„Bookmaker heeft de speler in zijn macht" De schaduwzijden van de paardenkoers DONDERDAG 24 DECEMBER 1381 Het paard heet het edelste der dieren te zijn, maar de attractie waarin het meestal wordt ingezet heeft misschien wel het armoedigste imago van alle sporten. Meer en meer word het hippische gebeuren afgeschilderd als een vorm van dierenmishandeling (een paard is van nature geen springer en de parcoursen worden steeds zwaarder) en om de draf- en rensport hangt nog altijd een sfeer van criminaliteit. Typerend is het bestaan van een eigen recherchedienst. Een blik op de achterkant van de koers. JOCKEY Nel zo spannend als wedden op de renbaan. Door handig uitspelen van kaarten probeert iedere speler de paar den waarop hij heeft gewed te laten win nen en zodoende de winst uit de wed- Totalisator-rechercheur Herman Zantinge: "Het is niet ongebruikelijk dat een kwart miljoen hypotheek op een huis moet worden opgenomen (Foto Dirk Ketting) Wil je jaren spinhuis aanschouwen en wil je bedonderd worden waar je bijstaat, dan moet je naar de paardenkoers. De beste wint nooit, het gaat erom wat er is afgesproken. De zaak is verkocht en als dat al niet het geval is, dan zal er wel doping in het spel zijn. Zo werd er in het verleden in Nederland over de draf- en rensport gepraat; zó is de houding van velen nog altijd terfopzichte van paardenraces en het daar op afkomende publiek. In Engeland wordt het paardenrennen lyrisch omschreven als "de koning van de sporten en de sport van de koningen", in Nederland is het woord koning te vervangen door crimineel. "Ons imago is rot en zal i dat wel blijven ook", beseft Herman Zantinge, hoofd van de recherchedienst van de Stichting Totalisator Nederland. "Daar is bijzonder moeilijk tegen te strijden. Dat beeld van die criminele en semi-criminele sfeer bestaat zelfs in de Tweede Kamer, al kan niet één van de leden echt voorbeelden geven". Hoe dat vooroordeel in de wereld f is gekomen zal duidelijk zijn. Op zich is een koers nauwelijks aantrekkelijk, of je moet oog hebben voor de nobelheid van het dier, de binding tussen man en paard en de wil om tot het uiterste te gaan. Het wedden bepaalt dus de spanning en "daar waar gegokt wordt ontmoet je mensen met geld waar ze op allerlei manieren aan 5 gekomen kunnen zijn". Hoe het vooroordeel uit te bannen is het probleem. Katwijker Zantinge mag dan stellen "dat het toch niet meteen een criminele sport is als er 20 criminelen rondlopen, voetbal heet toch ook niet zo en kijk eens wat daaromheen allemaal gebeurt"; feit is dat zelfs zijn functie het j beeld versterkt. Uitwassen 1 De eigen Totalisator I recherchedienst van acht man j ("onbezoldigde ambtenaren van de I rijkspolitie, bezoldigd door de Totalisator") moet de uitwassen in de randverschijnselen bestrijden, i alles wat aan uitwassen boven j water wordt gehaald, werkt het vooroordeel in de hand. Het vermogen dat wordt uitgegeven j aan dopingcontroles, het J oppakken van twaalf bookmakers in twee jaar en de eerste rechtszaak I over omkoping die onlangs diende: het kan allemaal averechts werken en het 'zie je wel'-idee versterken. Wie over de maandenlange uitsluiting van een pikeur hoort of over de omkoping I van een jockey leest; wie weet dat mensen complete huizen vergokken of daarop een kwart miljoen hypotheek moeten nemen, die is niet snel geneigd zijn 1 gedachten over de paardesport te I veranderen. De uitzonderingen heten in dit geval de regel echt te bevestigen. Er wordt keihard voor gevochten om dat te veranderen, het lijkt een gevecht dat nooit te winnen is. "Altijd weer zul je horen, ja, maar die paardesport...". Zantinge kan er zeer veel positieve zaken tegenover stellen. Volgens hem Ikomt er tegenwoordig beter publiek op de dertien banen die Nederland rijk is. "Door de verbetering van de accommodatie. Dineren bij kaarslicht, bij welke andere sport kan dat?. Door het j terugdringen van de criminaliteit". I "Goed, Ascot-banen krijgen we hier nooit. Hier schrik jc soms 'weieens van bepaalde toeschouwers. Maar een deel van het publiek mag dan schilderachtig zijn, lastig is het zelden. Vechtpartijen op de banen doen zich hooguit twee keer per jaar voor. Je kunt rustig met vrouw I en kinderen een koers bezoeken. Dat is zeer verheugend. Niet voor de Totalisator, want dat zijn geen gokkers, wel voor de sport. Op de koersbanen heerst verder een rust die je bij andere sporten vaak mist. Negenennegentig procent van de toeschouwers is goedwillend en ook de echte wedder is eerdei gebaat bij rust dan bij onrust Bovendien is het rechercheteam bij elke koers in Nederland vertegenwoordigd en kennen wij de vaste kern die om hoge bedragen speelt en soms emotioneel wordt. Iemand die zijn handen niet thuishoudt gaat de baan af. wordt de toegang ontzegd en wij zorgen ervoor dat hij er ook niet meer op komt". Schrik "Inmiddels", zegt Zantinge, "zijn we ook al zo ver dat het openlijke bookmaken op d&banen voorbij is. Voor 100 procent. Iemand die het niet zelf zoekt, zal niet meer aangesproken worden". De schrik zit er dan ook in bij de bookmakers. Al beseft ook Zantinge dat het "nooit helemaal uit te bannen zal zijn", het is wel sterk verminderd sinds het rechercheteam vorig jaar in deze samenstelling ging functioneren. Dat tijdstip van uitbreiding van één naar acht rechercheurs was overigens niet toevallig gekozen. Het viel samen met de wens van de Totalisator de wedmogelijkheden uit te breiden tot buiten de banen (het supertrio in de postkantoren, toch semi-overheid, dus "betrouwbaar" voor het publiek) en de stichting wilde de overheid juist toen bewijzen er zelf alles aan te willen doen om de legaliteit te bewaren. Dus werd de taak om de uitwassen te bestrijden massaler aangepakt Die opdracht heeft de Totalisator al sinds 1948. Tot die tijd was de paardentoto in Nederland verbo den. "Op morele gronden, het was toen ook een andere tijd", en het bookmaken nam destijds zo toe dat er sprake was van "massale oplichting". Uit de wens dat te bestrijden, groeide de wil het gokken legaal te maken. Uiteraard speelden ook andere factoren een rol in de sport die geheel 'selfsupporting' is (door het gebrek aan geld gingen de beste paarden naar het buitenland, de fokkerij stond op een laag pitje), maar dat waren slechts belangrijke bijzaken. "Waren er toen niet zoveel problemen geweest rond het illegale gokken, dan vraag ik me af of het wedden bij koersen ooit legaal was geworden", geeft Zantinge aan. "De overheid reguleerde pas op het moment dat het uit de hand liep". Belasting Hoewel de wet op de kansspelen een zaak is van de overheid en primair dus van de politie, deed de overheid dat niet eens zelf, maar legde ze die taak bij de Totalisator. Merkwaardig, want de casino's hoeven ook geen mensen aan te stellen om illegale gokhuizen op te sporen en de illegale lotto wordt ook aangepakt door de politie, maar het werd destijds geaccepteerd Aan de ene kant gemakkelijk, "want we kunnen nu zelf onze prioriteiten stellen", maar de andere kant een zware belasting Zantinge: "Het uitgebreide team dat er nu is kost de Stichting Totalisator een miljoen per jaar, op een omzet die vorig jaar 126 miljoen bedroeg, en dat gaat ten koste van de sportmogelijkheden, omdat de paardesport dus 'selfsupporting' moet zijn. Van al het geld dat wordt ingelegd gaat 75 tot 80 procent terug naar het publiek, 20 tot 25 procent wordt ingehouden Door Paul de Tombe en Herman Poos Daar draait de paardesport op Dus: de huishouding van de Totalisator. de draf- en rensport, de hippische sport. Het prijzengeld wordt ervan betaald, het dopingonderzoek, het comitélid, het vcefonds en de subsidie voor de fokker Dat miljoen voor het rechercheteam onttrek je daar dus aan. maar we hopen onszelf wel terug te vi rdienen" Het zal nodig zijn ook. want alle beetjes helpen nu de draf en rensport door het stek dreigt te springen naar de afgrond van het faillisement. Er is te royaal geïnvesteerd in nieuwe accommodaties, de bezoekersaantallen lopen terug en het wedden buiten de baan is niet zo aangeslagen als werd verwacht (het supertno heeft wel een grote wmkans, maar de uitkering is laag en er is geen vette hoofd prgs als extra lokker). Het inhoudingsbelcid staat ter discussie nu de sterke banen de zwakkere moeten onderhouden en de tekorten worden aangevuld met een extra greep uit de prijzenpot Het schept een stuk verleiding in de armoedige wereld van de trainers en pikeurs, die van dat verminderde prijzengeld moeten leven. Daar komen de bookmakers weer in zicht, die buiten de banen "tientallen miljoenen" aan de omzet van de Totalisator onttrekken. "Een behoorlijke bookmaker zet per meeting 10.000 gulden om", weet Zantinge uit ervaring. Per koersavond zgn er misschien vijf actief, wat dus 50.000 gulden betekent Voor 366 meetings in een jaar gaat het dus om ruim 18 miljoen gulden Ongeoorloofd Het rechercheteam, dat op de koersbanen kan ingrijpen bg alles wat zich op politioneel gebied voordoet, heeft als eerste taak dat bedrag te verminderen. Ook in het belang van de Totalisator. dus "Want ze onttrekken die miljoenen aan de sport", benadrukt Zantinge voor ilk duidetükheid Puur uit hoofde van zijn functie stelt hg "Het is een ongeoorloofde broodwinning, waar geen enkele controle op is Bookmakers hebben spelers in hun macht, die mogen niet meer op de banen spelen, want dan beïnvloed je de cote (het bedrag dat op de goed gekozen paarden wordt uitbetaald). Spelers hebben ook geen controle meer over hun vermogen, spelen vaak op krediet en raken meer en meer in de schulden Bij de toto is een inzet van honderd gulden het maximum, bij de bookmaker is die ongelimiteerd Vaak gaan zulke mensen dus nog grover spelen om van hun schulden af te komen. Het is niet ongebruikelgk dat ze een kwart miljoen hypotheek op hun huis moeten nemen" Daarnaast, stelt Zantinge. bestaat het gevaar van beïnvloeding van de koers. Anders dan de Totalisator hebben bookmakers uiteraard belang bij de uitslag Dat kan resulteren in pogingen tot omkoping van pikeurs, jockey's en eigenaren Daarbg is er echt sprake van een stuk verleiding, want Mt prijzengeld is laag. Bedraagt dat 1500 gulden en je krggt een aanbod van 20 I culden om een prestatie of een w anprestatie af te lcvcicn, dan zijn het sterke benen die de weelde kunnen dragen Want van dat prgzcngeld gaat een gedeelte naar de lokker en de trainer, en bovendien moeten de personeelskosten plus de kosten voor het vervoer er nog af. Dat kost allemaal met niks, en dan moetje ook nog winnen Het gebeurt dus wel. maar het is uiterst moeilgk dat te ontdekken" Rechtszaak Hoe moeilik bleek onlangs bij het enige geval van omkoping dat tot nu toe boven water kwam Na een reeks van toevalligheden wilde een eigenaar/pikeur pas onlangs als eerste voor de Amsterdamse burgerrechter getuigen in zo'n zaak. Vlak voor de koers, waarin zijn kansrijk geachte paard zou starten, had hij van iemand die hg oppervlakkig kende uit het café 2000 gulden aangenomen Afgesproken werd dat zgn paard zou 'wegblgven' (de pikeur zou zgn tempo zoveel mogelijk vertragen) Na overleg met de mede-eigenaar van het paard, zag de pikeur echter van de afspraak af. Hij liet het geld. via een tussenpersoon, terugbrengen Er zou niets aan de hand zijn geweest, als Ralf Rumelaar (het paard dus. dat toch niet won) tijdens de koers toevallig niet zo vreemd had gedaan Een rechercheur, die vooraf een anonieme tip had gekregen om vooral op die koers te letten, viel het merkwaardige gedrag van het paard op Na afloop vervoegde hij zich bg de jury, maar die had niets opgemerkt, waarna de rechercheur contact opnam met de pikeur Die legde direct een verklaring af. "met de tranen bijna in zijn ogen". Uit angst voor represailles durfde hij daar in die stal niet alles te vertellen, maar eenmaal thuis spoog hij het hele verhaal uit. Ook de verdachte beroepsgokker legde aanvankelijk een bekentenis af. Later herriep hij die, toen heette het dat hg de pikeur het geld zou hebben geleend Het tegendeel was niet te bewijzen Hoewel de NDR besloot de man voor tien jaar van de banen te weren, moest de rechter hem vrijspreken. Tot groot ongenoegen van de officier van justitie die de "vunzige toestanden rond deze sport, met dit onderwereldsfeertje" aan de kaak wilde stellen. "Dit had dan ook de aanzet moeten zgn om de schijnwerpers eens op dit soort zaken te zetten" Duister Normaal gesproken is het circuit waarbinnen dit soort zaken zich afspeelt "zo duister als de nacht", zegt Zantinge "Daar dring je moeilgk binnen Het kost ontzettend veel energie en tijd en het resultaat is gering We hebben bijvoorbeeld een jaar lang achter één bookmaker aangezeten met z'n achten, toen hadden wc hem pas En op zo'n moment blgkt dan dat we hard. maar wel sportief met elkaar strgden Bookmakers blgken mensen te zgn die tegen hun Verlies kunnen Wanneer we iemand op de schouders tikken, weet hg dat we voldoende belastend materiaal hebben en dat verzetten geen zin meer heeft" Het is zelfs zo. aldus Zantinge. dat zo iemand die onze adem in zgn nek VMlt .'I' ftUBSlf komt aanmelden Die mensen voelen zich bevnjd. want bookmaken is een soort verslaving Een kriebel Er zijn mensen die behoefte hebben aan dit spanning' Daarom zal het bookmaken nooit helemaal verdwgnen, beseft Zant mg" T- iru wel, ("als ik een gokje waag zou ik zeggen dat er nog een twintig actief zgn"), volledig uit te bannen is het nooit. Hoe hard er ook tegen gevochten wordt, het imago blgft hetzelfde Terwijl er eigenlgk niets in elkaar te zetten valt met paarden. In Amerika is dat voor een film ooit eens geprobeerd met geroutineerde paarden cn geroutineerde pikeurs De shot moest veertien keer worden overgemaakt voor het enigszins lukte Toch hoor je steeds over afspraken en doping Dat is onze handicap Dat zal het nog wel even blgvcn ook. Wedden?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 39