LEIDSCH DAGBLAD Kernwapengesprek gaat door Iran wijst bemiddeling door Syrië van de hand CÜDHet Motorhuis Zware verliezen leger El Salvador Reagan belooft in nieuwjaarsboodschap: GELUKKIG NIEUWIAAR Leiden* Katwijk* Voorschoten Jongen (19) ontkent fatale messteek Miljoenen t v-kijkers missen nèt naaktscène ZATERDAG 2 JANUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36667 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A.A M Schuurmans Ad) -hooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het nieuwe eten Is het ziekenhuis nog menselijk? De betoverende discretie van Club Mercedes Mr. Abspoel en de uitpuilende bajes KLM: geen vluchten op Athene en Lissabon SCHIPHOL (ANP) - Als gevolg van stakingen van lokaal perso neel in dienst van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in Griekenland en Portugal, zal de KLM de komende dagen geen enkele bestemming in beide lan den kunnen aandoen. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gistermiddag meegedeeld. In Griekenland wordt gestaakt van 3 tot en met 5 januari, in Portugal op 4 en 5 januari. In beide evallen gaat het volgens de KLM-woord- voerder om een loondispuut tus sen het personeel in dienst van de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen en de rijksoverheden. De KLM heeft haar Griekse en Portugese vestigingen bijna vol ledig bemand met lokaal perso neel. Enkele dagen geleden heeft het personeel van de KLM in Portu gal 24 uur gestaakt in verband met looneisen. De Portugese re gering staat, evenals de Griekse regering, slechts een beperkte loonsverhoging toe. De KLM had in de periode van de stakin gen op geen van beide landen chartervluchten. Wel heeft de KLM gisteren de lijn- vlucht naar Accra geannuleerd. Dit in verband met de op oude jaarsdag uitgevoerde staatsgreep in Ghana. DAMASCUS (Reuter) - De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Vilayati, heeft gisteren op een persconferentie in Da mascus verklaard dat bij het overleg dat hij de afgelopen da gen met de Syrische leiders voer de niet is gesproken over een eventuele bemiddeling door Sy rië in het conflict tussen Iran en Irak. De minister zei dat zijn land de oor log met Irak zal voortzetten tot Iran een totale overwinning heeft behaald. De verklaring van de Iraanse be windsman haalt een streep door de van Syrische en andere Arabi sche zijden geuite verwachting dat de Iraanse delegatie in Da mascus zou willen praten over een bemiddelingspoging van Arabische landen. Dit met de be doeling een einde te maken aan de oorlog met Irak. Het initiatief voor een dergelijke poging zou zijn uitgegaan van Koeweit. De Iraanse minister betuigde in zijn verklaring de "volledige steun" van Iran aan Syrië in de zaak van de inlijving van de Go- lan-hoogvlakte door Israël. In verscnmenae strexen van Iran zyn in totaal 34 tegenstanders van de Islamitische republiek ter De 'veldslag' dood veroordeeld en vervolgens terechtgesteld. Allen waren lid van Koerdische bewegingen voor autonomie. De terechtge stelde tegenstanders van het cle- ricale regime waren beschuldigd van terrorisme, moord en het in richten van schuilplaatsen. LEIDEN - Leiden belee moerigste jaarwisseling sinds ja ren. Op tal van plaatsen moest de Leidse politie assistentie verle nen bij uit de hand gelopen kerstboombrandjes. In de Marnixstraat (Leiden Noord) kwam het daarbij tot een harde confrontatie tussen politie en een groep van ongeveer zestig jongeren, die door het gooien van stenen de brandweer belet ten een fikse brand te blussen. Behalve kerstbomen hadden de jongeren ook een sloopauto in brand gestoken (zie foto) Leiden Noord le verde drie beschadigde politie voertuigen en drie arrestanten kantoorinrichting Miezerig Veel bewolking, en en toe regen. Mati ge zuidelijke wind aanvankelijk wind kracht 3, later toenemend in kracht windkracht 5. Temperatuur 8 graden. Verwachting morgen tot wocnsdag: zwaar bewolkt, af en toe regen, maxi mumtemperatuur tot 8 graden. 3 januari Zon op: 8.48, onder 16.41 uur. Maan op: 12.51, onder 0.28 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.22 en 20.56 uur, laagwater om 4.08 en 16.37 uur. Zon op: 8.48, onder 16.42 u 13.13, onder 1.45 uur. Hoogwater In Katwijk otr uur, laagwater om 5.12 en Het Motorhuis wenst Leiden en omstreken Ook in 1982 gaan wij door met aanbiedingen. KIJK MAAR: Kad»H Nieuw! Opol Kadett 1000 cc 1982 Dtv. andere Kadett aanbiedingen met korting. Aacona Nog 9 Ascona's van het «lil* /iflC model 1981. Nieuw! «"af I I 0.409,* Ascona type 1982 nu bij ons uit voorraad teveroaar. rijklaar lakt. Mw Rakord Nieuw! Rekord CQrsa 4-drs. 2000S. Inkl. vele accessoires Katalogus prijs GM f 28.100,-. Coraa f 14.995,- rijklaar Ml. Mw 123.865,- rijklaar Ml. Mw Coraa Caravan 5-drs. 2000 S Katalogus prijs GM I 28.386,-. Coraa Caravan 5-dra. 2300 Diesel Katalogus prijs GM 131.915,-. Inruil van ieder merk auto mogelijk. Levering en betaling in overleg. Dit Is een werkelijk unieke kans om nü goedkoop aan een nieuwe Motor huis Opel te komen. f 27.265,- rtHdMr Ml. Mw f 23.875,- rtjkli* Ml. Mw (27.520,- rijklaar Mi. Mw ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteravond, verdacht van doodslag op een ze ventienjarig meisje, de negen tienjarige J.E.R. van D. uit Rot terdam aangehouden. Hij ont kent. Het slachtoffer is gister morgen even na drie uur op de Oostzeedijk neegestoken. Dit ge beurde niet ver van haar ouder lijke woning die ze even daar voor had verlaten. De politie is nog op zoek naar het moordwa pen. Een agent van de rijkspolitie is op nieuwjaarsnacht in het Zuidhol- landse Den Hoorn getroffen door een vuurpijl, die in zijn oor tot ontploffing kwam. Zijn hoorn vlies is ernstig beschadigd. De agent was rond half drie rom mel van de straat aan het verwij deren, toen een tiental jongelui vuurpijlen in zijn richting gooi den. Eén daarvan trof hem in het oor. Er is niemand aangehouden. (Zie ook pagina 7). m-en verkoop taxatm van oude en_ant leke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden WASHINGTON/WARSCHAU (AFP/AP/Reuter) - Presi dent Reagan heeft in een voor het buitenland bestemde nieuwjaarsboodschap verklaard dat de Verenigde Staten de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de Euro raketten in de komende maanden zullen voortzetten. In zijn toespraak via de 'Stem van Amerika' zei Reagan te bidden voor hen 'die in vrijheid willen leven', waarbij hij Polen en Af ghanistan met name noemde. De president veroordeelde zowel het fascisme als het communis me. "Het fascisme is vernieti gend; het communisme heeft oorlogsmachines geproduceerd, maar is niet in staat zijn volk te voeden". De president voegde daar echter aan toe dat "het Poolse volk niet hoeft te rekenen op hulp van de VS in geval van een opstand". Hfj legde er de nadruk op niets te willen doen dat zou kunnen lei den tot een herhaling van de bloedige gebeurtenissen in 1956 in Hongarije. "Men heeft altijd vermoed dat geruchten over eventuele Westerse hulp de Hon garen er jaren geleden toe heeft verleid om Russische tanks met weinig meer dan stokken en ste nen te lijf te gaan. Wij wensen geen herhaling van die gebeurte nissen". Volgens minister Alexander Haig van buitenlandse zaken overwe gen de VS om Polen schending van mensenrechten op grote schaal ten laste te leggen. Dat zou moeten gebeuren in een bij zondere vergadering van de Eu ropese veiligheidsconferentie, i 35 landen deelnemen. Het Russische antwoord op het be toog van Haig verscheen gisteren in de Prawda. In een commen taar verweet George Arbatov, di recteur van het instituut voor de Verenigde Staten en Canada in de Sowjet-Unie, dat "het de Amerikanen niet past om te mo raliseren over de gebeurtennis- sen in Polen, omdat de VS over de hele wereld militaire regimes hebben gesteund. In vele andere gevallen heeft de Amerikaanse regering niet tegen de staat van beleg geprotesteerd, maar die in tegendeel toegejuicht", aldus Ar batov. (Van onze correspondent) WENEN - Miljoenen televisie kijkers in een groot aantal landen hebben op nieuw jaarsdag, tijdens de recht streekse uitzending van het traditionele nieuwjaarscon cert vanuit Wenen, op het nippertje een naaktscène ge mist. Twee mannen sprongen op een gegeven moment op het po dium bij dirigent Lauren Ma zel. kleedden zich uit tot op een zwart strikje rond hun hals na en ontvouwden een spandoek met de tekst "Men senrechten voor homosexue- len". Ondanks dat het concert live werd uitgezonden reikte het protest niet verder dan de aanwezigen in het gebouw van de Weense Musikverein, omdat zij hun actie uitvoer den op een moment dat een balletscène werd vertoond die al in de loop van de zomer was opgenomen. Voordat de camera's weer op de concertzaal werden ge richt, werden de naakte de monstranten haastig afge voerd door blozende zaal wachters. Zbigniew Bujak, de ondergedoken voorzitter van Solidariteit in Warschau, heeft in een handge schreven pamflet dat in de Pool se hoofdstad is verspreid een be roep gedaan op het geweten van politie agenten en soldaten. De 27-jarige Bujak, eerder genoemd als mogelijke opvolger van Lech Walesa, nep de soldaten op or ders van hun superieuren te ne geren. De Poolse vice-premier Mieczys- law Rakowski, die begin deze week een bezoek bracht aan de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher, zei don derdag nog niet te weten wan neer de staat van beleg zal wor den opgeheven. Hij zei verder de economische sancties die door de VS zijn afgekondigd tegen de Sowjet-Unie indruisen tegen de belangen van Polen. Rakowski verklaarde dit na besprekingen met de voorzitter vann de West duitse vereniging van Kamers van Koophandel, Otto Wolf von Amerongen. Deze had tevoren al de Amerikaanse stappen afgewe zen als politiek en economisch onjuist. Ook de regering in Bonn is niet ge lukkig met de sancties van de VS tegen de Sowjet-Unie. Nederlander somberste Europeaan AMSTERDAM (ANP) - Neder landers zijn in Europa zo on geveer de sombersten, wat betreft de vooruitzichten in het nieuwe jaar. De Grieken blijken het positiefst in de toekomst te blikken. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO en vergelijkbare in stituten in andere Europese landen. Wat de werkloosheid betreft gelooft 86 procent van de Ne derlanders dat die volgend jaar zal toenemen, verreweg het grootste percentage. De Grieken blijken het positiefst hierover te denken: 15 pro cent van hen gelooft in een toeneming en 47 procent van de Grieken meent dat die werkloosheid gaat dalen in 1982 Daarmee steken zij ver uit boven bijvoorbeeld Ne derlanders en Belgen, van wie slechts drie procent ge looft dat de werkloosheid zal afnemen. In dit geval blijken buiten Europa de Japanners nog negatiever tc denken. Niet meer dan twee procent daar meent dat de werkloos heid volgend jaar afneemt. De Nederlanders denken ook het somberst over economi sche moeilijkheden; 69 pro cent verwacht meer proble men. De Grieken blijken we derom het positiefst te den ken: 18 procent verwacht meer economische proble men. Wat stakingen en ar beidsconflicten betreft zyn het de Noren die de meeste problemen voorzien, name lijk zeventig procent. Daar staan de Grieken met slechts tien procent tegenover, aldus het NIPO SAN SALVADOR (AP) - Verzets strijders in El Salvador hebben in een nieuwjaarsboodschap ge meld dat ze in de afgelopen zes maanden meer dan tweeduizend militairen van het regeringsleger hebben gedood. In de uitzending via het klandestie- ne radiostation "Venceremos" werd gemeld dat 1982 "een be slissend jaar zal worden bij de pogingen om te komen tot een regering die is gebaseerd op de macht van het volk'' in El Salva dor waar de guerrilla strijdt te gen een door de Amerikanen ge steunde junta van burgers en mi litairen. In de uitzending van Venceremos verklaarde een woordvoerder van dc verzetsstrijders dat er in het afgelopen half jaar 160 gueril- lastnjders zijn gedood. Verder zouden de opstandelingen 58 "krygsgevangenen" hebben ge maakt en tien helikopters plus dril vliegtuigen van de Salvado- naanse luchtmacht hebben ver nietigd Sinds de junta in oktober 1979 de macht in het land overnam, zou den in El Salvador omstreeks 32.000 mensen bij politiek ge weld zijn omgekomen LEIDSCH m DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1