"Prachtig hoe ze afdruipen" Excelsior doet ook beroep op noodfonds mml "Geslagen" Mora voor vierde keer naar winst in Sylvesterloop Hockeyteam neemt wraak met historische zege op Indiërs "Russen hebben iets geslikt" Revanche Den Bosch Aicri f manct ONS MC6 'we ZlEM UJEL MfrRKEKl MOE'T UlTWKT li 'rUEL KLIKEN WAFT WORDT At LES 15 N06 M06EIUK 0 LATEN WE EP MAAR'T 0ESTE VAN MOPEN 'TKAN VRIEZEN, 'TKAN DOOIEN r IK HOU M'W UAOT \A6T r AF WACH TEN MAAR MAAR NOOIT MOED HOU DEN MAAR Geen geld voor salarissen ROTTERDAM - Tijdens de jaarwisseling heeft ook de Rotterdamse eerste divisieelub Excelsior zich bij het rijtje clubs gevoegd dat in hevige financiële nood verkeerd. Pen ningmeester Martin Borneman heeft een beroep gedaan op het noodfonds van de KNVB omdat de vereniging momenteel niet de middelen heeft om spelers, trainers en het terreinpersoneel hun salaris over de maand december uit te betalen. De vooruitzich ten voor de eerste maand in het nieuwe jaar zijn ook al slecht. ventus. Rumenigge het zich hier- over uit in het Italiaanse sport blad 'La Gazette dello Sport'. De Turijnse club zou voor de spits van Bayern Munchen en het Westduitse team minstens één miljoen gulden over hebben. Ook maatschappelijk zou Ru menigge zich door de club kun nen verbeteren. Via de directeur van Fiat, Giovanni Agnelli, die tevens directeur is van Juventus, zou Rumenigge een Fiat-vesti ging in Munchen kunnen ope- Bij een eventuele overgang van Rumenigge naar Juventus moet de Italiaanse club het contract van Rumenigge met de Beierse club, dat tot en met het seuoen '83-'84 loopt, afkopen. Clough Brian Clough. de manager van de Engelse voetbalclub Nottingham Forest, is op oudejaarsdag ont slagen uit het ziekenhuis van Derby. Clough werd daar opge nomen na een lichte hartaanval. De 45-jarige manager is door de behandelend geneesheer op vakantie gestuurd. Voorlopig mag hu zijn werkzaamheden bij Forest niet hervatten. Polen Speelde Excelsior in de eerste week van december nog twee thuiswedstrijden (tegen Volen- dam en Heracles), door de afge lastingen verder in die maand en het verschuiven van het pro gramma naar de tweede helft van januari staat de hele maand ja nuari Excelsior geen thuiswed strijd te wachten. Met een bijdra ge uit het noodfonds wil Excel sior de moeilijkheden overbrug gen. Problemen, die mede een gevolg zijn van de tegenvallende belangstelling op Woudenstein. De komst van het publiek ligt ongeveer veertig procent lager dan was voorzien. Rumenigge De Europees voetballer van het jaar. de Westduitse aanvaller Karl Heinz Rumenigge. heeft la ten blijken wel belangstelling te hebben voor een eventuele trans fer naar de Italiaanse topclub Ju- Vijf spelers van Oranje in wereldteam BOMBAY - De Nederlandse hockeyers Paul Litjens, Wouter Leefers, Ties Kruize, Tim Steens en Roderik Bouwman, met vier doel punten uit twee wedstrijden topscorer op het wereld kampioenschap in Bombay, zijn uitgenodigd om 14 ja nuari in Karachi te komen spelen in het wereldteam, dat tegen Pakistan uitkomt. De invitatie komt van de be roemde Pakistaanse speler Islahuddin, die twee jaar ge leden al probeerde een af- scheidswedstrijd te organi seren. Toen werden Ron Steens en Maarten Sikking uitgenodigd, maar het duel dat aanvankelijk in Dubai zou worden gespeeld, ging niet door. De Nederlanders hebben on der voorbehoud toegezegd te komen, maar laten hun deel name liever afhangen van het resultaat dat in Bombay wordt gehaald. Roderik Bouwman: „Als we hier een medaille halen, ga ik liever met de ploeg naar huis". De anderen hebben zich daarbij aangesloten. ttWEN T KAN HOO I ALLE KöN- TEN V OP M'"uf I T ZAL M'J BEN/EUWfN [mu óór' ZATERDAG 2 JANUARI 1982 Atleten door politie mishandeld SAO PAULO (ANP) - De Columbiaan Victor Mora heeft voor de vierde maal de traditionele Sylvesterloop gewon nen. Zijn landgenoot Silvo Salazar eindigde als tweede. De winnaar van het vorig jaar, de Braziliaan José Joao da Silva werd derde. De tijd van de winnaar was 23 minuten en 30,20 seconden over de 9000 meter. Bij de eerste tien bevonden zich uitsluitend Columbianen en Brazilianen met uitzondering van de Amerikaan Herbert Lindsay die vijfde werd en Rafael Marques van Portugal die beslag legde op de achtste plaats. Bij de dames triomfeerde de Portugese Rosa Mora in 26.45,8 voor de Amerikaanse Kathy Schilly en de Westduitse Heidi Hutterer. De veteraan Victor Mora (37 jaar) had een slechte start in deze 57e editie van de Sylvesterloop. Duizenden Brazilianen getooid in feestkledij en gewapend met vuurwerk en confetti en vooral gevuld met alcohol, om zoomden het 9000 meter lange parkoers door de straten van Sao Paulo. Mora, een specialist in veldlopen kwam pas aan de leiding na 1600 meter en stond deze daarna niet meer af. De verwoede pogingen van de plaatselijke favoriet José Joao da Silvan, die de eerste mijl op de kop had gelopen ten spijt. Mora was reeds winnaar in 1972, 1973 en 1975. Hij is de tweede atleet die nu viermaal heeft gewonnen. De Belg Gaston Roelants won eveneens viermaal in 1964, 1965, 1967 en 1968. De start was zeer chaotisch en reeds voordat deze plaatsvond moest de politie met harde hand ingrij pen om de 5500 deelnemers in bedwang te kunnen houden. Tijdens de persconferentie na zijn overwinning, beklaagde Mora zich over het gedrag van de politie van Sao Paolo voor en onmiddellijk na de start. Hij vertelde dat in de chaos na het startschot een aantal deelne mers door de politie is mishandeld en dat er rake klappen zijn gevallen. Mora zei dat ook hij niet was gespaard. "Politieagenten", vertelde hij, "hebben mij niet alleen tegen de benen geslagen, zij hebben ook geprobeerd mij de doorgang onmogelijk te maken onmiddellijk na de start". Af X RUST VAN TTT 7M/£ To-o) 5 /vee Al/RS M06T- TUR z* 2UW '1Ó2 BOMBAY - Pakistan en Neder land zijn voorlopig de topploe- gen in het vijfde hockeytoernooi om de wereldbeker voor heren- teams. In Bombay won Pakistan gisteren ook de tweede wedstrijd voor groep A met ruim verschil. Na Argentinië (6-1) werd ook Spanje royaal verslagen (4-1). Net als titelverdediger Pakistan heeft West-Duitsland vier winst punten. Dat lag ook in de lijn van de verwachtingen met tegen standers als Polen en Nieuw- Zeeland. De Nieuwzeelanders, begonnen met een overwinning op Spanje, zorgden echter wel voor hevige tegenstand. In de negentiende minuut namen zij, door Bhana, zelfs een voorsprong. Blócher en de slordig spelende ausputzer Peter, uit een strafcorner, be zorgden de Duitsers de overwin ning: 2—1. In de B-groep had de Sowjet Unie op Oudejaarsdag bijna voor een verrassing gezorgd tegen Austra lië. Met een nimmer aflatend en thousiasme hadden de Sowjets een achterstand van 0-2 wegge werkt Tot grote teleurstelling van het publiek, dat duidelijk op de hand van de Sowjet Unie was, bracht Walsh acht minuten voor tijd de winst toch bij de Austra liërs: 3-2 De inzet en het opvallende loop vermogen van de Sowjets was voor Horst Wein, die nooit verle gen zit om een krasse uitspraak, aanleiding beschuldigend de vinger op te steken. "Ik weet", zei Wein, "honderd procent ze ker dat de Russen iets hebben geslikt voor de wedstrijd. Het kan gewoon niet anders. Bij een dergelijke hitte kan geen mens zich zo langer dan een uur in spannen". Bewijzen echter had Wein niet voor zijn boute uit spraak. Australië moest, zoals gewoonlijk op een groot toernooi, m het be gin nog zoeken naar het juiste rit me. Gisteren, tegen Maleisië, was dat gevonden. 3-D De standen zijn: Pakistan 2 2 0 0 4 10-2 West-DuiUl 2 2 0 0 4 7-4 Nieuw-Zeel 2 10 12 3-2 Polen 10 0 1 0 3-5 Argentinië 10 0 10 1-6 Spanje 2 0 0 2 0 1-10 Groep D Nederland 2 2 0 0 4 10-5 Australië 2 2 0 0 4 6-2 India 2 10 12 9-6 Sowjet-U 1 0 0 1 0 2-3 Engeland 1 0 0 1 0 2-6 Maleisie 2 0 0 2 0 2-9 4ESXQB Victor Mora gaat door het lint en heft de armen. Hij heeft zijn kwartet overwinningen in de Sylvesterloop bijeen. India, dat na vier minuten de eer ste corner via Rajender Singh langs Claushuis had gemokerd, dacht op rozen te zitten toen Kaushik de score opvoerde. Met stomheid werden ze echter gesla gen toen Roderik Bouwman zich van zijn specialiteit ging bedie nen: de solotoer. Eerst na aange ven van Litjens, daarna via een combinatie Dover-Kruize. Beide malen stoomde de HGC'er op volle snelheid langs de hardste verdedigers ter wereld en beide malen werd doelman Negi tot een figurant gedegradeerd. In schrille tegenstelling tot de moeilijkheidsfactor was Bouw- mans verklaring: „Als ik de bal goed krijg aangespeeld en wij even de ruimte hebben, kan finales te denken. „Na een 2-0 achterstand terugkomen is mooi, vier werkelijk fantastische veld- doelpunten scoren nog mooier, maar morgen wacht Maleisië. Een wedstrijd die zo mogelijk nog belangrijker is, want tegen teams die op papier zwakker zijn mag je op een wereldtoernooi geen punten verspelen". BOMBAY (GPD) - De wraak was mierzoet. Theo- door Doyer gaf het best uiting aan de gevoelens van de Nederlandse hockeyers na de histori sche overwinning van 4-3 op India. Hij stond met de armen over elkaar, het gezicht uitdruk kingloos als altijd, en murmelde: „Een prachtig gezicht om te zien hoe ze afdruipen". De Bloemendaler vertolke daar mee de algehele gevoelens, die op zondag 2 september waren opgeroepen toen de Indiërs uit protest tegen de arbitrage niet in Amstelveen aantraden voor de derde testwedstrijd tegen Neder land. Angst om weer te verliezen, heette dat toen. Gisteren kregen ze op het wereldkampioenschap het eerste pak slaag op eigen bo dem te slikken, en dat deed de 20.000 toeschouwers ontzettend pijn. Ruim drie jaar geleden in Madras was Oranje voor het laatst geinvi- teerd. Het was de tiende wed strijd op Indiase bodem die Ne derland niet kon winnen. Uit his torische overwegingen kon Oranje in Bombay dus niet op een overwinning rekenen. Maar de tijden zijn veranderd. Pakis tan nam de hegemonie over, Ne derland knabbelde er via het winnen van de Champions Trop hy stukjes vanaf en Australië deed dat via een zege in het vier- landentoernooi. Gisteren ver volgde Nederland zijn coupe. Er werd een grote concurrent even opzij gezet. En dat in het hol van de leeuw, een unicum. Het was voor bondscoach Wim van Heumen echter allerminst reden om al aan een plaats in de halve- De Poolse voetbalbond heeft be vestigd dat er twee officials bij de loting voor het wereldkam pioenschap voetbal (16 januari in Madrid) aanwezig zullen zijn. De twee Poolse voetbalbestuurders zullen in Spanje ook de hotelac- comodatie en de trainingsmoge lijkheden in ogenschouw nemen. Die informatie werd doorge speeld door het Poolse interna tionale persbureau PAP, tenein de geruchten, als zou het Poolse voetbalelftal niet deelnemen aan de wereldtitelstrijd, de kop in te drukken De Bossche hockeyprofessor, die zijn taktiek om het moordende tempo onder de brandende zon in te dammen pas na een kwar tier zag slagen, wilde er overi gens niet onderuit dat hij met zeer groot genoegen had geke ken naar de waarlijk unieke goals van zijn ploeg. De manier waarop Tom van 't Hek Neder land acht minuten na rust op voorsprong zette is nog nooit vertoond. De Utrechter is een be wonderaar van Johan Cruijff, en op zijn polsbandje waarmee hij het zweet van zijn voorhoofd veegt prijkt de naam van Ajax. Cruijffs goal tegen Haarlem imi teerde de 23-jarige Kampong speler op een manier die de twin tigduizend deed verstommen. Op de rand van de cirkel zette hij doelman Negi met een schijnbe weging op het verkeerde been en lobde de bal vervolgens met een loepzuivere boog in de kruising. Van 't Hek: „Ik probeer het op elke training. In de oefenwedstrijd te gen Argentinië lukte het bijna en ik heb altijd gezegd dat ik met hockey stop als het me een keer lukt. Ik heb nu echter besloten nog vijf wedstrijden door te gaan", grapte de medisch stu dent, die onmiddellijk overging op de humoristische toer. „Zoals je weet wordt Negi getraind door Jan Jongbloed. Die keept ook voor zijn doel, zodat je met een lob succes kan hebben". In hoc- keyland wordt Van 't Hek inder daad vaak vergeleken met Cruijff, vanwege zijn minuten lange afwezigheid in het veld en zijn plotselinge, volstrekt onna volgbare oprispingen, die hem al drie goals opleverden. Roderik Bouwman r) heeft uitgehaald en doelman Negi is kansloos. zoiets gebeuren. Ik geef toe, het is een heerlijk gevoel". Opgezweept door het eigen pu bliek trotseerden de Indiërs nog eenmaal de verzengende hitte. Ze schakelden over op hun beulstempo, dat Van Heumen zo vreesde. Tim Steens: „Dan is het net een stoomwals die op je af komt". Theo Doyer: „Ze creëren twee-tegen-een situaties en doen dat in zo'n hoog tempo dat het lijkt of je stilstaat". Óm vervol gens de schouderklopjes van zijn teamgenoten gelaten te accepte ren. „Het is mijn taak op de lijn strafcorners tegen te houden. Nou dat heb ik gedaan". Dat hij daarmee Nederland in de slotfa se - nadat Sodhi en de net twee minuten voor Van Asbeck inge vallen Maarten van Grimbergen de score naar 3-3 en 3-4 hadden geschoten - redde, deed hij af als de normaalste zaak ter wereld. Ties Kruize. de middenveldstra teeg die tegen Engeland onzicht baar was en nu de een na de an dere sublieme pass lanceerde. „Ach, tegen Europeanen krijg ik mandekking, de Aziaten geven iets meer ruimte. Dan ben ik op mijn best. Maar het heeft wel ver schrikkelijk veel kracht gekost om me van Kumar te ontdoen, waardoor ik ruimte kreeg. Maar als je de beslissende goal van Ja- pie van Grimbergen op zo'n ma nier inleidt, kan je alleen maar te vreden zijn". En libero Litjens, niet altijd even safe en zonder succes bij drie corners: „Ik heb even gedacht aan 2 september 1973, toen we op het wereldkampioenschap te Amstelveen ook met 2-0 achter kwamen tegen India. Ook toen kwamen we terug en werden kampioen, maar winnen in het hol van de leeuw is natuurlijk nog veel mooier". HAARLEM (ANP) - De basketbal lers van Hapoel Ramat Gan (Isr) en landskampioen Den Bosch waren de winnaars op de eerste dag van het nieuwjaarstoernooi te Haarlem. Hapoel versloeg de organiserende vereniging Stars (79—53), Den Bosch nam revan che op Amstelveen (82-77), dat tekende voor de eerste competi tienederlaag van de kampioenen. Tegenover de winst in het toer nooi stond echter een ernstige blessure van spelmaker Dan Cra mer. Minder dan een minuut voor het einde van de wedstrijd liep Cramer de blessure aan zijn linkerbeen op. De international werd overgebracht naar een zie kenhuis te Haarlem omdat ge vreesd werd voor een enkel- of beenbreuk. Groningen heeft de finale van het Crystal Palace-toernooi te Lon den met gehaald. De Groningers verloren in de halve finale van de Israëlische landskampioen Mac- cabi Tel Aviv met 105-118 Gro ningen was in de halve finale ge komen door winst op Crystal Pa lace (97-93)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11