Vissers benadelen fiscus Kamervragen over Ogemronthullingen Fysiotherapeuten tegen Verkapt inkomensbeleid'' Bakker wil geen jodium in brood Groot aantal meldingen van geluidshinder bij politie Voor ruim tien miljoen gulden zwarte visboven water "Borssele" draait weer Te veel lood en cadmium in bodem van Papendrecht Zeshonderd kilo vuurwerk ingenomen, eigenaar onwel Andermaal slordigheid in wet voor Zuid-Limburg Na interview met Boersma DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 BINNENLAND ARNHEM (GPD) - De economi sche politierechter in Arnhem heeft nog geen uitspraak gedaan in een zaak tegen een Nijmeegse broodbakker die om principiële redenen weigert jodiumhoudend zout in zijn produkten te verwer ken. De bakker, Frans Wilden- borg, verwerkt in zijn brood uit sluitend natuurlijke grondstof fen. In plaats van jodiumzout doet hij zeezout in het brood. Maar daarmee raakte Wildenborg in maart van dit jaar in conflict met de wet. Volgens het Brood- besluit mogen bakkers uitslui tend jodiumhoudend zout ge bruiken. Dit is een regeling die stamt uit de jaren dertig, toen on- der bevolking op grote schaal de ziekte krop (of struma) heerste. Lijders aan struma (een vergrote schildklier) hebben onder meer last van benauwdheid en ver moeidheid. Krop wordt veroor zaakt door jodiumgebrek. Om deze volksziekte terug te dringen stelde de regering bakkers ver plicht om jodiumhoudend zout in hun brood te verwerken. Overigens heeft het ministerie van volksgezondheid zojuist beslo ten dat met ingang van morgen het jodiumgchalte in het brood- zout nóg wat hoger moet, omdat we minder brood eten en omdat is gebleken dat struma de kop weer opsteekt. Bakker Wildenborg uit Nijmegen echter meent dat de overheid niet het recht heeft hem te ver plichten jodiumzout te verwer ken. „Het is een verplichting met een medische strekking", vindt Wildenborg. „Het Broodbesluit is in strijd met het Verdrag van Rome. waarin ieders recht op privacy wordt gewaarborgd". Bezwaren Wildenborg meent dat zo'n maatre gel van medische aard niet kan worden opgelegd aan „mensen die daartegen zwaarwegende be zwaren hebben". „Aan voeding moeten geen onna tuurlijke stoffen worden toege voegd, tenzij dit strikt noodzake lijk is". Volgens de Nijmeegse bakker is spaarzaam overheids ingrijpen alleen op z'n plaats in uiterste gevallen Wildenborg zei tegen politierechter mr. R. van Houten dat hij voldoende jodium binnenkrijgt door het nuttigen van natuurvoedmg. De bakker sprak van een aantas ting van persoonlijk en zakelijk belang. Hij vroeg de politierech ter om vrijspraak. Officier van justitie mr P Tide- man vond het verweer van Wil denborg wat te ver gezocht „Volksgezondheid mag zich best bemoeien met het voorkomen van volksziekten De rechtbank is bovendien niet de juiste plek om dit soort zaken uit te vechten. Ik heb respect voor mensen die zich met natuurlijke produkten op de been houden, maar ik meen dat er in dit geval voor hen geen uitzondering zou moeten worden gemaakt". Economisch politierechter mr. Van Houten wilde zich eerst nog verder in de zaak verdiepen. De zaak werd aangehouden tot 22 maart AMSTERDAM/LEIDERDORP/D- ORDRECHT (ANP) - De rijks politiediensten in Noord- en Zuid-Holland hebben vooral gis teren een groot aantal meldingen over geluidsoverlast binnenge kregen. Het vuurwerk heeft deze diensten meer dan in andere ja ren een "onuitputtelijke" stroom telefoontjes opgeleverd. De dien sten hebben dit gisteravond des gevraagd meegedeeld. Voor de dienst Leiderdorp was de stroom klachten "bijna niet meer bij te houden". Volgens een woordvoerder ging de telefoon de hele dag door. "Je blijft sur veilleren", zo verzuchtte hij. De districten Amsterdam en Dor drecht werden ook geconfron teerd met een ongekende stroom klachten, zo zeiden de woord voerders. Er werd gesproken over ongeveer "elke twee minu ten een klacht". In alle gevallen zijn er geen aan houdingen verricht. "Zodra de mensen merken dat er een sur veillancewagen opdoemt, ver dwijnen zij in het niets", aldus de politie. Ook was er weinig of geen sprake van schade door vuurwerk. In de overige distric ten bleef het rustig. Jacht op wild weer beperkt opengesteld DEN HAAG (ANP) - De gunstige weersomstandigheden van de af gelopen dageru^ijn voor minister De Koning (landbouw en visse rij) aanleiding om de jacht op houtsnippen, fazanthanen en alle soorten waterwild met ingang van 1 januari 1982 weer open te stellen, aldus gisteren een mede deling van zijn ministerie. Op 21 december van dit jaar werd in verband met de extreme weersomstandigheden de jacht op hazen, patrijzen, fazanten, houtsnippen, goudplevieren en alle soorten waterwild gesloten. De weersomstandigheden zijn nu zo gewijzigd dat de jacht weer wordt geopend, aldus het minis terie. Deze heropening van de jacht is echter niet van toepassing op het wild waarvoor de jacht inmid dels is gesloten ingevolge de be schikking opening en sluiting van de jacht, aldus het ministe rie. Dit geldt voor hazen, patrij zen, fazanthennen en goudple vieren. De jacht op deze soorten blijft dus gesloten. Tenslotte deelt het ministerie nog mee dat de ganzen van deze her opening niet zijn uitgezonderd. "Zij kunnen nu weer volop voed sel zoeken en ook voor hen is geen noodtoestand meer aanwe zig", aldus het ministerie. WEERRAPPORTEN t ;i Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg motregen regen regen licht bew. regen licht bew. IJMUIDEN (GPD) Nederlandse vissers hebben de fis cus voor een bedrag van meer dan 10 miljoen gulden benadeeld door geen opgave te doen van de inkomsten uit verkoop van een deel van hun vangsten. Dat is het resultaat van een onderzoek door opsporingsambtenaren van de belasting, waaronder de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD), dat overigens nog niet is afge sloten. Het onderzoek strekt zich uit over vrijwel alle Nederlandse vissers- havens en werd ingesteld nadat in Zeeland een soortgelijke frau de aan het licht kwam, waarbij de belasting voor een bedrag van een paar miljoen gulden werd benadeeld. In het bedrag van tien miljoen zit ten ook de bedragen die door vis sers, na het bekend worden van de Zeeuwse fraude, uit eigen be weging onder de aandacht van de belastingdienst werden ge bracht. Overigens is nog helemaal niet ze ker of er fraudeurs voor de straf rechter zullen verschijnen. In veel gevallen waar door de op sporingsambtenaren onregelma tigheden werden ontdekt, werd door de inspecteur een navorde ring ingesteld. Door de vissers die „in gebreke" waren geble ven, wordt dat ervaren als een „schikking" die men graag vol doet om aan een strafvervolging te ontkomen. Deze opvatting is echter niet juist. Bij de belasting wordt duidelijk onderscheid gemaakt tussen be lasting-technische bewijslast en strafrechtelijke bewijsgronden. Aan de hand van bepaalde nor men kan van het eerste sprake zijn zonder dat daarmee voldoen de bewijs geleverd is om een strafrechtelijke procedure in gang te zetten. VLISSINGEN (ANP) - De kern- Verzwegen centrale Borssele is gisteren na een onderbreking van zes dagen weer in bedrijf gesteld. Vorige week donderdag ontdekten technici van de kerncentrale een lekkage in een pakking van de hoofdkoelwaterleiding in het nu cleaire deel van de centrale. Het radioactieve lekwater bleef bin nen het systeem en leverde vol gens de PZEM geen gevaar op voor de omgeving. De zesdaagse stop van de kerncen trale heeft de Provinciale Zeeuw se Energiemaatschappij 1,9 mil joen gulden gekost omdat de PZEM contractueel gebonden is bij stilstand van de kerncentrale conventionele stroom te leveren tegen de veel goedkopere kerne nergietarieven. Opmerkelijk is dat veel vissers in komsten hebben verzwegen van vis die zij ook buiten de opgaaf hielden op grond van de quote ringsregeling (hoeveelheid vis die men mag vangen). Een ge deelte van deze vis werd buiten de vishallen om verkocht, het geen niet strafbaar is omdat er in Nederland sinds 1975 voor vis geen veilplicht meer bestaat. Anderzijds blijkt het ook op be paalde vismijnen mogelijk te zijn hoeveelheden vis te laten admi nistreren onder een codenum mer. Hoewel het daarbij voor de koper vaak niet duidelijk wordt wie de aanvoerder is, wordt deze vis bij de administratie van de mijn toch geboekt op naam van de aanvoerder. Het is de vissers intussen wel duidelijk geworden dat zij op die manier „in geval van" niet buitenschot blijven. DEN HAAG (ANP) - Dit is de achterzijde van het nieuwe zeefront-complex in Scheveningenwaarin een bowlingbaan, kantoren, flats, parkeergarages, winkels, horecabedrijven en kleine straatjes worden onderge bracht. Het complex wordt naar verwachting in maart voltooid. Het kost 100 miljoen gulden en schept voor 300 werkgelegenheid. Linksboven is nog net de Scheveningse pier te zien. PAPENDRECHT (ANP) - Onder zoek van grondmonsters, afkom stig van het industrieterrein bij de Johannahaven in Papen drecht, waar mogelijk verontrei nigde slakken zijn gestort, geeft aanleiding tot verder onderzoek. De resultaten van een onderzoek naar de eventuele dumping van chemische afvalstoffen in de ge luidswal langs Rijksweg A15 in Papendrecht geven geen aanlei ding tot het nemen van maatre gelen. De gemeente Papendrecht heeft dit gisteren bekendge maakt In een grondmonster van het in dustrieterrein is te veel lood aan getroffen. in een ander te veel cadmium In totaal werden daar zes grondmonsters en twee grondwatermonsters genomen. Bodemdeskundigen van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne gaan nu onder zoeken in hoeverre de gevonden verontreiniging als schadelijk voor de bodem moet worden aangemerkt. Uit het onderzoek naar de eventue le stort van chemisch afval in de geluidswal is gebleken dat de aangetroffen gehaltes aan scha delijke stoffen ruimschoots on der de daarvoor gestelde norm blijven. Een ingesteld getuigen onderzoek heeft uitgewezen dat incidenteel buiten de normale uren is gestort. Dit heeft echter niet tot verontreiniging van de grond geleid, aldus de gemeente Papendrecht. De omwonenden van de geluidswal hebben een brief gekregen met de onder zoeksresultaten. Oók de weg naar 'n perfekte ambiance voor uw diner of receptie! Kort geding tegen prijsmaatregel UTRECHT (ANP) - Minister Ter- louw (economische zaken) heeft na overleg met minister Garde- niers-Berendsen (volksgezond heid) gisteren een prijsbeschik- king afgekondigd voor de parti- kuliere tarieven van fysiothera peuten. De landelijke Vereniging van Vrijgevestigde Fysiothera peuten (LWF) - aangesloten bij het Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie - heeft direct daarop laten weten dat ze zich via een kort geding tegen deze prijsmaatregel zal verzetten. Volgens de LWF betekent de prijsbeschikking een inkomens daling van tussen de tien en twintig procent. Zij vindt, dat de prijzenwet ten onrechte wordt gebruikt voor het voeren van een inkomensbeleid. Een woordvoerder van het genoot schap voor fysiotherapie noem de het ook "een beetje slordig" op 30 december een prijsmaatre gel af te kondigen. Dat is name lijk vlak voordat op 1 januari het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg met zijn werk be gint. Het COTG is ingevolge de wet tarieven gezondheidszorg die op 1 januari van kracht wordt, het college dat alle tarie ven en inkomens in de gezond heidszorg moet gaan bekijken en beoordelen. De prijsmaatregel houdt in dat voor particulier verzekerde pa tiënten vanaf 31 december in het hele land dezelfde maximumta rieven geldefa van ruim 22 gul den voor massage en oefenthera pie en gemiddeld elf gulden voor de diverse "applicaties": behan delingen met elektrische en elek tronische apparatuur. Over de tarieven is al enkele jaren overleg gaande tussen economi sche zaken en de organisaties van fysiotherapeuten. Dat over leg heeft niet tot overeenstem ming geleid. Minister Terlouw heeft zijn prijs maatregel nu afgestemd op de in 1979 gewijzigde ziekenfondsta rieven. Maar volgens de fysiothe rapeuten voldoet dat systeem niet en wordt in overleg met de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen gezocht naar een ho norering die minder administra tieve rompslomp en andere pro blemen met zich meebrengt. Zelf hebben ze een vast bedrag per behandeling - ongeacht de aard daarvan, die afhangt van de klachten van de individuele pa tient - voorgesteld. Ze vinden het dan ook fout een zieken fondssysteem dat al "op de hel ling staat", over te hevelen naar de particuliere praktijken. Als een van de argumenten voor de prijsmaatregel voert minister Terlouw aan dat een maxi mum- tanef per verrichting nodig is omdat fysiotherapeuten die zich de afgelopen jaren nieuw hebben gevestigd, vaak met aanmerke lijk hogere tarieven zijn begon nen dan hun al eerder gevestigde collega's. Dit ondanks het feit dat het aantal fysiotherapeuten jaarlijks met ongeveer twaalf procent toeneemt. ??4? PJ WASSENAAR Cat«-Reitaur»nt j mumMji Qitiiorvn TELEX 34363 Overvaller gewond bij schietpartij ENSCHEDE (GPD) - Drie gewe- pende en gemaskerde mannen hebben gisteravond tevergeefs geprobeerd de bedrijfsleider van een supermarkt in Enschede te beroven van de dagopbrengst. De overval Üep uit op een schiet partij met een politieman, waabij een van de overvallers ernstig werd gewond. Eerder dit jaar werd de hoofdkas sier van hetzelfde winkelbedrijf van een bedrag van ruim 170.000 gulden beroofd. Mallorca Müncnen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Zurich Istanbul Las Palmas half bew. licht bew. geheel bew. regen regen onbewolkt hagelbui zwaar bew. geheel bew. regen onbewolkt geheel bew. onbewolkt 23 15 BUREN (ANP) - De politie van Geldermalsen heeft gisteravond op een kampeerterrein in Buren uit een caravan 600 kilo illegaal opgeslagen vuurwerk gehaald. De eigenaar van de partij, een 60-jarige man, raakte bij het zien van het leeghalen van de caravan onwel en moest onder doktersbehandeling worden gesteld. Volgens de politie is de man eerder geverbaliseerd wegens het illegaal in bezit hebben van vuurwerk. In verband met de gezondheidstoestand van de man wacht de politie met het proces-verbaal tot deze zich weer beter voelt. De waarde van het inbeslaggenomen vuurwerk is niet by benadering te zeggen, aldus de politie. "Het was alles door-elkaar, van rotjes tot vuur pijlen. DEN HAAG (ANP) - Voor de tweede maal is een slordig heid ontdekt in de wet op de gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg van mei van dit jaar. In een wijzi gingswetje is in december de eerste kleine slordigheid weggenomen, maar staatsse cretaris mevr. Stuiveling (binnenlandse zaken) heeft de Tweede en Eerste Kamer laten weten dat er nog een klein foutje is ontdekt. Zij vindt het echt te ver gaan om voor de tweede maal de hele wordingsgang van een wet tedoorlopen. Daarom heeft zij beide Kamers der Staten-Gencraal gevraagd of zij ermee akkoord gaan dat de nu gewenste verbeterin gen alsnog worden aange bracht in het origineel van de wet met behulp van een ver beterblad. DEN HAAG (GPD) - Het belastinggat dat het Ogem-concern met rijn zogenoemde „Cyprus-constructie" heeft gebruikt om hoge Nederlandse belastingheffing te ontwijken, moet ro snel mogelijk worden gedicht. Het Tweede-Kamerlid Arie van der Hek (PvdA) dringt daarop aan ln schriftelijke vragen die hij gisteren aan de ministers van economische zaken en van financiën heeft voorgelegd. De „Cyprus-constructie" bestond enn dat Ogem-pcr- soneel dat in het buitenland (met name in de Arabi sche landen) werkte, werd ondergebracht in een BV die formeel op Cyprus was gevestigd. Daardoor hoefde dat personeel over zijn inkomen slechts 4 procent belasting te betalen. Volgens oud-minister van sociale zaken drs. Jaap Boersmav die zelf ook enige jaren deel heeft uitge maakt van de raad van bestuur van Ogem, heeft ook een deel van de top van het concern daarvan gepro fiteerd. In een interview met het weekblad Vry Ne derland onthulde hij onlangs hoe enige directiele den zichzelf hadden benoemd tot commissarissen van hun Cypriotische dochter. Daarmee moest de indruk worden gewekt dat van hun 300.000 gulden salaris één ton in het buitenland werd verdiend Boersma: „Je huurt een vliegtuigje, vlug naar Cyprus, vergadering openen, borrel, vergadering sluiten en na een half uur weer terug. In plaats van 72 procent belasting over de derde ton betaal je voortaan 4 pro cent Kassa". Onderzoek Van der Hek verlangt overigens niet alleen op dat punt maatregelen, hij wil zo langzaam aan ook resul taat zien van het onderzoek naar de gang van zaken met het voormalige bouwbedrijf Nedcrhorst, dat vier jaar lang in beheer is geweest bij het Ogem- concern. Twee jaar geleden is een commissie aan een onderzoek begonnen, maar tot dusver is er met over gerapporteerd. Er waren indertijd onderhandelingen gaande die ertoe moesten leiden dat Ogem het bouwbedrijf zou op kopen. Het heeft de Staat kapitale bedragen gekost om Nedcrhorst op de been te houden zolang geen beslissing was genomen. Ook Boersma heeft inmid dels de indruk gekregen dat hij destyds in de raad van bestuur van Ogem is opgenomen om de Neder- horst-affaire af tc wikkelen. Het kwam erop neer dat het niet tot een ftisie kon komen. Waarna het met Nederhorst gedaan was. De onderzoekscommissie heeft onder meer na te gaan in hoeverre Ogem van Nederhorst heeft geprofi teerd. Zo zou Ogem rendabele stukken wel in haar organisatie hebben ondergebracht, terwijl de Staat bleef opdraaien voor de rest Tegengewerkt Volgens Boersma, die voorzitter was van de gezamen lijke besturen van Ogem-Bouw en van Nedcrhorst- Bouw is een samengaan van de twee op alle mogelij ke manieren tegengewerkt „Ik had overeenstem ming met (het ministerie van) economische zaken. Toen gingen de beide bouwdirectics achter mijn rug bij elkaar zitten om een verklaring op te stellen dat de gekozen oplossing een volstrekt onwerkbare was en dat ze daartoe ook niet bereid waren" Van de banken kreeg Boersma trouwens ook geen geld meer los voor Nederhorst Hy zegt er later ach ter te zyn gekomen wat er aan de hand „Tcrwyl ik aan het onderhandelen was over dc kredietverle ning, belde een collega (een ander lid van Ogems raad van bestuur) hen op om te waarschuwen: „Jon gens. pas op Stop er geen geld in, want het u een wankele zaak".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9