Adviseur Reagan stapt op EVEN GEDULD A.U.B. Pessimisme over Polen President Limann van Ghana onder arrest Gesprek Schmidt- Reagan in teken van verwijdering 'Polen enorm werkkamp' Opvolger krijgt meer bevoegdheden Bij ministers van de EG FBI: bestaan in VS Libisch executiepeloton niet bewezen Volgens berichten van Solidariteit: Buitenland DINSDAG 5 JANUARI 1982 ACCRA (UPITteuter) De voor malige president van Ghana, Hil- la Limann, is gisteren ten noor den van de hoofdstad Accra gearresteerd toen hij probeerde uit het land te vluchten, zo heeft de Ghanese staatsradio gisteren meegedeeld. Limann werd op oudejaarsdag af gezet bij een staatsgreep van de militair Jerry Rawlings. Met hem werden drie veiligheidsfunctio narissen gearresteerd. De oud-president had geen gehoor gegeven aan het bevel van de voorlopige nationale defensie raad dat alle politici zich op de politiebureaus moesten melden. Aan dit bevel hebben 44 kabinets- en parlementsleden voldaan. In Accra werd gisteren gedemon streerd vóór de nieuwe mach thebber. Het was kalm in de stad en de meeste winkels en kanto ren waren open. Zwaarbewapende militaire pa trouilles trokken door de straten, maar sinds vrijdag is van plunde ring geen melding gemaakt. De wegversperringen zijn weer weg gehaald. Rawlings zou de toestand volledig in de hand hebben. Een leger- woordvoerder zei dat bij de staatsgreep tien doden zijn ge vallen, maar ziekenhuisperso neel schat dit cijfer veel hoger. Het uitgaansverbod is nu wat ver zacht en geldt nu van tien uur 's avonds tot vijf uur in de ochtend. Rawlings heeft een „heilige oor log" tegen corruptie uitgeroepen en de afgezette regering van in breuk op de mensenrechten be schuldigd. Hij heeft Limann en al diens ministers ontslagen, het parlement opgeheven en alle po litieke partijen verboden. Gisteren zei radio Accra dat alle ei gendommen van ex-president Limann, diens minister, parle mentsleden en functionarissen van de nationale volkspartij en hun gezinnen zijn bevroren. Rawlings heeft de pas twee jaar ou de grondwet geschorst. Hij be schuldigde na de staatsgreep de regering Limann van corruptie en hebzucht. Rawlings had in 1979 ook al de macht gegrepen, maar na drie maanden de macht overgedra gen aan Limann ndat die de ver kiezingen had gewonnen. De nieuwe machthebber heeft ver zekerd dat Ghana een niet ge bonden land zal blijven en niet van plan is zich bij een van de machtsblokken te voegen. „Wij willen vriendschap en samen werking met alle landen", zei hij. Het land zal alle internationale ver plichtingen blijven nakomen. Hij zei dat de zakenwereld niets hoeft te vrezen zolang die eerlijk blijft. Rawlings heeft veel van het volk en ejjkele leden van de nu verbo den nationale volkspartij hebben en brief ondertekend waarin ge zegd wordt dat Limann niet heeft willen luisteren naar de raad van zijn partij. Zij hebben hun volle steun betuigd aan de machtsovername. Hilla Limann: ging xislukte vluchtpo- WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP/DPA) - De Amerikaan se president Reagan heeft gisteren een einde gemaakt aan de controverse rond zijn adviseur voor nationale vei ligheidszaken Richard Allen door diens ontslag te aan- i vaarden. Als zijn opvolger benoemde Reagan onmiddel lijk William Clark, onderminister van buitenlandse za ken, die in tegenstelling tot Allen direct toegang tot de president zal krijgen. Volgens een communiqué van het Witte Huis "hebben de president en Allen gezien de controverse van de afgelopen weken besloten dat een wijziging van verant woordelijkheden voor alle be trokkenen het beste is". Allen was enige tijd geleden in op spraak gekomen na beschuldi gingen dat hij cadeaus had aan genomen van Japanse journalis ten en zakenrelaties. Een woordvoerder van de presi dent, Speakes, maakte tevens be kend dat uit een onderzoek door het Witte Huis is gebleken dat Allen geen enkele blaam treft. Het ministerie van justitie had al eind december laten weten dat het onderzoek naar het optreden van Allen was gesloten omdat geen bewijzen van diens schuld waren gevonden. Volgens Spea kes heeft Reagan "met grote spijt" het ontslag van Allen aan vaard. Deze blijft bij het Witte Huis betrokken als lid van de "foreign intelligence advisory board", een groep burgers die de president adviseren met betrek king tot het verzamelen van ge heime inlichtingen in het buiten land. Het Witte Huis maakte ook bekend dat Clark direct toegang tot Rea gan zal krijgen. Deze opwaarde ring van de rol van de veilig heidsadviseur zal hem de gele genheid geven Reagan vrijwel el ke dag te ontmoeten, aldus Clark tijdens een persconferentie kort na zijn benoeming. Dit is een pri vilege dat Allen niet was gegund. Hij bracht verslag uit via de be langrijkste adviseur van Reagan, Edwin Meese. De taak van de veiligheidsadviseur is het buitenlands beleid en aan bevelingen op dit gebied van de ministeries van buitenlandse za ken en defensie en andere orga nen te coördineren. Volgens woordvoerder Speakes krijgt Clark een uitgebreidere functie en wordt hij verantwoordelijk voor "de ontwikkeling, coördina tie, en de uitvoering van het na tionale veiligheidsbeleid zoals goedgekeurd door de president". Minder dan een jaar geleden had niemand nog kunnen denken, dat Clark eenmaal de nationale veiligheidsadviseur zou worden. Tijdens de benoemingsprocedu re voor onderminister van bui tenlandse zaken in de Senaat vertoonde hij opmerkelijke leemtes in zijn kennis van inter nationale zaken. Hij bleek niet in staat namen van Afrikaanse pre miers te noemen of iets zinnigs te zeggen over de verdeeldheid bin nen de Britse Labourpartij. In de afgelopen maanden heeft hij echter veel lof geoogst over de manier waarop hij zich heeft in gewerkt en vooral een uitsteken de relatie heeft opgebouwd met minister van buitenlandse zaken Haig. De verhouding tussen Al len en Haig liet nog al eens te wensen over hetgeen tot fricties leidde tussen het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken. De 50-jarige Clark is de eerste na tionale veiligheidsadviseur die niet in de buitenlandse politiek is geschoold. Twee van zijn voor gangers, Henry Kissinger en Zbigniev Brezezinski, hadden al een aanzienlijke staat van dienst opgebouwd op dit gebied vooir- dat zij door het Witte Huis wer den aangesteld. Van 1967 tot 1970 was Clark algemeen secre taris van Reagan toen deze gou verneur van de staat Californië was. In 1970 benoemde Reagan hem tot rechter in het hoogge rechtshof van deze staat, waarin hij tot 1980 zitting had. YORK (AP) - Het Britse leger moest er aan te pas komen om deze schapen, op het droge te brengen. Engeland en Schotland hebben te kampen met enorme wateroverlast. Een groot aantal rivieren heeft het hoogste waterpeil sinds dertien jaar bereikt. In York is de politie zelfs 24 uur per dag paraat omdat het peil van de rivier de Rose daar met 30 centimeter per uur wast. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL De Europese Ge meenschap blijft vooralsnog een afwachtende houding innemen ten aanzien van de ontwikkelin gen in Polen. Urenlang overleg van de ministers van buitenland se zaken van de tien EG-lidsta- ten, gisteren in Brussel, leverde geen nieuwe maatregelen op te gen Polen of de Sowjet-Unie. Met hun afwachtende opstelling namen de Europese ministers gisteren wel afstand van de har de economische sancties die de Verenigde Staten hebben getrof fen tegen Polen en vooral tegen de Sowjet-Unie als grote aan stichter van de militaire ingreep. De EG zal de Amerikaanse sanc ties weliswaar niet doorkruisen, maar anderzijds zijn de betrok ken Europese landen (Neder land. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en België) niet van plan het door Amerika ?o gekritiseerde aardgasproject met de Sowjet- Unie op te geven. „We zetten de pijpleiding niet stil", zei minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel. Brussel niet eens worden over het sturen van een speciale afge zant (Tindemans) naar Warschau en Moskou voor besprekingen. Frankrijk en Griekenland von den daar de tijd niet rijp voor en vreesden dat Polen contacten van Tindemans met de vrije vak beweging zou weigeren. De EG-ministers toonden zich gis teren somber over de toekomst in Polen, mede naar aanleiding van het onderhoud dat de tien EG-ambassadeurs in Warschau EG-hulp genanQllclcuCl Poolse* mflitair(Mei(ter Jozefs' De EG zet de dtzecte hpanitaize voedselhulp aan Polen voort, ADVERTENTIE Morgen (woensdag) zijn we gesloten om - traditie getrouw - orde op zaken te stellen. Dat is even vervelend, maar toch ook weer niet. En dat zult u overmorgen - als wc weer open zijn - roerend met ons eens zijn. Tot dan! deBONNETERIE De Bonnetene en Pander: KaJvcrstniditAmsterdam. De Bonnetene: Beethovenstraat, Amsterdam Groenmarkt en m Babvlon, Den Haag L nnbaan, Rotterdam. ki. „Het verslag daarvan heeft me eerder pessimistischer dan optimistischer gemaakt", zei mi nister Van der Stoel. Jaruzelski had volgens Van der Stoel geen datum genoemd voor de ophef fing van de staat van beleg, noch vrijlating van alle politieke ge vangenen toegezegd. Van der Stoel wilde Jaruzelski niet alleen zien als instrument van Russische druk: „Hij kan ook ei gen Poolse bedoelingen nastre ven, maar wat hij vandaag heeft gezegd tegen de ambassadeurs, stemt ons niet optimistisch". De huidige EG-voorzitter, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans, noemde het onderhoud „in zekere zin tra gisch". Haig krijgt straf MICHIGAN (UPI) - Alexander Haig, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft van de "Unicom Hun ters" - bewakers van de taal die elk jaar een lijst uitgeven met woorden die volgens hen niet meer gebruikt mogen worden straf gekregen. De Engelse taal is voor hem tot verboden verbied verklaard en hij mag voor een proeftijd van een half jaar alleen maar klassiek latijn spreken. "Haigs misbruik en mishande ling van de Engelse taal", ver klaarde woordvoerder Tho mas "zijn chronisch en waar schijnlijk niet meer te gene zen". Zelfs gewoon ouder worden ('getting old') wordt bij Haig 'rijping' ('matura tion'). (een gift van 8000 ton vlees bin nenkort), handhaaft de al in de cember afgekondigde bevriezing van de kredietfaciliteiten, maar zal pas hardere economische sancties overwegen indien de si tuatie in Polen verder verslech tert. In dat geval is mogelijk dat de EG Polen niet langer een kor ting tot 15 procent onder de we- reldprijzen geeft voor normale voedseileveranties. Wat de maatregelen tegen de Sow jet-Unie betreft, is de Gemeen schap het feitelijk wel met de Verenigde Staten eens, dat de Sowjets het afgelopen jaar zware druk hebben uitgeoefend tegen de modernisering in Polen, zoals minister Van der Stoel verklaar de, maar desondanks wil men in dit stadium de Amerikaanse maatregelen niet overne: Deze maatregelen betreffen on der meer een verbod op de uit voer naar Rusland van hoog waardige technologie, waaron der het materiaal voor de Russi sche aardgasleiding naar West- Europa. Van der Stoel wees erop dat ook de VS niet zo'n harde economische boycot tegen de Sowjet-Unie voeren, gezien het feit dat de al afgesproken Amerikaanse graan- leveranties gewoon doorgaan evenals de levering van kunst mest voor zo'n 500 miljoen dol lar. In Brussel betwijfelt men overi gens of de hardere Amerikaanse opstelling wel het gewenste ef fect zal hebben. De EG wil met de VS en andere westelijke lan den overleg over mogelijke eco nomische maatregelen „die het beste de Europese doelstellingen kunnen dienen". Die doelstellin gen zijn: opheffing van de staat van beleg in Polen, vrijlating van alle politieke gevangenen en her vatting van de dialoog tussen re gering, kerk en vrye vakbewe ging. Minister Van der Stoel ontkende dat Europa niets doet aan de si tuatie in Polen. Hij wees erop dat behalve de bevriezing van de kredietregelingen er ook politie ke en diplomatieke druk op Po len wordt uitgeoefend. Europa ziet de situatie in Polen volgens hem als een schending van het akkoord van Helsinki over Euro pese veiligheid en samenwer king, van het Handvest van de Verenigde Naties en van de Uni versele Verklaring van de Rech ten van de Mens. De Gemeen schap wil Polen met name aan de orde stellen op de vervolgconfe rentie over het akkoord van Hel sinki, die op het ogenblik in Ma drid wordt gehouden. De zitting in Madrid zou daartoe vervroegd, nog deze maand, op ministersni veau moeten worden hervat. De onmiskenbare verwijdering tussen de VS en het meren deel van hun NAVO-bondge- noten zullen het voornaamste gespreksthema vormen tus sen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt. Enkele uren voor de aankomst van Schmidt, die een vakantie in Florida in de Amerikaanse hoofdstad afsluit, heeft het Amerikaan se ministerie van buitenland se zaken een overzicht van Russisch-Poolse contacten en uitspraken uitgedeeld om duidelijk te maken dat er geen sprake is van een auto noom Pools handelen, zoals in de Bondsrepubliek aan vankelijk werd veronder steld. Het verschil in de toon waar mee de Sowjet-Unie op de Amerikaanse aantijgingen en sancties reageert en de ma nier waarop vanuit Moskou Europa wordt benaderd, vormt volgens de VS een aan wijzing voor de verdenking dat de Russen de crisis in Po len zullen gebruiken om de NAVO onderling te verdelen. De aanvankelijk als een onof ficieel bezoek aangekondig de visite van Schmidt heeft extra gewicht gekregen door de plotselinge komst van de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher naar Washington. Reagan zal geen dreigementen gebruiken, maar zal wel wij zen op de verontwaardiging die de afwachtende Westduit se houding in het Congres heeft teweeggebracht en het voedsel dat die kan verschaf fen aan de gedachte dat de VS zich maar beter van een aantal NAVO-taken kan ont doen en de Europese verde diging vooral aan de Euro peanen moet overlaten. Met hun eigen sancties hebben de VS binnenslands geen grote economische opofferingen teweeg gebracht. Zij zijn eerst iets waard wanneer de Europeanen zich er metter daad achter stellen. Het feit dat de EG-ministers van buitenlandse zaken heb ben beslist de Amerikaanse daden niet te doorkruisen, beoogt zonder twijfel het kli maat in Washington ^>or Schmidt enigszins te verbete ren. Maar het betekent blijk baar niet dat de Russen nu in de EG ook niet kunnen ko pen wat Amerika hen ont zegt, want dan zou dat wel degelijk een Europese sanc tie-politiek betekenen. Ook wat de Sowjet-pijpleiding be treft, gaat Europa door met de plannen. De morele ver ontwaardiging die de VS Eu ropa willen opdringen, heeft een holle klank, zolang Ame rika wel graan en kunstmest aan de Sowjet-Unie blijft le veren. Zbigniew Brzezinski, voorma lig adviseur voor nationale veiligheid (onder Carter), in Polen geboren, oordeelde dat een verpletterd Polen „de laatste nagel aan de doodkist van de Duitse gedachte aan hereniging van hun verdeel de land zal zijn, omdat ook in Oost-Duitsland de gevolgen van een dergelijke ontwikke ling merkbaar zullen worden. De brugfunctie tussen West en Oost, die West-Duitsland meent te vervullen, zal in het Witte Huis ook ter sprake ko men. De VS zijn ongelukkig met het feit dat Brezjnjev in Bonn aan Schmidt heeft be loofd hem op de hoogte te zullen houden van de Ameri kaans-Russische besprekin gen. De VS zeggen nog steeds dat een topconferentie tussen Reagan en Brezjnjev in de tweede helft van dit jaar mo gelijk is. Het is niet duidelijk of dit later de betekenis van een eventueel afgelasten van zo'n bijeenkomst moet ver groten. Reagan en Schmidt zullen ont dekken dat noch over wat er in Polen is gebeurd en hoe dat werd voorbereid, noch over het beste wat het Westen in Polen kan bereiken (her vatting gesprek vakbond, kerk en staat, opheffing staat van beleg, vrijlating gevange nen) veel verschil van me ning bestaat. Over de midde len die daarbij worden ge hanteerd, gaat het vooral en wat dat betreft is er vergele ken bij Carters president schap nauwelijks iets veran derd: in Europa is de kwali teit van het Amerikaanse lei derschap nog steeds in het geding. Mannen als Haig en Eagleburger hebben de onge lukken zien aankomen - zij hebben van hun baas geen gelijk gekregen. HENK KOLB NEW YORK (AFP) - De directeur van de FBI, de Amerikaanse federale recherche, William Webster, heeft laten doorschemeren dat de dienst nimmer bewijzen heeft gehad voor de aanwezigheid in de Verenigde Staten van een Libisch executiepeloton voor het vermoorden van o.a. president Reagan. "Wij hebben het bericht van die aanwezigheid nooit bevestigd", zei Web ster op de televisie. Ondervraagd over het aantal agenten van de KGB, de Russische politieke politie, in de Verenigde Staten, wilde de directeur van de FBI niet in bijzonderheden treden. Maar, voegde hij eraan toe, als u 35 procent van het aantal in ons land gestationeerde diplomaten neemt, bent u er niet ver vanaf'. In de Verenigde Staten zyn ongeveer 1200 diplomaten geac crediteerd. Webster bevestigde dat zich in Amerika ook buitenlandse agenten bevin den die niet diplomatiek werkzaam zijn. LONDEN/WENEN/WARSCHAU (AFP/Reuter) - Het militaire be wind in Polen maakt het land tot "een enorm werkkamp". Polen is een land geworden waar "vrees en voortdurende onveilig heid" heersen. Dit staat in bulle tins van de vakbond Solidariteit die via "geloofwaardige kringen" Londen en Wenen hebben be reikt. Gezegd werd dat 14 mijnwerkers zijn gedood toen veiligheidstroe pen de Lilcowy-mijn in Jastrze- bië, Silezië, "pacificeerden". Het verzet binnen het leger tegen het optreden jegens Solidariteit neemt toe. Ook reizigers die gisteren per trein uit Warschau in Wenen aankwa men, maakten meling van sfeer van wanhoop in de belangrijkste steden en van ernstige voedselte korten. De officiële media daarentegen spraken van een normale werk dag op kantoren en fabrieken in de hoofdstad. Gezegd werd dat het land voor het eerst sedert ve le maanden vrij van stakingen was. In het in Wenen ontvangen bulle tin van Solidariteit werd gezegd dat alle officieren van een een heid in Niepoldnice, bij Krakow, gearresteerd waren en dat poli tie- en legereenheden in Byd- godzez met elkaar hadden ge vochten. In die stad leidde bruut optreden van de politie in het voorjaar bijna tot een algemene staking in heel Polen. In een noordelijk garnizoen had een soldaat zijn bevelvoerend of ficier doodgeschoten uit wraak voor het doden van mijnwerkers in de Wujek-mijn. (De naam van het garnizoen werd op verzoek van de informant niet vermeld). Wujek is de Silezische mfjn waar volgens officiële lezing zeven mijnwerkers werden doodge schoten toen zij veiligheidstroe pen aanvielen die probeerden in de eerste week van de staat van beleg een zit-staking te breken. De Poolse radio meldde dat op de meeste afdelingen van de Lenin- werf in Gdansk, de wieg van So lidariteit, het werk was hervat. Maar volgens niet-gecensureerde berichten die westelijke hoofd steden bereikten, hadden be trouwbare kringen in deze Oost- zee-havenstad gezegd dat slechts de helft van de werknemers daar werd toegelaten. Men bracht dit in verband met de voortdurende zuiveringen onder aanhangers van Solidariteit en de weigering van arbeiders hun trouw aan de onafhankelijke vakbond af te zweren. Volgens de berichten was er in Warschau een toenemende mili taire activiteit geconstateerd als machtsvertoon op de eerste werkdag na de jaarwisseling. In de Bialoleka-gevangenis in de hoofdstad zouden 300 geinter- neerden dreigen met een honger staking uit protest tegen de slechte omstandigheden. Op de arrondissementsrechtban ken werden de processen tegen stakers gisteren voortgezet. De lagere en middelbare scholen in het land hebben gisteren hun deuren weer geopend na een lan ge kerstvakantie die op de dag van de staat van beleg begon. Op de universiteiten zyn de colleges echter niet hervat, kennelijk uit vrees voor ordeverstoringen door politiek actieve studenten organisaties.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6