Drukkerij Stuurman b.v. Öf Westerhof: 'Libregts is de man die Feyenoord nodig heeft Zo doe je dat een slee maken Hans Kuyf nu terug naar middenmoot Trip naar Tunesië van de baan Reserves Voorschoten overtuigen in schaakstrijd spreek- aardigheid verkoopkunde snellezen bedrijfskursussen 078-137283 INSTITUUT RHETORICA Sieraad voor de winterse kamer WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 ROTTERDAM - Als hij al teleurgesteld is, dan laat hij dat niet merken. De monoloog van Clemens Westerhof, de assistent-trainer die onlangs van Feyenoord te horen kreeg dat zijn contract aan het einde van dit seizoen niet zal worden verlengd, loopt volkomen onverwacht uit op een warm pleidooi voor een ander. Hoewel hij dat zelf graag had wil len worden, praat hij ditmaal niet in zijn eigen straatje als het erom gaat de opvolger van hoofdcoach Jezek aan te wijzen. Integendeel. Hij steekt een op merkelijk vurig betoog af ten gunste van ..Thijs Libregts. „Dat is de man die Feyenoord no dig heeft", roept Westerhof op zijn eigen enthousiaste wijze uit als hij zelf de naam van de oefen- meester van PSV heeft laten val len. „Daar ben ik heilig van ovqr-v tuigd. Bij feyenoord moet nu een vent komen die keihard zegt: zo wil ik het en niet anders. Wie daarmee niet akkoord gaat valt af. Dat moet dus een kerel zijn die betaalbaar is en di routine heeft. Ik ken er maar één die aan die voorwaarden voldoeW.en die ROTTERDAM - De trip die Feyenoord van 2 tot 10 janua ri zou maken naar Tunesië gaat niet door. Het bestuur van de Rotterdamse club kon niet voldoende zekerheid krijgen dat het elftal in Tune sië twee oefenduels zou kun nen spelen en schrapte de trip van het programma. Feyenoord, dat gisteren weer aan de training begon, over wintert nu gewoon in eigen land. Zonder Johnny Jacobsen ove rigens. De Deen die volledig uit beeld is verdwenen in Rotterdam (hij fungeert af en toe als wisselspeler voor het tweede team), is niet terugge keerd van een vakantie in zijn geboorteland. Hij heeft in Denemaéken zijn arm ge broken en zal zich pas later in Rotterdam melden. misschien naar Rotterdam zou willen terugkomen. Libregts dus. Ik denk dat hij de enige is die kan voldoen aan de verwach tingen die de Feyenoord-spelers van een trainer hebben. Dat heb ik ook aan het bestuur verteld". Westerhof (41) deed dat op het mo ment dat hij te horen kreeg dat er na vyf jaar voor hem geen plaats meer is in de nieuwe technische ploeg, waarmee de Roterdam- mers volgend seizoen van start willen gaan. Hij was niet verrast door de mededeling. „Ik vind de motivatie ook acceptabel. Het bestuur wil d technische staf compleet vernieuwen. En als ze dat willen is het logisch dat er vor mij geen plaats meer is", er kent hij zonder omwegen. Het wil echter niet zeggen dat hij geen hoop heeft gekoesterd jdat hij zou worden aangewezen als de opvolger van Jezek, die al eer-, der de eer aan zichzelf hield. Westerhof bekent het zonder schroom: "Kijk, in een eerder stadium had ik wel stille hoop dat ik hoofdtrainer zou worden. Van Jezek is bekend dat hij het liefst heeft dat zijn assistent hem opvolgt als hij weggaat bij een club, en bovendien was iedereen enthousiast in de perioden dat ik zijn taak vorig seizoen overnam. Mijn hoop groeide toen ik later ook nog eens aangesteld werd als veldtrainer. Toen dacht ik: dat gaat de goeie kant op. Veel geld voor een dure trainer is er niet, dus leek me de mogelijkheid groot dat een jonge, enthousiaste vent zoals ik de kans zou krijgen. Ik zag het zelf ook wel zitten, want veel van de jongens die nu in het eerste spelen kwamen uit mijn jeugdselectie. Maar later sloeg de stemming volledig om. Waarschijnlijk omdat ik op mijn manier naar die baan van hoofd trainer heb gesolliciteerd". De alles-of-niets-eis die hij stelde in september (de maand waarin het bestuur besliste dat hij de veldtraining van Jezek moest overnemen) heeft hem wat dat betreft waarschijnlijk meer kwaad dan goed gedaan, laat hij doorschemeren. Zijn branie en de taal die hij bezigt, hij neemt nooit een blad voor de mond, zul len ook wel hebben meege speeld. Maar teleurgesteld of aan de kant gezet voelt hij zich aller minst. „Ik voel me ook niet de zondebok", laat hij weten. „Ik voel me in het geheel niet schul dig aan het feit dat het nu zo slecht gaat bij Feyenoord. Wel nee, ik ben slechts de assistent. De hoofdtrainer is en blijft ver antwoordelijk". „Trouwens, ik vind dat de meeste schuld voor de huidige situatie bij de spelers ligt Ze zouden zich eigenlijk de benen uit de naad moeten lopen, maar dat doen de ze heren niet Of ze zijn bang voor hun plek, of ze voelen zich de grote vedette. Bij Feyenoord lopen veel te veel jongens rond die denken dat ze vedetten zijn. Die roepen: nu zal ik de bewe ging van Moulijn of van Keizer eens laten zien en als ze een week later dan een belangrijke straf schop moeten nemen en echt een vedette kunnen worden, dan haalt die bal maar net de kee per... Nee, Feyenoord heeft maar één echte vedette: Van Hane- gem. En die is 38, dat zegt ge noeg". Westerhof kan er niet over uit als de mentaliteit van de rest van de huidige spelersgroep ter sprake komt „Vedetten", sneert hij, „het zou wat. Ik heb vaak genoeg meegemaakt dat het zo slecht ging dat ze gewoon zaten te wachten op de uitbarsting van de trainer. Zo is het trouwens met elke groep spelers. Die eist disci pline, machtsreglementen en een trainer die een echte leider is. Zo'n man heeft Feyenoord no dig. Niet een Berger of een Kor- bach, want wat zij kunnen kan ik ook, maar een man als Libregts. Een echte leider". Westerhof: "lk had lange tijd stille hoop..." Het impliceert allemaal dat de Rot terdamse club zo'n figuur de laatste jaren heeft gemist. Wes terhof schrikt, maar geeft het toe: „Ja, maar meer wil ik daar niet over zeggen". Zelf heeft hy nog geen andere club op het oog (.Alleen hier en daar heb ik wat summiere contac ten"), maar zijn zelfverzekerd heid laat hem ook nu niet in de steek. „Ik zou wel bij Twente aan de bak willen, met dat materiaal, maar daar hebben ze al een goeie trainer. Nou ja, over een maand kan ik wel zeggen waar ik heen- ga" PAUL DE TOMBE LEIDEN - Voorschoten 2 over tuigt momenteel in de eerste klasse A van de Leidse schaak competitie. Dit tiental rolde in de derde ronde met 9-1 over Roelo farend s veen 1 heen en is nog als enige team zonder puntverlies. De Voorschoten-reserves heb ben bovendien het indrukwek kende bordpuntentotaal van 25 op hun naam staan. Katwijk 2 en Lisse 2, die onderling al 5-5 ge speeld hebben, volgen met 5 matchpunten. De uitslagen van de derde ronde: Voorschoten 2- Roelofarendsveen 19-1: Lisse 2- Philidor 6 Boskoop 1- LEIDERDORP t §Vt-&7r: Al phen 2-Katwijk 2 4-6. In de eerste klasse B solliciteert Katwijk 1 naar terugkeer in de promotieklasse. Via winst op Al phen 3 staat dit team nu op 6 matchpunten en 19Vi bordpunt. LSG 4 wist in de tweede ronde het belangrijke duel tegen Lei- then 1 alsnog te winnen: 4*/2-51A. Omdat de LSG-ers tevens Voor hout versloegen bleven de Leide- naars als enige rivaal van Kat wijk over. LSG 4 heeft immers ook 6 matchpunten, het bord- puntentotaal is 18. De uitslagen: Nieuwkoop 1-Katwijk 1 4-6; Bo degraven I-Voorhout 8V4-1V&; Leithen 1-LSG 4 4^-5,/2; Alphen 3-Philidor 5 7-3; Philidor 5-Bode- graven 1 6-4; Leithen 1-Nieuw- koop 1 6-4: LSG 4-Voorhout 7-3: Katwijk 1-Alphen 3 6Vi-3xh. In de tweede klasse A gaat de strijd tussen Rijnsburg 1 en D.Note- boom 2. Rijnsburg heeft 6 uit 3, D. Noteboom 4 uit 2. De uitsla gen: Rijnsburg-Katwijk 3 7-3; VTL 2-Valkenburg 1 5-4 voorl; D.Noteboom 2-Sassenheim 2 5Sassenheim 1 is in 2B de koploper met 6 uit 3; VTL 1 heeft met 4 uit 2 ook nog alle kans. De butant Oégstgeest 1 moet het voorlopig nog met de laatste plaats doep. De uitslagen: Phili dor 7-Sassenheim 1 3-7; D. Note boom 2-LSG 5 3^-6'A; Oegst- geest 1-VTL 1 3*A-6Vi. In 2C trek ken Alphen 4 en Bodegraven 2 aan de touwtjes. Beide teams hebben 6 uit 3 gescoord, met resp. 21 en 19 bordpunten. De uitslagen: Aarlanderveen-Bos- koop2 6-4; Bodegraven 2-Nieuw- koop 2 7-3; Voorschoten 4-Lei- then 2 Vh-ZVr, Leithen 2-Bode- graven 2 4V4-5V2; Alphen 4-Aar- landerveen 1 6V2-3V2. Voorscho ten 3 is met 6 uit 3 de enige ploeg zonder puntverlies in klasse 2D. De uitslagen: R.A.veen 2-Koude- kerk 6Vfc-3Vi; Voorschoten 3-Lei- muiden 3 7-3; Boskoop 2-Leider- dorp 3 5-5. In de promotieklasse ziet de stand er na 4 ronden nu als volgt uit: 1 Philidor 3 6-27; 2 Lisse 1 6-22V*; 3-4 LSG 2 en Alphen 1 5-22; 5 LSG 3 5-20; 6 D. Noteboom 1 3- I4V2; 7 Leiderdorp 1 l-16Vfe; 8 Philidor 4 l-15Vi. D. Noteboom heeft hoger beroep aangetekend tegen de arbitrage-uitslag (rènii- se) van een hangpartij uit het treffen met Philidor 4. De uitslag van de wedstrijd werfl daardoor 5-5. Het ziet er naar uit dat de Noord wij kers dit beroep gaan winnen, waarmee zij éëp match- punt meer zouden krijgep, tegen Philidor 4 één minder. GRONINGEN - De Israëliër Alon Greenfeld heeft zich gis teren, in de eerste zitting uit de achtste ronde van het schaak toernooi om het Europees kampioenschap voor junioren alleen aan de kop van het veld geplaatst. Greenfeld versloeg de Hongaar Tibor Karoli, hij kan echter in deze ronde nog achterhaald worden door de Deen Curt Hansen, die in de eerste zitting afbrak tegen Andrei Sokolov uit de Sowjet- Unie. Frank Cuypers handhaafde zich in de kopgroep, hij staat derde op een punt van Greenfeld, door winst op Michael Wieden- keller (Zwe). Hans Kuyf ver loor met wt van Igor Stohl (Tsj) en viel terug naar de midden moot. Hij staat nu op een ge deelde tiende plaats met 4 Vi punt. Ook in de tweede ronde van het internationale schaaktoernooi in Keulen heeft Leidenaar John van der Wiel remise ge speeld. Hij kwam tot dit resul taat tegen de Joegoslaaf Kne- zewic, die in de eerste ronde verloor van de Westduitser Schmidt. Mikhail Tal en Mat thias Gerusel bleven ongesla gen. Tal won van de Brit Tony Miles, de Westduitser versloeg Schmidt. Toernooi De twintig-jarige traditie van een groot Amsterdams schaaktoernooi zal worden voortgezet. Van 7 tot 17 juli zal in de hoofdstad een schaakfes tival worden gehouden, dat zich wezenlijk ondescheidt van het "overleden" IBM-toer- nooi. In plaats van de groot- meestergroep in dat toernooi die een halve competitie speel de, zal er in 1982 een groot- meestertoernooi zijn met 32 deelnemers, die negen ronden volgens Zwitsers systeem af werken. Daarnaast is er ook een massa-toernooi met plaats voor honderden schakers en een jeugdtoernooi. Voor de grootmeestergroep is een prijzenfonds van 40.000 gulden. De hoofdprijs be draagt 10.000 gulden. In deze groep zullen spelers uitkomen van het niveau Petrosian, Tim man, Miles, Hort en Sosonko. Een aantal "toppers" zal wor den geïnviteerd, daarnaast is een vrije inschrijving mogelijk. In dat geval wordt een drempel gehanteerd van 2300 Fide-ra- tingpunten, hetgeen betekent dat men tenminste tot de top- 25 van Nederland moet beho ren om te kunnen inschrijven. Dammen Vladimir Wirny is bijna damwe- reldkampioen bij de junioren. Ook in de voorlaatste zitting van het WK-toernooi in Brus sel stond hij geen punt af. Het was nu de Nederlander Gerard Jansen, die de geweldige speelkracht van dit dam talent uit de Sowjet-Unie moest on dervinden. Het betekende Wir- ny's tiende overwinning. Het damduel om de titel zal der halve in de laatste ronde be slist moeten worden, want de landgenoot van Wirny, Dyb- man, bleef door winst op Pey- relongue op één punt volgen. De Nederlander Inenbaum ver overde de derde plaats door winst op Michiels. Heusdens stond moeilijk en was blij, dat Verschueren een damcombi- natie toeliet, die de inleiding vormde tot remise. Hij staat op een gedeelde vierde plaats met o.a. Jansen. In januari starten onze nieuwe kursussen Spreken in het openbaar, gespreks-, discussie en vergadertechniek Niet alleen voor nerveuze mensen, of niet alleen voor ondernemingsraden. Het gevolg van de kursus is een "frank en vrij" optreden onder alle omstandigheden. Deze kursus leert u sneller lezen zónder begripsverlies. Moderne, in Amerika ontwikkelde technieken zorgen er straks voor dat u die oneindig lijkende stroom van informatie kunt opnemen. Lees alles, maar hou tijd over* Op maat gesneden kursussen voor bedrijven. Met als onderwerp één van on2e boven vermelde kursussen, óf een kompilatie-kursus. Voor de individuele kursussen worden begin januari vrijblijvende kennismakings-c.q. informatieavonden gehouden in vrijwel alle plaatsen van Nederland., vraag informatie! Bel nu Burgemeester de Raadtsingel 21 Postbus 144 - 3300 AC Dordrecht Telefoon 078-137283 130388 In de donkere wintermaanden kunnen de vrolijke kleuren van de cyclamen voor een beetje lente in onze huiska mers zorgen. De verscheiden heid in bloem en blad is groot. De karakteristieke bloemen zijn vaak rood ge kleurd, maar er zijn ook witte en „wit met (rood) oog", ge streepte, gefranjerde, ge kroesde of gevulde bloemen. De bladeren kunnen vaak heel mooi getekend zijn, zo als de zilverbladige die com ponistennamen dragen: „Beethoven" of „Franz Schu bert"! Als u een cyclaam koopt, let u er dan op dat er onder het blad nog een heleboel knop pen aanwezig zijn. Zet de plant thuis op een koele plaats (10-16 graden C) - dus niet in de vensterbank boven de radiator van de cen trale verwarming! Dan kunt u lange tijd plezier van de uit komende bloemenpracht hebben. De cyclaam vraagt tamelijk veel vocht om zich heen, zodat u er goed aan doet de pot in een schotel met water, dat kan verdam pen, te zetten. Doe dat wel zo, dat de onderkant van de pol het water niet raakt, op een omgekeerd schoteltje bij voorbeeld. Dit wordt de „diepe bord- of eilandmetho de" genoemd. Is de plant een maal aan de kamer gewend, dan blijkt vaak dat ze veel warmer kan staan, maar dan loopt u toch het risico dat de bladeren opeens geel wor den, wat het sein is dat ze haar rustperiode wil ingaan- Ze „denkt" namelijk dat het zo mer wordt. Tijdens de bloei vraagt de cy claam veel water. Als de plant warm staat zelfs enkele keren per dag water op de schotel geven en na ongeveer een uur het restant op de schotel weggooien. Cycla men hebben een hekel aan koude voeten! Gebruik lauw water dat onthard is. Be schikt u niet over onthard, d.w.z. regenwater (of gekookt water), dan doet u er goed aan de pot een maal per week in een teiltje met lauw (ge kookt) water te „dopen", waarmee o.a. de zouten uit de grond worden gespoeld. Want ook aan zouten hebben cyclamen een broertje dood- Ligt de knol min of meer op de aarde, dan kunt u zo af en toe op die aarde ook gieten. Doe dat met water op kamertem peratuur. Maar nooit water op de knol geven, want dan gaat die rotten. Tijdens de bloei kunt u vol staan met eens in de twee we ken voeding te geven. Tot een goede verzorging be hoort ook het verwijderen van uitgebloeide bloemen en geel geworden blad. Neem het stengeltje tussen duim en wijsvinger en maak een draaiend-rukkende bewe ging. Blijft er een restant bo ven de knol zitten, dan moet u dat nog wegsnijden om na righeid te voorkomen. Ongerief kan zich voordoen in de vorm van bladluis, blad en hartrot, meeldauw, spint, trips, wortelaaltjes, cycla- menmijt e.d. Veel daarvan wordt al door de maatregelen die de kweker heeft genomen voorkomen. Bij een goede verzorging merkt u a aantastingen weinig. Wordt het blad vroeg geel, dan geeft u te koud water of te veel, of de plant staat te donker of te warm. Gaan de bladeren slap hangen, dan staat ze ook te Als de bloei ophoudt, dan kunt u de knol overhouden. Uit de levenscyclus van het „alpen viooltje", Cyclamen persi- cum, de stammoeder van on ze kamerplanten, hebt u al begrepen dat de rustperiode van de knol bij een tempera tuur van - graden C plaats heeft. Na enkele maanden loopt de platte knol weer uit en dan gaat u weer gieten. Geef de plant dan vooral een koele standplaats. De grond in de pot stelt u samen uit ge lijke delen klei, bladaarde en oude koemest. 1. Een slee kun je natuurlijk in alle soorten en maten ko pen, maar een door pa zelf ge maakt exemplaar „sleet" toch veel fijner! Bovendien is het bij „zelfbouw" mogelijk een eigen vormgeving te be palen en het model een zeke re veiligheidsvoorziening te geven, zoals het rugsteuntje (tevens duwer) in het hier ge tekende ontwerp. Vooral voor kleuters een heel ge schikt sleemodel. 2. Maak de slee bij voorkeur van grenehout. Zaag de zij kanten in vorm, schuur ze (ook de kantjes) en doe het zelfde met de verticale delen. Boor gaten voor de ronde stokken (28 mm). Zet een strip taal met verzonken (ko peren) schroeven vast; buig de voorkant haaks om en laat die in een gezaagde inkeping vallen. Voor de schroeven vooraf gaatjes in de strippen boren met een metaalboor. Bevestig de verticale delen met forse deuvels. 3. De zitting en de rugleu ning, op maat gezaagd, kan ten afgerond en geschuurd, zet u met lange houtschroe- ven aan elkaar vast. Ter ver dere versteviging kunnen aan de achterkant nog twee stevige hoekijzers worden aangebracht. Om de slee te gen een extra stootje bestand te maken kunt u ook de be vestiging van de verticale de len (waar straks de zitting tussen gemonteerd wordt) met hoekijzers versterke- - 4. Bevestig zitting met rugleuning met schroeven tussen de zijdelen. Eerst de schroefgaatjes voorboren. Om deze verbinding des te sterker te maken kunt u ook nog de zijkanten van zitting en rugleuning met tweecom- ponentenlijm instrijken; doe dit op het moment dat u de schroeven definitief gaat aan brengen. Gebruik ook hier koperen of verkoperde schroeven (met „verzonken kop"). - 5. Het inlijmen van de drie ronde stokken (28 mm) moet met zorg gebeuren. Het han digst is het dit te doen wan neer de schroeven waarmee zitting en leuning worden be- vestigd, nog niet helemaal zijn ingedraaid; dan hebt u enige ruimte. Zaag in de kop pen van de stokken een inke ping en lijm daar (liefst met tweecomponentenlijm) hou ten wigjes in. Die kunt u met een scherpe beitel uit een af- valstukje hout steken. - 6. Tegelijkertijd lijmt u ook de ronde „duwstok" in de verticale delen. De slee is dan klaar. Werk hem af met een houtconserveringsmiddel of met blanke (polyurethaan- )lak, na zo nodig eerst uitpui lende lijmresten weggevijld of -geschuurd te hebben. Wrijf de stalen strippen regel matig in met olie. Ontroest ze aan het einde van de winter en vet ze goed in met vaseli ne. Berg de slee tot de vol gende winter in een droge ruimte op. |k ri\/ 7oonrlorw 0* Zeemansstraat 24,1506 CV Zaandam telefoon entelecopieër: 075-172553

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10