Weer staatsgreep in Ghana Allen ontslagen als topadviseur Reagan Nicaragua in duivelse tang Paus voor Solidariteit Arabische topconferentie op komst Nederlandse hulp opgeschort Albanese premier misschien vermoord Oorlog en bankroet dreigen ZATERDAG 2 JANUARI 1982 BUITENLAND PAGINA 9 VATICAANSTAD (AP) - Paus Jo hannes Paulus de tweede heeft gisteren gebeden voor beëindi ging van de staat van beleg in Po len. Hij verdedigde met kracht de onafhankelijke vakbond Soli dariteit en het recht van arbei ders om zich te organiseren. In een boodschap ter gelegenheid van de wereld vredesdag, waar schuwde de paus ook voor de mogelijkheid van een kernoor log, een dreiging die naar hij zei nog steeds bestaat, ondanks het feit dat velen zich voor de vrede inzetten. Ongeveer vijftigdui zend toeristen en bedevaartgan gers, van wie sommigen met de rood-witte Poolse vlag zwaaiend en anderen spandoeken van het onafhankelijke vakverbond Soli dariteit meevoerden, bevolkten het St. Pieter plein om naar de nieuwjaarsboodschap van de paus te luisteren. "Het woordt Solidariteit dat ik op vele spandoeken zie, wijst op een strijd voor gerechtigheid en vre- Ook toespraken Europese leiders de die gaande is", aldus de paus. "Arbeiders hebben het recht on afhankelijke vakbonden op te richten en hun sociale rechten en die van hun gezinnen te bescher- Naar schatting twintigduizend jon ge mensen uit de hele wereld zijn op nieuwjaarsdag in de drie gro te Londense kerken bijeengeko men om te bidden voor vrede en verzoeining in Polen. De jonge ren, die een vijfdaagse bedevaart besloten, herdachten de 900 Po len die niet in Londen konden zijn als gevolg van de staat van beleg in hun land. N ieuwjaarstoespraken De Griekse president Konstantin Karamanlis heeft donderdag in een nieuwjaarstoespraak ver klaard dat de gebeurtenissen in Polen aantonen "hoe het recht van mensen om te leven en zich in vrijheid te ontwikkelen ge schonden wordt". De 74-jarige president zei dat de situatie in de wereld niet alleen bepaald moet worden door het nastreven van een machtsevenwicht, maar ook door de zorg voor de elementaire mensenrechten. De Franse presi dent Francois Mitterrand ver klaarde dat het gevaarlijk is voor Washington en Moskou "om te proberen samen te leven op basis van de verdeling van Europa veertig jaar geleden". Mitterrand zei dat "alles wat leidt tot een ontsnapping van Jalta een goede zaak is", maar hij waarschuwde voor het door elkaar halen van idealen en realiteit. "Het Poolse drame is een goed voorbeeld van deze tegenstrijdigheid", aldus Mitterrand. President Sandro Pertini van Italië zei dat de Italianen niet onver schillig kunnen staan tegenover wat gebeurt in Polen. "Mijn we zen als vrij mens, dat altijd de vrijheid is toegedaan geweest, is verontrust", aldus de president. President Jablonski van Polen heeft donderdagavond in een nieuwjaarstoespraak voor de te levisie gezegd dat de verworven heden van 1981 "niet prijsgege ven" mogen worden. Hij verwees naar talrijke in de wet vastgeleg de hervormingen op het terrein van de economie, het zelfbe stuur. het onderwijs en de cul tuur. "Er zijn garanties gemaakt op politiek, juridisch en persoon lijk gebied die herhaling van het kwaad en de fouten van vóór au gustus 1980 onmogelijk zouden moeten maken", aldus de presi dent. Jablonski zei het moeilijk te vinden in de huidige sfeer in Polen de balans van het afgelo pen jaar op te maken. "Maar wanneer de toestand is gestabili seerd en het land zijn normale ar beidsritme heeft teruggevonden, dan zal men objectief kunnen beoordelen hoeveel er werd ge daan om de ideeen over socialis tische vernieuwing te lijken". GHANA - (GPD, AP) De Nederlandse hulp aan het West- afrikaanse land Ghana is, na de afkondiging van de staatsgreep afgelopen donderdag, opgeschort. Juist vori ge week was nog een bedrag van 15 miljoen gulden nood hulp toegezegd door het ministerie van ontwikkelingssa menwerking. De staatsgreep is de tweede die binnen twee jaar door lucht machtluitenant Jerry Rawlings is gepleegd. In juni 1979 zette Rawlings de militaire regering van luitenant-generaal Frederick Akuffo af. Later dat jaar gaf hij de macht aan Limann over na verkiezingen in Ghana. De nu 34- jarige Rawlings werd toen uit de luchtmacht ontslagen en sinds dien scherp in de gaten gehou den door de militaire politie. De recente staatsgreep werd een feit doordat Rawlings de burger regering van president Hilla Li mann opzij heeft geschoven. De verbindingen met het buiten land die na de staatsgreep wer den verbroken, waren gister avond nog niet hersteld. Het is Luchtmachtluitenant Jerry Raw lings, die in GHANA DE MACHT OVERNAM archieffoto). 25 miljoen voor vader Iglesias MADRID (AFP) - De ontvoerders van de vader van de bekende Spaanse zanger Julio Iglesias hebben een losgeld van tien mil joen dollar (circa 25 miljoen gul den) geëist voor de vrijlating van hun slachtoffer. De 66-jarige vrouwenarts dr Julio Iglesias Puga werd dinsdagoch tend meegenomen toen hij op weg was naar een ziekenhuis in Madrid, waar hij hoofd van de gynaecologische afdeling is. De politie gelooft dat de ontvoerders Zuidamerikanen zijn. Zij gaan er waarschijnlijk van uit dat Igle sias junior, die een zeer vermo gend man is, het losgeld zal beta len. De zanger woont in de Ver enigde Staten. Volgens vrienden van de zanger was deze al enige tijd bang voor een ontvoering. Hij had trou wens al waarschuwingen ont vangen. Zijn kinderen Isabel, Ju lio en Enrique staan onder poli tiebewaking. Zijn vader wilde echter van een dergelijke be scherming niet weten. niet bekend hoeveel mensen bij de coup zijn omgekomen. Vol gens Rawlings zouden "vele mi litairen" zijn gesneuveld. De 350 Nederlanders die zich in Ghana bevinden maken het wel, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken, die verder bevestigde dat het aangekondigde bezoek van minister Van der Stoel (buiten landse zaken) aan Ghana volgen de week niet door zal gaan. Redding Rawlings heeft verklaard voor de tweede maal de macht in handen te hebben genomen om Ghana van de ondergang te redden. "Ik ben bereid voor het vuurpeloton te gaan staan wanneer dat wat ik nu voor de tweede maal probeer te doen niet in overeenstemming is met de wil van het volk van Ghana" zo zei hij. Rawlings zei voorts dat de partijleiders be trokken waren bij "een pact van misdadigers". Sinds Limann de macht overnam, is de economische situatie van het land alleen maar verslech terd. Ghana, ooit de belangrijk ste cacaoproducent ter wereld, heeft ernstige financiële proble men. De cacao die nog wordt ge produceerd wordt naar Ivoor kust gesmokkeld omdat de prij zen daar hoger zijn. Limann keerde afgelopen week naar Ghana terug van een bezoek aan Nigeria, waarhij president Shehu Shagari om economische steun zou hebben gevraagd, vooral om levering van olie. Overigens heeft Rawlings in een radio-uitzending zijn landgeno ten opgeroepen om de afgezette president met rust te laten. Li mann werd aangeraden in zijn paleis te blijven. Uitgaansverbod Intussen is in Ghana een uitgaans verbod afgekondigd, dat geldt van zonsondergang tot zonsop komst. Dat heeft radio Accra be- VERONA - Op het balkon voor haar huis in Verona in Italië bedankt de echtgenote van de door leden van de Rode Brigade ontvoerde Amerikaanse generaal James Dozier de toegestroomde mensen voor hun medeleven dat zij uitten bij het begin van het nieuwe jaar. Naast haar de zuster van de generaal, me vrouw Joan Townsend. (Van onze correspondent) kendgemaakt. Het station deelde WASHINGTON - Richard Allen ook mee dat de dag tevoren mili tairen door de straten van de hoofdstad Accra waren getrok ken, die zich schuldig maakten aan plundering. Gisteren zou het volgens radio Accra overal vrij rustig zijn geweest. komt niet terug als adviseur nationale veiligheid in het Witte Huis. President Reagan heeft volgens het dagblad de Washing ton Post besloten onderminister van buitenlandse zaken, William P. Clark, aan het hoofd te stellen "Gezegend kerstfeest..." WASHINGTON DP A- De Amerikaanse politie zou graag eens een onderhoud hebben met een 21-jarige bankbediende, die aan het eind van de laatste werkdag voor de kerstdagen zijn colle ga's "een gezegend kerstfeest" toewenste en met enkele in kerstpapier gewikkelde pak jes het pand verliet. Toen de kerstdagen voorbij wa ren miste de bank de employé en 304.500 dollar circa 761.000 gulden). De jongeman was het laatst gezien door een taxichauffeur, ie hem naar het dichtstbijzijnde vliegveld had gereden. BELGRADO (AP) - De voormali ge premier van Albanië Mehmet Shehu, die twee weken geleden zelfmoord zou hebben gepleegd, is misschien doodgeschoten bij een poging om partijleider En ver Hoxha te vermoorden. Dit is donderdag door een Joegosla- visch weekblad gemeld. Het blad Nin citeerde "geruchten" over een schietpartij op een bij eenkomst van de partijtop op 17 december jongstleden, maar gaf niet aan waar de verhalen van daan komen. Op 18 december meldde radio-Tirana dat Shehu "in een moment van depressie" een eind aan zijn leven had ge maakt. Shehu was premier ge weest sinds 1954 en werd be schouwd als de gedoodverfde opvolger van Hoxha. De verhouding tussen Belgrado en Tirana is het afgelopen jaar sterk verslechterd vanwege bloedige botsingen tussen autoriteiten en etnische Albanezen in de Joego slavische provincie Kosovo. van de nationale veiligheidsraad en tegelijkertijd dit belangrijke adviesorgaan een groter gewicht te geven. In het eerste jaar van zijn regering heeft Reagan er juist naar gestreefd de rol van Al len terug te dringen, teneinde de twisten uit het verleden tussen ministers van buitenlandse za ken en de nationale veiligheids adviseurs te vermijden. Volgens de Washington Post zou Reagan, momenteel in Californië op vakantie, volgende week zijn be slissing bekend willen maken. De zorg voor het buitenlands be leid in het Witte Huis is geleide lijk aan terecht gekomen in de handen van Edwin Meese, die al gemeen wordt beschouwd als de machtigste man na Reagan in de presidentiële residentie. Zolang Reagan zich voornamelijk tot binnenlandse problemen bepaal de leverde dat geen duidelijke problemen op, zij het dat toch voortdurend meningsverschillen en openlijke vijandschap moes ten worden gesust tussen minis ter van buitenlandse zaken Ale xander Haig, minister van defen- Vrijuit Hoewel het ministerie van justitie Allen heeft vrijgepleit van straf bare of zelfs maar laakbare han delingen bij het aannemen van giften in geld en in de vorm van horloges, als beloning voor het arrangeren van een interview met Nancy Reagan voor een Ja pans huisvrouwenblad, bleef hij op eigen verzoek met admini stratief verlof totdat het Witte Huis een eigen onderzoek zou hebben afgesloten. Intussen gaf Allen wel te kennen dat hij op korte termijn weer aan het werk wilde gaan. Zijn terugkeer is volgens ingewij den uitgesloten nu de nationale veiligheidsraad meer macht krijgt. Clark krijgt rechtstreeks toegang tot de president (Allen werkte via Meese) en hij zal zich ook rechtstreeks verstaan met de ministers van buitenlandse za ken, defensie en de directeur van de CIA BEIROET (AP. Reuter) - Libië heeft het herstel aangekondigd van zijn diplomatieke betrekkin gen met Saoedi-Arabië nadat ze een jaar verbroken waren ge weest. Het officiële Libische persbureau Jana meldde dat de beslissing was genomen "in het belang van de Arabische een heid". Saoedi-Arabië verbrak de betrek kingen verleden jaar oktober na kritiek van de Libische leider, Gaddafi, op de aanwezigheid van Amerikaanse radarvliegtuigen op zijn grondgebied. Saoedi-Ara- bie had erom gevraagd in ver band met de oorlog tussen Iran en Irak. De minister van buitenlandse za ken van Saoedi-Arabië heeft gis teren het herstel van de diploma tieke betrekkingen toegejuicht. Hij noemde dit een eerste stap op weg naar "volledige Arabische verzoening". De minister, prins Saoed El Faisal, zei dit in een vraaggesprek met het Saoedische dagblad Okaz. Radio Riad zond een deel van dit interview uit. De uitzending werd in Beiroet beluisterd. Topconferentie De mededelingen van de Saoedi sche minister vallen samen met berichten als zouden in april de Arabische leiders in het Marok kaanse Fez voor een topconfe rentie bijeenkomen. Daar zou worden getracht om de menings verschillen op te lossen na het mislukken van de topconferentie in november vorig jaar. Het nieuwsagentschap van Koe weit deelde mee dat secretaris generaal Chadli Kleibi van de Arabische Liga en de Marok kaanse minister van buitenland se zaken Mohammed Bosetta een rondreis door de Arabische wereld zullen maken om het top- overlcg voor te bereiden. De conferentie in Fez in november werd vijf uur na de opening al weer gesloten door koning Has san van Marokko vanwege de ge schillen tussen voor- en tegen standers van het Saoedische voorstel voor een vredesregeling in het Midden-Oosten. De linkse tegenstanders van het Saoedische vredesplan waren toen niet naar Fez gekomen uit bezwaar tegen de impliciete er kenning van Israël en de buiten sluiting van de PLO in de tekst van het voorstel-fahd. Of een zuiveringsactie van de machtige Sandinisten, met als resultaat een tweede Cuba en politiek, maar vooral eco nomisch isolement. Of een bloedige machtsgreep van contrarevolutionairen, met als gevolg een herleving van de wrede dictatuur uit het tijdperk Somoza. Twee weinig aantrekkelijke vooruitzichten voor Nicara gua. Kan het land. dat ruim twee jaar geleden werd be vrijd en sindsdien in hoog tempo op weg leek naar een welvarende toekomst, nog uit de handen van de duivel blijven zonder te geraken in de greep van beëlzebub? Twee jaar geleden koos Nicara gua voor een eigen koers die zou moeten leiden tot de we deropbouw en. uiteindelijk, vrije verkiezingen die het land te zijner tijd moeten om dopen in een ware democra tie. In het internationale krachtenveld van machtspo litiek is het echter een hek sentoer om een eigen koers te volgen. Interne belangente genstellingen en aanslagen door Somoza-aanhangers, ge voed door internationaal machtsspel, drijven Nicara gua de kant uit van proble men. Een ontlading van de toegenomen spanning kan niet lang meer op zich laten wachten. Ruim een maand geleden is het leger al in staat van paraatheid gebracht en inmiddels heeft de Sandinis- tische minister van binnen landse zaken, Tomas Borge, al gezinspeeld op het afkon digen van een noodtoestand. De directe oorlogsdreiging voor Nicaragua komt vanuit Honduras. In dit buurland zijn de aanhangers van wijlen Somoza gelegerd, die hun doel, de contra-revolutie, trachten te bereiken door guerrilla-activiteiten. De aan vallen op Nicaraguaanse grenswachten zijn in de afge lopen tijd in hevigheid toege nomen. Bij twee acties vorige week kwamen zo'n twintig grenswachten om, terwijl volgens het ministerie van defensie nog eens 27 leden van het volksleger en de grenswacht sindsdien wor den vermist. Ook zijn in de afgelopen maanden honder den burgers gedood en kof- fie-boeren in de bergachtige grensstreek met Honduras gemolesteerd. De Nicaraguaanse junta-leider Ortela noemde de situatie on langs 'zeer ernstig' en de mo gelijkheid van oorlog is in middels aangeroerd door Borge. Hardnekkige geruch ten over een bliksemactie, ge richt tegen de guerrilla-haar den van contra-revolutionai ren in Honduras, doen de ronde. Niet alleen Honduras behoort tot het vijandige buitenland, ook vanuit de Verenigde Sta ten voelt Nicaragua steeds meer dreiging. De regering- Reagan, die de term 'nieuw Cuba' al heeft gebezigd, zette eerder dit jaar de financiële hulp aan Nicaragua stop van wege vermeende wapenle veranties aan de oppositie in El Salvador. En onlangs be schuldigde minister van bui tenlandse zaken Haig Nicara gua van communistisch- agressieve plannen in Cen traal Amerika Daarmee heeft Nicaragua nog niet de sympathie van het Westen verspeeld. De Euro pese landen (die dan ook, an ders dan de VS, eerder de op positie in El Salvador erken nen dan de dictator Duarte) blijven hulp verstrekken. Maar niettemin dreigt Nica ragua door het Amerikaanse 'offensief onderwerp te wor den van de oost-west discus sie, die de regenng-Ortega juist zo angstvallig heeft trachten te ontwijken. De Sandinisten zochten twee jaar geleden de samenwer king met de kerk en de on dernemers, teneinde in zo groot mogelijke harmonie te komen tot een opbouw van het land en een kapitaal- vlucht te voorkomen. Zonder te kiezen voor 'oost' of 'west'. Nicaragua als representant van de Derde-Wereldlanden die hun onafhankelijkheid wil len vestigen door het invoe ren van een nieuwe economi sche orde. Het zag er in juli '79, na het verdrijven van So moza uit de hoofdstad Mana gua. fraai uit. Samen met de ondernemerspartij de Cosep (de centrale raad voor privé- ondernemingen), de gematig de Nicaraguaanse Democra tische beweging en vertegen woordigers van de katholieke kerk vormden de Sandinis ten een voorlopige regering, waarna de opbouw voorspoe dig ter hand werd genomen Niet alleen is het analfabetis me spectaculair teruggedron gen, ook ontstond een forse economische groei, daalde de werkloosheid van vijftig naar minder dan twintig procent en verrezen er honderden zie kenhuizen. Maar de tegenstellingen moes ten wel tot spanningen lei den. Nadat in begin 1980 de eerste gewapende acties van contra-revolutionairen van uit Honduras de kop opsta ken, dienden de de eerste pa leisrevoluties in de junta zich nog in datzelfde jaar aan met het aftreden van de onderne mersvertegenwoordigers Chamarro en Robelo (Cosep). Zy werden nog geruisloos vervangen door andere on dernemers. Maar met de dood van Cosep-vicevoorat- ter Jorge Salazar, die onder duisterse omstandigheden werd neergeschoten, een half jaar later steeg de spanning en de oppositie tegen de San dinisten. De ondernemers zijn zich steeds harder op gaan stellen met het verwijt dat de Sandinisten, die de meerderheid vormen in de junta, het samenwerkingsak koord schenden. Het afgetre den junta-lid Robelo hield de Sandinisten onlangs het drei gement voor dat de onderne mers niet zullen meewerken aan de wederopbouw, indien de regering niet tot een radi cale koerswijziging besluit Ook de sterk verdeelde kerk heeft zich in deze strijd ge mengd. Zo voelen de Sandinisten, die de steun van de ondernemers in feite niet kunnen missen, zich gedwongen tot radicali sering. Eén van de Sandinis- tische bewindvoerders, Ra mirez, zei dit najaar in het Franse blad Le Monde dat 'radicalisering niet op het programma staat', maar dat 'onze vijanden ons wil dwin gen tot een dramatische keu ze tussen radicalisering en de dood van de revolutie'. Van de ondernemingen is nu nog driekwart in handen van de particulieren, maar Junta-lei- der Ortega heeft er geen twij fel over laten bestaan zo no dig tot nationalisering over te zullen gaan. Antwoorden blij ven niet uit. Het liberale blad La Prenza, dat de Sandinis ten ervan heeft beschuldigd Nicaragua een marxistisch- leninistische ideologie op te leggen, kreeg al een verschij ningsverbod opgelegd; de voorzitter van de Cosep, Dreyftis, is op beschuldiging van contra-revolutionaire sympathieën al gearresteerd. Intussen nadert Nicaragua steeds dichter de afgrond van een bankroet. Het land zit niet alleen met een enorme staatsschuld, een erfenis van Somoza, maar ook met forse defensie-uitgaven als gevolg van het toenemende aantal vijandige acties. Daarbij kampt het land met een stag nering in de afzet van twee belangrijke exportproduc ten, koffie en katoen, en ge stegen energieprijzen. Men kan zich afvragen hoe de internationale druk vanuit de VS, de militaire druk vanuit Honduras en de interne span ningen met elkaar samenhan gen, al hebben de Sandinis ten zelf wat dat betreft geen twijfels Zg wijzen erop dat de problemen pas goed zijn begonnen sinds de komst van Reagan in de VS. Een be grijpelijke gedachte, aange zien de Verenigde Staten sinds de komst van Reagan slechts ontwikkelingshulp willen verschaffen aan lan den die het vrije markt-pnn- cipe hanteren Reagan laat nu eenmaal geen middel onbe nut om politieke druk uit te oefenen. Vast staat in elk geval dat Nica ragua in de greep is van een neerwaartse spiraal, waar door de kans vrijwel nihil is dat Nicaragua ongeschonden 1985 haalt, het jaar waarin de wederopbouw een feit zou moeten zijn en waann vnjc verkiezingen het land in een ware democratie zouden moeten omdopen. In het internationale krachten veld is een land in opbouw als Nicaragua een onafhanke lijke koers kennelijk niet ge gund Dat is de sombere boodschap voor de Derde Wereld. Het blijft kiezen tus sen de duivel en Beëlzebub. WIM FORTUYN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9