Blik in de weekbladen Vulde chauffeursclub alleen eigen zakken? deTijd HP Woudenberg: geroemd én verguisd Venetië onder water DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 25 Door Miep en Olaf Hoenson Willem Woudenberg op een moment van triomf... ten zijn overgedragen. Wou denberg: "Wij zijn een club, wij doen niks aan verkoop". Insiders echter vermoeden dat de Holland Duck Club sinds haar oprichting, begin 1980, enkele miljoenen heeft ver diend aan de verkoop van die mascottes. Kinderen Die insiders, oftewel de kwade tongen, kwamen vorige week al in beweging. Op een mo ment dat de HDC, wat haar bekendheid aangaat, door brak. Heel Nederland zag hoe de Club zich opwierp als or ganisator van het convooi kerstpakketten naar Polen. Woudenberg bracht waar schijnlijk heel wat ontroering teweeg met zijn bewogen kreet: "We góén toch naar Po len hè jongens?" op een mo ment dat de groep verslagen bijeen zat na het aanhoren van het nieuws dat dit land in staat van beleg was. Vlak daarop kwam de kritiek dat Woudenberg zich ten on rechte als hoofdorganisator van de actie had opgewor pen, en dat de wérkelijke waarde van de voedselpak ketten ver beneden de opge geven honderd gulden 't stuk zou liggen. Ook zouden er, in tegenstelling tot wat werd ge zegd, wel onervaren chauf feurs en zelfs kinderen bij het moeilijke transport zijn be trokken. Andere chauffeurs vroegen zich af hoe het nu precies was geregeld met de verzekering van de voertuigen tijdens het transport. Vast staat dat de chauffeurs die lid zijn van de Holland Duck Club collectief zijn verzekerd via deze vereniging. Een woordvoerder van de als tus senpersoon voor de Holland Duck Club optredende Ka merbeek Assurantiën in Amersfoort zegt hierover: "Het verzekeren van vracht wagens valt niet onder het contract dat wij met de ver eniging hebben. Als er dus vrachtwagens tijdens het convooi naar Polen collectief zouden zijn verzekerd, is dat niet via ons gebeurd". Bij Kamerbeek Assurantiën be nadrukt men geen andere banden te hebben met de Holland Duck Club dan die als tussenpersoon. Dat de di recteur van Kamerbeek As surantiën een ver familielid is van directeur Kamerbeek van Truckstar BV (die nauwe banden onderhoudt met de Holland Duck Club) berust op een louter toeval. "De bei de heren Kamerbeek hebben elkaar nog nooit persoonlijk ontmoet", aldus de woord voerder van Kamerbeek As surantiën. Mocht blijken dat de Holland Duck Club er onwettige praktijken op nahoudt, zo zegt de woordvoerder van het assurantiekantoor, dan wor den meteen de zakelijke be trekkingen verbroken. Woedend Iemand die al geruime tijd niets meer met de HDC te maken wil hebben, is Wim Bloemendaal, die zich als ma ker van het radioprogramma "iSxick' opwerpt als belan genbehartiger voor vracht wagenchauffeurs. Hij heeft de vereniging uit Al phen altijd al een 'puur com merciële club" gevonden. Maar nu is hij pas écht woe dend, zo liet hij gisteren ook al in deze krant weten. Bloe mendaal zegt veel negatieve reacties op het Polen-convooi te hebben gekregen. Anderzijds blijken er ook posi tieve verhalen over de organi satie van dat convooi te zijn. Die conclusie kan worden ge trokken na een bezoek aan een chauffeurscafé onder de rook van Alphen. Een tevre den Polen-ganger bijvoor beeld: "Woudenberg heeft zich een goede leider ge toond. Iedereen kon by hem met z'n problemen terecht. Hy zette zich volledig in voor deze zaak". (De bewuste chauffeur voegt aan die lovende woorden wel toe nergens aan te hebben ge merkt dat Woudenberg ei genlijk arbeidsongeschikt is verklaard Maar dit terzijde) Terug naar de kntiek over de HDC. Die is er ook al jaren bij de "enige echte chauffeurs club van Nederland". Truck'. Woordvoerster me vrouw Van Rhee: "Wy ageren al zo lang tegen clubs als de Holland Duck Club Maar nu pas vinden we gehoor. Echt, het is niet de eerste keer dat er bij die club iets scheef zit". En zij somt op: de HDC organi seert maar liefst elke maand een behendigheidswedstryd voor chauffeurs, telkens in een andere plaats Bezoekers betalen dan 12,50 gulden en tree, terwijl er ook sponsors aan zo'n evenement bijdra gen. Mevrouw Van Rhee- "Sorry hoor, maar waar blijft al dat geld? Een vereniging is er toch alleen voor leuke eve nementen, toch niet om haar zakken te vullen?" Herhaalde malen, zo vertelt zij, organiseerde Truck' een eve nement dat prompt werd ge- copieèrd door de club uit Al phen. De vereniging zou haar leden jaarlijks 98 gulden con tributie in rekening brengen. Mevrouw Van Rhee: "Maar ze presteren het om tijdens een jaarvergadering de con tributie nog hoger te maken omdat ze zogenaamd duizen den guldens tekort komen. Maar de druppel die de emmer voor Truck' deed overlopen was de "poespas rond dat transport naar Polen. Dat was toch niet nodig geweest? Er rijden nu ook chauffeurs in die contreien. Die worden toch ook niet zo toegejuichd? Laat staan dat ze door een staatssecretaris worden uit gewuifd." Haat en nijd Haat en nijd dus binnen het we reldje van de vrachtwagen chauffeurs. Mocht blijken dat de Holland Duck Club inder daad onwettig is bezig ge weest, dan zullen de besturen van andere chauffeursvereni gingen in hun handen wry- Mocht aan de andere kant blij ken dat er niet (opzettelijk) is geknoeid, dan loopt de Hol land Duck Club door de ruchtbaarheid die aan de zaak wordt gegeven in ieder geval een gevoelig deuk op. Daarnaast staat ook de persoon Woudenberg nog ter discus sie. Los van de praktijken van zijn vereniging loopt er ook een onderzoek naar hem. Het GAK vermoedt dat Wou denberg, die in de WAO loopt, bijverdient. Dat mag geen enkele Nederlander Ook niet iemand die een con vooi van ruim honderd vrachtwagens naar Polen heeft geleid. Als alle feestdagen weer voor bij zyn zullen we méér weten. Maar wellicht dat 'de zaak Holland Duck Club' onder in vloed van dc kerstgedachte daarna is verwaterd en in het vergeetboek kan worden bij geschreven. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het leven kan raar lo pen. Zo wordt iemand bejubeld als een nationale held, en nog geen dag later wordt hij verguisd als ware hij een misdadiger. Die tegenstelling moet voor voorzitter Willem Woudenberg van de Holland Duck Club wel erg bitter zijn. Koud terug van de bejubelde reis met de kerstpakketten naar Polen wordt Woudenberg verdacht van verduistering van enkele tonnen. Naar zijn praktijken én die van de Holland Duck Club wordt door de rechter-commissaris in Den Haag een onderzoek ingesteld. Daaruit zal blijken of er "enkele honderdduizenden guldens" zijn ach tergehouden na het Truckstar-festival, dat de Hol land Duck Club in oktober van dit jaar organiseer de. Met de verkoop van mascottes, "Duckies" ge naamd, zou de vereniging miljoenen hebben opge streken. Financieel wanbeheer, het bezit van zwart geld, op lichterspraktijken, de beschuldigingen zijn niet van de lucht. Maar ook wordt Woudenberg bedol ven onder een stroom van telefoontjes met adhesie betuigingen", zo beweert hij zelf. Op het bureau van de Holland Duck Club heeft men het ook razend druk. "De telefoon staat roodgloeiend. Allemaal mensen die het een smeri ge streek vinden dat we worden aangeklaagd. Houdt je taai, we staan achter jullie, dót horen we de hele dag", aldus een woordvoerdster. Hoe het allemaal zover is gekomen, weet zij niet: "We heb ben geen idee waar de klacht vandaan komt. Haar enige vermoeden is dat missschien jaloerse chauffeurs die de Holland Duck Club de grote aan was en de nationale roem na het Polen-transport misgunnen, op deze manier proberen de vereni ging in diskrediet te brengen. Woudenberg heeft zo zijn eigen vermoedens. Hij houdt het op "een rolstoelgebruiker". Een nadere omschrijving geeft hij niet. Kamerbeek ge- Chaos Niemand die daarvan het fij ne weet. De politie meldt dat het "een groep Brabantse chauffeurs" was die aan het rekenen sloeg na het Truck star-festival, en tot de slot som kwam dat er tijdens dat festival aanzienlijk méér geld ingezameld moest zijn dan de 160.000 gulden waarop de Holland Duck Club het hield. Ook Justitie denkt dat er "veel meer" geld is binnenge komen dan werd opgegeven. Voorlopig is 'de zaak Holland Duck Club' nog een ondoor zichtige brij. Maar liefst zes man heeft de Alphense poli tie vrijgemaakt om het onder zoek naar de handel en wan del van de vereniging en haar voorzitter uit te voeren. Nog afgezien van de persoon/per sonen bij het Gewestelijk Ad ministratie Kantoor, die moet bekijken of Woudenberg al dan niet terecht een WAO- uitkering geniet, en of hij via zijn vereniging heeft 'bijge klust'. De zes man van eerstgenoemde overheidsdienst buigt zich nu over een indrukwekkende stapel papieren van de Hol land Duck Club én van twee Hazerswoudse BV's, Truck- star en Filtrum. Beide BV's onderhouden nauwe banden met de Hollahd Duck Club. Zo heeft directeur G. Kamer beek van beide BV's het ver- kooprecht van de mascotte, het 'Duckie', van de chauf feursvereniging in handen. Willem Woudenberg heeft, tot het moment dat hij ar beidsongeschikt werd ver klaard, werkt. Hoofdinspecteur Rutting denkt dat het wel tot begin ja nuari zal duren voordat in de chaos enige orde is gescha pen. Zeker is dat de feestda gen de zaak gaan ophouden. Ook politiemannen zitten met Kerst liever onder een boom dan onder een stapel paperassen. Arrestatie Vooralsnog denkt de politie Al phen er nog niet over om Woudenberg aan te houden. Dit gerucht ging, maar het wordt door Rutting ontze nuwd. De politie zegt bij een dergelijke zaak alleen dan tot arrestatie over te gaan wan neer er een grote kans is dat een 'verdachte' een enkele vliegreis richting Australië boekt. Die kans wordt bij Woudenberg zeer klein ge schat. Een vermoeden dat door Wou denberg wordt bevestigd: "Ik blijf rustig thuiszitten. De boeken zullen wel uitwijzen dat ze het grondig misheb- ben". Woudenberg blijft ontkennen. Hij denkt dat een bereke- ningsfout van de opbrengst van het Truckstar-festival de oorzaak voor de slechte ge dachten over zijn club is. 'Ze' zijn er volgens Woudenberg ten onrechte van uitgegaan dat alle 11.000 bezoekers er het volle pond betaalden. Bo vendien, zegt de Alphenaar, is het niet de vereniging die de mascottes vervaardigd en verkoopt, maar die BV in Ha- zerswoude aan wie de rech- L/n VRU NEDERLAND Ex-minister Jaap Boersma stort in VN zijn hart uit over het Ogem- concern, waar hij de afgelopen drie jaar als lid van de raad van bestuur voor de bouwsector mocht rondlopen. Boersma re kent definitief af met zijn Ogem- verleden en geeft een onthullend beeld van de handel en wandel in de top van dit concern. "De geld zucht die ik in de Ogem-top heb aangetroffen is verbijsterend", zegt hij. Boersma vertelt bijvoorbeeld dat de Ogem-top profiteerde van een belastingtruc die was bedacht door ex-staatssecretaris Noote- boom (financiën) voordat deze bewindsman werd. Er werd op Cyprus een bv gesticht, een deel van de Ogem-top ging in de di rectie zitten en hoefde in die po sitie over één van de drie ton jaarsalaris die ieder lid verdien de, slechts vier procent loon- en inkomstenbelasting te betalen (in Nederland is dat 72 procent). Het is simpel, zegt Boersma. "Je huurt een vliegtuigje, vlug naar Cyprus, vergadering openen, borrel, vergadering sluiten en na een half uur weer terug". Ook over de Ogem-adviseurs doet hij een boekje open: Rabbani kreeg zeven miljoen voor zijn be middeling bij het zg. Damman- project in het Midden-Oosten en er stond voor 50.000 gulden een adviseur van de KLM op de lijst die niemand ooit heeft gezien. Boersma verwijt de Ogem-top een gebrek aan ruggegraat en toont zich verontwaardigd over verrij kingen ("...graaien, graaien, graaien") van directieleden via declaraties en andere handige trucs. Bibeb had een interview met schrijfster Lisa Alther. Ook werd Jan Wolkers aan de tand ge voeld. Verder heeft VN een ver haal over de aflossingsproble men van 150.000 Nederlanders, over de ongediertebestrijding ("De warfarin-resistente huis mus") en een prachtig kort ver haal van F.B. Hotz over "De lan ge weg naar Veere". De bijlage gaat over de ruggegraat van het leger: de beroeps-onderofficier. Zeven vooraanstaande economen kregen van de Tijd een enquête formulier thuis met vragen over het regeringsbeleid. Een bonte verzameling van adviezen was het gevolg. Voorspelbare conclu sie: geen twee recepten zyn ge lijkluidend en geen van de on dervraagden meent dat het kabi netsbeleid een basis biedt voor economisch herstel. Matt Dings schetst de wereld van de "illusie-industrie" en "Neder- land-Pierrotland". Het is het ver haal over trends en trendsetters over het "ik-ook-automatisme" en de behoefte om "anders dan anderen" te zijn die er uiteinde lijk toe leidt dat iedereen hetzelf de is. Henk van Gelder schreef een artikel over de malaise in het bioscoopbedrijf. "Je moetje best doen, op je tenen lopen, dat heeft nog niet iedereen in de gaten". VARA-ideënmaakster Ellen Bla zer vertelt over haar werk voor "Sonja op maandag": "We zijn verschrikkelijk inventief in het maken van nieuwe fouten. We trappen nooit twee keer in de zelfde fuik, maar wel steeds in een andere". Van Bob Goudzwaard, hoogleraar economie aan de VU, prominent ARP-er en sedert de opheffing partijloos, verscheen het boekje "Genoodzaakt goed te wezen", waarin hy zijn theorieën over de "economie van het genoeg" ont vouwt. Rob Vermaas sprak met hem en noteerde onder meer: De EVP heeft het Messianisme als leiddraad.... dat heeft zo'n pretentie dat het besef dat je er zelf toch maar een kwestbare en feilbare uitwerking aangeeft he lemaal weg valt. Daar sta ik ver van af'. Voorts in de Tijd een gesprek met dominee Paisly, een reportage uit Polen veertien schrijvers over "eeuwig daklooszijn" en het jaar 1981 in foto's. 'Zo, leef jij nog?" Bitterheid by de ouders, irritatie en des-interesse hun kinderen. Zo kenschetst Mi- chiel Berkel in een dubbeldikke Haagse Post ongeveer de relatie tussen de ouders van toen en de dertigers uit het ïk-tydperk van nu ofwel de rebellen van de jaren zestig. Twee weken achtereen nam HP plaats 'in die grote cra- peauds, in die naar etenslucht riekende woonkamers' om de verwijten op te tekenen. "Vroe ger was jij er voor hun. nu zyn zy er voor jou. Maar jy bent voor hun een last, een vijfde wiel aan de wagen". Vooral de moeders, wier leven vroeger werd gevuld met kinderen krijgen, opvoeden, wassen, soppen, verstellen en koken hebben het er moeilijk mee. Vooral als ze van haar kroost ('ze zijn zo egocentrisch') te horen krijgen dat ze zelfs met kerstmis niet meer welkom zijn. Max Pam interviewt in HP de om streden journalist (spion voor de Russen of juist de Amerikanen?) Willem Oltmans: "Joseph Luns noemde hem een eenmotorige mus, maar H.J.A. Hofland zag meer gevaar in hem en noemde hem een ongeleid projectiel". Zelf zegt de man die kans zag welke 'grootheid der aarde' dan ook te interviewen: "Ik kom overal binnen, maar daar is niets geheimzinnigs aan. Het is een kwestie van opvoeding en psy chologie". "Mijn vader zei: je moet de sleutel hebben die op al lc deuren past - en die had hij ook. Ik heb van hem geleerd dat je je door niemand moet laten imponeren. Door geen hond". Verder in HP onder meer en het breder wordende wereldje van de lichaamscultuur (body buil ding), beschreven door Ton van Dyk en 'Koningin Alcohol', ge portretteerd door Emma Brunt In het bijgevoegde Filmfan aan dacht voor de verfilming van een stripfiguur onder de kop 'de pa thetische wereld van Popeye' en een interview met de Ameri kaanse actrice Lee Grant, be kend van 'neurotische' rollen in onder meer 'Portnoy's com plaint' en 'Shampoo'. VENETIE (AP) - Wateroverlast tn deze tijd van het jaar in Venetië volstrekt gebruikelijk maar de overstromingen die de Dogenstad de laat ste dagen te verwerken heeft gehad, zijn in jaren niet meer voorgekomen Het water bereikte een peil van anderhalve meter boven zee-n»ueau en dat had tot gevolg dat de meeste straten onderliepen. Deze opname werd gemaakt bij de beroemde Rialtobrug

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25