Woonruimte anders verdeeld C Veel doorstroming naar nieuwbouw Morskwartier Kantoren, winkels en woningen op hoek Morssingel- Stationsweg Ook inschrijving forensen randgemeenten Goekoop: zorgen om toeneming aantal misdrijven Aanrijding op Lammenschansweg Leidse stadsrubriek Vechtpartij op Steenstraat DINSDAG 5 JANUARI 1982 LEIDEN De hoek van de Morssin gel/Stationsweg naast het ANWB-gebouw) wordt binnen kort bebouwd. Het Bredase bouwbedrijf IGB is met de ge meente overeengekomen om er winkels, kantoorruimte en wo ningen te bouwen. Naar verwachting zal het bedrijf nog deze maand beginnen. Op de begane grond komen de winkels. Daarboven twee verdiepingen kantoorrruimte en bovenop 26 premie-huur woningen. Oor spronkelijk waren er in het plan ook vrije-sector appartementen opgenomen, maar dat is met het Leiden Boekhorst en Koppelstein oog op de woningmarkt veran derd. Door de veranderingen is er inmid dels de nodige vertraging opgelo pen. In september 1980 stelde de gemeenteraad de bouwgrond al beschikbaar. De raad sprak toen onder meer uit dat vóór juni 1981 begonnen moest worden. Voor de huur van de kantoorruim te heeft zich volgens de gemeente al een gegadigde gemeld. LEIDEN - De 'doorstroming' van bewoners van goedkope huur woningen naar duurdere koop woningen in de nieuwbouwwij ken Boekhorst en Koppelstein (Morskwartier) is gelukt. Dit blijkt uit cijfers van het bureau statistiek van de gemeente Lei den. De gemeente heeft bij de toewij zing van de woningen zoveel mo gelijk gekozen voor Leidenaars die een goedkope huurwoning achter konden laten voor andere - vaak urgentere - woningzoe kenden. De bewoners van de nieuwbouwwijken hebben 346 woningen en één woonboot leeg achtergelaten. Van deze wonin gen is driekwart in handen van woningbouwverenigingen of van de Leidse Woning Stichting (de woningen waar de gemeente de meeste greep op heeft bij de toe wijzing aan woningzoekenden). De 478 nieuwbouwwoningen in Boekhorst en Koppelstein be staan uit 56 huurwoningen in de woningwetsector (380 tot 520 gulden per maand) en 422 koop woningen in de beschutte sfeer en in de premiesector (105.000 tot 137.000 gulden exclusief erf pacht). Het merendeel van de nieuwe be woners komt uit flats in het Morskwartier, de Merenwijk en in Zuid-West. Ruim éénvijfde van de nieuwe bewoners woonde voorheen niet zelfstandig (zoge naamde 'starters' op de woning markt). 32 van de 478 huishoudingen ko men niet uit Leiden. Van die 32 komt overigens de helft uit Lei derdorp of Oegstgeest. Het bu reau statistiek becijfert aldus dat 446 huishoudingen of 93.3 pro cent wel uit Leiden komt. Ter vergelijking voor 608 woning wetwoningen in de Merenwijk bedroeg het percentage 'slechts' 90.6 procent. Een kwart van de huishoudingen in Boekhorst en Koppelstein had een registratiebewijs als woning zoekende. Het gemiddelde aan tal kamers van de achtergelaten 346 woningen was 3.8, het gemid delde van de 478 nieuwbouwwo ningen is 4. Vooral jongeren bewonen de nieuwbouw in Boekhorst en Koppelstein. Viervijfde is jonger dan 35 jaar De jongeren wonen voornamelijk in de koopwonin gen; ruim de helft van 'de hoofden van huishoudingen' in de woningwetwoningen is name lijk ouder dan veertig. Het gemiddeld bruto maandinko men van de aanvragers van de woonvergunning ligt op onge veer 2700 gulden. LEIDEN - Inwoners van de randgemeenten, die in Lei den werken kunnen zich voortaan in Leiden laten in schrijven als woningzoekenden. Zij moeten dan wel in wonend zijn of in benarde woonomstandigheden verke ren. Dat staat in het ontwerp van een nieuwe regeling voor de woonruimteverdeling in Leiden. Dat ontwerp moet nog door de raadscommissie worden bespro ken en het is de gemeenteraad die uiteindelijk de nieuwe regels voor de verdeling van woon ruimte vaststelt. In de huidige regeling is het voor bijvoorbeeld Voorschotenaren onmogelijk om zich in Leiden in te schrijven voor een huis. De af stand Voorschoten - Leiden wordt een redelijke reisafstand genoemd en dat is nu nog een re den om inschrijving te weigeren. In een brief heeft de minister Van Dam van volkshuisvesting de ge meenten laten weten, dat af- stands- of reisduurdrempels in strijd met de wet zijn, waartegen de burger met succes in beroep kan gaan. regeling is daarom op dit punt veranderd. Maar tegelij kertijd stelt de nieuwe regeling wel 'nieuwe' eisen aan de (in Lei den werkende) woningzoekende uit de regio: Men moet inwonend zijn of benard (te kleinj-wonen. "Dat zijn dezelfde eisen die aan Leidenaren worden gesteld. Dat lijkt me billijk", licht Van der Valk, directeur van bureau huis vesting, toe. De ontwerp-regeling is ook op een aantal andere punten gewijzigd. Zo is het onderscheid tussen ge huwde en niet-gehuwde twee persoonshuishoudens vervallen en is de registratie van woon groepen mogelijk gemaakt. De regeling wordt van toepassing op nagenoeg alle zelfstandige (ook particuliere) huurwonin gen. Alleen in woningen met een huur boven de 850 gulden kaal per maand kan men zich vrij ves tigen. Nu is de huurprijsgrens in Leiden 750 gulden. Het is de gemeente toegestaan om die grens nog hoger te leggen (tot huren van 930 gulden per maand), maar dat is volgens Van der Valk nauwelijks zinvol. "Dergelijke woningzoekenden hebben we gewoon niet. Twee derde van de geregistreerden heeft een inkomen van 2500 gul den bruto of minder". Woningmarkt Koopwoningen vallen voortaan onder de regels voor teverdeling - aldus het ontwerp als zij minder dan 211.000 gul den kosten. Dat geldt voor eens gezinswoningen. Flats en derge lijke krijgen het predikaat vrije vestiging boven de 150.000 gul den. Deze koopprijsgrenzen liggen nu op 292.500 en 180.000. De versoe peling van deze grenzen heeft te maken met de dalende prijzen op de huizenmarkt. De nieuwe Leidse regeling is op dit gebied ook vereenvoudigd. Nu is er een bepaalde categorie eensgezinswoningen (tussen de 234.000 en de 292.500), waarbij de eigenaar de woning eerst vijf maanden lang te koop moet aan bieden aan kopers die aan de re gels voldoen, voordat vrije vesti ging mogelijk wordt. Deze perio de van "vruchteloze aanbieding" is in het ontwerp niet meer terug te vinden. Inschrijven als woningzoekende in Leiden kan hiet, wanneer men een bruto-inkomen heeft van meer dan 4.340 gulden per maand. Men is dan aangewezen op de particuliere huur- of koop sector. In de huidige regeling ligt de inkomensgrens op 4.560 gul den. Deze regel wordt dus iets strakker. In de nieuwe regeling wordt ook de term "sociale indicatie" geïn troduceerd. Wat er onder ver staan moet worden, wordt verder niet in de regeling omschreven. Volgens Van der Valk biedt het een extra ontsnappingsmogelijk heid in gevallen, waarin de rege ling niet voorziet. Als voorbeeld geeft de directeur van bureau huisvesting: "Als een bejaarde vrouw in een tehuis in Limburg zit en haar man komt te overlijden. Dan kan het voorko men dat ze bij ons aanklopt en zegt dat ze terug wil naar Leiden; dat ze in Limburg verkommert. Ik vind dat een sociale indicatie. Ik vind persoonlijk ook dat oude mensen het recht hebben om hun laatse levensjaren daar te slijten, waar ze willen". Schoorsteen wordt hersteld LEIDEN De 79 meter lange schoorsteen van de vuilverbran dingsinstallatie aan de Gabriël Metzustraat wordt hersteld. De im mense pijp is inmiddels buiten werking gesteld en zal gedeeltelijk worden afgebroken om vervolgens weer tot de normale lengte te wor den opgebouwd. Omdat de installatie, waar het huisvuil uit Leiden en omgeving wordt verbrand, niet stil kan wor den gezet zijn naast de schoorsteen twee stalen noodpijpen van elk 50 meter hoog geplaatst (zie foto). De 'operatie vuilverbranding' zal ongeveer acht weken in beslag ne- Burgemeester Goekoop De beschadigde auto's na de botsing. LEIDEN Een Leidse vrouw van 27 jaar oud is gisteren licht ge wond geraakt na een aanrijding op de Lammenschansweg. De vrouw was inzittende van een personenauto die komende van af de Dahliastraat de Lammen schansweg wilde oversteken. De 47-jarige Leidse bestuurder merkte daarbij een op de Lam menschansweg naderende auto te laat op. De bestuurder daar van, 20-jarige man uit Zoeter- meer, week nog uit naar rechts maar kon de wagen niet meer ontwijken. De auto van de Leidenaar werd totaal vernield, van de andere au to de voorzijde. De beide man nen kwamen er zonder kleer scheuren vanaf; de vrouw werd voor onderzoek overgebracht naar het AZL. Zij kon het zieken huis gisteravond weer verlaten. LEIDEN - Het afgelopen jaar is de werkloosheid, de woningnood en de criminaliteit in Leiden toegenomen. Verder kampte de stad met finan ciële problemen en werd er een ingrijpende bezuinigingsoperatie uitge voerd. Deze sombere woorden sprak burgemeester Goekoop gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente. Goekoop zei dat de ontwikkeling van het aantal misdrijven in de stad hem bijzonder veel zorgen baart. Het aantal aangiften steeg van 4830 in 1980 tot 5740 vorig jaar "Een toename van achttien procent", zo reken de de burgemeester voor. "Met name nam het aantal vermogensdelicten sterk toe Gekwalificeerde diefstal (inbraak en dergelijke) nam toe met maar liefst 42 procent Het aantal eenvoudige diefstallen (fietsen, winkeldiefstallen, zakkenrollen) nam toe met achttien procent". Goekoop wees er op dat er anderzijds geen toename was van het aantal geweldsmisdrijven. De burgemeester zei dat de Leidse politie onder druk komt te staan, te meer omdat er bezuinigd moest worden op over werk en er ook van uitbreiding van het personeel geen sprake was. "Desondanks is het aantal door de politie opgeloste misdrijven toen nog toegenomen van 1171 tot 1316 gevallen Maar het percentage van opge loste misdrijven daalde van 24 naar 23 procent. Gewone diefstal wordt maar in twaalf procent van de gevallen opgelost. Als we geen maatrege len nemen, dan moeten we feitelijk blijven constateren, dat het vermo- gensmisdrijf steeds meer loont". door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Drie Leidse jongens zijn gistermiddag aangehouden na een vechtpartij op de Steenstraat. Daarbij had het drietal een 35-jarige man uit Leiderdorp mishandeld. De man liep daarbij beenletsel op. Over de reden voor de mishandeling tast de politie nog in het duister. Een van de jongens, zestien jaar oud, kon ter plaatse al door de politie worden aangehouden. Twee anderen, veertien en zestien jaar oud, wer den later op de middag thuis in de kraag gevat. Op het moment zit de oudste van hen nog in verzekerde bewaring. Nieuwe huizen Keurig uitgekiend. Precies nu de gebouwen van de conser- venfabriek "De Sleutels v/h Nieuwenhuizen" aan de Morsweg honderd jaar over eind staan, breekt de ge meente ze af. Gemeente-amb tenaar P. Schaap schat dat over een maand of vier de ho ge toren gestrekt zal liggen De dagen dat de conservenfa- briek van Nieuwenhuizen het straatbeeld bepaalde, liggen ver achter ons. Nieuwenhui zen bepaalde niet alleen het straatbeeld van de Morsweg maar ook van vele andere Leidse straten. In het drukke zomerseizoen dopten vrou wen en meisjes de boontjes voor Nieuwenhuizen, voor hun huis op de stoep. Op de fabriek werd dan dag en nacht doorgedraaid. Het Gal gewater leek net snert. Na negentig jaar noeste arbeid vertrokken De Sleutels naar het Limburgse Panningen. De gebouwen aan de Morsweg kwamen langdurig leeg te staan. In 1976 trok de Wassenaarse vleeswaren- en conservenfa- briek Van den Berg Co in de gebouwen van Nieuwen huizen. Het Rijk kocht de ou de fabriekshal van Van den Berg aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, voor de aanleg van Rijksweg 11 tussen Lei den en Wassenaar. Dat deel van Rijksweg 11 is van de baan. Van den Berg ook; al na een jaar Leiden. "Teveel concurrentie bij de vlees-ex port" klaagde directeur Van den Berg. Vakbonden en ar beiders hielden het erop dat de familie Van den Berg geen zin meer in de fabriek had. De gebouwen aan de Morsweg kwamen langdurig leeg te staan. De projektontwikkelaar Bak ker uit Nieuw Vennep dook op. Hij kocht de grond en de gebouwen om er tachtig dure woningen neer te zetten^ De gemeente stak hier een stokje voor. Een bestemmingsplan voor het gebiedje, genaamd "Rijnzicht", dwarsboomde de bouwplannen van Bakker. De gebouwen bleven leegstaan. Enkele maanden geleden kon de gemeente het terrein op kopen na moeizame onder handelingen met Bakker. De gemeente wil zestig wonin gen bouwen aan de kant van de Morsweg en een groen ta pijt neerleggen aan het Gal gewater. De provincie wil echter het groen aan de Mors weg en de woningen aan het Galgewater. De bouwplannen zitten in een patstelling. De gemeente overweegt nu om het bestem mingsplan "Rijnzicht" enigs zins aan te passen aan de wensen van de provincie. Maar de gebouwen van Nieu wenhuizen kunnen in de tus sentijd alvast plat. Tot groot genoegen van de buurt. Want de gebouwen zijn vrij toegan kelijk. De grote fik in de fa briek in augustus '80 ligt de buurt nog vers in het geheu gen. De gebouwen van Nieuwenhui zen zijn een gevaar voor de omgeving. Over vier maan den niet méér. Hoewel... Het blijft afwachten welke kant de toren uitvalt. De sloop van de Persluchtcentrale aan de Leeuwenhoekstraat in okto ber '80 waarbij brokstukken centrale een woning schamp ten, ligt óns nog vers in het geheugen. Gestoord Als wij iets haten dan is het sto ring op teevee. Daar zetten wij het ding niet voor aan. Wie wel? We zetten het ding liever aan voor bijvoorbeeld "Ge vraagd: een moordenaar". Wij boften. De TROS begon ons weekeinde afgelopen vrijdag met "Gevraagd: een moordenaar" op Nederland De schoorsteen uan Nieuwenhui zen aan de Morsweg. De fabriek is in 1882 gebouwd en wordt in 1982 afgebroken. (Foto Holvast) Alleen het eerste deel van de moordenaar, kregen we vrij dagavond van de TROS. De ouwe piraat. Zaterdagavond dus weer een avond kwijt van ons kostbare weekeinde. Dan zou het tweede en laatste deel komen. Zou de hoofdrolspe- Ier voor huurmoordenaar spelen of niet? Hij werd er wel toe geprest, hè. Zaterdag Vrijdagavond laat nog even vingervlug de kabel afge zocht. Wie weet; voor je het weet, zit er een piraat in de lucht met een speelfilm waar voor geen auteursrechten zijn betaald. Pech. De Casema, de volwas sen dochter van de PTT. had de kabel al op slot gedaan Dan maar de deur uit. Zaterdagavond negen uur, de TROS op Nederland 1. De moordenaar begint. Storing... Illegale storing. Een malloot van een piraat stoort ons scherm. Het beeld doet denken aan de begintijd van pornopiraat PTV Ontzettend storend. De piraten maken er een geluid bij alsof ze met hun nagels over ons scherm krassen. Vrije jongens, ze kunnen ons nog wat. Het beeld was niet langer te harden. Hadden wc onze an tenne nog maar bewaard... We zijn ons teevee-fauteuil uit gesprongen en hebben onze klachten doorgebeld naar de storingsdienst van de kabel. Die heeft een automatisch in- spreekapparaat met een bandje van een uur Dat kre gen we zonder moeite vol. Maar een uur later wisten we nog steeds niet hoe het in middels met onze moorde naar zat. En van de storings dienst van de piraat hadden we geen telefoonnummer. De piraten lijken wel gek Ze gooien hun eigen scherm in. Maar dan die legale meneer Noordermeer van de kabel "Mondvol" oftewel van de "Gemeenschappelijke Rege ling Antenne en Energie voorziening" in de Leidse re gio en omstreken. Over hem kunnen we ook wel eens een bandje vol klagen "Ik heb geen flauw idee wat we er te gen kunnen doen", zegt hij in de krant van gisteren Geen flauw idee, zegt ie. Ze zouden Hebben secretaris Noorder meer en de rest van het bc stuur van kabel 'Mondvol' dan nooit gehoord van proef nemingen in Den Haag om piraten een paar uur in de week los te laten Heeft dat bestuur dan nooit gelezen dat de stoppen zijn doorgeslagen bij verschillende Leidse pira ten (uitgezonderd Rainbow Network). Geen flauw idee? Zwart op wit stond het vorige week in deze rubriek: "Vol gens een woordvoerder van de piraten gaat na 1 januari de beuk erin... De piraten zouden druk bezig zijn met het aanschafTen van zwaar geschut waarmee op Neder land 1 en 2 kan worden ge stoord", stond in de rubriek. Het kabelbestuur moet n wat meer lezen en wat min der teevee kijken. Intussen wil tceveeminister Van der Louw per i april meer zendtijd ter beschik king stellen, lezen we, vooral voor het uitzenden van speel films. Mooi zo Dat kan pira ten uitschakelen die hun sympathie alleen maar te danken hebben aan het uit zenden van speelfilms. Onze sympathie zijn de mee pi raten kwyt na afgelopen za terdag Lokale omroep1 Prachtig. Maar moet dèt loka le omroep gaan maken. Al met al weten wy nog steeds niet of de huurmoordenaar van de TROS iemand dood gemaakt heeft of niet En als hy iemand heeft doodge maakt, wie dan wel? Joep Meloen soms? Hadden we het afgelopen weekeinde maar geen teevee gekeken. Misschien draaide er wel iets in de bios waarvoor auteurs rechten zyn betaald.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3