'Sterrenslag' niet meer zo'n succes Onttakeling van familiecircus voor "Endless Love"; achttien jaar en jonger Indringende film op VARA-televisie ik WjÊTJ k 1 Frank en Frey: hoe vriendschap overwint DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 7 Anneke Bakker weg bij TROS filLVERSUM - Oubollig gezeur van omroeppersoneel, een te fanatieke TROS-ploeg, een saai wedstrijdverloop, maar bovenal een-schrijnend gebrek aan humor. Je zult het twee lange dagen achtereen voor de camera's krijgen met in het achterhoofd de op dracht daar een twee uur durend familieprogramma voor Oudejaarsavond van te brou wen. Napraten over 'Sterrenslag': v.l.n.r. ploegleiders Fred Benavente (NCRV), Willibrord Frequin (KRO), Fnts Bom (VARA) en Hein van Nievelt en Evert ten Napel (beiden TROS). AVRO-regisseur Henny Budie kan het woord Sterrenslag niet meer over zijn lippen krijgen. Onder tropische omstandigheden legde hg begin augustus in Enschede en Boekelo de vijfde editie van dit jaarlijkse spectakel vast. Aan ruw materiaal nam hij 38 uur op namen mee naar Hilversum te rug. Het kostte vervolgens een dikke 150 uur om een panklaar programma van 125 minuten te maken. Budie: „Die extreem lange tijd is vooral te wijten aan het uitvallen van het systeem waarmee je per computer kunt monteren. Maar daarnaast was het ook een hele toer om het programma zo te ma ken dat er ook nog wat te lachen valt voor de kijkers. De Sterren- slag van vorig jaar was veel leu ker. Ditmaal zaten we vooral op gescheept met een gebrek aan humor. Door de nadruk te leggen op de spaarzame leuke voorval len hebben we geprobeerd dat euvel een beetje te ondervan gen". Budie is daar zeker in de beginfase van het programma aardig in ge slaagd. Daartoe moesten dan wel TROS-reus Wim Bosboom en KRO-Brandpuntverslaggever Willebrord Frequin tot hoofdrol spelers worden gebombardeerd. Zij waren immers ongeveer de enigen die de betrekkelijkheid van het evenement ten volle in zagen en dat bovendien op een geestige wijze wisten uit te dra gen. Budie: „Zonder dat tweetal had ik mij echt geen raad gewe ten. Vooral zo'n man als Bos boom is een geschenk uit de he mel. Sterrenslag valt of staat met dat soort leuke deelnemers. Het valt trouwens ook niet mee je persoonlijke voorkeur bij het monteren uit te schakelen". „Ik vond dat sommigen zich uitge sproken vervelend gedroegen. Zo was het een koud kunstje ge weest van deze Sterrenslag een anti-TROS-programma te ma ken. Er was ter plekke bijna nie mand meer te vinden die geen negatieve dingen over het fana tisme van die ploeg had te vertel len. De opracht was een gezellig ogend programma, maar met een iets andere instelling zou je er moeiteloos een genadeloze satire van kunnen maken. Je zal dan een enorm ontluisterend effect krygen". Vorig jaar sleepte de AVRO met Sterrenslag extreem hoge kijk cijfers binnen. Bijna 7 miljoen kijkers werden erdoor aan het scherm gekluisterd. Budie be twijfelt of dat ditmaal ook het ge val zal zijn. „Het is weliswaar een geschikt programma voor Oude jaarsavond, maar het begint vrij vroeg. Ik vrees dat veel mensen dan nog op weg zijn naar de plaats waar ze de jaarwissling willen vieren". Vallende kunstsneeuw moest de deelnemers aan het slot in de stemming brengen voor het uit spreken van Nieuwjaarswensen. Bij een temperatuur van rond de 30 graden Celsius kostte dat sommigen echter nog heel wat moeite. Overigens heeft de AVRO al weer een begin ge maakt met de voorbereidingen voor Sterrenslag 1982. In elk ge val krijgen de kijkers dan niet uitsluitend omroeppersoneel te zien, want er is gekozen voor het vorig jaar met succes toegepaste systeem van dne ploegen. Naast een omroepteam waarin de zui len eendrachtig samenwerkten, zorgden ploegen van artiesten en politici toen voor heel wat meer jolijt. (Oudejaarsavond, Neder land 1, 19.25 uur) HILVERSUM (GPD) - TROS-om- roepster Anneke Bakker zal in januari voor het laatst tv-pro- gramma's van de TROS aankon digen. Ze is drie jaar lang op het scherm te zien geweest en werkt op basis van free-lance-jaarcon- tracten De TROS heeft het dienstverband met ingang van 31 januari opgezegd omdat er te weinig werk is voor drie omroe li sters „Het ontslag heeft niets met mijn werk te maken", aldus Anneke Bakker. ,,de TROS schijnt aan twee omroepsters genoeg te heb ben. al vraag ik me wel af wat ze zullen doen als een van hen op vakantie gaat" Het enige com mentaar dat de omroepster van morgen wilde geven was een ui ting van ontevredenheid over de zwakke positie die free-lancers doorgaans bij de TROS zouden hebben. Anneke Bakker: „Je hebt het gezien bg bgvoorbeeld Viola van Emmenes en Peter van Dijk. Het is heel eenvoudig om free lancers zonder meer te ont slaan en dat gebeurt dan ook re gelmatig". De TROS-omroepster ontkende dat het dienstverband uit bezuiniging beëindigd is en acht het waarschijnlijk dat er binnenkort een vervangster zal worden aangetrokken. Volgens de TROS-persdienst moest er een omroepster „we gens overtolligheid" ontslagen worden. Omdat Bakker in ver houding „de minste was", zou de keuze op haar zijn gevallen. i de Italiaanse circusfamilie Colombaioni, die in de VARA-televisiefilm 'Steeds Moeilijker' te HILVERSUM (GPD) - Kort na de Tweede Wereldoorlog telde Italië zo'n 400 kleine fa miliecircussen. Op dit moment is hun aantal tot minder dan 80 teruggelopen. Op het plat teland onder Rome proberen Nani Colom baioni, zijn vrouw Giulia en hun kinderen een sinds de middeleeuwen bestaande tradi tie in stand te houden. Over deze artiestenfa milie maakte cineast Tom d'Angremond een Film, die de VARA-televisie op de eerste avond van het nieuwe jaar uitzendt. Het werkstuk is gemaakt met financiële steun van de VARA, het ministerie van CRM en de Italiaanse televisie en heeft de titel „Steeds Moeilijker" meegekregen. Een titel met een dubbele betekenis. De woor den worden gebezigd bij de opbouw van een circus-act, maar in de Film gaat het vooral om de problemen die de familie Colombaio ni heeft met de voortzetting van die eeuwe noude traditie. De grootste bedreiging vormt de moderne tijd die in de Film gesym boliseerd wordt door de televisie. Tot hoever kan een artiest gaan bij het overeind houden van een traditie als hij om zich heen moge lijkheden ziet een beter belegde boterham te verdienen? Die grens hebben Carlo en Al berto, broer en zwager van Nani Colombaio ni overschreden toen zij besloten hun ver dere carrière in het theater op te bouwen. Het is hen gelukt een reputatie te verwerven die ook buiten Italië gestalte heeft gekregen. Ze waren ook enkele malen in Nederland te zien Het duo realiseert zich terdege dat door deze stap die familietraditie alleen maar eerder aan zijn eind komt. De kinderen van Carlo en Alberto groeien immers niet op in het cir cus en zullen dat vak niet spelenderwijs on der de knie krijgen. Maar ook in andere sec toren van de familie slaat de onttakeling toe. Pamela is als kind begonnen in het circus maar heeft haar zinnen gezet op een baan als stewardes. Willy is een circusschool begon nen en blijft daarmee dus nog enigszins voe ling houden met het leven van haar familie. Maar Kettie ia werkzaam in een fabnek waar aan de lopende band televisieapparaten wor den vervaardigd. In feite helpt zij mee aan de uiteindelijke ondergang van het kleine cir cus. Die televisie heeft Tom d'Angremond indrin gend als rode draad door zijn verhaal laten lopen. Zo mogelijk nog dramatischer dan de beelden van de lopende beeldbuisband is het plaatsen van een tv-toestel in het circus Door een populair Italiaans kwisprogramma aan het begin van de voorstelling te laten zien, weet de circusfamilie zich verzekerd van een redelijk gevulde tent Toch laat de Film ook een sprankje hoop over. Lens ziet nog toekomst in het circus en heeft het steeds kleiner geworden artiestenbedrijGc van zijn vader overgenomen. Als hem wordt gevraagd hoe hg de toekomst ziet kijkt hij hoopvol naar zijn vrouw die in verwachting is. (Vrijdag, Nederland 1, 20.10 uur). De Amerikaanse Filmindustrie mag dan een paar keer per jaar een compleet nieuwe sensatie de oceaan oversturen, werkelijk nieuwe thema's dienen zich maar zelden aan. Liefde/haat, oorlog/vrede, horror, het zijn een paar genres waarin al het "nieu we' zich doorgaans gemakkelijk laat rangschikken. De sensatie geldt dan ook veelal qiet het the ma, maar de aanpak van de regis seur of acteurs. Zo ook in het geval van "Endless love". Het succes in de VS was de Film hier al vooruitgesneld "Endless Love", regie Franco ZefTirelli, met: Brooke Shields, Martin Hewitt, Shirley Knight. Theater: Trianon, a.l. luiimiiiiiiiiDuiumiuiuuiil door de titelsong, een prachtige ballad van zanger/componist Li nonel Ritchie van The Commo dores. Hij zong het samen met Diana Ross en scoorde ook in Europa een hit. "Endless Love" is het verhaal van een onmogelijke liefde tussen het vijftienjarige meisje Jade en de zeventienjarige David. Het is hun beider eerste liefde en hun ouders hebben het daar moeilijk mee. Branden echtscheidingen, inrichtingen en gevangenissen moeten er aan te pas komen om het duo herenigd te krijgen. De Italiaan Franco Zeffirelli regis seerde het geheel. In Italië ge noot hij aanvankelijk grote be kendheid als Shakespeare-regis- seur. In de jaren zestig begon hij met filmen, eerst "De getemde feeks" en later "Romeo en Ju lia". "Endless Love" roept na tuurlijk vooral die laatste Film in herinnering. Een prachtige ens cenering, hoewel hier en daar be dreigd door Zeffirelli's sentimen tele inslag. In "Endless Love" heeft hij daar ruim aan toegegeven. Het gege ven is in tegenstelling tot dat van "Romeo en Julia" een opper vlakkige liefdesgeschiedenis. Zo'n bloeiende jeugdliefde heeft een zekere schattigheidswaarde, maar meer ook niet. De aaneen schakeling van nogal gezochte dramatische gebeurtenissen vergt het uiterste van het voor stellingsvermogen van de kijker. Het camerawerk is prachtig, het acteerwerk matig. De "grote sen satie" Brook Shields, Amerika's jongste sexsymbool, brengt niet meqr in dan fysieke kwaliteiten. Voor haar tegenspeler Martin Hewitt geldt hetzelfde. Opvallend is wel Shirley Knight als de moeder van Jade. Haar kennen we eigenlijk alleen in bij rollen, zoals in "The Group" naar het boek van Mary McCharty en een paar jaar geleden naast Ri chard Harris in "Juggernaut". Net als de vorige Film van Shields, "The Blue Lagoon" is "Endless Love" overwegend mierzoet en vooral gericht op een publiek van achttien jaar en jonger. TON VAN BRUSSEL Eén van de betere Films komen de week op de televisie is Little Big Man. In de hoofd rol Dustin Hoffman die dank zij deze Film en Midnight Cowboy (ook uit 1970) zijn ster definitief vestigde. Hoff man speelt Jack Crabb, die als klein, blank kind in han den valt van de Pawnee- stam. Hij wordt volgens in diaanse beginselen opge voed, maar keert als zestien jarige terug tussen de blan ken. Dinsdag België 2. Pretentieloos vermaak voor de zaterdagavond biedt The Deep morgen op Duitsland 2. In deze verFilming van Peter Benchley's bestseller ontdek ken Nick Nolte en Jacqueline Bisset (in een nat T-shirt bui tengewoon aantrekkelijk) op de bodem van de oceaan een kostbare schat. Een lokale bende onder leiding van Louis Gossett concurreert echter bij het bergen van die schat. De namen Leslie Caron en Maurice Chevalier leiden naar één Film: Gigi, die zon dag (ook al op Duitsland 2) is te zien. De Broadway-musi cal naar het boek van Colette werd door Vincent Minelli geschikt gemaakt voor het witte doek. Zwijmelen voor de liefhebbers, maar als kren ten in de pap zitten er voor de rest ook leuke bedjes in als Thank heaven for little girls. Ter nagedachtenis van Wilham Holden heeft de AVRO vrij- dag The world of Suzie Wong geprogrammeerd. Andere produkties als Bridge over the river Kwai, Sunset Boule vard, Stalag 17 en recentelijk Fedora kennelijk over het hoofd gezien. In deze Film wordt Holden als kunstschil der Robert Lomas verbefd op de kleine Suzie Wong. Een liefde die niet wijkt voor haar beroep (prostitutee). Dezelfde avond brengt de TROS op Nederland 2 het eerste deel van de in drie stukken geknipte Film Dok ter Vbmmen. De hoofdrol is voor Peter Faber en de regie van Guido Pieters. Het programma: ZATERDAG Familie Schi- mek; 15.30 uur; Dtsl. 2 (regie: E.W. Erno. Duitse Film uit 1935) The Deep; 20 15 uur; Dtsl. 2. The Professionals; 22.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Ri chard Brooks met Lee Mar vin. Amerikaanse Film uit 1966). ZONDAG: Gigi; 21.30 uur; Dtsl. 2. MAANDAG Splav Meduze; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Kar- po Godina. Joegoslavische Film uit 1980). DINSDAG: Little Big Man; 20.45 uur; Bel. 2. Kronprin- sen; 22.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Pal Bang-Hansen. Noorse film uit 1980). WOENSDAG The lefl-handed gun; 20.15 uur; Bel 2 (regie: Arthur Penn met Paul New man. Amerikaanse film uit 1958). Dueile; 22.20 uur; Dtsl. 3 (regie: Jacques Rivette. Franse film uit 1976). DONDERDAG La meilleur facon de marcher; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Claude Miller met Patrick Dewaere. Franse film uit 1976). VRIJDAG The awful truth; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Leo McCarey. Amerikaanse film uit 1937) The world of Suzie Wong; 22.35 uur; Ned 1 Alle Menschen werden Brüder; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie Al fred Vohrer. Westduitse film uit 1972). Frank en Frey luidt de Nederland se titel van de laatste produktie uit de Walt Disney-studio's The fox and the hound. Wie de Engel se taal enigszins machtig is, weet bg dat laatste direct al dat het verhaal over een vos en een hond gaat. Vos Frank en hond Frey leren el kaar op jonge leeftijd kennen. De twee jonge dieren hebben lange tijd de grootste pret totdat het tijd wordt voor Frey om een ech te jachthond te worden, zoals zijn baas wil. Veel tijd om daar over verdrietig te zgn, heeft Frank niet. Hij moet er als een haas vandoor wanneer de jacht op hem wordt geopend. Eerst volgt Frey nog zijn jachinstinct en helpt mee zijn oude vriend op te jagen. Uiteindelijk komt alles toch op zijn pootjes terecht en kiest hij partij voor zgn vosse- vnendje. Moraal van het verhaal: een echte vriendschap gaat nooit verloren Dat klinkt wat belerend, maar toch is Frank en Frey een aardige film. Een lust voor het oog en in dit geval ook voor het (kinde- r)oor. Terecht is er voor deze jeugdfilm gekozen voor na- 6ynchronisatie in plaats van on dertiteling. Dat maakt Frank en Frey met recht een film voor alle leeftijden. BLIJVERS "Hoge hakken, echle liefde" - Ge deeltelijk geslaagde komedie met leuke Ryk de Gooyer, Lido 3. Lei den, City 2, Katwijk. do 4, Leiden. "Vier vuisten hebben de tropenkol der" - Tegenvallende Spencer-HiU, Luxor, Leiden, Euro 3, AJphen. "Ik ben Joep Meloen" - André van Duin als filmacteur, Lido 1, Leiden. Euro 1 en 2 Alphen. "Ordinary people" - Uitstekend geslaagd regiedebuut van Robert Redford, Camera, Leiden. "Endless love" - Zie recensie op deze pagina, Tnanon. Leiden. "Frank en Frey" - Zie recensie op deze pagina. Lido 2, Leiden. "Samen uit, samen thuis" - De Fu- nes, Bourviile en Terry Thomas op de vlucht voor de Duitsers. City 3. Katwijk. (OP)NIEUW The postman always rings twice" - Weinig spectaculair, maar Jessica Lang acteert prima. Euro 4. AJphen "Death ship" - Akeligheden op zee. City 1, Katwijk "From hell to victory" - Avontuur, City 4, Katwijk "Op hoop van tegen" - Met veel Katwijkse plaatjes, City 4. Katwijk "Hoge hakken echte liefde" Metro- pole 3, 12 jr. "Women in love" - Metropole 4. 10 jr "For your eyes only" - Metropole 5, 12 jr This is Elvis" - Odeon 1 (402400). aL The long good fnday" - Odeon 2,10 SEXFILM NACHTFILMS moeder Integer gefilmd door Louis Malle Camera. Leiden "Dlepseemonsters" Euro 1, Al- "Shoot at the devil" Euro 2, AJ phen "Vier vuisten hebben de tropenkol der" - Euro 3. Alphen "Nacbtboekgehelmen" - Euro 4, Al phen DEN HAAG "De vier vuisten hebben de tropen kolder" Apollo 1 (400340), al "Escape to victory" Apollo 2, al "An American werewolf in Lon den" - Asta (403500), 10 jr "Raiders of the lost ark" Byou (461177). 12 jr. "The postman always rings twice" - Calypso (463502), 16 jr "De vier vuisten hebben de tropen kolder" Babylon 1 (471050). 12 jr "Stripes" Babylon 2. al "Spartacus" - Babylon 3. 12 jr. "Killers van Pargs" - Cineac 1 (030637). 10 jr "Popeyc" Cineac 2. al. "Konvooi van de angst" Cineac 3. 10 jr "De kleine Lord" Du Midi (855770). al "The great race"- Euro Cinema (667006). al "Ik ben Joep Meloen" - Metropole 1 (450750). al "History of the world, part 1" - Me tropole 2, aL jr "Popeye" Odeon 3, al. "Time bandits" - Odeon 4, 12 jr. "Passione d'Amore" - Odeon 5.10 jr. "Zondige heerlijkheden" - Le Pans 1 (656402). 18 jr "'n Zweedse blijft het heetste" - Le Pans 2. 18 jr. "Eruptie" - Le Pans 3, 18 jr. "Ik ben Joep Meloen" - Passage (460977). al "Drie kostschoolmeisjes in Parijs" - Royal 3. 18 jr. "Bruce's fury" - Royal 4, 18 jr. "Showgun's Samurai" - Royal 5. 162 jr AMSTERDAM 'The postman always rings twice" - Alfa 1 (278806). 10 jr "The hound of the Baskervilles" - Alfa 2. al "Ik ben Joep Meloen" - Alhambra 1 (233192), al "For your eyes only" - Alhambra 2, 12 Jr. "De vier vuisten hebben de tropen kolder"- Bellevue Cinerama (234870,766227), al. "An American werewolf in Lon don" - Calypso 1 (200227/234076). 16 jr "Raiders of the lost ark" - Calypso 2, 12 jr. "Enter the Nlrya" - Calypso 3, 16 jr. "Breeduit de koets in" - Centraal (248933), 18 jr. "Frank en FYey" - Cineac Damrak 1 (245648). al "Voor een paar dollars meer" Ci neac Damrak 2, 12 jr "Frank en !Yey" - Cineac (243039). al "Killers van Parijs" - Cinccenter (230015), 16 jr. "Schwestcrn" - Cinccenter, 16 jr "Clockwork Orange" Cinccenter. 10 jr "Kentucky Fried Movie" -Cinccen ter. 16 jr "An American werewolf in Lon don" - Cinema 1 (151243), 10 jr. "Stripes" Cinema 2. al. "Frank en Frey" - City 1 (234579). aL "Popeye" - City 2, al. "Passione d'Amorv" - City 3. 16 Jr. "Het meisje met het rode haar" - Ci ty 4 12 jr. Time Bandits" - City 5 (34579), 12 "History of the world, part 1" - City 7 234579), aL "Echt paren" Climax Cinema (244152), 18 jr "Amarcord" - Cine 'D'(220551), 12 jr. "Norma Rae" - Deimct (226551), 16 jr "Interiors" - Du Midi (723653). 10 jr. "Lolita". "Drama de la Gclosia". "O megale san dros" The Movies (245790), 10 jr 'Ik ben Joep Meloen" - Tuschinslu 1 (262633). al. "Popeye" - Tusclunski 2 (262033), al. "Endless love" - Tuschinslu 3 (262633), al "History of the world, part 1" - Tu- schinaki 4 (202633) al True confessions - Tuschinslu 5. 16 jr. "Sleeper" De Uitkgk (237400). 12 Frank en Frey; tekenfilm uit de Walt Disney-studio; theater: Lido 2; alle leef tijden. luiiuuiiiiiiiniiiiniimiuiiuli

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7