Loonconflict bij Michelin Buitenlands bezoek Nederland gestegen Vragen over De Pil? Libelle's Pil-Telefoon: 023-339040 Geen uitzonderlijk hoge waterstanden Unifillers in as Houten slaapzaal Arbeidstijdverkorting ondanks weigering doorgevoerd Mammoet-Stoof wil 45 werknemers kwijt Probleem politie zit in uiteenlopende taken MAANDAG 4 JANUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 NIJMEGEN/MAASBRACHT (ANP) - De waterstanden van de grote rivieren zullen in Neder land niet uitzonderlijk hoog wer den. Pij Lobith werd gisteroch tend een waterstand van 14,65 meter en gisteravond va* 15,85 meter boven NAP gemeten. Dat is, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie te water, wel een hogere waterstand dan vorig jaar werd bereikt, maar geen uitzon derlijke hoge. Het peil bleef nog 15 cm, onder het dijkbewakings- Verder zal het4 ater niet stijgen, al dus de woordvoerder. Op de Bo- venrijn viel het water gisteren al weer. In ijmegen, Hiel en Arn hem stenden de kaden nog on der water, maar dat was ook rl niets uitzonderlijks, aldus de woordvoerder. "Dat gebeurt ge middeld vier maal per jaar". Er was geen vee in de weilanden. De Maas was in de nr cht van zater dag op ze ndag bij Borgharen al weer aan het zakken, hoewel he' peil later cp de dag weer iets steeg. De meetpunten Trier en Koblenz hebben een flinke daling van het peil van de Rijn ger. eten. De bo venloop van die rivier krijgt min der smelt- en regenwater te ver werken dan in de afgelopen da gen. De ondergelopen kaden in Nijmegen trokken gisteren grote belangstelling. Twee zwaar gewonden na steekpartij in Enschede ENSCHEDE (ANP) - De Ensche dese politie heeft klaarheid ge bracht in de steekpartij waar door gisteravond twee Ensche deërs zeer ernstig gewond raak ten. De steekpartij heeft volgens het politie-onderzoek in een café plaatsgehad. Eén van de bezoe kers, een 27-jarige man uit En schede, bewerkte de twee man nen met een mes, toen deze ruzie zochten. Een vriend van het tweetal heeft de gewonden afge leverd bij het ziekenhuis Stads maten. De ene man bleek te zijn geraakt in de hartstreek en de andere werd getroffen in de lever. Ze zijn in middels geopereerd en het le vensgevaar is volgens de politie geweken. Aanvankelijk tastte de politie in het duister over de ach tergrond van de steekpartij, om dat er geen melding over was binnengekomen. Bovendien was de man die de gewonden naar het ziekenhuis bracht, niet be kend bij de politie. WEERRAPPORTEN B s xi I s> B N Amsterdam regen 7 i De BUt 7 i Deelen - 6 0.3 Eelde - 7 1 Eindhoven geheel bew. - 8 0.4 Den Helder 7 Rotterdam 8 1 Twente - 0 0.2 Vlissingen 6 0.2 Zd. Limburg 8 Aberdeen 18 Athene onbew. 6 Barcelona - 5 0 geheel bew. - 7 0 Bordeaux licht bew. - 8 10 Brussel motregen 0 Frankfort - 6 1 Genève regenbui 0 Helsinki 1 Innsbruck licht bew. - -2 0 Klagenfurt - -4 0 Kopenhagen 0 Lissabon - 14 26 Locarno half bew. -4 0 Londen licht bew. - 10 0.2 Luxemburg 4 Madrid licht bew. - 0 0 Malaga geheel bew. - 8 0 Mallorca 4 0 München - 0 0 Nice geheel bew. 6 0 Oslo onbew. 1 Parys 8 2 onbew. - 0 0 Split licht bew. - 0 0 Stockholm - -14 5 0 0.6 - 2 0 Las Palm as onbew. 15 Tel-Aviv - 7 0 Tunis onbew. 0 0 Bij een schietpartij in bar Club "2000" in Terneuzen zijn zater dagochtend vroeg drie mensen gewond geraakt. Vijf mannen, broers en vrienden van elkaar, kregen om half drie onenigheid met elkaar. Volgens de politie is uit het onder zoek naar voren gekomen, dat een 24-jarige man uit Terneuzen het eerst heeft geschoten. Hij raakte tijdens het tumult dat daarop uitbrak, het zwaarst ge wond door een schot in de buik. Zijn 18-jarige broer werd ge wond door een schampschot aan het bovenbeen. Een 21-jarige man uit Amersfoort, liep schampschoten op in nek en aan een pols. Toen de politie er arriveerde werd er ook op haar geschoten. Daar op schoten twee politieagenten terug. Voor zover bekend zijn de gewonden niet door politieko gels geraakt. In verband met een schietparij waarbij zaterdag op het woonwa genkamp in Ommen een 35-jari- ge Zwollenaar gewond raakte, heeft de politie drie mannen aan gehouden. Het zijn twee broers en hun neef. Allen wonen zij op het woonwagenkamp. Hun leef tijd was de politie nog niet be kend. Het drietal zou zaterdagmorgen omstreeks vijf uur het vuur heb ben geopend op de auto waar mee de Zwollenaar aankwam. De wagen werd volgens de poli tie doorzeefd met kogels. De ach tergrond van de schietpartij is de politie nog steeds niet duidelijk. Aangenomen wordt dat men met het schieten een vete wilde be slechten. Heroïnesmokkel in condooms NIJMEGEN (GPD) - Vier Duitse jongelui, die op eün lucieke manier heroïne over de grens probeerden te smokkelen, zijn bij de doua ne in het Gelderse Malden te gen de lamp gelopen. Het viertal, in leeftijd variërend van 17 tot 24 jaar, verstopte kleine hoeveelheden van de harddrugs in een condoom, dat zij vervolgens in de mond meenamen. Bij de grensoon- trole slikten zij het condoom eenvoudigweg door. Later zou het condoom met de in houd via de natuurlijke weg wel weer te voorschijn ko- Kort na het doorslikken moest een meisje echter overgeven. Het condoom met de heroïne kwam toen voortijdig te voor schijn. In een ander geval slaagde een jongeman er niet in het condoom door te slik ken en ook dat werd opge merkt. Tegen het viertal is proces-verbaal opgemaakt. BREDA (ANP) - Het Bredase transportbedrijf Mammoet-Stoof wil vijfenveertig personeelsle den ontslaan. De vervoersbon- den FNV zijn het hiermee op voorhand niet eens en hebben om meer informatie gevraagd. Mammoet-Stoof is sinds januari 1981 een volle dochter van de Nedlloyd. De ontslagen zijn, al dus een woordvoerder van het bedrijf, een gevolg van de reorga nisatie die Nedlloyd wil doorvoe ren omdat de kraanverhuursec- tor door het inzakken van de bouwmarkt eei gekregen. Mammoet-Stoof klap heeft DEN BOSCH (ANP) - Bij de autobandenfabriek Miche lin (1300 werknemers) in Den Bosch is een conflict ont staan over het loon van een deel van de werknemers. Volgens de industriebond FNV betaalt Michelin te wei nig. HARIS (ANP) - Bij het verken ningspeloton van de stafcompag nie in Al Yatun, een onderdeel van het Nederlandse Unifildeta- chement in Zuid-Libanon, is in de nacht van zaterdag op zondag een houten slaapzaal volledig in as gelegd. Rond één uur sloegen door mogelijk oververhitting de vlammen uit de dieselkachel in het geprefabriceerde gebouwtje. De aanwezige acht Nederlandse Unifillers konden zich ternau wernood in veiligheid brengen. Al hun persoonlijke bezittingen, paspoorten en identiteitspapie ren, zijn verloren gegaan. Ook ze ven uzi-machinepistolen werden een prooi van de vlammen. Door de brand konden drie Unifillers gisteren niet met verlof naar Ne derland. Eerst moeten zij dupli caat-identiteitspapieren krijgen. Volgens een Unifil-woord voer der kunnen deze drie Nederlan ders waarschijnlijk woensdag a.s. met verlof naar Nederland vertrekken. De schade door de brand is nog onbekend. Minister Van Mierlo (defensie) en staatssecretaris Van Houwelin- gen (personeel) zijn gistermid dag in Beiroet aangekomen om een bezoek te brengen aan het Nederlandse Unifildetachement. De bewindslieden werden op het vliegveld van Beiroet verwel komd door de Nederlandse bassadeur in Libanon, mr. A.H Croin, de plaatsvervangend i mandant van de Nederlandse ba taljon, luitenant-kolonel Van Tol De bewindslieden worden op hun bezoek vergezeld van dr. N.H. Biegman, de chef directie inter nationale organisaties van het ministerie van buitenlandse za- Oorzaak is de weigering van de ar beidsinspectie Michelin voor een ken Vandaag zou minister Van Mierlo een onderhoud hebben met zyn Libanese ambtgenoot Skaff In de middag vliegt het ge zelschap naar Nakoera. waar on der meer gesproken wordt met de commandant van de Unifil- vredesmacht, de Ierse generaal Callaghan Vanaf dat moment gaat het Neder landse gezelschap het Dutch- batt-gebied binnen, om bij zo veel mogelijk posten een indruk te krygen van de situatie en de werkwijze daar. Donderdagmid dag vertrekt minister Van Mierlo weer van Beiroet naar Italië om daar met zyn Italiaanse ambtge noot overleg te plegen over on der meer de plaatsing van nieu we kernwapens voor de middel lange afstand in Europa. Overvaller krijgt spijt en meldt zich BA VEL (ANP) - Volgens zijn zeg gen uit gewetenswroeging heeft zich gisteren een 43-jarige man uit Prinsenbeek bij de rykspoli- tie gemeld. De man heeft bekend op 17 augustus 1970 een overval te hebben gepleegd op een post agentschap in Bavel. Bij de over val maakte hij gebruik van een speelgoedrevolver. De politie, die dit bekend heeft gemaakt, zei dat de man by de overval 7.000 gulden heeft buitgemaakt. Hy is in verzekerde bewaring gesteld. FLEVOHOF (ANP) - "Hier moet- ie", zegt het meisje tegen haar va der en zusje, die gisteren op de Fle- vohof een kluit-kerstboom in de grond lieten zakken. De voor 15 gulden gehuurde bomen konden te gen terugbetaling van een tientje gisteren langs de randen van het plaatselijke "V/ereldtuinenproject" worden gezet. En daar maakte me nigeen gebruik van. De 40 hectare grote Wereldtuinen zullen in april worden opengesteld voor publiek. Gedetineerde na ontsnapping alsnog gepakt ROTTERDAM (ANP) - De di recteur en de adjunct-direc teur van het huis van bewa ring in Rotterdam hebben er hoogstpersoonlijk voor ge zorgd dat een 26-jarige gede tineerde die was ontsnapt uit de Haarlemse koepelgevan genis, kon worden ingere kend. De directieleden zagen de man, die vorig jaar lange tijd in "hun" gevangenis had geze ten, op het Centraal Station in Rotterdam lopen. Ze waar schuwden de spoorwegpoli tie. Die kon de gedetineerde aanhouden in een voor ver trek gereedstaande trein. De gedetineerde, een inwoner van Dordrecht (die trouwens al een keer eerder uit de koe pelgevangenis ontsnapte) is onlangs wegens een serie overvallen veroordeeld tot ,i zes jaar. tweede periode van zes weken (half oktober-begin december) arbeidstijdverkorting toe te staan. Volgens de arbeidsinspec tie zijn de problemen bij Miche lin - te hoog oplopende voorra den - namelijk niet tijdelijk maar blijvend. Verkorting van de werktijd is al leen bedoeld voor het overbrug gen van tijdelijke moeilijkheden. In zo'n geval keert de bedrijfs vereniging uit de werkloosheids- pot tachtig procent uit van het loon over de niet gewerkte uren. Beroep Michelin is tegen de weigering van de arbeidsinspectie in beroep ge gaan bij de Raad van State. Het bedrijf heeft de arbeidstijdver korting toch doorgevoerd en be taalt nu zelf over de niet gewerk te uren maar tachtig procent. Volgens de Industriebond FNV is dat onjuist De bond eist met te rugwerkende kracht volledige doorbetaling van het loon. Mi chelin zou intussen voor een der de periode van zes weken ar beidstijdverkorting hebben aan gevraagd. Deze week gaan de bonden de kwestie opnieuw met Michelin bespreken. Haagse korpschef Peijster: DEN HAAG (ANP) - De moeilijk heid van de hedendaagse politie zorg is het bieden van een zeer gevarieerd pakket voorzienin gen: kleinschalige, wijkgerichte en op persoonlijk contact gerich te politiezorg waar dat mogelijk is, maar ook grootschalige, cen trale en specialistische aanpak waar dat nodig is". Dit zei hoofd commissaris Peijster van de Haagse politie vanochtend in zijn twaalfde en laatste nieuw jaarstoespraak als korpschef. Over drie maanden gaat hij met pensioen. Om haar moeilijke taak te kunnen volbrengen is het volgens Pey- Daarvoor zyn met de samenleving heeft". Zy moet er echter voor waken dat er altyd afstand tussen politie en publiek blyft bestaan. Het blyft nu eenmaal zo dat de burgerij wel graag politie wil, maar er zelf liever niet mee te maken heeft, aldus de politiechef. Peyster verwacht dat het zwaarte punt van het politiewerk in de komende jaren steeds meer zal komen te liggen by een taakuit oefening die is gebonden aan een overzichtelijk stadsgebied en die zich in principe beweegt over een zo breed mogelijk scala van politie-acti viteiten ster nodig dat de politie "voeling DEN HAAG (ANP) - In het eerste halfjaar 1981 is het aantal buiten landse hotelgasten in ons land met 1,1 procent gestegen; het aantal overnachtingen met 0,1 procent in vergelijking met de eerste helft v buitenlandse hotelgasten droeg 1.425.000 en het aantal overnachtingen 3.054.000. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Van de vier grote steden liet Utrecht de grootste stijging zien van het aantal overnachtingen van buitenlanders in hotels 13 procent). In Den Haag bedroeg de stijging 8 procent en in Am sterdam 1 procent. Rotterdam het een daling zien van 8 procent. Buiten de vier grote steden üep het aantal overnachtingen ook iets terug, met 1 procent. 1980. Het aantal In volgorde van belangrijkheid wa- ren de voornaamste landen van herkomst in het eerste halfjaar van 1981 de Bondsrepubüek West-Duitsland (316.000 gasten en 704.000 overnachtingen), Groot-Bnttannië (273.000 gasten en 607.000 overnachtingen), de Verenigde Staten (144.000 gasten en 304.000 overnachtingen en Frankrijk (135.000 gasten en 247.000 overnachtingen). De grootste stijging ten opzichte van de vergelijkbare periode van 1980 liet Groot-Bnttannië zien: 60.000 overnachtingen méér. Dit is een sty ging van 11 procent Ook een aanzienlijke percentue le stijging lieten de overnachtin gen zien van gasten uit Afrika (13 procent) en Italië (9 procent). Minder overnachtingen werden geboekt door gasten uit de Bondsrepubliek (-48.000) en uit Australië en Oceanië (-17.000). Percentueel was de daling het grootst voor Australië en Ocea nië (-29 procent) en voor Canada (-13 procent), aldus de CBS-cy- fers. ADVERTENTIE gespecialiseerd zware materia len en de constructie van hijs- en verplaatsingsapparatuur. Stoof Breda ging in 1971 samen met Mammoettransport en in dat zelfde jaar volgde een samenwer king tussen de KNSM en Mam moet-Stoof. In 1979 kwam de sa menwerking tot stand tussen Mammoet-Stoof Breda en Big Lift, onderdeel van de Holland- Amerika-Lyn. Bel vanavond, tussen V2 7 en V210. De Pil bestaat 20 jaar. Maar dat is lang niet de enige reden waarom Libelle deze vraag-maar-alles-avond organiseert Want uit de vele brieven en telefoontjes weten we dat er nog èrg veel vragen en problemen zijn. Bel daarom vanavond. Voor een strikt persoonlijk antwoord. Tien artsen houden spreekuur voor u. iddclgrotc bu reau's nodig met een betrekkelij ke zelfstandigheid. Wel moeten deze bureau s kunnen beschik ken over directe communicatie mogelijkheden met de korpslei ding, opdat ondersteuning door centrale specialistische onderde len te allen tijde mogelyk is, al dus Peyster. Met enige trots wees Peyster op wat er de afgelopen tyd bij de Haagse politie tot stand is ge bracht. Er zyn het afgelopen jaar twee wykbureau's geopend. Bij een van deze bureau's is er dui delijk van een nieuwe aanpak sprake. De taakvervulling is in die zin geïntegreerd, dat de straatsurveillant de rechercheur kan vervangen en omgekeerd. Verder is er in de buurt van het bu reau (Spoorwyk en Laakkwar tier) een contactgroep waarin po litie en buurtbewoners zitting hebben Ten slotte is afgespro ken dat personeel van andere bu reau's niet zal optreden in de wijk zonder eerst de collega's van dit politiebureau te hebben geraadpleegd Peyster stelt zich veel voor van deze nieuwe aanpak, die met subsidie van het ministerie van binnenlandse za ken wetenschappelijk wordt ge volgd. Aan de andere kant heeft de Haag se politie ook de ontwikkeling van grootschalige en specialisti sche politietaken niet uit het oog verloren, meent de hoofdcom missaris Hij noemde in dit ver band hi t brw.ik. n v.in .trnb.i' sa- des en personen door speciale teams, de oprichting van een ar restatieteam, de ME-by stand aan andere korpsen en de uitbrei ding van de werkzaamheden van de vreemdelingendienst. Twee doden bij auto-ongeluk DEN BOSCH (ANP) - Twee mm sen zyn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven geko men door een verkeersongeluk in Den Bosch Ze zaten in een au to. die rond twee uur door nog onbekende oorzaak binnen de bebouwde kom tegen een boom reed. De twee slachtoffers zyn de 32-jan- ge A. de Jong uit Den Bosch en de even oude mevrouw Y van Breukelen uit Soest De echtge note van De Jong. die eveneens in de auto zat, werd zwaar ge wond overgebracht naar een zie kenhuis. De vriend van me vrouw Van Breukelen kwam met de schrik vry. Smelt- en regenwater valt mee

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7