LEIDSCH m DAGBLAD Straks 32 uur werken? Uitbreiding kabelnet: vier gulden extra Polen overweegt verbanning van vakbondsleiders Al meer dan 600 artsen werkloos Ministerie bespreekt suggestie met werkgevers Blootsvoets op straat na brand ZIEK ZIJN DINSDAG 5 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36669 Oreciei/ G Koopman Bctmu Wr.e 1 Ad) -hooldredacieur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOO* MMS M eoWon DEN HAAG (GPD) - De helft van de tv-kabelexploitanten vindt voor de ontvangst van veertien tv-stations vier gulden per maand extra voor elke aangeslo ten tv-abonnee een aanvaardbaar bedrag. Dit verklaarde gisteren ir. C. de Wit, hoofddirecteur tele communicatie van de PTT, op grond van een steekproef die de PTT gehouden heeft. Uit het onderzoek bleek ook dat 80 procent voorstander is van een uitgebreider aanbod van tv-sta tions, maar niet iedereen wil er ook meer voor betalen. Uitbrei ding van het aanbod zou de abonnee op twee gulden per maand komen te staan, terwijl voor de auteursrechten e twee gulden per maand moet worden betaald. De PTT heeft het onderzoek ge houden om de belangstelling te peilen voor een landelijk aan- voernet. Dit onderzoek is niet on der tv-bezitters gehouden, maar onder de exploitanten van kabel netten. Ir. De Wit zei hierover dat „de PTT in deze fungeert als doorgever van signalen" en zich uit dien hoofde niet tot de kijkers zelf kon richten. Daardoor geeft de uitspraak van de exploitanten van kabelnetten voor de PTT de doorslag. Het aanbod kan intussen pas wor den verruimd als de Tweede Ka mer daarmee akkoord gaat. Ver volgens zou de PTT circa twee jaar nodig hebben om het lande lijke net tot stand te brengen. Op het ogenblik geeft geen enkele kabelnet-exploitant een keus uit veertien stations. Den Haag heeft er twaalf, waaronder - niet legaal - drie Britse. De ontvangst van de Britse stations is, afhankelijk van de weersomstandigheden, over het algemeen matig. 14 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - In het kader van het banenplan van minister Den Uyl denken deskundigen op het ministe rie van sociale zaken en werkgelegenheid aan een werkweek van gemiddeld 32 uur. Dit zal dan moeten gelden voor alle werknemers bij be drijven en instellingen. Zij zullen dan wel per week 8 uur aan loon moeten inleveren. Richard Allen Omstreden adviseur Reagan nam ontslag ENSCHEDE (ANP) - Tien pen- siongasten hebben vannacht op het nippertje kunnen vluchten uit een brandend Turks restaurant annex pension. Vrijwel al hun bezittingen gingen in de vlammen verloren. Vier gas ten moesten door de brandweer uit de dakkapel worden gehaald. De brand die afgelopen nacht uit brak is vermoedelijk aangestoken. Getuigen hebben verklaard dat ze vlak voor het uitbreken van de brand glasgerinkel hebben ge hoord. Dit zou er volgens politie 'en brand weer op kunnen duiden dat er iets brandends naar binnen is gegooid. Lange tijd bestond onzekerheid oj alle pensiongasten zich in veilig heid hadden weten te brengen. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. Hockeyteam verliest van Australië BOMBAY (ANP) - Het Neder lands hockeyelftal heeft bij het toernooi om het wereldkam pioenschap in Bombay zijn eer ste nederlaag geleden. Vandaag zegevierde Australië, dat evenals Nederland na drie wedstrijden ongeslagen was, met 3-2 over Ne derland Bij de rust leidden de Australiërs met 1-0. Voor Neder land scoorden Litjens (strafcor- ner) en Ties Kruize, die na de hervatting inviel, uit een strafbal. De Australische goals kwamen op naam van Davis (2) en Hazle- hurst. Er waren 10.000 toeschouwers. Naar Westerse landen Dit staat in een voorlopige discus sienota die is opgesteld door Den Uyls adviseur prof. dr. J. Ritzen, die de ideeën nog deze week wil voorleggen aan een aantal des kundigen uit 13 bedrijfstakken en bedrijven. Zij zijn door hem op persoonlijke titel voor een ge sprek uitgenodigd De deskundigen die een uitnodi ging hebben ontvangen, komen uit de vereniging van metaal- werkgevers, de FME, de Algeme ne Werkgevers Vereniging, Vol vo Cars, Daf, de Hoogovens, Gist-Brocades, Vicon, Akzo, Van Boekelo Foliën, DSM, Ikea, Kon. Bijenkorf Beheer en de Rabo bank. De centrale werkgeversor ganisaties hebben de leden vori ge maand geadviseerd niet mee te werken aan het banenplan van Den Uyl. Tot op dit moment heb ben van de door prof. Ritzen uit genodigde personen zeven de uitnodiging niet afgezegd. Prof. Ritzen wil van hen weten of het in hun bedrijfstakken en be drijven mogelijk is door een her organisatie een werktijdverkor ting in te voeren, die gemiddeld zal moeten uitkomen op 32 uur per week. Dit zal volgens de door hem opgestelde nota kunnen worden bereikt door een algeme ne arbeidstijdverkorting, ver mindering van overwerk, invoe ring en uitbreiding van de ploe gendiensten en het toekennen van meer vakantie. WARSCHAU/WENEN (Reuter/AP) De Poolse regeringsleider generaal Jaruzelski heeft gisteren tegenover de ambassa deurs van de EG-lidstaten verklaard dat hij over weegt geïnterneerde vak bondsleiders in Westerse landen in ballingschap te sturen. Dit blijkt uit be richten die het Westen hebben bereikt. Jaruzelski had gisteren de tien di plomaten ontboden om er bij hen op aan te dringen niet mee te doen met de Amerikaanse eco nomische sancties tegen de Sow- jet-Unie en Polen. Volgens be richten over de bijeenkomst die gisteravond laat zijn ontvangen, wilde Jaruzelski, aldus enkele di plomaten die erbij waren, polsen in hoeverre Westerse landen be reid zijn leiders van het vakver bond Solidariteit toe te laten. Ja ruzelski zou hebben gezegd dat zijn regering overweegt onder bepaalde voorwaarden een aan tal vakbondsleiders naar het Westen te sturen. Radio-Warschau meldde dat in tien van de 49 provincies, waar de "openbare orde" was verbeterd, een "gedeeltelijke opheffing" van beperkende maatregelen in verband met de noodtoestand was gelast. Zo zouden in deze provincies vandaag de telefoon- en telexdiensten normaal zijn hervat. (zie ook pagina 6) Waardeloos stro nieuwe energiebron DEN HAAG (ANP) - De Rijks dienst voor de IJsselmeerpol- ders gaat nog dit jaar een proef nemen met de verbran ding van waardeloos stro ten behoeve van de energievoor ziening. De werkgroep energie-onder zoek heeft namelijk berekend dat 4 kilo koolzaad stro even veel warmte oplevert als 1 li ter olie. Er zal een strokachel worden geplaatst op een ge sloten landbouwbedrijf bij Lelystad. Het ligt in de bedoeling de proefinstallatie voor de stroverbranding vóór de ko mende oogst in werking te stellen. De energie die bij de strover branding vrijkomt zal in eer ste instantie worden gebruikt voor het drogen van het in de silo's van het landbouwbe drijf opgeslagen graan. Kouder Veel bewolking met nu en dan regen, vanuit het noorden overgaand In sneeuw. Morgen in het noorden ook op klaringen. Temperaturen geleidelijk dalend tot om het vriespunt in het zuiden van het land en ongeveer min 5 graden in het noorden van het land. Matige tot vrij krachtige wind, draai end naar noordoost. 6 Ja i 1981 n onder: 16.44 uur. naan onder: 04.27 Door het water verjaagd x het Amerikaanse Vallejo (Californië) moesten geëvacueerd worden nadat er in een periode van 18 uur ruim vijftien centimeter regen was gevallen Politie helpt hier enige vrouwen on, weg te komen uit het bedreigde gebied. Volgens prof. Ritzen mag de ar beidstijdverkorting geen gevol gen hebben voor de produktivi- teit. De werkgevers wordt een subsidie voorgesteld als zij ko men tot een herverdelingsplan voor hun bedrijf. Voor de invoe ring van deeltijdarbeid om de ar beidstijdverkorting te kunnen bereiken, zou een subsidie kun nen worden gegeven van f 5000. Het ministerie wil dat de rechtspo sitie van deeltijdwerkers gelijk wordt aan die van volle-tijd wer kers. Werkgevers moeten ook in beginsel bereid zijn werknemers aan te nemen die minder dan 40 uur per week willen werken. Volgens het ministerie zijn de ge sprekken met de bedrijven slechts oriënterend en staat er in het geheel nog niets vast. Veronica boekte de grootste winst Bonden boos over ziektegeld-plannen Directie PTT wil Postbank in 1984 UTRECHT (ANP) - De werkloos heid onder artsen is vorig jaar verder toegenomen. Op 1 de cember 1981 waren er 612 artsen werkloos, van wie ruim hon derd al meer dan een half jaar. "De eerste tekenen van structurele werkloosheid onder artsen zijn al aanwezig", aldus de voorzitter van de Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD), J.W. Garvebng vandaag in zijn openingsrede van de door LAD en het Gewestelijk Ar beidsbureau samen opgezette vacaturebank voor artsen. In Wassenaar: Werkkamer burgemeester beschoten (Van één onzer verslaggers) WASSENAAR - Onbekenden heb ben gistermiddag om half vijf op de werkkamer van de Wasse- naarse burgemeester K. Staab in het raadhuis De Paauw gescho ten. Staab was op dat moment niet in zijn werkkamer. Een bode die wel in de werkkamer was, werd niet geraakt. Het kogeltje waarschijnlijk van een lucht drukpistool of luchtbuks - bleef steken tussen de dubbele begla zing. Direct na het schot zette de bode en een collega de achtervolging in op een zevental jongeren, dat zich bij het raadhuis ophield. Maar voordat de bodes het raad huis hadden verlaten, waren de jongelui al verdwenen in het om liggende park. Eerder op de dag waren ook al ko gelgaatjes gevonden in twee ra men van de raadzaal. Wanneer die schoten zijn gelost is niet dui delijk. De gaatjes zaten namelijk achter dikke gordijnen en zijn daarom niet direct ontdekt. De Wassenaarse politie en de ge meente denken in eerste instan tie aan baldadigheid De politie woordvoerder: "Het is waar schijnlijk een kwajongensstreek, maar wel een erg gevaarlyke". De politie houdt het gemeente huis extra in de gaten. Met de vacaturebank hopen de art senorganisatie en het GAB vraag en aanbod beter op elkaar te kunnen afstemmen. De plannen voor de vacaturebank zijn ont staan na de publikatie - bijna een jaar geleden - van het rapport van een adviescommissie oplei dingen geneeskundigen. Dit rap port voorspelde voor 1990 een overschot aan artsen van onge veer twintig procent en voor het jaar 2000 een overschot van 25 procent. Al voor de opening wa ren bij de bank 31 vacatures ge meld en 39 werkzoekenden inge schreven. Om de werkloosheid de bestrijden blijft de LAD ook streven naar het verminderen van de overma tige werkbelasting van vele al werkzame artsen. In haar nog korte poli tieke loopbaan heeft staatssecretans Da- les van sociale zaken al een reputatie op gebouwd van een bewindsvrouw die niet terugschnkt voor impopu laire maatregelen Belast met de portefeuille sociale zekerheid is het aan haar om de komende jaren het voortouw te nemen bij de vermoedelijk meest ingrijpende naoorlogse herzie ning van het stelsel van sociale verzekeringen. Dat stelsel is haar in principe heilig, zo heeft zij recentelijk nog eens benadrukt tijdens een televisie optreden. Voor de toekomst staat zij een "tweesporenbeleid" voor. Door het aanbrengen van wijzigin gen moet een verkeerd gebruik van de wet worden beperkt en moet worden voldaan aan de EG- norm voor gelijke behandeling van man en vrouw. Daarnaast zijn ombuigingen nodig voor be houd van het financiële draagvlak van de Nederlandse verzorgings staat Eén van die ombuigingen is giste ren in ontwerp bekend gemaakt. Werknemers krijgen de eerste vijf ziektedagen niet langer honderd procent, maar tachtig procent van hun loon uitgekeerd De maatregel past in de "operatie Ziektewet die eerder in de rege ringsverklaring werd aangekon digd en waartoe ook het vorige kabinet al beleidsvoornemens had ontvouwd Ex-minister Albe- da speelde destijds zelfs met de onzalige gedachte om over de eerste en eventueel ook de twee de ziektedag helemaal geen uit kering meer te betalen. In de huidige voorstellen betalen de werkgevers niet zoals nu gebrui kelijk de eerste twee. maar de eerste vijf ziektedagen door. Dat hoeft dan maar voor tachtig pro cent. In vergelijking met de voornemens van oud-minister Albeda zijn werknemers met deze plannen wat beter af. Minimum-inkomens worden ontzien en de bruto-kor- ting zal bovendien netto veelal minder van omvang zijn. Dat neemt echter niet weg dat de pil uiterst bitter van smaak is en wordt toegediend op een moment dat de verhouding tussen kabinet en sociale partners onder grote druk staat. De werkgevers krijgen op deze ma nier een lastenverlichting van een kleine anderhalf miljard, maar de vakbeweging levert het geheel andermaal weinig vrolijks. Het ongeloof aan een positief effect van Den Uyls banenplan zal hef verzet tegen deze maatregel al leen maar versterken. Ingrijpende maatregelen als deze lijken onvermijdelijk, maar de "operatie ziektewet" staat onge twijfeld niet op zichzelf Geéist mag worden dat de behandeling van de begroting voor sociale za ken binnenkort meer inzicht geeft in het totale pakket van maatre gelen dat de bewindslieden voor staan Het gebrek aan duidelijkheid over wat de gevolgen van nog komen de ombuigingen voor de werkne mers zullen zijn, noopt bij deze maatregel dan ook tot de nodige reserve T.v.B. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S. vp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLe/dschDagblad, Antwoordnummer 70050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1