"Ik wilde eigenlijk politieman worden" Het betaalde liefdesbedrijf van Cor Sip T" r ZATERDAG 2 JANUARI EXTRA PAGINA 17 In de rode gloed van een TL-pijpje valt nog juist de tekst van een uitge knipte krantekop te le zen: 'Een vrouw moet bewijzen dat ze goed is'. Vrijdagmiddag om twee uur in de bar van Club Mercedes. Een vrijstaande villa aan de Leidsestraat in Hil- legom, die 'de aller hoogste discretie' in haar vaandel voert. Wie aanbelt staat al veilig achter een schut tinkje. Eigenaar Cor Sip (36), zojuist uitge speeld met zijn elf bou viers, zegt het bijna ver ontschuldigend: "Ik wilde hier. eigenlijk gaan wonen, maar bij het eerste bezoek wist ik het meteen. Zo'n entree, zo'n ligging, dat is ide aal voor een club'. Het was bepaald een lang en kronkelig pad dat Cor Sip uiteindelijk naar zijn omstre den business leidde. "In Lei den is eigenlijk alles misge gaan", mompelt hij. We be ginnen bij het begin. De lage re school, de ambachtsschool, de avondschool. Overdag werken als plaat- en con structiebankwerker bij de HCW. Het B-metaaldiploma was zijn laatste poging om in deze branche carrière te ma ken. Sip: "Veertien gulden per week. Dat was niet zoveel. Poffen bij de melkboer, lenen bij mijn moeder. Terwijl mijn kameraden als straatmaker honderdvijfentwintig gulden verdienden". Cor werd ook straatmaker. Vervolgens op perman, schilder, colporteur van een stomerij, vrachtwa-' genchauffeur en nog een handvol professies. Ze bleken alle geen roeping te zijn. Angelique Op 25-jarige leeftijd verbouwde hij een oud pakhuis aan de Langebrug in Leiden tot seksclub, 'Angelique' ge naamd. Óp loopafstand volg de aan de Pieterskerkgracht de tweede onder de naam 'Club Romance'. Al teveel be langstelling van politiezijde er werd destijds onder meer proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de drankwet deed hem na niet al te lange tijd alweer van idee veranderen. Zijn oog viel op een bar-dan- cing in de Wolsteeg met de welgekozen naam 't Snikkel- tje' en tussen de bedrijven door kocht of huurde hij een aantal zaken waarónder de huidige Bunny Club aan de Rijnstraat, het voormalige ca fé 't Vosje' aan de Haarlem merstraat, bar-dancing t Centrum' in Rijnsburg en een café-biljart aan .de Molen straat. Cor kon de weelde niet dragen. Hij leefde op te brede voet, gaf naar eigen zeggen tien duizenden guldens uit aan sportsponsoring en sleepte uiteindelijk ook nog derden mee in zijn faillissement. "Ik was alles kwijt. Vanuit het niets had ik opeens teveel ge kregen. En dat ging mis. Maar later heb ik alles terug betaald. Er is in die tijd veel over mij gezegd en geschre ven van een taxichauffeur hoorde ik zelfs dat ik volgens sommigen in Spanje veron gelukt zou zijn - maar de jon gens die toen naar me zoch ten komen nu weer bij me in de club. Zo is het immers toch altijd: als je goed draait ben je een toffe gozer, en als je naar de donder gaat kent niemand je meer. Je krijgt al tijd een trap toe, want terug trappen kan je op zo'n mo ment niet meer. Ik wil er al leen nog over kwijt dat ik nooit iemand moedwillig be nadeeld heb. Daar ben ik een veel te sportief figuur voor. En verder heb ik er veel van geleerd. Ik ben er verstandi ger door geworden, geloof ik. Als ik nü alles gratis terug zou kunnen krijgen, zou ik het niet meer billen hebben". Autohandel "Maar ik was dus failliet. Daar stond ik. En wat doe je dan? Ik wist het zelf ook niet. Maar mijn vriendin Annie heeft me uit de narigheid gehaald. Met nog een paar honderd gulden begon ik in de straathandel. Tweedehands auto's. Ik had er totaal geen verstand van. Ik wist niet eens waar de bou gies zaten. Maar toch gaf ik drie maanden garantie, want ik had een monteurtje die al- Door Willem Schrama Veel ongerief omtrent de strakke huwelijkswetten van weleer mag dan in de loop der jaren gekanaliseerd zijn in LAT-relaties, BOM-moederschappen en erg veel goede gesprekken, ook in de nadagen van de seksuele revolutie worden er in de wereld van de betaalde liefde nog immer florissante zaken gedaan. Praten we niet meteen over de duurste mogelijkheden van vertier zoals bijvoorbeeld het Amsterdamse Yab Yum ('voor de lekkere trek'), dan is er op plaatselijk niveau altijd wel een Janny Privé ('anders dan anderen'), een Angelique ('blond en vurig') dan wel een escortbureau ('voor een dame of heer bij u thuis'). Het is slechts een greep uit het dagelijkse advertentie-aanbod, waarin ook de Hillegomse 'Club Mercedes' nimmer ontbreekt. Op zoek naar de wereld van Marja, Helen en Wendy belden we er eens aan. Cor Sip: "Ik wilde altijd al hogerop" les voor me repareerde. Het ging eigenlijk steeds beter. Op een gegeven moment nam ik zelfs een monteur in dienst. Ikzelf had intussen al door waar het stuur zat. Ik kocht ze en knapte ze zelf op. En toen kwam ik opeens in contact met iemand die een contactbureau ter overname aanbood. Tja, zo is het eigen lijk begonnen...". Rond het pand aan de Hazers- woudse Rijndijk, waar Sip voordien zijn gebruikte au to's oplapte en van de hand deed, verschenen alras boli des van welvarender snit. Wat was het geval? Het con tactbureau - niet meer dan een vijftal foto-albums met prijsopgaven van de daarin afgebeelde dames - maakte in korte tijd zoveel furore dat Sip besloot de zaken uit te breiden. Hij voorzag zijn ad vertenties voortaan van het inmiddels berucht geworden bijzinnetje 'tevens leuke assis tentes gevraagd' - en in een mum van tyd was het pand Rijndijk 59 een 'Privé Huis' geworden. Cor Sip: "Maar ik verloor daar mee ook mijn eigen privé. Er was op het laatst geen kamer meer over waar ik rustig kon slapen. Dus zocht ik iets an ders. En zo belandde ik hier in Hillegom. Met de bedoe ling er te gaan wonen. Maar wat ik al zei: dit pand was het dus helemaal. En ik heb altijd al hogerop gewild, dus breid den we de zaak maar weer uit. Momenteel werk ik hier met gemiddeld tien meisjes, afkomstig uit alle windstre ken. Amsterdam, Rotterdam, Alkmaar, Hoorn en noem maar op. Het verloop is in de ze business natuurlijk groot, maar dat is alleen maar beter voor je club". Omlaag Hij noemt zichzelf overigens een degelijk adverteerder, die niet méér suggereert dan er te halen valt. "Dan lees ik wel 's: deze week ontvang ik u in sjarretel. En dan denk ik: dat haalt het vak toch om laag. Waarom niet gewoon een beetje discreet. En nu we het er toch over hebben: al die variaties van Grieks. Frans, Russisch en weet ik al niet meer. Ik kon er ook geen wijs uit worden, want zoveel talen spreek ik niet. Maar in tussen is het me wel zo'n beetje duidelijk. Ik kan jou natuurlijk niet alles aan je neus gaan hangen, maar ik kan je verzekeren dat Frans het meest gevraagd is". In dit verband klaagt Sip er over dat het aantal beunha zen in zijn branche de laatste tijd de pan uitrijst. "Laatst nog kwam er in Leiden een nieuw contactbureau bij. Te vens relaxen, stond er in de advertentie. Je wilt dus wel 's weten wat er in je buurt ge beurt, dus stuurde ik er ie mand op af. Nou, er bleken dus helemaal geen adressen te bestaan. Die moesten nog komen. En dat is hier natuur lijk wel even anders". Grist als bewijs de eerder ge noemde vijf fotoboeken uit een bureaulade. Die overgens in meerdere opzichten aanlei ding geven tot enige verba zing. Zijn het niet de zeer uit eenlopende leeftijdsgroepen van vrouwen die thuis be zoek ontvangen - 48 jaar is geen uitzondering - dan is het wel de foto die zij ter ac quisitie van hun clientele aan het contactbureau hebben af gestaan. Wat te denken van een vakantiekiekje, gemaakt op de vlooienmarkt in Ant werpen in het bijzijn van de voltallige familie? Sip: "Voor de meesten is het gewoon een extraatje. Een economische behoefte, zou je kunnen zeggen. Natuurlijk heeft iedereen in Nederland te eten. Maar voor iets extra's moet een mens soms vreem de zijwegen bewandelen. In veel gevallen weet de echtge note er alles van" Warmte - Laten we het eens over iets anders hebben. In hoeverre ben jij nou zelf betrokken bij je beroep Sip: "Weinig. Je bent erby, maar daarmee is eigenlijk al les gezegd. Je wordt er hard in. Het interesseert je eigen lijk niet zo. Het is puur je werk. Maar eerlijk gezegd word ik er niet warm of koud van. Nu zullen er wel mensen zijn die zeggen: wat 'n slij merd. Maar toch is het echt Je doelt nu op het verschil tus sen echte liefde en betaalde liefde'! Sip: "Nou nee. Het klinkt mis schien gek, maar als het om beleving gaat, krijgt een man van een meisje hier vaak meer warmte dan van zijn ei gen vrouw. De mannen die hier komen - en dat zijn heus niet altijd grote zakenmen sen, maar ook middenstan ders, kelners, handelaren en zo - komen vaak iets tekort of zijn op avontuur uit. Nou hoor je mij niet zeggen dat een jong meisje volop met een man van 65 in de running zal gaan. Maar als het een leu ke sportieve vent is, waarmee ze de hele avond een babbel tje heeft gehad, dan geloof ik dat zo'n man beter uit is dan met zijn eigen vrouw". "Maar ook als er in een huwe lijk niets mis is, wil iemand wel eens iets anders. Mannen zijn nou eenmaal snoepers. En een verhouding buiten de deur is vaak gevaarlijk. Dat kan in echte liefde uitmon den, met alle gevolgen van dien. En het verschil met een club is dat het daarna meteen weer is afgelopen Het is leuk geweest en je gaat weer weg. Zo houd je als het ware de echte liefde tegen". Ellende Een puur lichamelijk genoe gen dus. Sip. "Dat hoeft niet eens. Het kan ook een gezellige uitspat ting zyn. Er komt hier wel een groepje van vier een vergadering Eigenlijk gewoon voor de lol, want vaak zijn ze erg preuts. Maar als er dan één naar bo ven gaat, dan gaan ze opeens allemaal". Maar je zult toch ook wel veel probleemgevallen over de vloer krijgen. Sip: "Ontzettend veel. Dan hebben ze weer dit met hun vrouw, en dan weer dat. Ik heb het meegemaakt dat een man na een echtelijke ruzie hier al zyn vakantiegeld op maakte. Later maakten ze het weer goed, maar toen was het geld op. Die man komt hier nog wel eens, maar dan ge woon om een pilsje te drin ken. In ruil daarvoor laat ik hem een paar boodschappen doen. Op zo'n moment ben je weer sociaal werker". "Maar alleen de dames geven hier al veel problemen. Die maken doorgaans thuis veel ellende mee. Mannen die hal verwege de avond de poen willen innen, zodat ze weer verder kunnen gaan stappen. En daar kun je mets aan doen. Je probeert het wel, maar je staat altyd tussen een huwelijk. Is het weer goed tussen die twee. dan ben jy de stoker. Daar heb ik al veel meisjes door verloren". Hoe lang houdt een mens dit vol Sip "Ik denk niet al te lang Ik hoop dit niet myn hele leven te doen. Nog een paar jaar. denk ik. Het is een enorme dagtaak. Je bent er van 's morgens elf uur tot 's nachts dne uur mee bezig Het is wel met echt hard werken, maar je bent toch in de weer". Frustraties - Met de probleemgevallen van daarstraks bedoelde ik eigen lijk het afglijden naar exces- Sip "Ja, ik weet wat je bedoelt. Sadomasochisme. Dat is mij soms ook wel eens te gortig. Dat ik denk wat een frustra ties. In je voorhoofd denk je: het is een afwyking. Maar in je achterhoofd denk je toch weer: het is geld. Maar mijn manier van liefde bedrijven is het niet. Als je soms hoort hoe zo'n man op z'n donder krijgt, dan denk ik wel eens: waar is dat nou allemaal voor nodig? Maar als iemand per se pyn wil lijden, dan zal het my ook verder een zorg zyn. We hebben hier van die attri buten-je schrikt je dood. Handboeien, beenboeien, knevelkettinkjes, zwepen en zelfs een vierkante plaat met stompe pennen. Hoe verzin nen ze 't! Geef my maar een stukkie schuimrubber. Je lacht je soms rot als je al dat lawaai hoort. We hebben daar een speciale bovenkamer voor, want je kunt toch moei- Ujk al die zweepslagen door je huis laten klinken..". Toch een merkwaardige gang van zaken. Sip: Weet je, vroeger vond ik het eigenlijk leuker. De tij den zyn niet meer wat ze wa ren. Het geld is duurder ge worden, dus ook de eisen zyn duurder geworden. Een jaar of wat geleden kon er nog wel eens een geintje van af - een beetje smyten met moorkop pen of zo maar tegenwoor dig is alles formeler gewor den. Dit is geen zaak meer voor geintjes. De dames lo pen nu in een avondjurk". Schaamte Ik denk dat een brede laag van de bevolking jouw brood winning hartgrondig veroor deelt. Bezorgt je dat enige schaamte Sip: "Wel eens een beetje. Als ze vragen wat ik doe, dan zeg ik autohandelaar. Maar als ze het precies willen weten, dan wind ik er ook geen doekjes om. Moet ik me dan schamen omdat ik geld verdien? Bo vendien: de belasting krijgt genoeg. Stel dat ik hier weg zou gaan. Dan is er morgen een ander. En bovendien: wat is goed en fout in deze wereld? Wie het weet mag het zeggen. De mensen die dit veroordelen, weten vaak met precies wat hier te koop is. Ik denk dat in veel gezin nen veel schandaliger prak tijken voorkomen. Avondjes met partnerruil op banken en stoelen. Ik heb al zoveel van die ellende gezien. Maar dat wordt niet aan de buitenwe reld blootgegeven. Terwijl het hier veel beschaafder toe gaat. Daarom vind ik de naam seksclub ook niet te recht Ik dacht dat privé-club meer op zijn plaats was Al leen zyn de gordijnen dicht, maar dat is vanwege de dis cretie. Maar aan de bar valt hier geen onvertogen woord. En de mensen die dan 'bah' en 'vies' roepen, ach. die zou den denk ik het liefst zelf eens komen kijken". Had je vroeger ooit kunnen denken dat je nog eens in deze business verzeild zou raken'' Sip: "Nee, je kan je eigen leven nou eenmaal niet uitstippe len. Ik wilde vroeger eigen- lyk altyd graag politieman worden. Gewoon vanwege de sensatie Dat zat er van meet af aan al in". Verschil - En die sensatie heb je gekre gen? Sip: "Ach, laat ik het zo zeggen: je bent geen ambtenaar. - Wat is nu het leuke aan deze business"* Of liever wat zou je eraan missen als je morgen zou uitstappeny Sip, na enig gepeins: "Niks. He lemaal niks" - Dus toch een verschil tussen echta liefde en betaalde lief de? Sip "Dat verschil is precies tweehonderd gulden".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17