"Ik was een kreng en mijn ouders ook" Dick Swidde alias de Boze Buurman Boordevol "Iedereen probeert je een kunstje te flikken" "Zo heb ik een heel eigenaardig soort stem" DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 PAGINA 33 Onder de mensen die zich zo nu en dan eens feestelijk ergeren, neemt de Amsterdamse acteur Dick Swidde een heel aparte plaats in. Ooit maakte hij furore als de Boze Buurman Boordevol in de tv-serie "Ja zuster, pee zuster" en sindsdien lijkt elk vleugje sympathie voor zijn persoon bij voorbaat kansloos. Swidde zit er niet zo mee. "Als ik me privé maar amuseer". MENS ERSER JE NIET Staat echter op de cirkel, waar men met zijn pion terechtkomt, een eigen pion dan wel één der andere spelers, dan moet deze pion worden geslagen Het is dus zaak zijn medespelers zoveel v mogelijk te ergeren „Oh. nou ja. Ik spotte maar Eerder zei Swidde: ..Miskend als acteur voel ik me niet. nee. Ik heb dat ook gelezen, ja. en ik vind het aardig dat ze het schrijven, maar ik voel het zelf niet zo. Dat ik Boordevol ben geweest, merk ik nog dagelijks. Dat vind ik prima, zolang ze maar met aan me gaan hangen. Vergeten zijn ze het dus nog steeds niet. Al vind tk wel dat men lang niet altijd mijn mogelijkheden heeft gezien. Zo heb ik een heel eigenaardig soort stem. Ik kan op een manier iets zeggen en dat kan niemand mij nadoen. Ik heb dat van mijn vader geerfd en daarom heb ik wel eens gedacht: die of die rol had ik moeten hebben en als ik nou es met die of die bevriend was geweest, oi. dan had ik hem misschien wel gekregen. Maar daar heb ik nooit een punt van gemaakt, hoor Als ik maar gezellig werk en de mensen het niet onaardig vinden wat ik doe." 1 Dick Swidde: „Je ouders zijn de enigen die je kunt vertrouwen. Verder is niemand te vertrouwen. Ik weet het uit ervaring. En toch, toch trapje er steeds weer in, toch geef je dat vertrouwen steeds weer. Terwijl je weet: Homo homini lupus est (de mens is een wolf voor zijn medemens). En dat zal altijd wel zo blijven. Onlangs vertolkte hij nog een belangrijke rol in het VARA-hoorspel 'De Brief „Kon je het verstaan9 Ikzelf had er grote moeite mee. Ik zei bij dc opnamen ook: „Ik ben te zééécht.Maar de regisseur zei van niet. Het schijnt een makke van mij te zijn. Vroeger zei mijn moeder ook altijd: „Wat ben je zacht." Jeugd En over z'n jeugd ..Niemand heeft zo n jeugd gehad als ik. Ik was een kreng, maar mijn ouders waren ook krengen. We waren aan elkaar gewaagd Ik speelde de baas in huis en zij pikten dat. terwyl ze toch heus geen doetjes waren Het werkte prima Niemand buiten de deur kan die relatie snappen Dat is te intiem en te gecompliceerd Het gesprek nadert zyn eind. Swidde neemt zyn zoveelste sigaret. Inhaleren doet hij niet, zegt hu. ..anders zou ik gek worden." Dan opnieuw die onderzoekende blik Verslaggever kijkt op zijn vragenlijstje. - Doet u wel eens spelletjes7 Swidde „Geen pikante vragen stellen!" - Monopoly'' Knorng ..Een heel enkele keer ganzenbord. Heb je soms nog meer vragen?" - De laatste wat vindt u i/U.i André Hazes? Zonder te aarzelen: ,,'s Nachts zette ik een keer de radio aan en dacht, is dit nu het nieuwe fenomeen? Walgelijk, zoals die jongen met sentimenten speelt. En een doodgriezelige prop om te Als we onze spullen hebben gepakt, zegt Dick Swidde nog ..Ik vond het een heel aardig gesprek Dan pakt hy zijn glas bier en gaat op z'n vertrouwde plek aan de bar zitten. De jukebox speelt reggae. Dick Swidde: „Heb uw naasten lief, zeggen ze. Dat mag je van mij niet verlangen. Er loopt veel tuig rond. Ze gunnen mekaar het licht in de ogen niet en meestal proberen ze je wel een lelijk kunstje te flikken." (Het Parool 29-9-79). VHistoire se répète. Ik verbaas me dan ook in het geheel niet over de mensen. We weten nu toch onderhand wel, dat ze niet deugen?" (Het Vrije Volk 30-3-76). Al meer dan veertig jaar bewoont hij een klein bovenhuisje op een onbekend miniatuur-hofje aan de Prinsengracht in Amsterdam. Pal ernaast is zijn stamcafé. Precies op tijd verschijnt zijn rijzige gestalte er in de deuropening. Nog in alles lijkt hij op B.B. Boordevol: de sluwe en lastige, boze buurman uit Annie M.G. Schmidts tv-serie „Ja zuster, nee zuster". Dick Swidde is er dertien jaar geleden onsterfelijk door geworden. Ziekenhuis Voorzichtig komt hij op ons toegeschuifeld. Het lopen gaat hem niet meer zo gemakkelijk af, sinds hij driejaar geleden „in die rotsneeuw" onderuit ging en zijn scheenbeen op twee plaatsen brak Voor het eerst van zijn leven belandde hij toen in het ziekenhuis. Blijkens eerdere interviews („Na twee weken riep ik al: ik word hier gek! Maar ze lieten me niet gaan") moet dat een verschrikkelijke ervaring zijn geweest. Informerend of het werkelijk zo vreselijk was, raakt hij een tikkeltje geïrriteerd en krast vastbesloten„Het eten was er zeer behoorlijk en voor de rest praten we er niet over." Wel praten we over het zogenaamde Swiebertje-effect: sinds Swidde de rol van B.B Boordevol zo glansrijk vertolkte, weten regisseurs hem alleen nog maar te vinden wanneer er een soortgelijk knorrig, oud mannetje moet worden gespeeld, dat kribbig commentaar levert. Maar Swidde (ooit is hij 's lands meest miskende acteur genoemd) maalt daar niet om, zegt hij. „Als ik me privé maar amuseer. Het leven vind ik veel belangrijker. Als ik maar een paar leuke jongens en meiden om me heen heb. En me met hen maar kan vermaken. Ik ben voor niets te oud." Nog elke dag geniet hij van zijn leven, zegt hij met die kraaiende, onnavolgbare stem, welke uit Acteur Dick Swidde: "Neem van mij aan, je verrader slaapt nooit". duizenden is te herkennen. Hij is een echte nachtvlinder. Staat pas in de namiddag op, gaat tot een uur of acht naar de kroeg, doet dan tot een uur of elfthuis een dutje en begeeft zich vervolgens opnieuw naar het café om in gezelschap van een paar leuke jongens en meiden tot vroeg in de ochtend de bloemetjes buiten te zetten. Bel hem dus nooit voor drieën 's middags op. anders kan het gebeuren dat hij narrig de telefoon opneemt en getergdNou!..." roept. Jongelui Zo'n brombeer als Swidde heet te zijn, zo sikkeneurig is hij in werkelijkheid niet, zegt hij. „In de zomer", vertelt hij met pretoogjes, „was ik met een stel studenten op Schiermonnikoog en heb ik me kóstelijk geamuseerd, 's Avonds een biertje drinken, weet je wel. - Het was oergezellig. Echt mooie jongens waren het, heel mooi bruin." Meer dan met wie ook voelt Swidde zich verwant met jongelui In de kroeg drinkt hij een biertje met hen („Stickies laat ik altijd voorbijgaan"), luistert naar hun muziek („Ik ben mesjogge van Desmond Dekker en andere reggae") en in jongerencentra zingt hij met veel succes schlagers voor hen. Het zijn schlagers van voor de oorlog, zoals Oscar Strauss' „Jede Frau hat irgend eine Sehnsucht", dat de Duitse sopraan Marga Eggerth in de jaren dertig met veel verve zong. Als zoon van een Purmerendse kachelsmid raakte Dick Swidde al vroeg verslingerd aan het toneel Hij acteerde bij allerlei gezelschappen, maar de langste tijd bracht hij door bij dc Nederlandse Comedie. Hij heeft er tal van dankbare herinneringen aan, begin alleen niet over de bus. „Gru-we-lijk, gru-wc-lijk", misprijst Swidde. „Elke avond in dat busje, met mensen waar je niets aan vindt.., dat is het gruwelijkste dat er bestaat. Dat gegil en dat geschreeuw en al die wijnflessen, die door de bus rollen. Je wordt zo enorm beperkt in je vrijheid en dan moetje nog oppassen datje niets onaardigs zegt tegen de chauffeur, anders zet hij je doodleuk drie straten verder af dan je gevraagd hebt. Machteloos sta je dan." We spreken over een kunstje dat de verslaggever ooit is geflikt „Vertel mij maar niks", zegt Swidde. „Neem van mij aan: je verrader slaapt nooit. Dat Is een uitspraak van mijn vader en een variant op: je vijand slaapt nooit." Swidde heeft het aan den lijve ondervonden. En meer dan eens „Ojee, het héééle schaakbord Alles! Iedereen probeert een ander een kunstje te Hikken. En dat is niet iets van de laatste tyd, maar altijd zo geweest. Dc mensen deugen niet, jongen En zal ik vertellen waarom? Kinnesinne Louter kinnesinne." Donderstenen - Bedoelt u met te zeggen sommige mensen deugen niet? Fel „Nee! We deugen geen van allen. Donderstenen zijn we. Allemaal." „We zijn donderstéééénen. Allemééóélll Vaders die op hun kinderen vallen, moeders die op hun zoon verliefd worden Houd toch op We deugen nu t - En padvinders die bejaarde mensen helpen met oversteken? Vergeten Ook het in de kleedkamer eindeloos moeten wachten, tot iedereen klaar was. zinde Swidde allesbehalve. Nóg kan hij zich er over opwinden. Wat dat betreft kan- hij alleen maar blij zijn. dat men hem in de toneelwereld is vergeten. Hij heeft daar overigens nimmer om gevraagd, weet ook niet wat de oorzaak, noch de oplossing ervan is - Men moet er van houden, maar lobbyen schijnt een probaat middel te zijn. Door Sjak Jansen Swidde: „Oh nee. Als ze me hebben willen, komen ze maar. En anders komen ze maar niet. Slijmen doe ik in elk geval nooit „Anderzijds", zegt hij, „probeer ik ruzie altijd te vermijden. Maar als ze beginnen, kunnen ze me krijgen. Dan zet ik het mes erin en zeg ik „Pas op." Ook in het café Als ik niet wil dat ze tegen me praten, wend ik me af. En ais ze dan toch wat zeggen, roep ik „Lazer op." Geagiteerd: „Hè, Schei uit zeg. Lazer ope.i doe niet zo griezelig Mensen gunnen elkaar gewoon het licht in de ogen niet. Dat valt niet te ontkennen, dat zit in iedere mens. We zijn farizeeërs." We spreken over de Amsterdamse krakersrellen. Wie dacht dat Dick Swidde zich er groen en geel aan ergerde, vergist zich. De acteur noemt het een grof schandaal dat in een stad met zoveel woningnood, zoveel panden soms jarenlang leegstaan Swidde ..Ik sta volkomen achter dc krakers. Heb alle begrip. Maar dat het volk steeds minder begrip opbrengt voor de kraakbeweging, verbaast mij eerlijk gezegd niks Verrechtsing is er namelijk altyd al geweest en vandaar ook dat sommige mensen hun heil gaan zoeken by lieden als Bhagwan m Poona." Poona - Albert Mol is van uw leeftijd en was in Poona. Heeft u hel wel et as overwogen? Verontwaardigd „Je bedoelt te zeggen dat het daar stikt van de flikkers1" - Nou nee. Geen moment heb ik dat gedacht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 33