Politiek en somber jaar met een bloemetje 1981 Binnenland DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 PAGINA 17 - De kabinetsformatie. Na uiterst moeizaam overleg kreeg Nederland dan toch nog een kabinet. Voor Nederland was 1981 het jaar van de politiek. De kranten en weekbla den stonden bol van het politieke nieuws. De tv bracht bijna dagelijks'éen of meer Haagse kopstuk ken in beeld. Verkiezings programma's voorspelden de mooiste tijden. Discus sies over koopkracht, be zuinigingen en kernwa pens drongen door tot in de huiskamer. Maar he laas kwam er weinig van terecht. Aan het eind van een moeizame formatieperiode bëedigde konin gin Beatrix een kabinet dat al bij voorbaat de contouren van een vechtende kluwen had aangeno men. Een paar weken later zakte het in elkaar. De zaak werd ge lijmd en de regeringsploeg werd weer op de fiets geholpen. Maar berichten over een toenemend vertrouwen onder de kiezers in het politieke bedrijf bleven uit. Intussen sloeg de economische re cessie in volle hevigheid toe. De rentestand bereikte een record hoogte, de prijzen gingen - net als vorig jaar - fors omhoog, de werkloosheid nam een onwaar schijnlijk grote omvang aan, het financieringstekort (verschil tus sen inkomsten en uitgaven van de staat) sloeg een groot gat in 's rijks schatkist en zelfs de natio nale trots onder de bedrijven - Philips - kon het niet langer bol werken. Berichten over bedrijfs sluitingen waren ook nauwelijks nieuws meer, tenzij - hoe bizar ook - het aantal ontslagen werk nemers in de honderdtallen ging* lopen. Zigeuners In deze sombere tijden probeerde een hechte groep van mensen in tussen nog zoiets als een mens waardig bestaan op te bouwen: de zigeuners. In januari trokken ze - noodgedwongen - van Alme- re naar het bisschoppelijke ter rein van kardinaal Alfrink in Zeist. Een deel van hen werd - naar later zou blijken ten onrech te - vastgezet inde huizen van be waring in Middelburg en Am sterdam. Ze zwierven van Am sterdam naar Den Haag en van Den Haag naar de Belgische grens. Ze werden aangehouden en gefotografeerd alsof het een groep staatsgevaarlijke terroris ten betrof. Ze bezetten het ver keersplein bij Hoevelaken. Ze gingen terug naar de Belgische grens. En uiteindelijk werden ze vriendelijk doch dringend over de landsgrenzen geduwd toen de Nederlandse gastvrijheid aan wettelijke beperkingen onderhe vig bleek te zijn. Gifschandaal Natuurlijk werd de zuivere lucht in 1981 ook een paar keer flink be zoedeld door een gifschandaal. Vierentwintig uur na nieuwjaars dag werd er in de bodem van het kassengebied in het Westland methylbromide geconstateerd. Een grondontsmettingsmiddel dat de gezondheid zeker niet bevordert. Dertienhonderd Westlandse gezinnen gingen aan de fles, want drinken uit de kraan was niet langer verant woord. Het gebruik van het land bouwgif kwam ter discussie te staan maar de arbeidsinspectie achtte een verbod niet nodig. Hier en daar werden wat onder grondse waterleidingen vervan gen en inmiddels tapt de bevol king van het Westland weer ge woon uit de kraan. Dezelfde maand - januari - zette Iglo iri Limburg de verkoop van diepvriesgroenten stop nadat er een nieuw geval van nitrietver- giftiging was geconstateerd. De maand daarop vroeg het bedrijf werktijdverkorting aan omdat de verkoop van diepvriesprodukten - door de nitrietaffaire - stagneer de. In augustus kwam het afvalver De blokkade van de kerncentrale in dodewaard. Leden van de ME trekken een menselijke barricade uit elkaar op de westelijke toegang naar de centrale. KlA'fU?$N JOOD Compromis bij Philips Data Systems. Voorlopig geen collectief ontslag van de werknemers van dit bedrijf maar voor het personeel was dat geen reden tot juichen Actie van binnenschippers. Binnenschippers blokkeren de Oranje-sluizen bij Amsterdam. met bijna de rest van de wereld: China. De leiders van de Chinese Volksrepubliek waren in diplo matieke woede ontstoken toen ze vernamen dat Rijn-Schelde Verolme twee onderzeeboten zou bouwen voor Taiwan, een hun vijandig gezinde Chinese provincie waarmee ze bijkans op voet van oorlog leefden. De Chinezen dreigden de diploma tieke betrekkingen met Neder land op een laag pitje te zetten als de levenng van de twee man- neboten zou doorgaan. Maar het kabinet-Van Agt hield dapper stand. De Chinezen voegden daarop de daad bij het woord en brachten de diplomatieke status van Nederland terug tot het ni veau van zaakgelastigde. In de Tweede Kamer herrees vervol gens het vertrouwde borduur werk van de politieke partijen- .De WD was voor de Taiwan-or der, de oppositie tegen en het CDA twijfelde, aarzelde en wei felde totdat de Kamer uiteinde lijk in meerderheid besloot de or der niet te laten doorgaan. Maar het kabinet negeerde dit besluit en verleende alsnog de export vergunning aan RSV Inmiddels gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat ons land er althans geen zichtbare nadelige gevolgen van heeft ondervonden. Irene Het Koninklijk Huis zorgde overi gens ook af en toe voor nieuws. Prinses Christina en haar man met die bijna onuitspreekbare naam verrasten het Nederlandse volk met de geboorte van een derde kind, het koninklijk paar bracht op Koninginnedag een bezoek aan Breda waarbij 148 ar restaties werden verricht en de veruit aantrekkelijkste prinses van alle prinsessen - Irene - scheidde in mei officieel van de Spaanse carlist Carol Hugo Maar ook de geestelijkheid liet zich niet onbetuigd. Kort nadat in Den Haag de trams waren lamge legd door een staking bij de HTM, liet bisschop Gijsen van Roermond zich van zyn vrolijk ste zijde zien door de priester-se nator J. Schreurs uit de Eerste Kamer te sleuren omdat deze voor het abortuswetsontwerp had gestemd Maar de mensen bleven vriendelijk voor elkaar Want in juni meldde het Produktschap voor Sierge wassen dat de Nederlanders va ker een bloemetje (voor elkaar) hadden meegenomen WIM WIRTZ werkingsbedrijf Uniser in het nieuws met illegale lozingen, btw-fraude en oliediefstallen. De politie had er de handen vol aan. En dat was niet het enige. Krakers In februari verschanste een groep krakers zich achter een proviso rische vesting in de Nijmeegse Piersonstraat. De gemeenteraad had_besloten dat er op die plek een'parkeergarage moest verrij zen. Maar de krakers wensten China Welbeschouwd was het nauwelijks nieuws. Wat dat betreft was het aardiger om te zien hoe Neder land een krachtmeting aanging Zigeuners toch over de grens gezet. Politie mensen zetten alle zigeuners afzonderlijk op de foto. dat niet. Na koortsachtig overleg tot op het hoogste niweau beslo ten de autoriteiten een ware troe penmacht van ME'ers en Leo- pard-tanks in te zetten om de on gehoorzame burgers met traan gas en andere middelen tot de or de te roepen. De legermacht overwon. Maar de morele zege was uiteindelijk voor de krakers die met steun uit het gehele land de Nijmeegse ge meenteraad zo onder druk zetten dat deze in juni besloot de bouw van de parkeergarage met te la ten doorgaan. De politiebonden waren woedend. Maar de ME'ers zelf hadden nauwelijks tijd om hun verontwaardiging uit te dra gen. Tot driemaal toe moesten zij in ac tie komen om een blokkade van anti-kernenergiedemonstranten rond de kerncentrale in Dode waard - aanvankelijk vriendelijk maar later met geweld - te door breken. Ze vormden cordons bij de opwerkingsfabriek in Almelo, ze werden ingezet tegen kraakae- ties in Amsterdam, ze sloegen demonstrerende vrouwen ten tij de van het abortusdebat in de Eerste Kamer van het Binnen hof, ze doorbraken een blokkade van stakende binnenschippers die op de beurs een regeling eis ten voor het vervoer van zand en grind en via hun bonden klaag den ze bij de overheid over een niet meer te dragen werkdruk die hun prive-bestaan dreigde te ontwrichten. De uitruiming van kraakpanden in de Piersonstraat. Een lid van de ME gooit een rotan wiegje in het vuur w de manschappen zich af en toe aan kwamen warmen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17