Piraten storen Nederland 1 "Limiet stellen aan groei kosten gezondheidszorg" Werkgroep onderzoekt behoefte kinderopvang Ben W willen zelf geld 'ambtenarenpot' verdelen Lezers schrijven Bloemkool spat door rotje uit elkaar Talloze klachten bij storingsdienst kabeltelevisie Minder leegstand in Leiden Directeur Peters (AZL) in nieuwjaarsrede: Politie pakt rumoerig tweetal MAANDAG 4 JANUARI 1982 LEIDEN Een winkelende vrouw (25) kreeg de schrik van haar leven toen zaterdag middag om kwart over drie op de Mare een rotje in haar boodschappentas ontplofte. De schade bleef beperkt tot een uit elkaar gespatte bloemkool en enkele schroei- plekjes op de kleren en be nen van de vrouw. Het projectiel werd door een 12-jarige jongetje in de bood schappentas gegooid. De knaap is in zijn kraag gepakt en op het politiebureau aan de Zonneveldstraat verma nend toegesproken. Voorzieningen nu onvoldoende' "Het Konijn") hebben vaak wachtlijsten van een jaar of LEIDEN - Een werkgroep van de Stichting Welzijn is op het mo ment bezig met een onderzoek naar de mogelijkheden van kin deropvang in Leiden en omge ving. De Actiegroep meer en be ter kinderopvang, de Werkge meenschap Kindercentra Leiden en de Stichting Interkruis, die in hun werk steeds te maken heb ben met de behoefte èn het te kort aan kinderopvang, begelei den het onderzoek. Bekend was al dat het in Leiden met de kinderopvang slecht is gesteld. Lange wachtlijsten, te weinig personeel en in sommige LEIDEN - TV-piraten heb ben zaterdagavond in de Leidse regio de uitzen ding van Nederland 1 ge stoord. Een groot deel van de avond werden beeld en geluid bijna on navolgbaar gemaakt. Bij de storingsdienst van de kabel televisie regende het klachten. Een bandje van e^n uur, dat was aangesloten op een automatisch antwoordapparaat, werd geheel volgeklaagd. Verscheidene kij kers toönden zich hevi£ teleurge steld en dreigden hun abonne ment op te zeggen. De storings dienst is niet in staat iets tegen het storen door piraten te doen. Alleen de radiocontroledienst van de PTT kan eventueel pira ten opsporen. Aanvankelijk werd het euvel in Hilversum geweten aan atmosfe rische storingen. Later ver scheen een omroepster in beeld die meedeelde dat er niets te doen was aan de slechte beeld kwaliteit in de omgeving van Den Haag en Leiden. In piratenkring werd gisteren toe gegeven dat enkele Leidse "sta tions" evenals hun Haagse colle ga's het kabelbeeld hebben ge stoord. Zolang de kabel op slot blijft voor piraten die eigen pro- dukties brengen, willen zij zeker een maand lang door gaan met hun storingswerkzaamheden. Bij de politie zijn zaterdagavond geen klachten binnengekomen van kwade tv-kijkers. Wel was bij de politie bekend dat waar schijnlijk een aantal piraten "aan het rommelen was". De politie zegt verder geen actie te hebben ondernomen. Wel liet de Case- ma, het bedrijf dat voor het on derhoud van de kabel zorgt en voor de centrale afsluiting van de kanalen, Nederland 1 ook na af loop van de uitzending in de lucht. Op die manier hoopte men de stoorzender te kunnen opspo ren. Te ver De piraten hadden in een artikel in deze krant voor de jaarwisseling aangekondigd dat zij deze maand aan het storen zouden gaan. De aanleiding hiertoe is het feit dat zij sinds 27 december van de buis worden geweerd. De pi-, raten vinden dat de Gemeen schappelijke Regeling antenne en energievoorziening, die het kabelnet in de Leidse regio be heert, hiermee te ver is gegaan. Volgens een uitspraak van de rechtbank in Den Haag hoeven alleen films waarvoor geen rech ten zijn afgedragen van de kabel te worden geweerd. De centrale mast in Oegstgeest is nu aange sloten op een systeem van Case- me, waarmee het mogelijk is de kanalen onmiddellijk na afloop van de legale uitzendingen af te sluiten. Bij de Gemeenschappelijke Rege ling bestaan nog geen plannen om iets tegen het storen door pi raten te doen. "IK heb geen flauw idee wat we er tegen kun nen doen", zegt secretaris G. Noordermeer van het dagelijks bestuur. Op dit moment is het technisch nog niet mogelijk om de apparuur tegen storen door piraten te beschermen. Noorder meer zegt dat nog niet gedacht is aan de "oplossing" die in Den Haag is gevonden: by wijze van experiment wordt daar de kabel enkele uren per week voor de pi raten opgenhouden. Het dage lijks bestuur wacht voorlopig de vergadering van 18 januari af. Dan bespreekt het algemeen be stuur (bestaande uit vertegen woordigers van de aangesloten gemeenten) de maatregelen die tot nu toe tegen piraten zijn ge buurten zijn er helemaal geen voorzieningen. Elly Luteijn van de Stichting Inter kruis: "De peuterspeelzalen krij gen subsidie voor één vaste leid ster voor twintig uur per week. Eén leidster daarvoor is veel te weinig. Vaak zijn er wachtlijsten van een jaar of langer. Toch wil men zoveel mogelijk kinderen aan de beurt laten komen. Ge volg: een kind kan niet meer dan twee of drie keer per week in de speelzaal terecht. Bovendien is men per ochtend of middag niet meer dan drie uur open. Al met al is deze opvang te weinig voor ouders om iets te doen, dat lan ger duurt dan tweeënhalf uur (een baan bijvoorbeeld)". Ook voor de kinderdagverblijven, die vijf hele dagen per week open zijn, geldt een wachtlijst van een jaar of langer. Deze voor zieningen zijn slechts bestemd voor kinderen tot vier jaar. Daar na wordt de opvang volgens Kokkie van der Meer van de Stichting Welzijn nog schraler. "De kinderkantines (tussen-de- middag-opvang voor schoolkin deren) zitten overvol en worden uitsluitend door vrijwilligers ge rund. Het gastouderschap in de Merenwyk krijgt sinds januari van het vorig jaar geen subsidie meer, en is dus ook vrijwilligers werk geworden. Gelukkig komt er in het nog op te richten kin dercentrum in de Merenwyk naast een kinderdagverblijf voor nul- tot vierjarigen, ook hele dag opvang voor vier- tot twaalfjari gen buiten schooltijd. Maar dan is het op". De groep die bij het onderzoek is betrokken vindt bovenstaande feiten in schril contrast staan met de vrouwenemancipatie. "Steeds meer vrouwen willen gaan werken, cursussen volgen of naast het opvoeden van kinde ren ook andere dingen doen. De gemeente maakt plannen voor meer werkgelegenheid voor vrouwen en stimuleert volwasse nenonderwijs en vrouwenactivi teiten in buurt- en clubhuizen. Dat kan alleen, als er goede en volledige kinderopvang is. En dan hebben we het nog niet eens over alleenstaande ouders en moeders die uit financièle nood zaak moeten gaan werken". "Dat de kinderopvang moet wor den uitgebreid staat voor ons als een paal boven water. Maar we willen er achter komen op welke manier. Moeten er meer peuter speelzalen en kinderdagverblij ven komen, of juiste andere vor men van kinderopvang? Sluit de kinderopvang aan bij de behoef te van de ouders?" Bij de Stichting Welzijn wordt ge probeerd door middel van een enquête op dit soort vragen een antwoord te krijgen. Het onder zoek wordt uitgevoerd in drie de len. Het eerste deel is gericht op bestaande kinderopvang in Lei den van nul t;m drie jaar. Het tweede deel van het onderzoek gaat over: wat voor kinderop vang is er in Leiden voor kinde ren van vier jaar en ouder? Ten slotte zal er dit voorjaar een en quête worden gehouden onder Leidse ouders, om er achter te komen hoe groot de werkelijke behoefte aan kinderopvang is en wat voor kinderopvang dat zou moeten zijn (welke tijden, voor welke leeftyden enz.). Elly Luteijn: "Heel veel ouders ge ven hun kinderen niet eens meer op omdat ze weten dat er lange wachtlijsten zijn en ze toch niet aan de beurt komen". Met de ge gevens van het onderzoek hoopt de werkgroep van de Stichting Welzijn straks aan te geven op welke manier de kinderopvang moet worden uitgebreid. HEERLEN/LEIDEN - Leiden eindigde 1981 met minder leegstaande huizen dan aan het begin van dat jaar. Op 1 april *81 stonden er in totaal 1254 huizen leeg in Leiden. Nu zijn dat er op een woningbestand van 36.867 nog maar 828. Dat is 2,2 procent van het bestand. Leiden geeft hiermee een gunstig beeld te zien ten opzichte van de omliggende ge meenten en de rest van het land. Dit blijkt uit cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek in Heerlen onlangs wereldkundig heeft gemaakt. Uit die cijfers blijkt onder ande re dat de woningleegstand in het westen van het land met 0,2 procent is toegenomen tot 62.100 woningen. Leiderdorp, Oegstgeest en Voorscho ten beantwoorden aan dit beeld. In Leiderdorp staan op dit moment 73 woningen leeg. In april waren dat er nog 51: een toename dus van 0.3 procent. Oegstgeest ging vari 87 leegstaande woningen in april naar 111 eind '81. Dat is een stijging van 0,4 procent. Het aantal leegstaande huizen in Voorschoten bleef het hele jaar stabiel: 165. Toch is daar sprake van een daling van 0,1 procent omdat het aantal woningen in die gemeente toenam van 7281 in april naar 7411 in het laatste kwartaal van '81. Piraten (1) Naar aanleiding van het artikel "Kleurenblind" wil ik zeggen dat ik al vele, ,erg amusante, uurtjes heb besteed aan het kijken naar de piratentelevisie. Er worden namelijk vaak goede films ge draaid. Maar waarom films die ook nog in de bioscopen draai en? Zij doen zichzelf daarmee de das om. Ze krijgen alles tegen en dat is nu uitgekomen: de kabel is op slot. En wat lezen we nu in Kleuren blind. Na 1 januari gaat de beuk erin, de piraten zouden druk be zig zijn met het aanschaffen van grof geschut om Nederland 1 en 2 te storen (uitgezonderd Rain bow Network). Wie worden straks de dupe: de kijkers. In een tijd waarin toch al niet teveel goeds op de televisie is, gaan de piraten storen. Piraten, dit is toch niet de mémier om de zaak te winnen. Kijk naar Den Haag, daar is een proef be zig. Het begin is er. Ik ben geen tegenstander van piratentelevi sie, van mij mogen jullie terug komen. Vooral Réiinbow Net work met een voortreffelijke beeldkwaliteit. Ik weet dat ik dit schrijf namens heel veel kijkers en daarom wil ik dit zeggen: Pi raten, bezint eer gij begint. Ik hoop dat we in 1982 goede resul taten mogen verwachten van de onderhandelingen tussen de pi raten en gemeenschappelijke re gelingen en wens iedereen veel ongestoord kijkgenot. J.W. van Es Haven 28 Leiden Piraten (2) f Door een zender uitgezonden ra dio- en televisiesignalen hebben de eigenschap dat zij zich vrij door de ruimte kunnen bewegen. Een kabel is hierbij volstrekt overbodig. Voor een ieder, die over een goede antenne en een ontvanger beschikt, zijn deze sig nalen vrij te ontvangen. Een aan sluiting op de kabel is in feite een vervanger voor de eigen antenne op het dak. De gemeenten vonden de kabel echter prachtig en lieten er graag de straten voor openbreken. In de toekomst zouden dan alle an tennes van de daken moeten ver dwijnen. Nu bijna iedereen op de kabel is aangesloten gaat men censuur plegen. Hoewel de ex ploitant zich heeft verplicht alle signalen door te geven, schaft hij zich een schakelaar aan. Nu is er wel een gerechtelijke uit spraak, dat het verboden is om uitzendingen, waarvoor geen au teursrechten zijn betaald, door te geven. De exploitant hoeft ech ter niet meer te doen dan dat. Op zich is de uitspraak van de rech ter ook wel aan kritiek onderhe vig. Hij had tenminste ook nog moeten bepalen, dat alle men sen, die nog een eigen antenne op het dak hebben staan, deze antenne tijdens zo'n uitzending tijdelijk van het dak moeten ha len. De kabelexploitant kwijt zich naar mijn mening maar al te gretig van zijn taak. Hij bestelde de schakelaar al voordat de rechter een uitspraak had gedaan. Dat belooft niet veel goeds. Wat gaat er gebeuren als de exploitant de pest krijgt aan de VPRO? Wat gaat er gebeuren als er straks in de gemeenteraad een meerder heid te vinden is voor een televi- sieloze avond tijdens de koop avond? Het begon al goed op de eerste dag. Om kwart voor tien stond ik al klaar voor de telegym. De exploi tant vond het echter niet de moeite om de schakelaar weer in de goede stand te zetten. Ook heeft de exploitant kennelijk iets tegen het katholieke bevolkings deel. De Eucharistieviering werd pas een half uur na de aanvang doorgegeven. Mensen wij leven toch in een vrij land of niet soms? Soms niet! Wel iets om over na te denken als u uw abonnementsgeld weer moet betalen. G. J. Kennis Splinterlaan 60 Leiderdorp Algemeen directeur AZL, LH. Pe ters: "Ziekenhuizen en medici zul len bepaalde ontwikkelingen sa men in een vroegtijdig stadium moeten signaleren en beoordelen". Kerstbomen in brand LEIDEN - De politie moest giste ren op verschillende plaatsen in de stad optreden tegen mensen, die kerstbomen in brand staken. Naar de Lammenschansweg moest zelfs verschillende malen worden uitgerukt. Ook bezocht werden: Roomburgerlaan', Brahmslaan, Stadshouderlaan, Driftstraat. Beenbreuk LEIDEN - Een zevenjarig jongetje moest gistermiddag omstreeks tien voor half twee met een ge broken rechteronderbeen naar het AZL worden vervoerd nadat hij op de kruising Azaleaduin-- Cosmeaduin tegen een auto was gereden met zijn fiets. Een 73-jarige man werd gister middag omstreeks half zes op de voetgangersoversteekplaats ha- bij de Mamixstraat aangereden door een auto. De man moest met een gebroken linkerbeen worden vervoerd naar het AZL. Eigen nummer kinder- en jongerenüjn LEIDEN - De kinder- en jon- gerenlijn van de Telefonische Hulpdienst Leiden (THD) heeft ven eigen telefoonnum mer gekregen. Op woensdag middag en zaterdagmiddag van twee tot zes uur is de dienst speciaal voor kinderen bereikbaar van twee tot zes uur. Het telefoonnummer is dan 071-120611. Ook op andere dagen kunnen kinderen natuurlijk bellen naar de telefonische hulp dienst. Het algemene num mer. 071-125202. is dag en nacht voor mensen van alle leeftijd beschikbaar. Onder het motto "niets is gek" kun je vrijuit praten over alles wat je maar wilt, problemen of in formatie. LEIDEN - "Een ongebreidelde groei in de gezondheidszorg is niet langer aanvaardbaar. En de diverse sectoren binnen de ge zondheidszorg zullen beter op el kaar afgestemd dienen te wor den". Mr. H.J. Peters, «dgemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft dit van middag in zijn nieuwjaarsrede gezegd. Peters zet hiermee de lijn van zijn rede van vorig jaar voort. Toen al maakte hij kenbaar dat schaarste het AZL moet dwingen om op een andere manier na te denken over de organisatie in de gezond heidszorg. Dit jaar ging hij een stap verder door te stellen dat aan de sterk groeiende kosten van de gezondheidszorg een li miet moet worden gesteld. Im mers by ongewijzigd beleid zou kort na het jaar 2000 het totale nationale budget voor deze sec tor nodig zijn. De directeur pleitte ervoor dat, als het AZL niet door de overheid voor het blok wil worden gezet door middel van allerlei regelin gen en financièle duimschroe ven, dat ziekenhuis en medici ge zamenlijk moeten optreden. "Ziekenhuizen en medici zullen bepaalde ontwikkelingen samen in een vroegtijdig stadium moe ten signaleren en beoordelen". Hy acht het in deze 6jd niet juist dat de medische professie afzon derlijk met de overheid gaat pra ten om bepaalde medische ont wikkelingen gefinancieerd te krijgen. Absurd vindt Peter het wanneer ie der Academisch Ziekenhuis de zelfde dingen gaat ontwikkelen; dezelfde nieuwe behandelingen gaat toepassen als van tevoren duidelijk is, dat er slechts plaats is voor twee, drie of vier centra in Nederland. "Het mag niet zo zijn, dat het toeval, de hobby van een of meerdere personen uitmaakt in welke richting zich een wille keurig Academisch Ziekenhuis ontwikkelt. Als dit het geval zou zyn, moet men niet vreemd en onthutst opkijken als de over heid zonder al te veel fijngevoe ligheid deze ontwikkelingen ge dwongen door de financièle krapte, afbreekt of frustreert" Regio Ook moet, volgens Peters, de ge zondheidszorg in de regio bij de samenwerking worden betrok ken. "Bepaalde nieuwe ontwik kelingen kunnen in ons zieken huis pas een kans krijgen als we bereid zijn met de instellingen in de regio een beleid uit te stippe len". Peters hamerde in zijn rede zo op de samenwerking omdat hij zo langzamerhand het gevoel krijgt dat zowel de academische zie kenhuizen als overheid achter de ontwikkelingen aanhollen. "De overheid komt pas tot een 'be leid' als de medische professie - al dan niet gesteund door een pa- tiènten-lobby- zich rechtstreekt tot haar richt. De hartchirurgie is hiervan en sprekend voorbeeld. Ook in het AZL lopen wy achter LEIDEN - Geld dat het rijk aan de gemeenten gaat geven om meer ambtenaren in dienst te nemen, moet door de gemeente zelf ver deeld kunnen worden. De ge meente, en niet de centrale over heid. moet kunnen uitmaken op welke afdelingen er ambtenaren moeten bijkomen. Dit schrijven burgemeester en wet houders van Leiden in een brief aan staatssecretaris Stuiveling van binnenlandse zaken. Zij heeft tijdens de begrotingsbe- hamdeling in de Tweede Kamer gesteld dat de bezuinigingen van Nederlandse gemeenten nog niet ten koste zijn gegaan van de werkgelegenheid. Volgens haar zyn er tot nu toe minder pijnlijke oplossingen mogelijk geweest dan het ontslaan van ambtena ren. Dat is maar ten dele waar, zo stelt het Leidse college nu in zijn brief. In Leiden is 10,6 miljoen bezuinigd en 2,6 miljoen daarvan moest komen van een verminde ring van het personeelsbestand: vijftig arbeidsplaatsen binnen de gemeente en nog eens dertig bin nen door de gemeente gesubsi dieerde instellingen. Daarbij zyn gedwongen ontslagen weliswaar nog voorkomen, maar het niet in vullen van vacatures betekent toch een gevoelig verlies voor de werkgelegenheid. Bovendien, wanneer volgend jaar weer fors bezuinigd moet worden, en dat is vrijwel zeker, dan zullen er wél gedwongen ontslagen moeten vallen, zo stellen B en W. Nu bestaat er een arbeidsplaatsen plan dat 100 miljoen gulden be schikbaar stelt voor het aanne men van ambtenaren in het hele land. De staatssecretaris is ech ter van plan om dat geld te laten verdelen door de hogere overhe den. Een onbegrypelyke gang van zaken volgens het Leidse college. Het gevaar bestaat nu dat de gemeente op de ene afde ling ambtenaren moet ontslaan, terwijl een heel andere afdeling extra arbeidsplaatsen krygt toe gewezen. Daarbij beschouwen burgemeester en wethouders het plan van de staatssecretaris ook als een uit holling van de zeggenschap van de gemeenteraad. Zy dringen er op aan dat het beschikbare geld alleen ten goede komt aan erg armlastige gemeenten zoals Lei den, zodat die hun werkgelegen heid niet nog verder achteruit zien gaan. Dat is de enige manier om te voorkomen dat de over heid zich ongeloofwaardig maakt door met de ene hand de werkgelegenheid te stimuleren die zy met de andere hand moet afbreken, zo besluiten B en W. de feiten aan. De ontwikkeling van de behandeling van kanker patiënten is in ons ziekenhuis zo snel gegaan, dat we op een gege ven moment met structurele fi nancièle en personele problemen te kampen hadden". Uit de mond van de algemeen di recteur konden de toehoorders vernemen dat het AZL van plan is de lakse houding te laten va ren. Het AZL is bereid ordening te scheppen in alle wensen die in en buiten de instelling leven. Nog dit jaar begint het overleg met alle afdelingen, diensten, overlegorganen en de medische faculteit met als doel: het c len van een gezamenlyk l plan. gisteravond omstreeks acht uur twee Lcidenaars - 18 en 21 jaar oud aangehouden, omdat zy verdacht worden van afpersing, bedreiging, diefstal en vernie ling Om half vyf gistermiddag kwam het tweetal uit een café aan de Haagwcg. Éen van beiden uri neerde tegen de gevel van een huis. Toen de bewoonster boos werd pakte hy haar nieuwe fiets en gooide die tegen het wegdek. De dronken Lcidcnaar werd nog kwader toen hy zag dat de vrouw aanstalten maakte om de politie te bellen. Ditmaal gooide hy haar fiets tegen dc ruit, die heel bleef. Tegen achten vernielde het twee tal, ook in de Haagweg, een brommer, die zij vervolgens in brand staken. Hierna belden zij by iemand in de straat aan. De bewoonster opende, in de waan dat er een kennis van haar voor de deur stond. Eén van de Leide- naars ging direct door naar de tweede verdieping, waar hij de 49-jange bewoner beval hem 500 gulden te geven. De bewoner slaagde er echter in om de twee weer op straat te krygen. De in middels gealarmeerde politie ar resteerde hen even later.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3