Gezondheids centrum niet voor jongeren Bij actie tankslag tot nu toe 215 tanks geledigd eidse agenda Gevecht verdubbeling spoorbaan nu in "Den Haag" Voorschoten besluit tot sloop Sport in Leiderdorp Kogelgaatje in raam stadhuis Stad en rand HAZERSWOUDE. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een veetunnel on der de spoorlijn tussen Alphen en Leiden, bij Hazerswoude, is volgens het gemeentebestuur van Hazerswoude „bijna noodza kelijk". Op andere plaatsen kan wellicht worden volstaan met het beveiligen van overwegen. - Deze suggestie doen B en W van Hazerswoude aan de Nederland se Spoorwegen, die van de enkel baans spoorlijn een dubbelbaans willen maken. Het gemeentebestuur wil zoals de vlag er nu voor staat geen toe stemming voor de aanleg van de tweede baan geven: „Zolang er nog geen overeenstemming is tussen de spoorwegen en de be trokken boeren over een afdoen de oplossing voor het veilig krui sen van de spoorbaan, moeten wij de veiligheid van de boeren, hun vee en hun materiaal hoger stellen dan het belang van de spoorwegen". Volgende week dinsdag zal de NS voor de Raad van State in Den Haag proberen alsnog een ver gunning voor de verdubbeling van de spoorbaan los te praten. De Nederlandse Spoorwegen zeggen dat de verdubbeling tus sen Alphen en Leiden noodzake lijk is om het toenemende reizi- gersvervoer te kunnen opvan gen. Volgens de NS nam dit reizi- gersvervoer per trein belangrijk toe tussen de agglomeraties Rot terdam-Den Haag - Leiden en de forensenplaatsen Gouda - Bos koop - Waddinxveen - Alphen aan den Rijn. De verwachting van de NS is dat deze toename zich zal voortzetten. 1 in 1978 was het noodzalijk ge worden in de ochtendspits extra treinen tussen Leiden en Alphen in te zetten. Daarmee was de rek van de baancapaciteit eruit. Ver beteringen waren voor Neer- lands grootste vervoerder nood zakelijk. Deze verbeteringen houden volgens de NS in de bouw van een nieuw beveili gingssysteem en de aanleg van een dubbelspoor over een af stand van ongeveer vier kilome ter. Dan kunnen de treinen tus sen Alphen en Leiden elkaar ter hoogte van Hazerswoude krui sen zonder dat ze in één van de twee plaatsen op elkaar behoe ven te wachten. Het gemeentebe stuur van het dorp gaf de spoor wegen in eerste instantie toe stemming met de aanleg te be ginnen. Een groot aantal veeboeren trok echter tegen deze vergunning ten strijde, want de aanleg van een dubbelspoor bezorgt hen koude rillingen. Dagelijks moe ten zij hun vee over de spoor baan drijven, die volgens hen na de verdubbeling veel drukker zal worden. „Indien er in plaats van vier, zes of meer treinen per uur gaan rijden, zullen de risico's op het trsgect sterk toenemen. Temeer omdat de tijd waarbinnen de spoorbaan kan worden overgestoken steeds korter wordt", aldus het gemeen tebestuur van Hazerswoude. Het realiseren van veetunnels ziet het gemeentebestuur voorlopig niet gebeuren. Dit temeer nadat de NS hadden gezegd dat die tunnels uit financiële overwegin gen niet haalbaar zijn. Nu de gevolgen van de spoorbaan- verdubbeling niet te overzien zijn, met name door het feit dat er meer treinen zullen gaan rij den, mogen de betrokken boeren niet aan die gevolgen worden blootgesteld, aldus de gemeente. De boeren werden in het gelijk gesteld. Tegen deze beslissing zijn de NS in beroep gegaan bij de Raad van State. Volgende week dinsdag dient de zaak in Den Haag. Volgens de spoorwegen valt het met de drukte in de toekomst wel mee. „De huidige dienstrege ling zal gehandhaafd blijven". De NS zeggen dat door de nieu we voorziening een veiliger, gun stiger situatie wordt geschapen dan voorheen. VOORSCHOTEN - Het voormalige gezondheids centrum aan de Jan Evert- senlaan in Voorschoten is gisteren en vandaag plot seling onder de slopers hamer gevallen. Door de sloop van het gebouw is tevens een einde gekomen aan de mogelijkheid om een gedeelte ervan te ge bruiken voor de opvang van de jeugd in de wijk Noord Hofland. De gemeente heeft de sloop van het gebouw in het geheim voor bereid. Zij was bang dat als de afbraak eerder bekend zou wor den, het gebouw niet ongeschon den de jaarwisseling zou doorko men. Volgens de gemeente was het gebouw in een dermate slechte staat, dat sloop de enige mogelijkheid nog was. Aanstaan de zaterdag wordt vijftig meter verder in de Jan Evertsenlaan het nieuwe multifunctionele ge bouw "De Ontmoeting" officieel geopend. Hierin zijn de diensten die in het oude gebouw zaten on dergebracht. Enkele weken geleden werd geop perd om een gedeelte van het ge bouw te gaan gebruiken voor wijk- en jongerenactiviteiten. Sinds geruime tijd is er een jon- Kinderen helpen bij de sloop van het voormalige gezondheidscentrum aan de Jan Evertsenlaan in Voorscho ten. gerenprobleem in de wijk Noord Hofland. De jongeren houden zich vooral op bij de flats aan de Gerbrandylaan en zorgen daar regelmatig voor overlast. Een aantal wijkbewoners zijn on langs begonnen om iets te doen aan deze problematiek. De mo gelijkheid van opvang aldaar is nu niet meer mogelijk. Volgens de gemeente zijn twee re denen hiervoor de oorzaak. Een ingesteld onderzoek wees uit dat tijdelijk gebruik van een gedeel te van het gebouw ook niet tot de mogelijkheden behoorde. De toestand wordt door de gemeen te omschreven als 'abominabel en zelfs gevaarlijk'. De andere re den was dat de buurtbewoners rondom het gebouw een groot aantal bezwaren naar voren heb- Erepenning voor wijk zuster Prins LEIDERDORP/VOORSCHO TEN - Burgemeester Van der Have heeft gisteravond de erepenning van de gemeente Leiderdorp uitgereikt aan wijkzuster Prins (zie foto: v.l.n.r. mevrouw Van der Ha ve, zuster Prins en burge meester Van der Have). Zij ontving deze onderscheiding voor haar bijzondere inzet als wijkverpleegster. Bij dat werk was haar lijfspreuk steeds: "Eén procent daad werkelijke hulp is meer waard dan 99 procent mede lijden". Zuster Rien Prins, zoals zij bij de Leiderdorpers bekend is, werd op 12 juni 1921 in het Noord-Hollandse Andijk ge boren. Vanaf 1965 tot haar pensioen in juli vorig jaar heeft zij gewerkt bij de Lei- derdorpse kruisvereniging. De uitreiking van de erepen ning gebeurde tijdens de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Leider dorp. Die receptie werd erg druk bezocht. Ook in Voorschoten werd gister avond een nieuwjaarsrecep tie gehouden, maar daar was het minder druk dan voor gaande jaren. In tegenstel ling tot vroeger hadden B en W dit jaar een advertentie ge zet in plaats van het verstu ren van uitnodigingen. Zo probeerde men ook 'gewone burgers' naar de receptie te krijgen, maar ook ditmaal lieten zij het afweten. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft in samenwer king met de plaatselijke scholen en diverse sportverenigingen weer een uitgebreid sportpro gramma voor de komende maan den op poten gezet. De activiteiten beginnen zaterdag 16 januari met judowedstrijden in de sportschool Van Houdt. Een paar weken later organiseert de schaakvereniging Leiderdorp schaakwedstrijden in het Dorps huis. Deze worden gehouden op 6 en 13 februari. Danswedstrij den staan voor zaterdag 3 april op het programma. De organisa tie hiervan is in handen van de damvereniging. Plaats van han deling is ook nu weer het dorps huis. Op de woensdagmiddagen 21 en 28 april zijn voetbal- en lijnbalwed- strijden op de RCL-velden in de Bloemerd. Maandagmiddag 17 en dinsdag 18 mei wordt het on derdeel schoolvaardigheid afge werkt, eveneens op de RCL-ter- reinen. Korfbal staat voor woens dagmiddag 12 mei op het pro gramma. Deze wedstrijden wor- DINSDAG 5 JANUARI 1982 ben gebracht om daar wijk- en jongerenactiviteiten te laten plaatsvinden. De gemeente heeft op dit moment nog geen andere oplossing om de wijkaktiviteiten elders onder te brengen. Wel zegt de gemeente dat zij "naarstig, en zo mogelijk op korte termijn, een ander on derdak zoekt voor de jongeren in de wijk. den door de korfbalvereniging 'Velocitas' georganiseerd. Ge speeld wordt op de velden van deze vereniging in de Bloemerd. Belangrijk onderdeel van dit Lei- derdorpse sportfestijn is de avondvierdaagse. Van dinsdag 8 juni tot vrijdag 11 juni kan ge wandeld worden door Leider dorp. Ook hier is de organisatie in handen van 'Velocitas'. Met het aanbreken van de zomer wordt het zwemmen weer inte ressant. Dinsdagochtend 15 juni is er een zwem- en spelochtend in het zwembad 'De Does', geor ganiseerd door het personeel van het bad. Aan het eind van de maand juni, van de 21ste tot de 25ste staat de avondzwemvierdaagse op het programma, uiteraard ook in zwembad 'De Does'. Na de grote vakantie zijn nog tafeltenniswed strijden in het gymnastieklokaal aan de Lijnbaan (zaterdag 11 sep tember) en basketbalwedstrijden op maandag 1, dinsdag 2 en don derdag 4 november in sportzaal 'Op Dreef. DINSDAG Leiden - Vikingzaal Hotel Minerva, Vrouwensteeg 11, openbare voordracht van Het Theosofisch Genootschap, on derwerp 'De Dood en Daarna....', 20 uur. P.V. Sportpark De Vliet - Voorschoten- seweg, filmavond met de film 'Dubbel tot Barcelona'. 20 uur. Restaurant Wienerwald - Nederlandse Ver. van Huisvrouwen start op woens dag cursus spreekvaardigheid, iiü. 121777 en 215903. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122003. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op 'werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur vrouwen in de bijstand, woe-och- tend. Voorschoten - MOC-terrein, Kon. Mari nelaan, kerstboomverbranding, 18 uur. Warmond - gemeentehuis, ruimtelijke ordening, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie program ma's. 15-17 uur. Stadhuis - raadscommissies financiën, maatschappelijke aangelegenheden en volksgezondheid. 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel.213490. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie ruimtelijke ordening en openbare werken, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, c beroeps- bezwaarschriften, 20 u Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, huisvesting en onderwijs, 20 DONDERDAG Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309. spreekuur voor invaliden, 19-20 Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van do 31 tot za 8 uur door Centraal Apotheek, Bree straat 74. tel. 120552; Apotheek Boeh- mer. Florijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400; van za 8 uur tot vr 8 jan door Apotheek Reyst, Steenstraat 45, tel. 120136; Apotheek Noor-Hofland, Thor- beckeweg 3. Voorschoten, teL 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd [ezond- Leider- t/m vr heidscentrum, Berkenkade, dorp. tel. 410131, spreekuur i van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. (Vervolg van pagina 1 WASSENAAR - Bode Van Rijn toont op deze foto het kogelgaatje (naast de spijl van het vensterx raam van de werkkamer van de Wassenaarse burgemeester Staab. Van Rijn was op het moment va schot in de werkkamer. De schade bedraagt naar schatting zeker meer dan duizend gulden. Vooral de twee beschoten ramen raadszaal zijn kostbaar. LEIDEN In Leiden, Leiderdorp, Zoeter woude en Oegstgeest zijn tot nu toe in totaal 215 niet meer gebruikte olietanks leeg gezo gen. Een aardig resultaat vindt de Leidse milieuambtenaar Troost, maar: "er kan vol gens mij nog veel meer ongebruikte olie uit de grond worden gehaald". Vorig jaar september begon de actie tankslag. De gemeente legde uit dat er in de bodem nog vrij veel niet meer gebruikte tanks ge heel of gedeeltelijk gevuld met olie zaten. Tanks waarvan iedereen het bestaan ver geet, totdat de grond opeens vervuild blijkt te zijn. Daarom, zo legde de gemeente uit, was het verstandig als mensen die in hun tuintje een tank hadden zitten, die zouden laten legen. Tot nu toe hebben 215 mensen op de oproepen gereageerd. In Leiden meldden zich 174 mensen, in Leiderdorp 35, in Zoeterwoude twee en in Oegstgeest vier. De meeste men sen lieten hun tank legen en volgooien met zand; een enkeling liet de tank ook maar meteen weghalen. De duurste oplossing. "We hebben nu in Leiden veertig procent te pakken", zegt milieuambtenaar Troost. "Ik denk namelijk dat we tussen de vierhonderd en vijfhonderd tanks moeten zien te legen". Op de vraag of het voorlopige resultaat dan niet wat povertjes is, antwoordt hij: "Ik vind het wel meevallen. De actie is tenslotte ook nog maar vier maanden oud". "De firma die de tanks leegzuigt had ook wel verwacht dat meer mensen zouden reageren, maar zij vergaten datje in Leiden veel gebie den hebt waar je geen olietanks zult vinden. In de Kooi en Noord bijvoorbeeld. Voor tanks moet je in de Burgemeesterswijk zijn". De actie is nog niet ten einde. Troost vertelt dat er in april weer een advertentie zal wor den gezet door de gemeente Leiden en in september hoogstwaarschijnlijk weer een. "Je houdt altijd mensen die nog niet van het bestaan van de actie afweten. Die proberen we op deze manier te bereiken. We zullen de tekst van de advertentie wel aanpassen. We kunnen nu tenslotte ook precies meedelen hoeveel mensen er in totaal hebben gerea geerd". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 •t ontvangen: Geen k tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag var. 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 tv.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57.35 Per post I 79.70 Jaarabonnement 1217.90 per post 1307.30 Losse nummers 1 0.80 Directie: G. Koopman J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentatoren. A. A v. Brussel W F. J Wirtz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2