'We zitten beetje met God verlegen' Zending lij dt onder economische teruggang Roepingen tot religieus leven in de crisis ZATERDAG 2 JANUARI Al is de toestand in de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland op het ogenblik niet gunstig voor religieuze roepingen - moedeloosheid en onverschilligheid nemen toe toch zijn er bij de jonge generatie aanzetten te bespeuren die kunnen leiden tot 'reli gieus leven'. Er is veel meer gezonde godsdienstigheid onder jongeren dan in het algemeen wordt gedacht, zegt de werkgroep 'religieuze vraagstukken' van de Konferentie Nederlandse Religieuzen in een beleidsnota over 'roepingen in deze tijd'. Jongeren hebben wel dege lijk oog voor de waarden die religieuzen trachten te beleven, zoals trouw, volharding, eensgezindheid, gastvrijheid, nederigheid. De nota stelt de werkelijkheid echter niet mooier voor dan ze is: de statistieken van orden en congregaties geven geen enkele aanleiding tot juichen. Er is een groot gebrek aan kennis van het religieuze leven. En de traditionele religieuze taal sluit nauwelijks meer aan bij de menselijke beleving van nu. De orden en congregaties in ons land houden zich regelmatig be zig met dit 'roepingenvraagstuk Daarom vroeg de Konferentie Nederlandse Religieuzen haar werkgroep 'religieuze vraagstuk ken', hierover een nota te schrij ven. Die is nu uitgekomen Het geschrift is in de eerste plaats bestemd voor de besturen van de orden en congregaties. Mis schien vinden die er bruikbare ideeën in voor hun beleid en wer ving. Maar het moet ook verder komen. De samenstellers heb ben, als zij aandacht vragen voor de roeping tot religieus leven, ook 'het grotere geheel van de kerk' op het oog. "Het Tweede Vaticaans Concilie", zo schrijven zy, "erkent de persoonlijke en sociale roeping van de mens, de eigen roeping van de leken, de gehuwden, de priesters, de reli gieuzen en de r Op proef Het 'roepingenbesef heeft de wind behoorlijk tegen. Daarvoor zijn verschillende oorzaken te noe- Om te beginnen heeft de kerk van alle kanten te maken met nieuwe sociale, economische, culturele en godsdienstige ontwikkelin gen, waardoor traditionele waar den en levenswijzen steeds weer ter discussie worden gesteld. Die veranderingen hebben ook hun weerslag op de manier van gelo ven. Geloven is niet vanzelfspre kend meer Het wordt steeds weer op de proef gesteld. Voor de roepingen heeft dat on miskenbaar gevolgen. De cijfers in deze beleidsnota tonen aan, dat zich. naar verhouding, maar weinig belangstellenden aanmel den. Slechts 92 van de 220 orden en congregaties in Nederland boekten in de periode 1970-1979 nieuwe leden. De monniken nog het meest. De zusters het minst. In totaal meldden zich in die pe riode 383 mensen aan. Van hen zijn er 239 gebleven. Uitvoerig gaat de nota in op de krachten achter de huidige 'roe pingencrisis'. Daar is allereerst de 'dominerende rol van het verstand'. Dat maakt mensen mondiger en zelfstandi ger, maar tegelijk minder gevoe lig voor wat boven het verstand uitgaat. Het gevolg daarvan is, dat veel jon geren op zoek zijn naar overtui gingen die hen niét zijn aange praat. maar die berusten op per soonlijk doorleefde ervaringen. Zo'n ontwikkeling, die het 'ver standelijke' weer betrekkelijk maakt, is op zichzelf toe te jui chen, maar als alleen het 'per soonlijk beleefde' waar is. blijft er dan nog wel ruimte over voor waarden als bijbel, traditie en geloofsinzicht van anderen? Een andere voorname oorzaak van de crisis is de secularisatie: het levensgevoel waarin voor een handelen van God naast en door ons handelen héén geen plaats meer is. Alles op deze wereld wordt naar de menselijke verant woordelijkheid toegetrokken. "We zitten een beetje met God verlegen", zegt de roepingen-no ta daarover. "Hij is geen ingrijp- God meer De westerse mens is een doe-mens. En dat kan leiden tot een activisme waarbij het contact met 'de bron' verloren gaat". In de verdrukking Ook de welvaart moet als oorzaak worden genoemd. Ofschoon 'welvaart' niet hoeft te beteke nen, dat men zich daaraan vast hecht, menen de schrijvers toch, dat materiële welvaart de inner lijke onthechting aan goederen en bezit heeft bemoeilijkt. Aan dacht en gevoel voor geestelijke waarden komen daardoor in de verdrukking Een ander punt is de veranderde kijk op de sexualiteit en dienten gevolge op 'religieuze maagde lijkheid'. Voor menigeen is 'on gehuwd blijven omwille van het Rijk van God' niet meer 'uit de aard der zaak' béter dan gehuwd zijn. "Als men nü voor het reli gieuzen die almaar op zoek zijn naar hun eigen identiteit spre ken jonge rno"*o-n fiMHtiin nnr, weinig gieuze celibaat kiest, dan kiest men nadrukkelijk en positief voor een radikale verbondenheid met God en zijn Rijk onder de mensen". Jongeren zijn huiverig geworden voor definitieve keuzen. Zij stel len die het liefst zo lang mogelijk uit. Er zijn immers zoveel alter natieven. Wat vandaag nog hele maal 'in' is, kan morgen alweer zijn achterhaald. Dan is ook het maatschappelijke belang van veel orden en congre gaties veel minder geworden. De samenleving heeft de leniging van maatschappelijke noden voor een groot deel overgeno men. Als men zich tegenwoordig bij een religieuze gemeenschap aansluit, is dat uit een ónder dan een puur sociaal motief. Oorzaken van de crisis vindt de no ta niet minder op eigen erf De geijkte 'religieuze taal' werd al genoemd. Die drukt niet meer uit, wat mensen bedoelen en zelf on dervinden. Het beeld van het 'instituut kerk' is de laatste vijftien jaar verslech terd. De verdeeldheid en ver scherping van tegenstellingen zijn daaraan niet vreemd. Ook zijn de religieuzen zélf gewikkeld in een proces van herbezinning op eigen leven en werken. Dat brengt onzekerheid mee. Reli- Nog conservatief gekleed - andere orden dragen kortere kleding of hebben zelfs het nonnenhabijt afgeschaft - houdt deze zuster zich aan de opdracht: "Geen klooster, maar het huis van de zieken; geen sluier, maar beschikbaar in bescheidenheid'. CUit 'Grote Godsdiensten', National Geographic Society/De Haan). Aan werving doen de orden en congregaties in het algemeen weinig. Men ziet er niet veel heil in En de manier waarop dat zou moeten gebeuren is allerminst duidelijk. Gevolg is een groot verschil in leeftijd tussen de laatstgekomenen en nieuwe kan didaten. Verscheidene congrega ties weten met nieuwelingen nauwelijks raad. Dan is de ver grijzing al zover gevorderd, dat een passende opvang voor jonge mensen ontbreekt, óls die zich al aandienen. Ruimte en aandacht Maar, zoals gezegd, er is bij dit alles ook iets van een kentering te merken. Er zijn jongeren die geen genoegen nemen met de oppervlakkige bevrediging die de consumptiemaatschappij biedt. Om het gevoel voor roepingen aan te wakkeren, zal er in de plaatse lijke geloofsgemeenschappen voldoende ruimte en aandacht voor jongeren moeten zijn, zo noemt de beleidsnota als eerste voorwaarde. En daarvoor zijn er nogal wat mogelijkheden, zoals: goed godsdienstonderwijs, cur sussen voor volwassenen, cate chese en gezinscatechese, activi teiten die de jeugd aanspreken en kunnen motiveren (voettoch ten van 'Pax Christi' bijvoor beeld), jeugd- en jongerenkoren, actie- en gespreksgroepen, bij bel- en bezinningskringen. Ook aandacht voor de internationale oecumenische Taizé-beweging, waar veel jongeren inspiratie vandaan halen. En aan het adres van de religieuze gemeenschappen zelf: jongeren betrekken bij activiteiten die een orde of congregatie ontplooit (in liturgie, bezinning, jeugdzorg, zieken- en bejaardenzorg, sociaal werk), religieuzen uit ontwikke lingslanden in contact brengen met Nederlandse jongeren, be langstellenden een poosje laten deelnemen aan het leven van een religieuze gemeenschap, kleine kernen vormen rond een reli gieuze gemeenschap, waarin jon geren en ouderen omgaan met de Schrift en ervaringen uitwisse len ('leerhuis' of 'huis van ge bed'). Ook kunnen abdijdagen en roepingenweekends hun nut hebben Van belang is. dat niet alleen zake lijke informatie over het religieu ze leven wordt gegeven, maar dat religieuzen zelf vertellen, hoe zij - met de nodige ups en downs het gemeenschapsleven met zijn geloften ervaren. Dat moeten dan wel bezielde mensen zijn. Anders dragen ze alleen maar mooie theorieën over Wat de geloften van armoede, maagdelijkheid en gehoorzaam heid betreft, zegt de beleidsnota, dat die in hun concrete vorm niet voor alle eeuwen vastliggen. "Ie dere tijd, iedere religieuze ge meenschap en zelfs iedere reli gieus afzonderlijk moet op crea tieve manier met deze geloften kunnen omgaan" Creatieve trouw De zusters Clara Braun, Imelda Brenninkmeijer en de broeders Leo Brouwers, Ton Lahnstein, Nico Meijer en Silvester van de Ven, die deze nota maakten, be schouwen de roeping tot reli gieus leven als een zaak van heel de geloofsgemeenschap. Zij leggen dan ook het accent op ge zonde plaatselijke geloofsge meenschappen en op vitale reli gieuze kernen. Tegelijk moet er een scherp oog zijn voor wat er in kerk en samenleving gaande is. De vraag aan welke vormen van religieus leven onze eigen tijd be hoefte heeft, mag zeker niet on beantwoord blijven. "Zonder creatieve trouw wordt de oor spronkelijke inspiratie een dode letter". S. J DE GROOT OEGSTGEEST-LEUSDEN Wordt de zending een sluitpost voor de kerken? De Gereformeerde Kerken be steedden in 1974 nog bijna 8 pro cent van hun totale inkomen aan de zending overzee. Nu is dat 6,7 procent. De Hervormde Kerk ging terug van 10 naar 8 procent. In 1973 stonden 68 men sen overzee op de salarislijst van de gereformeerde zending. Nu zijn dat er 49. De hervorm den geven eenzelfde beeld te zien. De hervormde zendingsbe groting voor 1982 sluit met een tekort van f780.000, de gerefor meerde begroting met een te kort van f 1,2 miljoen. Het gemeenschappelijke zendings blad VANDAAR van deze week geeft op deze ontwikkeling com mentaar. Natuurlijk is het een bewijs van geestelijke groei, als de kerk overzee taken kan overnemen die tot nu toe door buitenlandse helpers werden uitgevoerd. Maar een feit is, dat het totale aantal hulpaanvragen van overzee niet vermindert. Zending blijft dus nodig. Als bij ons het aandeel van de zen ding in de totale kerkelijke be groting blijft dalen, wil dat wel zeggen, dat we minder hulp aan de kerken overzee geven en meer geld aan onszelf besteden. De kerken overzee hebben in dat ge val het meest te lijden onder on ze economische teruggang. "An ders gezegd: wij zijn bezig, onze financiële problemen af te wen telen op hun zwakke schouders. Daar zouden niet alleen de pen ningmeesters van de zending rimpels van moeten krijgen". Schrijft Jan van Capelleveen in VANDAAR. Dure dollar Daar komt dan de schommelende dollarkoers nog bij. We sturen weliswaar geen zendingswerkers naar Noord-Amerika, maar wel naar landen wier munteenheid aan de dollar is gebonden. Een durè dollar betekent automa tisch een dure roepia (Indone sië). Als je aan het begin van het jaar een begroting maakt waarbij je f5.498.160 uittrekt voor Indo nesië, en de dollar loopt 40 pro cent op, dan kost datzelfde werk aan het eind van het jaar f7.697.424. Uiteraard loopt het zó'n vaart niet en gaat die stijging geleidelijk. Gelukkig voor de zending is de dollar na september weer gaan dalen. Maar de tekorten over 1981 zijn toch een flink stuk ho ger dan in december 1980 kon worden verwacht. Begrijpelijk leggen de kerken ook aan de zending beperkingen op. Een nieuwe begroting mag maar met een bepaald percentage stij gen. De zending heeft echter wel verplichtingen aangegaan waar ze voorjaren aan vast zit. Om het werk vol te houden, zou de zen dingsbegroting veel meer moe ten stijgen dan is toegestaan. Spaarpotje Toch kapt de zending er niet mee. Ze heeft nog steeds een spaar potje achter de hand. Ook als er een financiële catastrofe zou ko men zou het salaris van de zen dingswerkers voor een redelijke termijn gegarandeerd moeten zijn. Maar als men de komende jaren zo diep in die spaarpot moet blijven tasten, zal die gauw leeg zijn. Dan zal de zending werkers moeten terugroepen en wordt de zending pas echt een sluitpost op de kerkelijke begro tingen. Penningmeester P. A. Vonk van de gereformeerde en mr. H. J. Pen ning van de hervormde zending hopen niet, dat het nog eens zo ver zal komen. Het zou hen goed doen, als zij de komende maan den een duidelijk teken kregen dat de kerken nog steeds hun op dracht verstaan. LEIDEN Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Mey, 11.45 oecum dienst: Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. Koele- wijn, Woubrugge; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Mete ring, Voorschoten; Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor Landsman, 11.15 pastoor Landsman en ds. v. Leeuwen; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrydingsk.(Montgomerystr) 9 dr Jongeneel, 10.30 dr. Rietveld. Den Haag, 5 ds. Veenstra; Vredesk.(Burggravenl10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof Endegeest 9.30 ds Fnederlch. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Koolstra; Petrak (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra, Oude Vest 10 ds. Hemmes, 5 ds. Kool- Maranathak (L. Morsw.) zie herv. gem Bevrydingsk.(Montgomerystr) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. Mid delkoop Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 ds Hoogendoorn, Wormerveer. 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned (Bethl.kerk Drillstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl Kerkgr 10.15 ds. v. Everdingen Remonstr.-Doopsgez. Gem (Lok- horstk 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. doop. Evang. Christengem. (Middelstegr 3) 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v. Diggelen Evangeliecentrum Zylsingcl 2: zo. 10 en di 8 hr. Zijlstra, vr 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 ds. v. Twil- lert. Zevendedagadventisten (Lokhorstk); elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik- Chnstian Science (Steensch. 6): 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Vry-Kath K. (Vreewijkstr 19): 10.30 Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45. Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11. Rynduk Leiden-V.schoten) zat 7. zo 9 30 en 11 30. Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Boshuizerkade zat. 7. zo. 10; Lammenschans weg zat. 7. zo. 9.10.30 en 12. Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10 45 en 12 15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN Herv. Gem 10 hr. Stam. Nieuwkoop, 7 ds. Hanemaayer. Geref. K 10 en 6.30 ds. Modderaar, ha. Chr. Geref. K 9.30 en 6.30 ds. Schoon- derwoerd, Soest. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Leeuw, Maarn. 5 ds. Samsom, Rotterdam; Kruiskerk 10 ds. Van Hoegee; Opst.kerk 10 dr. Zwa nenburg. Ede. 5 ds. Mulder, jeugd dienst. Naby 10 jeugdkapel, G Herder kerk 10.30 ds Moll, 6 30 ds. Oosthoek; De Bron 9 en 10.30 ds. Oosthoek, 6.30 dr. v. Vliet; Ashram (Marsdiep) 9 ds Moll; Driehoorne 7 nam ds. Verheul. Al- banianae (Diamantstr.) 10 ds. Verheul; wykgem. Oudshoornsekerk 10 nieuw jaarsbijeenkomst in 'De Wielewaal', Kwartelstraat. Sionsk. (Planetensingel) 9.30 ds. Langerak, Lopikerkapel, 6.30 ds. Koudstaal, Baarn Raad van Kerken: 8 nam. oecum. vie ring in remonstr. kerk Van Manders- - loostr 46, ds. Verheul. ^•Geref K Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Femhout, ha. Salv.kerk 10 ds. Fern- hout, 6.30 ds Vree, ha. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. K (school Willemstr.): 10.45 ds. Brink, 4.30 br. Kleingeld. Chr Geref K 9.30 en 4.30 ds. v.d. Mey Zaamslag Oud-Geref Gem. (HooRstr. 240): 9.30 en Bapt.gem. (Molenwerfstr 1): 10 evang. Lourens, 6.30 ds. Koekkoek Bapt.gem Noord (school Kalkovenw 62) 10 hr Vork. Volle-evang.gem (techn. school Bos- parkweg 4): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem (school De Wegwijzer. Ba- tenstein 16): 10 hr. Jansen. Leger des H. (Corn, de Vlammgstr 10 en 6.30 Rk Kerk: Bomfaciusk. zat. 7, zo. 9.45. Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 kand. Hoek. Asperen, 6 ds. Den Dikken, Olde- broek. Geref. Gem. 9.30 en 6. BODEGRAVEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Roelofsen, Zeist. Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Pos- thouwer, Eemnes; Bethl.kerk 10 ds. De Vreugd. 6.30 ds. Kielder, Zevenhoven Geref K. 10 ds. Bakker. Amstelveen. 6.30 ds. v.d. Berg Geref. K. Vryg 9.30 en 4.30 stud. And- BOSKOOP: Herv Gem Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 ds. Moll, Alphen, jeugddienst. De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff Geref. K. 9.30 en 5 ds. Omta Chr Geref K 9 30 ds. v Langevelde. 5 ds. v. Dam. Woerden. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) e en 11. HAZERSWOUDE Herv Gem. 9.30 ds De Graaf. 6.30 ds. Harteveld. R.dam Geref K 10 ds. Kersten. Katwijk. 5 ds. v 't Hoff, Boskoop Rk Kerk dorp zat 7. zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM Herv Gem 10.15 ds Wal. 5 ds. Krispijn. Geref. K.: zie herv gem Rk Kerk Mart zat. 7, zo 8.30, 10 en 11.30; Jozeflt. zat 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE Herv. Gem. 10 ds. v.d Hoek. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad. Ontm.kerk 10 ds. Gebraad. 6 ds. Aar- Geref K 10 ds. Koster. 5 ds. Vrolijk. Marinevliegkamp: 10 30 ds V. Melle Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. gen; O. Kerk 10 ds Driebergen, 6 ds. Visser. Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pnièlk 9.30 ds Visser. 6 ds. Vink. Gr. v Pr.school 10 ds. Vink, Overduin 2.15 ds. Baas. Geref K Vr kerk 10 ds. v.d. Horst. 5 ds. Ravensbergen; Triumfatork. 10 ds. Ravensbergen, 5 ds. v.d. Horst Geref. K. Vrijg.: 10.15 ds Heida, 3.30 ds De Putter 9 30 Ned. Geref K. 8.45 en 7 ds. Waagmees- Chr Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 4 stud, v. Dijk. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45 KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Hen. Gem. 10 dr. v. Vliet, Alphen, 7 ds. Has- sefras, Maasdijk, gez. dienst Geref. K. 10 ds. Gesink, Noordwyk, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP Herv. Gem en Geref K. Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Westera- Franke. Elis.ziekenhuis 9 30 hoogmis, rector Vijftigschild, 10 45 ds. Brommet. Bapt gem. (wykgeb.Zijlkw.)' 10 br. De Vries. Rk Kerk zat 7. zo. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kiel der. Geref K. 9.30 ds. v. Houten, Aalsmeer, 7 hr. Schoenmaker Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15 LISSE: Herv Gem. Dorpskerk 10 hr Hoffenaar, Voorhout. Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder Geref K. 10 en 7 ds. Boswyk. Geref. K Vryg.: 10.30 ds. Kamphuis. 4.30 leesdienst. Ned. Geref K (Salvatori): 9 ds Schuur man, 5 leesdienst. Chr. Geref K 10 en 4 30 ds v. Dijken Geref Gem 10 en 4 ds. Hakkenberg Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7. zo. 9 en 11.30; Manakerk zat 7. zo. 8.30, 10 en 11.45. Engelbew. zat. 7. zo. 8, 9.30, 11 en 5 45 Bons, 7 ds. Heemskerk, ha. Geref. K.: 10.30 ds. Heemskerk, ha. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. Kamphuis, 5 ds. Heida. Ned. Geref K. (Gem.centrum): 8.45 br. Kabboord, 4 br. Goudzwaard. Van Wijckerslooth: 4 ds. Visch, ha. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk. WUl.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. NIEUWKOOP. Herv Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, Scheveningen, 6.30 hr. Stam, jeugddienst. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst. 2.15 ds. v.d. Mey. Zaamslag. Rk Kerk: zat. 7. zo 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv Gem. 9.30 hr Goedhart. 6.30 ds. Heykoop. IJmuiden. Geref K 9.30 ds. Wijngaarden. N.-Ven nep, 7 ds. Verspuy, Diemen. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP Chr. Geref. K 9.30 ds. Quant. Haarlem, 3 ds. Jonkman, Rk Kerk zat. 7. zo 9 en 10.30 NOORDWIJK Herv Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 prof. Graaf land. Gouda, 7 ds Elgersma; Hoofdstr (Zee) 10 ds. Keunmg, Buurt kerk 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Schuurman, Zalk. Geref. K Hoofdstr (Zee) 10 ds. Elgers- Vinkenl. (Binnen) 9.30 hr. Scheps. Heer len; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Zie ook herv gem Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, Binnen zat 7. zo 8. 10 en 11 30 NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 Rk Kerk: Victork zat. 7. zo. 10.30; Jozefk. zat. 7, zo. 10. OEGSTGEEST Herv Gem Groene of Will.kerk 11 ds. Sterringa; Pauluskerk 9.30 prof dr Jansen 7, zo. 9 30 en 11.30. Gravendeel; Bethelkerk 9.30 dr. v.d. Bank, Ede. Geref. K.: Petrak. 9.30 ds. Snel. 5 ds. Baaijen; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. Van Oeveren. 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr Van Oe- Geref K. Vryg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. K.: 9.30 en 4 ds. De Graaf, 's Gravenzande. Evang. Christengem (aula mavo): 10 ds SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 hr Hoffenaar. Voorhout. Geref K.: 10 ds. Ferwerda, 5 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering Chr. Geref. K 10 ds. Den Hertog. Lei den. 5 ds Hoogendoorn, Wormerveer Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 Geref. K. 10 hr Doddema. 6.30 hr Wolf Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG Herv Gem. 10 kand Verbeek. Katwijk, 6.30 kand. v Harten. Noorden. Geref. K 9.30 ds. Bouma, Noordwyk. 6.30 ds Ravensbergen. Geref. K. Vryg.: 9.30 leesd., 5 ds. De Put- Mannevliegkamp 10.30 ds. v. Melle Rk Kerk: zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. De Ru, Den Haag, 5 ds. v. Leusden, Leidschendam; De Ontmoeting, Noordhofland: 10 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Geref. K.: 10 ds. De Zeeuw. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk: Laur.kerk zat 7, zo. 10 en 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN Herv.Gem. Brug- k.9.30 ds. Heuvelman, Hoogblokland, 5 ds. Verboom; Hoeksteen 9.30 ds. Plomp, Barendrecht, 6.30 ds. Voets, Kootwijkerbroek; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Noor- degraaf, Ede; Imm.kerk 10 hr. Yska, Den Haag, 5 ds. Quartel, Gouda. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 v.d. Berg, Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg Rk Kerk: Victork zo. 10; Ontm.kerk zo. 8.30 en 11.45 Rk Kerk: zat 7. zo. 8.30, 10 en 11.30 WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds v. Veen, 4.30 ds. v. Trigt, Aalst, 7 ds v. Waasbergen. Kievietk. 10 ds v. Bruggen. Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, Dorpscentrum 9.30 ds. Maasland, Wad- dinxveen. Geref. K Zijllaan 10 hr Brouwer, Kat wijk, 5 ds. Visscher, Geldermalsen; Zuid 10 ds. v. Loenen, Leiderdorp. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10 30 ds Zwartendijk. Den Haag. 10. ZEVENHOVEN Herv Gem. 9.30 ds. Hanemaayer, Alphen. Geref. K.: 9.30 hr. v. Duin, Noordwyk, 7 kand. Tazelaar, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv Gem 10 ds Wolthaus Rk Kerk St Jan zo 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10, H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30 ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds Boer, Katwijk. 6.30 dr Haitsma, Bos koop

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4