Pool doet geen beloften Speuractie naar NAVO- generaal uitgebreid Turkije: mogelijk in herfst '83 verkiezingen Britten voldeden niet aan de verwachtingen Vertraging bij ontruiming Yamit deels opzet Vice-premier Rakowski bezocht Bonn Deens kabinet Regen teistert Spanje na twee jaar droogte Commandant Russische duikboot in strafkamp België morgen EG-voorzitter DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 BUITENLAND VERONA (UPI) - De duizenden politiemannèn die al bijna twee weken zoeken naar de op 17 de cember in Verona ontvoerde Amerikaanse generaal James Dozier, hebben versterking ge kregen van nog enkele honder den collega's. Van de generaal heeft men echter tot dusver geen spoor gevonden. Het hoofd van de Italiaanse anti- terreurpolitie, Gaspare de Fran- cisci, pleegde gisteren in Verona overleg met 12 leiders van de ca rabinieri, de douane en de plaat selijke politie. Na afloop begaf hij zich naar Peshiera del Garda aan het Gardameer voor bespre kingen met politieleiders uit Mi laan, Venetië, Padua, Verona en andere steden in Noord-Italiê die zich vooral bezig houden met de bestrijding van het terrorisme. Over het besprokene werd niets meegedeeld. De 50-jarige generaal Dozier staat, volgens twee communiqués van de linkse stadsguerrillabeweging Rode Brigades terecht voor een 'volksrechtbank'. De nasporin gen worden bemoeilijkt door zware sneeuwval. Uitvoerige on derzoekingen Rebben aange toond dat de foto's die de Rode Brigades van generaal Dozier hebben verspreid, geen monta ges zijn. Vergrotingen van de af beeldingen maken duidelijk dat de ontvoerde kettingen om de polsen had. toen hy een bord vasthield met propaganda voor de Rode Brigades. In Padua werden gistermiddag vier mannen aangehouden die lid zouden zijn van de linkse guerrillagroepering. Intussen werd gisteren in Genua een proces aangekondigd tegen 10 activisten van de Rode Briga des. onder wie twee vrouwen. Zij worden beschuldigd van de moord op Guido Rossa. een vak bondsleider in een staalfabriek die op 21 januari 1979 werd dood geschoten. Rossa werd verant woordelijk geacht voor de arres tatie en veroordeling van een werknemer van de staalfabriek die pamfletten van de Rode Bri gades in het bedryf zou hebben verspreid. Eén van de drie mannen die recht streeks bij de moord op Rossa betrokken zouden zijn geweest, werd begin 1980 zelf doodge schoten in Genua Deze man. Riccardo Dura, kwam om in een vuurgevecht met de politie. BONN (GPD/ANP) - De regering van de Bondsrepubliek wil dat de Poolse militaire machthebbers de staat van beleg opheffen. Dat heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher tegen de Poolse vice-pre mier Rakowski gezegd, met wie hij woensdag meer dan vier uur in Bonn heeft gesproken. West-Duitsland niet van mening dat de Sowjet-Unie min of meer de aanstichter tot het uitroepen van de noodtoestand in Polen is geweest. Regeringswoordvoer der Becker zei op een persconfe rentie dat de Westduitse regering gelooft dat dit een autonome be slissing van de Poolse regering was. Overigens achtte woord voerder Becker het nog altijd te vroeg om een afsluitend oordeel over de situatie in Polen te ge ven. „Het ontbreekt ons nog aan informatie". Genscher heeft zijn bezoeker te vens duidelijk gemaakt dat de bondsregering en haar bondge noten het van beslissend belang vinden dat in Polen alle politieke gevangenen worden vrijgelaten en dat de dialoog met de katho lieke kerk en de vakbond Solida riteit weer moet worden her steld. Na afloop van zijn langdurige on derhoud met Rakowski liet Gen scher bekend maken dat hij de indruk had gekregen dat de Westduitse wensen door de Pool se vice-premier „zeer serieus" waren genomen. De minister leg de er daarbij de nadruk op dat hij vóór zijn gesprek met Rakowski Uitvoerig had getelefoneerd met de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en België. De laatste twee in hun ei genschap van respectievelijk huidig en toekomstig voorzitter van de Europese ministerraad. Geen termijn Vice-premier Rakowski, die het eerste belangrijke Poolse rege ringslid is dat na het uitroepen van de noodtoestand een ander land bezoekt, wilde geen com mentaar geven op de vraag of hij kon aanduiden op welke termijn het oorlogsrecht zou worden op geheven. Eerder had Rakowski gezegd naar Bonn te zijn geko men om zijn gesprekspartners, onder wie behalve minister Gen scher ook vertegenwoordigers van de grote politieke partijen, uitvoerig in te lichten over de si tuatie in zijn land. Gistermiddag circuleerden in de Westduitse hoofdstad geruchten dat Rakowski minister Genscher zou hebben verzekerd dat er spoedig een einde aan de staat van beleg komt en dat er een nieuw economisch hervormings programma zal worden uitge voerd. Later sprak Rokowski die geruchten op een persconferen tie tegen. In tegenstelling tot Amerika, is KOPENHAGEN (Reuter/DPA) - De demissionaire premier van Denemarken, Anker Joergen- sen, heeft gisteren zijn nieuwe sociaal-democratische minder heidsregering voorgesteld. Deze regering, waarin vergeleken bij de vorige maar een paar veran deringen zijn aangebracht, steunt in het parlement maar op 59 van de 179 zetels. Bijna alle ministers van het vori ge kabinet keren In de nieuwe regering terug. Joergensen wordt weer premier. Sancties De verschillen tussen Bonn en Washington in de beoordeling van de gebeurtenissen in Polen komen scherp tot uiting in het feit dat de bondsregering er niets voor voelt zich bij de Amerikaan se sancties tegen de Sowjet-Unie en Polen aan te sluiten. Bonn is er bovendien zeer ontstemd over dat president Reagan zijn maat regelen maar een paar uur voor de officiële bekendmaking aan de bondsregering heeft meege deeld. Woordvoerder Becker zei met zoveel woorden dat dit een inbreuk is op eerder gemaakte afspraken binnen het Atlantisch bondgenootschap. De ministers van buitenlandse za ken van de Europese Gemeen schap zullen zich 4 januari in Brussel beraden over de situatie in Polen en de sancties die de Amerikaanse regering tegen de Sowjet-Unie heeft afgekondigd. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde dit gisteren mee. Avondklok De bij de uitroeping van de staat van beleg ingestelde avondklok in Polen zal niet gelden voor ou dejaarsavond. In een televisie-uitzending werd eraan toegevoegd dat de ophef fing van het uitgaansverbod voor één nacht geldt en dat de situatie na nieuwjaar weer als vanouds zal worden. Het opheffen van de avondklok is mogelijk "doordat in het hele land steeds meer de regels van de staat van beleg worden opge volgd", aldus de televisie. De Poolse katholieke kerk heeft een lijst van 49 interneringskam pen ontvangen. De priesters mo gen de meeste kampen bezoeken en hier de mis opdragen, aldus gisteravond een gezamenlijk door westerse journalisten in Po len opgesteld bericht. Verder is de kerk een lijst van 5000 gedetineerden overhandigd, maar betwijfeld wordt of deze compleet is. ANKARA (AFP/GPD) - Het Turkse staatshoofd, gene raal Kenan Evren, heeft in zijn nieuwjaarsboodschap in Ankara gezegd dat de nieuwe grondwet uiterlijk in november 1982 aan een volksstemming zal wor den onderworpen. Alge mene verkiezingen zullen in de herfst van 1983 kun nen worden gehouden. Hij zei in zijn boodschap, die via radio en televisie werd uitgezon den, dat dit tijdschema van kracht zal blijven als er zich ten- mir\ste "geen belangrijke ont wikkelingen in de wereld-con stellatie die Turkije aantasten, zullen voordoen". Als zich derge lijke gebeurtenissen wèl voor doen en als de grondwet niet bin nen het voorgenomen tijdsche ma gereed kan zijn, zullen de ver kiezingen worden uitgesteld tot uiterlijk lente 1984, gezien "de onmogelikheid gedurende de wintermaanden verkiezingen te houden". Generaal Evren zei dat er tussen de aanvaarding van de nieuwe grondwet en de algemene verkie zingen een tussenpoze nodig zal zijn "teneinde een nieuwe kies wet en een nieuwe wet op de po litieke partijen op te stellen en ook om rie nieuwe partijen in staat te stellen zich voor de gang naar de stembus te organiseren". JjSen nationale veiligheidsraad had in september 1980 onder leiding van Evren in Turkije de macht overgenomen na de toeneming van de bloedige incidenten in de maanden daarvoor. De raad vormde een grondwetgevende vergadering van 160 leden die voor eind 1982 haar ontwerp- grondwet aan de militaire leiding zou moeten voorleggen. Enkele maanden geleden werden de po litieke partijen verboden. De veroordeling begin december van oud-premier Bulent Ecevit tot vier maanden gevangenis straf wegens kritiek op de ont binding van de politieke partijen leidde tot tal van internationale reacties. De toezeggingen van de Turkse mi litaire raad hebben geen enkele betekenis, als niet daaraan voor afgaand een herstel plaatsheeft van democratische vrijheden. Dat zegt PvdA-kamerlid Harry van den Bergh, die geen reden ziet om zijn activiteiten om Tur kije uit de Raad van Europa te krygen te staken. Op 27 januari beslissen de twintig lidstaten van de Raad van Euro pa over de vraag of Turkije nog wel voldoet aan de eisen voor het lidmaatschap. Een van die eisen is het verdedigen van de beginse len vn de parlementaire demo cratieën een eerste reactie zei Van den Bergh dat hij nog moet zien dat er inderdaad tegen eind '83 verkiezingen zullen plaats hebben. Maar nog belangrijker noemde hij het feit dat in Turkije momenteel een aantal dingen ge beuren die compleet in tegen spraak zijn met de principes van de Raad van Europa: het verbod van vakbonden en politieke par tijen, berichten van Amnesty In ternational over folteringen en grote aantallen politieke gevan genen (naar schatting 30.000). Van den Bergh heeft de indruk dat de situatie de laatste tijd nog achteruit gaat en dat er geen ver soepeling optreedt in het regime. MADRID (UPI) - Overvloedige re gen die gepaard ging met wind stoten van 105 km/u heeft giste ren in het midden en zuiden van Spanje voor overstromingen ge zorgd en de stroomvoorziening onderbroken. De regen maakte een einde aan een droogteperio de van twee jaar. De luchthaven van Madrid, Bara- jas, moest gistermiddag worden gesloten. Het landen en opstij gen van vliegtuigen bij windsto ten van meer dan 105 km/u werd te riskant geoordeeld. Volgens de Spaanse radio was een noodplan in werking getreden dat voorzag in aankoop van elek triciteit in Frankrijk. Volgens het bericht had de regen talrijke grondverzakkingen ten gevolge waardoor lichtmasten werden ontworteld. Honderden automobilisten wer den op onder water gelopen we gen vastgehouden. De regen, die in het weekeinde be gon, beëindigde een droogte van twee jaar die Spanje vijf miljard gulden aan verloren gegane oogst en vee heeft gekost. In het zuiden van het land was het drinkwater op de bon en stonden putten droog. In het buurland Portugal veroorzaakten regen en wind zes doden. De belangrijkste havensteden wer den gesloten, honderddduizen- den Portugezen kwamen zonder elektriciteit te zitten, het stads verkeer liep vast en in de vallei van de rivier de Taag dreigden dijkbreuken. De zes doden waren passagiers in een bus waarop een grote euca lyptusboom viel die door de wind werd omgeblazen. Zes in zittenden liepen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de stad Benavente, 40 km ten oosten van Lissabon. STOCKHOLM (DPA) - De commandant van de Sowjet- onderzeeër die begin oktober vastliep voor de Zweedse- kust, is na terugkeer in zijn land tot drie jpar strafkamp veroordeeld. Sinds een maand zit Pjotr Gusjin vast in een kamp in de buurt van Riga, de hoofdstad van de re publiek Letland. Dit maakte het persbureau van de Zweedse regionale bladen (FLT) gisteren bekend. Het beriep zich op goedingelichte bronnen met contacten bij Gusjin zou zijn veroordeeld voor het feit dat hij na het uit vallen van de navigatie-appa- ratuur had geprobeerd de on derzeeër op eigen kracht te laten wegkomen in plaats van noodsignalen te hebben uitgezonden. Een Zweedse onderzoekscommissie stelde echter vast dat Gusjin met zijn boot voor een spionage- opdracht de Zweedse territo riale wateren bij de manne- basis in Karlskrona was bin nengevaren en geen proble men had met zijn apparatuur. De zo geroemde „geest van Lancasterhouse" heeft het Britse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap het afgelopen halfjaar niet de verwachte glans kunnen ge ven. De verwachtingen wa ren hoog gespanpen toen de Britten de zaak overnamen van Nederland, dat van ja nuari tot juli 1981 de Europe se kar in beweging had trach ten te houden Tegenover het internationaal wat grijs ogen de team Van Agt-Van der Klaauw, konden de Britten hun eredivisie in het veld brengen: de geharnaste pre mier Margareth Thatcher, een doorzetster van grote al lure en haar minister van bui tenlandse zaken Lord Car- nngton, de superdiplomaat. Was het niet Camngton. die eind 1979 zorgde voor het wonder van Lancasterhouse. waarbij tegen alle verwach tingen in een akkoord bereikt werd over de onafhankelijk heid van Rhodesiè-Zimbab- we. Zou dezelfde Carnngton erin slagen in hetzelfde stati ge Lancasterhouse opnieuw een doorbraak te bereiken in een haast even uitzichtloze zaak, de oplossing van de al zo lang aanwezige financiële en landbouw problemen van de Europese Gemeenschap Nu het EG-voorzitterschap met ingang van januari overgaat naar België moet worden ge zegd dat de Britten helaas niet aan de verwachtingen hebben voldaan. Een top van regeringsleiders in Londen en een speciale vergadering van de ministers van buiten landse zaken in Brussel de af gelopen maand als laatste po ging, wisten weinig licht in de duisternis te brengen. Car- rington beroept zich er wel op dat door het harde Bntse werk ,.de fundamenten voor een oplossing nu zijn ge legd", maar of dat meer dan mooipraterij is, moet nog maar blijken. Landbouw De Belgen treffen in elk geval een zwaar beladen en politiek belaste agenda aan. De finan ciële en landbouwproble men wachten in feite al jaren op een oplossing. De EG-lan- den zijn het er wel over eens dat de landbouwuitgaven van de Gemeenschap, die nu ruim 60 procent van het tota- ,1e budget opslokken, omlaag moeten. De financiële ruimte die daardoor ontstaat zou on der meer gebruikt kunnen worden om wat te doen aan het grootste Europese pro bleem van dit ogenblik, de miljoenen werklozen in de in dustrie-sector. De landen zijn echter zeer ver deeld over de vraag hoe de landbouwuitgaven vermin derd kunnen worden. Voor stellen van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap) hiertoe zijn zeer kritisch ontvangen Neder land heeft bijvoorbeeld het idee om de moderne veehou derijen extra te belasten om dat zij het meest aan de zui- veloverschotten zouden bij dragen, onaanvaardbaar ge noemd. Vaak gaat de be scherming van de nationale belangen voor elk EG-land vóór het vinden van een ge meenschappelijke aanpak Ditzelfde probleem speelt evenzeer by het zoeken naar een rechtvaardiger verdeling van de lusten en lasten die el ke EG-lidstaat uit Europa verkrijgt Algemeen is aan vaard dat Groot Bnttanie recht heeft op lastenverlich ting, maar wie dat precies moet betalen is een tweede. West-Duitsland dat tot nu toe de grote betaalmeester van Europa was, heeft daar schoon genoeg van en wil een plafond vastgesteld zien voor met name de eigen bijdrage aan Europa. Knip op de beurs „Alle landen kampen met grote financieel-economische pro blemen. Daardoor zit de knip vast op de beurs en heeft nie mand meer veel extra geld over om aan Europa uit te ge ven. Oplossingen voor de lig gende problemen zijn daar door steeds moeilijker te vin den". zegt een Europese di plomaat in Brussel. Bovenop deze financiële problemen komt dan nu ook nog een conflict tussen het Europese Parlement en de minister raad over de vaststelling van de begroting voor 1982, waar bij het parlement meer be voegdheden en meer geld claimt, dan de ministers wil len toestaan. Het politieke Europa vertoont een wat genuanceerder beeld. De wens van de Euro pese partners om meer geza menlijk buitenlands pobüek beleid te voeren werpt soms duidelijke vruchten af. Welis waar met enige moeite heeft de Gemeenschap in decem ber toch als geheel haar goed keuring gehecht aan de deel name van Nederland, Groot- Brittannië. Frankrijk en Ita lië aan de internationale vre desmacht tussen de Egypti sche en Israëlische gelederen in de Sinal-woestijn. Het kan Europa met verweten wor den dat de hele zaak nu weer op losse schroeven staat door de recente inlijving van de bezette Golan-hoogte door Is raël. Minder eensgezind lijken de Europese partners te zijn over de ontwikkelingen in Polen Sommige landen, zo als West-Duitsland. Neder land en Denemarken, voelen weinig voor een harde koers tegenover het Poolse regime en tegenover de Sowjet-Unie als mogelijke aanstichter van al het onheil m Polen. De Bntten zien kennelijk veel meer in harde sancties zoals genomen door de Ameri kaanse president Reagan. De eerste taak van het Belgische voorzitterschap zal zijn de Europese Gemeenschap op één hjn tegenover Warschau, Moskou en niet te vergeten Washington te krygen. De EG-mimsters van buiten landse zaken vergaderen daarover op 4 januari in Brus sel. Treurig Problemen genoeg dus voor het nieuwe voorzitterschap, en men zal het de Belgische regering, die al zoveel met het eigen land te stellen heeft, nauwelijks kunnen verwijten als de Europese agenda over een half jaar er nog even treurig bij staat als de voorzittershamer wordt overgedragen aan de Denen. Het nieuwe Belgische kabi net heeft in elk geval het zyne gedaan om toch wat van het voorzitterschap te maken. Het heeft de christen-demo craat Leo Tindemans be noemd tot minister van bui tenlandse zaken. Tindemans is een man die Europa door jarenlange ervaring van bin nen en van buiten kent, aan hem zal het dus niet liggen. Na de tegenvallende resulta ten van Camngton is men ui Europa echter wat voorzich tiger geworden al teveel hoop te stellen op de persoon van de voorzitter. Daar zyn de problemen te groot voor FERRY MINGELEN (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Israëlische regering heeft afgelopen zondag besloten dat Ya mit op 31 maart ontruimd 'zal zijn. Pre mier Begin heeft aan president Moeba rak nog eens verzekerd dat op 25 april volgens het vredesverdrag het laatste deel van de Sinai inclusief Yamit aan Egypte zal worden overgedragen. Aan staande zondag zal minister van land bouw Ehrlich de onderhandelingen her vatten over schadevergoeding van de gedupeerden in Yamit. Tot zover lijkt het allemaal niet drama tisch, ware het niet dat er de afgelopen dagen vijf huizen in brand zijn gesto ken, en actiegroepen loopgraven aan leggen om de ontruiming op 31 maart te voorkomen. De regering heeft de moei lijkheden in Yamit voor een groot deel aan zich zelf te danken. Enige weken geleden zei een vooraant- saand Knessetlid van de Likoed voor de Israëlische televisie dat hij zich zou schamen als Yamit zonder teken van protest zou worden ontruimd. De uit spraak van het Knessetlid Milo is ken merkend voor de halfslachtigheid waar- ihee de regering van het begin af aan de ontruiming en compensatie voor de 3000 inwoners van het Yamit-district heeft behandeld. Terwijl op het hoogste niveau premier Be gin er nimmer twijfel over heeft laten bestaan dat de regering haar contractue le verplichting zal nakomen, is tegelij kertijd ook van het begin af aan aan de bewoners de boodschap gegeven dat ie dereen tot het eind toe op zijn post dien de te blijven. Er zou volgens nader vast te stellen criteria schadevergoeding worden betaald, want per slot van reke ning ging het om een plaats waar de re gering zelf vestiging had aangemoe digd. De onderhandelingen over schadevergoe ding zijn een staaltje van wanbestuur. Aangezien voor de verschillende secto ren verschillende ministeries zonder on derling overleg verschillende entena hebben vastgesteld voor schadevergoe ding - al dan niet terecht - voelt ieder een zich benadeeld Het gaat in Yamit zelf om winkeleigenaren, en kleine on dernemers In de landbouwnodi tB Mn gen om grote en welvarende boerderij en. Het ministerie van landbouw is veel royaler geweest met schadevergoeding dan de verschillende ministeries die onderhandeld Dat er nog steeds geen regeling is getrof fen is gedecltelyk opzet. De regering gaat er vanuit dat iedereen die zyn cen ten krygt zyn biezen pakt. En dat ia niet de bedoeling. Want Begin moge vast van plan zyn Yamit te ontruimen, hij is evenzeer vast van plan om politiek het onderste uit de kan te halen. En de in druk wekken dat de ontruiming wel eens niet door zou kunnen gaan ver sterkt zyn onderhandelingspositie te genover Amerika en vooral Egypte, zo gelooft Begin

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11