"Als ik drink, drink ik bier" Mogelijk dit jaar geluidsschermen langs rijksweg 4 Le/i/se agenda "Geen woonwagens bij Ammonslaantje Bewoners Wassenaarse wijk Terweer in actie: ,/IIZZffh Rob Piet en Marcel van der Ven: samen meer dan duizend soorten MAANDAG 4 JANUARI 1982 Stad en rand MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid- West. 14.30 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur; tevens een speelfilm. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Voorschoten - gemeentehuis, nieuw jaarsreceptie, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van do 31 tot za 8 uur door Centraal Apotheek. Bree- straat 74. tel. 120552; Apotheek Boeh- mer. Florijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400. van za 8 uur tot vr 8 jan door Apotheek Reyst, Steenstraat 45, tel. 120136; Apotheek Noor-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Voordracht "de dood en daarna" LEIDEN - Het Theosofisch Ge nootschap heeft voor morgen avond een openbare voordracht georganiseerd over het onder werp "de dood en daarna...". De voordracht begint om acht uur en wordt gehouden in de Viking zaal van hotel Minerva aan de Vrouwensteeg. Filmavond De Blauwkras LEIDEN - Postduivenvereniging De Blauwkras laat morgenavond de film "Dubbel tot Barcelona" zien. De film begint om acht uur in het clubgebouw van De Blauwkras aan de Voorschoter- weg, naast zwembad De Vliet. Rijksweg 4 ter hoogte van Leiderdorp: subsidie-aanvraag voor geluidsschermen is de deur uit. LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp heeft het ministerie van volks gezondheid en milieuhy giëne verzocht om een to tale kostendekkende sub sidie voor de aanleg van geluidsschermen langs de rijksweg. De brief met het verzoek van de gemeente is nog net voor de jaarwis seling verstuurd. Al eerder heeft de gemeente de toe zegging van het ministerie gekre gen dat men subsidie voor de aanleg en de schermen kan krij gen. Leiderdorp wil nu het defi nitieve jawoord over de geldtoe- kenning. Het is nog onzeker om welk bedrag het gaat, omdat nog allerlei on derdelen van het plan onzeker zijn. -Gedacht wordt aan een be drag tussen de 1,5 en 2 miljoen gulden. De gemeente gaat ervan uit dat over zo'n elf- tot twaalfhonderd meter schermen moeten komen, variërend in hoogte van 1,5 me ter tot 3 meter. Dit betekent bijna een halve meter meer dan oor spronkelijk was gedacht. TNO heeft namelijk nieuwe bereke ningen gemaakt van de geluid soverlast voor de bewoners van de Leiderdorpse wijken, waar de rijksweg dwars doorheen snijdt. WASSENAAR - De bewoners van de Was senaarse wijk Terweer (bij het Ammons laantje) voelen zich de dupe van het ge meentelijke planologische beleid. Naast de aanwezigheid van een militaire opslag en een middelbare school krijgen ze nu ook te maken met de jeugdsociëteit Ti- me-Out en naar het zich laat aanzien ko men er ook nog eens twaalf woonwagens. Vooral die woonwagens hebben geleid tot felle protesten bij de gemeente. Eén van de protesten is afkomstig van een comité "Plan Terweer", dat schuilgaat achter een postbusnummer. Volgens be woners van Terweer heeft men een post busnummer genomen omdat zij in een eerder stadium zijn geïntimideerd. Het comité maakt ernstig bezwaar tegen de zogenaamde stedebouwkundige verken ning van de woonwagenlocaties. In die verkenning worden de bezwaren en voor delen van woonwagenstandplaatsen op een viertal plaatsen beschreven. Volgens het comité gaat de vergelijking niet op en daarom is de uitkomst (woonwagens bij het Ammonslaantje) niet juist. Het comité constateert verder dat de ge meente de rijksnorm voor de maximale afstand tussen woonwagens en een woonwijk strikt volgt. De uitspraak van- het rijk dat per plaats een zevental woon wagens de voorkeur heeft, volgt de ge meente daarentegen niet. Wassenaar wil de twaalf - verplichte - standplaatsen bij- elkaar aanleggen en uit de stedebouw kundige verkenning blijkt dat het Am monslaantje (bij de nieuwbouwwijk Ter weer) daarvoor het meest geschikt is. Het comité vindt ook dat het weiland tus sen Terweer en de rijksweg open moet blijven. Het plaatsen van woonwagens op die plek betekent overigens dat er een ge luidsscherm aangelegd moet worden wat zo'n 200.000 gulden gaat kosten. Dit ter wijl, zo schrijft het comité, er nog nooit iets gedaan is aan de grote lawaaioverlast van het wegverkeer. De mensen uit Terweer hebben, zo blijkt uit hun bezwaar, onvoldoende vertrou wen in uitspraken van zowel de gemeente als de woonwagenbewoners. Zo vrezen zij dat er een autosloperij zal komen, on danks eerder gedane uitspraken. Verder uit het comité het vermoeden dat de una nieme keuze van de woonwagenbewo ners op een geforceerde wijze tot stand is gekomen. In een eerder stadium waren de woonwagenbewoners verdeeld over de nieuwe plek. Sommigen wilden op de Ruigelaan blijven, waar nu vijf woonwa gens staan of naar de Hoge Klei wilden gaan. Overigens heeft ook de manege Deijlerhoe- ve bezwaar gemaakt tegen de locatie Am monslaantje. Haar advocaat zegt in een brief aan de gemeente dat de manege zich geheel aansluit bij de bezwaren en de ar gumenten van de omwonenden. Ook mensen van het Ammonslaantje hebben bezwaren gemaakt. Het comité vraagt verder in haar brief een openbaar onderzoek "naar de activiteiten van een aantal mensen met nauwe bin dingen met de gemeenteraadsfracties, die met medeweten van de wethouder een pasklare oplossing willen construe ren buiten de gemeenteraad om". Uit de brief wordt overigens niet duidelijk om welke mensen het gaat. En ook blijft duister wat voor activiteiten die mensen hebben ontwikkeld om een "pasklare op lossing" te vinden. Vrouwencafé In het Voorschotense i fé is vanavond een thema-avond over het onderwerp dramati sche expressie. De avond, die onder leiding staat van Carla Smit, wordt gehouden in het Rode Kruisgebouw aan de Leid- seweg. Aaanvang kwart over acht. Postzegels De postzegelvereniging "De Rijn streek" houdt vanavond haar maandelijkse ruilavond in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Voor de jeugd is de zaal geopend vanaf zeven uur. De ouderen kunnen vanaf kwart voor acht in het Dorps huis terecht. Ook wordt er een veiling gehouden. Daaruit is gebleken dat de scher men nog hoger moeten zijn. Onzekerheid bestaat nog over de materiaalkeuze voor de scher men. De gemeente denkt zelf aan kunststof, omdat die langer mee schijnt te gaan dan bijvoorbeeld aluminium. Rijkswaterstaat, die de rijksweg in beheer heeft, vindt de aanleg goed, maar heeft geëist dat het om duurzaam ma teriaal gaat wat op zijn minst tien jaar meegaat. Zij willen namelijk niet dat om de haverklap repara tiewerkzaamheden op deze auto snelweg moeten worden uitge voerd. De keuze van het mate riaal is natuurlijk medebepalend voor de hoogte van de kosten. Een andere onzekere factor voor het totaalbedrag is of ook scher men op de viaducten over de Eri calaan en bij de Oude Rijn moe ten komen. De^gemeente vindt van wel. Rijkswaterstaat staat er ook niet afwijzend tegenover maar verlangt wel dat ter plekke ook vangrails komen en door zichtige schermen, wat om te zien aantrekkelijker zou zijn. Af gewacht moet worden of het mi nisterie bereid is mee te werken. Mogelijk dat men daar, met de kosten in het achterhoofd, het nut van schermen op de bruggen niet inziet, omdat er in de onmid dellijke nabijheid geen huizen zijn. De gemeente denkt dat de huizen die er staan, zij het iets verder weg, toch ook last hebben van het geluid. Het ministerie heeft al eerder laten weten dat de subsidietoekenning een kwestie van een paar maan den kan zijn. Verloopt alles soe pel dan verwacht de gemeente halverwege het komende jaar met de aanleg te kunnen begin nen. Dan is er tegelijkertijd een einde gekomen aan de acties van de omwonenden van de rijksweg die vier jaar bezig zijn geweest om maatregelen tegen de geluid soverlast. Burgerlijke stand LEIDERDORP - Ondertrouwd: J. P. P. J. Slewe (1908). D. de Kievit en B. M. Helverstcyn; R. W. Krui en M. Naraghi. Gehuwd: R. K. Zom en P. Wuyster; D. P. Tilma en C. M. Hulst. L Robbers e.. A. J M Degenaar, N H. Koster en G. Hoogendyk, P. V. de Vroom en J. M. Heestermans. L. P. M. van der Klaauw en T. Schultz; A. J. Piekaar en W. Flip- Po. Overleden: H. J. Bunschoten (1885), geh. gew. met G. Goekoop; W. S. de Boer <1894),geh. gew. met C. van Doom; A. M. van Rem- rrierswaai; T. J. van der Heyden (1906), ev N. van Leeuwen; W. E. van Haarlem (1909), geh. gew. met I. Kapaan; A. J. M. Vergroesen (1899); G. Verlaan (1900), geh. gew. met A. Aartman; H. J. Korte- kaas (1910), geh. gew. met J. P. Onder water; J. Molenaar (1904), geh. gew. met J. Zitman; B. Pardon (1887), geh. gew. met S. de Tombe; A. den Heeten (1897), geh. gew. met J. Mulder, D. M. Hermsen (1896), geh. gew. met G. J. de Jong; N. Kroesemeyer (1923). ev C. Langeveld; B. Schreuder (1894), geh. gew. met M. Ruardi; D. Klein (1932), ev C. H. Zonde- rop; H. Wessel (1925), ev H. S. Zuurveen; A. Otgaar (1898), geh. gew. met C. Vink; J. van Velzen (1913), ev J. G. D. Kaspers; H. Eradus (1893), geh. gew. met E. Mas- sink; H. Weitzer (1907), wv G. Holland; J. Botermans (1900), ev F. Nagtegaal; M. Roosen (1908), ev J. van der Vlist; S. G. Gerse (1908), ev M. H. J. Borst; D. J. van Kempen (1908); J. W Hartevelt (1895), geh. gew met N. de Tombe; R. R. Young (1902), ev J. H. Suringar; W. van Strater (1901), geh. gew. met P. Dubbel- deman; H. Verhoeven (1903), geh. gew. met N. Blansjaar, A. W. Strengere (1888), geh. gew. met F. van Haarlem. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Lefctach Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon; 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor beuling van abonnementsgelden uitslultendg.ro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement f 57,35 Per post I 79.70 Jaarabonnement 1217.90 per post t 307.30 Losse nummers 1 0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. OEGSTGEEST/RIJNSBURG - Een toevallige ontmoeting ging eraan vooraf. Rob Piet uit Oegstgeest en Marcel van der Ven uit Rijnsburg kenden elkaar vluchtig als. gezamenlijke studenten in Delft. Een echte kennismaking vond begin 1980 plaats in de trein toen zij elkaar zwaar beladen met tassen vol rinkelende bierflessen tegen het lijf liepen. Een hechte vriendschap kon niet uitblijven, beiden hadden namelijk dezelfde hobby of beter gezegd passie: het verzamelen van verschillende soorten bier. Inmiddels hebben zij samen op een rijtje gezet zo'n 120 meter aan bierflessen, voor rond de 400 gulden statiegeld, 650 ki lo glas en zo'n 500 liter bier verzameld. Op zich een beetje moeilijk in het kader van het opmerkelijke te plaatsen getallen, maar wie de respectievelijke kamers van Rob en Marcel bezoekt kan alleen maar conlcuderen dat hun verzameling echt bij zonder is. Om je heen, overal waar je kijkt bier, bier en nog eens bier. Uit onder andere Nederland, Engeland, Ier land, België, Duitsland, Me xico, Polen, Malta, Kenia, Spanje, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Thailand, Singa pore, Zaïre kortom uit een groot aantal landen van deze wereld komt hun verzame ling die inmiddels per per soon zo'n 750 soorten omvat. Gezamenlijk komen ze tot iets meer dan 1000 soorten, de rest van hun strikt geschei den verzameling is dubbel. Bier vanaf de grond tot aan het plafond op rekken, tafels, in muurkasten, bierglazen en bierdoppen, bierviltjes en bierboeken en zelfs een kleinschalige brouwinstalla- tie. Het gesprek met beiden begint in plaats van met koffie met een, hoe kan het ook anders, (tarwe)biertje. De 20-jarige Rob Piet blijkt zo eind 1979 als eerste begonnen te zijn met deze toch wel aparte hobby. "In een café in Delft heb ik kennisgemaakt met verschillende soorten bier. Ik vond die veel lekkerder dan het gewone pilsje. Al snel had ik dezelfde voorraad als het café". Zijn leeftijdgenoot Marcel van der Ven kwam halverwege vorig jaar ook in het Delflse café maar ook in Engeland echt met het tradi tionele bier in contact. Het smaakte hem zo goed dat hij met 75 flessen bier (20 volle) in zijn rugzak naar huis kwam. Loodzwaar Daarop volgden nog vele van deze loodzware klussen, die zij samen of gescheiden on dernamen. Regelmatig kwa men zij uit het buitenland te rug, en passeerden tot verba zing en bewondering van me nig medereiziger, rammelend en rinkelend de douane. "Wij proberen flessen voor elkaar mee te nemen uit onze vakan tielanden, maar dat is toch vaak moeilijk omdat je met het vervoer zit van al die fles sen. Het voordeel daarvan is dat onze verzamelingen zich dan ook niet helemaal over lappen.", aldus Marcel van der Ven. "Toen wij elkaar be ter leerden kennen hadden wij zo'n 200 soorten. Dan kwam Rob terug uit Spaiye met zo'n vijftig flessen en la ter kwam ik uit Ierland met een zelfde aantal. Zo is onze verzameling gegroeid Samen ondernemen zü ook re gelmatig speciaal tochten voor het bier naar met name België en Engeland. Marcels interesse gaat voornamelijk uit naar de Engelse biersoor ten, terwijl Rob Piet ook wel goed overweg kan met de Duitse bieren. Na hun reizen verdwijnen de flessen niet zo maar in de verzameling. Er volgt dan nog een leuk onder deel van hun hobby: het leeg drinken. Samen proeven zij het bier. Marcel maakt noti ties en beoordelingen om niet het overzicht kwijt te raken. Zij noemen zichzelf schertsend "selectieve alcoholisten". Marcel: "Als ik drink, drink ik bier, meestal buitenlandse. Maar ik drink niet uitzonder lijk veel." Rob: "Ik drink van wege de kwaliteit, niet van wege de kwantiteit. Wij ver zamelen niet alleen de flesjes. Het is ons juist om de inhoud te doen. Daar zijn we liefheb bers van. De flessenverzame- ling is voor ons eigenlijk njet meer dan een archief van wat je gedronken hebt", aldus Rob. Als men het zo bekijkt kan ge steld worden dat zij op hun gebied toch een van de betere archieven in Nederland heb ben, een archief waaruit rij Rob Piet en Marcel van der Ven: drinken om de kwaliteit, niet om de kelijk geput kan worden. Rob diept zo een piepklein Guiness bierflesje uit Ierland op, het kleinste uit zijn verza meling en waarschijnlijk ook het kleinste ter wereld. Daar naast hebben beiden een twee literfles Ultenmünster Brauerbier, naar hun idee het duurste bier ter wereld (45 gulden). Verder beschikken ze over het sterkste bier ter wereld (13,2 procent) en over bieren van brouwerijen die inmiddels zijn opgedoekt, over bieren die in het aan tra dities rijke Engeland ter gele genheid van speciale gele genheden wordt gebrouwen. Zo heeft Marcel 18 van de in totaal 21 bieren die voor het huwelijk van Charles en Dia na gemaakt zijn. "De andere drie moet ik nog krijgen." Beiden zijn van mening dat in Nederland de markt door het pils verziekt is. Ze wijzen daarbij beschuldigend naar de grote brouwerijen, die uit economische overwegingen (goedkoop) het pils tot mas- saprodukt hebben gemaakt en daarmee de traditionele biersoorten hebben verdron gen. "Voor de oorlog waren er nog zo'n 80 brouwerijen in Nederland nu nog ongeveer 16." Met dit verdwijnen van traditionele bieren in het voordeel van het pils is de kwaliteit er hier in het alge meen dan ook sterk op achteruit gegaan. "De meeste mensen kennen ei genlijk alleen maar het pils". Vreemd vindt Marcel ook dat wijn over het algemeen een veel hogere positie in de maatschappij inneemt dan bijvoorbeeld het bier. "Door de prijs is het bier een massa- drank geworden. Het is moei lijk om voor het bier eenzelf de status te krijgen als voor de wijn. Bier is ook al een oeroude drank. Zo'n 3000 jaar voor het begin van onze jaar telling heeft men al bier ge brouwen. Bovendien is het even gecompliceerd in de be reidingswijze als wijn." Daar komt nog bij dat bepaalde biersoorten ook op een be paalde manier gedronken moeten worden (er zijn spe ciale glazen voor) en dat be paalde bieren door bewaren ook verbeteren. Wat dit laat ste betreft hebben beiden een goed voorbeeld in hun 'ar chief het Thomas Hardy's Ales dat zo'n 25 jaar moet rij pen, een van de weinige fles jes die zij dan ook nog niet hebben leeggedronken. Opmerkelijk is naast hun in drukwekkende verzameling ook de kennis die beiden hebben vergaard over bier en alles wat daarmee te maken heeft. Marcel brouwt zelf bier en heeft samen met enkele kwantiteit. (Foto Holvast) anderen in Delft een plaatse lijk brouwgilde opgericht dat naast bier ook zelf wijn en ci der maakt. Zij proberen ook de belangstelling voor het traditionele bier weer te ver beteren. Zoals aan alles, zit ten ook aan deze hobby pro blemen vastgekoppeld: de kosten (van het reizen en het bier) en de ruimte. Beide ka mers zijn nagenoeg vol. Zij zijn nu de laatste tijd ook wat selectiever aan het verzame len geslagen. Wat de kosten betreft willen ze het ook niet nog gekker maken dan het al is. "Wij zijn een keer een Duitse bierverzamelaar te gengekomen, die was hele maal bezeten. Toen hebben wij gezegd, zo willen wij niet worden". Toch is Rob in een opwelling in Spanje met het bieden voor een flesje tot 125 gulden gegaan. De eigenaar stond het echter niet af voor dat bedrag. Voorlopig zijn ze ook nog niet uit verzameld. Nederland heeft iets meer dan 100 soor ten, België ongeveer 3000, Engeland meer dan 10.000 en Duitsland meer dan 15.000 verschillende soorten. Ze kunnen dus nog even voor uit. Als eerste staat weer een bezoek aan een bokbierfesti- val op hun programma. CHARLES LENNARTZ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2