"Het is een smerige streek" f Toekomst van Utrecht voor even veilig Vrij Downey en Bruinsma zorgen voor strijd Defensie: Jammermaar MVKV moet van het veld af Engelse clubs vrezen strop van miljoenen ifii Trainen voor échte elfstedentocht... Bestuur fraudeerde N 0 N 3NDERDAG 24 DECEMBER 1981 DORDRECHT Omdat Parker Leiden zich bij de rust (34-49) al zeker waande van de zege bij Frisol Dordrecht, konden Dave Downey en Sid Bruinsma het zich veroor loven het midweekse duel in een tweestrijd tussen hen te laten ontaarden. Na de eerste speelhelft hadden beide forwards respectieve lijk al vijftien en veertien punten achter hun naam staan. En omdat basketbal een sport is waarbij alle ac ties worden 'gescout', deden Downey en Bruinsma ver woede pogingen om hun po sities op de cijferlijsten te verbeteren. Ze slaagden daar uitstekend in. Terwijl Leiden de thuisclub ruim op punten (70—100) klopte, kwamen Downey en Bruinsma een re mise overeen. Beiden scoor den 26 punten tegen een schotpercentage van 72 en lieten tevens zes rebounds noteren. En hoewel Sid Bruinsma vooral onder het Dordtse bord steeds de achil lespees van de ploeg van Charis Sideris bloot legde, mocht Downey aanspraak maken op de schoonheids prijs. Een handvol keren, waaronder het honderdste punten, kreeg de ex-speler van Amsterdam de handen van de weinige toeschouwers (ongeveer vierhonderd) op el kaar door middel van een dunk de bal door het netje te laten ploffen. Het 'gevecht' om de persoonlij ke eer dat overigens geen mo ment ten koste ging van het teambelang was gisteravond in feite het enige aantrekke lijke aspect van de wedstrijd Dordrecht - Leiden. Zowel de ploeg van Boot als de for matie van Sideris onder streepte met hun spel de po- Dordrecht: De Waard 14 (64%), Chatman 14 (54%), Jones 12 (43%), Bottse 10 (63%), Van Solm 10 (27%), Kanters 6 (43%), Heydeman 4 (50%) pun ten. Schot team: 47. Leiden: Downey en Bruinsma 26 (beiden 72%), Plaat 20 (56%), Hagens 12 (60%), Kragtwijk 8 (67%) en Puidokas 8 (33% en 14 rebounds) punten. sitie op de ranglijst. En aan gezien Leiden de vierde en Dordrecht de tiende en te vens laatste plaats in het klas sement innemen, was het duel geen moment spannend. De Dordtenaren beschikken eenvoudigweg over te weinig klasse om de degradatiestrop te ontlopen. Met name de ver vangers van de vertrokken Lewis (Tristars) en Moore (Donar) zijn kwalitatief aan merkelijk minder sterk. Cen ter Irving Chatman speelde gedurfd tegen zijn tegenpool Steve Puidokas, maar zijn score-inbreng (veertien pun ten) was te beperkt. Zijn landgenoot Banford Jones, die tussentijds de ontslagen Stevens opvolgde, werd wel iswaar erg hoog aangeslagen door een aantal basketba l—insiders, maar maakte die vooruitgesnelde faam spora disch waar. En tot overmaat van de ramp voor Sideris gaf spelverdeler Bolte onlangs de voorkeur aan zijn maatschappelijke carrière boven eventueel UTRECHT (ANP) Hoewel de financiële toestand van de gemeente allerminst florissant is, zijn B en W van Utrecht bereid fors in de buidel te tasten om FC Utrecht van de ondergang te redden. Het college ver raste de leden van de raadscommissie voor sport en openluchtrecreatie door voor te stellen de schuldenlast tot een bedrag van 1,8 miljoen gulden voor haar reke ning te nemen. Wethouder Rosenberg van financiën schaarde zich niet achter het plan. Hij ziet geen heil in de voorstellen. FC Utrecht doelman/actievoer der Hans van Breukelen viert het feest mee met zijn supportersschare. Het betaald voetbal in de Domstad is voorlopig veilig gesteld. Hans kan nog even blijven sportief succes. Voorts haalt international Paul van Solm vaak de krantekolommen, maar dan meestal in negatief opzicht. De ex-Leidenaar heeft al een aardige reputatie als 'sloper' opgebouwd. Kort om Sideris zit bijna wekelijks machteloos toe te kijken naar het spel van zijn pupillen. Tekenend was gisteravond te vens dat niet één van de Yanks het best op schot was, maar Marco de Waard. Hoe wel de Dordtse spelverdeler een matige balbehandeling heeft, kroont hij zich gere geld tot topscorer van de wedstrijd. Vooral als de te genpartij een zone voorscho telt, gedijt De Waard goed. Nadat Boot bij 20-26 zijn spe lers een zone had gedicteerd, schoot De Waard uit alle hoe ken en standen raak. Van de 34 punten van Dordrecht nam hij er tegen een schot- percentage van 78 veertien van voor zijn rekening. Na de pauze schakelde Leiden evenwel terug op de ver trouwde man—to—man en Mitchell Plaat, eerzuchtig als hij is, gunde De Waard toen vrijwel geen schotpogingen meer. De Dordtse guard scoorde in het tweede bedrijf dan ook niet meer. En door dat Downey en Bruinsma on verdroten bleven scoren en Puidokas zijn zwakke schot (33 procent) compenseerde door meer dan een dozijn bal len van de borden weg te plukken, liep Leiden via 42-63, 46-75, 62-88 uit naar de ruime 70-100 zege. HERMAN POOS Het bedrag van 1.8 miljoen gulden is opgebouwd uit drie compo nenten. Allereerst verschaft B en W de door de bewindvoerders van FC Utrecht gevraagde bij drage van 500.000 gulden. Daar naast wil B en W de vorderingen op de stichting FC Utrecht uit hoofde van gemeentelijke garan ties voor enige langlopende geld leningen tot een bedrag van 1.052.000 gulden kwijtschelden. En op de derde plaats wil B en W KATWIJK - De Orion, het nieuwe oorlogsvliegtuig van de marine mag weliswaar het land beveiligen; het bedreigt het leven van de voetbalvereniging MVKV. Uitgerekend tussen Kerstmis en nieuwjaar heerst er in de Valkenburgse voetbalgemeenschap een koude oorlogsfeer. Hoewel de Koninklijke marine voor de invoering van de Orion een zendmast in de middelcirkel van het hoofdveld van de afdelingsclub moet neerplanten, doet MVKV verwoede pogingen als stoorzender te fungeren. LONDEN (ANP) - De Engelse betaald voetbalclubs hangt een miljoenenstrop boven het hoofd, wanneer het dub bele competitieprogramma van dit weekeinde wordt af gelast. De clubs hebben uit gerekend dat het totaal ver lies kan oplopen tot drie miljoen pond, ruim 14 mil joen gulden. Het dubbele programma ond de kerstdagen wordt tradi tiegetrouw uitstekend be zocht. De publieke belang stelling loopt in die dagen op naar recordhoogten. Me de dankzij de competitielei der, die in de 'doublés' veel derbies heeft verwerkt. Het vorig jaar werden de 46 wed strijden in de vier divisies bezocht door ruim 1,2 mil joen toeschouwers. Zoals de stand van zaken er nu voor staat, is de kans groot dat driekwart van het pro gramma op tweede kerstdag en maandag uitvalt. De bar re weersomstandigheden maken de velden onbespeel baar. En slaagt men er in het terrein bespeelbaar te ma ken, of door veldverwar- ming te houden, dan heeft de club veelal niet de beschik king over een hulplegertje om de tribunes sneeuwvrij te maken. Onder deze om standigheden gaan er in de Engelse beroepsvoetballers- wereld meer en meer stem men op een korte winterpau- ze in te lassen. Het bestuur van de Katwijkse om- nivereniging heeft inmiddels al een jurist ingeschakeld om een ontsnappingsclausule te vinden ter voorkoming van de zekere doodsteek. Afgelopen week werd dan ook de fik gestoken in het smeulende conflict. Na de za kelijke brief van de Oegstgeestse schout bij nacht, Stoltz, waarin wordt verzocht „de activiteiten per één januari op het voetbal veld te beëindigen", zegt pen ningmeester Fred Wouters lich telijk geëmotioneerd: „Ik vind die brief gewoon een smerige streek. Ze hebben ons bij het mi nisterie van defensie nooit als een volwaardige tegenpartij be schouwd. We kregen nota bene van een ondefinieerbaar figuur vorig jaar november telefonisch te horen dat we moesten opstap pen". Kil En Loek de Goey, voorzitter van het hoofdbestuur van de omni- vereniging: „Dat briefje is over dreven kil. Ik heb het dan ook kil afgehandeld met de simpele me dedeling: Wij gaan er niet mee akkoord en hebben de zaak ter studie overgedragen aan een ju rist". Tevens behartigt De Goey de hon neurs van de voetbaltak van MVKV. De voorzitter van die af deling, Toon Stéman, trok afge lopen week zijn conclusies uit het bestuursbesluit om een ad vocaat in te schakelen in de 'zendmast-affaire'. „Persoon lijk heb ik weinig zin tegen de marine te schoppen. Te meer omdat ik er zelf werknemer van ben en dat maakt de situatie voor mij extra pijnlijk". Stéman heeft zich daarom buiten de lijnen gemanoeuvreerd en zijn voorzittershamer neerge legd. Uit oogpunt voor zijn maat schappelijke carrière achtte hij dat verstandig. „Ik weet dat het hard aankwam die brief van het ministerie, maar aan de andere kant weten we al een jaar dat we weg moeten. Bovendien hebben we tot voor één januari van 1980 nooit veldenhuur, gas, water, licht en elektra hoeven te beta len. omdat MVKV neelsvereniging was". Waarmee Stéman suggereert dat tot voor kort weinig aanspraak op rech ten kon worden gedaan. Omdat de werknemers van de marine in de loop der jaren de minderheid gingen vormen (15 procent), werd het ongeveer 170 leden tel lende MVKV pas begin vorig jaar officieel een burgersportvereni ging. En die mensen dreigen allen op de keien te komen staan. Stéman: ,MVKV wordt dan gedwongen de club op te heffen, want met het ene veld dat overblijft berei ken we niets. Bovendien zijn alle overige velden in Katwijk reeds overbezet". Ondanks het sombere toekomst perspectief probeert De Goey die op het moment de officiële 'spreekbuis' is van de Met Ver eende Krachten Voorwaarts de gemoederen enigszins te sussen. „Die dead—line van één januari moet niet zo nauw worden geno men", vertaalt hij de brief op zijn vrijblijvende manier. „In die brief staat dat wij worden ver zocht de activiteiten te staken. Ik concludeer daaruit dat er nog kan worden gepraat". Voorts is een door MVKV ingediend be zwaarschrift nog niet behandeld door de gemeente Katwijk en ge deputeerde staten en kan de ver eniging altijd nog een AROB in dienen. Fatsoen De Goey weer: „Ik heb dan ook sterk het idee dat men langs el kaar heen werkt op het ministe rie van defensie, als men een der gelijke brief schrijft, terwijl dat bezwaarschrift nog niet is behan deld. Het getuigt toch van weinig fatsoen om de club op deze ma nier prettige kerstdagen en nieuwjaarswisseling toe te wen sen. Ik vind dan ook dat Stoltz, die die brief heeft ondertekend, maar eens voor de spiegel moet gaan staan. Dan ziet Stoltz dat hij ondoordacht en onbeleefd heeft gereageerd". REEUWIJK - Overal in het land wachten talloze schaats liefhebbers op dat éne mo ment. Zal het binnenkort dan eindelijk zover zijnEen heu se elfstedentocht over Friese kanalen, vaarten, modders- lootjes en ondergesneeuwde wegen. Met het aanhouden van het winterse weer blijft de kans op de ware schaats- marathon aanwezig. Voor de ware liefhebbers is op dit ogenblik dan ook maar één ding aan de orde. Trainen, trainen en nog eens trainen, zoals hierboven op de Reeu- wijkse plassen. Het bestuur van de Friese elfste dentocht denkt serieus aan de mogelijkheid van een ouder wetse, originele elfsteden tocht. Gisteravond vergader de het bestuur en men besloot voor vandaag een bijeen komst uit te schrijven voor de rayonhoofden ter bespreking van de route. "Het weer laat ons op dit moment nog wel in de steek, maar ook wanneer het enige tijd dooit, wil dat niet zeggen dat het ijs meteen weg is", aldus de voorzitter van de Friese elfstedenvereni- gmg drs. J.R. Kuperus. Het ijs op de route is oi>erigens nog met overal even betrouw baar. Gistermiddag zakte een ijsveegmachine door het ijs. Bij Sneek en tussen Harlin- gen en Franeker is de situatie nog ronduit slecht. "Het moet vriezen", zegt Kuperus, die nog geen enkele datum kan dat er langs elkaar wordt ge werkt. „Een bezwaarschrift? Ik weet daar niets van", zegt hij verbaasd. Wel stelt hij duide lijk: „Het is jammer en zonde voor MVKV, maar het kan niet anders, de club moet van het huidige veld af. Een alternatief kunnen we niet aanbieden, om dat daar ten eerste geen geld voor is en ten tweede is er über haupt geen alternatief'. Willems weigert bekend te ma ken, wat er gebeurt als de leden van MVKV op nieuwjaarsdag het hoofdveld betreden. „Dat weet ik niet". En ook wenst hij geen uitleg te geven van het woord 'verzoeken'. „Dat woord staat vriendelijker dan eisen", verklaart de woordvoerder van schout-bij-nacht Stoltz. Of het dezelfde consequenties heeft, laat Willems evenwel in het on gewisse. Bom Volgens penningmeester Fred Wouters is met de recente brief de bom echter al geëxplodeerd. „Ze willen ons gewoon wegva gen en ons desnoods van het veld afschoppen Maar je kan toch niet zomaar een gezonde vereniging opdoeken?". Tot en met oudejaarsnacht verblij ven beide partijen derhalve in een loopgravenstelling. Het knal lende vuurwerk nadert dan ook met het uur, want het Ujkt vrij wel uitgesloten dat het ministe rie van defensie en MVKV aan de andere kant nog voor 1982 op de zelfde golflengte komen te zitten. Zelfs die 'beruchte' zendmast kan daar niets aan veranderen. Niettemin schermt MVKV prae- ses De Goey de vredespijp in zyn bezit te hebben. „SorTy hoor. maar op het moment kan ik niet alles zeggen in het openbaar Want dan zou ik de marine zelf dat gereedschap in handen ge ven". HERMAN POOS huurschulden van KC Utrecht van 250.000 gulden niet invorder baar verklaren. De door wethouder Pot (sportza ken) ingediende voorstellen vor men m zyn ogen de eerste reeèle aanzet voor het behoud van het betaalde voetbal in de Domstad "We wilden niet alleen het sei zoen 1981/82 overwinteren door 500 000 gulden beschikbaar te stellen voor het exploitatiete kort", aldus Pot. "In dat geval zitten we in mei opnieuw met de ellende. Daarom hebben we de zaak aan alle kanten reeel beke ken en voorstellen op tafel ge legd waarin het voortbestaan van FC Utrecht mogelijk is" De saneringsoperatie bestaat uit drie elementen. Met de bijdrage van een half miljoen wordt tege moet gekomen aan de verlan gens van het interim-bestuur en de bewindvoerders mr. Steel en Bekkers. Het bedrag dekt het ex ploitatietekort over dit seizoen en garandeert de salarissen en sociale premies voor spelers, trainers en ander personeel. In dit opzicht waren binnen de ver eniging problemen gerezen. De laatste uitbetaling dateert van half november en enkele spelers stond het water tot aan de lippen De kwijtschelding van 1.052.000 gulden is gebaseerd op prakti sche overwegingen. Bij een fail lissement van de club is de ge meente verplicht de 1.6 miljoen gulden op tafel te leggen. Als ex traatje wil het college de huur schuld van ongeveer 250.000 gul den doorstrepen. Deze groot scheepse steunverlening komt de gemeente de eerstkomende tien jaar nominaal op 343.000 jaarlijks te staan. Aan de sane ring heeft de gemeente uiteraard voorwaarden verbonden. In de eerste plaats wil de gemeente op heffing van het beslag door fis cus en bedrijfsvereniging op de subsidiegelden. Beide instellin gen hebben inmiddels daartoe hun bereidheid uitgesproken. Daarnaast vraagt B en W een sluitende begroting voor het seiozen 1982/83 Dat houdt in, dat er volgend seizoen uitgegaan wordt van een lagere exploitatie, hetgeen inhoudt dat op de post salarissen drastisch bezuinigd zal worden, wat weer leidt tot spelersuitverkoop Bovendien spreekt B en W met nadruk over een afbouw van de subsidie aan de club. Door de voorstellen van Pot is het voortbestaan van FC Utrecht al lerminst zeker gesteld. De ge zondmaking van de club ia slechts gedeeltelijk. Het vermin dert de totale schuldenlast tot 2,2 miljoen gulden na dit seizoen UTRECHT (GPD) Het voormalig bestuur van FC Utrecht heeft gefraudeerd met de opbrengsten van toegangsbewijzen bij thuis wedstrijden. Uit een door de re cherche ingesteld eerste oriënte rend onderzoek is gebleken dat er in tenminste drie of vier geval len minder kaartjes zyn verant woord dan waren verkocht Offi cier van justitie in Utrecht, mr A. Herstel, heeft dit gisteravond meegedeeld Volgens mr. Herstel vond een van de fraudegevallen plaats bij de opgave van het aantal bezoekers tydens de dit seizoen gespeelde Europa-Cupwedstryd. Dat be trof de ontmoeting tegen HSV in Arnhem Vermoed wordt dat het achtergehouden deel van de re cettes werd gebruikt om spelers van FC Utrecht zwart te kunnen betalen Over de hoogte van de bedragen die met de knoeierijen zijn gemoeid, wilde de officier zich nog niet uitlaten. Hij meen de dat deze niet in de tonnen lie pen Mr Herstel wees er evenwel op dat er slechts een globaal onderzoek is ingesteld Hy overweegt de re cherche opdracht te geven de zaak nauwkeuriger te bekyken Op dit moment zyn, aldus de of ficier. nog geen arrestaties in de affaire te verwachten ADVERTENTIE HUISVENTILATIE GROENOORDHALLEN LFC zaalvoetbal toernooi 27 dec. Er wordt gestreden om de "Sportstichting Bokaal" 01736-6540-6340

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21