LEBDSCH A DAGBLAD YS leggen druk op Europa BVD-chef roept in Kamer irritatie op Lech Walesa bereid tot onderhandelingen 1 Langgestraften mogen tv in cel Woudenberg volgende week terug uit Amerika Moskou woedend over sancties Mogelijk bemiddeling tussen Iran en Irak Reagan niet uitgenodigd WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36665 Directeur G Koopman Wfle 1 Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W.JÏÏJSE Holland Duck Club ook reisbureau DEN HAAG (GPD) - In de Twee de Kamer is beroering ontstaan over uitlatingen van het hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD), mr. J. de Haan, over de CPN. Voor de VA- RA-televisie zei De Haan maan dag dat de BVD de CPN „in de gaten houdt", zoals zij dat doet met elke groep die de omverwer ping van de democratie tot doel heeft. Het PvdA-Kamerlid dr. H. Roethof heeft minister Van Thijn (bin nenlandse zaken), onder wie de BVD ressorteert, gisteren schrif telijk om opheldering gevraagd. Zo wil hij weten welke doelstel ling of welk optreden van de CPN aanleiding heeft gegeven tot het schaduwen van de CPN als groep. Ook PPR-fractieleider Ria Beckers en Tweede-Kamer voorzitter Dolman hebben be vreemd gereageerd. CPN-leider Marcus Bakker zei gis teren in het partijblad De Waar heid dat deze uitlatingen „stin ken naar de jaren vijftig". Vol gens hem maken zij deel uit van het offensief tegen de vredesbe weging, waartoe onlangs mensen als NAVO-chef Luns en de Ame rikaanse minister Haig zouden hebben opgeroepen. De consequentie van de stelling van De Haan is volgens de PvdA'er Roethof dat ieder lid van de CPN als staatsgevaarlijk zou moeten worden beschouwd. Hy wijst erop dat dit strijdig is met een eerder in 1980 door een ruime meerderheid van de Twee de Kamer gesteunde uitspraak dat het onjuist is iemand op grond van zijn of haar lidmaat schap van de CPN zonder meer een vertrouwensfunctie bij de overheid te ontzeggen. De Haan noemde het in de tv-uit- zending de taak van de BVD „zo veel mogelijk en zo vroeg moge lijk gegevens te verzamelen over groepen die de veiligheid van de staat in gevaar kunnen brengen of de democratie willen omver werpen". Die groepen worden volgens hem zowel links als rechts gezocht, maar op een vraag gaf hij toe dat de BVD daar in elk geval ook de CPN toe re kent. (Van een c r verslaggevers) )EN HAAG/ALPHEN AAN DEN I RIJN - De voorzitter van de in opspraak geraakte Alphense I chauffeursvereniging Holland Duck Club komt pas volgende week, 6 januari, terug uit Ameri ka. (let oriëntatiebezoek van een groep leden van deze Club is be doeld om te kijken hoe chauf- I feurs zich in de Verenigde Staten organiseren. Woudenberg heeft voor zijn buitenlandse reis toe stemming gekregen van justitie. Justitie zegt nog niet of nauwelijks te zijn opgeschoten met het on derzoek naar de handel en wan del van de Holland Duck Club én van haar voorzitter Wim Wou denberg. "We stuiten op een hoop papier, en het uitzoeken daarvan kost nu eenmaal tijd" al dus een woordvoerder. fces man van de Alphense politie buigen zich over de zaak. Uit het onderzoek, dat vorige week werd aangezwengeld, moet blijken of er enkelé honderdduizenden gul dens zijn achtergehouden na het Truckstar-festival, dat de Hol land Duck Club in oktober van dit jaar organiseerde. Ook wordt bekeken of met de verkoop van mascottes, 'Duckies', miljoenen i door de vereniging zijn opgestre- i ken. Dverigens blijkt de Alphense chauffeursclub zich niet alleen bezig te houden met het organi seren van festivals, het uitgeven van een blad, 'Truckstar' en het (helpen) produceren van mascot tes. De vereniging organiseert ook geregeld reizen zoals er mo menteel één wordt uitgevoerd in Amerika. De reizen worden on dergebracht bij Transamerica Airlines op Schiphol. Ook wor den er langspeelplaten uitgege- n [Warschau/wenen (UPI/Reuter) - Lech Wa lesa, leider van de vrije vakvereniging Solidari teit, is nu bereid tot onder- handelingen met de mili taire raad in Polen. Dat is opgemaakt uit betrouwbaar I geachte berichten die vanmor gen vroeg het Westen hebben be reikt. Niet duidelijk is, of de mili taire raad is tegemoet gekomen aan de voorwaarde die Walesa steeds zou hebben gesteld, na melijk dat dat onderhandelingen alleen mogelijk zijn als alle acht tien leden van het presidium van Solidariteit daarbij aanwezig zijn. be officiële Poolse woordvoerder in Warschau, Jerzy Urban, heeft i gisteren op een persconferentie gezegd dat nog geen beslissing is genomen over de vraag of Walesa moet worden gevangen gezet. Op dit moment bevindt Walesa zich in Warschau en is hij niet gear resteerd of geïnterneerd, zo ver klaarde Urban, "al is zijn bewe- gingsvrijheid beperkt". Uit Poolse regeringsbron is verno men dat generaal Jaruzelski be gin januari een sociaal, econo- misch en politiek programma zal ontvouwen, dat voorwaarden moet aangeven waaronder een vakbond als Solidariteit kan werken. Er is, zo werd bena drukt, in de visie van de Poolse leiding ruimte voor een onafhan kelijke vakbond. Volgens persberichten die gisteren Londen bereikten zijn in Polen drie groepen probleemoplossers opgericht die 's lands koers moe ten uitstippelen voor het tijdperk na de staat van beleg. Tenmin- stens één van de groepen zou on der leiding worden geplaats van een niet-orthodoxe communist, die een nieuwe communistische partij zou willen oprichten waar in opgenomen vertegenwoordi gers van de katholieke kerk en Solidariteit. Het zou gaan om een liberaal lid van het Politbureau, Hieronym Kubiak. (zie ook pagina 6) Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 gra den, middagtemperatuur rond 3 gra- Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit uiteenlopende richtingen. 31 december kor Zon op 8.49, onder 16.37 uur. 7 Maan op 11.46, onder 22.00 uur. Hoogwater In Katwijk om 6.08 en 18.23 uur, laagwater om 1.53 en 14.26 uur. Toch gesprek Den Uyl-Estel IJMUIDEN (GPD) - De raad van bestuur van Estel (Hoogovens-Hoesch) heeft vanmiddag verklaard bereid te zijn een eerdere weigering om een gesprek te hebben met minister Den Uyl van sociale zaken en werkgele genheid, te heroverwegen. Met tien andere bedrijven had Estel gewei gerd op 8 januari op het ministerie te komen praten over het banenplan van Den Uyl. FNV-bestuurder Henk Krul noemde het van Estel besluit vanmorgen „hoogst merkwaardig, ondermaats en laakbaar". Hij wees in dit ver band op de aanzienlijke financiële steun die Hoogovens al van het rijk ontvangt. DAMASCUS (Reuter) - Syrië en Koeweit stellen pogingen in het werk een einde te maken aan de oorlog tussen Iran en Irak. In het kader daarvan zal vandaag een "zware" Iraanse delegatie onder leiding van de minister van buitenlandse zaken een bezoek brengen aan Damascus. Koeweit zal op zijn beurt proberen contact te leggen met de Iraakse regering, zo is vandaag in Syrië v Het initiatief voor de gezamenlijke bemiddelingspoging schijnt te zijn uitgegaan van Koeweit. President Assad van Syrië deed vorige week Koeweit aan toen hij andere Arabische landen bezocht en opriep tot een eensgezind standpunt tegen de Israëlische inlijving van de Golan. De oorlog tussen Iran en Irak bracht diepe verdeeldheid tussen de Arabi sche landen. Saoedi-Arabië, Jordanië en andere conservatieve landen steunden Irak. Syrië veroordeelde het conflict omdat het ten koste ging van de strijd tegen Israël. De onenigheid groeide verder als gevolg van het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten dat impliciet erkenning van Israël inhield. President Reagan kijkt op van zijn papieren tijdens een persconferentie die hij gisteren gaf nadat hij de dertig boycot maatregelen tegen de Sowjet- Unie had getekend. Reagan wil behalve deze maatregelen ook de vijftien NAVO-ministers van buitenlandse zaken bijeen roepen voor beraad over bond genootschappelijke acties tegen Polen. koningin Beatrix zal tijdens haar officiële be zoek aan de Verenigde Staten de Amerikaanse president niet uitnodigen voor een te genbezoek aan ons land in 1982, het jaar waarin twee eeuwen diplomatieke betrek kingen tussen de VS en Ne derland worden herdacht en gevierd. Dat zeggen volgens onze cor respondent in Washington kringen die nauw bij de vie ring van dat jubileum betrok ken zijn. Er komt volgens hen geen uitnodiging uit vrees dat men de veiligheid van Reagan in ons land niet kan garanderen. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken ontkent ten stelligste dat de Amerikanen een bezoek aan Nederland is ontraden. Volgens hem is in het geheel nog geen sprake van een uit nodiging aan Reagan. De Rijksvoorlichtingsdienst zegt niets te weten van plan nen om Reagan uit te nodi gen. Als dat al gebeurt wordt dat niet eerder bekend ge maakt dan op de laatste dag van het bezoek van de konin gin aan de Verenigde Staten, dat op 19 april begint. Het is zeker geen plicht voor de ko ningin om de Amerikaanse president voor een tegenbe zoek uit te nodigen. De vrees bestaat dat een be zoek van Reagan aan ons land zal worden ontsierd door hevige anti-Amerikaan- se demonstraties. Daarbij wordt in de Verenigde Staten verwezen naar de kernwa pendemonstratie van eind november. WASHINGTON (UPI/Reuter/DPA/GPD/AFP) - President Reagan wil de 15 NAVO-ministers van buitenlandse za ken voor een spoedzitting bijeenroepen voor beraad over gemeenschappelijke acties tegen de Sowjet-Unie en Polen. In een rede heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig gezegd dat Reagan de steun van de Europese bondgenoten no dig heeft om het oostblok te dwingen tot opheffing van de staat van beleg in Polen, de vrijlating van de politieke gevangenen en een dia loog tussen de Poolse machthebbers, de kerk en Solidariteit. "Het Poolse volk begint nog maar net te vechten", aldus Haig. In Europa lijkt de bereidheid tot het nemen van strafmaatregelen op politiek en economisch ge bied, in elk geval jegens de Sow jet-Unie, gering. De Westduitse minister van buitenlandse zaken sprak zich gisteren uit tegen in menging in Poolse aangelegen heden. Vanuit Bonn is nog niet officieel gereageerd op de giste ren door Reagan afgekondigde sancties tegen de Sowjet-Unie. Men geeft er in Bonn de voor keur aan de "ernstige" maatrege len "diepgaand te bestuderen" alvorens een standpunt in te ne- Evenals West-Duitsland stellen ook Nederland, Denemarken en Griekenland zich terughoudend op. Deze landen willen liever de ontwikkelingen in Polen afwach ten. Naar verluidt zijn binnen de Euro pese Gemeenschap Frankrijk, Engeland, Italië en België wel voorstander van een harder standpunt ten opzichte van de Sowjet-Unie. De regering in Ro me heeft aangekondigd het aard gascontract met de Sowjet-Unie, dat nagenoeg gereed is voor pa rafering, te zullen heroverwegen. De maatregelen die door de VS zijn genomen zijn de volgende: de landingsrechten van de Rus sische luchtvaartmaatschappij Aeroflot worden opgeschort; de Russische aankoopcommis sie in de VS moet haar bureaus sluiten; uitgiften of vernieuwing van ex portvergunningen voor elektro nische uitrusting, computers en andere materialen met hoge technologische waarde, worden voorlopig gestaakt; onderhandelingen over een nieu we graanleveringsovereenkomst worden uitgesteld; onderhandelingen over een nieu we maritieme overeenkomst worden opgeschort; voor de uitvoer van uitrusting voor olie- en aardgasexploratie wordt een strenger en uitgebrei der vergunningstelsel van kracht; uitwisselingsovereenkomsten met de Sowjet-Unie, op het ge bied van energie, wetenschap en technologie, die binnenkort moeten worden vernieuwd, wor den niet opnieuw aangegaan. Door het verbod op uitvoer van on der meer de buizenleggers die de Sowjet-Unie van de VS wilde ko pen, is het Europese pijpleiding project voor de uitvoer van Rus sisch aardgas uit Siberië naar West-Duitsland en verder op z'n minst vertraagd. De VS zijn te gen dit project, omdat het West- Europa economisch te afhanke lijk van de Sowjet-Unie zou ma- Burgemeester en wethouders van Katwijk, maken bekend dat de nieuwjaarsreceptie, waar burgemeester en mevrouw Bos u gaarne gele genheid geven uw gelukwensen aan te bieden ter gelegenheid van de jaarwisseling, zal worden gehouden op maandag 4 januari 1982 van 19.30 21.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Burgemeester en wethouders van Katwijk, de burgemeester, C.A. Bos. de secretaris, G. Verheule lo.s. Gemeente Katwijk ken. Opmerkelijk is verder dat Reagan niet heeft besloten tot een graanembargo in verband met het economisch belang van graanexport naar Rusland voor de VS. Volgens Tsjechoslowakije beteke nen de Amerikaanse sancties niets anders dan een "escalatie van de confrontatiepolitiek te gen socialistische landen". Het Russische persbureau Tass noemde de sancties van de VS "zonder precedenten en abso luut onaanvaardbaar". Volgens Tass tracht Reagan met "leugens en verzinsels" zijn stap te rechtvaardigen. 16 PAGINA'S Prof. Zürcher Chinezen zuigen kennis gretig op PAGINA II Doris presenteert de nieuwe "Pins" PAGINA 5 Zuiniger zonder wegenbelasting Resultaten van DSM bevredigend PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Langgestrafte gede tineerden mogen, als zij daarom vragen, eenvoudige, draagbare tv-toestellen in hun cel hebben. Zij moeten die dan wel zelf beta len. Dit blijkt uit een circulaire die mi nister De Ruiter (justitie) heeft gestuurd aan zeven inrichtingen. Het gaat om een voorlopige maatregel met een experimen teel karakter die vooruitloopt op een definitieve regeling. Deze re geling ("Voorwerpen op cel") is al enige tijd in de maak De minister haakt met zijn circulai re in op een uitspraak van de zg. Centrale Raad van Advies twee weken geleden, waarbij een tal gedetineerden in de Alkmaar se gevangenis "Schutterswei' toestemming kreeg een eigen tv toestel in hun cel te plaatsen Ook daarbij ging het om eer voorlopige voorziening. De Rui ter meent nu dat dit ook voor an dere inrichtingen moet gelden uit het oogpunt van rechtsgelijk heid. De bewindsman vindt overigens dat de nieuwe voorlopige rege ling geen extra geld en man kracht mag vergen. Hij wyst er verder op dat de tv-ontvangst in cellen soms van mindere kwali teit kan zijn door bepaalde bouwkundige omstandigheden. "Daarin zal, ook in verband met de kosten, voorlopig moeten worden berust", schrijft hij. Tot voor kort waren tv-toestcllen in de cellen verboden omdat ze de veiligheid en "de goede orde" in de inrichting in gevaar zouden kunnen brengen. Een van de overwegingen was dat in een tv- tocstel drugs of andere verboden voorwerpen konden worden ver borgen; bovendien zouden er spanningen kunnen ontstaan als de één wel en de ander niet over een tv zou mogen beschikken. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1