'Wij krijgen regionale omroepen van de grond' TV-piraten worden uitgeschakeld (2) Personeelsraad AZL verdeeld over "kwestie-Kerling'' Piraten naar de rechter LEIDEN l rlsk Leidse stadsrubriek DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 Met ingang van 27 december gaat de Leidse kabel op slot voor de tv- piraten. Zodra de legale uitzendingen op een bepaald kanaal zijn afge lopen, wordt het signaal verbroken. De Gemeenschappelijke Regeling Antenne- en Energievoorziening, de exploitant van de tv-kabel die door de grond van de Leidse regio en de bollenstreek loopt, is met deze maatregel eigenlijk Roomser dan de Paus. Straks worden namelijk alle piraten van de buis geweerd terwijl de president van de Haagse rechtbank slechts de Gemeenschappelijke Regeling heeft opgedragen om te voorkomen dat piraten speelfilms uitzenden waarvoor geen auteursrechten zijn afgedragen. Gisteren heeft u kunnen lezen waarom het dagelijks bestuur van de Ge meenschappelijke Regeling voor centrale afsluiting heeft gekozen. Uit kostenoverwegingen en uit veiligheidsoverwegingen. Centraal afslui ten is goedkoper en bovendien loopt de Gemeenschappelijke Regeling dan niet de kans per ongeluk een film door te laten waar bepaalde rechten opzitten. Elke misser kost de 'Leidse kabelclub' maar liefst 50.000 gulden. De piraten in de Leidse regio geven de strijd niet op. Een aantal van hen stak gisteren in Holiday Inn de koppen bij elkaar. "Wie niet horen wil moet maar voelen", zo ongeveer werd het motto van deze piratenbij- eenkomst. "Als ze niet met ons willen praten dan moeten we ze maar tot praten dwingen. Met harde maatregelen". Met andere woorden: de piraten zijn van plan om na de kerst naar Haags voorbeeld legale uit zendingen te gaan verstoren. In de residentie is het inmiddels tot een gesprek tussen de piraten en de kabelexploitant gekomen. Dat gesprek heeft geleid tot een proef van twee weken waarin één kanaal van de kabel openblijft voor de piraten. Politie en Radio Controle Dienst maken van de proef gebruik om de Haagse piraten in hun nekvel te pakken... Hoe dan ook: In Den Haag is met het afsluiten van de kabel de piraterij in elk geval niet de kop ingedrukt. In tegendeel: de kabelstrijd is daar in alle hevigheid losgebarsten. In Leiden gaan we misschien dezelfde kant op. Zeker nu het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling al heeft laten doorschemeren helemaal niets voor de Haagse proef te voelen en de piraten op hun beurt hebben uitgeroepen dat zij tot het bittere eind zullen doorvechten. LEIDEN - Nadat de Piraten Tele visie Leiden (PTV) met over het algemeen kwalitatief zeer matige pornobeelden en bijna op de lachspieren werkende reclames de 'piraten-bal' twee jaar geleden aan het rollen heeft gebracht is het hard gegaan. Piraten als Nederland 3 en Rain bow Network slaagden erin om beelden van soms verbluffende kwaliteit te leveren. Ik ben een avond op pad geweest met Rain bow Network en stond verbaasd over de professionele en zelfver zekerde manier van werken van dit 'lokale tv-station'. Met de professionalisering van de piraterij nam ook de bewonde ring van de kijkers toe. En door handig in te spelen op de wens van de consument maakten de pioniers, zoals zij zichzelf be schouwen, van bijvoorbeeld Ne derland 3 en Rainbow Network zich populair bij het kijkersvolk. Nederland 3, de piraat van de eigen programma's, is ruim een jaar ge leden ontstaan naar aanleiding van de PTV-activiteiten. Een woordvoerder van Nederland 3: LEIDEN LEIDEN - Drie leden van de per soneelsraad van het Academisch Ziekenhuis Leiden hebben zich gekeerd tegen de procedure rond de afwijzing van mevrouw C. Kerling-Simons (PvdA) als be stuurslid van het AZL. Zij kun nen zich niet verenigen met de criteria op grond waarvan de per soneelsraad eerder dit jaar een negatief advies over deze kandi daat voor het bestuur heeft uitge bracht. Dit staat te lezen in een verslag van de overlegvergadering van per soneelsraad en directie in Cen trum, het informatieblad van het AZL. De personeelsraad achtte Een van de illegale uitzendingen van Nederland 3 bracht ook burgemeester Goekoop i lokale televisie zoals deze piraat voor ogen heeft. i Leiden in beeld: "We vonden het eigenlijk zonde dat de mogelijkheid van zelf tele visiemaken op die manier werd gebruikt. Met alleen porno dus. We zijn toen zelf een programma gaan maken en hebben dat uitge zonden, eigenlijk alleen maar om te laten zien wat voor mogelijk heden er nog meer zijn. We wa ren daarmee de eerste piraat in Nederland die een eigen pro gramma bracht". "In juni hebben we de paalzitwed- strijden in Noordwijkerhout ge bracht. Dat was de tweede uit zending. En die sloeg enorm aan. Door dat succes besloten we om door te gaan. Sindsdien zijn we elke week met een eigen pro- Behalve dat de Leidse piraten na de kerst als stoorzenders zullen optreden, gaat er nog meer aan het kabelfront ge beuren. De Stichting Lokale Omroep wil namelijk de Ge meenschappelijke Regeling, de 'Leidse kabelclub' dus, voor de rechter slepen. De stichting beweert dat het centraal afsluiten van de ka bel in strijd is met de vrij heid van meningsuiting zo als die in het Verdrag van Rome is vastgelegd. "We doen dit niet omdat we het bestuur van de Gemeen schappelijke Regeling dwars willen zitten maar we willen de rechter een princi piële uitspraak ontlokken", aldus Lion Keezer, voorzit ter van de Stichting Lokale Omroep. Ook de in Leiderdorp geves tigde stichting Vrijheid In De Ether Omroep (VIDEO) wil een kort geding aan spannen tegen het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling. "VIDEO is geen omroep en geen piraat maar een stichting die vrijheid in de ether voor iedereen be pleit", legt voorzitter Jan Pen uit. Pen, eigenaar van een video banden- en filmverhuurbe drijf heeft de stichting sa men met ondermeer accoun tant Jan Baartmans opgezet, "omdat van het hele Neder landse omroepbestel geen ene fluit deugt". Baartmans: "Morgen kan ik in Nederland een blaadje boor devol advertenties opzetten en daarin extreem linkse of rechtse ideeën uitdragen. Maar zodra ik op een com merciële manier radio of tv wil maken, kan dat opeens niet meer". Jan Pen: "De echte piraten zit ten in Hilversum. Die maken uit waar jij naar moet kij ken en zitten voor een hele boel gemeenschapsgeld een beetje zwak te lullen. Tegen dat systeem willen wij met onze stichting ageren". JV. gramma op de buis geweest. En elke week werd de produktie iets beter. We hebben willen aanto nen dat het best mogelijk is om lokale tv te maken zonder dat het de gemeenschap ook maar één cent kost". Lokale omroep Nauwe banden met Nederland 3 heeft de in Noordwijkerhout ge vestigde Stichting Lokale Om roep. Deze stichting werd in 1977 in het leven geroepen onder voorzitterschap van Lion Keezer. De stichting stelde rapporten sa men en voerde gesprekken met kamerleden om op grote schaal in het hele land lokale radio en tv-omroepen van de grond te krijgen. Dat mislukte. De zaak bloedde dood totdat de discussie over lokale omroepen weer op laaide door de activiteiten van tv- piraten. Lion Keezer: "We hebben toen de draad weer opgepakt en banden aangeknoopt met Nederland 3. De porno-piraten hebben de zaak van de lokale omroepen geen goed gedaan. Nederland 3 hebben we willen gebruiken om de discussie weer een positieve wending te geven". Dat de lokale omroepen er zullen komen, staat voor Keezer als een paal boven water. "Zoals Hilver sum 3 er is gekomen doordat er radio-piraten op zee lagen zo zul len de tv-piraten uiteindelijk de regionale omroepen van de grond krijgen". Lion Keezer verwacht dat de pro gramma's van Nederland 3 in houdelijk een stuk beter worden zodra deze piraat een legale sta tus krijgt. "Dan kan er namelijk meer journalistieke inhoud aan het geheel worden gegeven. Tot nu toe heeft Nederland 3 met een paar medewerkers de program ma's moeten maken. Liefdewerk oud papier dus. Zolang de zaak illegaal is, stapt er namelijk geen journalist in. Zodra enkele pira ten een zendvergunning krijgen wordt dat anders. De kwaliteit van de programma's zal dan met sprongen vooruitgaan". Op de verantwoordelijke ministe ries, die van CRM en Verkeer en Waterstaat, voelt men weinig voor commerciële lokale omroe pen. Meer voor lokale omroepen, bestuurd en gestuurd door loka le overheden. Lion Keezer: "Ik geloof dat lokale omroepen veel onafhankelijker en dus beter kunnen werken wanneer zij zichzelf proberen te bedruipen. Hoe gek het ook klinkt: kritische journalistiek be drijven is eerder mogelijk met behulp van inkomsten uit recla mespots dan met overheidssub sidie. Wanneer je financieel af hankelijk bent van de overheid loop je de kans aan banden te worden gelegd zodra je die over heid op een of andere manier aanpakt. Bovendien is de kans zeer groot dat een lokale omroep dan vervalt in een politieke zen der. Zoals met Radio Stad Am sterdam het geval is". Rainbow Network is in de ogen van de Bioscoopbond de grote boosdoener onder de piraten. Wekelijks heeft deze piraat re cente speelfilms uitgezonden van goede beeldkwaliteit. "On eerlijke concurrentie", vindt de bond, "want Rainbow betaalt geen cent auteursrechten". "Dat hebben we wel aangeboden", aldus een woordvoerder Film De film "Het Slangeëi van de Zweede regisseur Ingmar Bergmann draait vrijdag- en zaterdagavond in het Leidse Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66. De film (met David Caradine, Liv Ullmann en Gert Frö be) handelt over de verwording van het Duitse rijk tussen de Eerste en Twee de Wereldoorlog. Beide avonden wordt de film twee maal vertoond; vrijdag om acht uur en kwart over tien; zaterdag om kwart over ne gen en half twaalf. Wandeltocht De Leidse wandelvereniging Willen Is Kunnen houdt za terdag een kerststadswandel- VisSPTS! tocht langs de monumenten van Leiden over vijf, tien en vijftien kilometer. De start is van negen tot drie uur bij het restaurant van de Ton Men ken Usbaan aan de Vondel laan. dag de Dixieland AU Stars van Fris Kaatee. Het con cert begint om drie uur in het bowling-restaurant van Hans Menken aan de Boshui- zerlaan. Muziek In muziekcafé Scarabee treedt vrijdag het muzikaal cabaret Hoop Stoop en de Jantjes van Leiden op. Een dag later, Tweede Kerstdag, is er even- ens live-muziék in het café aan de Pieterskerkchoor- steeg. Aanvang beide avond en om acht uur. Hardrijders De ijsvereniging RijndijkJHoge Mors hield gistermiddag ijs- wedstrijden voor de jeugd op de ijsbaan van de Rijndijk. De uitslagen: Meisjes 9-10: 1 Mariette Beemsterboer2 Inge van Berkel. Meisjes 11-12: 1 Angela Heemskerk, 2 Barba ra Ketelaar. Jongens 6-7: 1 Vincent de Fuyk, 2 Maurice Beemsterboer. Jongens 9-10: 1 Wim van der Poel, 2 Arthur van Steyn. Jongens 12-14: 1 Hans van der Poel, 2 Herman van der Berg. Jongens 15 plus: 1 Mike van Winden, 2 Jan-Paul Schrama. Swingen In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt zater dag de Kerstsing, een swing avond gehouden met muziek die door de LVD-disc-jockey's wordt gedraaid. De zaal gaat om negen uur open. Jazz Bij Jazz on Sunday speelt zon- De Hengelaarsbond voor Lei den en omstreken heeft henge laars die op het ijs vissen op geroepen om de visbijten zo klein mogelijk te houden. Vol gens voorzitter De Haas zijn de afgelopen dagen bij de bond diverse klachten over sportvissers binnengekomen die grote bijten in het ijs heb ben gehakt. Het gevaar be staat dat schaatsers in deze wakken terecht komen. De hengelaarsorganisatie ver zoekt de sportvissers boven dien om de bijt na afloop van het vissen te markeren, bij voorbeeld met takken of twij gen. Rainbow, "maar de Bioscoop bond weigerde om met ons in zee te gaan. En dat in een tijd dat de videobanden met speelfilms in de grote supermarkten tussen de bruine bonen en de bh's liggen. Die hele auteursrechten-kwestie is eigenlijk allang achterhaald. Die films brengen hun geld toch wel op via allerlei vormen van commerciële kruisbestuiving. Het is toch niet meer van deze tijd dat wanneer iemand een film maakt hij daar z'n hele verdere leven geld voor vangt? Vadertje Cats Bij Rainbow Network hebben ze zich goed kwaad gemaakt over de opmerking van de technisch- directeur van de Gemeenschap pelijke Regeling, J.L. Rieze- bosch, dat de piraterij vanzelf zou doodbloeden. Juist wanneer de piraten een legale status zou den krijgen. "Dan is de spanning er vanaf en zou er op den duur geen hond meer kijken. "Vader tje Cats heeft eens gezegd: "Het bezit van de saeck is het einde van het vermaeck". Datzelfde geldt voor de piraterij", zo merk te Riezebosch op. "Onzin", vindt de Rain bow-woord voerder. "Onze formule: amuse ment en informatie brengen zon der politieke of godsdienstige kleur, bleek steeds beter te gaan werken. Onze uitzendingen trok ken met de week meer kijkers. Wanneer we een legale status zouden hebben dan zouden we nóg beter werk kunnen leveren. Dan zou het bezit van de zaak het begin van het vermaak hebben betekend". JAAP VISSER het destijds ongewenst en afkeu renswaardig om een naar zijn mening uitgesproken "partijpoli ticus" in het bestuur van het AZL op te nemen. Het AZL-bc- stuur vond de politieke opvattin gen van mevrouw Kerling echter geen bezwaar. Het frustreert de drie leden. Evert van Seggelen, Jos Kaldenhoven en Come van Egmond in hoge mate. uit de krant te moeten ver nemen hoe zij als personeels- raadsleden verantwoordelijk worden gesteld voor zaken waar zij nooit over gcinformeerd zijn. "De benoemingscommissie heeft het mandaat van de perso neelsraad en het vertrouwelijk karakter van de adviesprocedure zo strikt opgevat dat de perso neelsraad nauwelijks is betrok ken bij de benoemingsprocedu re". In de openbare overlegvergadering kwamen de drie leden met een verklaring zich nadrukkelijk te distantiëren van de gevolgde procedure. Aanvankelijk wilden de andere raadsleden niet dat het standpunt van het drietal naar buiten zou gaan. Zeven raadsle den stemden vóór geheimhou ding en zeven stemden tegen. Echter Van Seggelen, Kaldenho ven en Van Egmond voelden niets voor een zwijgplicht Van uit hun achterban hebben ze her haaldelijk vragen gekregen over de affaire Kerling. "Die vragen zitten ons erg hoog. Wij hebben als gekozen raadsleden onze ei gen verantwoordelijkheid, ook ten opzichte van de achterban". Op de vragen die kamerlid Van den Anker (PvdA) indertijd heeft gesteld aan de minister van On derwijs en Wetenschappen over de functie van de personeelsraad in het AZL en over de gronden van het niet voordragen van me vrouw Kerling heeft de minister onder meer geantwoord in con tact te treden met het AZL. Men vermoedt dat dit gesprek in ja nuari zal plaatsvinden. Ook heeft het ziekenhuis met het niet be noemen de woede van de ge meente op de hals gehaald. Wet houder Waal heeft toen enige tijd de contacten met het AZL opge schort. "Het overleg met het AZL is het meest frusterende dat ik in mijn loopbaan heb gevoerd. En ik heb toch heel wat overleg gevoerd", meende Waal. Overigens maakte direkteur J.H. Peters van het AZL tijdens de overlegvergadering bekend, dat er inmiddels een nieuwe kandi daat voor het AZL-bestuur zal worden voorgedragen aan de universiteit voor benoeming. De personeelsraad heeft daar on langs positief advies over uitge bracht. Actie op school LEIDEN - Op de Paulusscholen: gemeenschap aan de Suriname- straat is een actie gehouden voor het Forsters Parents plan (adop tie van kinderen). De leerlingen verkochten kaarsen. In anderhal ve week verzamelen ze op deze wijze een netto opbrengst van 1700 gulden. door René van der Velden Jaap Visser Franse bakker (1) "Ik wou ook wel eens een gok maken voor mijn 65ste". De gok van de Leidse bakker Christian de Witt (37) is ge lukt. Zijn 'Croissanterie Christian' aan de Haarlem merstraat 221 loopt voortref felijk. De croissants en ba guettes vliegen als zoete broodjes de deur uit. De croissanterie van De Witt is - voor zover ons bekend - uniek in Nederland. Je moet het maar aandurven om al leen belegd Frans stokbrood en croissants te verkopen, eventueel vergezeld van een bakkie troost. "M'n vader zei altijd: 'Als je iets wilt doen. moet je het snel doen'. Dat heb ik gedaan. Je moet met zoiets niet wachten tot aan andere bakker eraan begint. Ik ben nu de eerste, dat is nieuw, dat trekt", zegt De Witt. Een vrouw komt de rood witte winkel binnen. Zegt: "Dit is weer eens wat anders, dan friet en een kroket". "Zie je nou", smult De Witt. "Dat is de kern van de zaak". Hij be kent er in september wel van wakker te hebben gelegen toen de zaak openging. Zou de zaak lopen of niet9 "Wie kon mij vertellen of Neder land croissant-minded is?". Leiden is het. Christian de Witt haalde zijn idee voor een 'krwassant'- zaak uit Parijs. Hoe kan het ook anders. In het nieuwe winkelcentrum gebouwd op de voormalige markthallen van Parijs zag hij een winkel die alleen maar croissants Christiaan de Witt: alleen croissants en baguettes. verkocht. Hij kon zijn ogen niet geloven. De Witt begon de voorbereidin gen voor een eroisantwinkel in Leiden. Hij huurde de ruimte van de opgeheven kle- renzaak "Maggie May" aan de Haarlemmerstraat. Met personeel van zijn bakkerij in de Kopermolen maakte hij een uitje naar Brussel waar de croissantzaken inmiddels als champignons de grond uitschieten. Zelf ging De Witt zijn ook nog een week meelleverancier Moul Bic i Parijs. Deze enorme meelfa briek liet hem foto's zien van dertig Franse croissant-win kels. Architect Verberne sloeg aan het tekenen. En na een ingrijpende verbouwing kon de deur van de croissant- zaak drie maanden geleden open. Franse bakker(2) De Witt zit met zijn vijftien soorten belegde croissants met koffie pal naast koffie shop Harlekijn op 223, vlak bij de nieuwe bakkerij van De Sleutels op 231, bij het brood van Jamin op 239 en bij bakker Tijsterman op 247 (de voormalige bakkerij van de gepensioneerde Stuur- wold). Hoe krijgen ze het by elkaar. Eerst zie jc honderden meters op "uw goed koop centrum" geen brood en dan wordt je er mee 'doodge gooid'. Hetzelfde geldt op de Haarlem merstraat overigens voor an dere 'branches', zoals de schoenwinkels die zich in een rijtje hebben opgesteld tussen de Hartebrugkerk en de Hooglandsekerksteeg. Of neem de rits jeanszaken aan het eerste eind van de Haar lemmerstraat (vanaf de Blauwpoortsbrug bekeken) die elkaar op de maat van de discostampers afslachten. Drie slagers zitten overigens alleen al op het stukje Haar lemmerstraat by de Haven Een klant komt binnen met een broodje van bakkerij Tyster- man om bij Christian een be legd croissantje te kopen. "Het bijt elkaar niet hé", merkt De Wiit op. 'Toen Ja- min als reclame gratis koffie schonk, kwamen ze hier een croissantje halen en dronken daar de koffie". Bakker De Witt is beslist niet van plan een keten van bak kerijwinkels op te bouwen. "Nee, ik wil het klein hou den". Hy heeft nu al twintig mensen in dienst voor de bakkerij in Kopcrmolen en de croissanterie in de Haar lemmerstraat. "Als ik een ke ten zou willen opbouwen, dan moet ik mijn bakkers- broek uittrekken en een stropdas aandoen". Daar voelt hy niets voor. Christian de Wilt hoopt een Fransoos te kunnen aantrek ken voor de feestelijke ope ning van de croissantzaak volgende maand. Francois Mitterand schynt niet te kun-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3