"Eerste klap daalder waard" De Graafschap aan rand van bankroet Metgod: "Everton lijkt mij geweldig Spelers Utrecht ontvangen salaris Hockeyteam beter bestand tegen hitte dan Engelsen WK-hockey begint zonder verrassingen Neeskens en Schrijvers bij oud-internationals Supporters Feyenoord verontrust over beleid DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 (Van onze sportredactie) UITGEEST - Na het aanbod van twee miljoen gulden dat Everton hem heeft gedaan, wil AZ-international John Metgod zo spoedig mogelijk naar deze Britse eerste-divi- sieclub overstappen. Met god, die overigens nog twee en een half jaar onder con tract staat bij AZ: „Ik heb het heus wel naar m'n zin bij AZ'67, maar ik kan mij ver beteren en voetballen in En geland is voor mij echt wel het einde. Ook al gezien de grote toeschouwersaantal len en de enorme sfeer die in Engeland heerst". „Ik ben overigens nog niet per soonlijk rond met Everton. Karei Jansen, mijn zaken- waarnemer, behandelt het een en ander voor mij. De Engelsen hebben al geruime tijd serieuze belangstelling. Eerder waren er contacten met de Engelse profclub Nottingham Forest. Helaas is daar niets van gekomen en tekende ik een driejarig contract bij AZ". De AZ-libero ziet het voetbal len bij Everton ook als een uitdaging. „Ik ben van me ning, dat er in Nederland be- John Metgod rechts op archieffoto): ter wordt gevoetbald dan in Engeland. Maar het Engelse voetbal is toch heel anders. Bij AZ heb ik het min of meer wel gezien. Het is een groot verschil of je nu speelt voor tienduizend toeschou wers in de Alkmaarder Hout of pakweg dertig tot veertig duizend kijkers in Engeland. De AZ-leiding zal nu moeten praten met Everton om tot een akkoord te komen. Vol gende week ga ik echter eerst nog met AZ naar West- "Bij AZ heb ik het wel gezien; ik wil zo snel mogelijk naar Everton. derd door Everton. Metgod is voor ons een belangrijke kracht; zo'n topspeler willen wij niet graag kwijt. Een transfer naar Everton is niet onoverbrugbaar, maar wel erg moeilijk. In de eerste plaats zal Everton het con tract van twee en een half jaar dat Metgod met AZ heeft, moeten afkopen. Daar naast komt er nog een zeer hoge transfersom", aldus Kessler. Berlijn om daar deel te ne men aan een internationaal zaal voetbaltoernooi". AZ-trainer Georg Kessler, vanuit zijn vakantieadres in West-Duitsland: „Enkele weken geleden hadden we een gesprek met officials van Everton, waarbij ook een eventuele transfer van Jan Peters ter sprake kwam. Nu is de aandacht helemaal gericht op John Metgod. AZ is officieel nog niet bena DOETINCHEM (GPD ANP) De Doetinchemse eredivisieclub De Graafschap is in een acute crisis situatie terechtgekomen. De voetbalclub, die halverwege de competitie al een vrijwel hopelo ze positie inneemt, staat nu ook in financieel opzicht aan de rand van een bankroet. De reden is dat de Stichting Betaald Voetbal Oost-Gelderland (SBVOG) de ge meentelijke subsidie van 266.000 gulden voor het volgend jaar hardnekkig blokkeert. Deze stichting, die de jaarlijkse bij drage van de gemeente beheert en toezicht houdt op het finan ciële verkeer bij De Graafschap, vindt dat de voetbalclub een veel te optimistische begroting heeft gemaakt en vreest aan het einde van het seizoen een tekort van enkele tonnen. De SBVOG eist dat de Doetin chemse club haar begroting her ziet en zal de werkzaamheden van het bestuur aan strenge gels onderwerpen. Zo moeten al le uitgaven en inkomsten, hoe klein ook, terstond worden ge meld aan de stichting. Boven dien wil de stichting de bestuurs leden hoofdelijk aansprakelijk stellen voor uitgaven die boven een door de stichting zelf vastge stelde begroting uitgaan. Wenst De Graafschap zich er niet aan te houden, dan blijft de subsidie kraan definitief gesloten. De Graafschap is uiterst verbolgen over de handelwijze van de SBVOG. Het bestuur wijst op het feit dat De Graafschap de laagste begroting heeft van van alle eredivisieclubs. Vooruitlopend op het feit dat de gemeente ingevolge het advies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in de toe komst de subsidie zal gaan af bouwen, zal De Graafschap snel trachten elders financiële bron nen aan te boren. Lukt dat niet en is men toch aangewezen op de gemeentelijke subsidie om een faillissement te voorkomen, dan zal het bestuur hoogstwaar schijnlijk en bloc aftreden. FC Utrecht De spelers en trainers van FC Utrecht mogen vandaag hun sa laris over november tegemoet zien. De lonen kunnen worden BOMBAY (GPD) - Midden op de egale grasmat van het Bombay-hockey- stadion klonterden Joost Claushuis en kamergenoot Tim Steens even samen. Uren voordat Nederland zijn openingswedstrijd op het wereld kampioenschap in Bombay tegen Engeland moest spelen, hadden ze samen op de hotelkamer gegeten. Intussen praatte routinier Steens in op Claushuis, die vorige week de opdracht kreeg om Pierre Hermans te vervangen. Niet alleen won het Nederlands hockeyteam de ouverture met 6-2, maar in dat geheel speelde de goalie van Klein Zwitserland een hoofdrol. Daar had hij zelf op gehoopt, Tim Steens op gerekend. De kleine Haagse Rotterdammer had met zijn doelman, die pas acht maal in Oranje was ingeval len, de elementen doorgenomen die aan een debuut op een we reldkampioenschap kleven. Steens: „Echt nerveus was Claushuis niet, eerder wat ge spannen, want er is een groot verschil tussen een wedstrijd op Europees niveau en een duel op een WK, waar de eerste klap vaak meer waard is dan een daal der". In dat verband memoreerde aan voerder Paul Litjens aan het ge geven dat zijn ploeg de wedstrijd niet in de hand had kunnen krij gen toen Engeland na precies een kwartier op 4-0 was gezet. „We wilden toen een show op voeren, met een averechts effect. We verloren de greep op het spel, er kwam geen pass meer aan, waardoor de Engelsen gevaarlij ker terug kwamen dan nodig was geweest". Gespannen Bondscoach Wim van Heumen vond het een doodnormaal ver schijnsel. „Iedereen keek erg te gen deze eerste wedstrijd op. De spelers waren erg gespannen en beseften eigenlijk niet goed hoe simpel ze op 4-0 waren gekomen. Toen het eenmaal doordrong dat de vrees totaal ongegrond was geweest, sloop eerder de verba zing dan de gemakzucht binnen. De verwondering mondde uit in een soort matheid. Ze zagen geen kans zich daaraan te ontworste len, waardoor het een wedstrijd werd met veel fouten, maar met een eerste kwartier waarin we vier perfecte goals scoorden". Paul Litjens gebruikte de eerste de beste strafcorner, die hem door Ties Kruize en Tim Steens op een presenteerblad werd aange boden. Roderik Bouwman ha merde vervolgens eerst een pass van Ewout van Asbeck en ver volgens een solo langs Ian Tay lor, de 26-jarige Londense onder wijzer die al geruime tijd door gaat als 's werelds beste sluitpost en tenslotte eindigde een door Wouter Leefers opgezette aanval via Steens weer bij Leefers, die de bal als een raket in het dak van het doel pushte, zijn 28-ste goal in 150 wedstrijden. En, hij was er verschrikkelijk blij mee. Minder met het spel van zichzelf en de ploeg. „Een eerste wedstrijd is altijd lastig. Daar komt hier nog bij dat het weer allerminst in ons voordeel werkt. De hitte slaat binnen vijf minuten toe en dat we het eerste kwartier wel en de Engelsen niet voluit konden gaan, was beslissend". BOMBAY (GPD) - Omdat het vijfde wereldkampioenschap hoc key in Bombay op natuurgras wordt gespeeld, voorspelde de Nederlandse bondscoach Wim van Heumen dat er in de eerste plaats verrassingen zouden vallen en kleine uitslagen. Zijn woorden zijn op de eerste twee dagen gelogenstraft, want in vijf wedstrijden vielen al 33 goals te noteren en geen enkele uitslag die de wenkbrauwen van verbazing in de hooge kan krijgen. Na de 6-2 van India op Maleisië, rolde Pakistan Argentinië vak kundig met 6-1 op, waarna West-Duitsland wat moeite had met Polen: 5-3. In de Nederlandse groep heeft India al gespeeld, Au stralië en de Sowjet-Unie vullen op oudjaarsdag het programma, de rest kijkt toe. Bauhra Wel voor de uitslag niet voor het spelverloop, want Engelsen be zitten het karakter dat er nooit wordt opgegeven. Spits Kulbir Bauhra, uiterlijk niet te onder scheiden van zijn 6000 ex-land genoten op de tribune, ontglipte tweemaal aan de bewaking van Ewout van Asbeck en evenzove- le malen was Claushuis kansloos op zijn diagonale kogels. Achteraf werd er nauwelijks nog over gerept, maar de treffers van de computerprogrammeur uit Londen toonde wel aan dat de Nederlandse defensie nog aller minst dezelfde temperatuur ver toont als de thermometer boven Bombay. Libero Litjens kreeg een brok onzekerheid opgeza deld omdat hij na het eerste kwartier zijn striemende passes niet meer kwijt kon, nu zijn me despelers stilstand verkozen bo ven slopend loopwerk. Voor stopper Van Asbeck moest Bauhra te vaak laten gaan, maar geluk was dat de flanken met Steens en Diepeveen naar beho ren functioneerden. Ook zij stonden echter machteloos toen de Spaanse scheidsrechter Santiago de Deo meende dat uit blinker Arno den Hartog een bal op de doellijn met de voet stopte. De strafbal van David Westcott had geen kracht, waardoor Claushuis zijn eerste redding kon verrichten. Hij groeide in de wedstrijd, met het gevolg dat hij tien strafcorners afweerde. Op die basis borduurde hij door, maar gaf toe dat hij, onder druk van Van Heumen, zich anders had opgesteld dan hij gewoon is. „Ik sta altijd met de benen iets uit elkaar, omdat ik dan sneller in de hoeken ben. Ik moest ze meer ge sloten houden en inderdaad knalde Barber ze allemaal recht op me af. Ik weet niet of dat te maken heeft met het feit dat die Engelsen pas twee dagen in Bombay vertoefden. Te laat, naar mijn idee. Dan ben je niet geac climatiseerd". Gewenning Nederland kent dat probleem. Re kent voor elk uur tijdsverschil een dag van gewenning en land de derhalve al de 25ste december in Bombay. De eerste dagen wa ren de spelers niet vooruit te branden en zagen bij de Engel sen terug wat ze zelf aan den lijve hadden ondervonden, waardoor het argument van Litjens, dat je voor de eerste wedstrijd nooit weet wat precies je eigen kracht is, werd ondergraven. Pas op Nieuwjaarsdag tegen India moet blijken dat de hoge score (via twee goals van Tom van't Hek van 6-2 waarde heeft. Van Heumen heeft zijn strategie ove rigens al klaar: „Voorkomen dat de buitenste middenvelders de vleugelspelers kunnen aanspe len. Maleisië liet dat toe, het re sultaat (6-2) is bekend". Dat zai niet alleen toereikend zijn, India kan rekenen op zijn pubhek, dat zich na de zege op Maleisië weer verbonden voelt met de nationa le ploeg. HAARLEM (ANP) - Johan Nees kens, op 18 november nog actie bij Frankrijk - Nederland, begin het nipuwe jaar als oud-interna tional. Net als Nederlands twee de doelman in Parijs, Piet Schrij vers. staat Neeskens in het basis elftal waarmee coach Joop Stof felen op nieuwjaarsdag de trad: tionele wedstrijd in Haarlem te gen KHFC speelt. (24W 0-0-S7KMD &/ST £AJ HËêTöêT IN CXÊ TWEE MINUUTJES N06 MOOQ ELUAPP ©EKREÉÊN Flinkevleugel, Hulshoff, Van der Lugt en Van Duivcnbode; Nees kens en Muller; Swart, Bossc- laar, Rensenbnnk en Moulijn. Na rust /al Jongbloed doelman Schrijvers vervangen, de andere wisselspelers zijn Wiersma en Schouten Het meespelen van Rob Rensen- brink in de wedstrijd tegen KHFC is niet honderd procent zeker Hoewel de oud-speler van Andcrlecht zelf graag in deze wedstrijd zou spelen, heeft zyn huidige (Franse) vereniging Tou louse nog geen toestemming ge geven KHFC probeert op alle mogelijke manieren die toestem ming nog te verkrijgen, maar is tegelijkertijd een mogelijke ver vanger op het spoor, namelgk John Rep. die ook met oud en nieuw in Nederland is. uitbetaald, omdat belasting en bedrijfsvereniging tot een be drag van 116.200 gulden het be slag hebben opgeheven op de aan FC Utrecht toegekende ge meentelijke subsidies. Het be slag blijft over het resterende deel gehandhaafd. De 116.200 gulden komen overeen met het totale salarisbedrag in clusief de wettelijk verplichte af drachten aan belasting en be drijfsvereniging Na 14 januari, wanneer de gemeenteraad be slist over financiële steun aan FC Utrecht tot een bedrag van 1.8 mihoen gulden, zullen belasting en bedrijfsvereniging zich bera den op eventuele verdere con cessies naar de club toe. Samen hebben ze bijna 2 miljoen op de FC te vorderen. In de eerste week van januari zal wethouder Pot isportzaken) van Utrecht contact opnemen met Gedeputeerde Staten De wet houder wil zien te bereiken dat - wanneer de gemeenteraad met zijn steunvoorstellen instemt - GS daarna zeer snel goedkeunng aan dit besluit zullen verlenen, zodat de weg naar een verdere Over de kansen op een goedkeu nng van GS wenste gedeputeer de De Bruijne zich thans nog niet uit te laten. Polen De Poolse voetbalsectie zal niet, zoals oorspronkelijk de bedoe ling was, op trainingsstage gaan in West-Duitsland. In de oefen periode voor de eindronde van het wereldtiteltoernooi in Spanje zou Polen onder meer tegen Ar- minia Bielefeld en VFL Bochum spelen. De ploeg zou in januan in Blciwaesche. in de buurt van Pa- derborn, trainen en spelen. Er is voor de afzegging geen officiële reden opgegeven ROTTERDAM (GPD) - De groep verontruste supporters, die al eerder van zich deed spreken, heeft 1982 uitgeroepen tot het jaar waarin de ommekeer bij Feyenoord moet worden be werkstelligd. De fans willen van af januari alles in het werk gaan stellen om hun club zo snel mo gelijk terug te brengen „naar de nationale en de internationale voetbaltop en dat alles in de ei gen Kuip". Om dat streven te realiseren willen de verontruste supporters een gezamenlijke actie proberen te ontketenen mot de raad van commissarissen van het stadion, de spelers raad van Feyenoord. oud-spelers, leden van verdien ste. de Vrienden van Feyenoord en de bestuursleden van de in vloedrijke amatiurvereniging Al die personen willen zij ervan overtuigen dat het hoogst nood zakelijk is dat „het slechte beleid van het huidige stichtingsbe stuur", zo snel mogelijk een halt moet worden toegeroepen. De verontrusten schrijven dat in een brief die gisteren is bezorgd bij alle 2000 leden van de officië le supportersvereniging van Feyenoord. De leden worden daarin opgeroepen massaal aan wezig te zijn op de buitengewone vergadering van de supporters club. die binnen vier weken dient te worden uitgeschreven nu het daartoe benodigde aantal van 125 handtekeningen is verza meld Tijdens die bijeenkomst willen de initiatiefnemers zich eerst ontdoen van het bestuur van de eigen supportersclub Met name van voorzitter Torqué, „die niet goed functioneert en onze taal niet spreekt". Wanneer in de eigen club orde op zaken is gesteld, willen de verontruste supporters de eerder genoemde personen benaderen om geza menlijk een front te vormen te gen het huidige stichtingsbe stuur. „Want 1982 moet echt het jaar van de ommekeer voor Feye noord worden". ADVERTENTIE Nleuwjmmrêr+captla L.V. Roodenburg zaterdag 2 januan a s van 16 30 tot 18.30 uur in de kanti ne van sportpark Noord

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13