Chaos is keukenmeester Een ikan ba li zonder trassi is als een pom zonder tajer Nieuwe trends in de eetcultuur Versheid, kort koken en geen dikke saus ZATERDAG 2 JANUARI PAGINA 13 Men neme een liter water, 40 gram witte mtso, 30 gram rode miso. 10 centimeter konbu. twee theelepels katsuobushi (dat is gedroogde bonitovis in poedervorm). 100 gram wakame, 100 gram lofu en een kleine prei. Zo begint een recept dat onlangs was te lezen in een publiekstijdschrift. Wie de genoemde ingrediënten op de juiste wijze behandelt, krijgt een Japans soort soep. geheten Miso Shiru. Dat gaat heel fijn samen met de Sumono Moriawase. maar dat is natuurlijk alleen maar Sumono Moriawase^ls men adjinomoto in het keukenkastje heeft. Naar het schijnt begint nu dus ook de Japanse keuken een aarzelende entree te maken in het land der aardappeleters, de trendgevoelige huisvrouw en -man, toch al ten prooi aan vertwijfeling en wanhoop, een nieuwe slag toebrengend. Want nu moet er weer een plankje worden vrijgemaakt voor konbu, mirin, yakinori, dasji konbu en zo. En dat terwijl het aantal potjes, flesjes en pakjes met kwalijk riekende stoffen en drankjes toch al niet meer te tellen was Want voor een beetje behoorlijke ikan bah heb je nu eenmaal trassi nodig, en wat is een curry zonder eigengemaakte massalaDat is hetzelfde als. ja. eh. een pom zonder tajer. En wie zou z'n dhal willen nuttigen zonder een kloddertje mangochutney ernaast? Zo zijn de kastjes gauw vol. En dat. terwijl de tijden nog niet zo lang achter ons liggen waarin het bezit van een kruidenrekje werd beschouwd als een demonstratie van progressiviteit. Wie heden ten dage zo'n rekje aan een bruidspaar geeft, krijgt hoogstwaarschijnlijk op vermoeide toon te horen ..Goh. wat leuk. Zet 'm maar bij de andere kruidenrckjes." Als ergens in de Nederlandse huizen de ordeloosheid van onze jaren is doorgedrongen, dan is het wel in de keukens. Trends, nieuwe smaken, nieuwe stoffen, nieuwe instrumenten volgen elkaar in een niet meer te behappen tempo op. Weg met bloemkool, bintje en bieflapje! Welkom rettich, rossti en reerug! De tijd is aangebroken dat bij Albert Heijn avocado's, verse turn, granaatappels, mango's, gele paprika's en rode sla de appeltjes, spruiten en zuurkool zoals die tien jaar geleden nog massaal geconsumeerd werden, van de schappen verdringen. De vestiging in ons land van honderdduizenden buitenlanders, vakantiereizen, de gestegen welvaart en de informatiemaatschappij hebben elk hun rol gespeeld by het omarmen van nieuwe en vreemde keukens Dat is tot merkwaardige uitwassen gaan leiden - zo kan men boeken kopen waarin staat hoe er in Laos of het pre-Hispanische Amerika gekookt wordt, cq werd. En in West-Duitsland en Frankrijk zijn winkels gevestigd die zich hebben gespecialiseerd in de verkoop van bavianenvlees. krokodillestaarten, gnoe-biefstukjes, gemarineerde slang, olifant en mieren op sap Het pad van onze huidige eetgewoonten is kronkelig en heeft veel zijpaden Voor de professionele beschouwers van onze dagelijkse hap is er echter wel degelijk een trend te herkennen we zijn op weg naar een praktische en. zoals dat heet. ..eerlijke" keuken waarbij de dingen weer smaken naar zichzelf We leggen aanstonds uit wat de eet-filosofen met deze reclame-achtige crypto-taal bedoelen. Nu eerst een blik geworpen op de horecasector. want ook daar zijn trends nadrukkelijk aanwezig Die trends hebben, zoals wij nog zullen zien, gevolgen voor wat er in uw keuken en die van uw buurvrouw gebeurt. De Chinees valt de eer ten deel het Nederlandse volk massaal naar het restau rant te hebben gekregen. Toen restaurants met na men als „Hong-Kong", "Tong LanV'en „Peking" vanaf het eind van de vijf tiger jaren opkwamen, gingen voor het eerst gro te groepen mensen buiten de deur eten. Eindelijk was er een betaalbaar al ternatief voor aardappelen, groente en sudderlapje. Einde lijk waren dit restaurants waar je niet met je nette pak naartoe hoefde, en waar je niet door plechtige obers op je goede ma nieren werd uitgetest. Als een besmettelijke ziekte waar den de Chinese restaurants door ons land. Heden ten dage telt ook het kleinste dorp zijn eigen „Lim-Po". „Oriënt" of vergelijk bare nering. Met uitzondering van wellicht een enkeling op het meest verlaten platteland, of in de uiterste uithoek, heeft ieder een wel eens bami. tjap tjoi of ba bi pangang gegeten. Kikkerbillen Tien jaar gelederi begon een nieu we trend: de bistro, het Franse eethuisje met gruwelen als kik kerbillen en slakken op het me nu Dat staat goed. als je dat durft te eten (internationaal geo riënteerd en zo. en bovendien niet-burgerlijk), en dus schoten de bistro's als cantarellen uit de grond. Handige jongens kochten verlopen pandjes, garages en pakhuizen en richtten die met zorgvuldig uitgekiende nonchalance in Naaimachinetafeltjes met van die boerenbonte kleedjes erover, posters met besnorde wielren ners erop, spiegels met reclame voor dranken, zaagsel op de vloer en hopla: weer zo'n leuke nostalgische Frans aandoende bistro gecreëerd. Er is op dit gebied dan ook danig wildgroei ontstaan. Veel te duur eten van bedenkelijke kwaliteit, opgediend door menigmaal ronduit onbeschofte jongens en meisjes, wijn afkomstig uit plas tic containers, men zal de landge noten de kost moeten geven die zich dit laten aanleunen. Klein voorbeeldje: in Frankrijk wordt in de restaurants gemid deld 8 procent van de geserveer de wijnen weer teruggestuurd, bij ons is dat nog geen procent. Ook de bistro is alweer over zijn hoogtepunt heen. Daarvoor in de plaats twee trends: Franse res taurants die de „nouvelle cuisi ne" serveren (deze trend is in 1974 begonnen), en restaurants uit minder voor de hand liggen de landen als Roemenië. Surina me, Vietnam of India. Leuk In het kader van de toenemende belangstelling voor „vreemde" keukens past het verschijnsel dat de gewone Chinees-Indische eethuisjes aan het verdwijnen zijn terwille van, zoals men dan zegt „echte Indische" restau rants. en „echte Chinese" eetge- legenheden, waar gerechten uit de Peking-, Kanton- of Szezuan- keuken op het menu staan. Ja. ja, het volk dat eeuwenlang geen eetcultuur had (er bestaat nauwelijks zoiets als een „Hol landse keuken"), en dat eten be schouwde als een noodzakelijke en werelds-verderfelijke bezig heid. bij voorkeur stilzwijgend en bijna mokkend beoefend (men denke in dit verband eens aan de koppen op Van Gogh's Aardappeleters), begint het door te krijgen: eten is leuk. Qns bezoek aan Italiaanse, echte Indische en Turkse restaurants wil echter, als we culinair expert Wina Born mogen geloven, in het geheel niet zeggen dat we nu ook volgelingen van Lucullus. gast ronomen dus, zijn geworden. In tegendeel. in Avenue betoogde zij onlangs: „Nederlanders zijn nog altijd boeren." Ze schreef over de buitenlandse eethuisjes: „Er is weinig echte klasse bij. De meeste zouden in hun eigen land geen cent waard zijn. En ik ben bang dat het niet zozeer aan de buitenlanders als wel aan ons ligt. Wij zijn geen echte goede buitenlandse restau rants waard." „De pizza-tenten zitten vol. maar voor de verfijningen van de Tos- caanse. Romeinse. Venetiaanse of de boeiende, exotische ver scheidenheid van de Siciliaanse keuken is geen belangstelling." zo luidt mevrouw Borns klacht. Tevreden Het is hier de juiste plaats om op te merken dat velen van ons niet zodanig zijn geconstrueerd dat zij ook de allerkleinste subtilitei ten aan spijs en drank kunnen herkennen, laat staan waarderen We heten niet allemaal Wina Born of Jean Nelissen. De laatste schreef in het tijdschrift Alliance. („Magazine van goede smaak") de volgende onsterfelij ke regels: „Tevreden kijken wij nu terug de Degustation de foie d'oie et foie de canard was pre cies zoals ik het mij had voorge steld. de Bisque, al gememo reerd. voor een niet-zó-vis-man zeer aantrekkelijk en ik geef mij geheel en al over aan de stukjes 'Schotse zalm, zeetong. tarbot en lot, die als Panache de la marée courtbouillonne a la citronetle zelfs de meest verstokte anti-vis- ser zouden verleiden." Ongelooflijk, nietwaar0 Maar aan stellerij komt nu eenmaal in elke branche voor Terug naar het on derwerp twee trends hebben dus de laatste jaren het culinaire beeld bepaald de nouvelle-cuisi- ne-trend en de buitenissig-eten- trend. Beide hebben onmisken baar invloed op de keuken thui- De buitenissig-eten-trend heeft er toe geleid, dat eerbare burgers ertoe worden gebracht vreemde ingrediënten als wolkenoren (een eetbaar soort paddestoel) of mui zenoren (ook een eetbare paddes toel) in huis te halen De nouvel- le-cuisinetrend heeft invloed op bereidingswijzen en manieren van presenteren. Wie over de „nieuwe keuken" geïn formeerd wil worden, kan bij voorbeeld het standaardwerk van Paul Bocuse aanschaffen. Daarin leest hij dan. behalve de juiste bereidingswyze van leeu werik ("Men neme een leeuwe rik..", enz.),dat de nieuwe keuken niet van zware sauzen houdt, in versheid en een korte kooktijd gelooft, en veel werk maakt van een esthetisch verantwoorde presentatie Reactie Een groot vertrouwen in de nou velle cuisine valt te beluisteren bij de culinaire publicist Hans Belterman uit Voorburg Uit zijn mond tekenen we op ,.De meest vérgaande veranderingen van de laatste jaren in ons eten zijn er gekomen onder invloed van de „Net zoals in de autobranche de ra- cerij wordt gebruikt om de gewo ne auto's te verbeteren, zo straalt het werk van toprestaurants uit naar de burgermanskeuken en de voedingsindus trie", aldus Belterman, die in boekwerken als „Koken in de jaren tachtig" zijn overtuigingen aangaande het "nieuwe eten" heeft ver woord. Hij legt uit: „De nouvelle cuisine was een reactie op het feit. dat de mensen steeds meer gingen overstappen op convenience food eten in pakjes, blikjes, en potjes. Dan heb je dus te maken met voedsel dat niet vers is. en de nouvelle cuisine is dat juist wel." „Bij de nouvelle cuisine smaakt het eten weer naar wat het is Het is heel zuiver, heel eerlijk De dikke sauzen op basis van bloem bijvoorbeeld zijn uit dezen boze Want die sauzen verhelen de werkelijke smaak van het stuk vlees of de groente." ,Kijk". zegt hij, enthousiast wor dend. „Sauzen dateren uit de tijd dat er nog geen koelkasten wa ren. Vlees en vis waren al snel aan bederf onderhevig, en om die vieze bijsmaak te verstoppen, werd er een saus overheen ge gooid. Of werd er scherp ge kruid. Knoflook bijvoorbeeld diende aanvankelijk niet als smaakmaker, maar was bedoeld om de vliegen weg te houden". Koelkast „In Indonesië zie je hetzelfde Als de mensen in Indonesië als ge volg van gestegen welvaart alle maal een koelkast gaan krijgen, is dat het einde van de Indische keuken. Al die sauzen, al die scherpe kruiden zijn slechts be doeld om bedervend voedsel nog enigszins behoorlijk te laten smaken Daar moeten we even van bij ko men, maar Hans Belterman is ons al weer vooruit „Zoals ik dus al zei de nadruk zal de ko mende jaren steeds meer komen te liggen op de zuivere smaak En dan kom je al gauw in China en Japan terecht Al die grote Franse koks van de nouvelle cui sine zijn daar ook geweest Om ervaring op te doen. Dat is toch iets prachtigs0" „De techniek om eten te roerbak ken. zoals de Chinezen dat doen zal enorm opgang vinden. Daar- by worden groenten en vlees net gaar gemaakt, zodat de smaak behouden blijft Om dat voor el kaar te krijgen, moet je alles heel dun snijden De nieuwe keuken is dan ook een eenvoudigheids keuken. en daar gaan we naartoe. Het is gelyk een prachtig ant woord op de recessie", zegt hij tevreden Het duurt heel lang voordat je een volk andere eetgewoonten op dringt, zo beseft Belterman, maar deze jaren zijn er by uitstek geschikt voor. Want aan de ene kant begint de Nederlander an ders over eten te denken - („we eten niet meer alleen om ons te voeden, de maaltijd is het hoog tepunt van de dag aan het wor-_ den - terwyl aan de andere kant een hele generatie moet leren ko ken Huishoudschool Belterman ..Vroeger ging koken van moeder op dochter Daarby is belangrijk dat we een paar ge neraties vrouwen met huishoud school hebben gehad, en op die scholen leerden ze vroeger gron dig koken Nu leren ze dat niet meer op de huishoudschool, en dus is er een traditie gebroken". „Dat is geen slechte ontwikkeling. Nu moeten mensen zichzelf le ren koken, en dan doen ze al gauw nieuwe ideeen op. Boven dien staat zo'n kok of kokkin ge motiveerder in de keuken. Daar komt bij dat veel meer dan vroe ger mannen plezier hebben in koken. En ook dat heeft onze eet gewoonten goed gedaan. Man nen zijn onderzoekender van na tuur, willen meer weten van het eten dat ze bereiden." Die ervaring heeft ook Adriaan Jaspers uit Amsterdam. Hij is cu linair publicist en fotograaf, op richter van MB mannen-kook club en bovendien de eigenaar van het avant-garde winkeltje „Culinair". Een zeer trendgevoe lig man Jaspers ziet het in koken helemaal zitten ..We hebben de rage ge had dat iedereen zyn badkamer wilde inrichten. Nu zyn we de trap afgekomen en willen wc iets aan de keuken doen. We willen daar een mooie en goede inrich ting, en we willen daar verse spullen Staafjes Jaspers' winkeltje komt aan deze behoefte tegemoet Hy verkoopt minder gebruikelijke keuken spullen als avocadoschaaltjes. Oestermessen, provencaalsc bo terpotten en hamklemmcn, en laat bovendien uit Frankrijk ver se produkten als boleten. canta rellen. tijm, basilicum en water kers overkomen Net als Belterman zegt Jaspers weg met de dikke sauzen ,,De papsauzen van moeder thuis, met van die obligate nootmus kaat eroverheen, daarmee is het afgelopen We zeggen nu ik wil die bloemkool proeven, en stop *m a u b. niet onder een dikke bry Terug naar de oorsprong dus De eerlyke keuken We laten nog één keer Belterman aan het woord „Neem nou ryst. Einde lyk ontdekken we dat er meer is dan tovernjst. en dat cr ook och te ryst is Eindelijk krijgen we de huisvrouw van die stijfselstaaf jes af. Is dat niet geweldig0" &0ENJIT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13