Nieuwj aar srellen9 'N ormaaF Nieuw wapen tegen knoeierij: Honden en Kattenbesluit Bundeling platenverkoop Homofiele bejaarde voor roomse tehuizen probleem Berisping Van der Stoel voor Polen Doden bij steekpartijen en branden •^jr Suiker en weekbladen duurder Grondbank weer opengesteld Verdubbeling "POP"subsidie Polygram wil positie verstevigen ZATERDAG 2 JANUARI 1982 BINNENLAND PAGINA 1 ROOSENDAAL (GPD) - De Ka- tholieke Vereniging van Bejaar dehuizen (KVB) is bezig met een onderzoek om te komen tot een standpuntbepaling inzake de op name in de 650 aangesloten hui zen van homofiele bejaarden. Be sturen van enkele huizen hebben daarom gevraagd. Volgens het COC, de vereniging tot integratie van homofielen in onze maat schappij, komt het voor dat ho mofielen om hun geaardheid ge weigerd worden in bejaar denoorden Het onderzoek wordt verricht door mr. Noud Janssen, als beleids medewerker verbonden aan de KVB. De problemen rond het op- namebeleid van homofiele be jaarden zijn ongeveer twee jaar geleden naar buiten gebracht door leden van de COC-werk- groep „De roze rimpel". Een half jaar geleden stelden twee Staten leden van de provincie Zuid-Hol land daar vragen over. Binnen het COC leeft de gedachte om voor homofiele bejaarden een ei gen oord te stichten. Mr. Janssen vindt dat „het begin van het ein de". „Een volgende stap zou zijn een speciaal huis voor kleurlin gen of mensen met een bepaald inkomen". Het COC heeft deze week een brief doen uitgaan naar Statenleden waarin werd ge vraagd om een verruiming en aanpassing van de verschillende provinciale verordeningen inza ke het opnamebeleid. Het COC vraagt om homofiele en andere relatievormen, met name te noe men in die verordeningen. Mr. Janssen vindt dat directies en besturen van bejaardenoorden die homofiele bejaarden weige ren vanuit hun levensbeschou welijke karakter, zich boven de wet plaatsen. .Als we het geloof boven de wet gaan stellen komen we in een Iran-situatie terecht", zegt mr. Janssen. Hij stelt heel nadriakkelyk dat het recht van een eenling „net zo heilig is als de rechten van een miljoen men sen". Juridisch ligt het probleem vrij eenvoudig, volgens de jurist Het gaat erom een antwoord te formuleren dat recht doet aan fundamentele ethische benade ring van het probleem. Besturen weigeren nu bepaalde mensen omdat ze onrust vrezen in het huis. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het nieuwe jaar is op verschillende plaatsen in ons land onrustig be gonnen, met het gebruikelijke beeld van brandjes, ruzies en rel letjes. De onrust was het grootst in Den Haag, waar de Mobiele Eenheid twee maal moest uitruk ken tegen jongeren die barrica des hadden opgeworpen. Twee jonge mensen kwamen door messteken om het leven: in Den Haag werd een 20-jarige Breda- naar zonder enige aanleiding door een kennis doodgestoken. In Rotterdam werd een 17-jarig meisje met messteken om het le ven gebracht; motief en dader nog niet bekend. Bij een brand in zijn woning in Eindhoven kwam een nog onbekende man om het leven. Volgens ooggetuigen werd een fles bij hem naar bin nen gegooid, waarna een explo sie volgde. In Nijmegen kwam een 20-jarige jongeman om het leven na een val van een muurtje. Volgens de politie raakte hij na een feestje' verwikkeld „ineen vriendschap pelijk stoeipartijtje" met een an dere feestganger. Een agent van de rijkspolitie uit het Zuidhol landse Den Hoorn werd nieuw jaarsnacht door een vuurpijl ge troffen. De agent raakte gewond aan het hoornvlies. In Kampen werd een 17-jarige jongen ernstig gewond bij het zgn. kruitschie- ten; het laten ontploffen van vuurwerk in melkbussen. Bij de ongeregeldheden in Den Haag moesten vooral winkelrui ten het ontgelden. De politie ver richtte 18 arrestaties wegens plundering en diefstal. Vijf agen ten raakten bij charges tegen op geschoten jongelui gewond; ze ven politievoertuigen werden vernield. De Rotterdamse politie raakte nieuwjaarsnacht slaags met pu bliek dat massaal naar een brand kwam kijken. Volgens de politie werd er met stenen, flessen en vuurwerk gegooid. Twee agen ten raakten gewond; er werden acht arrestaties verricht. Krakers In Amsterdam kwam het in de vroege ochtend van nieuwjaars dag tot botsingen tussen politie en krakers, waarbij drie agenten lichtgewond raakten. De ongere geldheden ontstonden toen be woners van een gekraakt ge bouw de brandweer verhinder den een vreugdevuur, dat op de rijbaan was aangericht, te blus sen. De politie voerde daarop en kele felle charges uit. Een kraker werd gearresteerd. In de Bijlmer werden drie bouwketen in brandgestoken en op de Gelder sekade vielen twee gewonden bij een vechtpartij. Een bus van het Amsterdamse gemeentelijk ver voerbedrijf werd nieuwjaars nacht gestolen, en later op de dag volledig vernield teruggevon den. Over het hele land braken tijdens oud en nieuw nogal wat branden uit. In Kampen brandde vrijdag ochtend een woonhuis uit. De bewoners, een echtpaar met drie kinderen, konden zich ternau wernood redden. Twee oude woonboten die in Almelo als sex- huizen dienden, gingen vrijdag morgen eveneens in vlammen op. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Motel uitgebrand Motel en weg-restaurant Friesland in Wieringerwerf werd in de nieuwjaarsnacht volledig door brand verwoest. Volgens de poli tie is vuurwerk de oorzaak van de brand. De rijkspolitie hield gistermorgen in Vlijmen twee mannen aan die gewond raakten bij een brand. De twee worden door de politie verdacht van brandstichting in een cafetaria in Vlijmen. Overigens begonnen in Den Haag de ongeregeldheden al woens dagavond, toen een agent van de gemeentepolitie met benzine werd overgoten. Volgens een woordvoerder van de politie is het puur toeval dat de man niet in brand raakte. Een 25-jarige Hagenaar is hiervoor aangehou den op verdenking van poging tot doodslag. In Scheveningen namen gisteren enkele tientallen mensen deel aan de traditionele nieuwjaarsduik. Een heel wat onschuldiger gebruik dan de rellen, die zo langzamerhand een vast gegeven zijn geworden bij de jaarwisse ling. DEN HAAG (ANP) - Met in gang van vandaag mogen tijdschriftuitgeverijen de abonnementsprijzen, prijzen van losse nummers en de avertentietarieven met ge middeld 6,1 pet verhogen. Dit op grond van de te verwach ten stijging van kostenfacto ren als papier, verzending en loon. Bovendien is rekening - gehouden met een achter stand over 1981. Dit heeft het ministerie van economische zaken donderdag bekendge maakt. De feitelijke prijsverhogingen kunnen al naar gelang de kostenopbouw en andere specifieke factoren, per uit gever enigszins variëren. Met ingang van maandag 4 ja nuari 1982 wordt een kilopak suiker vijf cent duurder. Het centraal bureau levensmid delenhandel heeft dit don derdag meegedeeld. Een woordvoerder van het minis terie van economische zaken heeft de prijsverhoging be vestigd. Het duurder worden van de suiker is een gevolg van een door de suikerindustrie toe gepaste verhoging van de mi nimum-consumentenprijs van 2,02 gulden naar 2,07 gul den per kilo suiker. De mini mum-consumentenprijs is de prijs waarvoor de winkel de suiker inkoopt. Deze prijsverhoging is, aldus het Centraal Bureau levens middelenhandel, voorname lijk een gevolg van de verho ging van de accijns op suiker. Een gewonde ME'er wordt weggevoerd door twee collega's. Beeld uit Den Haag, waar de jaarwisseling zeer onrustig verliep. DEN HAAG (ANP) - Vanaf maandag is het weer mogelijk aanvragen voor de Grondbank in te dienen bij de Stichting Beheer Lanbouwgron- den (SBL). Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit meege deeld. De Grondbank kan worden ingeschakeld voor de financiering van de aankoop van grond bij bedrijfsovername van ouders door kinderen, bij de overname van grond van verpachters door pachters en bij bedryfs- vergroting in beheersgebieden. In deze gevallen kan een beroep op de grondbank worden gedaan als agrariërs op andere wijze niet voldoende financiële middelen kunnen verkijgen om grond aan te kopen. De regeling is voor 1982 op een aantal punten gewijzigd. sidie voor de popmuziek met in gang van 1982 verdubbeld van één tot 2 ton. De subsidiëring geldt voorlopig tot eind 1983. De bewindsman heeft dit aan de Stichting Popmuziek Nederland laten weten. Voorwaarde is dat de stichting zich zal bezighouden met het organi seren van workshops, cursussen en jamsessions, die een „voor beeld "-functie of een landelijk bereik hebben, met het selectief verlenen van studiofaciliteiten, het voeren van permanent over leg met muziekscholen, conser vatoria en media en het verbete ren van de infrastructuur door advisering bij het realiseren van regionale service-instellingen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft donderdag de Poolse am bassadeur in Den Haag ernstig onderhouden over het grote aan tal arrestaties dat in Polen is ver richt op grond van de staat van beleg. De minister heeft daarbij nogmaals de grote bezorgdheid van de Ne derlandse regering uitgesproken over de situatie in Polen sinds in Warschau een militair bewind werd geïnstalleerd. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. Volgens de woordvoerder had Van der Stoel de ambassadeur van Polen zelf op zijn ministerie ont boden. Tijdens een gesprek van drie kwartier had de bewinds man "niet getamboereerd" (ge hamerd) op het grote aantal ar restaties dat op grond van de noodtoestand in Polen is ver richt. Van der Stoel wees in het gesprek op het feit dat de militaire autori teiten in Warschau de Poolse ambtenaren en de leden van de pers voor de keus hebben ge steld hun baan kwijt te raken of het lidmaatschap van de vak bond Solidariteit op te zeggen. Hij noemde dat in strijd met offi ciële Poolse uitlatingen over het voortbestaan van een onafhanke lijke vakbond. De Poolse leider, generaal Woj- ciech Jaruzelski, heeft onlangs verklaard dat de hervormingen DEN HAAG (GPD) - Prof. Aldo van Eyck heeft een opdracht van de regering aanvaard om een ruimtelijk kader te ontwer pen voor een nationaal monu ment voor koningin Wllhelmi- rta. Hij gaat de mogelijkheden onderzoeken die het Haagse Lange Voorhout biedt om zo'n monument daar te situeren. Al bijna twintig jaar lang wordt gekeken op welke manier en waar een gedenkteken voor de overleden vorsin kan worden opgericht. in Poien zullen doorgaan. Van der Stoel hield de Poolse ambas sadeur voor dat deze verklaring vrij onwaarschijnlijk overkomt gezien de vele arrestaties van en de langdurige gevangenisstraf fen die aan leden van Solidariteit worden opgelegd. Minister Van der Stoel heeft er bij de Poolse ambassadeur voor ge pleit dat de Poolse militairé auto riteiten Wim Kok als voorzitter van het EW (Europees Verbond van Vakverenigingen) in staat stellen Polen te bezoeken. De bewindsman wees er tenslotte op dat de economische hulpver lening van Nederland aan Polen niet wordt voortgezet zolang de staat van beleg in Polen voort duurt. In Nederland leven ongeveer 2.000 000 honden en waar schijnlijk even veel katten. Veel van deze dieren komen in de handel of in een asiel te recht of worden bijvoorbeeld tijdens vakanties in een die- renpensioen opgenomen. Nu mag men volgens de W«t op de dierenbescherming hon den en katten alleen maar be drijfsmatig verhandelen of in een asiel of pension opnemen als burgemeester en wethou ders daarvoor een vergun ning hebben verleend. In het nieuwe Honden- en Kat tenbesluit dat per 1 januari van kracht is geworden, wor den voor de handel, asiels en pensions nadere regels ge steld wat betreft huisvesting, verzorging, inenting en der gelijke Dit Honden- en Kat tenbesluit werd gewijzigd omdat in de praktijk nog al eens werd en wordt geknoeid met entbe wijzen: honden worden bijvoorbeeld ver kocht met een entbewljs dat niet bij het betrokken dier behoort. De hond moet wor den getatoueerd. Aan de ta- touage wordt een identiteits bewijs gekoppeld, het „die- renpaspoort". waarin de be wijzen van enting tegen hon deziekte, katteziekte. honds dolheid (rabiès) en andere vereiste certificaten worden opgenomen. Overgangsregeling Voor bestaande, erkende han delaren, asiels en pensions geldt een overgangsperiode van enige maanden. Menen die hun dier in de komende tijd bijvoorbeeld in verband met een vakantie in een er kend pension willen onder brengen kunnen dit gerust doen zonder dierenpaspoort Dit neemt niet weg dat het verstandig is ook nu reeds een dierenpaspoort voor het dier aan te schaffen, omdat de vergunninghouders (pen sions, asiels en handelaren) komende zomer wèl aan de nieuwe verplichtingen moe ten voldoen. Het dierenpaspoort is een do cument met gegevens over het dier. Signalement, adres, entingen en dergelijke. Het dierenpaspoort heeft een nummer. By honden zal dit nummer in het oor worden getatoueerd; zo kan altyd worden vastgesteld of de ge gevens in het paspoort inder daad betrekking hebben op die bepaalde hond. Bij katten is tatouage om praktische re denen voorlopig niet ver plicht gesteld. Het tatoueren is te vergelijken met een in jectie. De meeste rashonden in Nederland zijn overigens al getatoueerd By hen hoeft dit niet opnieuw te geschie den. Wel zfcl voor deze dieren nog een paspoort moeten worden aangevraagd Wat betekent dit? Een erkende handelaar (d.w.z. een vergunninghouder) zal geen honden of katten zon der paspoort mogen kopen of verkopen. By de aanschaf van een hond of kat bij een erkende handelaar moet het dier altyd en paspoort heb ben. Hetzelfde geldt by de verkoop van een dier aan een erkende handelaar. Bij opne ming in een erkend pension of asiel: geen dieren zonder paspoort! By asiels geldt in sommige gevallen een uit zonderingsregel; deze is ech ter alleen gemaakt om zwerf dieren niet de dupe te laten worden van de maatregel, die juist genomen is ter bescher ming van de dieren. Voor honden zal het dierenpas poort onmiddellijk na de ta touage worden afgegeven door de landelijke Stichting Registratie Gezelschapsdie ren Nederland te Amster dam. Na melding by de Stichting zal de tatouage door een vakkundig mede werker binnen 7 dagen wor den aangebracht De kosten van paspoort en tatouage zul len f 15,- per hond bedragen. Is de hond al officieel als ras hond getatoueerd. dan kan het paspoort voor een bedrag van f 5,- by de Stichting wor den besteld. Zoals gezegd behoeven katten niet te worden getatoueerd. Het paspoort voor katten kan (bijvoorbeeld bij enting) by de dierenarts worden verkre gen voor f 5,-. Voor aanvraag van tatouage en paspoort kan men zich vanaf 1 januari 1982 wenden tot de Stichting Re gistratie Gezelschapsdieren Nederland, postbus 5109, 1007 AC Amsterdam, tele foon: 020-717807. LOOSDRECHT (ANP) Platenproducent Jaap Eggermont (rechts) kreeg op de valreep van 1981 de Conamus Exportprijs overhandigd door de zangeres Jemey Kaagman, vorig jaar winnares. Eggermont scoorde met de single "Stars on 45", waarvan er ongeveer vijf miljoen werden verkocht in het buitenland. BAARN (ANP) - Polygram Nederland gaat de verkoopactiviteiten van Phonogram en Po- lydor onderbrengen in een nieuwe onderne ming, Polygram Records BV. De krachtenbundeling heeft ten doel de Ne derlandse muziekmarkt intensiever te kun nen bewerken en de positie an Polygram daarbij te versterken. De reorganisatie zal in de eerste maanden van 1982 worden voltrok ken. Een teruggang van het personeelsbe stand zal zoveel mogelijk worden opgevan gen door overplaatsing van medewerkers naar andere Polygram-vestigingen. De bon den zijn op de hoogte gesteld. De ondernemingsraden van Phonogram en Polydor hebben zich met de hoofdlijnen van de reorganisatie akkoord verklaard. Poly gram is een gezamenlyke dochter van Phi lips en Siemens. De samenvoeging van de commerciële dien sten van Phonogram en Polydor en het op nemen van aparte eenheden als Import Mu sic Service en Polystar in Polygram Records zal volgens Polygram ten goede komen aan zowel de efficiency als de effectiviteit van de werkzaamheden op de Nederlandse markt. De heren drs. W. Barents en N van Biemen blyven directeuren van respectively k Pho nogram en Polydor. Het is de bedoeling de heer J. Hoitingh tot di recteur van Polygram Records te benoemen Ook zal de heer A van den Brink, die al hoofd is van PRO Nederland (de overkoepe lende organisatie die ook dc fabricage- en distributiecentra van Polygram Record Ser vices onder haar vleugels heeft) op te nemen in de directie van alle drie genoemde maat- schappyen, alsmede in die van Polygram Record Service.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7