Oranje: met dank aan spitsen Coach Van Heumen speelt met vuur b h—Ji 8 Uitgeputte Doyer: "Er had gewisseld moeten worden Ikn Clausius Morgen wedstrijd van de waarheid Zege op Maleisië 3-1verdringt gemor over spel hockeyteam MAANDAG 4 JANUARI 1982 BOMBAY - Zoals verwacht ko men in groep B van het toernooi om de wereldbeker hockey in Bombay na drie wedstrijden nog drie landen in aanmerking voor twee plaatsen in de halve finales: Nederland, Australië en India. De eerste twee landen hebben nog een score van honderd pro cent, India is door de nederlaag tegen Nederland twee punten achterop geraakt. De wedstrijden Nederland Au stralië morgen en India Au stralië (donderdag) moeten ech ter nog worden gespeeld. "Het wordt tegen Australië de wedstrijd van de waarheid", zei bondscoach Wim van Heumen nadat hij Australië moeizaam met 2-0 van Engeland had zien winnen. Pas in de tweede helft konden de Aussies, bij wie Ha- selhurst vanwege de hitte de eer ste twintig minuten met een hoed op speelde, doordrukken. Een velddoelpunt konden ze echter niet produceren. Davies benutte een strafcorner en Char- lesworth schoot één minuut voor tijd raak uit een strafbal. India heeft de moed nog lang niet opgegeven, getuige de grote winst op de Sowjet-Unie van gis teren (7-2). Rajender Singh plaat ste zich met twee nieuwe treffers uit strafcorners bovenaan de top- scoreslijst met een totaal van zes doelpunten. Door de resultaten van het weekeinde zijn in groep B in ieder geval Engeland, Sow- jet-Unie en Maleisië uitgescha keld voor een plaats bij de beste Deze ontwikkeling werd nog in de hand gewerkt door het gelijkspel van zaterdag tussen Engeland en de Sowjet-Unie (1-1). In de laat- Sport PAGINA 9 BOMBAY (GPD) - Er ligt een bom onder het Nederlands hockeyteam. De lont werd eind november in Pakistan uit onvrede over het functioneren van aanvoerder Paul Litjens ontstoken. Na de openlijke rebellie ten aanzien van zijn persoon wilde de 34-jarige Utrechtse jurist Oranje teleurgesteld de rug toekeren. Zover kwam het niet. ste seconden moesten de Oosteu- ropeanen de gelijkmaker van Barber toestaan in groep A ac centueerde titelverdediger Pa kistan zijn bedoelingen met een klinkende overwinning van 12-3 op Nieuw-Zeeland, in 1976 nog Olympisch kampioen. Dat bete kende een nieuw record voor de toernooien om de wereldbeker. Bij de rust stonden de Pakistani al voor met 7-2. Als een wervelwind stormden de Aziaten op de arme doelman Sligo af. Hasan Sardar maakte in de tweede helft vier doelpunten achtereen. West- Duitsland bleef in het spoor van Pakistan door een kleine over winning op Argentinië: 2-0. Mon- tag (strafbal) en Schmidt maak ten de treffers. Polen wekte zich verrassend op naar de derde po sitie na door Argentinië ook Spanje in een meer spannend dan fraai duel te verslaan (1-0). Polen moet nog tegen Pakistan i Colin Sta Maria worden afgestopt door de Nederlandse verdediger Van der aantreden, evenals West-Duits- land. Vandaag wordt er in Bom bay niet gespeeld. Voor groep A werden gespeeld: Pakistan - Nieuw Zeeland 12-3. Polen - Argentinië 2-1. West-Duitsland - Argentinië 2-0. Polen - Spanje 1-0. De stand in groep A is nu: 1. Pakistan 3 3 0 0 6 22- 5 2. West-Duitsland 3 3 0 0 6 9-4 Bondscoach Wim van Heumen overreedde zijn captain, die zich voornam zich te revancheren tij dens het toernooi om de we reldtitel, dat momenteel in Bom bay wordt verspeeld. Hij is er na drie succesvolle poulewedstrij den nog niet helemaal in ge slaagd, maar de snelheid waar mee het vuur in de lont naar de bom kruipt heeft hij tot een mini mum gereduceerd. Desondanks dreigt er nog steeds explosiegevaar. In zoverre merk waardig, omdat Nederland zijn drie groepswedstrijden met suc ces neet! afgewikkeld en nage noeg zeker is van een plaats bij de beste vier ter wereld. Maar, hockeyers plegen dieper te gra ven en t kabbelende vuurtje flikkerde zaterdagmiddag weer op. Het was te wijten aan coach Van Heumen. Hem werd verwe ten dat hij te zuinig is op zijn wis selspelers en zijn vedetten te na drukkelijk in bescherming neemt, ook al falen ze op alle on derdelen waarvoor ze zijn aange- 3. Polen 3 2 4. Nieuw-Zeeland 3 1 5. Spanje 3 0 0 3 6. Argentinië 3 0 0 3 Voor groep B werden gespeeld: India - Sowjet-Unie 7-2. Australië - Engeland 2-0. De stand in groep B is nu 1. Nederland 2. Australië 3. India 4. Sowjet-Unie 5. Engeland 6.Maleisië 4 6-6 IMP! 0 0 6 8- 2. 0 1 4 16- 8 a 0 3 0 3- 12 In de openingswedstrijd tegen En geland en zaterdag tegen Malei sië viel Ties Kruize volledig weg. De strateeg, op wie Van Heumen de weg naar succes heeft ge bouwd, kon het door de gevol gen van een forse buikloop niet opbrengen zich van zijn vaste be waker te ontdoen. Daardoor wer den de aan- en afvoerlijnen van het systeem volledig afgesloten, maar meer nog werd een onver antwoord grote wissel getrokken op de waterdragers Doyer en Den Hartog, die zich onder de brandende Indiase zon volledig over de kop holden. Hoewel by het functioneren van Litjens als libero nog steeds enkele vraagte kens geplaatst kunnen worden, krijgt zijn positieve inbreng de overhand. De opvoering van Wouter Leefers, jarenlang de man die het gezicht van Oranje in de wereld bepaal de, staat daarmee in schrille te genstelling. De Hagenaar ver huisde een jaar geleden naar Hongkong en moet nu erkennen BOMBAY (GPD)- Geld verzoet de arbeid, resul taat verdringt kritiek. Althans, verzwakt de ne gatieve geluiden, zoals bleek na de derde poule wedstrijd van het Nederlands hockeyteam tij dens het WK toernooi in Bombay. De manier waarop gespeeld was tegen Maleisië deed wat gemor ontstaan, maar dat werd snel overstemd door de wetenschap: de punten zijn binnen. - I t /VI 1 kg»* 1. 1/ .IJL- IA Vice-wereldkampioen Ne derland maakte tegen In dia veel indruk, zaterdag tegen het minder beteke nende Maleisië werd het de eerste helft onder de voeten gelopen. Voor de toeschouwers een reden om de Aziaten op te por ren, want een sensationele zege zou dë kansen van de eigen ploeg om de halve finales ten koste van Oranje of Australië te be reiken aanmerkelijk doen toenemen. Zover kwam het niet, omdat de spitsen Roderik Bouwman en Tom van 't Hek twee ac ties produceerden die ver uitstaken boven de ijver van de Maleisiërs. Paul Litjens velde het definitie ve vonnis, waardoor Ne derland ongeslagen bleef. De doelpunten van de Nederland se spitsen en de kogel van libero Litjens konden niet verdoezelen dat Oranje een knoeipot achter de rug had. De excuses lagen voor het oprapen, coach Van Heumen reikte ze maar al te graag aan: „na de inspanningen tegen India hebben de meeste spelers nauwelijks geslapen. Ze hebben de wedstrijd driemaal overgespeeld. Daarom werden we voor de rust door Maleisië on der druk gehouden. Maar, dat was geen ramp, omdat ze dat maar vijftig minuten kunnen vol houden. Daarna hebben we de wedstrijd gecontroleerd". Lees Die controle was echter alleen mo gelijk omdat de accu van Malei sië leeg was. Coach Nor Ismail heeft nog geen kans gezien zijn spelers zeventig minuten gënspi- reerd te houden. Zowel tegen In dia als tegen Australië waren ze na rust opgebrand. Oranje ervoer hetzelfde, waardoor het leek dat de grip op het gebeuren tot stand was gekomen. Maar dat was slechts schijn. Een team dat de intentie heeft de tegenstander via balbezit te ont mantelen moet een sluitend ge heel zijn. Passes moeten dóór ko men waar ze zijn bedoeld. Moe ten worden afgestopt en verder geëxpedieerd. Dat kwam er niet van omdat het centrale zenuw stelsel - Ties Kruize - niet func tioneerde. Balverlies van de zie ke Hagenaar, die in normale doen een bal als geen ander kan behandelen, bezorgde zijn mede middenvelders Theodoor Doyer en Arno den Hartog dermate veel werk dat ze er aan onderdoor dreigden te gaan. Hun wil om overeind te blijven bleek echter sterker dan het ongenoegen over het uitblijven van een fitte wis selspeler. Dat gevoegd bij het on- «v*. .L nr mWtMÊUÊKÊÊÊBBL Van 't Hek scoort het tweede Nederlandse doelpunt tegen Maleisië. Doelman Abbas is kansloos. vermogen van de al even ver moeide Maleisiërs, maakte dat Oranje het zich kon veroorloven vanaf de vierde minuut na rust WK-onwaardig te rommelen. sensatie uit de Maleise harten Twee minuten later zwiepte de zieke Kruize de bal perfect in de hand van Tim Steens en als die de kogel stil legt, weet een gemo tiveerde Litjens nog steeds de plank te vinden. Wat volgde was het aanzien niet waard. dat zijn absentie van een jaar in de topsport zijn sporen nalaat. Van Heumen weet dat Kruize en Leefers niet samen op het mid denveld kunnen spelen. Beiden trekken het spel naar zich toe. Echter met totaal verschillende intenties. De coach koos voor Kruize. de man met de beste ho ge pass ter wereld Die flitsende manoeuvres worden best gewaardeerd door de spit sen Bouwman en Van 't Hek, maar totaal niet door Leefers die op de rechterflank snelheid te kort komt om over een breed front het hoogste rendement uit Kruizes acties te halen. Toch blijft Van Heumen „doorsukke len" met Leefers, die zich met de dag meer gaat beseffen dat zijn inbreng nihil is. Van Heumen wisselt echter niet graag. Dat toonde hij ook zater dag. Toen Nederland via de in grijp bare Bouwman, het genie Van 't Hek en Litjens (ouder wetse corner) op 3-1 was geko men, had Oranje de kans de uit gebluste Maleisiérs volledig over de knie te leggen. Met frisse spe lers. Van Heumen zei er wel over te hebben gedacht de buitenspe lers Leefers en Van 't Hek te ver vangen. "Ik deed het niet omdat het voor wisselspelers hier enorm moeilijk is je aan te pas sen. Ik wilde liever geen risico nemen, tenslotte controleerden we later toch de wedstryd. De Maleisiéers konden niks meer. Natuurlyk wilde ik wel met gro tere cijfers winnen, maar dat vond ik nu even minder belang rijk", aldus Van Heumen. Nederland won en aangezien een winnende coach altyd het gelyk aan zyn zyde heeft, smeult de lont slechts. Gezien het feit dat Theodoor Doyer uitputtingsver schijnselen vertoonde, moet worden betwijfeld of Van Heu men er verstandig aan dééd om zijn specialisten in het veld te houden. Kruize kan moeilijk worden vervangen omdat hij als aangever van de corners uniek werk levert. Zyn scoops (hoge achter de defensie neerdalende passes) zijn van een uitzonderly- ke kwaliteit, terwyl niemand een strafbal zo meedogenloos kan verzilveren als de 29-jarige Hage- Ondanks zijn falen legde Kruize vlak na rust via zijn enige actie de basis voor de overwinning, maar toen hy in een steeds diep er gat viel en zijn fysieke conditie hem parten ging spelen, had Van Heumen in kunnen grijpen. Het argument dat hij zijn team dan met een andere strategie had moeten opzadelen, is steekhou dend, maar ook gevaarlijk, om dat Kruize ook maar een mens is. Ook hij kan geblesseerd raken. Van Heumen neemt het risico en vertrouwt ondanks alle bezwa ren op die paar geniale ingevin gen. Dat verhaal gaat beslist niet op voor Leefers, die al tweemaal door invaller Maarten van Grim bergen duidelijk is gemaakt dat er van een vleugelspits andere impulsen worden gevraagd. Zo wel in de oefenwedstrijd tegen West-Duitsland als in de duels met Engeland en India kreeg Van Heumen dat bewijs op een presenteerblad aangeboden. Te gen Maleisië negeerde hy zijn wisselspelers tot groot ongenoe gen van diegenen die zich onder de loodzware omstandigheden inspanningen moesten getroos ten, die hun sporen gaan trekken in de dagen dat de toplanden als tegenstanders opdraven De resultaten remmen de vaart waarmee het vuur in de lont het kruitvat nadert. Ook in 1978 te Buenos Aires vonkte er een vlammetje. Van Heum. n bnft meer bewezen dat hy de hak by- tyds op de explosieve plek kan plaatsen, maar dat hy met vuur speelt, is zeker. Stormlopen BOMBAY - De dagbladen tn India houden geen rekening met de plakboeken van de Ne derlandse doelman Joost Claushuis. De 24-jarige Ha genaar heeft zijn naam te- minste nog geen enkele maal op de juiste wijze vermeld zien staan. Na het duel met Engeland stond overal te le zen dat Bos uitstekend op dreef was geweest. Lex Bos is de reserve doelman, die tot nu toe niet in actie kwam. Tegen India en Malei sië bleken de Indische journa listen deze fout ook te hebben ingezien. De naam Claushuis gaf echter nog altijd grote problemen. Hij gaat in de plaatselijke kranten nu als Clausius door het leven. Joost Claushuis Ook in de eerste helft was er wei nig reden om opgewekt naar de confrontatie met Australië (mor gen) uit te zien. Maleisië bleef storm lopen, reeg de strafcorners aaneen, maar verzuimde het overwicht gestalte te geven, daarin gedwarsboomd door de formidabele lijnstoppers Doyer en Den Hartog Aan de andere zijde leefde Orarye eenmaal op en gaf met die ene perfecte combinatie Diepeveen- Doyer-Van 't Hek en afmaker Bouwman precies aan, waar Ne derland dodelijk kan zijn met een spits als Bouwman. De stand werd echter vakkundig door Foo Keat Seong genivelleerd, zodat Van Heumen met een zQrgeüjk gezicht aan zijn pep-talk in de rust moest beginnen. Presentje Binnen vier minuten was de strijd echter gestreden. De uitgeweken Bouwman zag Van 't Hek in de buurt van het doel en de manier waarop de Amsterdamse student dat presentje accepteerde sloeg het laatste restje hoop op een BOMBAY - De Nederlandse hockeyers heb ben na de wedstrijden geen rust om even uit te blazen. Over de foto's in het immense, nietszeggende programmablad, moeten handtekeningen worden gezet. Vooral Rode- rik Bouwmans' populariteit is tot grote hoogte gestegen, voornamelijk door zijn twee fantastische doelpunten tegen gastland India. Zaterdag voldeden de spelers opnieuw aan de verzoeken. Alleen de Bloemendaler Theo door Doyer wimpelde de fans af. „Ik zie echt geen kans om een pen vast te houden. Ik ben helemaal stuk", om vervolgens zijn door drenkte shirt te verwisselen voor een schoon exemplaar dat direct in dezelfde staat ver keerde. waarna Doyer besloot afkoeling te zoeken in een emmer water. „Dit is niet normaal. Is het zo onlogisch dat ik een wissel verwachtte? Ties Kruize was ziek en niet vooruit te branden. Hij had geen en kele bal aan de stok. Ik heb me rot gelopen om de zaak nog enigszins op te vangen, maar ik moest myn eigen man ook in het oog hou den. Ik weet het. Ties is onze centrale man, maar als hij niet kan en Leefers ziet geen kans om die rol over te nemen, dan verwacht je ingrijpen vanaf de kant. Echt, ik begrijp er niets van". Clubgenoot Cees Jan Dicpeveen had wat min der moeite met die problematiek. „Ik heb gemakkelyk praten als verdediger, want mijn tegenstander kon niets meer. Die was op. maar ik zag wel dat enkele jongens te veel werk voor anderen moesten opknap pen. Je hoopt altijd dat ze zich herstellen, maar het kwam er inderdaad niet van, zodat ik de bezwaren van Doyer en de wisselspe lers wel begrijp". Aanvoerder Paul Litjens meende dat een wis sel niet onlogisch was geweest, "maar je haalt met de vervanging van Kruize wel een hoop problemen op je dak" „Hy is een spe cialist op diverse onderdelen. Die laat je zo lang mogelijk staan". Spits Roderik Bouwman, die via de air-condi- tioning een stevige verkoudheid heeft opge lopen. meende „Tics is het eerste station van ons strafcornertno. Uit ervaring weet ik hoe moeilijk het is met een ander te functio neren. Per slot van rekening wonnen we toch door die ene succesvolle corner Ach, de punten zyn binnen, Tom van 't Hek en ik draaien lekker, maar een extra spits op de rechter vleugel zou geen kwaad kunnen. Leefers heeft het niet en dat maakt het voor ons wel lastiger, te meer daar Maarten van Grimbergen heeft bewezen in een bloed vorm te verkeren" De jonge Hagenaar daarover „Ja, je kijkt wel steeds of je er niet in moet. Het liep aller minst gesmeerd. Dat wekt een bepaald ver wachtingspatroon Maar ja. de coach beslist en die zei: „Ik bon bang dat we het patroon waarvoor we hebben gekozen teveel aantas ten als ik Tics van het veld haal. Leefers heelt verdedigend veel geholpen, zodat we na rust niet echt meer in de problemen zyn geweest. Dat enkele jongens nu stuk zitten, geloof ik best. maar we hebben twee rustda gen voor de boeg".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9