"Mensen worden niet uit zichzelf eerlijk" De curieuze wereld van een particulier detective PAGINA 3« DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 DETECTIVE Tijdens een receptie in ziin villa wordt Dr. Black vermoord. Wie heeft hem gedood? In welk vertrek en met welk wapen? u bent de detective die dat gaat uitzoeken. Verzamel de juiste aanwijzingen en leg uw bewijzen op tafel Hoewel niet grootschalig, is er in Nederland toch een markt voor particulier detectives. Speurneuzen, die bereid zijn tegen een zekere vergoeding te wroeten in andermans rommel. We kennen ze vooralsnog in twee gradaties: de plaatselijke James Bond die achter "alimentaties" aanholt, en het professionele bureau dat bij voorkeur bedrijfsfraudes voor zijn rekening neemt. Een profiel van beide. "Maar wat wilt u dan precies weten". De achterdocht ligt huizenhoog opgetast in de stem van de man aan de andere kant van de telefoon. Ik heb het nummer gedraaid van bureau Interdect dat volgens een kleine advertentie in deze krant, weggestopt onder de rubriek 'Diversen', detectives kan leveren "voor al uw vertrouwelijke opdrachten". Een vertrouwelijke opdracht heb ik niet, wel zit ik boordevol nieuwsgierigheid naar wat onze vaderlandse speurneuzen zoal uitspoken. Het via tv-serips opgeroepen beeld van de vlotte bink die het niet ontbreekt aan poen, sportwagens en mooie vrouwen zal wel niet kloppen maar toch.... Het valt niet mee om een particulier detective over zijn beroep aan de praat te krijgen. "Wy* zijn erby gebaat ons werk in alle stilte en anonimiteit te verrichten", houdt de man de boot af. Pas na enkele telefoontjes en de nodige aandrang wil hij wel wat kwijt over zijn bezigheden, zij het per telefoon en niet in een gesprek onder vier ogen. Alimentatietjes Privé-detectives, er zyn er waarschijnlijk enkele tientallen in ons land. In tegenstelling tot landen als de Verenigde Staten en Engeland is het verschijnsel detective hier nog tamelijk uniek. Van een doelgerichte vakopleiding, resulterend in een 'speurneus-diploma', is al helemaal geen sprake. Iedereen die daar trek in heeft kan zich vestigen als detective. Imponerende visitekaartjes zyn zo aangeschaft. Maar of de capaciteiten aanwezig zijn is een tweede. Er komt veel beunhazerij voor in het vak. Daar wordt door de heren detectives niet gaarne over uitgeweid, het aanzien van het vak wordt er niet beter op. "Er zyn mensen die zich detective noemen en die wy niet graag die naam zouden willen geven", zegt de man van Interdect. Interdect blijkt een filiaal van een Amerikaans detectivebureau uit Boston te zijn. In Nederland zijn nu vier 'kantoren' gevestigd (Vlaardingen, Den Haag, Leeuwarden en sinds een jaar ook in Leiden). "In Leiden hebben we tot nu toe voornamelijk te maken gehad met zogenaamde alimentatietjes, mensen die opbellen in verband met alimentatieregelingen of getuigen zoeken voor een echtscheiding", legt de Interdect-woord voerder enigszins ontnuchterend het hoofdbestanddeel van zijn werkzaamheden uit. "We beginnen nooit met iets te verzekeren. We adviseren altyd eerst de stap naar ons goed te overdenken, soms grijpen mensen te overhaast naar ons bureau. De duur van het onderzoek kan erg verschillen. Dat kan variëren van enkele dagen tot bij grote zaken wel een jaar. Met de politie hebben we nauwelyks contact. Zodra een zaak een bepaald karakter krijgt trekken wij ons terug en verwijzen wij de klant naar de politie. Maar veel dingen worden in der minne geschikt". Schaduwen Het klinkt allemaal nogal saai. Heefi het bestaan van detective dan helemaal geen spanning en Hoffmann:"Als een directeur van een bedrijf ons daarover opbelt krijgt hij een uitnodiging om naar ons kantoor te komen. Dat is vrijblijvend en kosteloos. Er wordt dan bekeken of het probleem by ons hoort en er wordt gesproken over de kosten en de duur van het onderzoek. De meeste problemen waarmee wij worden geconfronteerd betreffen diefstal, fraude, verduistering, verzekeringszwendel en het niet uitvoeren van een arbeidscontract. Het bewijsmateriaal dat wy leveren moet aan twee voorwaarden voldoen: juridisch waterdicht zijn en op wettige wyzé verkregen. Wij bieden onze rapporten en de gevolgde werkwijze aan aan de directeur. Hy moet als benadeelde partij maar bekijken wat hij er verder mee wil doen. Medelijden met de ontmaskerde dief? Ik ben in de 20 jaar waarin ik dit werk nu doe nog niemand tegengekomen die fraude heeft gepleegd uit sociale nood, armoede of iets dergelijks. Je stelt jezelf af en toe wel de vraag hoe het mogelijk ig dat iemand zo stom is dat hij zich zo in de nesten kan werken en dat hij niet beseft dat op een gegeven moment toch het uur nul aanbreekt. Maar dergelijke gedachten hebben niets met medelijden of wroeging te maken. Wij worden ingehuurd voor een objectieve waarneming. Wij kunnen dat beter dan dat iemand van het betreffende bedrijf dat kan. Een man die al dertig jaar bij het bedryf werkt of de zoon van de directeur durven wij ook aan te pakken. Eerlijkheid en betrouwbaarheid zyn niet aan inkomen gebonden Wij stellen feiten vast, dat is niet gebonden aan sociale status". Gevolgen "Ik weet best dat onze ontdekkingen soms hele nare gevolgen voor iemand kunnen hebben. Een man die wordt ontslagen en 's middags met die mededeling bij zijn vrouw thuiskomt, dat is geen pretje. En bij een fraude gaat een vrouw zich vaak afvragen waar het geld dan wel gebleven is dat is verduisterd, maar waarvan zij nooit een cent heeft gezien. Maar wat ilCals rechercheur voel of denk doet er niet toe. Diefstal is diefstal. Er is maar één maat en die maat is nog altijd: diefstal kan niet. Daar komt nog bij: iemand die begint te stelen heeft nooit genoeg. Als hij ontdekt hoe makkelijk het is blijft hij het doen. Hij gaat zijn levenswijze dan aanpassen en kan niet meer terug". Hoffmann ademt even diep na deze lange monoloog. Hy wil nog graag kwijt dat hij zeer op discretie is gesteld. Daarom wil hij ook absoluut niet op de foto, dat zou de belangen van de klant maar schaden. "Als ik dan met iemand rondstap en ik word herkend dan wordt van die ander gelijk gedacht: oh, die heeft problemen waar een rechercheur aan te pas moet komen. Als ik een klant tegenkom groet ik ook nooit als eerste. Misschien komt het hem wel niet uit. Alleen als hy groet, geef ik een teken van herkenning". Gerard Hoffmann, een vriendelyk heerschap dat allerminst associaties opwekt met super-detectives la James Bond. "Als mensen hier komen zeggen ze: u ziet er zo gewoon uit, u lykt wel een ambtenaar. Dan antwoord ik: als u me zo ziet heb ik bereikt wat ik wilde. We willen van dat idee van gleufhoeden en trenchcoats af. Die hoeden en jassen hebben we niet, kyk maar in de garderobe. In films duikt altyd die gleufhoed weer op, de bar, de sportwagen, de mooie en schaars geklede dame. Dat geeft een bepaalde beeldvorming waar we graag van af willen". (Foto Dirk Ketting) Ik kom zelf uit de zakenwereld, om precies te zijn uit de exporthandel. Daar verdwenen nogal eens goederen, soms hele ladingen tegelijk. Als je niets weet van expeditietoestanden dan kun je in dat opzicht niet als bedryfsrechercheur functioneren. Een deel van ons werk is ook het beveiligen van mensen. Daarbij gebruiken we nooit wapens. Use brains, not guns, is ons parool. Een schietpartij is wel het laatste waar je op moet vertrouwen. Waar wij naar streven is het geven van op maat gesneden adviezen. Drempels laten inbouwen zodat mensen ontmoedigd raken om verkeerde dingen te doen. We leven toch al in een maatschappij waarin men minder zorgvuldig omspringt met mijn en dyn. Daarom sturen we ook met een zekere regelmaat tips aan klanten, oud-klanten en firma's. Die tips zijn gratis. Het gaat ons erom de bedrijven bewust te maken welke veiligheidsmaatregelen ze kunnen nemen. Mensen worden niet uit zichzelf eerly k, je moet ze een beetje helpen". Drukke maanden Volgens Hoffmann staan er weer drukke maanden voor de deur. In januari en februari worden de balansen opgemaakt, voorraden en goederen zijn geteld. Bepaalde onverklaarbare verschillen zyp aan het licht getreden. sensétie te bieden? "Je komt in dit vak heus wel voor riskante situaties en onverwachte dingen te staan", meldt myn informant. "Daarom moetje bepaalde technieken, zoals het schaduwen, beheersen. Toch kan het gebeuren datje oog in oog komt te staan met de te achtervolgen persoon. Dan moetje kunnen improviseren. Je moet je ook kunnen verplaatsen in de gedachtengang van anderen, dan kun je beter op hun gedragingen inspelen. Je mag als detective wel een beetje hang naar avontuur hebben maar je moet niet fantaseren. Het is een reëel beroep. Er zyn leukere dingen dan een nacht lang rondhangen in een tochtig portiek. Nee, we zijn niet gewapend. Daar beginnen we niet "De achtergrond van een detective kan heel verschillend zijn. We hebben op onze kantoren juristen, economen en mensen uit de sociale sector werken. Ook wel oud-politiemensen al moetje ons beroep niet zien als een wanhoopsstap van gedropte politiemensen. Je hebt de mensen langs de weg en de mensen op kantoor, maar meestal gaat het om een combinatie van die twee aspecten. Als detective moetje veelzijdig zyn en je hebt een vleugje idealisme nodig. Als je veel geld wilt verdienen dan kun je beter iets anders gaan doen". Mededogen met slachtoffers blijkt ook wel voor te komen. De detective is ook maar een mens, nietwaar. "We zien onze slachtoffers niet als vijanden of als objecten. Het gebeurt wel dat we medelijden hebben met die mensen, maar dat is by zoveel andere beroepen het geval. Denk maar aan rechters en politieagenten. Je vraagt je wel eens af: wat hebben ze zichzelf aangedaan? Eigenlijk doet een detective sociaal werk, hy is een neutrale derde tussen twee partyen die de waarheid aan het licht brengt. En die waarheid kan veel opluchting geven. Mensen zijn soms heel voldaan met een 'bepaalde wetenschap, blij dat ze van een onzekerheid zijn verlost; hoe vervelend die wetenschap in sommige gevallen ook is. Overigens pakken we niet alles aan. Als wij merken of sterk vermoeden dat wij geen juiste zaak dienen zetten wij onze bemiddeling stop". Niet moeilijk In tegenstelling tot de meesten van zyn collega's kost het geen enkele moeite om Gerd Hoffmann, bedryfsrechercheur sinds 1962, tc laten vertellen over zyn beroep. De telefonisch gemaakte afspraak wordt enkele dagen later schriflelyk bevestigd, een bevestiging die vergezeld gaat van uitgebreide informatie over Hoffmann bedrijfsrecherche. Hoffmann, een keurig ogende vijftiger met grijzend haar en een vriendelijke oogopslag, doet niet moeilijk over zyn vak. "Vraagt u maar hoor", zegt hij aanmoedigend in zijn kantoor in Amsterdam-Buitenveldert. Alleen cijfers over aantal werknemers en omzet van zijn bedrijf worden niet gegeven. "Dat gaat niemand wat aan, maar we hebben meer dan genoeg werk. Qua getalssterkte en omzet zijn we de sterkste op dit gebied in Nederland, dat weten we zeker. Door Bert Paauw Verder hoeven we niet geheimzinnig over ons werk te doen, het is gewoon een vak. Wy zyn gespecialiseerd in bedrijfsrecherche, dat is dus duidelijk wat anders dan wat particuliere rechercheurs doen, al komen bepaalde technieken zoals opsporen en ondervragen overeen", zegt hy. Hoffmann heeft een duidelijke beroepstrots. De vraag over welke eigenschappen een bedrijfsrechercheur moet beschikken doet hem losbranden. "Je moet een duizendpoot zijn. Mensen dromen wel dat iedereen het kan worden maar dat kan niet. Daarvoor stelt dit vak te hoge eisen. Als je niet over een bepaalde kennis beschikt val je snel door de mand. Het gaat om twee belangrijke dingen. De persoonlijkheid, een rechercheur moet betrouwbaar zyh. Daarnaast moet hy beschikken over vakkennis op gebieden van opsporing, vervolging en ondervraging en over bepaalde specialistische kennis. Om iets te noemen: juridische kennis, handelskehnis. Je moet als rechercheur weten waar je moet zoeken". Vlinders Er zyn wel een paar schriftelijke cursussen in Nederland, maar die halen het niet bij de vakgerichte studies voor rechercheur die bestaan in Engeland en Schotland. In Nederland moetje het vak leren via een interne cursus van het recherchebureau. Mensen dje bij ons komen werken zijn voor ons geen vreemden. Wy kennen de mensen al als wy hen vragen bij ons te komen werken. In ons beroep is geen plaats voor vlinders. Wy werken met advocaten, politici, banken, verzekeringsmaatschappyen, rechtbanken. Dan moetje weten waar je het over hebt. De particulier detective: "In dit vak is geen plaats voor vlinders".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 34