Visserij verbolgen Bergoss failliet Vennootschap per telefoon te koop kort zakelijk 120 ontslagen Proef windturbines in Oostersehelde Over vangstregeling sè- Overslag daalt in haven Rotterdam Handel in Britse bedrijven DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 Enka In het eerste kwartaal van 1982 zal naar verwachting een begin kun nen worden gemaakt met het Arenka-project van Enka. Dit heeft Enka-woordvoerder A. Wansink gistermiddag meege deeld. Bij het Arenka-project zul len vierhonderd mensen werk krijgen in fabrieken in Delfzijl en Emmen. Die vierhonderd arbeidsplaatsen kunnen bereikt worden in 1983- 1984, aldus de Enka-woordvoer der. In de fabriek in Delfzijl zul len grondstof en worden vervaar digd voor een vezel die in Em men gesponnen en verwerkt zal worden. Het eindprodukt zal een "zeer sterke kunststofvezel zijn, die de hardheid krijgt van staal", aldus de Enka-woordvoerder. Als voorbeeld van toepassing noemde hy kogelvrije vesten. British Airways Bij British Airways gaan het ko mende halfjaar ongeveer 900 ar beidsplaatsen onder het cabine personeel verloren. De directie van de Britse nationale lucht vaartmaatschappij heeft meege deeld dat er zo weinig mogelijk stewards en stewardessen zullen worden ontslagen; zij hoopt de verdwijning van de 900 arbeids plaatsen tot stand te kunnen brengen door het natuurlijke verloop niet op te vangen. Protest De Nederlandse Toonkunstenaars Bond (NTB) heeft met klem ge protesteerd tegen het besluit van staatssecretaris Kombrink van financiën om individuele arties ten vanaf 1 april 1982 aan te mer ken als ondernemers, die BTW- plichtig zijn. Volgens de heer M. Ferares van de NTB is de conse quentie van de maatregel dat het huren van artiesten voor bedrij ven en verenigingen voortaan 18 procent meer gaat kosten. "Musi ci en andere artiesten, die in het algemeen niet meer dan een mo daal inkomen hebben, kunnen die belasting natuurlijk niet zelf betalen". Niemeyer Koninklijke Bedrijven Theodorus Niemeyer BV heeft de produk- tiefaciliteiten van haar dochter onderneming Noord Nederland se Margarinefabriek BV in Bols- ward verkocht aan Golden Won der (Holland) BV in Zwolle met ingang van 1 januari. Alle 14 me dewerkers van de Noord Neder landse Margarinefabriek kunnen bij Golden Wonder in dienst tre den, zo heeft Niemeyer bekend gemaakt. Kluwer Kluwer bereidt de overneming van j De Curacaosche Courant NV in Willemstad voor. Het is de be- I doeling in de loop van januari de aandelen over te nemen. Het be drijf is uitsluitend drukkerij en geeft geen krant uit. Er werken ongeveer 70 mensen, zo heeft Kluwer desgevraagd meege deeld. OSS (ANP) - De tapijtfabriek Bergoss in Oss is failliet ver klaard. Daardoor komen 120 van de ongeveer 200 perso neelsleden op straat te staan. Tachtig werknerflers krijgen hernieuwde werkgelegen heid met het oog op de onder handelingen met de tapijtfa briek H. Desseaux in Oss. Be windvoerder mr. Prinsen van het in surséance van betaling verkerende bedrijf, heeft dat de ondernemingsraad van Bergoss gisteren meege deeld, aldus de directie. De bewindvoerder zal nu de rechtbank verzoeken het voorlopige uitstel van beta ling dat Bergoss had aange vraagd. in te trekken. Bedoeling is dat het bedrijf 1 ja nuari sluit en dat de 80 werk nemers 11 januari weer gaan werken. Volgens een woord voerder van de onderne mingsraad van Bergoss kwam de mededeling van Prinsen "als een donderslag bij heldere hemel", maar ziet de raad geen mogelijkheid meer iets aan de zaak te doen. De uitbetaling van de salaris sen aan de ontslagen perso neelsleden wordt nu overge nomen door de bedrijfsver eniging. Bewindvoerder Prinsen is tot zijn besluit gekomen nadat zijn twijfels over plannen het pand te verkopen aan de ge meente Oss ondanks de con structieve opstelling van de gemeente, alleen maar ster ker waren geworden. Ook achtte hij na zijn onderzoek continuering van een groot deel van de werkgelegenheid op langere termijn uitgeslo ten, aldus de directie. DEN HAAG (ANP) - In de Oostersehelde kan een proefproject worden opgezet, waarbij windturbines in combinatie met een wateropslagbek ken voor energie, elektriciteit leveren voor het openbare net. Het werkeiland Neeltje Jans is daarvoor een geschikte plaats, omdat daar al zo'n opslagbekken is. Het hele project zou 185 miljoen gulden kosten. Dit is de conclusie van een studie die door rijkswaterstaat, het Energie- onderzoekcentrum Nederland en de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij naar de mogelijkheid van een dergelijk project is ver richt. Aldus een persbericht van de ministeries van economische zaken en verkeer en waterstaat. Met het energo-project (energie Oostersehelde) kan zowel rechtstreeks als door verval van water elektriciteit worden geproduceerd. Daarbij kunnen de bouwputten worden gebruikt die thans dienen voor de bouw van de pijlers voor de stormvloedkering in de Oostersehelde. Friesland Gedeputeerde Staten van Friesland willen het opwekken van alternatie ve energie buiten het provinciaal elektriciteitsbedrijf om stimuleren met subsidies. Dit blijkt uit een voorstel van G S. aan Provinciale Sta ten van Friesland. G S. spelen met het voorstel in op de toenemende belangstelling in Friesland voor zelfopwekinstallaties zoals windmo lens en biogas-installaties. Bij deze vormen van alternatieve energieop wekking gaat het vooral om energieproduktie zonder gebruikmaking van fossiele brandstoffen (gas, olie of kolen). DEN HAAG (ANP) - Het Visserijschap heeft gisteren te legrafisch protest aangetekend bij minister De Koning van landbouw en visserij tegen de voorlopige regeling ter beperking van de vangst van zeevis voor 1982. Dat heeft de secretaris van het schap gistermiddag meege deeld. Jij -I J i |W-ja- Boerekool per kg 22-58, waspeen Al-per kist 7,50-9,20, All 5,00-7,50, BI 12,00- 16,50, BIJ 5,30-8,00, Cl 4,50-7,00, CII 1,70- 4,30, breekpeen Bil 2,40-2,70, Cl 3,40, CII 2,60, Dl 5,20, prei A per kg 1,55 A2 1,37-1,46, uien 31-34, peterselie (krul) 56, selderij (bos) I 27-98. Volgens de regeling mogen de ha ringvissers in 1982 in het zuidelij ke deel van de Noordzee en het oostelijk deel van het Engels Ka naal -9.000 ton haring vangen. In de wateren ten westen van Schotland mogen Nederlandse vissers 3.000 ton haring opvissen. Het tijdstip waarop zal nog nader door minister De Koning van landbouw en visserij worden vastgesteld Als de naleving strikt wordt afge dwongen, dan betekent dat een catastrofe voor onze vloot, aldus drs. Langstraat van het Visserij schap. Volgens hem moeten de Nederlandse vissers dan 25 pro cent van de vangsten van het verleden inleveren. "En daar voelen we niks voor". In de voorlopige regeling van de vangstbeperking van zeevis in 1982, staat verder nog, dat ha ringvissers tot 31 maart 1982 het resterende deel mogen opvissen van de voor 1981 toegewezen 9.000 ton. Dat deel wordt door het ministerie op 2.500 tot 3.000 ton geschat. De regeling omvat drie beschik kingen, die betrekking hebben op de in 1982 te vangen hoeveel heden zeevis. Volgens het minis terie zijn ze in grote lijnen gelijk aan die van dit jaar. De regelin gen zulen gelden zolang het EG- visserijbeleid nog niet tot stand gekomen is, maar uiterlijk tot en met 31 maart 1982, aldus het mi nisterie. De gedurende de inte rimregeling gevangen hoeveel heden zullen in mindering wor den gebracht op de hoeveelhe den voor 1982 die uiteindelijk door de EG-raad zullen worden vastgesteld. Volgens de regeling mogen de vis sers in de Noordzee (met inbe grip van Waddenzee en Zeeuwse stromen) 11.730 ton tong en 36.950 ton scol vangen. Dat houdt in, dat het individuele con tingent voor schol voor de Ne derlandse visser met 4,9 procent is vrlaagd ten opzichte van 1981. Het individuele tong-contingent is daarentegen met 6,25 procent verhoogd. Volgens drs. Langstraat zijn de vis sers vooral verbolgen over het feit, dat de vangstbeperking is gebaseerd op zuiver politieke ar gumenten. Welke dat zijn kun nen de vissers echter volgens drs. Langstraat maar niet gewaar worden. Het Visserijschap bestrijdt, dat de Europese Commissie per land mag uitmaken hoeveel vis van een bepaalde soort er mag wor den gevangen. Volgens het schap mag de commissie alleen bepalen hoeveel er door de EG- landen gezamenlijk mag worden opgevist. PHILADELPHIA - Massa, een gorilla in de dierentuin van Philadel phia, vierde gisteren zijn 51ste verjaardag. Massa is de oudste in de ge vangenschap verblijvende gorilla ter wereld. In 1982 ROTTERDAM (ANP) - De overslag van en naar zee schepen in de Rotterdamse haven bedroeg dit jaar 255 miljoen ton. Dat is 8,5 procent lager dan in 1980. Die daling kwam - evenals in het voorgaande jaar voor het grootste deel op rekening van de post "ru we olie". De aan- en afvoer daarvan daalde met 21 procent tot 94 miljoen ton. Dit maakte de Rotterdamse wethouder drs. J. Riezen- kamp vandaag bekend tijdens de traditionele oude- jaarsbijeenkomst van de havenvereniging Rotter dam in het stadhuis. Behalve voor ruwe olie moest de wethouder ook een daling voor olieprodukten en ertsen constateren. De overslag van olieprodukten daalde met vijf procent i ertsen met 11,5 procent tot 33 miljoen ton e tot 37 miljoen ton. Daartegenover staat een stijging van de overslag van kolen, overig massagoed zoals granen en stukgoed. De kolenoverslag steeg met 23,5 procent tot 14 mil joen ton, de overslag van de overige massagoederen met negen procent tot 38,5 miljoen ton en die van het stukgoed met vier procent tot 38 miljoen ton. De stijging bij het stukgoed was vooral te danken aan de stijging van een aantal overgeslagen containers. Dit aantal bedroeg 1,42 miljoen, goed voor 21,5 mil joen ton vracht. Dit is 11,5 procent meer dan in het jaar ervoor. Voor het in de zakenwereld lut tele bedrag van 2000 gulden kan iedereen een Engelse vennootschap, een Limited, kopen. Zo'n gekocht bedrijf kan in Nederland functione ren alsof het een Nederlandse bv is. Elke koppelbaas, frau deur of beginnend zaken- manvTouw die geen 35 000 gulden neer wil leggen voor een echte Nederlandse beslo ten vennootschap kan een Amsterdams telefoonnum mer bellen en het wordt bin nen korte tyd gefikst Wie op die manier een zaak be gint omzeilt de nieuwe rege lingen die bij justitie in de maak zijn tegen de omvang rijke fraude met bv's. Het is de laatste jaren gebleken dat fraudeurs allerlei slechtlo pende bedrijven of 'lege' bv's opkochten om daarmee en kele maanden zaken te doen, geen belasting of premie af te dragen, rekeningen niet te voldoen en na enkele maan den de bv failliet te laten ver klaren. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst hebben koppelbazen al ruim 5 jaar de gewoonte op die manier ook buitenlandse bedrijven op te kopen. „Nu het met de han del in het algemeen slechter gaat vluchten steeds meer mensen in zo'n buitenlands rechtspersoon Ze denken vaak ongrijpbaarder te zijn", aldus een woordvoerder. Hij heeft de indruk dat vooral de Limited's (afgekort Ltd's) of de Amerikaanse versie Incor porated (Inc.)op grote schaal aangeboden worden door handelaren. De Inc.'s zouden vooral uit New Jersey ko- Het verkopen van rechtsperso nen is op zich niet strafbaar. Nederlandse bv's werden de laatste jaren ook openlijk aangeboden voor soms enke le duizenden guldens. Het enige wat justitie daartegen kan doen is het door de rech ter laten opheffen van ven nootschappen die aantoon baar 'leeg' zijn, die geen acti viteiten meer ontplooien. Om handel in vennootschap pen verder in te dammen wordt by het oprichten van een vennootschap een „ver klaring van geen bezwaar" verlangt van de oprichter. Wie ooit een belastingschuld niet voldeed of ander straf baar feit beging krijgt zo'n verklaring niet zonder meer. Ook moet er een beginkapi taal zijn van 35 000 gulden (als het aan justitie ligt bin nenkort 100.000 gulden) als waarborg tegen latere schul den. Da bedrag hoeft niet ge stort te worden. Het mag ook een bankgarantie zijn of een stuk eigendom (van een pand bijvoorbeeld) dat die waarde vertegenwoordigt LOGISCH Al die eisen gelden niet voor buitenlandse bedrijven. Dus ook niet voor de Engelse Ltd's, al is de directeur een Nederlander. Het Amster damse bedrijf dat de Engelse bedrijfsjes te koop aanbiedt blijkt ook een Limited te zijn. De officiële omschryving is "in- en export van ongeregel de goederen in de meest uit gebreide zin. In en verkoop van bv's". De man die de telefoon aan neemt is officieel niet de di recteur. „Ik ben slechts boek houder hier". Hy wil niet zeg gen hoeveel Ltd's de laatste weken verkocht zyn. De be langstelling is groot, dat wil hij wel kwyL Zo'n vyflig tele foontjes per dag knjgt hij te verwerken Hij noemt de interesse „heel lo gisch". „Want als je hier in Nederland een bv wil begin nen moet je minstens een tot twee jaar wachten Dan mag er niets op je aan te merken zijn en dan moet je ook nog 35.000 gulden storten". Hij zegt dat hij met zyn aanbie ding vooral jonge beginnen de ondernemers helpt die niet kapitaalkrachtig genoeg zijn. „Ik kan aan hun gezich ten niet zien of er fraudeurs bij zijn". Hy zegt er ook be paald niet naar te vragen. „Justitie doet met al die nieu we maatregelen alsof het vooral mensen met weinig geld zijn die de zaak op wil len lichten." Wie by hem 2000 gulden betaalt krygt de naam van een En gelse Ltd mee. plus officiële inschryving van dat bedryf in Engeland. Daarmee kan de koper zich in laten schryven by een Nederlandse Kamer van Koophandel en is van dan af volledig bevoegd in Nederland te handelen. Voor de vorm wordt in Engeland of ander land een brievena- dres aangehouden. Hoeveel nieuwe Ltd's hij al verkocht heeft wil hij niet zeggen. Is het bij een gewone Neder landse bv al moeilyk te con troleren of het bedryf seneus zaken wil doen en over ge noeg kapitaal beschikt om re keningen te betalen; als het om een Limited gaat wordt dat voor een gewone leveran cier haast onmogelijk. Alleen al omdat de zaak formeel in Engeland is gevestigd. De Recherche Informatie dienst heeft ook openlyke aanbiedingen van buiten landse bedrijfjes uit Arnhem en Rotterdam gesignaleerd hoewel de Amsterdammer het meest actief zou zyn en het meest in de openbaarheid treedt. JOSÉ SMITS het jaar 1981 was voor de effecten beurs een penode met vele te leurstellingen. Niet alleen in Am sterdam, maar niet minder in New York, Dusseldorf, Zurich of waar dan ook. Teleurstellingen ook op het terrein van de econo mie, het rentebeloop en de con junctuur. En al deze teleurstel lingen werkten door in de koers ontwikkeling. Wall Street noteer de hierdoor tegen het einde van het jaar ver beneden de hoge ni veaus van de eerste helft van 1981 en Amsterdam bleef zelfs voor vele beursgroepen op eer der in december behaalde laagte records hangen. De belangrijkste oorzaak van al de ze teleurstellingen ligt in het on vermogen van Ronald Reagan vele doeleinden op economisch gebied tegelijkertijd te bereiken. Reeds tijdens de verkiezings campagne in de zomer van 1980 wezen de veel nuchtere Europea nen erop dat het nog niemand gelukt was de inflatie in te dam men en tegelijkertijd de rente laag te houden. Ook is het niet mogelijk bij een extreem hoge rente de conjunctuur buiten een recessie te houden, of het begro tingstekort terug te dringen bij een forse belastingverlaging en een enorme opschroeving van de defensiebegroting. En natuurlijk gelukte het aan de inmiddels tot president van de Verenigde Sta ten geworden Reagan ook niet. Inflatie De inflatie werd inderdaad scherp te lijf gegaan. De belastingen werden verlaagd en het defensie budget tot bijna onvoorstelbare hoogten opgestuwd. Maar de rente werd hoger dan ooit en bleef ook veel langer dan ooit te voren op extreme hoogten, ter wijl vooral tegen het slot van dit jaar de conjunctuur opnieuw in een recessieachtig klimaat ver zeild raakte. Koerstechnisch bleven al deze mis rekeningen natuurlijk niet zon der gevolgen. Wall Street begon 1981 enigszins aarzelend want men voelde ergens wel de rede lijkheid van de buitenlandse kri tiek op Reagans economische programma. Daarby liet in ja nuari de later in 1981 als de Goe roe van Wall Street bekend ge worden Granville reeds van zich horen met de opmerking dat het koerspeil van rond de 1000 zeker 200 punten te hoog stond. De beurs viel dan ook geleidelijk te rug tot 930, maar wist nadien toch weer te stijgen tot zelfs de top van 1024 eind april. De hoog ste stand sedert 1973. Dit hield verband met een lichte rentedaling. Maar toen in de zo mer de rente in de Verenigde Staten tot boven de 20 procent uitkwam, maakte de aandelen markt voorgoed rechtsomkeert tot een dieptepunt van 824 eind september. Daarna is het kwak kelen gebleven als gevolg van de strijd tussen de negatieve effec ten van de recessie en de positie ve van de rentedaling. Maar om dat een rente van circa 16 pro cent, ondanks de daling van de top van 21 procent, nog altijd buitengewoon hoog kan worden genoemd en anderzijds ongun stige conjuncturele berichten blijven aanhouden is de New- yorkse beurs aanzienlijk bene den het hoge uitgangspunt van 1981 blyven hangen. Elke poging tot herstel bleek al snel vast te lopen. Amsterdam Ook voor de Amsterdamse effec tenbeurs was het afgelopen jaar teleurstellend. Hoewel hier te lande de rente niet zo hoog is ge stegen als in Amerika kan een rente van 12,75 procent als de hoogste vergoeding op een dit jaar geplaatste staatslening voor onze verhoudingen ook als ex treem hoog worden aangemerkt. Behalve de zware druk die deze hoge rente rechtstreeks op be paalde bedrijfstakken legt als de bouw, de automarkt en markten voor andere duurzame gebruiks goederen, werkt zy ook nog zeer ongunstig in op de rentever- plichtingen van de afzonderlijke ondernemingen. Menig bedrijf zag in 1981 een posi tief bedrijfsresultaat in een uit eindelijk verlies veranderen door De Amsterdamse beursvloer. de hogere en soms zelfs aanzien lijk hogere rentelast. Maar de echte crisisverschynselen als de ontstellende stijging van het aan tal faillissementen en de massale uittocht van werkenden door verlies van arbeidsplaatsen ging de beurs toch grotendeels voor bij. Er waren zelfs lichtpunten, want de situatie voor onze export keerde zich dit jaar ten goede, ge holpen vooral ook door de loon matiging van de afgelopen paar jaar en de krachtige stijging van de Amerikaanse dollar. En daar vele ter beurze vertegenwoordig de ondernemingen over een be- langryke exportpositie beschik ken bleef hier een positief effect niet uit Niettemin kwam de lo kale markt in december op de laagste stand van het jaar en zak te van 102 in het midden van juni tot rond 83. Het zyn vooral ook de banken ge weest die het hebben laten i; ten. Slavenburg en Westland Utrecht Hypotheekbank waren de boosdoeners onder de hypo theekbanken. Beide groepen be taalden hun tol aan de laagcon junctuur. De banken vielen terug van 252 op 195, met als speciale koersval voor Slavenburg van 192 gulden op 70 gulden, terwyl de Westland Utrecht Hypotheek bank om vrywel dezelfde reden, namelyk de instortende bouw markt, dit jaar terug moest van 221 gulden op 56 gulden. Lichtpunten Maar, zoals opgemerkt, er waren ook lichtpunten. Vooral de vyf internationals verdroegen zich vry positief AKZO. Philips en Unilever staan thans relatief met onaanzienlyk boven het koerspeil van januari. Maar ook een aandeel als Naarden Interna tional, Caland Holdings en Gist- Brocades met hun belangryke exportposities staan thans be langrijk hoger dan de lagere uit gangspunten van begin dit jaar. En dan met te vergeten de als an ti-recessie bekendstaande le- vensmiddelengroep als Centrale Suiker, Nutricia en Wessanen die door verbluffende winststygin- gen sterk de aandacht op de beurs trokken. Ook deze fondsen konden 1981 uitluiden op een fors hoger koersniveau. En hoe nu verder? Zoals opge merkt is 1981 heengegaan als een jaar van grote teleurstellingen. De achtergrond daarvan rust op de toepassing van de nieuwe mo- netanstische leer die als eerste invalshoek het beperkt houden van de geldhoeveelheid in om loop kent om zodoende de infla tie te beteugelen. Inderdaad is dit jaar in Amerika de infiaU<- van 10 procent tot 9 procent te ruggebracht en zal naar verwach ting in 1982 tot 6 procent teruglo pen. Maar volgens cntici van het mone- tansme is dit het gevolg van de recessie; het kwalyke ncvencf- te< I. van d. ninjwr 1, r Al «l.it zo is dreigt iedere economische opleving direct door een rentes tijging te worden gevolgd om dan spoedig weer uit te doven. De conjunctuur zou dan geken merkt worden door elkaar snel opvolgende recessies, slechts on derbroken door een kortstondige opleving. De koersontwikkeling zal dan. evenals trouwens m 1981, blyvend bepaald worden door scherpe fluctuaties C. WAGENAAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27