Bonden boos om ziektegeldplan Ski-kleding "sneeuw- schoon" 'Uniser kostte me miljoenen' Buitenaards leven steeds waarschijnlijker Nijmeegse onderzoekers ontdekken bouwstenen voor leven in heelal Kabinet wil verlaging uitkering Mild vonnis rechter in Dodewaard-proces Veertig procent wil mannenpil slikken Peuter komt om bij brand Jeugd richt chaos aan op nieuwjaars receptie Verdachte ex-directeur weet nog maar één ding: (r fFatthenette van cPalthe jj DINSDAG 5 JANUARI 1982 Binnenland FAQ'N'A, NIJMEGEN (ANP) - Onderzoe kers aan de universiteit van Nij megen zijn er met behulp van chemische proeven in geslaagd aan te tonen dat de belangrijkste bouwstenen voor leven overal in het heelal aanwezig te zijn. Het wordt dan ook steeds waar schijnlijker dat buitenaards le ven voorkomt op plaatsen waar de atmosfeer even gunstig is als op onze planeet. Tot deze conclusie komt prof. dr. A. Schwartz, die als enige in ons land exo-biologie doceert aan de Nijmeegse faculteit wis- en na tuurkunde. Deze wetenschap houdt zich bezig met het leven buiten de aarde. Samen met enkele studenten deed hij twee belangrijke ontdekkin gen. In een atmosfeer, zoals die bij het ontstaan van de aarde moet hebben bestaan, verkreeg hij in een chemische reactie mo leculen die essentieel zijn voor het leven. Dezelfde bouwstenen voor leven trof hij aan in meteo rieten, die net zo oud zijn als de aarde. Bijzonder interessant noemde de hoogleraar het dat dezelfde stof fen, die hij gebruikte om het ont staan van leven op aarde te kun nen reconstrueren, met behulp van speciale radio-verrrekijkers waargenomen worden in de ruimte tussen de sterren. De che mische stoffen maken deel uit van de gas- en stofwolken waar uit sterren en planeten ontstaan. Moleculen Ofschoon de volledige details van de chemische reacties nog ver der onderzocht moeten woden, is het volgens Schwartz nu al dui delijk dat de vorming van biolo gisch belangrijke moleculen op de primitieve aarde veel waar schijnlijker is geworden dan tot nu toe werd gedacht. Het onder zoek aan de meteorieten en de waarnemingen in de ruimte to nen zijns inziens aan dat de be langrijkste uitgangstoffen voor het ontstaan van leven overal in het heelal aanwezig zijn. De atmosfeer van de primitieve aarde was waarschijnlijk een mengsel van de gassen stikstof, kooldioxyde en methaan. Uit proeven bleek dat het voor men sen zeer giftige blauwzuurgas heel gemakkelijk in een derge lijk mèngsel gevormd kan wor den. Opgelost in water levert dit blauwzuur moleculen van biolo gisch belang op. DNA, waaruit de dragers van erfelijke eigen schappen van alle levende we zens bestaan. 4,6 miljard jaar Professor Schwarz noemt het hoogst interessant dat dezelfde DNA-bouwstenen, die hij bij de nabootsing van het ontstaan van leven op aarde verkreeg, ook werden aangetroffen in bepaal de, zeer zeldzame meteorieten, die net zo oud zijn als de aarde. Onze planeet werd zo'n 4,6 mil jard jaar geleden gevormd. De meteorieten, die in Nijmegen werden onderzocht, hebben vol gens de hoogleraar destijds hoogst waarschijnlijk deel uitge maakt van dezelfde oermaterie als waaruit de aarde, andere pla neten en onze zon wordt ge vormd. Samen met zijn studenten ontdek te de exo-bioloog voorts dat een ander, klein organisch molecuul, formaldehyde, een versnellend effect heeft op de chemische reactie van blauwzuur in water. Deze stof kan evenals blauwzuur eenvoudig gevormd worden in gasmengsels die de atmosfeer van de primitieve aarde naboot sen. Opvallend is nu dat zowel blauwzuurgas als formaldehyde voorkomen in de ruimte tussen de sterren. Samen met andere, veel ingewikkelder moleculen, maken beide stoffen deel uit de gas- en stofwolken waaruit ster ren en planeten ontstaan. Niet exclusief De resultaten van het onderzoek tonen volgens Schwartz aan dat het ontstaan van leven geen ex clusieve aangelegenheid van on ze planeet hoeft te zijn. De bouw stenen zijn overal in de ruimte te vinden. Leven kan dus net zo goed elders ontstaan waar de omstandigheden daarvoor gun stig zijn. De experimenten die de exo-bio loog uitvoerde, heeft het vermoe den van buitenaards leven waar schijnlijk gemaakt "Zekerheid kan echter alleen worden verkre gen, als wij buitenaards leven daadwerkelijk kunnen aanto nen", aldus de exo-bioloog. DEN HAAG (GPD) - De vakbeweging heeft haar onaanvaardbaar uitgesproken over de plannen van het kabinet om het ziektegeld te verlagen. Zowel de FNV als het CNV overweegt de rechter in te schakelen omdat zij de korting op de ziekte-uitkeringen een ingreep in de bestaande cao-rechten vinden. Het kabinet wil de uitkering krach tens de ziektewet op bruto tachtig procent van het verdiende loon brengen. In de visie van het kabinet moeten werkgevers gedurende de eerste vijf ziektedagen de uitkering aan de werknemers voor eigen reke ning nemen. Bovendien mogen werkgevers noch werknemers de lasten op elkaar afwentelen. Daarvoor zullen bestaande cao verplichtingen, waarin honderd procent doorbetaling is overeen gekomen, éénmalig nietig wor den verklaard. Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en zijn staats secretaris Dales hebben de So- ciaaFEconomische Raad ge vraagd met spoed advies uit te brengen over de voorgestelde plannen, opdat het wetsontwerp tot wijziging van de ziektewet in de eerste helft van februari bij het parlement kan worden inge diend en daarna per 1 april in werking kan treden. Het herverzekeren door werkge vers van het risico bij ziekte van werknemers wordt verboden. Om technisch-administratieve redenen zal de premieheffing op grond van de door het kabinet voorgestelde maatregelen pas kunnen ingaan op 1 januari 1983. Vóór die tijd zal een verevenings- bijdrage worden gevraagd. 1.4 miljard De plannen, al eerder door het ka binet aangekondigd, moeten de bedrijven 1,4 miljard gulden op leveren. De extra vijf wachtda- gen voor rekening van de werk gevers betekent dat 1,2 miljard gulden ten laste komt van de werkgevers en niet meer ten las te van de sociale verzekeringen. Den Uyl en Dales willen verbie den dat werknemers en werkge vers toch maatregelen nemen om de in vrijwel alle cao's overeen gekomen uitbetaling van 100 procent van het loon bij ziekte na het ingaan van de maatregel weer te herstellen. De vakbeweging vindt dat op nieuw op ontoelaatbare wijze wordt ingegrepen in de collectie ve arbeidsovereenkomst. FNV- deskundige Herman Bode zegt dat de vakbeweging in eerste in stantie de bezwaren kenbaar zal maken in de Sociaal-Economi sche Raad en daarna het parle ment met de afwijzende opvat tingen zal bestoken. CNV-bestuurder Molendijk meent dat de voorstellen van kabinet een hoop problemen en onrust veroorzaken. In sectoren waar ARNHEM (GPD) - De Arnhemse rechtbank heeft in het Dode waard-proces mildere straffen uitgedeeld dan de officier heeft geëist. Slechts één veroordeelde moet nog een week zitten. De rest kwam er met grotendeels voorwaardelijke gevangenis straffen en enkele geldboetes vanaf. Twee verdachten zijn vrij gesproken. In zijn gisteren uitgesproken von nis ging rechtbankpresident jhr. mr. P. Feith in op de gedreven heid van actievoerders tegen kernenergie. Hij had de indruk dat de zorg over de gevaren van kernenergie oprecht bij de actie voerders leefde. Minder waarde ring kon hij opbrengen voor wat hij noemde „schending van de rechten van lauwe medeburgers en voorstanders van kernener gie". WEERRAPPORTEN het Dodewaard-proces een poli tieke zaak te maken, zijn op niets uitgelopen. De rechtbankpresi dent ging in op de stelling van de verdediging dat het geweld in Dodewaard door de overheid zou zijn uitgelokt. Volgens mr. Feith heeft het overheidsoptreden in Dodewaard niet opzettelijk straf bare feiten, zoals het gooien van stenen en het opbreken van we gen, willen uitlokken. De term uitlokken heeft volgens de presi dent in de wet een andere bete kenis dan de verdediging er aan geeft. De rechtbank gaf toe dat het ge- bruik van CS-gas steeds meer ter discussie staat, maar noemde het middel toch relatief humaan. Hij verwierp de gedachte dat het CS- gas volgens het Protocol van Ge- nève (1925) verboden is, omdat de demonstratie in Dodewaard een binnenlandse ordeverstoring is en geen oorlog waarin tegen standers gedood moeten wor den. Tijdens de zitting hielden 140 tot 150 mensen bij de kerncentrale een korte demonstratie. nog veel met nettolonen wordt gewerkt, zoals in de bouw, zal het volgens hem moeilijk zijn om werknemers een lagere ziekteuit kering in de maag te splitsen. "Meest aanvaardbaar" Staatssecretaris Dales zei in een toelichting dat de voorgestelde maatregelen in het kader van de bezuinigingen op de ziektekos ten voor iedereen als het meest aanvaardbare moeten worden beschouwd. FNV en CNV zijn van oordeel dat de lasten ditmaal worden verhaald op de zieken en niet op de meest draagkrachti- gen. De werkgevers die nog geen com mentaar willen geven hebben vo rig jaar al kwaad gereageerd op de plannen om de eerste vijf ziektedagen van de werknemers voor rekening van de bedrijven te laten komen. Het kabinet wil deze ziekengeldmaatregel door voeren om de werkgevers te prikkelen acties in hun eigen be drijf te ondernemen om het ziek teverzuim terug te dringen. i In de ideeën van het kabinet moe ten de werknemers bij ziekte 20 procent van het loon inleveren om zich eerst nog eens te beden ken alvorens wordt overgegaan tot een ziekmelding. In vrijwel alle cao's is een uitkering van 100 procent overeengekomen. Sociale lasten Op dit moment komen de eerste twee ziektedagen voor rekening van de werkgevers, die hiervoor veelal een aparte verzekering hebben-afgesloten. Bij ziekte be talen de werknemers geen socia le premies, maar omdat de werk gever 100 procent doorbetaalt wordt ook 100 procent sociale lasten ingehouden. Dit ter com pensatie van de extra kosten die bij ziekte van de werknemer voor rekening van de werkge vers komen. Ook hierin zal ver andering worden gebracht. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer staat in beginsel positief te genover de voorstellen van het kabinet. De christen-democraten vinden de voorgestelde maatre gelen „hard, maar noodzakelijk". Het CDA acht de voorstellen aanvaardbaar, omdat het hier gaat om kort lopende uitkerin gen. Door hier bezuinigingen door te voeren blijft het mogelijk om de lang lopende uitkeringen langer intact te houden, zo rede neert het CDA. Een aantal specialisten uit de PvdA-fractie zal zich vandaag over de kabinetsvoorstellen bui gen. Binnen de PvdA ligt de zaak moeilijk, zoals ook al bleek bij de debatten over de regerings verklaring. DEN HAAG - Staatssecretaris Stuiveling rechtsheeft gisteren het bureau van de Nationale Ombudsman officieel overgedragen aan de ombudsman zelf, dr. J.F. Rang. De staatssecretaris deed dit door de onlangs beëdigde ombudsman een fikse stapel paperassen in de handen te duwen. Foutje in wet niet "zomaar" gecorrigeerd DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer gaat niet akkoord met het voorstel van mevr. Stuiveling, staatssecretaris van binnenlandse zaken, om een onlangs ontdekte slordig heid in de wet gemeentelijke herindeling 'zomaar' te corri geren. Kamervoorzitter Dolman heeft de bewindsvrouwe geant woord dat hij er niet aan kan meewerken dat in het Staats blad (waarin alle wetten offi cieel worden bekendge maakt) een wet wordt afge drukt met een andere tekst dan die waarmee de Tweede Kamer zich heeft verenigd. De staatssecretaris vond dat opnieuw de hele procedure van een officiële wetswijzi ging doorlopen te ver zou voeren, omdat het slechts gaat om kleine foutjes in ka dastrale bepalingen. Zij had voorgesteld in het origineel van de wet de verbeteringen verwerken bij het desbetref fende Staatsblad een verbe terblad uit te brengen. Deze informele aanpak kan vol gens Dolman niet door de beugel. Het is overigens de tweede maal dat foutjes wor den ontdekt in de wet ge meentelijke herindeling van Zuid-Limburg, die dateert van enkele jaren geleden. De eerste maal is wel de hele procedure gevolgd. Dat zal dus nu ook moeten gebeuren. UTRECHT (GPD) - In Nederland gebruikt 21 procent van de vrou wen in de vruchtbare leeftijd de pil, 79 procent doet dat niet. Bij na twee van de drie vrouwen die nu niet de pil slikken, heeft dat vroeger wel gedaan. Veel van hen zijn gestopt vanwege klach ten over futloosheid, dik worden en frigiditeit. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Intomarkt voor het VA- RA-televisieprogramma „Sonja op maandag" uitvoerde Uit het- MAASTRICHT (ANP) - Het veer tien maanden oude dochtertje van de familie Coenen uit Maas tricht is gisteren door een uit slaande brand om het leven ge komen. De overige gezinsleden, vad^r, moeder en twee andere kinderen, een zoontje van vijf en een dochtertje van vier jaar, zijn min of meer ernstig gewond in het Sint Annadalziekenhuis op genomen. De vader, een 31-jarige invalide, is er het ernstigst aan toe. Toen hij uit het raam van zijn slaapkamer sprong brak hij beide polsen en enkels en liep rugletsel op. De moeder brak haar enkels. De twee kinderen zijn licht gewond. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door een smeulende si garet. zelfde onderzoek bleek dat 40 procent van de Nederlandse mannen bereid zou zijn een man nenpil te slikken, als deze be schikbaar zou zijn. Als de stelde deze groep ze de pil om de beurten met hun partner zouden willen slikken. Van de jongere mannen zou 70 pro cent bereid zijn om beurten met de partner een pil te slikken. Twaalf procent van de mannen zou bereid zijn om steeds door te slikken. Gedurende tweèeneenhalf uur hebben gisteravond 2000 vrou wen opgebeld naar een team van tien artsen om vragen te stellen over de pil. De telefoonlijn was georganiseerd door het week blad Libelle. Een van de artsen vertelde in „Sonja op maandag" wat de meest gestelde vragen waren: of de pil kanker veroor zaakt, en of het noodzakelijk is om de paar jaar te stoppen met het slikken van de pil. Op deze beide vragen konden de artsen ontkennend antwoorden. Een andere veel gestelde vraag was hoe lang een vrouw na het stop pen met de pil moet wachten voor ze mag proberen zwanger te worden. Hierop luidde het ant woord dat dit vanaf de eerste spontane menstruatie weer vei lig kan. ENSCHEDE (GPD) Luid knal lend vuurwerk binnen en buiten het stadhuis, over de grond ge gooide hapjes, rondgestrooide stencils, omvergeworpen stoelen en dergelijke in de burgerzaal, een kleine politiemacht met hon den tegenover honderden jonge ren. Dat vormde gisteravond het wel zeer ongewone begin van de traditionele nieuwjaarsvisite voor de burgerij van het Ensche- dese gemeentebestuur. Nog voordat de receptie goed en wel was begonnen, bleef burgemees ter Wieringa weinig anders over dan de bijeenkomst af te gelas ten. Honderden vertegenwoordigers van allerlei instellingen, vereni gingen en groeperingen, die later dan half acht de tocht naar het stadhuis ondernomen, vonden de grote toegangsdeuren herme tisch gesloten en moesten onver- richterzake rechtsomkeert ma ken. Tevoren had Wieringa de jongeren, die blijkens een grote hoeveel heid uitgedeelde stencils onder andere gemeentelijke hulp ver langden voor het buurthuis- en straathoekwerk, gevraagd het stadhuis vrijwillig te verlaten. Toen zij daartoe niet bereid ble ken, had de politie met zachte drang de burgerzaal binnen tien minuten ontruimd, waarna di rect een schoonmaakploeg aan de gang kon gaan. De actie van de jongeren begon al voor het aanvangstijdstip van de nieuwjaarsreceptie In vijf minu ten was de nauwelijks begonnen nieuwjaarsvisite een grote puin hoop, waarop Wieringa politie- versterking opriep en de verdere receptie afgelastte. Politicus van 't jaar: Van Agt AMSTERDAM (ANP) - Minis ter-president mr. A.A.M. van Agt is door leden van de par lementaire pers gekozen tot politicus van het jaar 1981. Het is voor het eerst dat pre mier Van Agt als winnaar uit de bus kwam bij deze tradi tionele enquête (van het weekblad De Tijd), waaraan eind vorig jaar 82 leden van de parlementaire pers deel- Premier Van Agt behaalde in totaal 102 punten. Na hem komen minister Den Uyl (van sociale zaken en werkgele genheid) en CPN-fractievoor- zitter Marcus Bakker met res pectievelijk 93 en 45 punten. Hoogst geklasseerde vrouw is staatssecretaris Ien Dales. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Stockholm regenbui 11 motregen 10 regenbui 12 regen 09 regen 11 10 sneeuwbui licht bew. half bew. licht bew. motregen licht bew. regenbui geheel bew. onbewolkt half bew. regenbui onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. 6 0 BREDA (GPD) - „Uniser heeft me vijf mil joen gekost. Ik heb er niets dan ellende aan overgehouden". Dat was de verbazingwek kende verklaring voor de Bredase rechtbank van Gerrit B., ex-directeur en hoofdaandeel houder van afvalverwerkingsbedrijf Uniser in Moerdijk. De belastingen proberen vol gens hem volkomen ten onrechte nog mil joenen bij hem te vorderen. Van de miljoe nen die zijn overgemaakt aan onbekenden in Zwitserland wist de 56-jarige Gerrit B. niets, laat staan van zwart geld. Ook van de be drijfsvoering, de oplichting en de illegale lo zingen had B. geen benul. „De rechterhand wist bij ons niet wat de linker uitvoerde". De hoofddirecteur verklaarde gisteren op de elfde zittingsdag van het Uniser-proces voor de Bredase rechtbank, dat hij zich vrijwel nergens mee had bemoeid. „Ik zorgde er slechts voor dat we afval te verwerken kre gen en verkochten het verwerkte spul later weer door. Hoe het verwerkt werd wist ik niet. Dat liet ik over aan de technisch direc teur", aldus de algemeen directeur B. bleek er nogal een eigenzinnige wijze van zakendoen op na te houden. Hij was er onder meer verantwoordelijk voor dat chemische bedrijven hun afval door Uniser lieten ver werken. Hij legde zich daarbij niet vast op welke wijze er uiteindelijk zou worden ver werkt, hetgeen wel bepalend was voor de prijs die hij rekende. B. onderhandelde bij voorbeeld met oliemaatschappij Gulf. Gulf kreeg de rekening gepresenteerd voor het ompakken van ettelijke honderden tonnen teerafval in vaten die vervolgens naar een depot in Duitsland zouden worden gebracht. In werkelijkheid kwam er geen vat aan te pas en verkocht Uniser het spul aan Beatrixha- ven BV in Maastricht. „Ik gaf prijsopgaaf voor de vernietiging van afval op een bepaal de manier maar dat wilde niet zeggen dat het ook vernietigd moest worden. Wat er met het afval gebeurde bepaalde directeur S., terwijl directeur Fred van D. en bedrijfslei der Jan L. verantwoordelijk waren voor de facturen. Daar lette ik verder niet op", ver telde B. Schadelijk Zoals directeur B. niet wist wat er met het spul gebeurde dat hij binnenbracht zei hij ook niet te weten wat hij uiteindelijk doorver kocht aan derden. Hij had er ook geen benul van waarom de overheid het voorschrijft dat bepaalde oliepartijen die veel chloor bevat ten alleen maar op open zee mogen worden verbrand. Over de schadelijkheid van het zogenaamde luwa bottom, een brandbaar mengsel van chemische oplosmiddelen die Uniser ver kocht, was B. ook niets bekend. Toen er in de pers echter berichten verschenen over de dood van een driejarig meisje in België bracht ex-Uniser-directeur Fred van D. dat meteen in verband met de luwa bottom die Uniser leverde aan Belgische tuinders. Dat blijkt uit een memo dat Van D. daarover aan zijn collega's S. en B. stuurde. B. verkocht desondanks zes dagen later een volgende party Het proces in Breda wordt vandaag voortge zet. Op weg naar de wintersport of net weer terug? Met ski-kleding gaat u „sneeuw-schoon" op reis óf u hangt het ski-tenue weer smet teloos gereinigd in de kast tot de volgende reislTot ziens in de Palthenette voor een waterafsto tende schoonheidskuur van uw ski-kleding.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7