Een grootmeester die niet rijk wil worden Leidenaar Anverdi: "Ik ben een perfectionist" 'k De Leidse goochelaar Antonius de Vries - alias Anverdi - heeft binnen zijn eigen landsgrenzen nooit de oei erkenning gehad die het buitenland voor hem koesterde. In Amerika lagen er zalen aan zijn voeten, zijn naam stond in neon tegen de gevel van een theater en bovendien sleepte hij er nog menige prijs weg. Eenmaal terug op zijn stekkie aan de Oude Singel stond de belasting alweer voor de deur. Vandaar dat hij het Grote Geld maar liet varen, ook al zeiden zijn vrienden: De Vries, je bent te bescheiden. "Maar", zegt hij, "dit zou ik als bakker toch nooit hebben meegemaakt?" De Koning van de Truc alias Antonius de Vries staat bovenaan de trap, maar hij valt tegen. Niet dat we Ti-Ta-tovenaar hadden verwacht, maar ook geen boekhoudkundig type. En daar heeft de Koning meer van weg. Hij is in elk geval geen mystieke verschijning. Hij heeft geen doordringende ogen, geen afwijkende kleding en zelfs niet een beetje springend haar. Ook het huis van de Koning is doorsnee. Een tafel met wat stoelen, een bankstel. Op die bank een stevige zwarte poes, die vijf minuten naar de bezoeker loert en dan als een mens in slaap valt. In internationale goochelkringen is Antonius de Vries een beroemdheid. De groten der magie oogsten avond aan avond triomfen met de apparaten die De Vries heeft ontworpen en nog ontwerpt. De Koning zelf is er nooit rijk van geworden. 'Dat had best gekund, maar dat was mijn doel niet. Ik had dan bovendien een bedrijf moeten beginnen met'personeel en al die sores en daar had ik geen zin in,' zegt De Vries. 'Het uitdenken van trucs en het zelf maken van de apparaten is voor mij het belangrijkste en dat wil ik thuis kunnen doen. Vandaar dat ik ook nooit aan echte grote dingen ben begonnen, want daar heb ik de ruimte niet voor. Het is me wel aangeboden,maar ik doe het niet.' De Koning van de Truc - nu 56 jaar - is al een beetje in zijn nadagen. Niet wat zijn creativiteit betreft, maar het jagen op succes is een beetje over. Hij heeft het nu allernaal wel gezien. Vele malen was hij de gast van topgoochelaars in Amerika, Engeland, Duitsland, Frankrijk en andere landen. Als een aartsvader met een doos vol nieuwe trucs. Droom Nu is hij het reizen een beetje zat geworden. 'Maar toen ik de eerste keer naar Amerika, naar San Diego, ging stond ik op Schiphol tc trillen van de zenuwen. Ik sprak geen woord Engels en ik dacht: wat moet dat in godsnaam worden? Het werd een grandioos succes. Een droom. Behalve mijn voorstellingen voor collega's - ik kreeg zeven keer een staande ovatie - trad ik al op op een privé-party van alle acteurs van Peyton Place, toen nog niemand in Nederland van die serie had gehoord. Ik dineerde in de duurste restaurants, werd door televisie geinterviewd - nou ja ik heb maar wat zitten knikken - en heb gelunched met grootheden als Johnny Randall. Toen ik na een maand meer dood dan levend thuiskwam had ik geloof ik 200 dollar verdiend. Een paar dagen later stond de belasting op de stoep. Die dachten dat ik een grote slag had geslagen En daar is het de Koning nou net nooit om te doen geweest. Hij is bezeten van zijn vak. 'Ik ben een perfectionist. Ik ga net zo lang door tot het helemaal is zoals ik wil. Als ik bijvoorbeeld een truc wil ontwerpen waarbij drie glazen, die op een doorzichtige plaat Maan, vollopen met wijn, dan rust ik niet eerder voordat ik drie glazen heb ontworpen op een doorzichtige plaat die vollopen met wijn. Duidelijk? Dat kan soms maanden duren. Het gebeurt vaak dat ik middenin de nacht opsta om een gedachte op papier te zetten voor een bepaald ontwerp, dat ik misschien pas volgend jaar zal maken. Ik ben er altijd mee bezig, Mijn vrouw klaagt regelmatig dat ik absoluut niet hoor wat ze tegen me zegt." Het feitelijke werk gebeurt op de HOCUS POCUS Voer een goocheltruc alleen uit wan neer ie die volkomen beheerst. Voer de trucs rustig uit en zeg zo weinig mogelijk. Er zijn beroemde gooche laars die tijdens hun optreden geen enkel woord zeggen heb dat nooit gewild.of er nooit het talent voor gehad Ik ben niet zo n populair type. Ik vind dat kwaliteit op zichzelf voldoende moet zijn. "Greatest" Waardering voor zijn kwaliteit kwam als eerste uit Amerika, waar hij vele malen - meestal een keer per jaar - werd uitgenodigd om voor collega-goochelaars op te treden en boekjes te verkopen, waarin zijn trucs staan beschreven. Die glamour is er nu wel voor hem af 'Ik ben eens vier maanden achter elkaar al goochelend met een Greyhound-bus door Amerika gereisd. Overal moest ik optreden. Je kon het zo gek niet verzinnen. "You are the greatest", riepen ze in koor.En ik arriveerde als lijk op Schiphol Ik dacht: dat moet anders. Ik ben nu in contact met een Amerikaan, die mijn vertegenwoordiger in Amerika wil worden. Maar ja die man wil meteen de prgzen verhogen, ik geloof zelfs verdubbelen. Ik weet niet of dat wel zo goed is. Op die manier prijsje jezelf uit de markt,' zegt De Vries. Wat later: 'Financien interesseren me niet zoveel, ik heb het al gezegd. In Duitsland hebben collega's zo vaak tegen me gezegdDe Vries, je bent te bescheiden. Waar het mij om gaat is dat ik aan mijn apparaten kan werken. De echte efTecten bedenken en uitvoeren. En als ik dan voor de aardigheid uitreken hoeveel ik per uur verdien, dan kom ik niet verder dan twee kwartjes Is het leven zelf ook niet een beetje een truc? De Koning lacht, 'het hele leven is natuurlijk één gropt gegoochel. Je wordt overal belazerd. En ik ben niet zo'n slimmerd. Ik denk altijd dat de mensen mij eerder doorhebben, dan ik hen. Maar waar gaat het nu om? Datje tevreden bent en dat ben ik Mijn vrouw heeft me altijd geweldig gestimuleerd. Als ik een enkele keer met dingen ga gooien, begnjpt ze dat er iets met lukt en zeurt er verder niet over.' Na een korte stilte "Ik heb een huis. ik heb een tweedehands auto van, tien jaar oud. Ik drink af en toe een borreltje. Ik rook een pakje per dag en drink zeker 25 koppen koffie op een dag. Het zal best slecht zijn. Waarom stop je er dan niet mee, wordt mij wel eens gevraagd. Dan zeg ik altijd: ik ben nu 56 jaar. Als het echt zo slecht is. dan ben ik al helmaal zwart van binnen Dan heeft het geen zin meer om nu nog te stoppen. Trouwens ik hoef geen tachtig jaar te worden. Als ik straks niet meer kan werken, trek ik misschien nog een keer mijn oude clownspak aan en ga weer goochelen. En denk erom dat ik het nog kan. Trouwens misschien zal ik wel eerder het toneel op moeten. Als de recessie doorzet en de dollar zakt nog meer, dan krijg ik steeds minder voor mgn spullen En ik moet leven. Ik heb geen reserves" Rijke ervaring 'Nee, hcus.ik heb zulke r»jke ervaringen. Die kan niemand me afnemen Die zou ik als bakker toch nooit hebben meegemaakt Ik spreek nu bijvoorbeeld ook Engels Hello and how do you do. Een zakdoek is een handkerchief Een kamer is een room i lotel bltJR hetzelfde Det is gemakkelijk. Mgn Duits is minder goed, maar ik kan me redden Dat heb ik elUlfU»! door het goochelen geleerd. Ik heb in totaal 38 prijzen gekregen, tot zelfs een Goochel-Oscar toe. Wat moet ik nog meer') Hg neemt een slok van zgn koffie. Zgn twaalfde bakje Taat mg maar werken Tot het niet meer gaat en dan mag het einde komen. Ik ga me niet aanpassen. Diëten en zo, of andere flauwekul. Tachtig worden, oké. maar niet als wrak Want de enige echte angst die ik heb is dat ze me ooit zullen moeten voeren. En daar pas ik wel voor op" En de Koning neemt nog een bakje. Antonius de Vries: "Als ik uitreken wat ik ermee verdien, kom ik uit op twee kwartjes per uur zolder van zijn woning aan de Oude Singel. Maar de deur naar die zolder blijft voor de bezoeker gesloten. 'Het is er zo'n rommel,' verontschuldigt hij zich tegen de fotograaf, 'vandaar dat ik u mijn werkplaats liever niet laat zien. Maar ik haal wel een paar apparaten naar beneden....' Taboe Dat van die rommel is natuurlijk een leugentje, maar iets dat men de Koning dient te vergeven. In zijn branche is pottekijken een groot taboe. Een truc, of een apparaat, dat open en bloot in de werkplaats bekeken kan worden, is gauw nagemaakt. 'Het zal de eerste keer niet zijn dat ik een truc van mezelf in de speelgoedwinkels heb zien liggen. Die waren dan bij duizenden in Hong Kong nagemaakt,' zegt De Vries. Over dat soort dingen is hij niet echt rouwig. Hij interesseert zich niet puur voor het geld. Als een miljonair zou proberen een top-truc te kopen om zijn vrienden te imponeren moet hij niet naar De Vries gaan. 'Ik werk alleen voorechte goochelaars. Er is toch al zoveel onthuld. Er moet iets van de geheimen bewaard blijven,' is het standpunt van de Koning. De echte toptrucs koestert hij dan ook als kroonjuwelen. Daarvan zijn de geheimen slechts enkele vakbroeders bekend 'Kijk, met dit apparaat werkt David Berglass in Engeland.' Hij laat een prachtig geconstrueerde doos zien, waarin een grote dobbelsteen past, die al even fraai is afgewerkt. 'Met deze truc brengt Berglass zijn publiek altijd in opperste verbazing. Het is de bedoeling dat iemand uit het publiek de dobbelsteen op een willekeurige manier in de doos stopt. Vervolgens zegt Berglass feilloos welk cijfer boven ligt.' Hoe gaat dat dan? De Koning is een tikkeltje verstoord. 'Dat is mijn geheim. Het heeft me maanden gekost, Ik heb er maar een paar van gemaakt. Toch brengt zo'n exemplaar maar 250 dollar op.' De goochel-attributcn van de Koning zijn niet alleen ingenieus wat de gedachte erachter betreft, maar zeker ook waar het de uitvoering aangaat. Hij is een meester op het gebied van vormgeving. De stijl waarin hij ontwerpt, heeft zo'n eigen karakter dat zijn apparaten een begrip vormen in de wereld van de magie. Diep in zijn hart is hg daar nog steeds een beetje verwonderd over.Maar hij loopt helemaal over van trots wanneer zelfs vakbroeders denken dat hij op zijn minst ingenieur moet zijn als ze zijn apparaten bekijken. De Koning: 'Dan denk ik altijd bij mezelf: koekebakker dat had je vroeger toch niet eens durven dromen...' Bakker Het leven is bepaald niet gemakkelijk geweest voor Antonius de Vries. De vader van Antonius was bakker en die had maar één ding voor ogen: zijn zoon zou carrière maken tussen de maanzaadbroden en de Door Ton Schuurmans tarwebollen Maar daar had de kleine Antonius totaal geen zin in. Toch heeft hij jaren als bakkersknecht zijn brood moeten verdienen, omdat het met goochelen niet ging. Een uitzondering vormde zijn militaire diensttijd, die hij in Indonesië doorbracht. Hoewel hij als kok was ingedeeld heeft hg in de jungle weinig keukens gezien. Onder het motto: nu of nooit dramde hij bij elke gelegenheid op het feit dat men hem als goochelaar diende in te zetten Een gelukkig toeval, waarbij hij in contact kwam met de legendarische generaal Spoor, bracht hem op het toneel als goochelaar/hypnotiseur/helderz iende. Niet dat hij wist hoe je een ziel moest manipuleren of hoe je helder moest zien, maar het stond op zgn hutkoffer. 'Ik had het erop geschilderd in de hoop vooral goed op te vallen als artiest. Verder bevatte de hutkoffer alles, behalve wat een goochelaar nodig heeft. Dat betekende dat hij alle trucs eerst moest maken van parachutes, kistjes, oude leger onderdelen, enz. Hg was in Indonesië iets voorzichtiger dan een paar jaar ehvoor, toen hg tijdens de oorlog ook op zoek was naar leuke dingen om goochel-attributen van te maken. In een Limburgs dorpje vond hg een kistje met ijzeren bolletjes Wellicht te gebruiken dacht de toen 17-jarige leerling-goochelaar en opende fluks zijn valies. Welgemoed ging hg op weg naar Hoorn, waar hij toen woonde, een reis van vele uren in een hobbelige auto Booby-traps Dat de ijzeren bolletjes verse en direct tc gebruiken booby traps waren, ruim voldoende voor de snelle vernietiging van een herenhuis of acht op rij, bevroedde hij niet Die kennis leerde hij van de ijlings gewaarschuwde ploeg van de mijnopruimingsdienst. die door de politie-agent was gealarmeerd, nadat moeder De Vries had opgebeld met de mededeling dat haar zoon nu toch wel hele vreemde dingen mee naar huis had gebracht. Twee jaar lang trad De Vries in Indonesië op. Het tempo was moordend. Twee voorstellingen per dag in de bloedhitte. In zaaltjes, tentjes, in de open lucht en zelfs in een kerk Van de welzgnszorg had hg een smoking gekregen, die hem zeker acht maten te groot was, maar uitstekend diende als goochebas Maar op een dag was het allemaal afgelopen en toen hg per boot weer in het natte vaderland arriveerde wachtten andermaal de maanzaadjes en de tarwebollen van vader. Terwijl hij opnieuw de bakkerij indook, stortte hg zich in zijn vrije tgd nog fanatieker op de geheimen van dc magie en hg ging steeds meer apparaten maken. Vaak gebaseerd op dezelfde technieken, maar in een andere uitvoering. Er kwam steeds meer belangstelling van collega-goochelaars. Als amateur trad hij op onder de naam Anverdi Aan de muur in zijn kamer hangen de oorkondes en de onderscheidingen Voornamelijk buitenlandse. Over dc Nederlandse goochelwereld is hij niet zo erg te spreken 'Opcongressen moetje echt wel vriendjes bg de jury hebben, wil je wat bereiken. Ik

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 37