Huren toch zes procent hoger Maas steeds vuiler r™ Belanghebbenden ontevreden over prijsbeleid '82 PvdA over huurverhoging: tevreden met compromis Oppervlaktewater minder vervuild Nieuwe woningen vier procent Peper één in race om Rotterdam Winkelcentrum Winkelhof helpt ïihaiidje. Belangstelling teveel naar Rijn Door heffingen en zuivering DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 LUJ DEN HAAG - De PvdA-fractie is „redelijk tevreden" met de aan kondigingen van minister Van Dam over de huurverhogingen van zes (de oudere) en vier pro cent voor de woningen van jon ger dan tienljaar. PvdA-kamerlid Duinker, de man die zich in de Kamer sterk maakte voor een la ge huurverhoging: „Het is het re sultaat van een compromis tus sen de drie regeringspartijen. Op basis van de bouwkostenstijging zou een huurverhoging van drie of vier procent voor alle wonin gen redelijk zijn, maar dat was in het overleg niet haalbaar. De an deren wilden meer. Ik ben be trokken geweest bij dit compro mis. Het kan altijd beter, maar ik ben niet ontevreden." Duinker zegt het belangrijk te vin den dat juist voor de nieuwe wo ningwetwoningen, waarvan de huren erg hoog zijn, de huurver hoging beperkt blijft tot slechts vier procent. „Wat ieder in het oog moet houden is dat één pro cent huurverhoging van een wo ning die vier jaar geleden is ge bouwd in centen veel meer is dan één procent bij een veertien jaar oude woning." Onderdeel van het compromis was volgens Duinker ook de maxi male huurverhoging bij oudere woningen die gezien de kwaliteit een te lage huur opbrengen. „In afwijking met wat in het regeer akkoord stond, is de extra verho ging voor die woningen beperkt gebleven tot vier procent boven de gewone zes procent". Het in de brief van Van Dam aan gekondigde voornemen de huur- harmonisatie in één keer ver plicht op te leggen als de woning na verhuizing vrijkomt, is voor het kamerlid een verrassing. „Dat was geen onderdeel van dat compromis. Ik ben er ook niet gelukkig mee". Dit voornemen van de minister be treft oudere woningen die per maand minder kosten dan 413 gulden in de Randstad of 374 daarbuiten. Komt zo'n woning vrij. dan wil Van Dam de wo ningcorporaties en gemeenten verplichten de huur in een keer tot dat niveau op te trekken. DEN HAAG (GPD) - De huren gaan volgend jaar juli in meerderheid met zes procent omhoog. Alleen voor ge subsidieerde woningen die niet ouder zijn dan tien jaar is een uitzondering gemaakt. Huren daarvan mogen niet meer dan 4 procent omhoog gaan. Oude woningen waar van de huur de laatste jaren is achtergebleven worden extra verhoogd tot een maximum van tien procent. Minister Van Dam (volkshuisves ting) kondigt dat aan in een brief aan de Tweede Kamer. Zijn maatregelen wijken sterk af van het PvdA-voornemen zoals dat tijdens de formatie van dit kabi net werden geuit. Toen werd door de ministers Den Uyl en Van Dam nog gesproken over een huurverhoging van slechts 3 procent (gekoppeld aan een ex tra aardgasprijsverhoging in ju li). ROTTERDAM (GPD) - In de race om het burgemeester schap van Rotterdam lijkt de 41-jarige hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Bram Peper een lichte voorsprong ten opzichte van zijn rivaal, het Tweede-Kamerlid voor de PvdA Schelto Patijn, te hebben opgebouwd. Dit komt vooral omdat Peper meer steun krijgt van de Par tij van de Arbeid. Dr. Peper is behalve hoogleraar ook twee- de-vicevoorzitter van de PvdA; hij maakt al negen jaar deel uit van het hoofdbestuur van de partij. Al kort na het vertrek van de vorige Rotterdamse burge meester André van der Louw naar Den Haag, werd Peper als belangrijkste kandidaat voor diens opvolging ge noemd. Dat na vier maanden nog geen burgemeester voor Rotterdam is benoemd, komt omdat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. Maarten Vrolijk, de normale procedure voor der gelijke benoemingen wilde afwerken. Volgens PvdA-kringen in Rot terdam zijn Peper en Patijn de twee overgebleven kandi daten van een veel langere lijst. Het Tweede-Kamerlid Schelto Patijn is 45 jaar en telg uit een geslacht van gro te bestuurders. Hij staat be kend als een bekwaam jurist en effectief parlementariër. Hij heeft veel internationale ervaring in het Europees Par lement en de Europese bewe ging maar geen directe be stuurlijke ervaring. Over de kansen van de voorma lige staatssecretaris en lid van de PPR Van Huiten is ei genlijk iedereen het eens: géén kans. Zijn kandidatuur is gewoon te laat gesteld. Door het kerstreces kan de be noeming van de nieuwe bur gemeester van Rotterdam pas in januari worden ver wacht. Het percentage van 4 procent geldt voor woningen die met rijkssub sidie (woningwet of premiesfeer) zijn gebouwd en niet ouder zijn dan tien jaar. De maatregel van Van Dam betekent dat verhuur ders minder geld binnenkrijgen dan waarop aanvankelijk is gere kend. Dat gaat zowel om particu liere beleggers als om woning bouwverenigingen. Particuliere beleggers hebben echter een ge garandeerde opbrengst. Per sal do maakt de maatregel voor hen niets uit. Het rijk heeft een scha depost van volgens Van Dam „enkele tientallen miljoenen" guldens. Van alle andere woningen, zowel vrije sector als oudere gesubsi dieerde, mag de huurprijs met 6 procent stijgen. Ook de huurprij zen van kamers mogen met zes procen^ omhoog. De huurharmonisatie wordt ver sneld. Bij oudere woningen waarvan de huur erg laag is in vergelijking met de kwaliteit kan de huur volgend jaar juli met ma ximaal 10 procent stijgen. De mi nister heeft bovendien voor ou dere woningen nieuwe 'mini maal redelijke huurprijzen' vast gesteld. Dat is 413 gulden per maand in de randstad en 374 gul den daarbuiten. Elke huurprijs zal na verloop van enkele jaren minimaal op dat niveau moeten komen. Komt een oudere wo ning leeg dan wil de minister dat de lage huur in één keer wordt opgetrokken tot dat bedrag. Deze verplichte harmonisatie is nieuw. De Raad voor de Volks huisvesting adviseerde nog on langs tégen zo'n maatregel. Veel woningbouwverenigingen wei gerden tot nu toe de 'minimaal redelijke huur' op te leggen om dat het onrechtvaardig werd geacht. Bouwkosten De laatste jaren is de jaarlijkse huurverhoging steeds zes tot ze ven procent geweest. Dit jaar voor het eerst kon dat in theorie minder worden omdat de bouw kostenstijging sterk achterbleef. Van Dam legt in de brief aan de Kamer uit dat het van belang is juist huren van de nieuwe wo ningen laag te houden. Huizen die in de laatste tien jaar ge bouwd zijn, blijken voor begin nende woningzoekenden bijna onbetaalbaar met prijzen die ruim boven de 500 gulden kun nen liggen. Zouden de huren daarvan volgend jaar met 6 pro cent stijgen dan vreest Van Dam dat de vraag daarnaar sterk in zakt terwijl nieuwbouw volgend jaar relatief goedkoop blijft ge zien de minder sterke bouwkos tenstijging. ADVERTENTIE ok met vele kado-tips Want met ruim 50 speciaalzaken •én dak, biedt winkelcentrum Winkelhof 1001 kado-ideee Vanzelfsprekend dat de keuze ook wel e e groot kan zijn Geef dan een Winkelhof adobon, voor een geschenk op maat Kadobonnen ziin verkriigbaar bij i laalzaken die herkenbaa aan de kadobon sticker, of bij de Leidse spaarbank in Winkelhof en inwisselbaar bi) alle zaken in uw winkelcentrum Winkelhof Want ook voor een passend geschenk helpt winkelcentrum Winkelhof een handle wiNrnnrNTRTiM WINKELHOF I .KTDERDORP DEN HAAG (ANP) - De i een kennismakingsbezoek c hand. uwe Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans, bracht gisteren i Den Haag. Daar schudde hij minister Van der Stoel van buitenlandse zaken de DEN HAAG (GPD) - Het water in de Maas vervuilt steeds meer. De hoeveelheid giftige chemische stoffen, gecombineerd met de toeneming van radioactieve stof fen begint een gevaar te vormen voor de drinkwatervoorziening uit de Maas waarvan 2,5 miljoen mensen in Nederland afhanke lijk zijn. Een nieuw gevaar is het besluit van de Franse regering vier nieuwe Nieuw model parkeersehijf per 1 januari DEN HAAG - Met ingang van 1 januari 1982 wordt in ons land een nieuw model par keersehijf ingevoerd. Minis ter Zeevalking (verkeer en waterstaat) geeft hiermee ge volg aan een aanbeveling van de Conferentie van Europese Transportministers (de CEMT). Op de nieuwe parkeersehijf wordt, in tegenstelling tot de oude schijf, alleen het tijdstip van aankomst aangegeven. Het voordeel hiervan is dat de schijf kan worden ge bruikt voor verschillende parkeertijden, afhankelijk van de plaatselijke omstan digheden. Ook krijgt de nieuwe parkeer sehijf een 24-uurs indeling, waardoor zij de hele dag ge bruikt kan worden. Bij het in stellen van het tijdstip van aankomst mag naar boven worden afgerond op het meest nabijgelegen hele of halve uur. De parkeerduur zal door middel van verkeers borden worden aangegeven. De nieuwe parkeersehijf wordt uitgevoerd in een blauwe kleur met een witte P en zwarte cijfers op een witte achtergrond. kerncentrales langs de Maas, vlakbij de Belgische grens, te bouwen. Ook België heeft plan nen voor uitbouw van de kern centrales langs de Maas op eigen grondgebied. Juist in deze tijd van toenemende Maasvervuiling zeggen de water leidingbedrijven steeds meer aangewezen te zijn op de Maas. Veel bedrijven zijn overgestapt van Rijnwater op de Maas omdat de Rijn als nog slechter werd be schouwd. Het grondwater is steeds minder een alternatief omdat de Nederlandse bodem in industriële gebieden van onzeke re kwaliteit is. De internationale belangstelling is vooral gericht op de vervuiling van de Rijn. Door inspanningen van diverse instanties en de Ne derlandse regering is daar veel bereikt. Over de Maas, een regen rivier die in Frankrijk ont springt, maakten weinigen zich druk. De gemeentelijke drinkwaterbe drijven, verenigd in de Rijncom missie Waterleidingbedrijven, signaleert al enkele jaren de ver vuiling, zonder dat er veel aan gedaan kon worden. Van Puffe- len van de Rijncommissie: „De vervuiling is vooral afkomstig uit België en dat is achterlijk verge leken bij andere Europese lan den als Frankrijk, Duitsland en andere wat betreft de zorg voor het water". De Belgische onver schilligheid is des te verbazender omdat de regio rond Antwerpen voor haar drinkwater ook afhan kelijk is van de vervuilde Maas. De chemische vervuiling is vol gens Van Puffelen vooral afkom stig van de Waalse industrieën. „De vervuiling door de lozingen blijft de laatste jaren op een con stant niveau. De industrie is daar noodlijdend dus breidt zich niet uit. Maar om dezelfde reden wordt ook niets gedaan om de af- vallozingen schoner te maken". Internationaal overleg over de si tuatie zoals bij de Rijn gebeurt, is er niet. Wel is er bilateraal over leg, dus uitsluitend tussen de Belgische en Nederlandse rege ring. Asielzoeker krijgt betere behandeling DEN HAAG (ANP) - Vreemdelin- gen, die zich bij de doorlaatpost op Schiphol melden en om poli tiek asiel vragen, krijgen volgend jaar een betere behandeling. Een ambtenaar van het ministerie van justitie zal voortaan de asiel zoeker direct horen omtrent diens motieven. Als de asielzoe ker aannemelijk maakt, dat hij zich in een vluchtsituatie be vindt, mag hij of zij direct het land in om in de verblijfplaats bij de plaatselijke politie een ver zoek om asiel in te dienen. Dit staat in een brief van de staats secretaris van justitie. Schcltc- ma, aan de vaste kamercommis sie voor justitie. DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van het vergunningenstelsel voor de lozing van afvalwater met de daaraan gekoppelde heffingen en de bouw van zuiveringsinstallaties wordt het oppervlaktewater de afgelo pen tien jaar veel minder verontreinigd. Uit cijfers van Rijkswaterstaat, de waterschappen en de Technische Hogeschool Twente bUjkt dat de wettelijke bepalingen ertoe geleid hebben dat de bedrijven minder ver vuild water zijn gaan lozen. De provincies, zuiveringsschappen en wa terschappen hebben hun zuiveringscapaciteit aanmerkelijk uitgebreid Ruim tien jaar geleden bevuilden de ondernemingen het oppervlaktewa ter nog met veertig miljoen vervuilingseenheden. Door allerlei sane ringsmaatregelen hebben de bedrijven deze verontreiniging onder druk van de zware heffingen die zij andere moeten betalen terugge bracht tot vijftien miljoen eenheden. Waar de vervuiling niet op een andere manier kon worden tegengegaan, zijn de ondernemingen ertoe overgegaan om zuiveringsinstallaties te bouwen Momenteel staan 180 zuiveringsinstallaties met een capaciteit van vijf miljoen eenhden bg de bedrijven opgesteld De provincies, zuiverings- en waterschappen, die belast zijn met de zorg voor de kwaliteit van het water, beschikken nu over 505 noolwaterzui veringsinstallaties met een capaciteit van negentien miljoen eenheden Belanghebbende partijen zijn niet tevreden met de koers van het prijsbeleid voor 1982. die minister Tcrlouw gisteren heeft bekendgemaakt Hij gaat het beleid niet versoepe len. wel enkele proeven met vrijstellingen ondernemen. Er staat de minister in janua ri. na het reces, een Tweede- Kamerdebat te wachten over dit stuk van zijn beleid. Voor al de PvdA zal hem dan tot verstrakking manen. Voor verstrakking hebben gis teren ook de consumentenor ganisaties en de FNV gepleit, maar vergeefs. Zij toonden zich na afloop dan ook zeer ontevreden. Gematigd tevre den waren CNV en MHP De ondernemers bleken daaren tegen uiterst gebelgd over de koers die het kabinet wil in slaan. Zij hadden opnieuw af schaffing van de pnjzenbe- schikking bepleit en vrezen verdere ..afbraakvooral in het midden- en kleinbedrijf. Terlouw zei niet te zijn bezwe ken voor de grote aandrang tot versoepeling. Op zijn voorstel heeft het kabinet be sloten de algemene prysge- dragsregels. die al sedert 1969 gelden, te handhaven. In en kele sectoren zal worden geëxperimenteerd. omdat daar de concurrentie zodanig is dat de prijsstijgingen zeker niet boven die van de kosten zullen uitgaan. Men zal eer der moeite hebben zijn mar ge te kunnen halen. Vrijgesteld worden: in de in dustrie papier, textiel, con fectie, hout. meubels en ba sismetaal; in de handel foto- en filmapparatuur, beeld en geluid, elektnciteits- en huis houdelijke artikelen (zoals koelkasten). Wel geldt een meldingsplicht, alle wijzigin gen moeten eenmaal per maand worden aangemeld Als de prijzen toch meer stij gen dan „algemeen toelaat baar wordt geacht" kan wor den ingegrepen Veranderingen in cijfers De industrie blijkt geen achter stand te hebben in de doorbe rekening van loonkosten, zo dat geen verhoging wordt toegestaan op dit punt; aan overige kosten mag 0.9 pro cent meer worden berekend Voor de diensten wordt 5 procent prijsverhoging toe gestaan, de helft per 1 janua ri, de andere helft per 1 juli; uurtarieven mogen 5,4 pro cent omhoog. Voor de handel heeft Terlouw 5 procent margeverruiming ge geven, gezien het feit dat zich vooral in de detailhandel een forse omzetdaling voltrekt, die nu al op 11 procent wordt geraamd. Als die ontwikke ling in daling van de produk- tiviteit moest worden ver taald zou er 11 procent mar geverruiming moeten ko men. Maar de minister vindt dat „inflatiebevorderend en in niemands belang". Hij meent gezien de problema tiek in deze sectoren hiermee rekening te houden door de verruiming te geven (waarin een doorberekening van de inkoopprijsstijging van 3,5 procent begrepen) „Geen winstvernuming, maar een deel van de opvang der hoge re kosten", zo legde hij uit Wat de gevolgen van de reva luatie op de prijsontwikke ling betreft en de vraag of de voordelen daarvan aan de consument worden doorge geven, had de minister de Economische Controle Dienst een onderzoek laten doen. Van 172 gevallen van geimporteerde eindproduk- ten bleek slechts een overtre ding. In 116 gevallen werd ge factureerd in guldens, zodat de buitenlandse leverancier het voordeel van de heraaar- denng pakte Overheidstarieven In dit verband wees de minister erop dat de jongste voorspel lingen voor 1982 lagere prijs stijgingen aangeven (5 tot 5.5 procent, tegen dit jaar bijna 7). Volgens de ECD wordt over het algemeen de reva luatie doorgegeven aan de klant, voornamelijk in verla gingen van de (toch optrc dendc) prijsstijgingen. Vooral de Consumentenbond heeft met zijn rapport over een onderzoek naar tariefstij- Eillfn v.in gcmr. nt. hjk.- diensten Terlouw onder druk gezet om boter op de over heid zelf als „prgsopdrgver" te letten. De minister zei wei nig greep te hebben op die soort prijzen, wel geldt een maximum van 4 procent. Hij gaat het CB-rapport nader bestuderen en overleggen met collega Van Tijn (binnen landse zaken). Als commentaar namens de in dustriële werkgeversorgani saties NCW en VNO werd ge steld dat de argumentatie van Terlouw om het systeem overeind te houden weinig overtuigend is. "Er zijn geen redenen om nieuwe verstar ringen in te bouwen, onze economie is open en onder gaat alle invloeden van bui ten. dit prijsbeleid is een pa ternalisme. De regering haalt nu inkomensmatiging en kostenmatiging door elkaar". Meer vrijstellingen De werkgevers hebben wel waardering voor de vrgstel- lingsproeven, maar dat zou den er meer moeten zijn Wat de industrie betreft worden nu de bedrijven gestraft die met genoeg hadden aan de mogelijkheden tot kosten- doorberekening. Terlouw gaat nu uit van een stijging van 6 procent en een laag loonpeil, dat lang niet overal geldt. Wat de revaluatie be treft blijft volgens deze orga nisaties de consument toch ongemoeid. Namens groothandel, groot winkelbedrijf en midden- en kleinbedrijf werd gesproken van „verontwaardiging en te leurstelling" over de gang van zaken met de handels marges. Gezien de omzetda lingen en de afname van de werkelijke inkomens der zelfstandige ondernemers (tot 13 procent) voelt men zich hiermee „met een kluitje in het net gestuurd". Het ka binet kijkt niet naar de cij fers, wel naar politieke facto- Met zo'n beleid wordt de af braak niet gestopt, voerde men aan. „Het voorgenomen prijsbeleid is „onrechtvaar dig. discriminerend en uit de tijd", behalve verdere ver slechtering van de inkomen sposities der zelfstandige on dernemers dreigt ook meer aantasting van de werkgele genheid. De consumentenorganisaties vinden de vrijstellingen „een onaanvaardbare gok". In de fotohandel werkt de concur rentie nauwelijks, in de huis houdelijke artikelen lijken juist de zogenaamde advies prijzen te stijgen. Bij het on derzoek naar de gevolgen van de revaluatie zijn de tourope- ratos vergeten. De Consu mentenbond en Konsumen- ten Kontakt vinden dat Tcr louw een soepeler beleid voert en noemen dit „een blunder". Liever zou men de levensmid delenhandel (die al lang vrij gesteld was) ook weer onder controle hebben, want daar is lang niet altijd sprake van concurrentie, wel van mono polies (in kleine woonkernen bijvoorbeeld). De consumen tenorganisaties hebben bij Terlouw nog eens gepleit te gen verhoging van de aard- gasprijs per 1 juli 1982. Maar een antwoord kregen ze op hun vragen niet De FNV heeft zich tegen elke verruiming van het prijsbe leid gekant Met het oog op de loonmaatregel zou dat psychologisch slecht vallen. Met de consumentenorgani saties had de vakcentrale nog eens gewezen op de enorme stijging van de woonlasten, het kabinet zou daarmee re kening moeien houden bg de bepaling van de huurstgging in 1982 Met het prijsbeleid moet geen inkomenspolitiek voor zelfstandigen worden gevoerd. CNV en MHP konden de plan nen v.m Tcrl..uw m grut»- lij non wel steunen, met de aan tekening dat strijd tegen de werkloosheid voorrang moet hebben boven die tegen de inflatie. Het beleid zou dus moeten leiden tot een ver mindering van de uitstoot van arbeidsplaatsen Wat de experimenten betreft willen deze vakcentrales de minis ter „het voordeel van de twg- fel" geven

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9