"Dus daarom via een omweg, waarom niet?" Partners zoeken via bureau of advertentie DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 SYMPATHIE Sympathie is een gevoel van gene genheid en ook in dit spel worden deze gevoelens gehanteerd. Het brengt inte ressante gesprekken op gang, vooral in een gezelschap waarin men elkaar nog niet goed kent Een kloeke socioloog uit YVageningen berekende onlangs dat een half miljoen Nederlanders een partner zoekt. Meestal gebeurt dat in "het vrije veld", maar niet zelden ook via advertenties en huwelijksbureaus. Wat bezielt mensen om via de advertentiekolommen van kranten en tijdschriften partners te zoeken. Maar ook: hoe komt het dat vriendschap en genegenheid - ogenschijnlijk zo vanzelfsprekend in dit ondermaanse - vandaag de dag zo moeilijk te vinden zijn Gesprekken met een "advertentie-paar" en een huwelijksadviseuze. De advertentie was uitgebreid genoeg: 'Vriendenstel, alle twee lang, slank, academisch gevormd, zoekt ander vriendenstel (oudste niet boven 45)voor aanknopen van leuke vriendschap, die veel omvat, ook sex. Wij houden van ballet, opera, concert, toneel, sex, bars, gezellig thuis, dansen, naaktstrand enz. Houden niet van etiketten 'links' of 'rechts'. Om elkaar gemakkelijk te kunnen bereiken alleen reacties uit Rotterdam of omgeving.' "Na eerste ontmoeting samenwonen' Desondanks sprak de oproep slechts één Vrij Nederland-lezer aan. die meende aan de 'eisen' te kunnen voldoen. En die ene sloeg de plank nog flink mis ook. Fokko (40), de ene helft van het bewuste vriendenstel, is er nog hoorbaar verontwaardigd over: "Wat die man wilde was puur sex. Hij deed heel geheimzinnig. Was homofiel, tenminste, dat dècht hij, want hij was ook getrouwd. En z'n vrouw mocht van niks weten natuurlijk. Nee zeg, dat was niets. Bedroevend Al met al een bedroevend resultaat. Toch willen Fokko en zijn vriend Jan (28) dóórgaan met het zoeken naar vriendenstellen via een advertentie. Beiden voeren als argument daarvoor een scala van redenen aan. Later in het gesprek zal blijken dat (ongeveer) diezelfde redenen ook kunnen dienen als antwoord op de vraag waarom Fokko en Jan toestemden in een interview. Om te beginnen, het kan niet mooier, heeft het nu vier jaar "zéér gelukkig" samenwonende stel elkaar juist middels een advertentie leren kennen. ("Het was puur liefde op het eerste gezicht. We zijn na de eerste ontmoeting meteen het weekeinde bij elkaar gebleven. Twee maanden later woonden we samen"). Daarnaast wil het tweetal gróóg elk handvat aangrijpen om het taboe, het onbegrip en de misverstanden rond het fenomeen contactadvertentie uit de weg te helpen ruimen. En in het vuur van het gesprek komt reden nummer drie boven water: ook over de homofilie heersen in Nederland nog zoveel vooroordelen dat het de moeite kan lonen om daarover eens een boekje open te doen. Terug naar het begin, het eerste argument. Waarom een partner zoeken door middel van een advertentie? Voor fokko blijkt dat geen vraag maar een vanzelfsprekendheid. Want: "Echt, ik zie het verschil niet tussen mensen in de tram of kroeg ontmoeten of via een advertentie. Onnatuurlijk, zo'n advertentie? Kan best, maar als ik die jongen uit de tram op wie ik val achterna loop is daar ook niets natuurlijks meer aan. Een advertentie is even vrijblijvend als alle andere manieren van contact krijgen. Er hoéft toch geen relatie uit te groeien? Nee, een ontmoeting in een kroeg is minstens even gericht. Zéker in een homofielenbar". "En dan horen we vaak: dat zouden we van jullie nou nóóit gedacht hebben' De wijze waarop Fokko en J an destijds met elkaar in contact kwamen is voor beiden een concreet gegeven. Een gegeven dat in gesprekken met vrienden ook regelmatig ter sprake komt. "En dan horen we vaak: dat zouden we van jullie nou nóóit gedacht hebben. Zo zie je maar". Geluk Een bevredigende relatie dus. Even bevredigend als de contacten van Jan en Fokko met kennissen en vrienden zijn. En dan toch blijven zoeken naar andere contacten? "Ja, omdat we wel vrienden hebben, maar dat zijn voor het merendeel mensen die een heel eind uit de buurt wonen. En weet je, het spontóne van vriendschap gaat er een beetje af als je niet zomaar kan langskomen. Als we op zondagavond besluiten om gezellig even langs P. te gaan is dat aardig, maar P. woont toevallig wel in Hilversum en wij in Rotterdam. Je moet zulke bezoekjes dus gaan plannen, want de kans om onaangekondigd te komen en vervolgens voor een dichte deur te blijven staan is anders te groot". Maar bovendien", vervolgt Fokko zijn betoog, "zijn we op de meeste kennissen en vrienden een beetje uitgekeken. Nou ja, dat klinkt rot he, en zo bedoel ik het natuurlijk niet. Alleen: we kennen ze al zo lang.". En ondanks de goede staat ervan vinden zij die relatie alléén te beperkt. Beiden kunnen zich geen leven voorstellen zonder vrienden om zich heen. Fokko: "Ik zou binnen drie weken tegen de muur opvliegen. Want juist omdót je samen een relatie hebt, gelukkig bent, wil je er op uitgaan. Bij wijze van spreken dat geluk aan de buitenwereld willen demonstréren". Daarbij voelen zij zich totaal niet gehinderd door hun homofilie. Wel zoeken ze het liefst weer een reden voor het plaatsen van een advertentie - gelijkgestemden op. Het heteroflele wereldje heeft andere normen en waarden dan zij, oordeelt het tweetal. Met name de sex is binnen het homowereldje niet zo'n beladen onderwerp, zo ervaart Fokko als actief COC-er en homo-gespreksgroepenleider. Zijn woordenvloed over dit onderwerp is bijna onstuitbaar: "Veel homoparen hebben naast hun relatie andere sexcontacten. En dat kan vaak ook. Als je buiten je relatie sex hebt hoeft dat die relatie helemaal niet te schaden. Sex is maar één facet van een verhouding en waarom dit ene facet niet mogen delen met anderen? En hetero's begrijpen daar niets van. Dus weet ik dat Jan en ik niet zonder homofiele vrienden zouden kunnen. Ter eigen bevestiging, maar ook om te ginnegappen om niks, want het lijkt wel of homo's veel meer plezier kunnen hebben. Ook zonder dat het direct een orgie wordt. En in onze ingewikkelde maatschappij wordt het steeds moeilijker om zulke gelijkgestemde mensen te vinden. Bemiddeling Iemand die het volmondig eens kan zijn met die woorden is de Door Miep Hoenson Leidse mevrouw Middelkoop, als 'huwelijksadviseuze' in dienst bij de landelijke Stichting Trait-d'Union. Ze weigert ook om .haar klanten kneusjes te noemen. Dat alleenstaanden op gerichte wijze een partner zoeken om is ook volgens haar een "gevolg van de veranderingen binnen de maatschappij". Mevrouw Middelkoop: "Want die maatschappij is en blijft gezinsgericht. Mensen kloeken binnenshuis bij elkaar. En in welke periode wordt dat méér duidelijk dan in de donkere dagen voor Kerst?" Het zou juist in deze tijd dus storm moeten lopen bij de huwelijksbureaus. De advertenties zijn ook lokkend genoeg:U zoekt een vriend, vriendin of partner? Voor huwelijk, vriendschap of zomaar? Volgens moderne methode leggen wij contacten voor u, zodat u met Kerstmis niet alleen bent..' Desondanks krijgen die a onder het rubriekje 'kennismaking' in de kranten een geringe respons. Vergeleken tenminste met het aantal zoekenden. Volgens de laatste berekeningen probeert een half miljoen Nederlanders een vaste partner te vinden. Zij slagen er niet in die in 'het vrije veld' te vinden. Bij de veertien erkende huwelijksbureaus staan echter slechts zo'n achtduizend zoekenden ingeschreven. Conclusie: er heerst nog steeds een taboe op het inschrijven bij een relatiebureau. Ook deze stelling levert gretig bijval op van de kant van mevrouw Middelkoop: "Mensen denken nog steeds dat ze iets mankéren als ze niet op eigen kracht een partner kunnen vinden. Maar zo is het niet. Het ligt aan die maatschappij. Ga maar na. Zo tot je dertigste heb je nog alle mogelijkheden om in uitgaansgelegenheden, op feestjes en dergelijke, mensen te ontmoeten. Maar naarmate je ouder wordt stapje niet zo makkelijk meer een disco binnen. Of je wordt zo in beslag genomen door je werk datje de tijd niet eens hebt om iemand te zoeken". Eerste stap Vooralsnog kan r Middelkoop om dat taboe te helpen doorbreken weinig anders doen dan de mensen, die zelf de eerste stap richting huwelijksbureau zetten, zo comfortabel mogelijk te ontvangen. Open haard aan, kopje koffie erbij, gezellig gesprekje beginnen, en binnen vijf minuten is het ijs gebroken. Het ii Middelkoop er zeer aan gelegen om haar klanten op hun gemak te stellen. Ze wil zo snel mogelijk door dat 'jasje' van de client héénprikken. Ze moet alle mensenkennis die ze in huis heeft aanwenden om de klant te peilen. Intussen laat ze in gedachten alvast het rijtje gegadigden passeren. ("Op het eerste gezicht zie ik al vaak een koppel voor me. Je kunt je vergissen natuurlijk, want het is nooit te voorspellen hoe het uitpakt als ze elkaar zien. Een mens bestaat uit zoveel stukjes en vakjes... maar je kunt zeggen dat ik in ongeveer de helft van de gevallen gelijk heb"). Ze maakt een rapportje op, eventueel -als ze een partner op het- oog heeft voor haar cliënt- met adviezen in die richting. Met of zonder advies wordt dat rapport opgestuurd naar het hoofdbureau in Ede. Die neemt het zoekwerk van haar over. De klant krijgt o.m. een boekwerk thuisgestuurd waarin alle ingeschreven partnerzoekenden staan opgenomen. Op zoek naar die éne speciale mens kan de cliënt zelf schrijven, maar hij kan op zijn beurt ook post krijgen van andere ingeschrevenen. "Beroep van man is erg belangrijk" Wat maakt twee mensen geknipt voor elkaar? Ook voor mevrouw Middelkoop is en blijft dat vaak een open vraag. Haar bureau gaat in beginsel af op essentiële punten zoals hobby's, leeftijd, opleiding, geloofsovertuiging. Maar zelfs als kloppen deze punten bij twee adspirant-partners, dan nog is er geen enkele garantie dat het 'klikt'. "Er ztfn nog zoveel specifieke kenmerken waardoor het wel of niet wat wordt. Je kunt mensen wel op grond van die belangrijkste gegevens bij elkaar passen, maar dan zijn er bijvoorbeeld weer de persoonlijke trekjes die het samenleven onaangenaam zouden maken.." Gezellig Hoe het leven uitpakt na de inschrijving bij een huwelijksbureau is nooit met zekerheid te voorspellen. Mevrouw Middelkoop: "Er zijn mensen die zich nog maar net hebben laten inschrijven en dan in het gewone leven ineens iemand ontmoeten. Blijkbaar omdat ze vanaf het moment van ihschrijving minder krampachtig op zoek zijn...Maar natuurlijk zijn er ook die, na een jaar ingeschreven te staan, de moed maar opgeven". Meelopend met de ontwikkelingen, de steeds eenzamer wordende mens in een zichzelf gekeerde maatschappij, bemiddelt Trait-d'Union sinds kort ook in andersoortige relaties. Vrouwen die een gezellige vriendin zoeken om mee uit te gaan, mannen die een kameraad willen, mensen die een vakantievriend zoeken, ze kunnen allemaal bij de Stichting terecht. Het gaat er de Stichting om mensen aan een gezelliger leven te helpen, en hoe zij dat zelf invullen gaat haar niet aan. Er zijn bepaalde categorieën die ook bij de Stichting buiten de (huwelijks)boot vallen. Vrouwen die ouder zijn dan 50 bijvoorbeeld. Het overschot in die categorie is groot. En ook voor hele jonge mannen (onder de 30) kan Trait-d'Union doorgaans geen partner vinden. "In principe schrijven we hele jonge mannen maar niet in", zegt mevrouw Middelkoop. "Ze hebben geen schijn van kans. Of ze moeten een goeie baan hebben. Vrouwen die zich bij een huwelijksbureau laten inschrijven, meestal zijn ze gescheiden, vinden het beroep, de status van een man heel belangrijk.."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 32