Arbeidsplicht in Polen Sancties VS symbolisch VS willen uitbreiding akkoorden Camp David Londen in verlegenheid met Amerikaans zenuwgas El Salvador, Guatemala: moordlanden Britse politie joeg op "grap Crisis in communistische partij Verdachten zaak Sadat zonder advocaten WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 LONDEN (GPD/Reuter) - De Londense politie heeft drie da gen lang verbeten maar vergeefs jacht gemaakt op een beer, die zich zou ophouden op een braak liggend stukje grond in het oos ten van Londen. Enig resultaat heeft dat echter niet opgeleverd. En nadat gisteren het besluit viel om maar een einde te maken aan de klopjacht, kwam vandaag het blad 'Sun' met het bericht dat het allemaal niet meer is geweest dan een uit de hand gelopen grap van iemand die, gehuld in een berehuid, in Londen heeft rond gelopen. "Niemand had zich ge realiseerd dat dit zulke gevolgen zou hebben", aldus deze Ron. Gevolgen had de grap inderdaad. "Loslopende beer was verklede man" Met een voor Engeland onge bruikelijke ijver hebben tiental len politiemannen, uitgerust met geweren, honden en zelfs een he likopter, het gebied dat bekend staat als Hackney-moeras, centi meter voor centimeter afgezocht. De tienduizend guldens kostende speurtocht werd gestart nadat zondag vier jongetjes, in leeftijd variërend tussen tien en twaalf jaar, zich buiten adem meldden. „We hebben een beer gezien", konden ze nog net hijgend uit brengen. Een van de schooljongens, Tommy Murray (12), vertelde later de we gens gebrek aan echt nieuws massaal toestromende journalis ten: „Er kwam een groot, grom mend, harig ding op me af dat op z'n achterpoten liep. Ik zag het ongeveer zeven seconden - toen ben ik weggerend". Toen maan dag een beheerder van een nabij gelegen sportcomplex boven dien overstuur opbelde met de mededeling dat hij buitenmaats grote sporen van klauwen in de sneeuw had aangetroffen, werd de jacht met dubbele energie voortgezet. Zelfs werd een „be ren-hotline" geopend voor ieder een die iets van de beer had ge- De berichten over een loslopende beer heeft de Britse fantasie ste vig geprikkeld. Een van de inte ressantste theorieën over de her komst van Bruin stond deze week te lezen in het eerbiedwaar dige dagblad The Times. In de krant werden belangstellende toeschouwers van de jachtpartij geciteerd die zeiden dat buiten aardse beschavingen in het spel zouden zijn. Daar zal de science fictionfilm „Close encounters of the third kind", maandag te zien op de Engelse televisie, wellicht niet vreemd aan zijn geweest. Zoals het verhaal van een grote beer die op zijn achterpoten loopt trouwens sterk doet den ken aan de griezelfilm „Grizzly", ook onlangs op de tv te zien. Ramadan (midden), maakte gisteren bekend dat alle 35 verdedigers zich hebben teruggetrokken Sadat-proces. Naast hem Ismaêl Nag gar rechtsen Mohammed Emad el Subki. CAlRO (Reuter/UPI) - De dedigers van de 24 Egyptena- ren die terechtstaan in ver band met de moord op presi dent Sadat hebben een boete gekregen nadat zij zich giste ren uit het proces terugtrok ken. De advocaten verlieten de rechtszaal uit protest te gen wat zij noemden "het af nemen van hun rechten in het duister van gesloten zit tingen". De Krijgsraad die de zaak be handelt beschouwde het weglopen van de raadslieden als een schending van de mi litaire juridische procedure en legde hun. een boete van 50 Egyptische ponden (onge veer 150 gulden) op. Zij kre gen de opdracht alle dossiers af te geven bij de militaire aanklager. De Krijgsraad vroeg de orde van advocaten nieuwe verdedigers en ver daagde het proces tot 5 janua- Abdel-Halim Ramadan, advo caat van de hoofdverdachte, luitenant Khaled el-Islam- bouli, verklaarde dat de ver dachten geen eerlijk proces kregen en dat de militaire rechtbank herhaalde verzoe ken om getuigen ter verdedi- ging te horen afwees. Tot de getuigen die de verdediging wilde oproepen behoorde Ji- han Sadat, de weduwe van de op 6 oktober tijdens een mili taire parade vermoorde presi dent. Verder wilden de advo caten onder andere twee vroegere ministers van bui tenlandse zaken, Ismail Fah- mi en Mohammed Ibrahim Kamel, laten getuigen. Behal ve mevrouw Sadat nemen al le getuigen een kritische hou ding in tegenover de buiten landse politiek van Sadat. De verdediging voerde aan dat de buitenlandse politiek van de overleden president bij droeg aan de binnenlandse onrust, vooral onder jonge is lamitische extremisten. Met name het vredesverdrag met Israël wekte veel ongenoegen bij orthodoxe moslems. Vol gens de advocaten moet het proces, dat plaats vindt op een militaire basis ten oosten van de hoofdstad Cairo, in overeenstemming met de is lamitische wetten worden ge voerd. De krijgsraad ver wierp het verzoek om promi nente theologen te horen. De advocaten hebben na het weglopen om een onderhoud met de huidige president Moebarak gevraagd. Rama dan zei dat de verdedigers waren opgestapt op verzoek van de verdachten. Het prin cipe dat een verdachte on schuldig is totdat zijn schuld is bewezen wordt in het pro ces geschonden, aldus Rama dan. Hij twijfelde eraan of .nieuwe advocaten kunnen worden gevonden. Het proces tegen de 24 die wor den verdacht betrokken te zijn bij de moord op Sadat begon half november. De mi litaire aanklager heeft tegen alle verdachten de doodstraf gëeist. Na twee openbare zit tingen werd het proces ach ter gesloten deuren voortge zet. MOSKOU (AFP/Reuter/DPA/GPD) - De Poolse minister raad heeft een decreet goedgekeurd dat werk verplicht maakt tijdens de noodtoestand. Dat heeft het Poolse persbureau PAP, aangehaald door het Russische persbu reau Tass, gisteren gemeld. JERUZALEM - De Amerikaanse Senator Percy heeft bij de afslui ting van een bezoek aan Israël gezegd dat hij in de Arabische landen de bereidheid gaat onder zoeken om vrede te sluiten met Israël. Volgens Percy moeten na de ontruiming van de Sinai in april volgend jaar nog drie of vier Arabische landen zich bij het vredesoverleg aansluiten. Egyp te kan daarbij een positieve en bemiddelende rol spélen, zo ge looft Percy. Deze invloedrijke re publikeinse senator is de eerste Amerikaanse politicus die Israël bezoekt na de hevige ruzie die premier Begin heeft ontketend als gevolg van de annexatie van de Golan. De betrekkingen tus- Staking bij Britse 'NS' LONDEN (GPD) - De treinma chinisten bij de Britse spoor wegen beginnen volgende week met acties om 3 procent extra loonsverhoging af te dwingen. Vanaf maandag wordt geen overwerk meer gedaan, en op 13 en 14 januari zal er helemaal geen trein rij den. De bond van de treinmachinis ten, de ASLEF, wil vervol gens een staking voor onbe perkte tijd uitschrijven als de directie van British Rail blijft weigeren de loonsverhoging te betalen. sen Israël en Amerika hebben het laagste dieptepunt bereikt sinds de Suezcrisis van 1956. Voor hy naar Jordanië vertrok, zei Percy te hopen dat de Ameri kaans-Israëlische betrekkingen nu zullen verbeteren, en sprak zich uit voor een „wapenstil stand" in verklaringen. Hij heeft er bij premier Begin en zijn ande re Israëlische gesprekspartners dringend op aangedrongen niet verder voor verrassingen te zor gen die schadelijk zijn voor de Amerikaanse Midden-Oostenpo- litiek. De uitspraken van Percy beteke nen dat, ontdaan van alle franje, Amerika het Camp-Davidproces als beëindigd ziet na het voltooi en van de terugtrekking uit de Sinai. Het uitbreiden van de on- dcrhandelingsbasis, het deelne men van meer Arabische landen, betekent - ook als het formele ka der blijft steunen op de auto- nomieonderhandelingen - dat meer partijen dan Egypte alleen een rol moeten gaan spelen bij die autonomie. Aangezien de akkoorden van Camp David voor de Arabische landen onaanvaardbaar zijn, be tekent dat dat Amerika een nieuw kader gaat zoeken voor wat heet „een uitbreiding van Camp David". Volgens Percy is dat nodig omdat een oplossing van het Palestijnse vraagstuk centraal staat bij het vinden van een oplossing in het Midden- Oosten. Percy bevestigt de vrees van de Is raëlische regering dat Amerika een grotere rol wil gaan toebede len aan Saoedi-Arabië, in samen werking met Egypte. Zo heeft hij in Isaël herhaaldelijk de nadruk gelegd op de positieve rol die Sa oedi-Arabië heeft gespeeld bij het tot standkomen van het be stand in Libanon een halfjaar ge leden. Deze maatregel betreft alle man nen in de leeftijd van 18 tot 45 jaar. Het gaat erom die mensen tot werken te dwingen "waarvan de inkomsten niet met documen ten gerechtvaardigd kunnen worden". De Poolse autoriteiten hebben gis teren meegedeeld dat de prijzen van brandstoffen en grondstof fen voor de industrie op 1 januari fors zullen worden verhoogd in overeenstemming met de econo mische hervormingen die al eer der waren aangekondigd. Dit is meegedeeld in een uitzending van de Poolse televisie, overge nomen door de BBC in Londen. Een en ander heeft te maken met het besluit van de commissie voor economische hervorming dat de prijzen in overeenstem ming moeten worden gebracht met die in het Westen, zoals ook in Hongarije is gebeurd. De prijs verhogingen houden ook ver band met de nieuwe beginselen voor de wijze van werken bij de staatsbedrijven. Een van de be langrijkste veranderingen is dat de staatsbedrijven de meeste kleinhandelsprijzen, die van le vensmiddelen uitgezonderd voortaan zelf mogen bepalen. Ondanks beloften van amnestie voor de meer dan duizend mijn werkers die vijftien dagen lang de Piast-mljn in Selezië bezet hielden en die volgens officiële bronnen maandag naar boven zijn gekomen, zijn twaalf arbei ders gearresteerd omdat zij de aanstichters zouden zijn geweest van de actie. Volgens officiële berichten werden drie mijnwer kers naar een ziekenhuis overge bracht. Voorts is bekend gemaakt dat vier leiders van de vorige week beëin digde staking in de Ziemowit- mijn zijn gearresteerd, alsmede zeven leden van Solidariteit die worden beschuldigd van aanspo ring om te staken in andere ko lenmijnen en industriebedrljven. Allen zullen worden berecht door een militaire rechtbank; te gen de vopnissen is geen beroep mogelijk. De Poolse militaire regering heeft een officieel verzoek van een de legatie van de Internationale Ar beidsorganisatie ILO om een be zoek aan Polen te brengen afge wezen. Wel werd verklaard dat het verzoek opnieuw in overwe ging zal worden genomen als de omstandigheden in het land dat toelaten. Betrouwbare bronnen die Oosten rijk bereiken, zeggen dat of schoon vele Polen in opdracht van de militaire machthebbers op hun werk terugkeren, zij niets doen of ook niets kunnen doen omdat er geen bevoorrading van goederen is. Het bevoorradings probleem wordt ook als officiële reden gegeven waarom op de Le- nin-scheepswerf in Gdansk, de geboorteplaats van Solidariteit, het werk nog niet is hervat. Offi cieel zou de werf, die wegens de arbeidsonrust was gesloten, maandag weer geopend zijn. De opschorting van alle burgerlij ke vrijheden en de massale aan houdingen van militanten van Solidariteit en van intellectuelen hebben geleid tot een grote crisis binnen de Poolse communisti sche partij. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron in War schau hebben talrijke partijleden hun lidmaatschap opgezegd na de afkondiging van de staat van beleg. Zuiveringen Volgens berichten die het westen bereikten, zijn in Polen groot scheepse zuiveringen van her vormingsgezinde functionaris sen aan de gang en ook zouden arbeiders worden ontslagen die weigeren te breken met Solidari teit. In Moskou schreef het Rus sische partijblad Prawda, dat er problemen zijn in de Poolse par ty en drong aan op het "sluiten van de rijen". Volgens-Westerse diplomaten on derstreept het artikel, dat Mos kou een Poolse partij wenst, die is gezuiverd van gematigden en hervormingsgezinden. Op een partijvergadering op de scheeps werf in Gdansk zei Politburolid Jan Labedzki echter dat de koers van vernieuwing zal worden voortgezet. Het partijorgaan Try- buna Ludu, geciteerd door Radio Warschau, verzekerde gisteren, dat Solidariteit "een duurzaam en belangrijk onderdeel" is Van het Poolse sociale en politieke le- Vice-premier Mieczyslaw Rakows- ki wordt vandaag in Bonn vér- wacht, voor een bezoek van een dag aan de bondsrepubliek. De ministers van buitenlandse za ken van de tien EG-landen ko men morgen in Londen byeen om over de toestand in Polen van gedachten te wisselen. De maatregelen die president Reagan tegen de Sowjet-Unie heeft genomen, zien er grim mig uit, maar hebben wat hun effect betreft voorname lijk symbolische waarde,, zo lang West-Europa en Japan niet bereid zyn het Ameri kaanse voorbeeld te volgen. In de VS wordt echter ge vreesd dat die bondgenoten gereed zullen staan om de le veranties waarvan de VS nu willen afzien, voor hun reke ning te nemen. In 1980 bij voorbeeld kocht de Sowjet- Unie in het buitenland voor 2,3 miljard dollar aan hoog waardige technische goede ren. Het aandeel van de VS daarin was maar 3,5 procent - de rest kwam uit West-Euro pa en Japan voornamelijk. In het plaatsje Peoria in Illinois waar het bedrijf Caterpillar is gevestigd, dat aan de Russen 200 buizenleggers zou leve ren voor de aanleg van de pij plijn tussen Siberië en West- Duitsland, met een totale waarde van meer dan 100 mil joen dollar, is de stemming dezer dagen bedrukt. De gele monsters op rupsbanden staan in witte sneeuw klaar voor aflevering, maar het is niet waarschijnlijk dat zij de parkeerplaats ooit zullen ver laten terwille van een Euro pees-Russisch belang. In Peoria werken 33.000 men sen bij Caterpillar; een op de vijf werknemers in het stadje. Er zijn vanwege de slechte tijden al 1400 ontslagen ge vallen en vier fabriekshallen gesloten. Gevreesd wordt dat de misère nog zal toenemen. „Het doet ons meer pijn dan de Russen", verklaarde een arbeider mistroostig, „maar de geallieerden en Japan zul len de Russen graag verko pen wat zij nodig hebben". Na de Russische inval in Af ghanistan en de beperkende maatregelen die president Carter toén oplegde, hebben andere westelijke landen en Japan zoveel zaken met de Russen gedaan dat het effect van een Amerikaans ingrij pen zeer gering is, zolang dit niet elders weerklank vindt Bovendien beschikken de Russen al over zoveel buizen leggers, die onder meer in Ja pan, onder toezicht van Ca terpillar werden gebouwd, dat de Sowjet-Unie zijn con tract met Westduitse bedrij ven, met aanzienlijke vertra ging, zal kunnen naleven. De beperking van de toegang tot Amerikaanse havens is vermoedelijk de meest ingrij pende straf, omdat Russische schepen Amerikaans graan naar de Sowjet-Unie vervoe ren. De nieuwe regels zeggen dat Sowjet-vaartuigen veer tien dagen tevoren toelating tot een Amerikaanse haven moeten aanvragen. Ameri kaanse autoriteiten hebben al laten weten dat de VS ge neigd zijn zulke aanvragen af te wijzen. Met andere woor den: geen embargo, maar toch minder graan. Wat de luchtvaart betreft: Aero- flot mag niet meer landen in de VS. Dat gebeurde twee maal per week tot nu toe op Dulles Airport nabij Was hington. Vroeger vloog Aero- flot wekelijks driemaal naar de VS. Na de inval in Afgha nistan heeft president Carter het aantal vluchten tot twee beperkt. Er zyn geen Ameri kaanse vluchten volgens dienstregeling meer naar Moskou sedert Panamerican zich uit Moskou terugtrok. HENK KOLB PARIJS - In Parijs zijn gisteren vertegenwoordigers van de Socialistische Internationale bijeengekomen. Doel van deze bijeenkomst is een gezamenlijk standpunt te bepalen met betrekking tot de situatie in Polen. Minister Den Uyl vertegenwoordigde de PvdA in Parijs. Naast hem de leider van de Britse Labour partij, Michael Foot (r). LONDEN - Het Engelse ministerie van defensie is ernstig in verle genheid gebracht nadat is uitge lekt, dat de Verenigde Staten een nieuw type zenuwgasbom zou den willen stationeren op de Amerikaanse luchtmachtbases in Engeland. Een hoge functionaris op het Ame rikaanse ministerie van defensie, mevr. Amoretta Hoeber, heeft het persbureau Reuter verteld dat de Verenigde Staten wensen dat de bom in Engeland wordt gestationeerd omdat men vreest dat West-Duitsland er niet aan wil. Het Engelse ministerie van defen sie heeft deze berichten direct met klem ontkend. Volgens mi nister van defensie Nott is een verzoek om de bommen te plaat sen niet gedaan, en wordt zo'n verzoek ook niet verwacht. Maar algemeen wordt aangenomen dat de Engelse regering sterk on der druk zal worden gezet om, als het kerstreces eenmaal is af gelopen, categorisch te weigeren de plaatsing van zenuwgasbom men op Britse bodem toe te staan. De oppositiepartij Labour heeft in middels een eerste verontwaar digde reactie gegeven. Defensie- woordvoerder Davies van deze party heeft verklaard geschokt te zijn over deze „verdere escalatie van de bewapeningswedloop". NEW YORK (Reuter) - De regeringen van El Salvador en Guatelmala waren in 1981 de ergste schenders van de rechten van de mensen op het westelijk halfrond. Te- samen waren zij verantwoordelijk voor de dood van meer dan 21.000 burgers. Dit heeft de onafhankelijke raad voor regio nale zaken gisteren in zyn jaarlijkse rap port in New York bekendgemaakt. De Amerikaanse instelling bekritiseerde de regering Reagan voor de geringe priori teit die de rechten van de mens hebben in haar buitenlands beleid op het Ameri kaanse continent. Dit heeft "aanleiding gegeven tot een alarmerende stijging van de schendingen van de rechten van de mens in de hele regio en had een catastro faal effect op de levens van Latijns-Ame rikanen in 1981", aldus de raad. Ernstige bezorgdheid sprak de raad uit over de toestand van de rechten van de mens in: Guatelmala, El Salvador, Argen tinië, Chili, Uruguay, Bolivia, Paraguay, Haïti Colombia, Cuba, Honduras, Guyana en het Caribische eiland Grenada. Voorts merkte zij op dat de situatie in Peru, de Dominicaanse Republiek en Costa Rica belangrijk achteruit ging terwijl die lan den vroeger een goede staat van dienst hadden met betrekking tot de rechten van de mens. De raad die in 1975 werd gesticht door de Amerikaanse vakbeweging, religieuze groeperingen en enkele beroepsvereni gingen om democratie en de rechten van de mens in Latijns Amerika te bevorde ren, verklaarde dat in El Salvador min stens 12.000 en mogelijk wel 17.000 men sen werden gedood. De strijdkrachten en de rechtse "eskaders des doods" brach ten verreweg de meeste mensen om. In Guatemala bracht de regering in een campagne gericht op uit 'uitroeiing van politieke oppositie 9.000 mensen om, mo gelijk zelfs 12.000. Het dodencijfer ligt hier gemiddeld op 50 per dag, aldus de raad. Het feit dat de Salvadoriaanse presi dent Jose Napoleon Duarte niet in staat is de militairen voor de rechter te brengen die verantwoordelijk zijn voor de moord op drie Amerikaanse nonnen en een an dere hulpverlener, toont dat hy mis schien wel in naam regeert, maar niet de macht heeft, zo stelde de raad. Het dodental in deze twee Centraal-Ameri- kaanse landen was in 1981 twee maal zo hoog dan in 1980, en voorts is het groter dan dat van alle andere Latijns-Ameri kaanse landen bij elkaar. Haitianen beëindigen eetstaking MIAMI (Reuter) - Meer dan de helft van de 110 Haitianen die tijdens felle ongeregeldhe den op zondag uit een inter neringskamp ten zuiden van Miami, Florida, ontsnapten, zijn achterhaald. Dit heeft een opzichter van het kamp gisteren meegedeeld. Hy voegde eraan toe dat een hon gerstaking van ruim 500 Hai tianen in het kamp die don derdagavond begonnen was, is geëindigd. De hongerstakers wilden uit het kamp worden ontslagen in afwachting van een besluit van de rechter over hun lot. Sommigen zitten al meer dan een half jaar vast.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6