LEIDSCH DAGBLAD Westen wil gebaar Polen Gasafzet beneden zes miljard m3 de verwachting Afvalverwerking Rijnmond zit met slak' in de maag Terugblik op somber jaar 1981 Vader van zanger Iglesias ontvoerd SraolkaQQfilïïQÖ Benzine vier cent per liter goedkoper Zes weken cel voor ex- voorzitter Leprafonds EG-landen eensgezind in eis: SCHMIDT IN VAKANTIESTEMMING Beopost vraagt voor 40 man ontslag donderdag 31 december 1981 OPGERICHT 1 MAART 1B60 36666 Jirecieur G Koopman tooldredadeur A.A.M Schuurmans uJj -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BI/MU WH» Svge I 2311BGIKM VoorWnra Oliemaatschappijen zetten minister Terlouw onder druk DEN HAAG (GPD) - De maximumprijs voor su- perbenzine gaat met in gang van 1 januari vier cent per liter omlaag. De prijs voor normale benzi ne en tweetakt wordt drie cent goedkoper. De maximumprijs voor superben- zine wordt daardoor 170,8 cent, voor normale benzine 165,2 cent en voor tweetakt benzine 183 cent. Minister Terlouw van eco nomische zaken heeft daartoe gisteren besloten na overleg met onder druk van de oliemaat schappijen. 'et dit besluit is Terlouw afgewe ken van zijn oorspronkelijke plan om de benzineprijs met niet meer dan de gebruikelijke twee cent te verlagen. Maandag nog liet de bewindsman weten, dat er geen bijzondere omstandighe den waren om per 1 janauri een forsere prijsdaling af te kondi gen. Hij wenste toen nog vast te houden aan het prijssysteem voor aardolieprodukten. Volgens dit systeem mogen aardoliepro dukten per veertien dagen met niet meer dan twee cent per liter stijgen of dalen. In het gesprek dat Terlouw giste ren met de oliemaatschappijen heeft gevoerd, hebben de maat schappijen opnieuw voor af schaffing van het systeem ge pleit. Terlouw wil daar op dit mo ment nog niet toe overgaan. Wel heeft hij de maatschappijen toe gezegd te onderzoeken of het systeem moet worden aangepast of in het geheel moet verdwij- Om de maatschappijen tegemoet te komen, is de bewindsman wel akkoord gegaan met een forsere verlaging van de benzineprijs. Maar daarmee is het principe van het systeem niet aangetast. „We behouden het systeem", aldus de bewindsman. „Maar als er ge durende een periode van twee maanden steeds een neiging naar boven is of steeds een neiging naar beneden, dan wil ik de vrij heid hebben een dubbele stap te doen. Anders halen we de markt prijs nooit in", aldus Terlouw. DEN HAAG (GPD) - De Haagse rechtbank heeft de vroegere voorzitter van het Nederlands Lepra Fonds, prof. G. Z. uit Wassenaar, vanochtend veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken met aftrek van voor arrest wegens het plegen van valsheid in geschrifte en het mede plegen van verduistering. Tegen Z. was een gevangenisstraf van twee jaar geëist. De Haagse rechtbank achtte bewezen dat de hoogleraar tussen 1972 en 1976 gelden die geboekt stonden voor de missie in eigen zak heeft gestoken. Het ging hierbij telkens om bedragen van 2000 gulden. Ook achtte de rechtbank bewezen dat hij een bedrag van 30.000 gulden, bestemd voor de stichting Hart van Afrika, heeft verduisterd. ROTTERDAM (GPD) - De Af valverwerking Rijnmond (AVR) kan 350.000 ton slak, een restproduct van de huis- vuilverbranding, niet meer kwijt. Door publicaties over onverbrande gifgrond in Lekkerkerk, die door de AVR indirect zou zijn ge dumpt, hebben de afnemers hun vertrouwen in de slak, bedoeld voor de wegenbouw. verloren. Voorlopig kan AVR 100.000 ton slak in West- Duitsland kwijt, maar dat leidt tot hoge vervoerskosten die de prijs van de afvalver werking nog eens fors om hoog zullen jagen. Van het aan de AVR geleverde huisvuil blijft 25 tot 30 pro cent onverbrand over. Vroeger betaalden vooral we- Dat de AVR zijn slak letterlijk niet meer aan de straatstenen kwijt kan. komt doordat er de klad is gekomen in de wegen bouw. Bovendien spelen de ontdekkingen van allerlei vuilstortplaatsen uit het verleden een grote psycholo gische rol. BONN/WENEN (Reuter/AFP/UPI) - Bij alle ver deeldheid over het nut van sancties is het Wes ten eensgezind gebleken in zijn eis om een snel le hervatting van de dialoog met kerk en Soli- dareit, vrijlating van de gevangenen en ophef fing van de staat van beleg in Polen. Vooral de EG-landen ver- beraal geachte vice-premier Ra- wachten een duidelijk sig naal van bereidheid daar toe, liefst nog vóór de ver gadering van de ministers van buitenlandse zaken volgende week maandag in Brussel. Maar dat signaal kwam niet van de Poolse vice-premier Rakowski die gisteren een verrassend be zoek aan West-Duitsland bracht (zie pagina 11). Het bewind in Polen meldt intus sen steeds meer maatregelen die tegemoetkomen aan de eisen van de nu verboden vakbond Solida riteit. De instelling van een 42- urige werkweek met drie vrije zaterdagen per maand is zo'n maatregel, evenals de vorming van een staatstribunaal dat vroe gere functionarissen moet be rechten die verantwoordelijk worden geacht voor de crisis. De gemeenteraadsverkiezingen van februari zijn evenwel uitge steld. Hiervoor had Solidariteit geëist dat er vrijelijk kandidaten konden worden gesteld, zonder de gebruikelijke aanwijzing door de partij Wèl werd de avondklok voor oud en nieuwjaar opgeheven. kowski en Hieronym Kubiak, lid van het politbureau. De groep van Kubiak zou al een ra dicale stap hebben voorgesteld, namelijk ontbinding van de (communistische) verenigde ar beiderspartij en vervanging daarvan door een nieuwe partij, die vakbonds-, kerk- en hervor mende elementen in zich zou moeten verenigen. De groep van Olszowski zou de centralisatie van de economie voorstaan, maar niet in de mate van het door Solidariteit bepleite zelfbestuur. Aan welke plannen de groep van Rakowski zou werken is niet be kend. FLORIDA (AP) - "Sliep-uit", schijnt de Westduitse bondskanse lier Helmuth Schmidt tegen de rest van de wereld te willen zeggen. Want terwijl de oost-west verhou ding door Polen naar een nieuw dieptepunt lijkt te gaan, genieten de bondskanselier en zijn vrouw Hannelore van een zonnige vakan tie op Sanibel Island in Florida. In werkelijkheid maakte Schmidt een grapje tegen zijn vrouw ten be hoeve van een Westduitse tv-ploeg. Verwarring Het Russische persbureau Tass zei gisteren dat de Poolse commu nistische partij ook nu haar lei dende rol in Polen behoudt. Maar volgens andere berichten schijnt de partij juist in opperste verwarring te zijn, getuige 'mas sale opzeggingen' in de afgelo pen weken na de afkondiging van de staat van beleg. Vandaar dat Jaruzelski, volgens deze berichten, mede om een po litieke oplossing van de crisis te vinden, drie werkgroepen heeft opgericht, elk onder leiding van een prominente partijleider. De ze zouden de plannen op lange termijn moeten opstellen voor de toekomst van Polen. De groepen zouden onder leiding staan van Stefan Olszowski, een voorstan der van de harde lijn, de meer li- Mariene: 'Ik ben pas 77' PARIJS (DPA) - Drie dagen na de artikelen en uitzendingen rond de 80ste verjaardag van de actri ce Mariene Dietrich heeft de m Parijs wonende "Blauwe Engel" laten weten dat zij pas 77 is. Als bewijsstuk toonde zij haar pas poort met 1904 als geboortejaar. Een uittreksel uit het geboortre- gister in Berlijn dat in de oorlog verloren zou zijn geraakt en dat pas in 1956 zou zijn teruggevon den, draagt echter als datum 27 december 1901. 32 PAGINA'S Nederlanders de straat op voor behoud van werk gelegenheid. De zeer moeizame kabinetsformatie Kloof tussen VS en Europa groter PAGINA 18 Platteschor niet klein te krijgen Kleine kruidenier stapt uit het vak PAGINA 22 GRONINGEN (GPD) - Ondanks de kou van de afgelopen weken sluit dat de Nederlandse Gasunie het jaar 1981 of met een lagere binnenlandse afzet dan in 1980. Totaal werd in eigen land onge veer 39 miljard kubieke meter verbruikt, tegen 41 miljard vorig jaar. Ook de afzet naar het buiten land was minder, de totale afzet van „Groningen" ligt tussen de 81 en de 82 miljard. Daarmee is de totale afzet onge veer 6 miljard gebleven onder de oorspronkelijke prognoses. Be halve het weer hebben hiertoe bijgedragen energiebesparende maatregelen van particulieren en industrieën plus het feit dat gas gestookte centrales overgingen op olie vanwege gunstige prijs verschillen. Verder is er de, waarschijnlijk duurzame, ont wikkeling dat de buitenlandse Zacht uiteinde Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur rond 4 gra den Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige zuidwesten wind. i Zon op: 8.48, onder 16.39 12.09, onder 23.13 uur. Hoogwater in Katwijk 0 uur, laagwater om 2.34 1 Zon op: 8.48, onder 16.40 11 12.30, onder 24.00 uur. Hoogwater in Katwijk on uur, laagwater om 3.18 er afnemers minder afnemen. De decemberkou heeft de afzet in het binnenland nog wel iets doen aantrekken. In 1981 werd tussen de 5,2 en 5,3 miljard kuub ver bruikt, tegen in december 1980 tussen de 4,8 en 5 miljard. Er zijn inmiddels geen records gebro ken, al werd op vrijdag 18 de cember een afzet van 400 miljoen Mevrouw Van der Blom overleden LEIDEN - Op tachtigjarige leef tijd is in Leiden mevrouw J.M. van der Blom-Vijlbrief overle den. Zij heeft in deze stad vele functies vervuld; om die reden werd ze in 1977 tot ereburgeres benoemd. Zij was met een onderbreking van twee jaar van 1946 tot 1972 raads lid voor de CPN. Daarvoor, in de oorlogsjaren was zij actief in het verzet, o.a. door onderduikers huisvesting te bieden. Als gevolg daarvan werd zij gevangen gezet in verscheidene concentratie kampen. Na de oorlog zette me vrouw Van der Blom zich in voor de opvang van oorlogsslachtof fers. In Leiden bekleedde ze daarnaast nog tal van functies, waaronder het voorzitterschap van het Wijkcollcctief Plan Noord. kuub in een etmaal bereikt. Ho ger is het niet gekomen, mede omdat er betrekkelijk weinig wind stond. De hoogste dagafzet van 1981 werd op 25 februari genoteerd met 414 miljoen. Het absolute record da teert uit januari 1979, toen in een etmaal 474 miljoen door de pij pen ging. Het zuiver huishoudelijke ver bruik in 1981 bedroeg ongeveer 13 miljard kubieke meter. Dat cijfer is ongeveer 2 tot 3 procent lager dan in 1980. Kortgeding tegen Nieuwsblad GRONINGEN (GPD) - De Ne derlandse Omroep Stichting en de omroeporganisaties hebben een kort geding te gen het Nieuwsblad van het Noorden aangespannen om te voorkomen dat het Nieuwsblad doorgaat met het publiceren van uitvoerige ge gevens over televisiepro gramma's. De NOS en de om roepen menen dat het Nieuwsblad inbreuk maakt op het contract tussen de NOS en de Nederlandse Dag blad Pers waarin het publice ren van programmagegevens is geregeld. Ook wordt het Nieuwsblad verweten de au teursrechten van de zendge machtigden te schenden. Het geding dient op 12 januari voor de rechtbank in Groningen. De eisers verzoeken de recht bankpresident het Nieuws blad van het Noorden een dwangsom van f 100.000 per overtreding op te leggen. MADRID (AFP/AP) - De vader van de Spaanse zanger Julio Iglesias is in de nacht van dins dag op woensdag ontvoerd uit zijn huis in Madrid. Dit heeft de Spaanse radio bekendgemaakt. Volgens het radio-bencht is Igle sias senior, een Madrileense gy naecoloog, ontvoerd door onbe kende mannen, die zijn woning in Madrid waren binnengedron gen onder het voorwendsel een televisieprogramma tc willen maken De politie, die dinsdagnacht in kennis werd gesteld van de ver dwijning van Iglesias, deelde mee dat het nog te vroeg is om over een ontvoering te spreken. Verdere bijzonderheden werden niet bekend gemaakt, behalve dat zich nog geen personen of or ganisaties gemeld hebben om de verantwoordelijkheid voor de ontvoering op te eisen. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De directie van bet postorderbedrijf Beo- post in Alphen aan den Rijn heeft voor ongeveer veertig personeel» leden ontslag aangevraagd. Het bedrijf verkeert in grote financiële problemen. Eind vorige week werd door de rechtbank in Leeuwarden uitstel van betaling ver leend. De personeel eden voor wie nu ontslag is aangevraagd zitten sinds vori ge week thuis. Voor de betaling van hun salaris over de maand no vember is geen geld meer in kas. De bedrijfsvereniging Detam heeft de betalingsverplichting van het postorderbedrijf overgenomen. Daarmee is een bedrag van twee ton gemoeid. Ongeveer tien man blijven nog in dienst tot de "lopende zaken" zijn afgehandeld. Voor hen is voorlopig ontslag aangevraagd. LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDegb/ed. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1