Zuinig zonder autobelasting IKV geeft ruimte voor meer invloed Gezinsverzorging kampt met financiële problemen "Standpunt van werkgevers is Werkgroep: benzine in dat geval 23 cent duurder kortzichtig Nieuwe vorm van bijstand voor erkende verzetslieden Eerste "gipsvlueht" dit keer erg vroeg Actiebereidheid bij politie wordt gepeild Schaadt leger de privacy? Democratischer structuur voorgesteld UTRECHT (ANP) De Centrale Raad voor Gezinsverzorging heeft een brandbrief geschreven aan staatssecretaris De Boer (CRM) over de volgens de raad "onaanvaardbare situatie" die is ontstaan voor de 243 instellingen voor gezinsverzorging. De instellingen, die jaarlijks 200.000 mensen helpen en die 85.000 helpenden en verzorgen den en 6.000 andere medewer kers in dienst hebben, weten nog steeds niet waar ze in 1982 aan toe zijn. Ze hebben geen begro tingen kunnen opstellen. Boven dien verkeert een belangrijk deel van de instellingen op het ogen blik in financiële moeilijkheden. In 1981 is voor de gezinsverzorging financieringssysteem ingevoerd. Daarnaast moesten de instellingen in drie jaar ge middeld 63 miljoen gulden per jaar bezuinigen. Afgesproken was dat deze maatregelen in de tweede helft van 1981 geëva lueerd zouden worden. De resul taten van die evaluatie zouden in oktober op tafel liggen, zodat de instellingen eventuele aanpas singen nog in hun financiële be leid voor 1982 zouden kunnen verwerken. Maar die resultaten zijn er nog steeds niet en de instellingen be schikken niet over de informatie waarop ze hun financiële plan ning voor 1982 moeten baseren. Een groot aantal instellingen kampt met gebrek aan liquide middelen doordat het ministerie de voorschotten de afgelopen drie jaar heeft verrekend met de werkelijke subsidies, waarbij het van de instellingen 35 miljoen te rugvordert. Verder moet in de laatste weken van dit jaar een bezuiniging van 21 cent per formatie-uur in 1981 worden gerekend. Daar schenen ook nog enkele tientallen miljoe nen aan te ontbreken. Maar de instellingen hebben nog niet van het ministerie te horen gekregen of ze de voor hen vastgestelde bezuiniging hebben "gehaald" en wat daarvan in 1982 de conse quenties zullen zijn. "Het moge duidelijk zijn dat deze situatie niet alleen leidt tot on rust by een groot aantal instellin gen, maar ook bij gemeentebe sturen die in de nabije toekomst met de gezinsverzorging te ma ken krijgen", aldus de raad in zijn brief. Den Uyl en FNV teleurgesteld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vervanging van de motorrijtuigenbelasting door een extra accijnsverhoging zal tot gevolg hebben dat de benzineprijs met 23 cent per liter omhoog gaat. Als automobilisten hierdoor minder gaan rijden, levert dit op de korte termijn een energiebesparing op van drie tot vier procent en op de lange termijn een besparing van meer dan tien procent. In het laatste geval moet dan ech ter wel worden gerekend op een benzineprijsverhoging van 27 tot 41 cent per liter. Dit staat in het rapport "Variabili- satie autokosten", dat een werk groep van een aantal departe menten heeft aangeboden aan minister Zeevalking (verkeer en waterstaat). De werkgroep on derzocht de effecten van de ver vanging van vaste autokosten (zoals motoiTijtuigenbelasting) door zg. variabele kosten die voortvloeien uit het gebruik van de auto. Bij het onderzoek van de werkgroep waren o.a. de univer siteit van Oxford, het bureau Goudappel Coffeng bv in Deven ter en het Nederlands Vervoers- wetenschappelijk Instituut in Rijswijk betrokken. In het pritfe-gebruik zouden de va- ALKMAAR (ANP) - Erkende ver zetslieden kunnen sinds kort van de nieuw opgerichte Stichting Dienstverlening Verzetsdeelne- ming juridische, medische en maatschappelijke steun krijgen. Het ligt in de bedoeling van de stichting pas bijstand te verlenen als de Stichting '40-'45 haar werk heeft gedaan, aldus de voorzitter van de nieuwe stichting, B. Blok zijl uit Dirkshorn. Het dagelijks bestuur bestaat ver der uit de agoog drs. L. Pliester en de rechtssocioloog prof. dr. C. Schuyt. De stichting krijgt voor medische adviezen medewer king van prof. dr. B. Polak. Bin nenkort wordt een kantoorpand betrokken in Alkmaar. Volgens voorzitter Blokzijl is ge bleken dat er ondanks.het werk van de Stichting '40-'45 lacunes blijven bestaan, waar bijstand uitkomst kan bieden. "Onze stichting is zeker geen alternatief voor de Stichting '40-'45", aldus de voorzitter. In de meeste geval len heeft de bijstand betrekking op geschillen over rechten op een buitengewoon pensioen. riabele autokosten voordelen kunnen opleveren, zegt de werk groep, maar bij het zakelijke au torijden kan uiteindelijk een ne gatief effect ontstaan doordat de hogere benzineprijzen zullen worden doorberekend in de prij zen voor de consument. Boven dien is er de mogelijkheid om de extra kosten gedeeltelijk af te wentelen op de belastingen, al dus de werkgroep. Dieselolie De werkgroep beperkte zich bij haar onderzoek tot personenau to's met een benzinemotor. Het goederenvervoer werd buiten beschouwing gelaten omdat daar voor de motorrijtuigenbelasting internationale afspraken gelden. Daar komt bij dat het bedrijfsle ven al uit economisch oogpunt voor een naar verhouding doel matig brandstofverbruik zorgt. Dat is ook de reden waarom het gebruik van dieselolie niet in het onderzoek werd betrokken. Een extra accijnsverhoging voor LPG bleef eveneens buiten be schouwing, omdat dit volgens de werkgroep door de samenstel ling van de brandstof en de ver schillende gebruiksmogelijkhe den erg gecompliceerd is. Bij het zakelijk autorijden concludeert de werkgroep dat het variabel maken van de autokosten in deze categorie niet leidt tot een selec tiever gebruik van de auto. Dat komt doordat men bij zakelijk gebruik meestal een vergoeding krijgt van de werkgever. WD op de bres voor minima DEN HAAG (GPD) - De WD- fractie in de Tweede Kamer wil dat de regering alsnog maatrege len neemt om de koopkracht voor de „echte minima" in 1982 veilig te stellen. Dit naar aanlei ding van de berichten van het ministerie van CRM dat bij standstrekkers en andere echte minima er volgend jaar méér op achteruitgaan dan de 1 procent die de regering heeft berekend. Volgens die mededelingen zijn de ze bevolkingsgroepen er in 1981 feitelijk tussen 1,4 en 2,5 procent op achteruit gegaan. Jannie Sleutjes uit Rosmalen was een van de onfortuinlijke skiërs wier ledematen in het gips moesten worden verpakt. Gezagvoerder Arno Hoofs leeft mee en wenst Jannie bij het afscheid het beste toe. SCHIPHOL (ANP) - De eerste on fortuinlijke skiërs zijn terug in Nederland. Een DC-9 super 80 van Martinair leverde gisteren in opdracht van de SOS-centrale in Amsterdam 21 ongelukkige skiërs, opgehaald uit het Oosten rijkse Innsbruck, af op de lucht haven Schiphol. In totaal keer den met het toestel 64 mensen vervroegd terug van vakantie; behalve de ongelukkige winter sporters ook hun familieleden Daarmee was de eerste zoge naamde gipsvlueht van het v terseizoen 1981-1982 voltooid. Voor twee van de gekwetsten en hun begeleiders kreeg de luch treis nog een binnenlands ver volg. Zij werden met tweemoto- rige toestelletjes overgevlogen van Schiphol naar de vliegvel den Beek in Limburg en Twente. Voor het eerst maakte de SOS- centrale daarmee ook voor het binnenlands vervoer gebruik van vliegtuigen. "Bij wijze van proef voorlopig", al dus mr. Joh. Kooren, hoofd van de SOS-centrale. "Op die manier willen we patiënten een urenlan ge reis per ambulance naar een uithoek van het land besparen, want zo'n reis is echt geen pretje". Volgens Kooren werd nog nooit zo vroeg in het seizoen een eerste gipsvlueht gehouden. "En eigen lijk is het ook verbazingwekkend want volgens de berichten is de sneeuw in Oostenrijk ontzettend goed. Bovendien heeft een net in Oostenrijk afgesloten onderzoek over zes jaren uitgewezen dat het aantal wintersportongevallen met vijftig procent is vermin derd. Onder meer door het bete re materiaal en de beter verzorg de pistes". Dat onderzoek maakte, volgens Kooren, ook duidelijk dat de let sels de laatste jaren erger zijn ge worden. Het aantal gekwetsten met beenblessures (botbreuken en scheuringen van kniebanden) voerde wel de boventoon. Maar het aantal mensen dat met rug- en/of hoofdkwetsuren een buite ling in de sneeuw moet bezuren neemt sterk toe. Volgens SOS-arts dr. L. van Roze laar, die in zijn kwaliteit van me dicus het eerste transport bege leidde, is die toenemende ernst van de letsels toe te schrijven aan het betere materiaal en de betere pistes. "Dat lijkt bizar gezien de uitkomst van het Oostenrijkse onderzoek. Maar dat betere ma teriaal en die gladde pistes nodi gen mensen er hard, té hard in feite. En als er dan een klap komt dan is het goed raak ook". Door oppakken jeugdbende 226 zaken opgelost ALMELO/ENSCHEDE (ANP) De politie in Almelo heeft een jeugdbende opgerold waardoor 226 zaken zijn op gelost. De daders variëren in leeftijd van 14 tot 21 jaar. In totaal zijn dertig verdachten gehoord van wie er achttien zijn voorgeleid aan de officier van justitie, het merendeel van hen is inmiddels in tehui zen geplaatst. De politie verwacht nog meer arrestaties te kunnen verrich ten. De totale schade be draagt tot nu toe een kleine honderddertigduizend gul den, zo is gisteren bekendge maakt. Een belangrijk deel van de acti viteiten bestond uit inslui pingen en diefstallen ir jaardentehuizen, ziekenhui zen en scholen waar op grote schaal portemonnees werden geroofd. De vier bejaardente huizen en de twee ziekenhui zen in Almelo werden meer malen bezocht. De jongens reisden ook regel matig in groepjes van dne tot vier naar omliggende plaat sen om daar in ziekenhuizen en scholen op rooftocht uit te gaan. Verder maakten zij zich schuldig aan diefstal uit au to's, het openbreken van par- keermeters, het stelen van fietsen en bromfietsen, dief stallen in warenhuizen en openlijke geweldplegingen, aldus de politie. DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) vindt de houding van de werkgevers tegenover zijn werkgelegenheidsplan ..teleur stellend. kortzichtig". Het be sluit van de samenwerkende werkgeversorganisaties om niet aan de uitvoering van dat plan mee te werken noemde Den Uyl gisteren in het NOS-joumaal .jammer, maar wij gaan rustig door. De werkgevers zien over het hoofd dat het gaat om beleid van het hele kabinet". Volgens de vice-premier voert de regering een eigen beleid „zoveel mogelijk met steun van de maat schappelijke organisaties. Als een paar daarvan aan de kant gaan staan vind ik dat jammer, maar dat kan voor ons geen re den zijn om niet extra hard op de ingeslagen weg door te gaan" Den Uyl gaf toe dat nu de brede basis van het kabinet-Van Agt iets smaller is geworden. „Maar in het zicht van de economische moeilijkheden moet de regering beleid voeren, als het kan met zo veel mogelijk medewerking, als het niet kan met minder. Maar beslissend is wat het parlement zegt in meerderheid. Daar wordt in Nederland de dienst uitge maakt", aldus Den Uyl. De weigering van de werkgevers is ook by de FNV in het verkeerde keelgat geschoten. Herman Bo de, vice-voorzitter van de FNV noemt de weigering een duidelij ke politieke actie. „En dat is on gehoord". Bode vermoedt, dat de werkgevers met hun opstelling pogen minister Den Uyl van zyn post weg te werken. Hoewel de FNV zelf ook twijfels over het banenplan van Den Uyl heeft, wil deze werknemersorga nisatie er in elk geval wel met de bewindsman over praten. De weigering van de werkgevers wijst, volgens de FNV, op een nieuwe koers die in die kringen wordt ontwikkeld. De FNV noemt het opmerkelijk, dat Hoogovens tot de bedrijven behoort die niet met de minister willen praten. „Dit bedryf heeft wel honderden miljoenen aan overheidssteun ontvangen, maar geeft geen gehoor aan de uitnodi ging van de bewindsman", aldus Bode. AMSTERDAM (ANP) - Alle geor ganiseerde Amsterdamse politie ambtenaren - ongeveer 95 pro cent van het totaal - krijgen van daag een vragenformulier in hun brievenbus, waarmee de drie plaatselijke afdelingen van de politiebonden de bereidheid tot actie van de Amsterdamse poli tie willen peilen. Dit deelde B. Franke van de afde ling Amsterdam van de Neder landse Politiebond gisteravond mee. De twee andere politiebon den die aan de enquête meewer ken zijn de Algemeen Christelij ke Politiebond (ACP) en de Ver eniging van Hogere Politieamb tenaren (VHPA). Op een vergadering van de drie bonden, begin december, spra ken de toen ongeveer 1100 aan wezige politiemensen zich uit voor actie voor verbetering van het werkklimaat bij de gemeen tepolitie, uitbreiding van de sterkte van het corps ter verlich ting van de werkdruk en een ex tra toelage in verband met bij zondere werkomstandigheden. Talrijke keren werd daar het woord 'actie' in spreekkoor uit geroepen. Ook werd met algeme ne stemmen een resolutie aange nomen waarin de hoofdbesturen van de bonden werd opgedragen nog vóór het einde van het jaar de eisen van de Amsterdamse politiemensen nogmaals aan de orde te stellen by minister Van Thijn (binnenlandse zaken) - op wie overigens veel kritiek was - in het kader van het georgani seerd overleg. Blijven beslissingen vóór 31 de cember uit, dan zullen de hoofd besturen begin januari opnieuw een gezamenlijke ledenvergade ring moeten beleggen om te be spreken op welke wijze actie ge voerd zal worden, aldus de reso lutie. De politiebonden hebben hun le den nu gevraagd vóór 6 januari hun vragenlijst terug te sturen. Op 7 januari zal dan worden be slist welke actievorm gehanteerd zal worden, aldus Franke. "Er is weliswaar op de vergadering van begin december om actie ge roepen maar tussen roepen om en uitvoeren van actie ligt nog wel een dwarsstraat verschil. Vandaar dat nu de enquête wordt gehouden", aldus Franke. DEN HAAG (GPD) - Het PSP- Tweede-Kamerlid Van der Spek heeft minister Van Mierlo (defen sie) opheldering gevraagd over het inwinnen en verstrekken van inlichtingen door de Militaire In lichtingendienst en de Koninklij ke Marine Hy vindt dat in be paalde gevallen de privacy van burgers daarbij in het geding is. In één geval gaat het om een parti culier detective - een reserve-of ficier - die by de Militaire Inlich tingendienst gegevens over een persoon zou hebben gevraagd en gekregen. Van der Spek vraagt Van Mierlo of het inderdaad mo gelijk is dat reserve-officieren by de MID inlichtingen over een burger kunnen krijgen, en onder welke voorwaarden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt zw Deelen zwa Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Helsinki geheel bew. Innsbruck licht bew. Klagenfurt geheel bew. Kopenhagen geheel bew. Lissabon regen Locarno mist Londen regen onbew. motsneeuw licht bew. half bew. half bew. Stockholm geheel bew. Wenen mist Zürich mist Instanbul zwaar bew. Las Palmas licht bew. Tel-Aviv half bew. Tunis onbew. DEN HAAG (ANP) - Het In terkerkelijk Vredesberaad OKV) stelt de ongeveer 400 plaatselijke kernen een democratischer struc tuur voor waardoor de kernen meer invloed op het landelijk beleid kun nen uitoefenen. Het beraad, dat 23 afgevaardigden van de negen deelnemende ker ken omvat, is van mening dat de- vredesbeweging een voluit de mocratische beweging moet worden. De band met de kerken hoeft daaronder niet te lijden, al dus het voorstel. Over dit voor stel wordt op 21 en 22 mei 1982, de eerstvolgende landelijke bij eenkomst van de campagne, be slist Voordien kunnen kernen en regiovergaderingen hun com mentaar op dit ontwerp leveren. Het beraad acht het verstandig een volledig gedemocratiseerde structuur geleidelijk in te voe ren. Als een eerste stap ziet het de instelling van twee nieuwe or ganen, een campagneraad en een dagelijks bestuur. In het eerste orgaan komen de vertegenwoor digers van de kernen, de leden van het beraad en de medewer kers van het secretariaat. In de campagneraad wordt overleg gevoerd over de koers van de campagne. Bij duidelijke me ningsverschillen tussen de verte genwoordigers van de kernen en de leden van het beraad komt het beraad met een gewijzigd voor stel. Het dagelijks bestuur bestaat uit leden van het beraad, de cam pagneraad en de werkgroepen. Het dagelijks bestuur coördi neert de werkzaamheden binnen het IKV en de campagne. Het wordt verder belast met de be leidsvoorbereiding en de uitwer king van besluiten van beraad en campagneraad. Aangezien er in de formele relatie van het IKV met de kerken niets verandert, verwacht het beraad dat de kerken positief zullen rea geren op de voorstellen om de „basis" bij de besluitvorming te betrekken. Sinds 1977, toen het IKV de anti- kernwapencampagne begon groeit het aantal plaatselijke IKV-kernen. Hiermee is ook de vraag gegroeid naar beïnvloe ding van het landelijk beleid „van onderaf'. De voorstellen, die het beraad nu aan de kernen heeft gezonden, zijn bedoeld om tot een definitieve structuur te komen. RHENOY (ANP) - Veehouder Verstegen uit Rhenoy werd aangenaamverrast toen een van zijn koeien zes weken te vroeg een kalf baarde. Hoe groot het verschil met een normaal, d.w.z. 85 pond wegend kalf is. laten de achtjarige Melchior rechtsen de vijfjarige Joke zien. De vroeg geborene verkeert overigens in een uitstekende conditie, maar moet de komende weken wel onder een warmtelamp op krachten komen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7