c Overgave geëist van politici Ghana 3- Surinaamse president eit voor harmonie pl Vier Rode Brigadisten bevrijd Kremlin zwijgt over nee Mitterrand tegen Yalta SDP'ers en liberalen in conflict Militair bewind schort grondwet op Egyptisch kabinet drastisch gewijzigd Werk van extremisten uit Wales Drie bomaanslagen in Londen Explosie in pijpleiding in Libanon Verhevigde strijd tussen Iran en Irak Buitenland MAANDAG 4 JANUARI 1982 MOSKOU (AFP/DPA) - De Sow- jet-Unie heeft nog steeds niet ge reageerd op de nieuwjaarstoe spraak van de Franse president Francois Mitterrand waarin deze de verdeling van Europa op grond van de akkoorden van Yal ta ter discussie heeft gesteld. Hetzelfde geldt voor het voorstel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexan der Haig tot "een speciale bijeen komst" over Polen van de onter- tekenaars van de Slotakte van Helsinki. Zaterdag was in Mos kou nog geen commentaar op de ze twee verklaringen voorhan den. De Franse en de Ameri kaanse verklaring waren zelfs niet eens in de Russische pers gepubliceerd. Diplomatieke waarnemers in de Russische hoofdstad menen ech ter dat het Kremlin nooit (tenzij het daartoe wordt gedwongen) zal instemmen met het weer aan de orde stellen van de verdeling van Europa volgens Yalta of in het heroverwegen van de status quo in Europa volgens de slotak te van Helsinki. Voor deze waar nemers heeft het "nee van Mit terrand tegen Yalta, noch het voorstel van Haig tot een specia le "Helsinki-bijeenkomst" over Polen enige kans van slagen in Moskou. De Sowjet-Unie heeft immers al la ten weten categorisch gekant te zijn tegen elke poging het pro bleem Polen te "internationalise ren". De Poolse crises blijft in de ogen van Moskou een strikt bin nenlandse aangelegenheid, die slechts kan en moet worden ge regeld door de Polen zelf. Francois Mitterrand had op Oude jaarsavond in een toespraak via radio en televisie de akkoorden van Yalta in twijfel getrokken. Mitterrand zei dat "alles wat ons in staat stelt afstand te nemen van Yalta goed is, op voorwaarde dat we nooit onze wens met de realiteit van vandaag verwarren. Onze keus is vrede, ontwape ning, gemeenschappelijke veilig heid", aldus de Franse president. "Opdat de vrede overwint - en hij moet overwinnen - moet het machtsevenwicht gehandhaafd worden tussen de twee mogend heden die de wereld domineren. Maar het is ook gevaarlijk dat de twee mogendheden waarover ik spreek kunnen bestaan op basis van de al 40 jaar durende verde ling van Europa. Het Poolse dra ma behoort tot deze tegenstrij digheid", zo meende Mitterrand Vrijwel op hetzelfde ogenblik had Alexander Haig laten weten dat Washington overweegt de 35 on dertekenaars van de Slotakte van Helsinki bijeen te roepen voor een gesprek over Polen. In een vraaggesprek met een Ame rikaans blad voegde Haig er wel aan toe dat het bijeenroepen van een dergelijke conferentie "een optie is die wij in samenspraak met onze geallieerden overwe gen". Volgens Haig neemt Was hington geen definitief stand punt in zolang ruggespraak over dit onderwerp met de bondgeno ten niet is afgesloten. Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Engelse Liberale Partij en de Sociaal Democrati sche Partij (SDP) hebben het af gelopen weekeinde fikse ruzie gekregen over de verdeling van de zetels in de meer dan 500 kies districten. Deze twee partijen gingen in september een alliantie Daarbij werd afgesproken dat in elk district steeds een kandidaat, hetzij van de SDP, hetzij van de liberalen, naar voren zou worden geschoven. Deze kandidaat zou dan door beide partijen worden gesteund bij de verkiezingen voor het Lagerhuis, die volgend jaar worden gehouden. Deze opzet heeft al direct vanaf het begin moeilijkheden opgeleverd. Dat komt onder meer, doordat de liberalen de onderhandelin gen over de zetels hebben over gelaten aan hun plaatselijke par tijbesturen, terwijl de SDP een centraal geregelde verdeling na streeft. Het resultaat is, dat partijleden van de SDP en de liberalen elkaar in nog maar enkele gevallen heb- ben kunnen vinden. In bijna ze ventig procent van de kiesdis tricten moet zelfs nog een eerste gesprek worden gehouden. Beide partijen maken heftig aan spraken op zetels in kiesdistric ten, waarvan vrijwel zeker is dat ze door de alliantie zullen wor den gewonnen. Voor zetels in districten waar Labour of de con servatieven altijd stevig in het za del hebben gezeten, bestaat aan zienlijk minder belangstelling. Dat leidde tot ernstige conflicten bij de gesprekken in de distric ten van Derbyshire, waar de libe rale partij een veto uitsprak over de al bereikte onderhandelings resultaten, en in het district Greenock, waar een liberale kan didaat en een SDP'er elkaar he vig bestrijden. Alle onderhandelingen tussen SDP en liberalen zijn nu afgebro ken door het persoonlijk ingrij pen van William Rodgers, topon derhandelaar van de SDP en een van de ledên van de „Bende van vier" die vorig jaar deze partij op richtte. Rodgers wil eerst de resultaten af wachten van een gesprek met de liberale leider David Steel, dat hij deze week zal houden. Vol gens Rodgers is er thans sprake van een echte crisis, die de toe komst van de alliantie zou kun nen bedreigen. De ruzie komt op een moment dat bij een opiniepeiling voor het eerst geen verdere groei voor de alliantie is vastgesteld. Sinds de SDP en de liberalen met elkaar in zee gingen, kwamen ze bij elke peiling hoog uit de bus. Een opinieonderzoek dat zaterdag in het dagblad The Guardian werd gepubliceerd, geeft echter vergeleken met eerdère peilin gen - een gering verlies voor de alliantie aan, een kleine winst voor conservatieven en Labour. ABIDJAN/LOME (AFP/Reuter/UPI) - De nieuwe militaire leiders van Ghana hebben gisteren functionarissen van de regering die zij op oudejaarsdag omverwierpen op gedragen zich over te geven aan de politie voor hun eigen veiligheid. Dit heeft radio-Accra bekend gemaakt in een uitzending die in Abidjan, de hoofstad van Ivoorkust werd beluisterd. Zaterdag maakte radio-Accra be- voormalige regering de i kend dat president Hilla Limann was ontslagen, de grondwet op geschort, het parlement ontbon den en elke politieke partij ver boden. De radio riep de Ghanese bevolking op de politie inlichtin gen te verstrekken over de ver blijfplaatsen van ministers en an dere hoge functionarissen van de tionale volkspartij (PNP). De ra dio noemde de naam van presi dent Limann niet en het is niet bekend of hij is gearresteerd. De regerende voorlopige nationale defensieraad, onder leiding van luitenant-vlieger Jerry Rawlings, kan, zo deelde de radio mee, de veiligheid van de politici die zich (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Egyptische president Hosni Mubarak heeft besloten het premierschap op te geven. Hij heeft vice-premier Foead Mohieddin belast met de vorming van een nieuwe rege ring. De dsamenstelling van de nieuwe Egiptische regering werd giste ren bekend gemaakt. De rege ring onder leiding van premier Foead Mohieddin telt 14 nieuwe gezichten onder de 32 leden. De ministers van economische en binnenlandse zaken zijn vervan gen in de kabinetswijziging, die omvangrijker is dan werd ver wacht. De gouverneur van de Egyptische bank, Mohammed Abdel Fatah Ibrahim, is als minister van fi nanciën in de plaats gekomen van Abdel Meguid. Deze was een beschermeling van Sadat, maar is onlangs beschuldigd van be trokkenheid bij corruptieschan dalen. De machtige minister van binnenlandse zaken, Nabawil Is- maiel, wordt vervangen door het enkele weken geleden benoem de hoofd van de veiligheids dienst, Hasan Aboe Pasha. Deze heeft als vertrouweling van pre sident Moebarak toezicht op zo wel de veiligheidsdienst als de politie. Ismaiel blijft aan als vice- premier. In Egypte is een campagne aan de gang tegen de onder Sadat bloeiende corruptie aan de top. Het proces van 'de-sadatisering' is onmiskenbaar. Daarbij wordt Sadat zelf niet genoemd, maar wel de rijke en corrupte lieden om herA heen, waarvan Abdel Meguid er een was. Met de vervanging van de econo mische top door voorstanders van een nieuwe monetaire poli tiek wordt toegegeven dat Sa- dats economische liberalisering mislukt is. PARAMARIBO (ANP) - De presi dent van Suriname, Henk Chin a Sen, heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling gepleit voor het hanteren van het harmoniemo del in zijn land. "Wij moeten niet op elkaar blijven inhakken" zo zei de president en hij voegde er aan toe dat Suriname geen be hoefte heeft aan "doctrinaire ideologieën, die pretenderen de gehele waarheid te bezitten". Dit meldt het Surinaamse persbu reau SNA in Paramaribo. In een toespraak via radio en tele visie stelde Chin a Sen de vraag aan de orde of "oprechtheid, rechtvaardigheid, eerlijkheid, onbaatzuchtigheid, liefde voor de natie en overtuigd sociaal be sef steeds de richtsnoer van ons denken en handelen zijn ge weest". Door een kritische op stelling aan te nemen, door de dialoog en discussie op gang te brengen, zo meende Chin a Sen, zal Suriname in staat zijn de zo noodzakelijke vernieuwing van de samenleving steeds meer in houd te geven. Vil Suriname een sociaal- rechtvaardige samenleving op bouwen, economische zelfstan digheid en een rechtvaardige in- terntionale orde, dan kan dat al leen worden bereikt door middel van een grootscheepse nationale inspanning. "En die inspanning Japans blad: VS hebben basis in China TOKIO (AFP) - De Verenigde Sta ten hebben in China een militai re waarnemings- en verbindings basis geinstalleerd die vooral be doeld is om de militaire activiteit van de Sowjet-Unie, waaronder het nemen van kernproeven, te volgen. Dit heeft het Japans dag blad Yomiuri Shimbun gisteren gemeld. Volgens het blad heb ben Japanse regerings- en defen siekringen langs onofficiële weg het bestaan van de basis in de omgeving van Lop Nor in de pro vincie Xinjiang bevestigd. Op de basis, die vóór afgelopen zo mer werd voltooid, zijn Ameri kaanse deskundigen gestatio neerd. De basis dient ter ging van een Amerikaanse luis terpost die na de revolutie in Iran uit het noorden van dat land werd teruggetrokken. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Tokio zei geen commentaar te kunnen ge ven. Volgens kringen van het Ja panse ministerie van buitenland se zaken, die door het blad geci teerd werden, hebben Chinese autoriteiten desgevraagd de in druk gewekt dat er een dergelij ke basis bestaat ofschoon zij het bericht niet duidelijk wilden be vestigen of ontkennen. zal uitsluitend kunnen worden geleverd", aldus de president „als we het harmoniemodel han teren. Het model dat zich ken merkt door respect voor elkaar, vertrouwen in de ontwikkeling van het land, realiteitszin en creativiteit". Het Surinaamse staatshoofd wees erop dat het revolutionair proces in zijn land in wezen een geeste lijk proces is, een ombuiging in ons denken en voelen. Onze re volutie wordt aan niemand opge legd, behoeft ook aan niemand van goede wil te worden opge legd". Cnin a ben memoreerde nog eens dat het aanbieden van de con cept-grondwet aan de represen tatieve organisaties en groepe ringen in Suriname en aan de volkscomités, bedoeld is om het Surinaamse volk inspraak te ge ven in en deelgenoot te maken aan het gestalte geven van de de mocratie. In het komende jaar zal volgens hem veel aandacht moeten wor den besteed aan de wijze waarop men met elkaar omgaat. De ont wikkeling van het land vereist de inzet van ieder. "Als dit waar is, dan betekent dit dat iedereen die daartoe bereid is die gelegenheid ook moet worden geboden. Wij moeten niet langer blijven inhak ken op elkaar. In de eerste dagen van de revolutie was dit mis schien onvermijdelijk, maar na ongeveer 2 jaar is dat niet meer nodig", aldus de Surinaamse president. (Van onze correspondent Hank Dam) LONDEN - Extremistische groeperingen uit Wales hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor twee bomaanslagen die het afgelopen weekeinde in Engeland zijn gepleegd. Een derde bom werd gedemonteerd voor hij ontplofte. De twee bomaanslagen richtten geen van beide veel schade aan. De bom die zaterdag ontplofte bij een kantoor van het waterleidingbedrijf in Birmingham vernielde een dak en een aantal ra men. Glasschade was het enige gevolg van de bomaanslag in een zijstraatje van Fleet Street, het Londense krantencentrum. Veiligheidsfunc tionarissen vrezen, dat de ontploffingen de inlei ding vormen van een bomcampagne van Welshe nationalisten. Een bom die was geplaatst bij een kantoor van de projectontwikkelaar IDC in Stratford-upon- Avon werd tijdig ontdekt. Plannen an IDC om huizen te bouwen in Snowdonia, een natuurge bied in Wales, kwamen enige maanden geleden Dat kwam omdat de financiële adviseur van IDC, Dennis Thetcher, de echtgenoot van premier Margaret Th« tcher, de plaatselijke autoriteiten in Wales onder druk zette met een brief die was ge schreven op officieel regeringspapier. De aanslag in Birmingham houdt vermoedelijk verband met bezwaren die in Wales bestaan te gen het gebruik van water uit Wales voor steden in Middek-Engeland. en groep die zich „Welsh Army of Workers" noemt heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag in Birmingham opgeëist. De politie in Londen kreeg zondag telefoontjes van twee tot dusver onbekende groeperingen uit Wales die meldden de bom bij Fleet Street te hebben ge plaatst. Het is niet de eerste keer dat nationalistische bewe gingen uit Wales vari zich hebben doen spreken. In vakantiegebieden in Wales zijn onlar gs enkele tientallen vakantiehuisjes door soortgelijke groe peringen in brand gestoken. niet bij de politie melden, niet garanderen. Volgens diplomaten deden zich gisteren in Accra nog hier en daar gewapende botsingen voor, maar de militaire machtsoverna me was volgens hen ordelijker dan twee jaar geleden, toen Raw lings ook al de macht greep. £)e soldaten zouden zich gediscipli- neerder gedragen dan toen, al dus een diplomaat in Londen die in nauw contact zegt te staan met het West-Afrikaanse land. Volgens berichten die gisteren Lo me, de hoofdstad van het buur land Togo, bereikten, zijn er don derdag, tijdens het begin van de staatsgreep, "talloze doden" ge vallen onder de militairen. Ook zou een twintigtal hoogwaardig heidsbekleders van het burger- bewind van de gekozen presi dent Limann ondanks de avond klok 's nachts naar buurlanden zijn gevlucht. Onder hen zou zich een minister bevinden alsmede een aantal parlementsleden en hoge officieren. Rawlings verklaarde zaterdag avond via de radio dat politici in halige corrupte misdadigers wa ren. Hij beloofde alle Ghanezen inspraak in het bestuur van het land. Toen Rawlings in 1979 de macht greep werden drie voor malige staatshoofden terechtge steld wegens "misdaden tegen de staat". Na drie maanden droeg hij toen de macht over aan Limann. De berichtgeving uit Ghana wordt uitermate bemoeilijkt doordat transport- en communicatielij nen met dé buitenwereld nog steeds zijn verbroken. Aan de grens worden journalisten terug gestuurd en een groep van hen die met een vliegtuig vanuit Ivoorkust naar Accra vloog kreeg van de controletoren te ho ren dat ze niet mochten landen. Diplomaten in de buurlanden gelo ven dat de taak die Rawlings wacht een zeer moeilijke is. Hij wil de corruptie uitbannen, maar de Ghanese economie dreef juist voor een zeer groot deel op de zwarte markt. Mocht hij die be strijden dan zullen er zonder twijfel voedseltekorten ontstaan in de steden, zo menen waarne mers. Ook bestaat de kans dat Nigeria, Afrika's grootste land dat net zelf in een overgangsfase naar een burgerbewind is, oliele veranties zal stopzetten. Wester se diplomaten vrezen dat Raw lings zich meer zal richten op de Sowjet-Unie, Cuba en Libië. VERONA (AP) - Judith Dozier e de een bezoek bracht aan het huis v Brigades ontvoerd. BEIROET (Reuter/AEP/UPI) - Een explosie heeft gisteren een heropende oliepijplei- ding van Irak naar de Noord- libanese havenstad Tripoli in lichterlaaie gezet. Industriële kringen in Libanon sluiten niet uit. De pijpleiding die door Syrië loopt na vijf jaar ongebruikt te zijn geweest, werd tien da gen geleden heropend. Daar mee kon Irak zijn olie-uit voer, zwaar teruggevallen wegens de oorlog met Iran, aanzienlijk vergroten. De brand is zo groot dat brand weerlieden uit het buurland Syrië te hulp werden geroe pen. Zaterdag werd een olie tanker in de haven van Tripo li door onbekenden onder vuur genomen. Volgens de Libanese staatsra dio is bevolen de pijpleiding opnieuw af te sluiten. De ex plosie vond vijf km van de Syrische grens plaats. Liba nese functionarissen sloten uit dat door deze explosie in Libanon tekorten aan energie zouden ontstaan. De Libane se minister van industrie, Mohammed Youssef Bei- doun, riep de bevolking op geen bezine of andere olie- produkten te hamsteren. TEHERAN/BEIROET (Reuter/AFP/UPI) - De kans op onderhandelin gen met bemiddeling van derden om een eind te maken aan de oorlog tussen Iran en Irak is afgelopen weekeinde weer snel kleiner geworden met berichten over hevige strijd met veel verliezen aan beide kanten. Teheran verwierp Syrisch-Koeweitse bemiddeling en Bagdad liet op nieuw weten dat er alleen een einde kon komen aan de oorlog als de Islamitische regering van Iran Iraks territoriale eisen inwilligt. Beide partijen melden grote overwinningen. Radio-Teheran verklaarde gisteren dat voor het eerst Iraanse troepen waren doorgedrongen op Iraks grondgebied in het noordelijke deel van het front. In een hevige veldslag die zaterdag begon werden 700 Irakezen gedood of gewond, aldus radio Teheran. Het hevigst werd gevochten bij het stadje Now- sud, zo zei de radio, die eraan toevoegde dat 114 Irakezen krijgsgevan gen waren gemaakt. Het Iraakse persbureau INA meldde daarentegen dat 400 Iraniêrs de dood vonden in gevechten bij Nowsud en in de bergen van Iraans Koerdistan, eveneens in de noordelijke sector van het front. Volgens een correspondent van INA leed het Iraanse leger "een verpletterende nederlaag". Verscheidene hooggeplaatste Iraniêrs verklaarden afgelopen weekeinde dat er geen sprake was van een Syrisch-Koeweitse bemiddelingspo ging in de oorlog. Volgens Arabische diplomatieke bronnen waren Koeweit en Syrië het afgelopen week eens geworden over een gemeen schappelijke bemiddelingspoging, maar de Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Al Akbar Velayati, die zaterdag terugkeerde van een driedaags bezoek aan Damascus, ontkende zelfs het bestaan van het plan. Iran blijft doorvechten tot de laatste Irakees Iraans grondgebied heeft verlaten, zo zei hij. De Iraakse ambassadeur in Koeweit, Abdul Ghani, sprak gisteren met de Koeweitse regering. Na afioop verklaarde hij dat zijn regering bemid delingspogingen toejuichte, maar dat Irak tegelijkertijd zal vasthouden aan zijn territoriale "rechten". Irak, dat in september 1980 Iran binnen viel, wil onder meer volledige zeggenschap over de rivier de Sjatt-El- Arab. Het beheer over deze grensrivier werd sinds in 1975 het akkoord van Algiers werd gesloten gedeeld tussen beide landen. Irak zegde in 1980 het akkoord op. Irak riep gisteren alle Arabische landen op de banden met Iran te verbre ken. De betrekkingen tussen het niet-Arabische Iran en een aantal sta ten aan de Perzische Golf zijn sinds de islamitische revolutie niet bij ster goed. Saoedi-Arabië zou zelfs Irak steun hebben toegezegd in de oorlog. Het Iraakse persbureau INA berichtte gisteravond dat bij de veldslag aan het noordelijke front 997 Iraniêrs om het leven kwamen de afgelopen 24 uur. 58 Irakezen verloren volgens INA het leven. Zware bomexplosie in gevangenis: Italiaanse functionarissen bekijken het gat in de muur van de gevange nis in Rovigo, waar gistermiddag vier leden van de Rode Brigades zijn ontsnapt. De muur werd met explosieven opgeblazen. ROVIGO, ITALIË (AFP/Reuter/ UPI) - De linkse Rode Brigades hebben gistermiddag door het opblazen van een muur van de zwaar bewaakte vrouwengevan genis van Rovigo in de provincie Venetië vier kameraden bevrijd. Een voorbijganger werd gedood en een onbekend aantal anderen werd gewond. Onder de ontsnapten bevindt zich volgens een officiële mededeling Susanna Rortconi, die een hoge positie innam bij de Rocje Briga des, maar later lid werd van de zogenoemde Frontlinie. De ex plosieven bliezen een gat in de hoofdmuur van de gevangenis, waardoor de vier konden ont snappen. De bom was volgens de politie ge plaatst op een stoep die langs de buitenmuur van de gevangenis liep. Ze moet zeer krachtig zijn geweest want tot op 100 meter werden stenen en verbrokkeld beton gevonden. De bom was juist geplaatst bij het stuk gevan genis waar de extremistische ge vangenen zijn gehuisvest, en waar maximale veiligheidsmaat regelen zijn getroffen. De politie zal onderzoeken hoe het moge lijk was dat er een bom op de stoep buiten de gevangenis kon worden geplaatst. De vier vrouwen grepen een De- waakster vast en lieten haar weer vrij voor in een gereedstaande auto te springen. De politie be gon na de ontsnapping een klop jacht. Het stadje Rovigo, onge veer 60 km ten zuiden van Vene tië, werd volledig afgegrendeld. Afgelopen maand ontvoerden de Rode Brigades de Amerikaanse generaal James Dozier in Vero na. Duizenden politie-agenten zijn op zoek naar de "volksge vangenis", waar hy wordt vast gehouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6