Méér faciliteiten minder patiënten „Nog maar weinig mensen gezond" Ziekenhuis-nieuwe-stij l: Leidse natuurgenezer Hans van Waning: ZATERDAG 2 JANUARI PAGINA 15 Uit het niets doemt in de Amsterdamse Bullewij- kerpolder de reusachtige nieuwbouw van het Aca demisch Medisch Cen trum op. Dat 'niets' moet de komende jaren nog worden ingevuld met zo'n 100.000 eengezinswonin gen en flats. Voorlopig ko men de patiënten die niet over een auto beschikken per metro of bus. Zo ze al niet per ambulance arrive ren. Door Miep Hoensori Die situatie, de patiënt die van ver re naar de zuidoosthoek van Am sterdam reist, is kenmerkend voor de filosofie achter het ultra moderne ziekenhuiscomplex. Want centraal bij de bouw en in richting ervan stond de effi ciency, het gemak dat de 4500 mensen die erin komen te werken moet dienen. Het is juist die efficiency waardoor de -toekomstige- patiënt onge wild wat in het gedrang komt. Of. zoals het hoofd van de po likliniek orthopedie de huidige situatie simpel maar duidelijk verwoordt "We hebben hier méér faciliteiten dan in het oude gebouw, maar minder patiën ten". Struikelblokken Zijn woorden zijn tekenend voor de algehele conclusie die getrokken kan worden na ge sprekken met een tiental hoofden van afdelingen. Het per soneel is opgelucht en tevreden dat de verouderde panden van het Binnengasthuis konden wor den verlaten. De mogelijkheden op medisch en technisch gebied zijn hier oneindig veel groter. Al leen: de oude, vertrouwde klan ten büjven (nog) weg. De af stand, de onbekendheid of de grootte van het AMC, waarvoor geen enkel superlatief overdre ven is, zijn struikelblokken voor een flinke klandizie. Daarnaast heeft er een duidelijke verschuiving plaatsgevonden in het soort eerste hulp dat in de po likliniek wordt verleend. Waren het in het Amsterdamse centrum alcoholisten, drugsverslaafden of slachtoffers van steekpartijen die een behandeling nodig had den, nu zijn het grotendeels ver- keers- en huishoudelijke onge vallen waarvoor het Academisch Medisch Centrum dienstdoet De Amsterdammers die voor een routine-onderzoek, controle of een niet ernstige verwonding een polikliniek moeten opzoeken, nemen er liever één dichter in de buurt. Dr. Van Joost (orthope die) heeft daar wel begrip voor Volgens hem is het niet alleen de nog afgelegen ligging van het Centrum waardoor het aanbod is geslonken. "Je bent met een be zoekje aan een Academisch Zie kenhuis toch gauw een dag zoet. De reistijd natuurlijk, maar ook het wachten, het aan- en uitkle den.... In het meest ongunstige geval moetje drie keer uit de kle ren, omdat er bij het onderzoek meerdere artsen worden betrok ken. En het probleem is hier ook dat de patiënt deze maand de ene arts krijgt, maar volgende maand weer een andere, omdat die arts alleen maar stage liep en inmid dels weer is verdwenen". Keerzijde De medaille heeft ook zijn keerzij de. Het AMC beschikt over ver nuftige apparatuur om de jaar lijks duizenden Amsterdam mers, die een hartinfarct krijgen, snel te helpen. En voor die groep patiënten speelt de afstand geen rol. Er zijn door de afdeling hart- bewaking afspraken gemaakt met de Amsterdamse huisartsen om mensen met symptomen, die op een hartinfarct duiden, met een per ambulance naar het Cen trum af te voeren. De ambulan ces zijn ingericht als mobiele hartbewakingseenheden. Profes sor Dunning van de afdeling hart bewaking zegt daarmee de tijd vanaf de klacht tot de opna me zo klein mogelijk te willen en kunnen houden. En voor een am bulance met loeiende sirenes le vert het (stads)verkeer nu een maal geen enkel probleem op. De inwoners van Amsterdam zul len de weg naar de Bullewijker- polder binnen enkele jaren wel moéten vinden. Is het nu alleen nog het voormalige Binnengast huis dat in het AMC is gevestigd, het Wilhelmina Gasthuis volgt volgend jaar. Het complex is in de plaats gekomen van een hand vol verouderde gebouwen, her en der verspreid in de stad, waar in de twee ziekenhuizen waren gehuisvest Zo'n onlogische zaak om van twee ziekenhuizen één te maken is het op zich niet. Het Nationaal Ziekenhuis Instituut (NZI) liet nog onlangs weten dat kleine ziekenhuizen geen lang le ven meer is beschoren. De laat ste jaren zijn er al veel verdwe nen. En ook de komende tijd zal er een sterke uitdunning plaats vinden onder de ziekenhuizen met slechts zo'n 225 bedden. Het NZI becijferde dat er in 1985 nog maar vier ziekenhuizen in Neder land zullen staan die beschikken over een honderd vijftigtal lig plaatsen. Bij die berekening is het Instituut uitgegaan van be staande plannen voor fusie en opheffing van kleine ziekenhui zen. Overigens toont het NZI zich een pleitbezorger voor sa menwerking en fusies omdat speciale voorzieningen beter sa men gedeeld kunnen worden, zo is het Instituut van mening. Tijdsbeeld Het Academisch Medisch Centrum past niet alleen qua uitvoering perfect in het huidige tijdsbeeld. De opzet, het management is eveneens het product van de filo sofie van de jaren zeventig. Sleu telwoord bij de opzet van het Centrum is centralisatie. Alle af delingen die dezelfde functies hebben zijn bij elkaar geplaatst met de intentie er zo efficient mogelijk gebruik van te maken. Bij elkaar levert dat een aantal centrale 'blokken' op. De polikli nieken vormen samen zo'n blok. Daarnaast is er een centrale ope ratieafdeling, een centrale r.önt- genafdeüng en een centraal com plex voor het functieonderzoek van organen. Het AMC loopt voorop: andere Nederlandse zie kenhuizen hebben die voorzie ningen per specialisme op elke afdeling staan. Die centralisatie van functies moet borg staan voor een praktischer en dus zuiniger werkwijze. Maar die vlieger gaat niet helemaal op. zo blijkt in de korte praktijk van het Centrum. Enerzijds loopt de patiënt de kans van het éne deel naar het gebouw (de polikliniek) naar een ander deel (de röntgen foto na het onderzoek) te moeten verhuizen. Een ongemak dat door middel van een kostbaar bewegwijzeringssysteem en door het consequent gebruik van verschillende kleuren per afde ling wordt verdoezeld. Anderzijds probeert het personeel die opgelegde centralisatie als het uitkomt ietwat te omzijlen. Professor Dunning van de afde ling hartbewaking bijvoorbeeld, roept dat "centralisatie géén doel op zichzelf moet zijn". Hij heeft de daad bij het woord gevoegd door zich op zijn hartafdeling röntgenapparatuur aan te schaf fen. de centrale röntgenafdeling ten spijt. Dunning is van mening dat ernstig zieke patiënten niet naar een ander deel van het ge bouw versleept moeten worden voor het maken van een foto Omslachtig Op de polikliniek hikt het perso neel ook een beetje tegen de cen tralisatie-gedachte aan. Zo bleek het centraal inschrijven van pa- tiénten omslachtig. Er ontston den te lange wachtlijsten. Elke polikliniek heeft daarom een ei gen inschrijvingsbahe gecreerd En. om het geheel wat menselij ker te maken: de intercom-instal latie. waarmee praktisch elk zie kenhuis werkt, is afgeschaft. De patiënt wordt persoónlyk opge roepen als het zijn beurt is. Tegen de centralisatie-gedachte gaat ook het beddenhuis-sys- teem in. Juist uit angst dat niet direct betrokkenen de registratie van opgenomen patiënten voor hun rekening zouden gaan ne men, is in een later stadium van de plannenmakerij besloten de 850 bedden op te splitsen in een heden van 32 stuks Al die ogenschijnlijk te verwaarlo zen individuele tegenmaatrege len op het grote, centrale sys teem iaat het gigantische zieken huis toch van zijn mem. lijk. kant zien. En juist dat vleugje menselijkheid zal het Acade misch Medisch Centrum in de toekomst broodnodig hebben Vooral als het, eenmaal voor honderd procent draaiende, een stadje is geworden waarin dage lijks tienduizend studenten, me dewerkers, bezoekers en patiën ten hun weg moeten zien te vin den. De alsmaar voortschrijdende technische vernieuwingen in ziekenhuizen doen hier en daar de vraag rijzen of het lichaam van de mens niet al te zeer geannexeerd is door de wetenschap. Sommigen gaan nog verder. Op menig artsencongres klinkt de klacht door dat de patiënt bezig is te "verzuipen", omdat de geneeskundige de mens niet meer kent. Terwijl intussen steeds meer kleine ziekenhuizen wijken voor grote "medische dorpen", valt er een explosieve belangstelling te constateren voor alternatieve geneeswijzen, die op hun beurt wèl de krachten der natuur en de plaats die de mens daarin als geheel inneemt, pretenderen te eerbiedigen. Op deze pagina een kijkje in het nieuwste ziekenhuis dat ons land rijk is: het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, waar de patiënten nog maar niet massaal willen opdraven. En een gesprek met een natuurarts, die zijn beroep het liefst als een "ontdekkingstocht door jezelf' omschrijft. Al die grote gebouwen en nieuwe apparatuur noemt hij "een schijnzekerheid". Het nieuwe Academisch Medisch Centrum in de Amsterdamse Bullewijkerpolder voor een bezoekje een dag uittrekken 'foto Ronald Swemng' In het leven van de 34-jarige natuurgenezer Hans van Waning uit Leiden kwam de kritieke wending op zijn zestiende jaar. Het aanschouwen van de gruwelen in de film 'Mondo Cane' (hondse wereld) maakte spontaan een vegetariër van hem. Zijn artsenstudie stond al vast - hij wilde in elk geval bevoegd zijn - maar daarna zou hij gaan kiezen voor iets wat toen nog in de kinder schoenen stond: de natuurgeneeskunde. En zo ge schiedde. De natuurgeneeskunde gaat uit van een in ieder mens aanwezig vermogen tot zelfgenezing. Waar in de traditionele geneeskunst pillen en poeders al gauw een handje moeten helpen, is het ver schijnsel ziekte volgens natuur- artsen veelal een gevolg van 'on natuurlijke' voeding en leefge woonten. Het ziektebeeld wordt daarom bij voorkeur niet met behulp van al lerlei medicijnen de kop inge drukt, maar liever laat men het langs natuurlijke weg tot een 'uitbarsting' komen, opdat het li chaam uiteindelijk sterker uit de strijd tevoorschijn zal komen. Of, zoals Van Waning het uitdrukt: "Ziekte is niets iets wat je moet bestrijden, je moet het juist be vorderen". Spanning Een bijna logisch gevolg van ge noemde denkwijze is daarbij de aandacht, die aan de conditie van de menselijke psyche wordt be steed. Hans van Waning: "Rauw kost en vitamine C, je komt er een end mee. Maar dan weet je nog niets over jeugdtrauma's, angsten of andere dingen die fout zitten. Zo kunnen psychi sche spanningen de darmfunctie en dus de spijsvertering nadelig beïnvloeden, maar tegelijkertijd ook het denken en voelen van een mens". Om die redenen beginnen nieuwe patiënten vaak met een z.g. 'darmreinigingskuur' die tot doel heeft het lichaam te ontdoen van allerlei afvalstoffen die er vol gens de natuurarts niet in thuis horen. Van Waning: "En het leu ke is als je ziet dat het lukt. Dat de ontlasting beter wordt, dat ie mand minder depressief wordt en meer initiatieven gaat ont plooien. Dan merk je als het ware dat lichaam en geest eigenlijk onlosmakelijk met elkaar ver bonden zijn. Maar tijdens je art senopleiding leer je daar prak tisch niets over". Vandaar dat hij al tijdens zijn stu die geïnteresseerd raakte in de theorieën van Reich, die in te genstelling tot diens leermeester Freud een alternatieve psycho therapie ontwikkelde waarin net als in de natuurgeneeskunst - volop ruimte wordt geboden aan het vrijwillig 'lozen' van on derdrukte emoties. Een andere belangrijke pionier voor de huidige natuurgenees kunde was de Oostenrijker Mayer, die in de vorige eeuw tot zijn verbazing constateerde dat bomen in een dal - met een over vloed aan vocht - minder vruch ten droegen dan bomen op een helling. Hij ontdekte dat de voe dingsbodem in het dal te rijk, te vol was. En al gauw legde hij de link naar een kliniek met TBC- patiënten, die allen kampten met een slechte spijsvertering. Slechte start Hans van Waning: "Wat wij als ont lasting in onze darmen meedra gen, kun je eigenlijk zien als onze voedingsbodem. Darmen waren in feite onze wortels, toen we nog een plantje waren. Wat ik dus wil zeggen is dit: als wij onze voe dingsbodem kweken met choco la, pretletters en cola, dan kan daaruit moeilijk een gezond indi vidu groeien. Als dat kacheltje eerst maar goed brandt, dan kun je er later nog wel eens iets lelijks op gooien. Daarom kan ik er ook niet over vallen als mijn dochter tje bij haar vriendinnetje een stukje worst krijgt. Mijn vader zei altijd: waar een ander van leeft, ga jij niet aan dood. Maar ik moet cr niet aan denken dat er dag-in dag-uit verkeerde voeding in zou gaan". "Ik heb het idee dat vooral de jon geren van na de oorlog een slech te start hebben gehad. Kinderen die als regel cola drinken, en niet zoals vroeger op een partijtje. Pretletters in plaats van een bo terham met kaas. Flats en uitlaat gassen. Ze missen goeddeels het Door Willem Schrama Natuurgenezer Van Waning laat een patiënt een tekening van zichzelf makenlichaam en geest onlosmakelijk r contact met de natuur. En de mo gelijkheden om je beter te kun nen uiten worden steeds kleiner. De tv werkt steeds grotere con tactarmoede in de hand". Anderzijds verbaast het Van Wa ning niet, dat juist deze negatie ve factoren een toenemende be langstelling voor de natuurge neeskunde ("een soort ontdek kingstocht door jezelf') hebben veroorzaakt. Hij is één van de vijfentwintig natuurgenezers met een artsenopleiding, maar daarnaast zijn er in ons land nog zo'n tweehonderd 'praktizijns' actief. Dat zijn natuurgenezers die een (kortere) opleiding hebben gevolgd bij de twee academies voor natuurgeneeswijzen die Ne derland rijk is, namelijk in Bloe- mendaal en in Hilversum. Erkenning En dan zijn tal van andere alterna tieve geneeswijzen (o.a. homeo pathie, antroposofische genees kunde, acupunctuur, paranor male geneeswijzen, alternatieve kankertherapie, enz.) nog onver let gelaten. Per jaar bezoeken on geveer 700.000 Nederlanders een alternatieve genezer. Met het oog op de nog in te dienen wet Be roepsuitoefening Individuele Gezondheidszorg is een door de regering ingestelde commissie (de commissie-Muntendam) dan ook onlangs tot de conclusie ge komen dat de alternatieve gene zers dezelfde officiële status zou den moeten krijgen als de tra ditionele gezondheidszoreers. Hoewel er aan dat advies nog aller lei haken en ogen kleven, hoopt Van Waning die de erkenning spoedig een feit zal zyn. Al was het alleen maar ter vergoeding van de kosten, die patiënten van natuurgenezers nu vaak uit eigen zak moeten betalen. Ondanks zijn huisartsenopleiding is Van Waning niet als zodanig geves tigd, en dat is voor de meeste zie kenfondsen en particuliere ver zekeringen aanleiding om niet tot vergoeding van kosten over te gaan. Uit pure nood is er daar om zo'n twee jaar geleden een al ternatieve ziektekostenverzeke ring opgericht - 'Natura' ge naamd - die een aansluitende polis biedt op de bestaande ver zekering. Deze onderneming is uit idealistische motieven opge zet: meer winst leidt tot meer vergoeding. Vooral bejaarden met een AOW- uitkenng en een klein pensioen tje zijn daarmee gebaat. De na tuurgenezer pretendeert meer aandacht aan de patiënt te beste den en dat streven mondt uit in een consult van minimaal een half uur. De kosten daarvan be dragen 66 gulden en zijn niet on redelijk vergeleken met het ta rief van een huisarts by wie een consult gemiddeld zeven minu ten duurt en 22 gulden kost. et elkaar verbonden. (foto Dirk KettingJ. Maar met inbegrip van zelf te be kostigen 'medicynen' (veelal bio logische of homeopatische pre paraten) en een boodschappen tas gevuld met reformproducten kan 'alternatief genezen' wel even aantikken. Kwakzalverij Hans van Waning "Duur"' Ja en nee Het feit dat de kosten vaak bij lange na niet vergoed worden, maakt het soms moeilijk betaal baar Maar aan de andere kant zijn wij ook een soort specialisa tie. Natuurgeneeskunde is eigen lijk een soort allesomvattende geneeswijze met mensvriendelij ke stoffen, waarvoor je een extra opleiding hebt gevolgd en waar door je dus meer hebt gelnves teerd" Dat er desondanks in de alternatie ve geneeskunst nog altijd vrij snel de link naar kwakzalverij wordt gelegd, stemt hem tot bit terheid "Er zijn ook slechte huisartsen, automonteurs en si garenhandelaren Neem nou eens een extreem geval als de 'kruidendokter' Van de Moos- dijk. Ik keur dat niet goed. maar zo'n man veroorzaakt nog altijd minder schade dan bijvoorbeeld het beruchte Softenon-schan- daal of onlangs weer een groot aantal gevallen van baarmoeder- kanker in West-Duitsland. Fou ten maken we allemaal, maar in de natuurgeneeskunde zijn ze nooit dodefijk "Dat vind ik ook eigenlijk het ge vaarlijkst. Dat er in de traditione le geneeskunst een soort schijn zekerheid wordt gekweekt Alsof al die apparatuur en grote gebou wen iets garanderen Alsof je er gelukkiger of gezonder door wordt. In de Verenigde Staten is gebleken dat het niet zo is. Er is geen land ter wereld waar zoveel aandacht wordt besteed aan de geneeskunst en tegelijkertijd is het een land met de meeste wel- vaartsziekten" "Wat ik wil duidelijk maken is als je rookt, veel vet eet en weinig lichaamsbeweging hebt, en je zet daarnaast een gloednieuwe am bulance, dan delegeer je gedeel telijk je eigen verantwoordelijk heid naar dat ding. En de vraag is of zoiets in je belang is. Het pro bleem is dat het vaak zo moeilijk is om van iets nieuws af te zien Al die ingewikkelde apparatuur die wordt uitgevonden, die moet je immers gebruiken" Oke7 "Een mooi voorbeeld van hoe de geneeskunst er op dit ogenblik by ligt, vond ik de manifestatie 'Nederland Oké. Dat was een plek waar officieel gezocht werd naar een andere manier van den ken En ik moet zeggen het was een rake afspiegeling van hoe het ermee staat. De alternatieven in hele kleine stands, en de grote farmaceuten in enorme uitspan ningen. Het kon niet op! Zolang geld in de geneeskunde een gro te rol speelt, zal dat niet verande- "En inmiddels gaat de verwording door. Ik ken homeopaten die hun patiënten soms nauwelijks meer kunnen helpen. Het na tuurlijk herstelvermogen is al te ver aangetast. En als je kijkt naar allerlei patiëntenorganisaties op het gebied van reuma, cara en weet ik al niet meer. als je dat allemaal by elkaar optelt, dan lij ken cr nug maar weinig mensen in Nederland gezond"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15