m1 i GEEN' 1 hi j IER 191 Verdachten Leidse bouwfraude vrijgesproken Breestraat lange tijd afgesloten Een van de belangrijkste verkeersaders in het centrum, de Breestraat, was een groot deel van het jaar helemaal of gedeeltelijk afgesloten. Kabels en leidingen waren aan vernieuwing toe; de straat werd verder voorzien van riolering. Het karwei begon op 16 februari met de vernieuwing van kabels en leidingen. De straat werd m één richting f gesloten. Ruim twee maanden later, 27 april, was verkeer helemaal taboe in de Breestraat begonnen werd met de aanleg van rioleringen. De gevolgen waren in grote delen van de binnenstad merkbaar Toch noemden na afloop zelfs de winkeliers de operatie-Breestraat geslaagd, ondanks het omzetverlies dat ze hadden geleden. Ook elders in de stad werd menig weggedeelte opengebroken. Volgend jaar komt het Kort Rapenburg aan de beurt. Wat velen vreesden en anderen hoopten, gebeurt echter met er wordt geen grachtje aangelegd, zo heeft de gemeenteraad bepaald. il to loeh Woensdag 10 juni sprak president Roggen van het Haagse Ge rechtshof het verlossende woord voor Hans van Leeuwen en Frits Rijsbergen. Meer dan een jaar lang gingen de beide hoofdrolspe lers in de Leidse bouwfraude als als J. van L. en F. R. door het leven. De zaak werd in maart 1980 aan het rollen gebracht met een serie invallen in Leiden en omgeving. Lemy-directeur Van L. (toen 39) en zijn boekhouder R. (toen 25) gingen achter slot en grendel en werden na een marathon-zitting door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot vijf en vier jaar gevangenisstraf. De advocaten van het tweetal, mr. Van Zalingen en mr. Wladimi- roff, tekenden beroep aan tegen het vonnis. Voor het Gerechtshof draaide kroongetuige/ katvanger Wally van de B. om als een blad aan een boom. Het Hof kwam uiteindelijk tot de conclusie dat er onvoldoende bewijslast was aangedragen om de Leide- naars te veroordelen. Van Leeuwen en Rijsbergen werden vrijge sproken. Een eis tot schadevergeoding t hetzelfde Hof afgewezen. i het tweetal werd evenwel door Piraten van de buis Op tast van de president van de Haagse rechtbank is de Leidse kabel op slot gegaan voor de piraten. Ook voor de piraten die eigen produkties brengen maar die hoefden volgens de rechtbankpresident niet van de buis te worden geweerd. Ballerina buitenspel De vriendschap verdween maar wat bleef was het contract dat ballerina Marjolein Brxêr met handen en voeten aan de zakelijke leider van de Leidse Balletschool, Paul Hoogeboom bond Een reddingspoging van Schouwburg-directeur Hans van Dam mislukte. Zijn Stichting Dans kon de balletdanseres niet voor Leiden behouden. Arbiters, advocaten en de Haagse rechtbank hebben zich met het geschil beziggehouden. Paul Hoogeboom trok uiteindelijk aan het langste eind en heeft de balletschool in zijn eentje voortgezet Marjolein Brier mag binnen een straal van twintig kilometer geen balletles meer geiten en concentreert zich nu op het vele groen dat in haar woning het antiek heeft vervangen Beatrix opent bibliotheek Terwijl buiten de regen met bakken uit de hemel kwam, knoopte binnen koningin Beatrix de eindjes aan elkaar. Een handeling, waarmee ze op 12 juni officieel de nieuwe behui zing van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat opende. Het 'dagje Leiden' van de vorstin viel verder eigenlijk letterlijk in het water. Een enkele demonstrant had zich nog wel naar buiten gewaagd (zij keerden zich met name tegen het geldverslindende karn1- ter van de koninklijke visite), maar tot echte botsingen kwam het niet. Nieuw pistool voor politie Het Leidse politiekorps werd dit jaar uitgerust met het nieuwe dienstpistool "de Walther P5een nogal zwaar, schietklaar wapen, opzichtig gedragen in een open holster. Burgemeester C Goekoop (hoofd ran de politie) testte de Walther tijdens een bezoek aan de politie-opleidingsschool 'De Boskamp' in Leusden. Leidse politie agenten trokken in januari hun pistool tegen kraters van een leegstaande Jlat aan de Ter Haarkade "Achteraf bekeken was het trekken van pistolen niet nodig. Daar trekken wij onze lessen uit voor de toekomst", zei burgemeester Goekoop. t G IHIfflM ow 1 ItHii vfc ntrjjW mruun rs.' Rechts op nul De ultrarechtse Nederlandse Volks Unie en Centrumpartij waren de grote verliezers in Leiden bij de landelijke ver kiezingen van 26 mei. Zij be haalden samen precies nul stemmen in Leiden. De ver kiezingslijsten van deze par- tijen werden ongeldig ver klaard, mede door toedoen van de Leidse 'anti-fascuti- sche beweging' De Volksunie van Glimmerveen en de Cen trumpartij van Janmaat ble ken onder valse voorwendsels 25 handtekeningen van Lei den aars bij elkaar gesmok keld te hebben Een demonstratie van anti-fas- cuten voor het stadhuis stelde de politieke truc aan de kaak CPN-raadslid Brands ver klaarde "Wij staan hier om te laten zien dat de Leidse be volking niet gediend u van Glimmerveen en zijn zootje". Glimmerveen op zijn beurt probeerde Brands zonder suc ces voor de rechter te slepen Foto's Jan Holvast Hans Kouwenhoven en Jaap Visser

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3