„Projectontwikkelaars verdienen ridderorde" ^:Uj:inum Het familievennootschap van Bas Proper „Men heeft teveel risico genomen" „Monopoly? Nee, dat speel ik niet meer" PAGINA 38 DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 BfO MONOPOLY De bedoeling van het spel is om gronden te verkopen, te bebouwen, te verhuren of te verkopen op de voorde ligst mogelijke manier, daardoor de rijkste speler te worden om tenslotte het gehele spel te beheersen Bij Monopoly gaat dat ook zo: wie begint met de Dorpsstraat, komt van lieverlee vanzelf op Lange Poten terecht. Het familiebedrijf Proper uit Oegstgeest heeft in dit opzicht ook niets te klagen. Een eigen winkelstraat en een hotel op Sint Maarten, da's nog eens wat anders dan de Waterleiding of het Elektriciteitsbedrijf. Makelaar Bas Proper vindt ondernemen leuk, en dan meer vanwege de omgang met mensen dan om het grote geld. Zijn hartewens: een eigen huis voor iedere Neder lander. De namen in het telefoonboek verwijzen allemaal naar één familie: twee broers, een aantal kinderen en hun nering: drie besloten vennootschappen. Één voor de aannemerij, één voor projectontwikkeling en één beheersmaatschappij De makelaardij is gevestigd in een imposant gebouw op één van dé drukste kruispunten van Oegstgeest, op de hoek Kempenaerstraat/Terwee- weg. Daar bouwde de familie een kleine vijf jaar geleden haar eigen straat "De "Passage", een overdekt winkelgebied dat een belangrijke bijdrage leverde aan het behoud van de winkelfunctie in de Kempenaerstraat. Behalve aan winkels op het gebied van boeken, cosmetica, mode, bloemen en levensmiddelen, biedt de Passage ook onderdak aan Proper Beheer, het moederbedrijf, waarbinnen - U heeft een hoop bezit in Oegstgeest. Wat geeft dat voor gevoel? "Het gaat erom datje iets positief kan doen. Of dat nu bouwen voor een ander is of bouwen voor eigen exploitatie, dat maakt ons niet zo uit. Je laatje sporen achter". - U werkt ook in het buitenland. "We hebben een hotel gebouwd op Sint Maarten. Dat hebben we helemaal vanuit Nederland gedaan. Mijn zoon is ter plaatste geweest. Een vriend van ons kwam daar wel en zo zijn we op het idee gekomen. Het is een familiehotel met 45 kamers, schitterend gelegen aan het strand. Het personeel komt uit de plaatselijke bevolking. Heel aardig, je wordt al* een vriend ontvangen". Werkloosheid is er niet. Het locale bestuur is pro-Nederland en op het eiland zelf zijn geen grote tegenstellingen. De Amerikanen zjjn er.gek op. Vrouwen vinden het1 er heel romantisch en rustig. Maar ze moeten nu oppassen dat het geen Mallorca wordt". alle familie-activiteiten zyn gebundeld. Vader Proper vestigde zich in de jaren twintig in Oegstgeest, zijn twee zoons namen het bedrijf over en ook hun kinderen hebben die stap genomen. Bas Proper is daar blij mee ("als de zaak binnen de familie blijft is dat een extra stimulans in je werk"). Hij is 62 jaar en nog volop aan de slag. Als uiterlijke schijn bedriegt, dan is dat in zyn geval zeker waar. Zijn omvangrijke verschijning lijkt op het eerste gezicht hand in hand te gaan met een zekere norsheid. Nog kort in gesprek, blijkt het tegendeel. Een vriendelijk man, die ondernemen leuk vindt en de indruk wekt dat meer vanwege de omgang met mensen te doen, dan om het geld. Halverwege het gesprek komt zijn hartewens op tafel: meer Nederlanders in 'n eigen huis. "Niet zozeer omdat zijn broodwinning daarbij gebaat is, maar omdat goed wonen volgens hem een belangrijke voorwaarde is voor levensgeluk". Dat klinkt wat wrang voor al die woningbezitters die nu tot het uiterste moeten gaan om een eigen dak boven hun hoofd te houden. "Toch is het waar. Tachtig procent van mijn werk als makelaar is op het ogenblik taxeren. We doen dat voor de gemeente Leiden in verband met de gemeentegaranties, we doen het ook voor overheidsinstantiés. Maatschappelijk gezien is eigen woningbezit het beste middel tegen verkrotting, waar de grote steden nu op grote schaal mee worden geconfronteerd. Al die huizen, dat worden vaak kleine paleisjes op het moment dat ze eigen bezit zijn. Mensen zijn er voortdurend mee in de weer, om dat ze weten dat ze het voor zichzelf doen". "Dat is het grote verschil tussen huren en kopen. De hele zaak ligt nu moeilijk, maar in zijn algemeenheid moetje toch zeggen dat in vergelijking met een belegging in aandelen, het kopen van een huis op de lange duur altyd een goede zaak is gebleken. Of je nu een huis kocht in 1936 of in 1975, op termijn is het altijd een gunstige besteding geweest. Iets anders is dat mensen in Nederland vergelijkenderwijs niet gewend zijn om een flink deel van hun inkomen aan wonen uit te geven". - Veel mensen worden daar nu wel toegedwongen en blijken het werkelijk niet te kunnen Maar de vraag is hoe die zijn ontstaan. Sommige mensen hebben by de aankoop van een huis teveel risico genomen. Voor hun portemonee een te duur huis gekocht. Slechte adviezen gekregen. Anderszins geloof ik dat het algemene probleem voor huidi ge kopers nog wel meevalt. Ik heb daar eens een rekensom over gemaakt. Stel: je kocht een paar jaar geleden een huis van 150.000 met een volledige hypotheek tegen 8%. Dan waren de jaarlasten 12.000 bruto. Koop later een huis van 120.000 tegen 10%. dan zyn de lasten ook 12.000. Een huis van een ton tegen 12% levert ook 12.000 aan lasten op. De rentelasten zijn sterk verhoogd, maar de prijzen zijn nogal gedaald. Voor mensen die nu willen kopen is het helemaal niet zo ongunstig". U sprak zojuist over slechte adviezen. Die komen dan van verkopers. "Gelukkig zegt u verkopers en niet makelaars. Ik geloof dat de kwaliteit van de makelaardij heel redelijk is. Het grote voordeel van de ingezakte markt is toch het afgenomen marktaandeel van de niet-makelaars. Gebleken is dat meer mensen een huis via een makelaar kopen en dat is een goede zaak. Ik heb de indruk dat makelaars veel eerder het niveau hebben om negatief te adviseren ter bescherming van de koper. Dat is voor de koper een geruststellend idee. De makelaardij zit niet echt in het slop. Mensen zijn meer besluiteloos. Je moet er harder aan trekken. Keuzemogelijkheden bieden". - Nieuwbouw is wel problematisch. "Jazeker, de bouwkosten liggen veel te hoog, de procedures zijn te lang. Je kunt op het ogenblik niet meer bouwen. Die huizen worden gewoon te duur in vergelijking met de prijzen van bestaande woningen. Hier wreken zich de eindeloze procedures. Je kunt niet vier, vyfjaar bezig zijn met een plan, voordat er een paal de grond in kan. Daar kun je niet op calculeren. Kosten veranderen, de markt verandert, het risico wordt te groot". - Minister Van Dam heeft aangekondigd daar wat aan te gaan doen. "Ik ben zeer over hem te spreken. Duidelijk een man die er tegenaan gaat. Dat spreekt aan. Hy wil niet alleen de procedures rond bestemmingsplannen bekorten, hij gaat ook wat doen aan de btw-regeling voor verhuur van nieuwbouw. Hij geeft er blyk van te begrijpen wat onze problemen Door Ton van Brussel zijn en dan interesseert het mij niet wat zijn politieke kleur is". - Van Eijkelenburg, de voorzitter van de christelijke ondernemers, heeft ook eens iets in die richting gezegd. Hij vroeg zich af wat hij moest stemmen. CDA omdat hij christen is, WD omdat hij ondernemer is of PvdA omdat hij aannemer is en socialisten het meeste bouwen. politiek. Daar ben ik helemaal geen mens voor. Politiek bestaat by de gratie van tegenstellingen. Als ze er niet zijn, worden ze gemaakt. Men moet zich profileren. Ik ben geen mens van tegenstellingen. Zou nooit voor één club kunnen opkomen. Er zyn meer belangen. Ik heb natuurlijk veel met politiek te maken. Hier plaatselijk ook, als we bouwen. En ik heb natuurlijk zelf mijn voorkeur. Ik stem wel. Maar in de praktijk bemoei ik me er niet - U heeft veel nevenactiviteiten. Zelfs nooit gevraagd voor de Oegstgeester raad? "Nee, nee zelfs dat niet. Ik straal het misschien wel uit, dat ik niet wil. Iets anders is dat ik vind dat iedereen die maar even kan een bijdrage moet leveren, maatschappelijk gezien. Niet alleen door werk, maar ook in organisaties. Ik doe dat zelf al jaren in de Kamer van Koophandel. Het is belangrijk dat dat gebeurt. Ik ben lang scheidsrechter geweest voor de KNVB en zit nu nog in de commissie van beroep. Dat is niet het leukste werk, maar het moet toch gebeuren. Het voordeel is dat je veel mensen ontmoet uit alle lagen van de bevolking. Je staat middenin in het leven". - U doet ook aan projectontwikkeling. "Ik weet waar u heen wilt U moet twee dingen goed onderscheiden. Projectontwikkeling en speculatie. Dat eerste doen we, dat laatste niet. Projectontwikkelaars zouden net als makelaars onder de vestigingswet moeten vallen. Die mensen verdienen een ridderorde. "Ze ondernemen, scheppen werk. Zestig procent van de kosten zyn bouwkosten. Als het met de projectontwikkeling slecht gaat, wordt de bouw in het kielzog meegetrokken. Dat zien we nu ook. Een projectontwikkelaar voegt iets toe aan de markt. Huizen of gebouwen. Een speculant voegt niets toe. Dat is het grote verschil". "Overigens hebben wy hier een verdeling. Myn werk is vooral taxeren. Mijn dochter is ook makelaar. Het is nooit een moeten geweest voor myn kinderen, het kwam vanzelf, maar ik vind het wel heel prettig ja. Mijn broer en compagnon doet de aannemerij. "Mijn vader heeft zich hier in '26 gevestigd. Ons ouderlijk huis, daar woon ik nog steeds in. Ik voel me Oegstgeestenaar en als er iets te doen valt, dan doe ik het graag hier. We zyn sterk by het dorp betrokken. De Passage hebben we gebouwd, het gemeentecentrum, de Christelijke HBS. Je drukt een stempel. - Terug naar Nederland, u bent enthousiast over de nieuwe bewindsman- "Nou ja, je moet het natuurlijk allemaal afwachten, maar hij maakt een goede indruk. Er zijn nog knelpunten genoeg. De kwestie van de vrije vestiging. Tot 210.000. Die grens zou ik lager willen stellen; Ik begrijp dat de overheid een plicht heeft op het gebied van huisvesting, voor de lagere inkomens. Maar u moet mij eens uitleggen wat een huis van twee ton met sociaal zwakken te maken heeft. Ik vind doorstroming, heel belangrijk. Er wordt veel over gesproken. Maar in geval van woningruil betaalt men er toch weer 2 x 6% overdrachtskosten bij. - Nog meer wensen? "Wij zouden graag voor oudere inwoners willen bouwen. We ziin nu bezig op het oude terrein van Curium. Daar zijn plannen voor. In die sector zijn grote fouten gemaakt. Ze hebben de oudere inwoners weggehaald uit de steden en in buitenwijken neergezet. In Leiden zie je dat ook ja. Juist deze groep moet de kans krijgen in het centrum te wonen en bij alles betrokken te blijven". Waarom zou ik. Het voordeel van myn werk is datje het lang kunt volhouden, ook als een gedeeltelijke dagtaak. Hobby's? Voetbal dus en ik mag graag bridgen. Monopoly? Nee, dat heb ik vroeger wel gespeeld, maar nu niet meer. Ik wil er zelf iets in kunnen stoppen. Ik houd niet van spelletjes waarbij alles wordt bepaald door de dobbelsteen en het toeval. Bridge is een veel mooier spel, dat doe je ook samen, met een partner". Av (Foto Dirk Ketting). Makelaar B.J. Proper: "Een huis kopen is altijd een gunstige besteding geweest'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 38