"Atoomchantage zit er dik in natuurlijk" Generaal b.d. jhr. W. H. de Savomin Lohman: DONDERDAG 24 DECEMBER 1381 PAGINA 31 Luitenant-generaal der cavalerie jhr. W. H. de Savornin Lohman (64) droeg drieënveertig jaar lang de wapenrok. Na de Lockheed-affaire volgde hij prins Bernhard op als inspecteur-generaal van de krijgsmacht. Vorig jaar ging hij met pensioen, maar de ontwikkelingen óp defensiegebied bleef hij nauwlettend volgen. Het vraaggesprek voltrekt zich nog vóór de militaire coup in Polen. Een militair strateeg over oorlog en vrede. "Aan één kant worden alle wallen gesloopt, terwijl er aan de andere kant elke week een SS-20 raket bijkomt". STRATEGO Om de tegenspeler te misleiden doet men er goed aan een paar bommen op enige atstand van het vaandei te plaatsen. Verkenners in de voorste linies hebben hun nut. Doch wie ze kwijt is. speelt als een blinde De generaal b.d. loopt rood aan. Met een ongeduldig gebaar plukt hij een stapeltje paperassen van de grond. Boos: Ik begrijp dat niet hè, zo'n hervormde kerk. Die heeft dan zo'n mooie brief geschreven en zegt daarin: wij zijn ook tegen het communistische systeem". Bril op. Knijpt de ogen toe. "Hier, een brief van het moderamen van de hervormde synode van november tachtig". Citeert: "Vrijheid van godsdienst en vrijheid van meningsuiting zijn wezenlijke verworvenheden van onze samenleving waarvoor wij dankbaar zijn. Wij maken ons geen illusies over politieke systemen waarvan wij gevrijwaard willen blijven en die we vrezen. Maar - en dan komt het - belijdend mogen we zeggen: wij kunnen leven met onze Heer ondanks welk politiek systeem ook". Woedend smijt hij de brief op de grond. Perst de woorden uit zijn mond: "Ik zeg: dominees, dat is wel verrekte makkelijk gezegd hè. Dat kon je ook in de Duitse tijd zeggen. Natuurlijk: toen konden de mensen ook leven met onze Heer. Maar het is wel verrekte makkelijk om dat nu in dit land, onder deze omstandigheden, te zeggen. Terwijl je een Amerikaanse atoomparaplu boven je hoofd hebt. Terwijl je weet dat dat andere politieke systeem je menselijkerwijs gesproken niet zal overkomen zolang die paraplu er is. Maar wat gebeurt er als die paraplu weg is? Dan klapt-ie dicht en dan kun je belijdend zeggen dat je onder een andere politiek met onze Heer toch wel kan leven". Rood hoofd. "Ja nou, hou me ten goede hoor, maar daar kan ik woedend om worden hè. Ik vind dat zulke praatjes voor de vaak". God Hij woont in een deftige buurt m Den Haag. Beseheiden rijtjeshuis, ouderwetse inrichting. Een lange man, grove gelaatstrekken. Langdurig praat hij over de vredesbeweging. Maakt zich herhaaldelijk boos. Doet z'n uiterste best het belang van een militair evenwicht uit te dragen. "Er is een andere kant die ik mensen nooit duidelijk kan maken, maar dat zal wel aan mij liggen. Als er een God is en als die God heeft toegelaten dat kernwapens worden gemaakt door zijn schepselen, door zijn mensen, zou die God dan zeggen: kijk eens, het zijn hele slechte wapens, jullie in het westen moeten er daarom afstand van doen, maar jullie in het oosten mogen ze behouden? Leg me dat nou eens uit, hoe moetje dan nou verklaren? Begrijp me goed: ik ben ook tegen kernwapens. Maar ik zeg: nu die kernwapens er eenmaal zijn, raak je ze nooit meer kwijt, je moet ermee leren leven. Maar nu zeggen de christenen aan deze zijde: die kernwapens zijn zo slecht dat we er afstand van moeten doen, de wereld uit. Maar niet aan de andere kant". - Maar er wordt toch ook gezegd dat ze er aan de andere kant uitmoeten? Wrange grijns: "Maar dat is toch een vrijblijvend praatje! Want dat .verhaal kun je hier wel houden. Maar daar niet". - Nee, maar dat doet er toch geen .afbreuk aan datje God erbij haalt en zegt: die kernwapens zijn slecht, die moeten de wereld uit. Tegelijkertijd kun je.. "Dat kun je wel zeggen. Maar van ons militairen wordt dan verlangd dat je je verstand op nul zet. Kijk, ik vind het allemaal prachtig, ik vind het IKV prachtig. Van mij mag dat allemaal. Maar de vredesbeweging sorteert Luitenant-generaal b.d. De Savornin Lohman: "De stekker zit in het stopcontact". natuurlijk alleen maar het effect met wat ze wil als die vredesmarsen ook in Moskou en ook in Leningrad en in Minsk, en niet alleen in Londen, Washington en in Amsterdam worden gehouden. Maar nee, we doen het alleen hier en verzwakken daarmee onze eigen onderhandelingspositie ten opzichte van de Sowjet-Unie. Het is allemaal emotioneel bepaald hè. En ik reageer er ook wel emotioneel op. Maar wel op basis van een verstandelijke redenering". Getemd "Zo'n eenzijdige benadering vind ik bovendien een onderschatting van het wezen van de mens. Ik ben geen socialist. Ik geloof ook niet dat de mens van nature goed is. Ik denk dat-ie ergens zo in het midden zit: goeie kanten, slechte kanten. Als je alleen al kijkt naar wat er op het voetbalveld gebeurt, zoals bij FC Den Haag met die bommetjes. Dan zeg ik: m'n lieve mensen, wat kletsen jullie toch over algehele ontwapening en wij beginnen. De kwaaiigheid zit in het beestje mens. Dus beestje mens moet een beetje getemd - worden". Toont vervolgens een artikel uit de NRC/Handelsblad over de noodzaak van tweezijdige ontwapening en de realiteit van het wederzijdse militair evenwicht. 't Is natuurlijk keihard. Maar wat wil je? Wil je dan alles wat wij verworven hebben - en dan denk ik niet in materiële zin - in de waagschaal stellen? Meneer Brezjnjev denkt er toch niet over om zijn kernwapens op te doeken als wij het wel zouden doen". Beent naar de achterkamer en roept: "Gelukkig gebeurt het allemaal niet zo gauw. Die Amerikanen zijn natuurlijk ook niet gek". - Gelooft u dat de Sowjet-Unie tot actie zal overgaan als hier eenzijdig wordt ontwapend? "O ja. daar ben ik van overtuigd. Dat zal op den duur beslist gebeuren als die leuze van het IKV - maar dan in de ruimste zin des woords. dus de kernwapens uit het westen, inclusief Amerika - wordt uitgevoerd. Dan gaat Rusland de wereld beheersen". Monopolie - Maar stel dat de kernwapens alleen van Westeuropees grondgebied zouden verdwijnen. Gelooft u dan dat het ook zal gebeuren? "Nou. je hoeft natuurlijk niet direct te denken aan binnenmarcheren. Want dat is natuurlijk nogal wat. Maar atoomchantage zit er dan dik in natuurlijk. Daarvan hebben de Russen zich ook bediend ten tijde van de Suez-crisis. Als wij als West-Europa gedenucleariseerd zouden worden, dan ben ik ervan overtuigd dat de Russische invloedssfeer - vroeger of later - zich tot hier in Scheveningen toe doet gelden". - Als we het nou omkeren. De Russen besluiten tot eenzijdige ontwapening. Gelooft u dan niet dat de Amerikanen hun invloedssfeer zullen vergroten? "Luister: daar geloof ik helemaal niets van. In de jaren zesenveertig-negenenveertig hebben de Amerikanen het eigenlijk voor het zeggen gehad in Europa. Op het gebied van atoombewapening hadden zij het monopolie. Maar daar hebben ze op geen enkele wijze gebruik van gemaakt. Trouwens, waartoe? Wat zouden ze kunnen doen?". Door Wim Wirtz - Ze zouden bijvoorbeeld hun invloed kunnen vergroten in de staten rondom de Perzische Golf "Ja eh. die invloed is al erg groot" "Jawel. Maar ik geloof dat ik uw vraag nu t goed begrijp Ik interpreteerde uw vraag als; gelooft u dat in dat geval dc Amerikanen Rusland zouden binnenmarcheren. Nou, dat geloof ik niet". Geen haar beter - Nee. natuurlijk met. Maar "Tja. die invloed. Maar ja. dat doen grootmachten per definitie hè. hun invloed uitbreiden En ik acht de Amerikanen geen haar beter dan de Russen. Maar er is één groot verschil De Amerikanen hebben een publieke opinie, waarbij iedereen kan zeggen wat-ie wil. Dit publieke opinie heeft de Amerikanen eigenlijk uit Vietnam gehaald. Dat is zwart wit geredeneerd, maar uiteindelijk is het wel zo. Nou, in Rusland bestaal dat niet. Als daar een mannetje staat te demonstreren, dan komt de politie in groten getale, dan wordt die man opgepakt en naar Siberië gestuurd". "Daarom maak ik er ook bezwaar tegen dat de vredesbeweging zich alleen hier manifesteert Het resultaat daarvan is dat alle wallen aan cén k^nt worden gesloopt, terwijl er aan de andere kant elke week een SS-20 raket bijkomt En ik begrijp niet dat de mensen dat niet willen inzien". Ze worden gedreven door angst. "Ja. maar ten onrechte. Ik begrijp ook niet waarom dat na twintig-dertig jaar zo actueel is. Ik vertrouw het ook niet helemaal hoor". -Maar gelooft u dan met in het gevaar van een beperkt kernwapenconflict? "Ik geloof dat een beperkt nucleair conflict niet te voeren is, omdat dat zou uitgroeien tot een groot conflict". - Dus daarom zal het ook niet gebeuren? "Nee Die twee grootmachten zgn daar zo voorzichtig mee" Wijst op het artikel in NRC Handelsblad (Foto Peter Sentruri "Dat laat zien hoe de wereld er werkelijk uitziet En het IKV laat zien hoe de wereld er zou moeten uitzien". - Zou het niet een keer mts kunnen gaan met die kernwapens. Door een menselijke fout, door onvoldoende controle, zoals onlangs nog gebeurde met een Trident-raket in de VS? "Ik weet daar niet zoveel van. Maar wat ik ervan weet is dat dit allemaal buitengewoon zorgvuldig en sophisticated behandeld wordt. Waarbij er allemaal sleutels zijn die van allerlei kanten moeten komen. Bovendien zijn er natuurlijk verbindingen - en laat ik het maar simplificeren - van het Witte Huis naar het Kremlin en omgekeerd Ik geloof veeleer dat het gevaar dat er op dat gebied iets misgaat, gering is". Illusie - Inmiddels schrijdt de kernwapentcchnologie voort. Er komen steeds verfijndere atoomwapens voor een slagveld van relatief kleine omt>ang. Dat kan toch op den duur een kernwapenconflict tn de hand toer ken? "Ja maar juist vanwege het impliciete gevaar dat u eigenlijk schetst, is men dan ook druk doende te trachten dat soort kernwapens zoveel mogelgk te beseitigen". Wordt er in de legertop gediscussieerd over de gevaren die het bezit van kernwapens met zich meebrengt "Ik weet dat daarover in de krggsmacht wordt gesproken. En daarbij wordt dan veelal geconcludeerd dat het een illusie is om te denken datje die wapens eenzijdig kunt afschaffen en dat de tegenstander dan van zijn kant wel soortgelgke stappen zal doen". "Ik denk wel eens. als we die kernwapens nou hadden gehad in de Tweede-Wereldoorlog. Zouden er dan ook zes miljoen joden de gaskamers zijn ingestuurd?". - U doet steeds een beroep op de realiteit. Laat ik dat ook eens doen: in die tijd waren er geen kernwapens. "Nee. dat is waar. Maar je kunt er wel over theoretiseren. Ik zal u vertellen: laatst was er een wijze Japanner die spijtbetuigingen in ontvangst nam voor het feit dat Amenka op Nagasaki en Hiroshima bommen had geworpen. Die Japanner toonde zich dankbaar voor die spijtbetuiging, maar, zei hij, vertelt u mij eens zouden ze ook gegooid zijn als wij Japanners die bommen ook hadden gehad? Een denkertje. Ik bedoel maar als het zo zou zgn dat er bij het bezit van kernwapens een kans is dat ze ook gebruikt zouden worden, dan moetje daar ook de kans bij betrekken dal wQ onder een zekere slaverng zouden komen als we er eenzijdig afstand van doen. En die kans is volgens mij groter". - Zou u als militair kernwapens gebruiken? "Ik acht het niet uitgesloten dat ik op de knop zou drukken. Maar die situatie zou zich niet voordoen, omdat het niet zover komt. Dus ik kan daar geen antwoord op geven". Zakmes - Als we kijken naar de gevolgen van een kernoorlog en het gebruik van kernwapens is op een gegeven ogenblik het laatste middel, zegt u dan: liet>er dood dan rood1 "Daar geef ik geen antwoord op. Dat is zo'n onwaarschgnlgke situatie. Louter hypothese Ik geloof dat ik zou meewerken aan die maatregelen die nodig zgn om in voorkomend geval op de knop te drukken. Je zou kunnen zeggen: de stekker zit m het stopcontact, maar de schakelaar wordt niet ingedrukt. Zo'n situatie moetje wel hebben wil de tegenstander geloof hechten aan ons vaste voornemen om onze vrijheid hoe dan ook te verdedigen". "Ik zal u zeggen die vrouw die een tijdje geleden in de Bglmcr een jonge roofovervaller recht door z'n hart schoot Dat kan ik begrijpen Die vrouw had een wapen op zak omdat ze zich bedreigd voelde. Als ik tegenwoordig 's avonds op het Centraal Station kom, heb ik een stevig zakmes in m'n zak. Je wordt zo door het geteisem omsingeld. Dat wil niet zeggen dat ik dat mes zal gebruiken, maar je kun' a W I mensen mee afschrikken. Zo ligt het ook bg de kernwapens". - Je zou kunnen zeggen ik heb ethische bezwaren tegen kernwapens. Ik wens zo'n keus niet te maken. "De militairen die dat zeggen moeten de krggsmacht dan verlaten Die kunnen niet goed functioneren in een systeem waarbij het bezit van kernwapens een harde realiteit is" - Kan ik daaruit concluderen dat degenen di« nu in de krijgsmacht zitten - en dan bedoel ik niet de dienstplichtigen - in principe bereid zijn om kernwapens te gebruiken? Z'n gezicht verstrakt. Verbijstering Op boze toon "Maar daarvoor heb ik toch dat hek- verhaal niet afgestoken Dat is toch..." - Ik provoceer. "Ja. dat begrijp ik wel Maar in zo'n vraag zit heel duidelgk dc Befehl-ist Befehl suggestie. Ln dat houd ik tegen. Die theorie gaat voor de krggsmacht zeker met op".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31