"Een vriendin? Dat gaat ten koste van het voetballen"... "Oudjes" doen het nog best Ruime voldoende voor Overdevest en Steekers Coe en Ovett op gelijke voet Schaakjunior Cuypers ontneemt koploper punt PAGINA 10 ZATERDAG 2 JANUARI 1982 Hij sloop door de mazen van het net. Geen enkele scout van een betaal de voetbalclub ontdekte Edwin van de Vathorst. Toch draagt de Leidse Amsterdammer sinds kort het Ajax-shirt. Aangelokt door het spelen op het allerhoogste niveau meldde de 18-jarige ex-Rooden- burger zich een paar maanden geleden aan bij de grossier in voetbal- titels. Hij werd aangenomen. Waarmee een hartewens in vervulling ging. Een verhaal over een junior die niets te dol is om te slagen in het betaalde voetbal. „Ik ben verliefd op het betaalde voetbal", ver klaart hij. LEIDEN het interview is grondig voorbereid: Van de Vathorst se nior staat al p de hoek van de straat („Want het is zo moeilijk zoeken in de Merenwijk"), het koffie-apparaat staat reeds afge steld, een aantal schaaltjes met bonbons, cake en ander snoep goed wacht geduldig op het be zoek, de plakboeken liggen bijna in handbereik en Edwin van de Vathorst (18) heeft terdege nage dacht over wat hij gaat zeggen. „Ik heb voor U alvast het één en ander op papier gezet", zegt hij tegen zijn generatiegenoot. In de horeca-wereld, waarin de fami lie Vathorst werkzaam is, is be leefdheid nu eenmaal een pré. „Ik heb er een hele avond over zit ten peinzen", verhaalt Van de Vathorst over zijn voorarbeid. En inderdaad het werkstuk mag er zijn. Zijn emoties en ervarin gen heeft hij uitgebreid aan het papier toevertrouwd. Het blijft zijn geringe inbreng in het ge sprek. Geduldig laat hij zijn va der aan het woord. Alleen als die af en toe in onvervalst Amster dams uitweidt over zijn hotel- café-restaurant aan de Amster damse Damrak stuurt zoonlief hem terug in het goede spoor. „We zouden het toch hebben over voetbal". Onder het mom van 'vader en zoon zijn één' wordt Van de Vathorst senior als woordvoerder geac cepteerd. „Toch ben ik spijker hard voor Edwin", vindt hij. „Ik heb hem inmiddels al een keer schriftelijk ontslag aangezegd. Want hoewel hij boven de zaak woont in Amsterdam en mijn zoon is, is hij geen cent meer waard dan het overige personeel. Alleen als we samen trainen en ik hem in het zand laat bijten dan mag ie me voor rotte vis uitschel den. Dan zijn we sportvrienden". Vult zijn zoon aan: „En toen ik op school zat, maakte hij de uit treksels voor mij". De vriendschap en voetballiefde is dan ook onbeschrijflijk. Dage lijks traint Edwin van de Vat horst minimaal één keer bij of zijn club of met zijn vader of springt hij op zijn race-fiets en rijdt zich in het zweet. Van de Vathorst sr: „En soms laat hij mij ook weieens naar de trainingen van de jeugd van Sparta of Feye- noord rijden om te vergelijken wat de jongens bij die clubs doen. Dan zegt Edwin weieens: 'Ze kunnen er geen pest van'. Niet omdat het mijn zoon is, maar van vele kanten hoor ik dat hij inderdaad talent heeft. En zelf steek ik er ook wat van op. Zie ik oefenstof die ik hem kan geven als we beiden in de duinen trai- Zoals alle jeugdspelers droomde ook Van de Vathorst jr van een carrière als prof. UVS was dan ook een logische keus op het mo ment dat hij de bal de eerste wentelingen mocht laten maken. Toen hij amper tien jaar was, zag hij op een toernooi bij Hermes DVS het vermaarde Blauw Wit spelen. „Hij vond dat een gewel dig team. Van dat moment wilde Edwin voor Blauw Wit spelen". Dus onderhield Edwin een pen deldienst tussen Amsterdam en Leiden. „Het waren moeilijke ja ren", staat op het getypte vel letje. „De jongens waren hard, maar goudeerlijk en humoris tisch. Vaak stapte ik na de trai ningen huilend van woede in de auto van mijn vader. Van opge ven wilde ik beslist niet weten, want zo leer je doorbijten en dat je niks cadeau krijgt. Ik leerde er ook veel van jongens als Frank Rijaard en Mark Metgod". Een uitverkiezing voor het Amster dams jeugdelftal was reden om bij Blauw Wit te blijven. Maar toen die felbegeerde uitnodiging in de brievenbus gleed, moest Van de Vathorst bedanken. In zijn examenjaar voor de mavo bleef er bijna geen tijd over voor Van cle Vathorst heeft er alles voor over om te slagen hij Ajax zijn studie. De avonden waren gereserveerd voor voetballen. El ke ochtend wekte de wekker hem daarom om vijf uur waarna er pas tijd werd vrijge maakt voor school. Prachttijd Van de Vathorst keerde (noodge dwongen vanwege school) terug naar de Leidse blauwwitten. maar liet zich na een seizoen overschrijven naar Roodenburg. „Een prachttijd heb ik daar ge had". Hij viel evenwel niet op in de Leidse voetbalkweekbak. Toch ontpopte Van de Vathorst zich als een goede laatste man. De loupe van de voetbalscouts werd echter nimmer op hem ge richt. „Je kon het op je vingers aftellen", verklaart zijn vader „bij alle belangrijke wedstrijden of op het moment dat Edwin zou doorbreken, was hij gebles seerd". De opmerking van zijn jeugdtrai ner bij Blauw Wit Dick Maurer (nu in dienst bij Volendam) hield hem evenwel op de been. „Als je je mond houdt dan kun je een he le grote worden". Niets was hem dan ook te dol om zijn doel te be reiken. De zwarte judoband die hij bijna in zijn bezit had, werd zelfs achteloos terzijde gescho ven, terwille van het voetballen. Niettemin bleef zijn lidmaat schap bij Roodenburg slechts tot ruim een jaar beperkt. Het be drijf van zijn vader lokte hem naar de hoofdstad, waar hij 's nachts het horeca-bedrijf 'be waakt'. Die verkassing was ook aanleiding om zichzelf aan te bie den bij Ajax. Na een tiental proeftrainingen („Ik heb die week met maagkramp gelopen vanwege de nervositeit") kwam het verlossende woord: 'Je mag lid worden van onze club'. Het hoogste amateurteam, het C— elftal of de A-regionalen. Het is nog onbekend in welke selectie Van de Vathorst wordt inge deeld. „Ik beschouw het al min of meer als een beloning dat ik voor Ajax mag uitkomen", geeft hij zelf eerlijk toe. „Honderden jongens worden jaarlijks afgewe zen. Als ik nu het stadion bin nenloop dan denk ik: 'Goh toch wel mooi dat ik dat mag". Likke baardend kijkt hij nu naar de be wegingen van zijn favoriet Johan Cruyff. Bij foto's in zijn plakboek heeft hij een actieprent van Cruyff geplakt. Zijn vader: „Zie je bij Edwin ook die stijl. Bij Ajax kun je het nu eenmaal wel vergeten als je geen techniek en souplesse hebt". Vriendin De basisvoorwaarden om te slagen zijn derhalve aanwezig bij Van de Vathorst. „En hij leeft ook se rieus", mengt zijn moeder zich in het gesprek. „Hy rookt en drinkt niet. Voor half tien 's avonds ligt hij op bed". Edwin van de Vat horst: „Een enkele keer ga ik weieens naar de disco, maar dan zorg ik er wel voor dat ik voor half twaalf thuis ben. Een vrien din? Dat kan nooit goed gaan. Dat gaat ten koste van het voet bal. Je kunt inderdaad stellen: ik ben verliefd op voetbal. Ik zou desnoods mijn werk voor het voetballen willen opgeven en voor niets voor Ajax-1 willen uitkomen. Ja, dat zou ik zeker doen". En na een moment van stilte herhaalt hij vastberaden: „Tuurlijk zou ik dat zeker doen" HERMAN POOS LEIDEN - Hans Stcekers en Martin Over devest kunnen met voldoening op oude jaarsdag terugkijken. Beide wielerveld- rijders kwamen tijdens de selektierit te Valkenburg uitstekend voor de dag. Amateur Hans Steekers sleepte op het loodzware trajekt een derde plaats uit het vuur. De renner uit Noordwijkcr- hout liet daarbij ondermeer de gebroe ders Harings en Berry Zoontjes achter zich. Slechts een overtuigende Ger Dolfsma en Hans Boom waren te sterk voor de Bollenstreek-routinier. Reinicr Hoogkamer stelde met een 11de stek ietswat teleur. John Kuyvenhoven suk kelt weer met rugklachten en stapte om die reden af Nieuweling Martin Overdevest moest zich samen met een paar leeftijdgenoten in de juniorenkoers waarmaken. Tijdens de wereldkampioenschappen wordt er alleen maar in de categorie junioren ge reden. Bondscoach Stofberg moet daar om uit junioren en nieuwelingen één se- lectiegroep vormen. De proeve van be kwaamheid ging Overdevest uitstekend af. Achter de junioren Nijboer, Van der Ley en Pley kwalificeerde de Leidcnaar zich als vierde. Opmerkelijk was dat zijn concurrenten Razenberg en Hcndrix. die tot dan toe de Swift-renner nogal eens de loef af hadden gestoken, op dit parkoers nergens waren. Alleen Van Gessel wist zich engiszins staande te houden, hij eindigde op een minuut van Overdevest als zesde. Eddie Kouiss werd bij de nieuwelingen 10de. Piet Overdevest eindigde bij de liefhebbers/ veteranen als 9de. De katerkoers op nieuwjaarsdag te Kijk duin vormde qua moeilijkheidsgraad een wereld van verschil met de koers te Valkenburg. Er zal dan ook nog het no dige moeten gebeuren wil het trajekt zich in voldoende mate voor de komen de nationale titelstrijd, die op 31 januari in de Haagse badplaats verreden wordt, lenen. Op het vliegrondje bevestigde Martin Overdevest zijn vorm door moei teloos te winnen. Bij de amateurs was Herman Snoeyink. die niet in Valken burg gereden had. de sterkste. Hans Steekers moest ditmaal met een 10de positie genoegen nemen. Cock van der Hulst is terug van weggeweest. Bij de liefhebbers/veteranen bleef de Zoeter- woudenaar iedereen inclusief nationaal kampioen Broere de baas. Cees Kerk vliet werd hier 5de. Mini-toernooi LEIDEN - Met een mini-toer nooi op Nieuwjaarsdag is bij ASC het startsein gegeven voor de festiviteiten rond het 90-ja- rig bestaan van de Oegstgeester voetbalclub. De selectiespelers van de oudste vereniging van de afdeling Leiden wonnen het toernooitje door de ASC-vetera- nen met 5-0 te kloppen en een team van oud-eerste elftalspe lers (die nog elders actief zijn) op l-l te houden. Wereldrecordhouder Joao Carlos de Oliveira wordt bedreigd door een beenamputatie. De 27-jarige Braziliaanse atleet die bij een au to-ongeluk op 22 december jl. zeer zwaar werd gewond, heeft er een ernstige infectie bijgekre- gen, die 48 uur na het ontstaan nog niet tot staan was gebracht. Volgens de behandelende ge neesheer van het ziekenhuis waarin de atleet wordt verpleegd moet een verder onderzoek uit maken of De Oliveira zijn rech terbeen zal moeten missen. Door het ongeluk heeft hij twee zware open wonden aan dat been opge lopen. GARMISCH PARTENKIRCHEN (GPD) - De Noor Roger Ruud heeft het traditioneél schansspringen (90 meter) op Nieuwjaarsdag in Gar- misch Partenkirchen gewonnen. Door deze zege versterkt hy zijn posi tie in het klassement om de wereldbe ker. Met sprongen van 105 en 99 me ter domineerde hij voor de Oostduit ser Manfred Deekert en de Westduit ser Andreas Bauer. In het klassement voor het vierschansentoernee leidt Deekert met 475,9 punten voor de Fin Matti Nykaenen (488,1). De uitslag van het schansspringen in Garmisch Partenkirchen is: k 1. Roger Ruud (Noo.) 237 pnt. (105 99); 2. Manfred Deekert (OD1.) 236,6 (100,5 100,5); 3. Andreas Bauer (WD1.) 232,4 (98,5 99,5); 4. Peer Bergerud (Noo.) 232 (98,5 98,5); 5. Matti Nylae- nen (Fin.) 278,2 (99 99,2); 6. Chris- toph Schwarz (WD1.) 227,5 (97,5 97). LONDEN - Steve Ovett, wereldre cordhouder op de 1500 meter met 3 minuten 31,36 seconden en Sebastian Coe, wereldrecord houder op de mijl in 3.47,33, zijn voor de Engelse koningin Eliza beth gelijk. Ovett en Coe werden beiden benoemd tot leden in de Order of the British Empire, tij dens de traditionele "lintjesre gen" in Engeland ter gelegen heid van de jaarwisseling. Een zelfde onderscheiding kreeg oud-Liverpool voetballer John Toshack, die tegenwoordig ma nager is van het in de eerste divi sie teruggekeerde Swansea City uit Wales. Billy Beaumont, de "forse" aanvoerder van het En gelse rugbyteam werd benoemd tot officier in de Order of the Bri- tishe Empire. Het eerste doelpunt van de oud-internationals in de maak. Leen v.d. Lugt(m) heeft doelman Walstra naar de grasmat "gedwongen' en stuurt de bal naar het lege doel. Moulijn leidt oud-internationals naar 2— 1 zege op KHFC HAARLEM (ANP) - De oud-inter nationals hebben gisteren de vijftigste wedstrijd tegen Ko ninklijke HFC met 2-1 gewon nen. De bijna 2.000 toeschouwers zagen voor rust doelpunten van Van der Lugt en Swart. Coupe rus scoorde in de tweede helft het tegendoelpunt voor Neder lands oudste voetbalclub. De koninklijke HFC, van 1879, een vierde klasser met dit seizoen weer enige vooruitzichten, trekt één keer per jaar publiek. Kij kers die in Haarlem naar de Spanjaardslaan, het Nederlandse voetbal-Ascot, komen om te zien of de oud-internationals nog kunnen voetballen en om zelf ge zien te worden. De oud-internationals, bijna over bodig het te zeggen, kunnen in vergelijking met de Haarlemse amateurs, nog uitstekend voet ballen in een tempo dat zich ei genlijk in niets onderscheidde van dat van KHFC Bij KHFC - oud-internationals gaat het niet om tempo, het gaat om spelen en laten spelen. Het is een confrontatie tussen goede wil en techniek waar slechts een schijntje sleet op ligt. met wat beperkingen aan beide zijden. Coen Moulijn dè grote uitblinker Voor de techniek komt het pu bliek, voor Coen Moulijn, Henk Schouten en Tinus Bosselaar bij voorbeeld. voor de herinnerin gen aan de tijd toen voetbal ook in het Feyenoord-stadion nog leuk was. De drie Rotterdammers dragen ge zamenlijk, in vergelijking met hun grote tijd, ongeveer een man extra aan gewicht mee, maar de benen willen nog best als er een bal in de buurt is. Vooral Moulijn bewees het. Voor hem verplaat ste een belangrijk deel van het publiek zich na rust van de ene hoek van het veld naar de ande re. Het was een verplaatsing ge dreven door bewondering en res pect, door de hoop in de tweede helft nog eens van dichtbij te kunnen zien, wat het geheim van de bewegingen van de linksbui ten is. Na rust echter was Moulijn, zoals de meerderheid van zijn colle ga's, minder opvallend dan in de eerste drie kwartier. Na een uur voetbal bleek duidelijk dat lust en kracht tot draven ongeveer evenveel zijn afgenomen als het gewicht is toegenomen. De oud internationals bezaten echter een paar uitzonderingen, Frits Flin- kevleugel, Theo van Duivenbode en Sjaak Swart. Daardoor kwam de voorsprong, voorbereid door Moulijn en ver wezenlijkt door Van der Lugt en Swart in de eerste helft, niet echt in gevaar. Wel scoorde Wietze Couperus (met Hennie van Nee een nog bij KHFC actieve ou d-international) tegen na een fout van Roel Wiersma, maar meer stond Jan Jongbloed, die Piet Schrijvers was komen ver vangen niet toe. Jongbloed bleef de doelman die hij was voor zijn hernia en liet zich door niets of niemand van de wijs brengen. Ook niet door het vuurwerk dat het publiek achter en naast hem ontstak. Vuurwerk echter hoort bij KHFC - oud-in- ternationals, al jaren. Het was, zoals alles bij deze vijftigste nieuwjaarswedstrijd, beschaafd. De oud-internationals speelden, maar ook dat is een traditie die onverbrekelijk met het duel is verbonden, in een enigszins an dere opstelling dan werd ver wacht. Neeskens en Rensen- brink bijvoorbeeld waren er niet bij. Wel in het veld kwamen: Schrijvers/Jongbloed, Flinke- vleugel, Hulshoff, Van Duiven- bode en Wiersma. Bosselaar, Swart en Muller/Van Dijk, Schouten, Van der Lugt en Mou lijn. GRONINGEN (ANP) - In de strijd om de Europese schaaktitel voor junioren heeft de Israëliër Alon Greenfeld zijn eerste plaats be houden. Greenfeld, met zwart spelend, deelde gisteren het punt met Frank Cuypers, die samen met Andrei Sokolov uit de Sow- jet-Unie op de derde plaats staat, een punt achter Greenfeld. Tus sen Cuypers en Greenfeld staat Curt Hansen (Den.), die in twee de zitting de Griek Pantavos ver sloeg. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de tiende ronde zijn: Sokolov (Sow.) - Karoli (Hon.) 1-0; Hansen (Den.) - Pantavos (Grk.) 1-0; Salov (Sow.) - Con- die (Sch.) 1/2 - 1/2; Siegel (WD1.) Barbulescu (Roe.) 1-0; Feiste- nauer (Oos.) - Kivisto (Fin.) op nieuw afgebroken. De stand na tien ronden is: 1. Greenfeld 8 pnt.; 2. Hansen 7 V2 pnt.; 3. Cuypers en Sokolov 7 pnt.; 5. Stohl, Hjardarsson, Kuyf, Salov en Condie 6 pnt. De Nederlandse schaakmeester John van der Wiel heeft in het in ternationale toernooi van Keulen oud-wereldkampioen Michail Tal een remise afgedwongen. Het was voor de ranglijstaan voerder uit de Sowjet-Unie het eerste puntverlies. De eerste vier ronden had Tal steeds winnend afgesloten. Tal blijft leider met 4,5 punten. Edwin van de Vathorst in training met zijn vader. "Niet omdat hij mijn dat hij inderdaad talent heeft". (Foto: Holvast). vele kanten hoor ik

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10