-van toen over de nieuwe generatie oordelen. En kijk nou toch eens. Het is bijna lachwekkend om te lezen dat ze de jeugd twintig jaar terug al even negatief beoordeelden als de acht hier boven de jongeren van nu. Het gaat in vrijwel dezelfde termen: "Ze hebben er tegen woordig niks meer voor over- ....dat geslampamperte veel in de watten gelegd- wij in onze tijd wasten ons na afloop nog gewoon met koud watergeen inzet meer, meneerhet wordt nooit meer wat". Hiermee wil ik niet zeggen dat het dus allemaal flauwekul is. Geenszins. Een aantal kostbare waarden uit het verleden zijn inderdaad ver loren gegaan. Ik zeur daar zelf in deze rubriek vaak ge noeg over. V/aar ik echter op wil wijzen is het stereotype Van de reactie: élke generatie opstappende topsporters meet zich verdiensten toe die de opvolgers niet zouden be zitten. Het is een soort wet. Waar die op berust, zou ik niet weten: het lijkt me voer voor psycho logen, al zie ik niet graag dat die zich er in mengen. Maar ondanks het nimmer ein digende gemopper op de jeugd zijn er in Nederland kampioenen blijven komen. Niet meer in die mate als 30 jaar geleden, maar sport was toen een Amerikaans-Westeu- ropese aangelegenheid en nu bemoeit de hele wereldkaart zich er mee. Dat is óók een verandering en niet zo'n kleintje ook. Daar hoor je de old-timers meestal niet over. De jeugd van tegenwoordig déugt niet. Zoals hun vaders en moeders destijds, naar de maatstaven van toen, ook niet deugden. En hun groot ouders in hun jongelingsja ren al evenmin. Geen enkele reden tot pessimis me dus. Integendeel. Als u mij tenminste in deze laatste kronkel kunt volgen. Oude metalen Het laatste trieste sportnieuws van het oude jaar vond ik het bericht dat Feyenoord de ge meente Rotterdam zijn sta dion te koop aanbood. Ik kreeg ineens het gevoel dat de eens zo trotse Europa-Cup- houder alleen nog het hoofd boven water kan houden door in oude metalen te gaan han delen ASC ASC viert dit jaar zijn 90-jarig bestaan. Op 1 januari heeft daar meteen al een begin mee gemaakt. De good-old komt op dat gebied niet gaar ne te laat. Enige tijd terug kreeg ik een prentje in handen met daar op de ASC-jubileumcommis sie vereeuwigd; de heren za ten opgewekt met het glas soe pel in de hand. Het zal me het jaartje wel worden. Vannacht daarover kort maar hevig gedroomd. Ik werd een met eikenloof getooide ASC- voorzitter gewaar die met een duivelse glimlach de tap in het clubhuis dichtdraaide eq daarbij de volgende woorden sprak: "Er wordt hier geen, herhaal géén pils meer ge schonken zo lang we nog in die verdonderbond zitten. Tot zo lang is er voor de heren louter kraanwater". Het zweet tag je op de ASC-snor ren komen. Ach, ja, een mens kan afgrijse lijke nachtmerries hebben. Interview In het jaaroverzicht van Studio Sport was een interview op genomen van Mart Smeets met de Amerikaanse tennis speler Vitas Gerulaitis over het peil van de scheids- en lijnrechters en het gedrag van spelers op de banen. Gerulaitis heeft zich het afgelo penjaar nogal querulanterig gedragen (al kan hij nog niet in de schaduw staan van zijn landgenoot McEnroe) dus Smeets was aan het goede adres. Maar hij bakte er tot mijn ver driet bitter weinig van. Elke gelegenheid om een beetje te gengas te geven liet hij voor bijgaan. Smeets begon nogal strooplik- kerig te zeggen dat hij het eens was met McEnroe (en dus ook met Gerulaitis). waarna hij Gerulaitis de weg vrij liet om in de meest bana le wit-zwart termen voort te keuvelen over de tekortko mingen van de scheidsrech ters overal ter wereld. De manier waarop dat ging was gênant. Zichtfouten van scheids- en lijnrechters zijn zo oud als het tennisspel zelf. Het gaat hier nu eenmaal om feilbaar men senwerk. Het frappante is dat je de McEnroes en de Gerulai- tissen alleen maar hoort over de fouten in hun nadeel en nimmer over die in hun voor deel. Geen vraag daarover van Smeets. Als de topspelers werkelijk de beschikking zouden willen hebben over een eersteklas scheidsrechterskorps 1 belangrijkste partijen dan kan dat in korte tijd geregeld worden. Dan zou een fractie van het prijzengeld, die hoorn des overvloeds, naar een fonds moeten gaan om be roepskrachten te betalen. Maar als dat punt ter sprake komt, vluchten de spelers weg alsof ze binnen vijf minuten van deze planeet af moeten. Geen vraag daarover van Smee*s. In Amerika gaan steeds meer stemmen op om wangedrag op de banen krachtig tegen te gaan, omdat anders het eind zoek zal zijn. Ieder juniortje kan een grote bek tegen de scheidsrechter op zetten. Een slecht voorbeeld doet slecht volgen. In het Amerikaanse blad World Tennis vraagt Don Candy, de coach van Pam Shnver en in zijn tijd zelf een uitstekend speler, de scheidsrechters met klem het bestaande reglement toe te passen, waarin voldoende sancties voorhanden zijn. Barry Lorge van de Washing ton Post schreef eerder een nog veel vlammender stuk over het spelersgedrag. Het door Smeets ook naarstig ge lezen Sports Illustrated heeft weinig goede woorden over voor McEnroe; de beroemde Jack Kramer vindt al die druktemakerij van de spelers over de arbitrage overdreven gedoe. Smeets had die geluiden (be paald niet afkomstig van blauwe blazers) ook eens aan Gerulaitis kunnen voorleg gen. Maar nee. Hij vond het kennelijk zijn taak in dit ge sprek zijn kritisch vermogen op nul te zetten. Meespelen onzeker BOMBAY (GPD) - Het Neder- lahds hockeyteam dreigt zijn grootste troef te verliezen. Maan dagmorgen werd op het veld van de Gymkhana-club getraind, maar nog tijdens de warming-up zakte Ties Kruize ineen. Hij werd duizelig en kon geen been meer voor het andere krijgen. De buik loop, die hem de nachtrust voor het duel van zaterdag tegen Ma leisië had gekost, brak hem op. De moordende hitte die als een lo den last boven de miljoenenstad Bombay hangt, heeft al meerde re spelers opgebroken. De En gelsman Wilkinson moest zelfs met zuurstofapparatuur worden bijgebracht. Bondscoach Wim Van Heumen heeft zijn ploeg op gebouwd rond de spelbepalende middenvelder Kruize en pas na de warming-up van vanmiddag zou worden bekeken of Kruize het duel tegen Australië aankan. De coach wil geen risico lopen. Kruize moet een hele wedstrijd kunnen spelen of helemaal niet. In het laatste geval zal waar schijnlijk Leefers de rol van Kruize opgedragen krijgen. Tot nu toe heeft hij als rechterspits weinig gepresteerd en klaagt hij over gebrek aan spelvreugde. Van Heumen heeft daar geen boodschap aan. Hij is uitsluitend uit op de wereldtitel en wil die desnoods behalen zonder spel vreugde van zijn team. Hij heeft het voordeel dat midden velder Jan Karei Jenniskens. die met een voetblessure uit Neder land vertrok, hersteld is, maar Van Heumen en de medisché staf zullen er alles aan doen om Ties Kruize in het veld te krijgen. Gezien de al dagen durende pro blemen is dat twijfelachtig. ICrvu- zc zelf kon er geen zinnig woord over zeggen. BOMBAY (ANP) - De leiding van de Engelse hockeyploeq heeft in een lijvig schrijven het organisatiecomité van het toernooi om de wereldbeker in Bombay verzocht vier wis selspelers in plaats van de reglementair toegestane twee tijdens een wedstrijd te mo gen inzetten. Voorts wensten dc Engehrn dat d- 4 Ml I vroegd zouden worden van de middag- naar de ochten duren. In het schrijven werd gewezen op het feit dat in ver band met de grote hitte de omstandigheden tn de mid dag haast onmenselijk zijn. Zaterdag moest een van de Engelse spelers, Malcolm Wil kinson. na afloop van het duel met de Sowjet-Unie uit geput naar een ziekenhuis ivorden gebracht. De wed strijdleiding besloot echter niet op de verzoeken van de Engelsen in te gaan. Record Het Engelse hockeyteam kan wel nog een aanvraag indie nen om in het Gutness Book of Records te worden opgeno men. Zondag speelde de ploeg tegen Austral ié en presteerde het om in zeventig minuten hockey op een wereldkam pioen schap geen enkele lange of stro/corner af te dtvtngen Een volstrekt untcum op dit niveau. Peter Stephan (l) officieel nog manager van Feyenoord, wordt op de nieuwjaarsreceptie verwelkomd door zijn "belager", bestuurslid Aad van der Laan. Bezuinigingen: Feyenoord-bestuur eist andere mentaliteit BOMBAY - Op de eerste dag van dit jaar liet Tom van 't Hek zich met een aantal Indiase hockeyers naar de tien de verdieping van zijn hotel „liften". Niemand sprak een woord. De Indiërs hadden net een pak slaag van Neder land achter de rug. Zij verwerkten de nederlaag, de 23- jarige Nederlander de overwinning. Tijdens de rit van de begane grond meer dan voor mij. Zü zijn afhan- het tijdelijke onderkomen kelijk van de prestatie. Ik stap 14 besefte Oranjes linksbuiten eens dat er veel wordt bepaald door falen of succes. „Voor hen Vreijssen naar Twente BREDA (ANP) FC Twente heeft de gelden die waren vrijgeko men door de transfers van Hal- var Thoresen (PSV) en Martin Jol (West Bromwich Albion) geïnvesteerd in NAC-aanvaller Martin Vreijssen. Vanavond zet de spits zijn handtekening onder een drie en een halfjarig con tract, zondag debuteert hij in het bekerduel met FC Utrecht. Met de aankoop is een bedrag van naar schatting vijf en een halve ton gemoeid. tegen hen moeten we open zijn". Van der Laan wil dan ook de eerstvolgende vergadering van de verontruste supporters bijwo nen, om de problemen van het Stichtingsbestuur uit te leggen. Eis Intern gaat Feyenoord een zuiniger en harder beleid voeren. Vier vijf spelers zullen aan het einde van het seizoen moeten afvloeien en de spelerscontracten die aflo pen zullen worden verlaagd. "Daarmee willen we de spelers ervan doordringen dat we een andere mentaliteit eisen", aldus Van der Laan. "Die komt er, dat is al te merken. Er wordt de laat ste tijd weer over voetbal ge praat. Langzaam maar zeker krij gen we de indruk dat we weer een normale club worden". PAUL DE TOMBE winning m smoeltjes blij dat w januari op Schiphol uit het vlieg tuig en duik in mijn studieboe ken, medaille of geen medaille om de hals. Dat maakt geen ver schil". ,Je moet er toch niet aan denken datje, ^oals Indiase hockeyers na hun zesde plaats op het wereld kampioenschap van 1978 te Bue nos Aires is overkomen, de kans lopen gestenigd te worden. Ze zijn toen op allerhande vliegvel den stiekem geland om maar vooral de diep teleurgestelde supporters te ontlopen. Daar dacht ik aan toen ik na onze over- India al die bedrukte in de lift zag. Ik was e hadden gewonnen, maar meer dan bevrediging over het resultaat had ik niet". „Omdat ik het graag doe en het hoogste wil bereiken, moet ik veel trainen. Maar succes is niet afhankelijk van de uren die je er in stopt. Kijk naar die Indiërs. Toch wonnen wij van hen. Dan wordt er gezegd dat het de routi ne in onze ploeg is. Ik vind dat kolder. Een sportwedstrijd wordt in de meeste gevallen be slist door de bevliegingen van in dividuen. Johan Cruijff kan dat, Piet Keizer en Coen Moulijn be wezen dat herhaaldelijk, maar knallen ze uit hun geniale acties op de paal of de lat en er wordt verloren, dan zou ineens de rou tine hebben gefaald. Tegen India maak ik de mooiste goal die ik in 84 interlands heb gemaakt. Gaat die lob tegen de lat en we verlie zen met 4-3, dan zouden we zijn afgemaakt door de pers". „Het team dat vorig jaar zo onver wacht de Champions Trophy won was een ploeg met minder ervaring dan ooit. Toch werd die cup gepakt. Het eerste grote suc ces sinds acht jaar. Nou, wat klet sen we nu over ervaring. Je moet het geluk hebben dat een paar jongens hun dag hebben. Zo word je kampioen, niet door het aantal interlands van elf spelers bij elkaar op te tellen. Zo simpel is dat". ROTTERDAM - Feyenoord denkt zich één dezer dagen definitief te ontdoen van Peter Stephan. Volgens bestuurslid Aad van der Laan stapt de manager van daag of morgen voorgoed op bij de Rotterdamse eredivisiever eniging, die voor hem geen op volger zal aantrekken. "De zaak tussen de advocaten is voor 98 procent rond", aldus Van der Laan als woordvoerder van het bestuur dat Stephan gisteren na een dag druk onderhandelen het laatste voorstel over een af vloeiingsregeling deed. "Dit is het, verder gaan we niet meer", zei Van der Laan daarna. "Mocht hij dit niet accepteren, dan zullen we ontslag voor hem gaan aan vragen bij het gewestelijk ar beidsbureau. Dan kan het nog maanden gaan duren, maar zelf denk ik niet dat het zover hoeft te komen. Ik heb het idee dat het dinsdag of woensdag wel rond zal zijn". Recht Peter Stephan, die zelf nog altijd weigert commentaar te geven, hervatte gisteren overigens wel zijn werkzaamheden in de Kuip. Althans, hij was 's morgens aan wezig in zijn kantoor en bezocht 's middags ook de Nieuwjaarsre ceptie van de club. "Als gast", benadrukte Van der Laan echter. "En wat dat werken betreft: we kunnen hem het recht op arbeid niet ontzeggen, zolang de zaak niet geheel geregeld is. Zolang kunnen we hem niet verbieden te komen, dus als hij er morgen toe gehanteerde zwijgzaamheid, "waarmee we boven de zaken wilden staan", zal doorbreken. "Want een zwijgzaam bestuur wordt al bijvoorbaat afgeschil derd als een nietsdoend bestuur, vandaar dat we van nu af aan openheid zullen betrachten". Hij gaf er zelf het eerste voorbeeld van door aan te geven waarom de maatregel ten aanzien van de technische staf nodig was ge weest. "De trainers hadden ge zegd dat ze niet meer konden sa menwerken met de directeur. Daarom hebben we besloten de technische organisatie een ge heel nieuw uiterlijk te geven". Van der Laan wil de openheid ook naar de supporterskant doorvoe ren. Het gemor van de verontrus te fans neemt hij serieus. "Niet dat ze gelijk hebben, maar ook zij hebben recht op informatie. Ook weer wil gaan zitten, moet hij dat weten..." Volgens Van der Laan "Ik heb Stephan al op 21 december per soonlijk verteld dat het bestuur een snel einde wilde maken aan de verbintenis"), is de managers functie bij Feyenoord op dit mo ment overbodig en "de figuur van Stephan ongewenst". "Het is nog te vroeg om dat nu al vast te stellen, maar doorredenerend is het logisch dat er geen opvolger meer voor hem komt". Het bestuur gaat de managersta- ken dan zelf aanpakken om on dermeer daarmee te beantwoor den aan de roep om bezuinigin gen die vice-voorzitter Van Wal- sum (voorzitter Couwenberg is met vakantie) deed in zijn Nieuwjaarstoespraak, Daarin deelde Van Walsum mee dat het bestuur van Feyenoord de tot nu

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9