EIDSCH DAGBLAD Polen: massale zuiveringen og meer in de rode cijfers ven Stephan: "Ik weet niets van ontslag" giro: 75015 Hevige regenval in Jakarta: half miljoen daklozen DENNIS HELP! Hardhandige ontruiming Sinaï dreigt Weer trein beschoten Vlees- en boterrantsoenen opnieuw omlaag >A I&k&Ll penseel Veilig op weg metVA.G □I Rode Kruis hulp voor Polen. He?iH Nederlandse Rode Kruis De grootste meubelshow van Nederland bij de7meubelgiganten in Beverwijk. iNDAG 28 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36663 Jrecieur G Koopman toofdredacieuf A.A M Schuurman* Idj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu 1 2311 BG Lwd*n Voor W fvs WCOWon ERUZALEM (AFP/DPA/Reuter) I Tussen Joodse kolonialisten in de noordelijke Sinai en de Israë lische regering is een ernstig conflict gerezen over de ontrui- mingsvoorwaarden. Militante kolonialisten hebben gisteren i aanbod van de regering, die I aandrong op heropening van de onderhandelingen over een scha- deloosstelling, van de hand ge- n. Op 26 april moet de Sinai I door Israël zijn ontruimd en overgedragen aan Egypte. Volgens een woordvoerder van de kolonialisten, Avinoam Margalit, i het bezette deel van de Sinai t in het aanbod niets nieuws en I lopen de gemoederen zo hoog op dat geweld wordt gevreesd. Mar- I galt zei dat sommigen zich zelfs ingraven voor het geval de Israë lische regering de kolonialisten gewapenderhand tracht te ver wijderen. woordvoerder van de rege ring, die gisteren over de kwestie vergaderde, had verklaard dat de kolonialisten de consequenties moeten dragen van geweld dat door hen wordt veroorzaakt. Sommige ministers zouden on middellijke actie van het leger willen. De meeste bewindslieden zouden de kolonialisten, die al ontruimde huizen in de Sinai weer hebben bezet, nog enige tijd willen geven om uit eigen be weging te vertrekken. Gevaarlijk vuurwerk DEN HAAG (ANP) - Er blijkt vuurwerk in de handel te zijn dat volgens de gebruiksaan wijzing na het ontsteken moeten worden vastgehou den, waarna een fraaie ster- I renregen zou ontstaan. Het gaat echter om ontploffende rotjes van het merk 'Shising crackers'. Dat heeft de commandant van het korps controleurs gevaar lijke stoffen vandaag bekend gemaakt. GEEN GEWONDEN UTRECHT (ANP) - Een intercity-trein op weg van Utrecht naar Den Haag is gisteravond om tien voor acht bij Vleuten door een of meer onbekende daders beschoten. De trein werd in totaal 13 keer door kogels getrofTen waarbij een ruit sneuvel de. Er werd niemand gewond. Nadere bijzonderheden konden de Spoorwegen vanochtend nog niet geven. Rijkspolitie en spoorwegrecherche hebben de zaak in onderzoek. Treinen zijn overigens de laatste tijd herhaaldelijk het doelwit geweest van schutters. In oktober nog werd er geschoten op twee treinen tussen Tilburg en Breda. In mei trof treinen op het traject Enschede-Zwolle en Enschede-Deventer hetzelfde lot. ROTTERDAM - Bij Feyenoord is de grote schoonmaak in volle gang. Na trainer Jezek, die de eer aan zichzelf hield, zyn assistent Westerhof en pr-man Nolles (hun contracten worden niet verlengd aan het einde van dit seizoen) krijgt ook Peter Stephan defini tief zijn congé. Het bestuur van Feyenoord is bezig een afvloei ingsregeling voor de directeur te treffen. Het is de bedoeling dat Stephan in het nieuwe jaar niet meer bij de Rotterdamse eredivi sieclub terugkeert. Bestuurslid Aad van der Laan: "Voor het ein de van zijn vakantie willen we die zaak rond hebben. Stephan komt niet meer terug". Peter Stephan, die een paar dagen vrijaf had genomen, zegt zelf nog van niets te weten. "Ik weet niet beter of ik ga na nieuwjaar ge woon weer aan het werk", stelt de directeur. "Ik heb in een och tendblad wel gelezen hoe de zaak ervoor staat, maar mij persoon lijk is nog niets verteld. Ik ga na mijn vakantie dan ook gewoon terug naar de Kuip". Daar wordt zijn aanwezigheid dan echter niet meer op prijs gesteld. Van der Laan: "Je mag zeggen dat we de bezem door Feyenoord heenhalen. We willen de club een geheel nieuw gezicht geven". \RELLEN BIJ HAÏTIAANS VLUCHTELINGENKAMP V WENEN (Reuter/AFP/UPI) - In Polen worden massale zuiveringen door de partij uitgevoerd, zoals na de inval van het Warschau-Pact in Tsjechoslowakije in 1968. In berichten uit betrouwbare bronnen die in de afgelopen dagen het Westen bereikten werden ook problemen binnen het leger gemeld. Volgens deze kreeg een familie officieel te horen, dat een zoon was doodgeschoten vanwege het "verzaken van zijn plicht". DEN HAAG (ANP) - Het aantal bedrijven dat in de rode cijfers terecht is ge komen is dit jaar geste gen. Achttien procent van de onderne mingen die zijn ondervraagd voor een enquête van de Vereni ging Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland liet we ten verlies te hebben geleden. Vo- Toonaangevend In betere herenkleding VANAF HEDEN VOORVERKOOP. LEIDEN Haarlemmerslraal 175-177 Lichte dooi Veel bewolking en enige tijd regen, natte sneeuw of ijzel. Minimumtempe ratuur van plus 2 in het plus 3 grai krachtige zuidoosten wind. 29 DECEMBER Zon op 8.49, onder 16.35 uur. Maan op 10.50. onder 19.40 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.49 en 17.01 uur, laagwater om 0.43 en 12.57 uur. rip jaar was dit nog veertien pro cent. Op de enquête van de vereniging, die elk jaar wordt gehouden, rea geerde meer dan de helft van de 98.000 aangeschreven bedrijven. Daaruit kwam ook naar voren dat de meeste bedrijvenn wor den geplaagd door zorgen voor volgend jaar. Omzetten, winsten en investeringen zullen dan nog verder teruglopen, vrezen de be drijven. De investeringen liepen dit jaar te rug met twaalf procent. Het slechtst sprong de bouw eruit, het beste beeld gaven de agrari sche sector en de dienstensector te zien. Driekwart van de bedrij ven die wel hadden willen inves teren, noemden geldgebrek de grootste belemmering daarvoor. Volgens de Kamers van Koophan del blijkt uit de enquête een dui delijk verband tussen de rende mentspositie van de bedrijven en de werkgelegenheid. Waar de za ken goed liepen, nam de werkge legenheid toe met gemiddeld 2,7 procent. Bedrijven die het slecht ging, moesten met gemiddeld 1,8 pro cent minder mensen draaiende blijven. Waar niet werd geïnves teerd liep het personeelsbestand terug met gemiddeld zes pro cent. Waar wel geld in het bedrijf werd gestoken, bleef de achter uitgang in werkgelegenheid be perkt tot 0,9 procent. De export nam bij grote bedrijven toe met elf procent, bij kleine met 'éen procent. Gemiddeld nam de export met zes procent toe. Dat is een procent minder dan vorig jaar. De winsten liepen verder terug. Dat meldde althans 44 procent van de bedrijven tegen 40 pro cent vorig jaar. Van de onder vraagde ondernemingen maakte 21 procent meer winst dan vorig jaar. De winstdaling in groothan del en industrie wordt in die sec tor voornamelijk toegeschreven aan de hoge kosten en de dalen de omzet. De omzet in geld nam toe met vier procent, maar dat bleek onvoldoende te zijn om de inflatie te kunnen bijbenen. MIAMI (AP) - In Miami, Verenig de Staten, zijn gisteren rellen uitge broken bij een vluchtelingenkamp voor Haïtianen. Protesterende Haïtianen raakten slaags met de politie, toen zij trachtten door te dringen tot het kamp, waar ongeveer 700 gevluch te landgenoten vorige week don derdag in hongerstaking gingen te gen 'onmenselijke' omstandighe den waaronder zij worden vastge houden. Aartsbisschop Edward McCarthy van Miami had in een telegram aan president Reagan om vrijla ting van de vluchtelingen ge- vraagd.Ineen mis noemde hij hun ac tie "een zeer menselijke reactie op de zeer onmenselijke omstandighe den waarin de vluchtelingen le ven". De Amerikaanse regering wil paal en perk stellen aan de komst van vluchtelingen utt Haïti, waar de dictator 'Baby Doe' de scepter zwaait. Gisteren kregen de Polen wel offi cieel via de radio te horen, dat de rantsoenen vlees en boter in ja nuari verder omlaag gaan. Volgens de radio werd alleen nog geprotesteerd door ongeveer elf honderd mijnwerkers van de mijn Piast in Silezië, maar in Warschau verschenen pamflet ten van de verboden vrije vak bond Solidariteit waarin werd opgeroepen tot massaal passief verzet. Washington zei dat de staat van beleg niet werkt, zodat de mogelijkheid van direct in grijpen door de Sowjet-Unie in Polen groter wordt. De reactie op de brief van president Brezjqjev door hoge functionarissen van het Witte Huis was laconiek: Bre?ji\jev heeft de "deur niet he lemaal gesloten" voor overleg over Polen, maar "met hem (de Sowjets) is het altijd mis". Massale zuiveringen om de ideolo gische betrouwbaarheid te tes ten zouden door de partü worden uitgevoerd onder uiteenlopende beroepsgroepen variërende van journalisten, tot piloten en aca demici en zouden ook worden gehouden onder docenten op al le niveaus aan de universiteiten. Radio Warschau zelf zei, opge vangen in het Westen, dat de par tij-organisatie van Koszalin zich "gezuiverd had van leden die bij de uitvoering van hun staats- of partijfuncties misbruik hebben gemaakt van hun positie". Pool se journalisten zouden volgens berichten die langs andere weg het westen bereikten worden ge dwongen verklaringen van loya liteit aan de militaire raad te on dertekenen op straffe van het verlies van hun baan. De aankondiging van de verdere verlaging van de vlees- en boter rantsoenen moet een nieuwe bit tere pil voor de Polen zijn. Voor de gewone Pool gaat het vlees rantsoen in januari met een kilo omlaag tot 2,5 kilo per maand. Volgens radio Warschau gaat het rantsoen voor mijnwerkers en andere handarbeiders niet om laag en bij ft het voor zieken, zwangere vrouwen en opgroeien de kinderen tussen de 13 en 18 jaar vier kilo per maand. (Zie ook pagina 9) 26 PAGINA'S Wim Kan op KRO-tv op oudejaarsavond Gemeenten: kritiek op bezuinigingen "Russen staan stil in Afghanistan" "Deze maand geen elfstedentocht" In verband met Oud en Nieuw zullen onze kantoren donderdag 31 december c 's middags worden gesloten. De sluitingstijden v nuari zijn als volgt: advertenties voor zaterdag 2 ja- donderdag 31 december 13.00 uur donderdag 31 december 10.00 uur gewone advertenti sleuteltjes onroerend goed advertenties woensdag 30 december 15.30 uur personeels advertenties woensdag 30 december 15.30 uur Directie LeidschJAlphens Dagblad Geef uw auto een zicht baar teken van veiligheid. De krul van Veilig Verkeer Nederland garandeert dat u in een veilige auto rijdt. Als u een onderhouds beurt laat uitvoeren, is de veiligheidsinspectie voor onze rekening. Onderhoudt u uw auto zelf. dan verzorgen wij de inspectie voor de prijs van 55,-. En die prijs geldt voor alle merken. Maak nu een afspraak met ons. tel. 071-151840-768307 888212 kamsteeg JAKARTA (DPA) - Hevige regen val heeft grote delen van de In donesische hoofdstad Jakarta onder water gezet. Naar van daag is meegedeeld zijn acht mensen omgekomen. Bijna een half miljoen inwoners van de Indonesische hoofdstad waren gedwongen hun huizen te verla ten en zijn overgebracht naar hoger gelegen stadsdelen. Ook op centraal Java vielen hevige regens. Een groot aantal dorpen is van de buitenwereld afgeslo ten. Volgens de Indonesische meteorologische dienst zullen de regenbuien de komende dagen aanhouden. In Jakarta staat het water in som mige delen van de stad drie me ter hoog. Zeker 30 mensen zijn omgekomen door de wervelstorm Lee die in de afgelopen dagen de Filippij nen heeft getroffen. Naar ver luidt zijn er meer dan 100.000 daklozen. 0E6STGEEST-Ï00RSCH0TEN- LEIDERDORP itianneniiHAle Toonaangevend voor de jeugd vanaf heden voorverkoop LEIDEN Haarlemmerstr. 179 Hooglandsekerksl 1 Zware regenval veroorzaakt ook hier overstromingen en aardver schuivingen. v'a Liefst 7 bekende meubelgiganten bij elkaar laten u vrij kiezen in prijs en kwaliteit zonder stad en land af te reizen. Parkeerruimte in overvloed, kindercrèches en alti|d verse koffie Kijk en op oe MeuDelboulevaiO ,n j j 11BEVERWIJKI Iedere donderdag I

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1