Buitenland F! WELCOME BACK TO FREEDOM DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 Als poppetjes op een bruidstaart zo stonden ze daar op het bordes: Char les en Diana, het Britse snoepje van de week. Mil joenen Britten vergaapten zich aan het huwelijk van hun kroonprins, maar vooral van hun "Di". De grandioze werkloosheid werd voor één dag verge ten. Want zoveel konink lijke pracht en praal, zo'n sprookje deed alle ellende in het niet zinken. Voor die gedenkwaardige 29ste juli had de hele Britse natie zich, tra ditiegetrouw, zorgen gemaakt over de toekomstige koningin van Albion. De geruchtenmachi nerie was in werking gekomen over de maagdelijkheid van La dy Di en over een al dan niet zichtbare tepel in een gewaagd décolleté. Maar Di bleek te beantwoorden aan alle eisen die de Britse on derdanen aan een prinses van Wales kunnen stellen: jong, aar dig om te zien en 'gewoon", voor zover dat mogelijk is. En wat nog belangrijker is; ze verwacht een baby. De Britten hebben ook in 1982 dus iets om zich op te ver heugen. Dat het nieuws om die koninklijke bruiloft zo uitputtend in de we reldpers is behandeld, mag teke nend heten voor het afgelopen jaar: er was verder maar bitter weinig om enthousiast over te geraken. Gegijzelden Zeker, de 52 Amerikaanse gegijzel den werden door Iran vrijgelaten en in Wiesbaden kon de op dat moment al voormalige president Carter hen als zijn kinderen in de armen sluiten. De dag ervoor was Ronald Reagan beëdigd als president van de Verenigde Staten en dat gaf al snel veel geharrewar. Niet alleen door de harde taal van Reagan, maar ook door het gekrakeel van zijn medewerkers. Vooral Alex ander Haig had het met ieder een aan de stok. Reagan suste die ruzies, maar naar buiten toe zorg den ze voor veel gelach achter de hand. Neutronenbom De kloof tussen de VS en de Euro pese bondgenoten werd vergroot door het besluit van Reagan om toch de neutronenbom te gaan produceren. En de uitspraak van de Amerikaanse president, dat Europa wel eens het toneel van een 'beperkte' kernoorlog zou kunnen worden, werd hem bij zonder kwalijk genomen. Over vermindering van kernwapens zjjn op 30 november (marathon) onderhandelingen begonnen tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. Daaraan vooraf gingen tal van vredesdemonstra ties, waarvoor honderdduizen den Europeanen op de been kwamen. In Europees verband werd er ook veel gepraat. Een Eurotop in Maastricht, een in Luxemburg en in Londen. Veel kwam er niet uit en die in Maastricht lag velen letterlijk en figuurlijk zwaar op de maag. De salmonella in de Maastrichtse salade heeft menig deelnemend politicus en journa list geveld. Dat koude buffet is in Prinses Diana en prins Charles, Greep naar de macht door Spaanse militairen: generaal Tejero de Molina houdt voorzitter parlement onder schot, net terug van de huwelijksreis. kiezingen en werd opgevolgd door de socialist Mitterrand. Niettemin is weinig te merken van een echte verandering in de Franse politiek. Aanslagen in het afgelopen jaar werden gepleegd op de pasgeko zen president Reagan en de paus. Zij overleefden het. In oktober echter kwam de Egypti sche president Sadat bij een aan slag om het leven. De akkoorden met Israël dreigden door dit ver lies in het geding te komen, maar Sadats opvolger Moebarak be loofde trouw aan het Camp Da- vid-akkoord. Executies Iran deed van zich spreken door het onrustbarende aantal execu ties van tegenstanders van £gatol- lah Chomeini. President Bani- Sadr, die steeds meer in ongena de was gevallen bij de islamiti sche politici, nam de vlucht naar Frankrijk. Premier Radjai kwam om bij een bomaanslag op het parlement. Evenals tientallen an dere politici. Spanje werd opgeschrikt door een greep naar de macht van ex treem behoudende militairen. Generaal Tejero de Molina bezet te het parlement en hield de poli tici onder schot. De coup misluk te evenwel, maar het blijft rom melen in het Spaanse leger. De Israëlische premier Begin brak een dijbeen en kondigde toen hij het ziekenhuis verliet aan om de Golan-hoogte te annexeren. Dit tot grote woede, niet alleen van Syrië, maar ook van veel wester se landen, die deze daad een be dreiging voor de vrede in het Midden-oosten achten. Begin had zich al de woede op de hals gehaald toen hij in juni "uit voor zorg" besloot de in aanbouw zijn de kerncentrale van Irak te bom barderen. Polen Europese kringen dan ook te recht een begrip geworden. Brixton Engeland ge rellen. Werklozè jörigeren in Londen, Bjrixton en Liverpool raakten slaags met de politie. Ook Noord-Ierland gaf een beeld van geweld te zien. De tegenstel lingen tussen katholieken en protestanten ontaardden in de wederoprichting van een protes tantse para-militaire macht, die onder enthousiaste bijval van Ian Paisley demonstratief para deerde. Eerder in het jaar waren gevangenen van de IRA in hon gerstaking gegaan om hun eisen kracht bij te zetten. Ondanks de dood van enkele hongerstakers, bleek de Britse premier Thatcher niet te vermurwen: de IRA-leden kregen niet de status v gevangene. En dan was er ook Polen, waar de vrije vakbond Solidariteit een vast gegeven was geworden. Sta kingen, bedrijfsbezettingen wa ren dit jaar in Polen aan de orde van de dag. Zo zou een ander so cialisme moeten zijn ontstaan, waarin naast de communistische partij ook vakbond en kerk een rol zouden spelen. Het Kremlin moet dit tandenknar send hebben gadegeslagen: Po len dreigde immers steeds meer het prototype van het mislukte socialisme te worden. Althans van het socialisme zoals Moskou dat voorstaat. De dreiging van een inval door de Sowjet-Unie in Pojen werd met de dag groter. Hoever kanoet Poolse volk n^et zijn vrijheid gaan? In de nacht van 12 op 13 december werd duidelijk dat het al te ver was gegaan. De Poolse leider Ja- ruzelski deed een laatste poging om een inval van Moskou te voorkomen: een militaire in greep maakte in één klap een einde aan alle bevochten verwor venheden. Vakbondsleiders- en leden werden 'geïnterneerd' en tanks bevolkten de straten van de grote steden. De hoop van het Poolse volk is om geslagen in angst, de vrijheid is veranderd in onderdrukking. Maar nog is Polen niet verloren, zei Jaruzelski op de ochtend van die gedenkwaardige nacht. ANNEMIEK RUIJGROK Onrust in Belfast na dood Ierse hongerstaker Bobby Sands.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18